Злоядо, прекалено злоядо...

  • 4 175
  • 77
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 400
Мили мами, знам, че това не е въпрос, който може да намери отговор тук, но е проблем, за който приемам всякакви съвети от сблъсквали се с подобен и несблъсквали се, защото съм на път направо да полудея.
Синът ми скоро навърши 3 г. и тръгна на градина. До 2-годишен ядеше всичко с охота, не знам какво му стана след това, но категорично отказа да яде манджи всякакви. От разговори с много други майки в квартала, по паркове, съседки и т.н. разбрах, че това е всеобщ проблем, т.е., почти всяко второ дете реагира по същия начин по отношение на храненето. Малкият от 1 г.5 м. е на ясли и след втората година и там отказа готвеното, ядеше единствено супите им и то с охота, сипваха му винаги допълнително. Вкъщи обаче - не и не, направо комплекси получавам вече като готвачка, а имам претенциите, че готвя сравнително вкусно Embarassed
Та така, свършиха яслите, тръгнахме на градина и кошмарът се засили още повече - оплакват ми се, че нищо не е в състояние да накара детето да яде обедното хранене. Закуските - без проблем, щом е филия, намазана с нещо, или баничка - няма проблем, но щом се стигне до обяд - сух хляб - филия, две дори, но нищо повече. Ужасена съм, какво да го правя това дете - плод никакъв не вкусва, освен банан, зеленчуци - абсурд, месо почти не яде, освен принцеса с кайма, ориз, картофи - това са му "непознати" неща, добре че има сирене, кашкавал или мляко, иначе е умрял от глад! Опитвам се да му правя "таралежче" от кайма, украсявам му менюто всякак - нищо не помага, стиска устата, закрива очите с шепи и заявява ужасното "Няма да ям, не ми харесва" и това е. Какво да направя, моля, дайте ми съвет - вече опитах всичко, дори наказания от сорта - лишаване от любима играчка, сладкиш и др.

# 1
  • Мнения: 1 049
Остави го да огладнее и ще прояде...  Wink Но честно казано според мен може би му е омрьзнало все готвено да яде. Оставяй го спокойно няколко дни да яде по-сухо - хляб, принцеси, баничка или там каквото иска. После се опитай пак да му даваш манджи, но да не е всеки ден. И просто разнообразявай, прави му неща, които никога досега не е опитвал. Примерно не обича ли спагети??  Hug

# 2
  • Мнения: 23
Абсолютно имам твоя проблем! Дъщеря ми като тръгна на ясла "отказа" манджите и супите дори - само на хляб и плодове караше там Sad След година и половина пробване на различни стратегии започна да яде по малко супа вкъщи. В градината се отнесоха с много търпение и по 1-2 лъжички мноого бавно започна да хапва и там от супичката. Сега е предучилищна яде всичко, което няма сос и някои супи. Костваше ни страшно много усилия - всякви сделки, заплахи, игри... ама малко по малко...
Синът ми пък яде манджите само на яслата (сега в градината), а аз обичам да готвя Sad Той  е на периоди, не е този отчайващ случай на злоядо дете, който явно и двете познаваме.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 073
Период е сигурно защото и ние минахме през това на тази възраст. В градината казваха всичко си изяжда, но вечер вкъщи и почивните дни беше ужас. Бях обърнала кухнята в ресторант, каквото поръча прицеста това се готви. В повечето случаи едно и също печено пиле и картофки или филийки с нещо си. Отказваше всичко друго което съм сготвила. Един ден опита от гювеча който бях правила и от тогава "прояде". Дори сега аз я ограничавам, че нещо коремчето изхвърча напред.

# 4
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Какво да ти кажа, много неприятен проблем е това. Дъщеря ми ядеше всичко с апетит до... седмия месец  Laughing
По-нататък, ох, мале  ooooh! В яслата постоянно ми се оплакваха, че не яде, в градината - същата история. Сега в училище си е все същото, вдигнала съм ръце вече. Никога не съм я насилвала, все съм чакала да огладнее. Обаче, ако се случи да изяде купичка нещо готвено, е направо невероятно. Филии и дай на нея и то не някакви кой знае какви, ами с шоколад, с пастет, просто с маргарин и шарена сол. Ама то ако можеше само на филии... Всеки ден готвя, съобразявам се с вкусовете и, но си е все същото. Хапне две-три лъжички от манджата и следва ох, наядох се. Сладкиши също не обича - това било с плодове вътре, онова пък със сладко, другото пък не знам си какво още. Месо не вкусва никакво, само на кайма - кюфтета, кебапчета чат-пат, кърначета. Плодове рядко мога да я накарам да хапне, от зеленчуците краставица, морков, чушка - пак и на това съм доволна.
Надявам се по-нататък да се оправи.

# 5
  • Мнения: 2 960
Записвам се да следя темата и съветите за наистина злоядите деца.
То вашите поне хапват нещо-или филии или готвено..а синът ми от две седмици /след като беше болен ,но вече е добре/ отказва почти всичко..направо съм в потрес Tired
Нито готвено ,нито хляб ,нито закуски....нищичко не му се яде ooooh!Хапва по някое залче през деня и то със сто зора..добре ,че сутрин и вечер пие АМ ,та все нещо има в коремчето. Tired

# 6
  • Мнения: 4 668
Моят син също изпада в такива периоди . Случвало се е дни наред да яде само хляб , краставица и любимото пиле с картофи .
Готвено не иска . Отдавам го на това , че в градината ядат основно готвено и то не най - прекрасните манджи на света и в къщи си иска това , което му се яде - филия с луканка примерно  :lol
Остави го , няма да умре от глад . А и ще се оправи скоро .

# 7
  • Мнения: 23
Надали ще се оправи скоро Sad
Истински злоядите не са на периоди. Просто не огладняват, нахранват се от съвсем малко или дори от сокче. Могат два дена да изкарат на 5 солети и пак няма да проядат манджа от глад. Трябва много търпение и изобретателност.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Надали ще се оправи скоро Sad
Истински злоядите не са на периоди. Просто не огладняват, нахранват се от съвсем малко или дори от сокче. Могат два дена да изкарат на 5 солети и пак няма да проядат манджа от глад. Трябва много търпение и изобретателност.
Ето това е вярно за съжаление. Sad
Моята дъщеря е супер злояда.Като малка съм я оставяла гладна с часове и тя въобще не се сещаше да яде #Crazy.Сега е на 8 г. и положението е същото.Тежи 17кг.,но вече съм се примирила до някъде.Много се ядосвам като седне да яде.Стои на масата с часове и не може да изяде порцията която съм й сложила,а тя е по малка от на брат й,който е на 1г.и 8мес.Мога само да кажа на майките на злояди деца да имат железни нерви(които аз нямам).

# 9
  • Мнения: 1 062
Според мен, колкото повече настояваш да яде, толкова повече детето ще се отвращава от храната. Някой да е чул за умряло от глад дете, при наличието и предлагането на храна? Няма такова. Аз съм била злоядо дете, много злоядо, взимали са ме със синини по бузите от яслата, дето са ми стискали лицето да си отворя устата и да ми пъхнат нещо вътре. Изгонили са ме от яслата, защото "ще и се слепят червата и ако умре тук, ние носим отговорност" - цитирам казаното на майка ми. Докато майка ми се е отказала и някъде на 3г. ме е оставила на мира. Не съм умряла, сега да ме видите  Laughing.
Детето ти може да е по-слабичко, но насила само ще го направиш още по-злоядо. Изнервяте се взаимно и никой не печели. Остави детето си, няма да му стане нищо. Давай му да яде каквото иска но му предлагай често храна, без да настояваш. Искаш ли? Не. Чудесно, следващото ядене ще е след 4 часа. Не предлагай нищо друго между храненията, нищо. Ще го израсте детето, но пак ти казвам, ще отвратиш детето от храна.

