Отговори
Искам да попитам има ли закон, който задължава децата да се грижат финансово за родителите си,
когато родителите са пенсионери или болни.
Ние сме три деца, само аз имам контакт с родителите ми, брат ми и сестра ми живеят в чужбина и не се интересуват.
Вярно е , че родителите ми са ми помагали колкото могат, бяха бедни хорица.
Татко цял живот по чужбините, но се прибра с празни ръце и понеже е работил на черно няма и пенсия.
Майка пък все със заплата 300 лева беше, а сега пенсията и е нищожна.
И двамата са поенсионери, трябват им лекарства, нямат никакви спестени пари.
Аз съм единствената, която трябва да ги издържа. Проблемът е такъв, че аз работя като продавачка на половин работен ден,
съпругът ми изкарва парите и имаме и две деца. Незнам какво да правя с родителите си,
брат ми и сестра ми не искат и да чуят, обадих им се, и двамата си имат семейства и не ги интересува,
казаха майка и татко да са мислели на млади години, че все някога и ще остареят.
Аз не мога да ги издържам, не зная какво да правя. Единственото, което имат те  е един двустаен апартамент в който живеят.

Питам се няма ли закон, който да задължава децата да се грижат за родителите си, например ние трите деца да си делим
разходите за родителите.
Страх ме е , ако паднат на легло аз какво ще правя с тях двамата. Живеем на около 150 км един от друг,
аз имам тристаен апартамент, съпругът ми ще е твърдо против, ако родителите ми трябва да живеят при нас.
Много съм притеснена. Означава ли, че аз като единствената дъщеря, която ги обича, ще трябва да покрия всичко съвсем сама?

# 1
  • Мнения: 3 550
Не съм юрист, но мисля, че има само морални такива. Добре, че все още са на крака. Ако се залежат, ще ти е най-лесно да ги прибереш при теб. В тристаен апартамент все ще се сместите. А ако се разболеят сериозно, може би и твоите брат и сестра ще се разтревожат. Не може да не ги обичат, деца са им.

# 2
  • Мнения: 35 948
има ли закон, който задължава родителите да се грижат за децата си или по-скоро такъв, който може да ги принуди?

# 3
  • Мнения: 483
Не, разбира се.Звучи малко наивно въпросът.
Май ще трябва да се оправяш сама.
Надявам се мъжът ти да не ти прави проблеми и да разбере ситуацията.
 Hug

# 4
  • Мнения: 1 844
Всъщност наистина има правна норма в Семейния кодекс,която задължава децата да се грижат за болните си и стари родители.
В действителност обаче,мисля,че в практиката няма случай на задължено дете да се грижи за родител.Всичко е въпрос на морал.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 901
Аз не разбрах дали ти искаш да задължиш брат си и сестра си да участват в гледането на родителите ви, или дали ти си длъжна, че ако не си - да не правиш нищо.

Казваш, че са ти помагали, колкото могат, нормално е и ти да им помагаш колкото можеш. В кайна сметка не може да им се отдадеш на тях изцяло - имаш семейство, деца. Въпрос на морал е дали ти ще се отзовеш...

# 6
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Някога е имало такъв закон, но не знам дали не е отпаднал вече. Не знам и нито един такъв случай, в който някого да са го задължили. Това на практика е неприложимо.
Да не те отчайвам, ама нищо не можеш да направиш в случая, не можеш да принудиш брат ти и сестра ти да се погрижат ако те не искат. Опитай все пак да ги помолиш да изпращат по някаква малка сума пари всеки месец, въпреки че едва ли ...
Виждала съм доста такива случаи. Мъжът обикновано прави проблем и не разрешава родителите на жената да живеят при тях в случай на нужда, но това правило, разбира се, не се отнася и за неговите родители.
Сега като се замислих ... човек наистина трябва доста от рано да се погрижи за старините си. Понякога децата наистина нямат възможност да издържат родителите си, всичко се случва.

# 7
  • Мнения: 1 350
СК урежда въпроса с издръжката,  вкл. от родители към деца и обратно. Има правен ред, но като няма морал има ли смисъл?!

