не знам какво да правя

  • 4 123
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 17
не знам какво решение да взема и пиша тук за да си "чуя" малко мислите. но ако все пак някой има подобен опит или пък се сеща за нещо, което ми е убегнало - ще съм ви благодарна!
от 10 години съм заедно с партньора си - първата година и половина прекарах в борба да го откажа от наркотиците. успях- от 2000-та година не се друса. постепенно нещата се нормализираха, започнахме да градим стабилна връзка и доверие. 2003 започна лечение за хепатита, който с ибе докарал покрай наркотиците. невероятно - но и това преборихме. излекува се. 2006 забременях. 2007 родих.
от самото начало на връзката ни си мечтаем за деца. само че се окажа много по-трудно и самотно занимание отколкото си мислехме. синът ни е прекрасен, здрав и енергичен, но аз лека полека изпаднах в депресия, отчуждихме се от приятелите си или те от нас по-скоро, постепенно и покрай умората започнах да му се изнервям по-често. явно и з анего е било трудно и депресивно време, защото от тази година се е върнал отново към наркотиците. разбрах го преди два дни със сигурност, но го подозирам от няколко месеца.
не знам дали ще мога да мина през всичко това заради детето - ако бях сама щях да се пробвам, а ине губя нищо освен време, но имам огромен ужас, че и да си тръгна и да остана - детето ще пострада много.
страх мее да си тръгна защото и малкият е влюбен в баща си
страх ме е да остана, за да не минава и той през това, което съм преживяла, да не се "зарази" от лошото влияние.
партньорът ми ми обеща, че за сега ги спира, но къде е файдата след като и след осем години гаранция никаква!

# 1
  • Мнения: 12 662
Раждането на дете е много труден период за всяко семейство. Изведнъж нещата се променят. Не знам дали ще имаш сили, защото май и ти си накрая на силите си.  И вече в теб надделява майчинското чувство - да предпазиш детето. Все пак - опитай. А гаранция няма никога.

Всъщност май е по-добре да потърсиш съвет в специализиран форум.

Последна редакция: сб, 10 окт 2009, 09:35 от Трещерица

# 2
  • Мнения: 7
Дай му срок и след срока искай доказателство , кръвен тест например. Ако не е чист си тръгни .

# 3
Аз не съм чувала термина  "бивш наркоман".
За съжаление и възрастен наркоман не познавам.

# 4
  • София
  • Мнения: 10 325
Аз не съм чувала термина  "бивш наркоман".
За съжаление и възрастен наркоман не познавам.

Е, чак пък.

Помисли си много добре дали ти искаш да се бориш за/с този мъж. Потърси специализирана помощ - психолог, център за наркозависими, не знам - наркокомуни? Нямам реална представа кой може да ти помогне, не съм се сблъсквала с подобен проблем, информацията ми е само от медиите. Но искам да ти кажа да не се захващаш сама с борбата. Родителите ви помагат ли ви, биха ли ви подпомогнали с грижи за детето или финансвово, чисто морално само?

Кураж!

# 5
  • София
  • Мнения: 15 458
Как не познавате възрастни наркомани? А повечето стари световно известни рок групи?А Мелани Грифит?Сигурно има и много други, но не ги знам.

# 6
  • Мнения: 289
Имам наблюдения върху "бивш" наркоман - моя близка - след комуна, лечение и няколко години "чист" период, сега сериозно подозирам, че отново се е върнала към старите си навици.. приблизително така се развиват нещата при повечето наркомани - кой по-рано, кой по-късно, но в един момент като че ли всички се поддават отново.
Ситуацията, в която си, е много неприятна - искаш баща за детето си, разбира се, но в същото време нямаш до себе си равностоен партньор, а още едно дете, което трябва постоянно да наблюдаваш, и за което да се грижиш  Confused хората, които веднъж са се поддали на зависимостта, реално цял живот остават "рискови" - и при всяка една трудност вероятността да не издържат и да посегнат отново към дрогата значително нараства.. Ето например сега - вместо ти да си тази, която има нужда от подкрепа, предвид коренната промяна в начина на живот след появата на детето, ти всъщност трябва да даваш кураж на партньора ти.. вместо да е обратното.. Той ще бъде ли в състояние да работи? Или ще трябва да започне борбата отново? И ти ще трябва да си винаги "силната", която крепи него, семейството, грижи се за детето..
Не искам да бъда черногледа.. но мнението ми е, че с евентуални временни "светли периоди" положението ще бъде все такова - ако имаш сили, бори се..

# 7
  • Мнения: 1 788
Дано съм ти от полза, незнам къде живееш, но ако си близо до София или Варна мога да ти препоръчам сбирките на АЛ АНОН (дано не бъркам името) организацията... Всички хора там са потърпевши по един или друг начин...
Има сбирки както за зависими, така и за съзависимите - към наркотици, към алкохол, към цигари дори...
От познати съм чула, че доста помагат тези събирания...

# 8
  • Мнения: 0
Здравейте, случайно попаднах на тази тема! Не обичам да се бъркам в живота на хората, но това, което искам да кажа на тази жена е, че наистина трябва да прецени плюсовете и минусите на едно такова съжителство - всъщност какви ценности има този човек, с които да възпита детето си и на какво може да го научи?! Не мислите ли, че една такава борба не може да се прогнозира с какъв край ще е...А защо не помислиш и за себе си?! Един път вече си минала по този толкова труден път, мислиш ли, че можеш да минеш още веднъж по него и дали сега резултатът ще е същият-дали пак ще може да се откаже?! А и в името на какво го правиш-на детето и на личното си загубено щастие- аз лично мисля, че има време и мигове, които никога няма да ти се върнат...Ако аз бях на твое място-мисля че бих дала срок и ако наистина нещата не варвят бих спасила себе си и детето -не защото съм егоист и ще ми бъде лесно след раздялата, а защото детето наистина може да се повлияе и да тръгне ако не по същия път, то може достатъчно да се травмира - и тогава какво?!? А и от къде мислиш да намериш тези сили да се бориш и ще можеш ли да живееш с такъв човек, в когото нямаш доверие?!

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 839
Съжалявам, че отново трябва да преминеш през това. Казваш, че си успяла да го откажеш от наркотиците и това ми навява мисълта, че покрай грижите за детето си лишила мъжа си от нужното му  внимание. Зависимите искат двойно повече внимание от нормалните хора и когато отново се надрусат това е вик за внимание, апел да ги забележат... Може би не всичко е загубено, но ще ти трябват много сили и енергия, дано сина ти е генератор на тези сили и заради него успееш да запазиш семейството си. А и факта, че той обожава баща си може да е в твоя полза - ако съпруга ти осъзнае, че щастието на детето му зависи от вас двамата.

р. с Бивши живи  наркомани - Джо Кокър, Мик Джагър...

# 10
  • Мнения: 76
Да си тръгнеш е най-лесното.
Имам много бризка приятелка, на която животът й се превърна в кошмар, защото след като напусна мъжа си (започнал наново с порока) той след два месеца почина - не минава ден, в който тя да не се обвинява за това.
Ако държиш на него (не казвам обичаш, защото както знаем любовта е доста относително понятие) - бори се.
Понякога си струва да жертваме собственото си спокойствие в името на някой друг.

# 11
  • Мнения: 289
, че покрай грижите за детето си лишила мъжа си от нужното му  внимание. Зависимите искат двойно повече внимание от нормалните хора и когато отново се надрусат това е вик за внимание, апел да ги забележат...

В случая на авторката обаче има и дете, което също изисква внимание - всяка секунда.. тя кого по-напред ще гледа се чудя??
Аз споменах, че имам една "излекувана" близка - ами, имаше съвсем произволни, непровокирани от нищо моменти, в които просто започваше да гледа с един особен поглед.. и ако в този момент някой не отклони вниманието и, не започне да и говори и т.н., след малко сама признаваше, че е била на крачка да излезе.. и да си намери една доза.
Не мога да си представя тази картинка с дете - което веднъж има температура, после обрив, после е паднало.. Авторката ще се превърне в самотна майка, която плюс това ще носи и отговорносттта за още един толкова слаб човек, който също трябва да държи под око непрекъснато..

Да си тръгнеш е най-лесното.
.....
Понякога си струва да жертваме собственото си спокойствие в името на някой друг.

Мисля че не става дума просто за "спокойствие".. най-общо, борбата, започната наново, ще представлява:
- няколко месеца в комуна, през които тя ще бъде съвсем сама - в майчинство, неработеща, и ще трябва да отделя средства и за неговото лечение;
- след това посещения при психолог, които продължават месеци - и също струват пари - и изискват време - и през цялото това време тя се очаква да гледа и детето си..
- и.. една ежедневна борба той да не посегне отново, да не се разколебае, да не остава сам..

Ох незнам какво да кажа просто, но ми се струва че ще и дойде твърде много..  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 0
Edelia- аз се присъединявам към мнението ти!Чий живот трябва да се спаси по-напред- този на съпругата, на мъжа или детето?! Струва ли си да минава по този път отново-тя вече е жертвала спокоиствието си и вече му е гласувала доверие 1 път...няма гаранция, че след 2-рия път няма да има 3,4,5-ти и тогава какво?! А не мислите ли, че ако нещата със състоянието се задълбочат още повече може да им посегне дори- за това никой ли не се замисля?!Защо само авторката трябва да се грижи да се запази семейството и съпругът и да е добре- нали затова се събират хората да са задно в добро и зло, а тя вече е минала през едно достатъчно зло, според мен той не й е отвърнал със същото - а създава още грижи....

# 13
  • Мнения: 17
много ви благодаря за отговорите. честно казано в началото се колебаех дали да пиша тук, защото очаквах всички да са ужасно негативни, а ми се щеше да видя все пак безпристрастно през вашия поглед как изглеждат нещата. винаги съм имала страха, че съм просто много наивна да му се доверявам толкова много, но пък много пъти ми е доказвал обратното.
честно казано покрай моята депресия не бях си дала точна сметка, колко трудно и самотно му е и на него. за детето той се грижи по-добре от всеки баща който съм виждала в градинката, но като че ли това не му е било дастатъчно, то и на мен не ми беше - нали и аз за това изпаднах в моята си депресия.
да се върна на въпроса: много ви благодаря и за отговорите и за подкрепата, защото като изключа мъжа си нямам на кого друг да разчитам: майка ми е с кошмалрни разбирания и е направо емоционален инвалид - ако разбере ще започне само да крещи и да дудне, неговата майка е също доста нестабилна, въобще тя нашата не е за разправяне ...
иначе и аз вече се пооспокоих, решихме заедно да измислим някакъв абстрактен срок и да видим как ще вървят до тогава нещата.
записа се вече на психотерапия (то това е и най-тъпото в тази ситуация - аз съм психотерапевт, но покрай моите грижи и грижите за детето не му обърнах достатъчно внимание).
така че ви благодаря още веднъж
ще пиша пак и то надявам се в този форум, а не във форума за самотни родители, но каквото сабя покаже ...

# 14
  • Мнения: 289
Радвам се, че нещата са се поуспокоили  Peace дано успеете да го преодолеете.
Всъщност, аз зная колко боли да гледаш близък човек, който се бори със зависимостта - и зная колко трудно е да го оставиш в такъв момент - ноо, бях длъжна да спомена, че и майките са хора, все пак  Wink и техните сили понякога са на изчерпване, и те самите имат нужда освен да дават, и да получават - обич, внимание, грижи.
Желая ти много щастие - и, минавай да казваш как вървят нещата  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт