Препоръчайте ми консултант по кърмене в Бургас!

  • 3 621
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 81
Здравейте, мили кърмещи мами!
От близо месец чета и форума, и библиотеката. Започнах да чета малко преди да родя и сега съжалявам адски много, че започнах да се информирам толкова късно за вероятните проблеми и трудности, съпътстващи най-естественото нещо на света: кърменето. След доста четене мога да кажа, че съм още по- объркана! Не знам какво да правя, защото някои от съветите във форума се различават от съветите на педиатъра, който ни преглежда в началото.
Искам да ви помоля за координатите на консултант по кърмене в Бургас, с когото да мога да се видя лично. Също така ме интересува, кой педиатър в Бургас е застъпник на изключителното кърмене и едновременно с това е достатъчно компетентен за същността и всички проблеми свързани с кърменето.
Благодаря Ви много!

# 1
# 2
  • Мнения: 2 614
Здравейте, мили кърмещи мами!
От близо месец чета и форума, и библиотеката. Започнах да чета малко преди да родя и сега съжалявам адски много, че започнах да се информирам толкова късно за вероятните проблеми и трудности, съпътстващи най-естественото нещо на света: кърменето. След доста четене мога да кажа, че съм още по- объркана! Не знам какво да правя, защото някои от съветите във форума се различават от съветите на педиатъра, който ни преглежда в началото.
Искам да ви помоля за координатите на консултант по кърмене в Бургас, с когото да мога да се видя лично. Също така ме интересува, кой педиатър в Бургас е застъпник на изключителното кърмене и едновременно с това е достатъчно компетентен за същността и всички проблеми свързани с кърменето.
Благодаря Ви много!


Здравей, Хари!

Съжалявам, че се чустваш така! Но ако споделиш какви са нещата, които те мъчат, с общи твои и на бебето усилия надявам се няма да е невъзможно да бъдат превъзмогнати!  Peace А самият факт, че си чела и преди раждането за кърменето е похвален, сигурна съм, че не това е причината да се чустваш така в момента!  Peace
Имаш ли желание да споделиш как се храните с твоето бебче - на поискване/на режим; даваш ли вода? Какви са съветите, които дава педиатъра, които те смущават? Колко голямо се роди бебето ти? НА каква възраст е в момента? Как наддава?

А за Педиатър можеш да погледнеш в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=367580.0  Peace

