Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 8-ма тема

  • 154 792
  • 743
  •   1
Отговори
# 105
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Max-mama,GalaUSA,кажете ми моля ви как направихте тая плетка за козунака в кръглата форма.Броя ги 7 топки са.Всяка ли има по три ленти,немога да разбера.И аз ще пробвам да направя този козунак,че миналия ми стана с много твърда кора,не че не се изяде де ама искам да е такъв какъвто го описвате.Интересно ми стана и още едно нещо.Значи тоя козунак втасва само веднъж,така ли излиза?Предния моя,който правих го пуснах на програма френски хляб и втаса веднъж,после като го сплетох още веднъж,а тоя направо се сплита и се слага във фурната да втаса така ли излиза??Извинявам се за глупавия въпрос,но да питам аз! Hug

Аз, след като го сплетох, го оставих да втаса във фурната на 50 градуса - по-напред в темата съм писала с подробности.

Плетката я видях от една мама във форума - плела е питка, и обяснява мнооооого добре как се плете. Ама айде де! Къде беше  newsm78

Четири фитила се залепват в началата си. Единият се вдига нагоре - отделя се настрани, другите се плетат на плитка. После тази плитка се навива - като охлюв. И този охлюв се обикаля с четвъртият фитил - демек, той остава в основата. В моя козунак това съм направила - няколко такива "сплетени охлювчета" наредих в кръгла тава - ама пасна идеално.

Да ви кажа за козунака - вчера беше супер, не мръдна. ДНес последният мъжът ми пак си отнесе на работата да закусва и каза, че изобщо дори не го е подгрял микровълновата - козунакът си е бил тип-топ  Peace

Браво, Макс-мама! Страшна рецепта ни даде  Hug

Вчера правих спагети, че Александър откога реве за спагети - пекох една паста, дето си я измислих. Та снощи и днес това ядем у нас. Утре ще сготвя манджата, която съм замислила, с едни малки страхотни питки, за които ще досаждам отново  Embarassed На Лабрекс са, Макс-мама ги прави оня ден  Hug

И сега се чудя, да подхвана ли след малко еклеровата торта  Joy - да я правя ли нея, или едни кокоски  newsm78

# 106
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Гала,тази плетка е на Пина.Аз така плета питки-две ленти се слагат на кръст,от трите края се плете плитка,завива се на охлюв,а четвъртия се увива около завитата плитка.
За питките на Лабрекс,няма особено.Замесва се тестото и после втасва,на програма *Месене+втасване*,след това се изважда тестото върху намаслена повърхност,няколко пъти се премесва нежно,после се разделя на равни топки,колкото детско юмруче и леко се завиват на топка.Нареждат се в тава,на разтояние и се оставят да втасат около 20 минути във фурната на 50 градуса,мажат се с нещо си и се пекат на 180 градуса.Аз първо пускам само долния реотан,за 5 минути,после включвам и горния.
Ааааа,рецептата от мене,но ти я доразработи.  bouquet Hug

# 107
  • Мнения: 151
Здравейте хайде и аз да покажа какво направих за конкурса в училището на дъщеря ми. Коледна пита


а после за да хапнем и ние забърках от рецептата на Макс-мама - мързелив козунак но го направих във форма на кифлички с пълнеж от шоколад .Стана много вкусен .
но две от кифличките са от другото тесто за коледната питка и като се опекоха станаха различен цвят Embarassed от козуначените  hahaha но и така са вкусни де. Laughing

П.П. Ама как ги правите вашите фотоси да са толкова големи ,че аз нещо не мога а също и надписите тук и там да е снимката .Благодаря.

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 20:45 от gerber4e

# 108
  • Мнения: 22 867
gerber4e , възможно ли ти е да сложиш по-големи снимки, или такива, които се увеличават при кликване върху тях. Личи си, че всичко е много хубаво, ама не се вижда добре.  bouquet

# 109
  • Мнения: 151
Лабрекс точно това  написах като послепис  .Редактирах го


П.П. Е най- накрая  успях . newsm44 .Благодаря ти Макс-мама.

Последна редакция: вт, 15 дек 2009, 20:47 от gerber4e

# 110
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Герберче,страхотни са,браво. Peace Много красива питка,много.Да кажеш после как е минал конкурса.Радвам се,че сте харесали козунака. Hug

# 111
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Аууу, каква красота си сътворила, Герберче! Страхотно! Ох, кога и аз така ще правя  Praynig

# 112
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Търся Венета  Simple Smile

Постът ми не е свързан с темата, но се чудя къде да пиша, че да питам Венета за един кекс, трицветен - има го в нейната авторска тема с нейните рецепти. Кексът е с линк към друг сайт, но понеже Венета го е правила, и то успешно, се обръщам към нея:

Правих кекса, не стана лошо, но ми е някак си кух, точно в частта, където е бялата заливка. При това, изпуснах кекса и леко загоря, а въпреки това, тази част си е сурова. Не се е изпекло - белтъци и захар. Така ли трябва да стои - като крем  newsm78

Да не би много да съм ги разбила, че остана кухо точно там?

# 113
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Търся Венета  Simple Smile

Постът ми не е свързан с темата, но се чудя къде да пиша, че да питам Венета за един кекс, трицветен - има го в нейната авторска тема с нейните рецепти. Кексът е с линк към друг сайт, но понеже Венета го е правила, и то успешно, се обръщам към нея:
Правих кекса, не стана лошо, но ми е някак си кух, точно в частта, където е бялата заливка. При това, изпуснах кекса и леко загоря, а въпреки това, тази част си е сурова. Не се е изпекло - белтъци и захар. Така ли трябва да стои - като крем  newsm78
Да не би много да съм ги разбила, че остана кухо точно там?

Нещо не ти е паснало, може би не си разбила белтъците достатъчно добре по-скоро, а мисля че си пекла кекса и на по-високи градуси или на твоята печка трябва да печеш на по-ниски, ако е с вентилатор тогава намаляваш с 20°С по принцип. Иначе кекса си става супер. На мен не ми се получи нито дупка, нито да стана като крем. Белтъците ги разбих с миксера и прибавих захарта и пак разбих така че  като обърна купата, те да си стоят вътре и да не падат. След това си ги сипах в кексовата форма по този ред както се вижда на снимката. Даже тогава аз намалих рецептата и моя кекс е с 4 яйца. Аз по принцип съм против големите количества яйца заради съдържанието на холестерол в тях.

# 114
  • София
  • Мнения: 1 762
Аз да попитам, може ли? Вече дбре се справям с тестото по рецептата на Мах Мама. Мога ли с него да направя тутманик и как по- точно  Praynig

# 115
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Аз да попитам, може ли? Вече дбре се справям с тестото по рецептата на Мах Мама. Мога ли с него да направя тутманик и как по- точно  Praynig

Без проблем.
Оформяйки тестото,след намазването с мазнина,поръсваш обилно със сирене и така завиваш.
Да речем,разточваш на една кора,намазваш с мазнина,поръсваш със сирене,завиваш на руло,леко усукваш и завиваш на охлюв в тавата(да не е стегнат охлюв,да има по малко пространство,за да може да втасва тестото),където ще се пече.

# 116
  • Мнения: 1 394
Герберче,да те попитам.Фигурките как ги прави?
Иначе-невероятно красиво изпълнение!Браво!   bouquet

# 117
  • София
  • Мнения: 1 762
Благодаря, Мах Мама   bouquet
И аз така си мислех, ама друго си е да попитам майсторите  Hug

# 118
  • Мнения: 11 607
Герберче, много красиви питки! