За 'Джули и Джулия'!

  • 78 006
  • 376
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 623
Изгледах филма с удоволствие.Бях в добро настроение и не съм се вглеждала критично в отделни детайли.
Намирам го и вдъхновяващ ,и полезен,а също така забавен Simple Smile.Мерил Стрийп е блестяща,както винаги.
Пина,хубаво е,че отвори отделна тема.Пилето е много изкусително Peace
Със сигурност ще пробвам някои рецепти от книгата Flutter

# 31
  • Мнения: 1 236
Не съм го гледала още Embarassed Заинтригувахте ме...  Hug  Flutter Въпреки че книгата от 1961г едва ли ще ме изненада  Mr. Green Има и стари български готварски книги (от преди 1989г имам предвид), които съдържаха много хубави рецепти - ммм, даа, и бьоф бургиньон също. Макар и без лъскавите страници и шаренките картинки. Ути и Звездев са малко встрани от световните постижения, все още ...  Laughing
Но пък с огромно удоволствие разглеждам форумските готварски постижения, мили дами, и се записвам и тук, че много радвате окото  Grinning   bouquet

# 32
  • Мнения: 11 747
Роца, сподели кое не ти допада в книгата?
Аз се радвам да я имам, макар да е ясно, че няма да я ползвам пълноценно, по много причини, една от тях е, че е на английски и с мъка си превеждам.
Много ми се искаше да обсъждаме филма, от кулинарна страна, а и като вдъхновение. Много се радвам, че се получава!  Hug
Сега реших, срам не срам, да взема да напиша рецептата, която правих вчера, защото така не е честно.

Poulet Roti a la Normande

Вземаме едно цяло пиле и го посоляваме от вътре. Пълним го, като подготвяме плънката така
Пилешки воденички, сърца и дробчета, 1 с.л. масло, олио. Запържваме воденичките в горещо масло и олио (на бавен огън) за 2 мин. Добавяме сърцата и дробчетата с арпаджик или нарязан обикновен лук, разбъркваме, задушаваме за още 2мин. , да останат леко розови отвътре.
В купа подготвяме 1/4 ч.ч. едри трохи от бял хляб
2 с.л. крема сирене
1 с.л. меко масло
2 с.л. кълцан магданоз
1/8 с.л. мащерка
1/8 с.л. сол
щипка пипер

Разбъркваме дреболиите и всичко това добре. Пълним пилето (аз здравата го натъпках и натисках да влезе повече). Зашиваме дупката (аз ползвах 3 клечки за зъби, може и с исгла и конец). Намазваме пилето обилно с меко масло.
Печем пилето, салагаме 1 с.л. мазнина в съда (аз сложих и малко вода, че имаше нужда  Thinking ).
Около 10 мин преди да стане готово, вадим и мажем пилето с 2-3 с.л. сметана. Връщаме да се пече. Повтаряме процедурата 2-3 пъти.

Сос
4 с.л. пилешки или телешки бульон (ползвах от кубче, ама не ми харесва. Добре е да си е истински бульон!)
3-4 с.л. сметана
сол и пипер
няколко капки лимонов сок
Слагаме бульона в съда, в който се е пекло пилето. Разбиваме енергично за 2-3мин. Добавяме сметаната и лимоновия сок. Поливаме по лъжица сос върху порция.

За гарнитура е подходящо картофи, гъби или малък лук.
Подходящи вина
Бяло Burgundy, бяло Graves, червено Bordeaux-Medoc

# 33
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
pina , копирах си рецептата, ще се пробва Hug.Само да попитам - колко воденички, дробчета и сърца приблизително ми трябват?

И на Лоис я копирах, и тя ще се пробва задължително Flutter.

Много се радвам, че започнаха да се появяват рецепти, очаквам още Wink.

# 34
  • Мнения: 11 747
Първо да кажа, че самото месо на пилето стана много вкусно, но забележителна за мен беше плънката! Толкова ми се услади....  eat  не знам, гладна ли съм била......  Laughing
Аз я направих само с дробчета и много ми хареса. Лошото е, че намерих отделни разфасофки дробчета, воденички, сърца, като всяка тарелка беше по 600гр и нагоре. Ако бях купила и от трите, нямаше какво да правя огромния остатък. То, и сега ми стоят дробчета и трябва да ги съчинявам нещо за днес....
Според мен, нещо от рода на 2-3 дробчета, 2-3 сърца и 2-3 воденички е напълно достатъчно. Дори може малко много да дойде, защото и лука заема доста място, хляба, сиренето.... Може би зависи и колко е голямо пилето, та според това и дупката за пълнене. Аз взех маломерно пиле, защото сме само двама и готвя за по едно ядене.

И аз се надявам да се появяват още рецепти и снимки!  Peace

# 35
  • Мнения: 1 798
Влюбена съм във филма  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 02 дек 2009, 07:55 от delicate

# 36
  • Мнения: 11 747
А, много интересно!  Simple Smile  Но, ги няма тези публикации, докато е готвила по книгата 1 година? Поне аз не откривам...

# 37
  • Мнения: 2 199
И аз не откривам публикациите във връзка с готварството.
След като изгледах филма и въодушевена си намерих книгата реших да се поразтърся тук таме за достоверността на информацията във филма.

Имах спомени, че блога беше в salon.

Та единствената публикация която открих е тази.

http://blogs.salon.com/0001399/

И след като я прочетох беше написана точно в духа на героинята  Peace

Аз съм впечатлена от филма. Казвам го за n-ти път. Разочарована съм от края на филма  Crossing Arms

Очаквах да се срещнат, но не стана  Crossing Arms . Всъщност това беше и единственото ми разочарование...

# 38
  • Мнения: 11 747
А, да! И аз не харесах финала. Много беше незавършено... трябваше да го измислят, макар да не е истина, да удовлетворят зрителя. Както и не ми хареса това, че нямаше развитие на онази пускавица, че Джулия не била доволна. То, дори не стана ясно, дали е истина. Може и истина да е било, ама трябваше някакво разяснения, не знам, останаха въпроси  Thinking

# 39
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
И аз да кажа, че много ми се искаше да се срещнат на финала, и не мисля , че интереса на Джули е бил комерсиален, поне не в началото, все пак не е знаела , че блогът й ще добие подобна популярност, че ще издаде книга, че ще направят филм по нея и че ние сега ще пишем тема по въпроса Joy.

В момента готвя Бьоф Бургиньон , като ползвам превода, който е направила Лоис - стискайте ми палци Wink.

# 40
  • Мнения: 11 747
О, после искам снимка и отзив за вкуса!!  Crazy
И аз искам да го готвя това нещо, ама малко пипкаво ми се видя  Thinking  Въпреки това, ще го пробвам, аз, няма да му се размине   chef

# 41
  • София
  • Мнения: 3 816
Преди два дни видях темата, но не бях гледала филма. Току що го изгледах и се включвам. На мен филма ми хареса, единствено краят не беше такъв какъвто очаквах, виждам че има и други разочаровани. Laughing Съжалявам, че книгата я няма издадена на български. С удоволствие ще следя вашите преводи и изпълнения на рецептите и ще се възползвам.   bouquet  Мисля съвсем скоро да направя телешкото по бургундски /Лоис   bouquet/, имам и домашно телешко месце, дано се получи. Simple Smile

# 42
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Ето снимка на моя Бьоф Бургиньон :

                                     

Не знам дали от снимката си личи каква вкуснотия е Heart Eyes.

pina , пипкаво е, вярно, но е мнооооого вкусно - аз по- вкусно телешко не съм яла, непременно го пробвай  Wink.

Гелева, давай смело, с домашно телешко дори и по- вкусно ще е  bouquet.

# 43
  • Мнения: 11 747
Ох, добре изглежда!  Crazy Чудя се, дали да не го мятам още утре... Ще прегледам пак рецептата, че засукана работа, трябва да я осмислям  Simple Smile  Ще огледам и за хубаво телешко, че ако няма, хич да не се хабя.

# 44
  • Мнения: 132
Аелис, чудесно изглежда телешкото!   bouquet
За филма, аз не очаквах да се срещнат. Извън готвенето героинята ми изглеждаше някак си плоска, а мъжете под всякаква критика. Ако наистина са били такива и двамата евала. Ама знам ли?! Хареса ми малката и мизерна кухня на Джули, точно като моята! Мисля, че това беше едно от нещата които ме впечатли. Simple Smile Хареса ми идеята "не е нужно да имаш свръх модерна кухня за да готвиш добре".

Общи условия

Активация на акаунт