Агенция за търсене на работа

  • 9 769
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 428
Здравейте  Grinning

Замислям се да сменям работата ми, когато реша да се връщам от майчинство. Попреглеждам обявите в Джовс.бг.
Въпросът е, че имам доста широк диапазон от дейности и сектори, които наблюдавам. Съответно и обявите за работа в нета са просто необятни. Освен това искам да се пробвам да си намеря работа или някъде наблизо - в Бизнес парка примерно. Или в новите Бизнес центрове на Цариградско. Или някъде на центъра, къдато мога да стигна бързо с метрото.
Мисля си, че ако ползвам услугите на някоя добра агенция ще ми е доста по-лесно да отсея тези обяви, които ме интересуват  Rolling Eyes
Някой ползвал ли е услугите на такава  Rolling Eyes

# 1
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Много не разчитай на този вариант с агенциите. Много рядко се случва агенция да ти намери работа.

# 2
  • Мнения: 6 991
Почти не съм чувала агенция да намери работа за теб.
В повчето случаи е обратното - компаниите наемат агенциите, които им организират поне първото ниво на конкурса, пускат обявите и поемат първата вълна кандидати, от които отсяват тези, които имат необходимите качества за второ интервю вече в компанията, която  предлага работа. Това ти да им пратиш си ви и да чакаш те да прочетат всички обяви, които имат и да преценят за коя ти ставаш...няма да стане. Или поне със сигурност много бавно, защото те по принцип повечето правят база данни на сивита, но прибягват до нея само ако не се получават подходящи кандидатури по дадена обява. Rolling Eyes
Поне в тази, в която аз работех, беше така.

# 3
  • Мнения: 44
Здравей, аз лично не ти препоръчвам да разчиташ на агенция. По добре сама си потърси работата, разпитвай тук-там, рови из нета, но не залагай на агенция. Аз така се бях записала и чаках цяла година някой да звънне. След една година ми званнаха да ми кажат, че са намерили нещо подходящо за мен, но така и не разбрах какво именно е това "подходящо". Казаха ми по телефона, че работат не била за изпускане и имало много кандидати. Заинтригувах се и отидох на прословутото интервю със съответните работодатели. Последствие се оказа, че съм била единствена кандидатка и чак с обещания, че до няколко дни ще ми се обадят да почвам работа. Чаках си аз, мина една седмица - ни вест, ни кост. Звъня им - не си вдигат телефоните. Най-после някой от агенцията благоволи и ми се обади, да ми каже, че работодателите са се отказали да търсят служител от този град, щели да търсят от друго място (абе някакви обяснения, дето му звучаха несвързано  newsm78). Та така... съвета ми е в търсенето на работа, да разчитате единствено на себе си. Имайте надежда, а и с повечко късмет, нещета ще станат. Успех ви желая!  Hug

# 4
  • Мнения: 59
Някой ползвал ли е услугите на такава  Rolling Eyes
Аз така намерих моята работа (в Германия съм). Тук услугите на такива агенции са търсени особено в моя сектор (Банки и Финанси). Току що бях завършила магистратурата си по математика и след 2 месеца вече бях назначена в една банка във Франкфурт именно чрез помоща на такава агенция. За съжаление нямам опит с такива в България, но си мисля че няма нищо лошо да опиташ и по този начин. Никои не е казал че ако така не стане няма да стане по нормалния начин без агенция. Просто според мен така имаш повече шанс да откриеш най-подходящото за теб място. Стискам палци и много успех Simple Smile

# 5
  • Мнения: 289
Аз съм ползвала. Има агенции, които работят доста сериозно. И наистина правят професионален подбор, и предлагат съвсем реални работни места.
Но си мисля, че е по-добре да гледаш на тях като още една възможност за намиране на подходяща работа, не като на единствена такава. Много са фирмите, които търсят персонал директно, не чрез агенция, така че не ограничавай избора си само до предлаганото от дадена агенция.