# 8
  • Мнения: 24 467
Винаги е имало.
СК:
Чл. 139. Право на издръжка има лице, което е неработоспособно и не може да се издържа от имуществото си.
Ред на лицата, които дължат издръжка
Чл. 140. (1) Лицето, което има право на издръжка, може да я търси в следния ред от:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и от възходящи от по-горна степен.
(2) Ако лицата от предходен ред нямат възможност да дават издръжка, дължат издръжка лицата от следващия ред.
(3) Когато няколко лица от един и същи ред дължат издръжка, задълженията между тях се разпределят съобразно възможностите им. Ако издръжката е давана от едно от тях, то може да търси от останалите това, което те са били длъжни да дават, заедно със законната лихва. /както вие сте три деца/
Чл. 142. (1) Размерът на издръжката се определя според нуждите на лицето, което има право на издръжка, и възможностите на лицето, което я дължи. /съдът конкретизира размера/
(2) Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

За да имат право на такава, родителите следва да отговарят на подчертаното условие, обаче.  Simple Smile
В тази връзка можеш да прочетеш:
Ред на лицата, които имат право на издръжка
Чл. 141. Задълженият към няколко лица с право на издръжка е длъжен да я дава в следния ред:
1. деца и съпруг;
2. родители;
3. бивш съпруг;
4. внуци и правнуци;
5. братя и сестри;
6. дядо и баба и на възходящи от по-горна степен.

Или ти си задължена да даваш издръжка първо на децата си.
В такива случаи се ползват и социални домове.

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 08:44 от Judy

# 9
  • Мнения: 1 493
Не съм чувала за такъв закон, но може да измислите нещо по въпроса.Например да продатете техният апартамент,да купите нещо малко близо до теб, и с разликата да си помогнат известно време. Като са по наблизо ще ти е по лесно да помагаш, а и може съпругът ти,да размисли.

# 10
  • Мнения: 497
Много отворени станали брата и сестрата. "Да са мислели на млади години, че ще остареят". Тая чужбина на някои влияе благотворно, но някои ми приличат на пази боже сляпо да прогледа. Ама после ще се наредят на опашка за апартамента. Съвета ми към теб е -то е ясно ще ти ще опъваш каиша, но поне уреди предварително и имуществените отношения относно двустайния апартамент на родителите си прижевее, защото после ще ти се наложи да разбереш, че закона за наследвото не урежда това кой се грижил и кой не за родителите-всички имат право на равни дялове.....Дори да ти звучи гадно сега, това е реалността. А този момент като са повече деца винаги съществува. Още повече не ти, а родителите ти могат да търсят издръжка от децата си, а те може и да не искат, да се срамуват и т.н., да не говорим, че това може да отнеме доооста време, дори да се задвижи наистина като процедура. А още повече издръжката не ознавача грижи, това последното е доста по широко понятие от пари..... Аз като едно дете не съм поставяна в подобна дилема-когато се разболя мама, просто си знаех, че аз съм тази, която трябва да полага грижи според възможностите си-за физическото време става въпрос....

# 11
  • Мнения: 90
Просто не мога да повярвам че има хора на които да не им пука за родителите им... ooooh!
И ние сме в чужбина но пращаме всеки месец пари -не мога да си представя да не се грижим за тях-трябва да сме тотални идиоти.

С вашия случай..не знам какво да добавя, съчувствам ти защото е видимо че не може само ти да се грижиш за тях..
Опитай се да говориш с брат си и сестра си. Това е единственото. разберете се за една сума пари която да се праща всеки месец и си я делете.

Родителите трябва да се уважават-как не ги е срам да говорят така... ooooh!

# 12
  • Мнения: 24 467
Има хора и случаи всякакви. Има случаи, при които и родителите са си виновни /всъщност чести са/. В практиката ми също има такива. Редовно, когато се изслушат различните страни на конфрикта, истината излиза доста различна.
Затова и не дискутирам изобщо моралната страна на въпроса, а отговорям точно на поствената питанка.

Последна редакция: вт, 27 окт 2009, 10:09 от Judy

# 13
  • Мнения: 2 127
Тежка е ситуацията.Как може да са толкова дебелокожи брат ти и сестра ти?
Имам брат и с него сме обсъждали този въпрос, въпреки, че им е рано на нашите за пенсия!Той живее и работи в Лондон, а аз съм си в БГ.Разходите ще си ги делим, а ако се залежат(недай си), от наша страна с мъжа ми ще е гледането или ще викаме жена.
Дано са ни живи и здрави!

# 14
  • Мнения: 2 126
Подобен въпрос все повече ще се дискутира,защото положението на възрастните хора е страшно!Ние не сме социална държава и затова всеки се спасява както може.
Аз също мисля,като Казабланка - уреди си имуществените въпроси с родителите,защото е видно,че върху твоето семейство ще паднат грижите и за да нямаш конфликт със съпруга си.А ,колкото до останалите - въпрос на морал и житейски причини.

Общи условия

Активация на акаунт