# 3
  • Мнения: 81
Благодаря предварително на правда_z и всички останали  за желанието да помогнат!
Бебко се роди на 17.09. с тегло 3280гр. Изписаха ни 3070гр. В болницата му даваха шише с АМ, когато не беше при мен ( бях на системи) и вечер. Когато беше при мен му давах гърдата, но на него му беше трудно да засуче (имам хлътнали зърна) и усещах, че не захваща ареолата както трябва. В болницата помолих да ме научат как да поставям правилно бебето на гърдата, но отговорът им беше: "Справяш се чудесно.С времето детето само ще се научи..."
Млякото ми слезе на третия ден, но на бебко му беше трудно да захапе зърното и сякаш беше свикнал на биберон от шише.Заканих се вкъщи никакво шише!
На изписването бях вече с бучки в гърдите. Бебето не успяваше да изсуче много( сякаш го мързи да суче от гърда) и не можех да се справя добре и с изцеждането! При посещението си първия ден, педиатърката ми изписа хомеопатични хапченца за отпушване на каналите и ми каза в никакъв случай да не будя бебето за хранене, а да го чакам само да се събуди. Да ама моят юнак спи по 4-5 часа понякога и като се събуди е толкова сънен, че постоянно заспива на гърдите. Опитвам се да го будя по всякакъв начин (понякога е даже невъзможно) и всяко хранене продължава час /час и половина. Не съм сигурна, с това заспиване, дали изсуква достатъчно кърма.
Между другото изпробвахме всякакви видове и размери силиконови зърна. Бебко  не ги хареса и постепенно се научи да поема зърното само и да суче доста добре. Единственият му проблем е, че е много сънлив и почти веднага заспива на гърдата.
Благодарение на Вас и Форума научих за Лецитина и Refrigerans. Само с тях успях да разкарам бучките и да отпуша каналите.
Когато бебко навярши 15 дена реших да го заведем при педиатърката да го претеглим. Много ме притесняваше дали изсуква достатъчно кърма. Като цяло е спокоен- не плаче много( само малко преди хранене и веднага спира). Хранех го на поискване- понякога през час и половина/два, понякога- през четири часа.
Всяка вечер се буди различен брой пъти(един. два, рядко три пъти). Мокри обилно 6-8 памперса на ден, а ака по 3-6 пъти.
На тегленето се оказа,че е наддал много малко. Тежеше само 3220гр. Дори не беше възстановил теглото си от раждането. Аз като ревнах... Педиатърката каза да дохранвам с АМ. Според нея бебко бил със свито стомахче и изключително малко количество му стигало. Като ме видя колко съм разстроена ми предложи за една седмица да пробваме да се цеда и да дохранвам с кърма( първо да давам да суче по 15-20 мин. на гърда и след това да давам изцедено мляко), след това пак теглене и вече ще решаваме какво ще правим с АМ. Изписа ми хомеопатия за увеличаване на кърмата и да пия лактогонен чай. Пак я питах да будя ли по- често за хранене, а отговорът беше- в никакъв случай, да се кърмим когато бебето се събуди само.
Проблемът е, че аз цеда много малко- 30/40 мл. най-много от двете гърди (това след като бебко е сукал). Имах малко замразена кърма от първите дни, сега давам и нея. Правя всичко възможно да увелича кърмата, но не се получава. Пия много течности, чаят на Хип, бълг. лактогонен чай, пия хомеопатични хапчета,витамини за кърмачки, ям много сурови ядки, овесени ядки, лук. Ям два пъти повече от нормално, но кърмата не се увеличава. Кърменето в момента продължава час, час и половина от двете гърди (той заспива, аз будя, сменям на няколко пъти гърдите, сменяме памперса, за да го събудим и т.н.) Цедя след всяко хранене- с помпа и на ръка. Не съм сигурна дали успявам да се изцедя докрай.
В петък ще водим бебчо пак да го теглим и тогава  педиатъра ще каже дали да захранваме с АМ. Дори и да отложим АМ засега, аз нямам достатъчно кърма да го дохранвам (количеството във фризера свършва).
Моят разказ стана много дълъг, за което се извинявам.
Сигурна съм, че нещо не правя както трябва! Или бебко не поставям както трябва на гърдата и не суче активно и не стимулира лактацията, или нещо друго. Забравих да кажа,че захранвам с шише. Пробвах с лъжичка и със спринцовка - не става, детето се дави и плюе млякото. Тъй като ми е малко кърмата, реших да не я разхищавам и я давам с шише.
Наясно съм, че по този начин има опасност да го отбия, но няма как да му дам по друг начин допълнителното количество кърма.
Пак се извинявам за дългия разказ. Благодаря предварително на всички решили да помогнат!

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ох, милата... доста проблеми са ви се струпали в първите седмици и е съвсем разбираемо, че си притеснена и разстроена Confused

Страхотно си се справила с предизвикателството на хлътналите зърна - супер е, че благодарение на твоята упоритост бебето успява да засуче на гърда независимо от това какви са зърната Hug Тъй като обаче плоските и хлътнали зърна затрудняват повечето бебета, е възможно все още да не успява да се справи съвсем и да получава цялото му нужно количество на гърдата - затова с педиатърката добре сте решили да изцеждаш гърдите след кърмене и да додаваш изцеденото мляко.

Не се притеснявай толкова от това, че даваш млякото с шишето - в момента важното е бебето да се храни и да започне да наддава стабилно, а след като алтернативните методи не постигат тази цел, по някакъв начин трябва да му дадеш допълнителното количество, което му е нужно. Шишето не е зло - то е просто начин за хранене на бебето и с разумна техника за хранене с шише, както и с малко хитрости впоследствие в повечето случаи е възможно да се преодолее предпочитанието към него (ако въобще се развие, тъй като не всички бебета проявяват такова предпочитание).

От това, което си написала, се вижа много ясно, че имаш страхотни майчински инстинкти и много добре си усещаш бебето и какво му е нужно Heart Eyes Те са ти подсказали къде е един от проблемите - препоръката да не се буди бебето за хранене важи само и единствено за деца, които се хранят и наддават добре на собствения си ритъм! Бебета, които са сънливи, редовно проспиват големи интервали между храненията и имат трудности с получаването на достатъчно мляко, задължително трябва да се будят за хранене! Броят хранения не трябва да пада под 8 хранения за 24ч, тъй като в началото децата все още не успяват да приемат голямо количество храна - а най-добре е храненията да са даже 10, за да може бебето да установи добър ритъм, да наддаде бързо и да свикне да се буди самичко. Тогава вече може да се мине на режим на поискване - докато това стане обаче, "поискването" е от страна на майката Simple Smile

Тази засилена стимулация ще помогне и на гърдите ти бързо да увеличат млякото Grinning Педиатърката ти е предложила добри мерки в това отношение - доизцеждане, хомеопатия и лактогонен чай, заедно с учестеното слагане на гърда би трябвало бързо да имат ефект. Самото бебе, когато наддава добре и стане по-силно, също започва да суче далеч по-добре и по-ефективно и ще ти съдейства максимално Grinning Фактът, че успяваш да изцедиш по 30-40 мл след храненето на бебето е много насърчителен и показва, че имаш всички основания за едно добро производство на кърма Grinning

Реално ситуацията с твоето бебе не е много тревожна по отношение на наддаването - рожденото тегло е почти възстановено на 15 ден (само 50-60 гр по-малко), така че вероятно само с тези простички промени нещата бързо ще влязат в ритъм и много скоро ще успеете да си минете пак само на гърда Grinning Супер е, че толкова бързо си реагирала и сте взели мерки - това много помага проблемите бързо да се овладеят Grinning

# 5
  • Мнения: 2 614
Здравей отново, Хари!
Първо искам да те поздравя за усилията, които влагаш, за да кърмиш бебчето си!  Peace
Благодаря на Хедра, която е написала повечето неща в поста си!  Peace
Първото нещо, което можете да промените с бебчето ти, е да го кърмиш, докато спи и през деня и през нощта. Така и двамата ще си почивате и ти няма да натрупваш умора, която понякога играе лоша шега с количествата произведена кърма. Важно е да имате нощни кърмения между 1 и 6 сутринта, т.к. по това време нивата на Пролактина са най- високи и тогава се „произвежда” по- голяма част от количеството кърма нужно за деня.   Peace
Не е за пренебрегване обаче и възможната разлика в кантарите – този от болницата и кантара на педиатъра ти! Все пак това е само първо теглене при педиатъра ти, дано на следващите, нещата изглеждат по- добре!  Peace
Искам да попитам, какво каза педиатъра ти по повод жълтеницата? Дали вече е отминала, защото понякога тя може да е причина за сънливост при бебетата! Ако не е, е добре да будиш бебчето, за да не прави големи интервали от по 4-5 часа!
Това, че при цедене нямаш много кърма, след като бебето е сукало, може да е защото бебето изсуква достатъчно количество и не остава много кърма в гърдите ти. Не е задължително причината да е недостатъчно производство на кърма!
Можеш да пробваш да предлагаш едната гърда, и когато бебето откаже да суче, да предлагаш и другата, за да си сигурна, че се нахранило. Едва тогава да предлагаш шишето с добавка – кърма/АМ. Можеш да опиташ да прилагаш и компресия на гърдата, при много майки тя дава положителен резултат. Ето и тема, в която е описано - що е то компресия на гърдата и кака да я прилагаме: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683.0  Peace

# 6
  • Мнения: 1 705
Миличка, да кажа и аз за шишето, повече от два месеца дохранвах бебо с шише и сега, от месец и нещо, е само на кърма, така че не се тревожи толкова, ето пример, че не е задължително да откаже да суче заради шишето. Успех, браво на теб, че си упорита и не се отказваш  Hug

# 7
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Здравей!
Направо ми дожаля ,като те чета.Имаш огромно желание да дадеш най -доброто на своето дете, за което те поздравявам.Преди няколко месеца и аз се лутах като теб,понеже и моята малка бебка беше захранена с  АМ в болницата но се справихме успешно със помощта на Мери( за което съм и много благодарна   bouquet).Виждам че са се включили и други мами с отлични съвети,но ако все пак си притеснена и държиш да се видиш с консултант от Бургас  то това е Мери. Това и е профила може да и пишеш лично.http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=1405
От мен успех.Дано скоро си възвърнеш спокойствието и успееш да кърмиш успешно докато решиш. Hug

# 8
  • Мнения: 466
Ееее, и моите проблеми са същите. Вече 2 месеца се мъча да си увелича кърмата и накрая малкия се разболя и не иска въобще да суче Cry, всъщност не само да суче, анми и въобще да се храни както трябва. Вместо 130 изяжда по 70-80 гр. Много се надявам като му мине да се върнем на гърда.
Би ли споделила какви хомеопатични хапчета си взимала за увеличаване на кърмата?

# 9
  • Мнения: 2 660
Здравей! Аз съм от Бургас и макар че не съм консултант по кърмене, вече имам известен опит, тъй като кърмя дъщеря си от година и три месеца. Минала съм през различни перипетии. Ако имаш нужда от човек наблизо, на който да се обаждаш с разни въпросчета, насреща съм!

# 10
  • Мнения: 81
Момичета, нямам думи да опиша благодарността си за окуражителните Ви думи! Вие ми вдъхнахте вяра, че ще се справя и трябва да дам всичко от себе си да го направя!
Хедра, ще направя всичко възможно да увелича храненията ни на най-малко 8. Но не съм наясно как точно да го направя! Ние се храним по час и половина. Бебко постоянно заспива на гърдата, будя го по всевъзможни начини, сменям гърдите, за да го разнообразя да се събуди, по няколко пъти! Това означава ли, че на всеки час и половина трябва да го будя, ядем час и половина, после спим час и половина и пак го будя да яде? Не се ли събират по този начин малко часове на бебето за сън(12 часа)?
Как да редувам гърдите на всяко хранене? Сега давам и двете, като ги сменям на често, защото като заспи и го сложа на другата, се разсънва.
Да се цедя ли след всяко хранене? И двете гърди ли? Притеснявам се, че като се изцеда докрай, след час и половина няма да имам достатъчно кърма за бебето.
Вчера след храненията не можех да изцедя почти нищо! Да се притеснявам ли за това? Означава ли това че кърмата ми е намаляла или бебко просто изсмуква всичко?
А добавката с шише на всяко хранене на час и половина ли да давам и по колко мл.? Има ли някакъв начин да съм сигурна дали бебето се е наяло само от гърдите и как да преценя необходимо ли е да давам добавка всеки път?
Правда_z, мила, това не го разбрах:
"Първото нещо, което можете да промените с бебчето ти, е да го кърмиш, докато спи и през деня и през нощта. Така и двамата ще си почивате и ти няма да натрупваш умора, която понякога играе лоша шега с количествата произведена кърма."
Как така да го кърмя докато спи? Той постоянно заспива на гърдата и едвам го будя да цока!!! Надявам се, ще ми обясниш!
Жълтеница ние  нямахме  в болницата! Компресия прилагам от самото начало, но не съм сигурна дали я практикувам както трябва! Просто масажирам гърдата по време на хранене от краищата в посока на зърното и леко я притискам, за да помогна на бебко да суче .
Stella77, хомеопатичните хапченца са Ricinus Communis 5ch - смучат се два пъти дневно по 5бр-сутрин и вечер.