# 6
  • Мнения: 940
Аз работя в подобна агенция, мога да ти посоча хора, които ще ти кажат добри отзиви за нас  Peace
И даже се случва да не поемаме нови кандидати, защото имаме прекалено много работа. Има си агенции и агенции. Само не се лъжи да даваш пари, защото това е забранено от закона. Ти не трябва да плащаш абсолютно нищо. Успех!

# 7
  • София
  • Мнения: 971
Една приятелка изгоря с 1 заплата за сметка на такава агенция. Вярно ли е тва, че първата заплата отива за агенцията?  newsm78

# 8
  • Мнения: 6 991
Таксата трябва да се плаща от работодателя, не от работника по закон.
Всяка агенция, която иска пари от търсещия работа със сигурност не е читава.

# 9
  • Мнения: 940
Една приятелка изгоря с 1 заплата за сметка на такава агенция. Вярно ли е тва, че първата заплата отива за агенцията?  newsm78

Това също е забранено...

Всички такси трябва да се плащат само от работодателя.

# 10
  • Мнения: 289
Това с плащането на такси е просто класика  ooooh!
Чудя се кога търсещите работа най-после ще разберат, че те НЕ трябва да плащат нищо..
Агенциите, предлагащи работа в чужбина, прикриват таксата под услуги като "превод", "изготвяне на документи" и т.н. - интересно ми е обаче за работа в България на какво основание се взима такса от кандидата - напр.половината от заплатата му  newsm78 или се взима само на база устно споразумение, без да се издава документ - защото с всеки издаден документ агенцията може да бъде осъдена от търсещия работа.

# 11
  • Мнения: 940
Аз знам за няколко агенции,които вземат по 10 лева--регистрация. Не знам как още виреят, може би са с връзки и не ги затварят.

И за България, и за чужбина е забранено,и също така трябва задължително да сте подписали договор,в който е опоменато, че не дължите никакви пари НИКОГА. Също така и договор за запазване на лични данни. Интервюта по скайп и телефон (освен ако не сте в момента в друг град) не се допускат. Все пак ако Ви направят интервю по телефона, после пак трябва да Ви извикат преди да подпишете с работодателя.

# 12
  • Мнения: 289
О да, пропуснах момента с "регистрацията"  Laughing
Но пък тези, които работят за 5-10 лв. такса регистрация от кандидат са съвсем "гаражен тип".. влизала съм веднъж в такава - по обява за работа като администратор в хотел - направо страх ме хвана - в един безистен, после надолу към някакво подземие.. но, иначе на бул. "Васил Левски"  Wink явно се местят достатъчно често, за да не ги хванат..
За по-големите такси обаче - половин заплата.. знам ли - възможно е да става по уговорка с работодателя - половината заплата на кандидата, половината на агенцията.. без никъде нищо конкретно да е подписано.

# 13
  • Мнения: 4 428
Благодаря ви много за отговорите и разясненията  Hug Много ми бяха полезни.
То е ясно, че няма да разчитам само на агенция за нова работа. Но си мислех, че може да ми помогне все пак.
Точно защото имат база данни и т.н. и те по-лесно ще могат да филтрират обявите за мен. Но явно в Бг все още тази практика е много слаба  Rolling Eyes
dalka, можеш ли да ми пишеш на ЛС в коя агенция работиш и по-подробно дали тази агенция би ми свършила работа  Grinning

# 14
  • Мнения: 940
Благодаря ви много за отговорите и разясненията  Hug Много ми бяха полезни.
То е ясно, че няма да разчитам само на агенция за нова работа. Но си мислех, че може да ми помогне все пак.
Точно защото имат база данни и т.н. и те по-лесно ще могат да филтрират обявите за мен. Но явно в Бг все още тази практика е много слаба  Rolling Eyes
dalka, можеш ли да ми пишеш на ЛС в коя агенция работиш и по-подробно дали тази агенция би ми свършила работа  Grinning

Ще ти напиша, да. За жалост е слаба тази практика, но все пак се пактикува.

Общи условия

Активация на акаунт