# 10
  • София
  • Мнения: 2 058
Споделям мнението на Пълнолуние. Гледам сина си - той като че има силен инстинкт към това какво и кога да яде. До скоро основно се хранеше с кърма. Каквото и да набутам в устата насила излиза от другия край в непреработено състояние.
В същото време яде с удоволствие плодове, месо и хляб, някои зеленчуци. Ами - явно от това има нужда. Смятам да следвам този инстинкт, да видим какво ще се получи  newsm78
Е, в твоя случай не бих го оставила само на принцеси. Но например бих пробвала с пълнозърнест хляб + кашкавал или пилешко/пуешко филе (и небрежно пробутано парченце краставичка или листо маруля). Направи списък на това, което обича да яде, оцени доколко е полезно/вредно и се опитай да комбинираш така полезните за него продукти, че да получава всичко необходимо от основните групи храни. Невероятно трудно е, представям си...имам едно такова порастнало, че и одъртяло злоядо магаре вкъщи  ooooh!, дано сина му не поеме по неговия път.

# 11
  • Мнения: 27
Пробвах това с държането гладен и още какво ли не ... бях на косъм и циганско колело да се науча да правя, но се размина... на нас ни помогна Колактив ( На Аквасорс)

Казвам  го и то от опит, че не само на нас е помогнал въпросния Колактив, а ти сама реши дали да опиташ. При нас подейства (вярвай ми) след месец и половина прием.

Ако знаете сега как тъпча  Mr. Green имам да му връщам на дребния злоядец  Laughing ама и той не отказва.

Успех   bouquet и дано съм било полезна.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 400
А това хранителна добавка ли е, сироп ли някакъв - за първи път го чувам и къде да го търся - в аптеките ли? Ще пробвам всичко, че вече съм вдигнала ръце, това не е просто период, повече от година вече манджа не е близвал, добре че беше яслата, поне супа да вкусва доскоро, а вече не е там и в градината и до супа не се доближава, да не го ухапе.
Относно пожеланието за железни нерви - дори да имах някакви, макар не точно железни, вярвайте ми, вече се стопиха!

# 13
  • Варна
  • Мнения: 1 023
Относно пожеланието за железни нерви - дори да имах някакви, макар не точно железни, вярвайте ми, вече се стопиха!
Напълно те разбирам. Sad

И аз ще чакам за Колактив .Каква му е цената и от къде да го намерим?

# 14
  • UK/София
  • Мнения: 7 681



  Сега ще се появи Блонди и ще започне да защитава тезата, че няма злояди деца Wink

   Злояди деца има, но твоите в никакъв случай не са такива.

Закуските - без проблем, щом е филия, намазана с нещо, или баничка - няма проблем, но щом се стигне до обяд - сух хляб - филия, две дори, но нищо повече.

  По-скоро са капризни, защото злоядството не се изразява в предпочитанията към филии и мазни баници.Злоядо дете е когато със зор хапва от всяко нещо.Тук имам позната която се оплакваше как детето й не яде нищо и как щяла да го води на лекар.Като я попитах какво яде, тя изреди споменатите храни от теб.Честно казано ми стана смешно - това нищо ли е?Понеже ми е доста близка й изнесох лекция за това как сама си прави детето "злоядо".Беше толкова тъжна, че е спряло да яде супи.Казах й да махне всички сухи храни, да го остави малко гладен, да не го гони с храната и той ще прояде.Както и да е, детето отново прояде от храната й.

 За това винаги съм казвала, че вкусът и предпочитанията към храната се градят до третата година.Големият ми син познава само 4 вида закуски, а е на 5г.Кисело мляко с овесени ядки и мед, к.мляко с бисквити, кус-кус със сирене и грис с плодове.Никога не съм му давала за закуска нищо друго и той не го търси.Ако те притеснява, че закусват в градината, прави им закуска вкъщи.Нека ядат нещо нормално, там да хапнат малко филия и ще се откажат.

 Що се отнася до спирането на всички деца да ядат манджи, не съм съгласна.Синът ми спря когато бяхме в БГ и беше оставен да почива от мен на тема храна.Естествено, че няма да яде манджи като му предлагахме чудесни сухи храни.Но тук като се върнахме просто не ги купувах и нямаше нищо по-различноНо не мога и да помисля, че абсолютно всеки ден трябва да яде супи или манджи Naughty, те втръсват.А колкото повече се гони едно дете със супичката, толкова по-голямо отваращение получава от нея.

Общи условия

Активация на акаунт