сладкиш с дюли

  • 23 377
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 300
Здравейте майсторки на чудни вкусотии!

Мотаят се из къщи едни дюли и ми се иска да направя кексче/сладкишче с тях. Може ли някой да ми помогне с интересна рецепта. Единственото, което намерих беше с прясно мляко в тестото, а дюлите, нарязани на резенчета се поставят отгоре и така се пече. Но нещо не ми допадна. Някой има ли и други рецепти?

Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 27 524
Имам рецепти, но за яхния и с картофи. Ако искаш...  Blush

# 2
  • София
  • Мнения: 1 762
Аз искам, Блонди. Може ли рецептата  Peace

# 3
  • Мнения: 300
Благодаря много, но мисля, че ако поднеса манджа с дюли, ще си я ям сама Simple Smile Simple Smile Simple Smile

Сладкиш по-добре ще се приеме!

Ей сега се сещам - мама имаше 1 рецепта на Ути "Баш манджа с дюли". Сготви я само веднъж и не повтори Simple Smile, но не помня вкуса й.

# 4
  • Мнения: 769
Моето предложение е.... тарта с ароматни дюли



Дано съм била полезна  Hug

# 5
  • Мнения: 22 867
Ето и още две предложения:

Сладкиш с бутертесто

1 дюля
200 мл вода
2 с.л мед
Канела
400 гр бутер тесто

Дюлята, изчистена от семената и нарязана на 4-6 парчета, се вари във водата с меда и канелата до полуготовност. Изважда се, реже се на тънки резенчета. (аз я режа на резенчета и тогава я кипвам, по-лесно ми е – важното е да не се превари, а да омекне.)
Бутертестото се разстила в тавичка, равномерно се намазва с конфитюр или желе (лекичко, не много), подреждат се резенчетата дюля и леко върху тях пак се маже с конфитюра. Може от тестото отгоре да се направи решетка, може и без нея.Пече се в нагрята фурна на 200 гр 20-25 мин.

Може и шарлотка да направиш – две дюли се нарязват на тънки резенчета или по-малки парченца. Разбиват се 4 яйца с две чаши захар до пяна. Добавят се две чаши брашно, ванилия, 1 с.л олио, 1 ч.л сода угасена с оцет. Добавя се в тестото и дюлата, орехи и хубаво се разбърква.Тестото се слага в намаслена и набрашнена тавичка и се пече. Пробва се за готовност като кекс – с пръчица, може и с нож – като се прободе, ако по него не остава тесто, значи е готов.

# 6
  • Мнения: 27 524
Аз искам, Блонди. Може ли рецептата  Peace

Разбира се  Hug

Яхния от дюли 1:

1 кг дюли
1 гл лук
5 с.л. олио
2 картофа
1 домат
1 ч.л. захар
1/4 китка магданоз
няколко резенчета лимон

Нaрqзваме на ситно лука. Задушаваме в олoито с малко вода. Прибавяме захарта и нарязаните на резенчета дюли. След тях - обелените и настъrгани картофи и домати. Заливаме с вода, докато се покрият дюлите, посоляваме и варим на тих огън. Добавяме резенчетата лимон. След сваляне от огъня поръсваме с черен пипер и магданоз.

Яхния от дюли 2:

2 дюли или 400гр
1 домат
2 гл лук
4 с.л. олио
1 с.л. брашно
1/2 ч.л. захар
1 ч.л. черен пипер
сол и червен пипер

Лука нарязваме на дълги ивици. Задушаваме в олиото с 1 с.л. вода. Добавяме брашното, домата (настъrган) и червения пипер. Добавяме малко вода и посоляваме. След завирането добавяме нaрqзаните на резенчета дюли и захарта. Варим на тих огън. По желание накрая поръсваме с малко канела.

Дюли с картофи:

3 дюли
4 картофа
2 гл. лук
1 с.л. доматено пюре
1 ч.л. червен пипер
6 с.л. олио
сол и черен пипер

Задушаваме в олио и малко вода нарязаният на ситно лук. Прибавяме настърганите на едро картофи, поръсваме с червения пипер. След това - почистените и нарязаните на резенчета дюли и доматеното пюре. Солим, заливаме с топла вода и варим до омекване на дюлите. Накрая поръсваме с черния пипер на вкус.




Последна редакция: вт, 13 окт 2009, 14:07 от Блонди

# 7
  • София
  • Мнения: 1 762
Благодаря, Блонди   bouquet

Веселинка, извини ме, че ти ползвах темичката, ама я виж какви яхнийки ще ядем  Hug

# 8
  • Мнения: 2 476
Спомням си преди че правех от форума една рецепта сладкиш пече се и се обръща отгоре идваха нарязаните ябълки(дюли,круши) карамелизирани стояха, но как се казваше не помня,може също да изпечеш дюлите със малко захар,може да ги свариш на ошаф,а може и да си направиш лек за кашлица някои така варят всичко и корите им и се сгъстявало със захар ставало за кашлица,друго с дюли не се сещам засега newsm78 то и на  мен ми се подмятат бая дюли Crazy хапвайте ги така полезни са Mr. Green

# 9
  • Мнения: X
Щрудел с дюли Peace

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 562
Ето този сладкиш на labrex става разкошен и с дюли  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=297129.msg8172707#msg8172707

# 11
  • Мнения: 279
И аз имах известно количество дюли в къщи и се чудех какво да ги правя...Намерих рецепта за нектар, направих ги, получи се страхотна напитка.Смятам да направя още една доза Wink

# 12
  • Мнения: 1 437
Може ли рецептата за нектара?Имам още половин кофа и се чудя какво да ги направя

# 13
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419

А може ли рецепта?

# 14
  • Мнения: 279
Може ли рецептата за нектара?Имам още половин кофа и се чудя какво да ги направя
Нектар от дюли
5 кг плод
2л вода
1кг захар
Дюлите се почистват от семената, нарязват се на парчета, заливат се с водата и се варят около 15-20 мин. Пасират се, добавя се захарта. Горещиятнектар се налива в затоплени бутилки. Бутилките се запечатват и се обръщат наобратно, докато изстинат.
Не се стерилизира.
Аз спазих точно рецептата, но се оказа че само с 2 л  вода се получава нещо като пюре,така че си добавих още доста вода, докато
стане течно като нектар.

Общи условия

Активация на акаунт