Реакции при много висока температура?

  • 5 703
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, моля ви да сподерите какво правите, когато децата ви вдигнат много висока температура, освен че им давате нурофен, панадол, свещички или нещо друго. Какво се прави, ако недай си Боже се получи гърч. Какво точно прадставлява и как трябва да се реагира? Какви опастности крие гърча? Снощи дъщеря ми вдигна температура 39,7, един час след като и дадох панадол. Направо изпаднах в ужас да не получи гърч. Започнахме с мъжа ми да я обтриваме с мокри кърпи със студена вода по ръчичките, крачетата и челото и тя започна да потреперва. Много ме беше страх и накрая и дадох няколко капки хексалгин. Бих искала да събера информация и техники за сваляне на температурата и как се реагира при гърчове и ще съм благодарна на мамите да споделят.

# 1
  • Мнения: 171
Слагам един голям чаршаф в хладилника когато е болна точно за да не получи гърч.Минели температурата 39 гр. вади чаршаф, а иначе компреси с вода и оцет , другите неща си ги знаеш Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 4 035
Студен душ, студен мокър чаршаф, компреси с оцет на крачетата и ръчичките. Мен са ме карали да разредя равни част вода и оцет, да и топя дланите в разтвора и после да си ги слагам на гърба и гърдите й, така няколко пъти и отгоре без да буршеш обличаш памучна блузка. Важно е  да си разпределиш лекарствата добре. Пнадол, Ефералган и Калпол са от една и съща група и повече от 3 пъти дневно, максимум 4 общо не е добре да даваш. Нурофена можеш да го редуваш с тях, а Хексалгина за спешни случаи. И само да те предупредя, че гърч може и на 38 градуса да направи, недай Боже.

# 3
  • Мнения: 750
Моето дете винаги при болест вдига 40-41 градуса. Давам Нурофен, понякога слагам мокри кърпи на челото, мишниците.

# 4
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Аз редувам обичайните антипиретици, а веднъж и Хексалгин и студен душ, след като дъщеря ми получи преди една година фибрилен гърч от не много висока температура. Лошото беше, че изпадна в гърч през нощта, като при заспиване нямаше температура. Да пази Господ от гърчовете, на всяка цена трябва да се предотвратяват, но в нашия случай нито имаше индикации, нито будни, за съжаление, само това мога да кажа.

# 5
  • Мнения: 66
Аз редувам обичайните антипиретици, а веднъж и Хексалгин и студен душ, след като дъщеря ми получи преди една година фибрилен гърч от не много висока температура. Лошото беше, че изпадна в гърч през нощта, като при заспиване нямаше температура. Да пази Господ от гърчовете, на всяка цена трябва да се предотвратяват, но в нашия случай нито имаше индикации, нито будни, за съжаление, само това мога да кажа.


Ох, ужас, съжалявам. Какво представлява фебрилния гърч, какво се случва и какво се прави?

# 6
  • Мнения: 6 713
При висока температура моето дете почва да го втриса, ръцете и краката й стават студени, а в същото време вдига висока Т. Когато станат топли ръчичките, Т значи е избила и почва да спада, по това я следя.
За сваляне - свещичка в дупето, после мокри чорапки, чаршафче на телцето... под мишниците.

# 7
  • Мнения: 26
Мен една докторка ме научи на следното : Събличаш детето голо,
в едно легенче си сипваш хладка вода и със сапун си търкаш ръцете за да направиш много гъста пяна. След това мажеш детето с нея, пак си сапунисваш ръцете много и пак го намазваш, така навсякъде. Като му е висока температурата, пяната направо изсъхва и по този начин отнема от температурата на детето. Може да го поизстриеш след това с една хавлия, ако случайно е останало някъде влажно и го обличаш.

# 8
  • Мнения: 5 790
Като лежахме в болница с малката, като вдигнеше температура, сестрите вадеха от камерата на хладилника формичка с лед. Завиваха я добре в марли и я слагаха под мишницата на детето, както е облечено /с тениска, не се слага на голо/. Държаха я 5 мин под едната мишница, 5 мин под другата мишница и после 5 мин между бедрата. Обясниха, че там имало някакви големи кръвоносни съдове и спадала най-бързо температурата. Факт, че за 20-тина минути така й сваляха по 2 градуса. 

# 9
  • София
  • Мнения: 387
Мерси за отговорите! А за гърчовете може ли някой нещо да каже? Какво представляват и опасни ли са? Какво се прави при гърч?

# 10
  • Мнения: 6 713
Мерси за отговорите! А за гърчовете може ли някой нещо да каже? Какво представляват и опасни ли са? Какво се прави при гърч?

Значи аз четох в д-р Спок, че при гърч например детето може да се изака - така и направи веднъж дъщеря ми, докато вдигаше много висока Т. Confused После като я гушнех - то трепери милото, тресе го цялото му телце. Sad Не знам всъщност това точно гърч ли е...  Confused

# 11
  • Мнения: 4 965
Чорапки и ръкавички, натопени в оцет и вода; мокри кърпи на челото и на врата; измиване с кладка вода. Peace

# 12
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 749
На дъщеря ми при висока Т и слагам свещичка в дупето,чорапки намокрени с оцет на крачетата или хладен(не студен) душ.

# 13
  • София, център
  • Мнения: 3 455
За гърча, не ми се иска да си спомням, но трябва да го напиша.

Детето е в безсъзнание, абсолютно неконтактно, като цялото му тяло е сковано и се свива от конвулсии. Може да повърне, да се наака или напишка, т.е. не може да контролира функциите на тялото си. Погледа е втренчен, и не реагира на светлинна стимулация.
Добре е да се знае, че при гърч детето не бива да се мести, вдига, носи или разтриса.

За да се отпусне тялото обикновено лекаря от Бърза Помощ поставя ампула Диазепам. В Западна Евпора има и супозитории с по-бързо действие, но в България няма внос. Около 5 мин. след поставянето на Диазепама детето се отпуска и идва в съзнание.

След фибрилен гърч детето задължително се хоспитализира и му се правят изследвания на мозъка, т.н. Електро Енцефало Грама (ЕЕГ) за евентуални увреждания на мозъка, който е бил лишен от кислород за определено време. Също така се наблюдава за евенуална епилепсия, защото тя е заболяване, чийто симптоми също са гърчове, но не фибрилни, т.е. лекаря трябва да е сигурен, че се отнася до фибрилен гърч, а не до епилептичен припадък.

За това е важно още при евентуално съмнение за настъпване на гърч да се даде Диазепам, но предвид факта, че малко от нас са лекари, а още по-малко биха познали гърча, няма как да дадем Диазепам, за да го преотвратим.

За нас остава просто да се борим с температурата.

И още нещо, колкото на по-късна възраст едно дете получи фибрилен гърч, толкова е по-малко вероятността той да се повтори, но това не означава, че трябва температурата да се пренебрегва. Горната възрастова граница за реакция на организма от висока температура е някъде около 7г.

Лошото е, че детето може да получи гърч и при относително не-висока температура, та дори и от порядъка на 37, 5`, обикновено застрашени от фибрилен гърч са силно емоционалните деца.

Слава на Бога, при дъщеря ми нямаше никакви усложнения, но това беше най-кошмарния период в живота ми.

Надявам се, че съм била полезна.

Общи условия

Активация на акаунт