Кой наема бременни на работа?

  • 3 924
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 274
Здравейте! Преди 4 месеца започнах работа на граждански договор, работодателят ми няма никакви задължения относно осигуряването ми. И (по желание на съдбата) след месец настъпи дългоочакваната бременност (вече не се надявах, ч ще сте получи). Сега съм в трети месец и без осигуровки. Чувала съм ,че има фирми, които наемат бременни, но никъде не мога да намеря информация. Моля, ако някой знае нещо да помогне! Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 3 153
Скъпа, без да искам да те обезкуражавам, но аз не съм чувала за фирми, които да назначават бременни на работа Neutral Face За съжаление знаем каква е обстановката в страната и няма установени правила за защита на бъдещи и настоящи майки.....Мисля, че единствено фирми, които работят по някакви социални програми биха могли да имат такъв вариант за назначаване на бременни, но аз поне не съм чувала за такива Confused Според мен трябва да провериш в сдруженията за социално подпомагане или въобще някъде в социалната сфера. Желая ти много късмет;)

# 2
  • Мнения: 6 206
Такива фирми най-вероятно няма, става въпрос, че ако искаш осигуровки, хващаш някой твой познат да те назначи в неговата фирма, пък ти си поемаш нацяло осигуровките. Примерно да те сложи на 4 часа и тогава осигуровките са към 30 лв, няма смисъл на 8 часа, щом ти си плащаш. И тогава имаш право на 2 години майчинство като осигурено лице, иначе като неосигурено държавата плаща само една година. Съветът ми е, като избираш тази фирма, в която да се осигуряваш, гледай да е платежоспособна, защото засега майчинството се привежда на фирмата и тя го изплаща на майката. Обаче ако фирмата закъснее или не си внесе осигуровките, може да те кара и ти да си чакаш парите.

# 3
  • Мнения: 8 769
Цитат на: PoliaSp
Такива фирми най-вероятно няма, става въпрос, че ако искаш осигуровки, хващаш някой твой познат да те назначи в неговата фирма, пък ти си поемаш нацяло осигуровките. Примерно да те сложи на 4 часа и тогава осигуровките са към 30 лв, няма смисъл на 8 часа, щом ти си плащаш. И тогава имаш право на 2 години майчинство като осигурено лице, иначе като неосигурено държавата плаща само една година. Съветът ми е, като избираш тази фирма, в която да се осигуряваш, гледай да е платежоспособна, защото засега майчинството се привежда на фирмата и тя го изплаща на майката. Обаче ако фирмата закъснее или не си внесе осигуровките, може да те кара и ти да си чакаш парите.

Зa съжаление това е самата истина!

# 4
  • София
  • Мнения: 6 522
с познати - това е варианта, както са ти отговорили, може само 1 месец да те осигуряват, нали президента върна поправките или пък се осигуряваш 1-2 месеца и после излизаш в болнични, макар, че това би ощетило косвено нас мамите, дато ни осигуряват на пълна РЗ Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil , щото всички от една крава цицаме за тези 120 лв.
хи- хи
успех и лека !

# 5
  • Мнения: 717
Нищо, че работиш по граждански договор - след като не те осигуряват никъде другаде - те са задължени да ти внасят осигуровки. Разликата е, че не ти се брои за трудов стаж. Аз самата и в момента работя само на граждански договор. Другият вариант е да се осигуряваш сама - но минимума, на който нрябва да се осигуряваш е 200 лв. Говори със счетоводителката на фирмата Ви, звънни в НОИ, направи нещо, сигурна съм в това, което ти пиша.

# 6
  • Мнения: 654
Вариант е и да се самоосигуряваш-проучи нещата Grinning

# 7
  • Мнения: 2 051
Цитат на: PoliaSp
Такива фирми най-вероятно няма.


Не, такива фирми за съжаление има. Занимават се с това да набират жени в напреднала бременност на работа, които сами си плащат осигуровките на фирмата за да имат право на майчинство след това. Само че фирмата после им прибира 50% от майчинството за "услугата". Twisted Evil

Стойте далеч от такива оферти, появяват се периодично във вестниците с граждански обяви!

# 8
  • Varna
  • Мнения: 321
Не мисля че ще стане със осигуряването сама,трябва да има фирма ..абе ред глупости и няма смисъл.
 Варианта с позната фирма е най-добър.
 Само дето граждански договор не е най-добрия вариант -трябва да има стаж 3 месеца от последните 12. и общо 6 месеца осигурителен стаж, темата се обсъжда наскоро.
Ето цитат от Кодекса за СО:

"Право на обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца, като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, или за всички осигурени социални рискове без безработица, от които 3 месеца през периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца, от който започва отпускът за отглеждане на малко дете."

И линк-за който му се чете Кодекса:) : КОДЕКС за социално осигуряване  

# 9
  • Мнения: 3 200
Цитат на: rali4ka

"Право на обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца, като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука и професионална болест, или за всички осигурени социални рискове без безработица, от които 3 месеца през периода от 12 календарни месеца, предхождащи месеца, от който започва отпускът за отглеждане на малко дете."


Президентът не наложи ли вето точно върху това!? Или се бъркам!?

# 10
  • Мнения: 654
Отиди в НОЙ и говори с консултантите там,обясни им ситуацията и те ще те посъветват(отзивчиви са обратно на славата,която им се носи-107 кабинет Grinning

# 11
  • Мнения: 3 200
Цитат на: LIDYA
Отиди в НОЙ и говори с консултантите там,обясни им ситуацията и те ще те посъветват(отзивчиви са обратно на славата,която им се носи-107 кабинет Grinning


Съгласна съм, отзивчиви са. Аз ходих там, защото имах невнесени вноски от работодателя си и имаше страшна опашка и направо ми стана зле и служителката ми оправи нещата в обедната си почивка като ме видя да вися.

# 12
  • Мнения: 2 274
Страхотни сте! Много ви благодаря за отговорите. За сега търся нова работа ...ще видим....Важното е да сме здрави. Хубавите неща не се дават лесно!

# 13
  • Мнения: 343
Противно на всички мнения досега, мен ме наеха на работа като бях във 2 месец и те знаеха това. Направиха го точно за да ми тече и трудов стаж и да нямам проблем с осигуровките и после с майчиснтвото. Но мен ме нае майката на моя приятелка, за което аз мога само да благодаря. Така че потърси, попитай всички приятели около теб, дано да се намерят отзивчиви хора, като моите работодатели. Успех!

# 14
  • Varna
  • Мнения: 321
Цитат на: evpraksia
Цитат на: rali4ka

"Право на обезщетение при отглеждане на малко дете
Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г.) Осигуреното лице има право .............


Президентът не наложи ли вето точно върху това!? Или се бъркам!?


Това е прието още през 2003 година! просто влиза в сила от 2004г.

Общи условия

Активация на акаунт