Неизяснен стерилитет

  • 10 745
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 453
 Момичета пускам темата с надежда в нея да пишем двойки с така наречения "неизяснен стерилитет". Да обменяме мнения, да си даваме съвет и да се подкрепяме.
 Аз съм на 31 години, а приятелят ми на 33г. Изследвали сме може да се каже всичко. Спермограма, полови хормони, щитовидна жлеза, хламидии, токсоплазмоза, рубеола, антиспермални тела, цветна снимка, лапароскопия, цитонамазка, микробиология, доказана овулация ... Има и още, но в момента не се сещам за всичко. Не съм пускала само имунологични и генетични, но според лекаря ми - тези изследвания са съмнителни. А и да ги пусна - доколкото съм чела на всеки излиза поне едно-две неща извън нормата. Само ще се психирам повече.
Нямам нито една бременност.
Ще се радвам да ми дадете кураж, както и да пишете за момичета забременели с такъв "неизяснен фактор".  Мислилиа съм дори за ин витро, но дали това би ми помогнало да преодолея този неизяснен фактор ? А и някак силно се надявам да избегна АРТ процедурите.
Очаквам мненията ви.   bouquet

# 1
  • Мнения: 281
Не съм пускала само имунологични и генетични, но според лекаря ми - тези изследвания са съмнителни. А и да ги пусна - доколкото съм чела на всеки излиза поне едно-две неща извън нормата. Само ще се психирам повече.

Ето тук не съм съгласна. Тези изследвания не са съмнителни, напротив, често изясняват стерилитета. Ако твоя лекар работи в сферата на репродуктивната гинекология би трябвало да ти даде яснота по въпросите на АРТ процедури и техните възможности. Дали ще се наложи да преминете към АРТ зависи и колко време чакате дете и колко още време бихте "жертвали" в очакване на спонтанно забременяване.
Желая ви скоро да се сдобиете с бебок!   bouquet

# 2
  • Мнения: 453
 Еко, лекарят ми е специалист по стерилитет.
 А иначе някой чувал ли е за двойка пуснала тези изследвания и всичко да им е наред по тях ? Аз за всеки чета, че все нещо му е извън нормите. Така ли пък всички са с завишени НК клетки и т.н. ? Просто се питам, не ме нападайте за това.  newsm78

# 3
  • Мнения: 281
Съжалявам, че си приела моето мнение като нападение  Sad, не беше това целта. Исках да помогна. Моите генетични и имунологични са в норма, но ние сме с мъжки фактор. И аз не съм забременявала досега.

# 4
  • Мнения: 453
Не, Еко - не съм приела поста ти като нападане. Написах го по принцип, защото не е изключено някой да го направи. Иначе ти благодаря, че се включваш. Интересно ми е за твоите имунологични и генетични в Плевен ли са правени и наистина ли всичко, всичко от тях е в норма ? Обикновено все има по едно-две извън референтните граници и затова си мисля, че ще се вкарам в тревоги, които може да са напълно излишни (както казах, моят лекар ги отрича тези неща). Аз за себе си разбира се съм готова да направя и опитам всичко, но засега ще се постарая да намеря повечко информация за това.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 302
И ние сме от отбора. Обаче аз настоявах и още преди първия опит ин-витро направихме и имунологичните и генетичните изследвания. Слава Богу, всичко е наред. Е, в генетичните излезе нещо, но след като двама специалисти по стерилитет и проф. Кременски потвърдиха, че това в никакъв случай няма отношение към забременяването, съм спокойна. Оказа се, че имам някакъв генетичен дефект, свързан с цвета на очите (и даже Кременски се пошегува, че е можело да се родя с едно синьо и едно зелено око)
Та ето ние сме от случаите, при които и при имунологията и генетиката няма проблем. За жалост до момента и АРТ процедурите не ни помагат. Надявам се следващия път да се получи.
На всички пожелавам скорошно сбъдване на мечтата!   ylinfant

# 6
  • Мнения: 80
Здрасти,
Този неизяснен стерилитет вероятно е на психическа основа - ако много искате психиката действа подсъзнателно
като блокаж. Не мислете за това а се радвайте на живота, дайте спирачка на изследвания и кабинети.
Поздрави !

# 7
  • Девето поколение софиянка
  • Мнения: 438
И аз доскоро се водех неизяснен стерилитет, нищо, че имах много сраствания в корема, тръбите пропускаха по малко не са ми били запушени, спермограмата на мъжа ми е добра, имам няколко положителни кръвни теста, единия след инсе, един след ин витро, но неразвиващи се бременности, е преди да направя второто ин витро пуснах имунологични, имам три завишени АФА, след второто ин витро пак бях с положителен тест, но се оказа извънматочна, но с аспирина и фраксипарина плода се развиваше нормално, имунологичните изследвания при мен изясниха картината, но все пак аз имах няколко положителни теста. Вече съм с тубарен стерилитет след като ми отстраниха едната и клампираха другата тръба. Много успех ти желая и скоро сбъдване на мечтата ти!

# 8
  • Мнения: 3
И аз да се включа, защото темата касае и моето семейство.

И при нас никой не намира причина за повече от четири годишен стерилитет. На мен обаче ми се струва че и малко се прави по въпроса за намиране на причината и то за съжаление точно от специалистите по стерилитет.
При мен процедурата е такава полови хормони, хидротубация, спермограма, проследяване на овулацията и хайде на инсеминация. Сега вече два пъти като не става, ще се пробва трети и се почва инвитро.
Нито тироидни хормони никой не ми е предложил да направя, какво остава за имунологични и генетични изследвания.
Наскоро сама реших да си изследвам хормоните на щитовидната жлеза и сега се чудя къде да отида да ми ги разчетат резултатите.  Confused
Не че имам нещо против инвитро АРТ процедурите, но и на мен ми се иска да имам някаква яснота, дали чрез тях ще се преодолее проблема, който имаме, а това е невъзможно да се каже като не знаеш какъв е той.
Вече със всяко изследване, което правя си казвам дано това да не ми е наред, за да знаем поне с какво се борим.

# 9
  • Мнения: 7 201
Хайде още една двойка в отбора с неизясненият стерилитет. Confused
Ние също сме правили всички или почти всички изследвания,вкл. генетичните и имунологичните.
Склонна съм да се съглася с това:

Този неизяснен стерилитет вероятно е на психическа основа - ако много искате психиката действа подсъзнателно
като блокаж. Не мислете за това а се радвайте на живота, дайте спирачка на изследвания и кабинети.
Peace Peace
Това ми каза и лекарката,от прекаленото пренавиване явно не става....
Затова сме се оставили на течението пък когато е писано.Насила хубост не става!
Късмет,Гардже и скоро да се похвалиш! Hug Heart Eyes

# 10
  • София
  • Мнения: 7 242
Първата си дъщеря чакахме 2 години. няколко пъти ходих при различни гинеколози, според които всичко беше ок. Бях сигурна, че второто бебче ще стане от раз, но се наложи да чакаме 5 години и да прибегнем до ин витро. Посетихме различни специалисти по стерилитет, направихме почти всички възможни изследвания - всечко беше в норма. единствено д-р Владимиров постави диагноза (изчерпан яйчников резерв), но ФСХ-то ми все пак беше в норма (диагнозата беше поставена по косвени признаци - лош отговор при стимулация, фамилна обремененост, намалени размери и дисфункция на единия яйчник), т.е. би могло да се говори единствено  за начало на такъв процес, което не би обяснило безрезултатните опите цели 7 г. За мен причината остана неизяснена. Радвам се, че въпреки неяснотата се решихме на ин витро.
 желая ви скорошно сбъдване на мечтата Hug Hug Hug

# 11
  • Мнения: 453
Добре де, ако е психологически фактор - как така досега съм нямала нито една макар и случайна бременност  newsm78 
 Подозирам, че всички двойки с неизяснен стерилитет искат да знаят кое и къде куца, за да го преодолеят. Аз се страхувам да правя ин витро. Не толкова заради самата процедура, колкото се опасявам, че ако проблема е с имплантирането, а не със самото зачеване - то тогава и IVF не би помогнало  Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: 8 860
Crow,
решението за такива изследвание е ваше . При нас там най-сетне излезе нещо.  Направихме ги след години неизяснен стерилитет и спонтанен аборт в 7 г.с.
Пишеш, че си правила щитовидни хормони, а антитела срещу щит. жлеза?  Предполагам си чела, че за забременяване се търси по-тесен интервал за ТСХ, а не този, който дават от лабораториите.
Вярно е, че има специалисти по АРТ технологии, които се отнасят с недоверие към имунол. и ген. проблеми, но пък и те не могат да ти гарантират 100% успеваемост на методите си, които като физическо, психическо и финансово натоварване са далеч по-тежки.
 Успех, кавото и да решиш!

# 13
  • Мнения: 453
aniTakova, би ли написала какъв проблем се откри при вас и как го преодоляхте ? Много ще съм ти благодарна.
Иначе по отношение на щитовидната - съм изследвала и антителата. Два пъти съм изследвала ЩЖ. Ето последните резултати - съвсем пресни от преди седмица:
Anti TG            15.8  IU/mL       < 34.00 IU/mL
Anti TPO          1.5  IU/mL       < 12.00 IU/mL
FT 3          4.820   pmol/l           2.25 - 6.00
FT 4        16.850   pmol/l           9.15 - 23.86
TSH         0.659    mU/l           0.35 - 5.00

# 14
  • Мнения: 8 860
Гаргичка,
от имунологичните фактори при мен се установиха завишени НК клетки, ТАТ и АФА /от три вида АФА едните бяха гранично положителни/. От генетичните фактори съм с носителство на ген 4G/4G, което обуславя предразположеност към тромбофилия. И ТСХ беше малко над 3 /в реф.ст-ти/, но за забременяване се целят по-ниски. Реално нищо не беше кой знае колко фрапиращо, сигурно има момичета, които с по-лоши показатели са забременели и износили без да подозират дори, че им има нещо.
Терапията ми беше вливания на имуновенин и интралипид след положителен тест в началото и фраксипарин и аспирин протект. Не съм привърженик на споделяне на точните схеми, не че някой, четейки  форума, ще си назначи лечение сам. А ТСХ го смъкнах под 2 с ХЗТ.
Стойностите, които ти показваш за ЩЗ са добри.
Моите изследвания и назначения са правени в Плевен. За София мисля, че момичетата спрягат клиника Малинов за имунологичните, но нека някой от София да каже. Не знам от къде си и къде ти е по-удобно. Предполагам, че следиш и темата http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=430319.0
 И едно клише за край
Чудеса стават там, където вярват в тях!

Общи условия

Активация на акаунт