.

# 11
  • Мнения: 8 242
От събота след обед до понеделник (по обед най-вероятно) съм в Бургас..
Ако искаш обади ми се да се разберем да се видим  Peace Ще се радвам да помогна  Hug
Тел. ми е 0888635624 - Анелия.

Правда е права за спането с бебето, но предполагам това ще стане на по-късен етап като "свикнете" един с друг Simple Smile и като се успокоиш за кърменето Simple Smile По-скоро си намери някой да гледа бебока, докато ти дремваш 2-3 пти през деня.. и по чад да дремнеш 2-3 пъти ще е добре и за двама ви  Hug
За хомеопатичните - Рицинуса е нож с две остриета, казвам го от личен - пила съм го, също не бях особено запозната с хомеопатията.. Но определено ако не е "за теб" може ефекта да е обратен..
За цеденето - изобщо не е показател за това колко кърма имаш или колко изяжда бебето..

Кажи за жълтеницата повече?

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Действително информацията стана доста объркваща - според мен би било полезно да се възползваш от предложението на Анелия и да се видят нещата на място, така най-лесно ще се състави добър и подходящ план за действие.

Съвсем добре си разбрала как да действаш с храненията - не трябва да минават повече от 3ч от началото на едното до началото на другото хранене. Разбирам, че се притесняваш дали бебето ще получава достатъчно сън - реално обаче бебето доста спи и по време на самото хранене, нали така? Важно е да се намери начин храненето да стане активно и ефективно, така че да не отнема повече от 45-60 мин макс (в това време са включени добавката и изцеждането) и да имате време да си починете до следващото хранене.

За целта е нужно бебето да е максимално будно - каква техника за будене използваш освен прехвърлянето от едната на другата гърда? Опитала ли си например да държиш бебето съблечено по време на кърмене - само по едно боди с дълго ръкавче и чорапки на крачетата (без завиване с одеалца и без да е облечено повече от това!). Като е близо до теб, няма да му е студено - и ще се задържа по-дълго време будно. Някои пози, в които бебето не е изцяло притиснато в теб, също помагат детето да е по-будно - напр. страничната (футболната) поза, където има по-малък контакт между твоето тяло и тялото на бебето.

Чудесно правиш, че използваш компресия - това помага храненето да е по-ефективно и по-бързо. За добро изпълнение на компресията е важно да следиш кога бебето започва да прави сукателни движения на гърдата - и в този момент притискаш и задържаш (палеца ти е от горната страна на гърдата, а пръстите я придържат отдолу), за да усилиш притока на мляко. Задържаш така, докато бебето гълта активно и когато спре, отпускаш гърдата - по този начин се повтаря непрекъснато, докато се храни бебето. Когато бебето вземе да се унася и паузите между засукванията започнат да стават по-дълги, веднага прехвърляш на другата гърда (както добре си решила да правиш).

Не е нужно да го оставяш до безкрай на гърда, защото това, което е важно за стимулиране на гърдите и количеството мляко, е активното сукане. Лекото посукване на дремещо бебе не стимулира образуването на мляко, защото не кара млякото да тече и не изпразва гърдите - то е за удоволствие и комфорт, в което няма нищо лошо, когато всичко върви както трябва с храненето и наддаването, но може ненужно и неефективно да удължава храненето и да приспива бебето, вместо да му се предложи да суче активно и на другата гърда. Предвид че при теб има трудности и притеснения относно наддаването на бебето, важното е активното сукане и върху него трябва да се съсредоточат усилията - във вашата ситуация 15-20 мин на една гърда ще са ок, като с компресията помагаш бебето да суче активно през цялото време.

Когато видиш, че започва да се унася и изблиците на активно сукане с гълтане стават все по-къси и по-редки (обикновено след 10-15 мин), прехвърляш за още 15 мин и на другата гърда, като следиш пак по възможност през цялото време да има активно сукане. Когато бебето започне да задремва отново, махаш от гърда и предлагаш млякото, което си изцедила след предишното кърмене (тук може и някой друг да те отменя и да дава млякото с шишето, докато ти доизцеждаш гърдите). После имаш още 15-тина минути изцеждане, така че общо цялото хранене с добавката и изцеждането е около 45-60 мин - и след това имате около 1,5-2ч бебето да поспи необезпокоявано, а ти да си отдъхнеш малко (и ти си човек!), преди да започнете същата процедура отначало. Знам, че дори само като го четеш звучи изтощително - за щастие обаче това не е нещо, което ще продължава дъъълго време, а временна мярка до стабилизиране на наддаването и бързо ще отпадне, когато бебето започне да се буди самичко за храненията и да суче по-ефективно Grinning

Нагоре си споменала, че изцеждаш по 30-40 мл след бебето, като това количество е намаляло в последните 1-2 дни - напълно е възможно бебето да започва да суче все по-ефективно, а и когато учестиш храненията, действително ще изпразва хубаво гърдите и те няма да се напрягат така, както си свикнала, а същевременно ще получават заявка да произвеждат все повече мляко.

Какво количество добавка и колко пъти в денонощието обсъдихте да давате с педиатърката? Предвид че с метода на хранене, който ти описах, има 8 стабилни хранения за 24ч, тогава вероятно ще е нужно малко количество добавка - 6х в денонощието по 30 мл би трябвало да са ок, предвид че при вас има наддаване (макар и малко по-бавно), а и бебето самичко ще те ориентира дали иска или не ги приема твърде охотно. Така може да опиташ двете нощни хранения да са без даване на добавка, ако бебето е спокойно и си заспива доволно.

Много е важно да се следи често и отблизо теглото на бебето, за да се види кога е нужно да се правят промени - кога трябва да идеш пак за мерене? Имаш ли възможност да отидеш днес или утре, за да имате теглото на бебето преди започване на тази организация на храненията - и след 3 дена, т.е. в понеделник отново да го премерите, за да знаете какъв е ефекта? Така ще можеш да видиш ясно момента, когато додаването на изцедено мляко вече може да започне да отпада Grinning

# 13
  • Мнения: 700
 Здравей Хари!
 Съжалявам, че не откликнах по-рано, но бях заета тези дни. Аз живея в Поморие и съм помощник за кърмене, а също така имам опит с отглеждането на две настоящи кърмачета Simple Smile.Утре ще идваме към Бургас на разходка и бихме могли да се видим, ако искаш. Моят тел. номер е: 0889441376 Ася

# 14
  • Мнения: 81
Здравейте, момичета!
Днес сме на консултация отново и ще теглим пак бебчо. Дано е качил нормално Praynig! Ще пиша след това.
Хедра, хиляди благодарности за изключително изчерпателния отговор. Обяснила си всичко така подробно и разбираемо, чувствам се много по-спокойна сега и следвам инструкциите ти. Би ли ми обяснила по-подробно как и по какво се разбира кога настъпва момента, когато додаването на изцедено мляко или АМ може да започне да отпада?
Анелия (Листопад), благодаря за предложената помощ. Бих се радвала да се видим ако имаш време. Ще ти се обадя да се уговорим.
Ася (Бунгичка), благодаря и на теб, но днес няма да имам възможност да се видим. Ще се възползвам от предложената от теб помощ в по-късен момент сигурно. Поморие е наблизо и за мен няма проблем да отскачам, когато имам въпроси или някакъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт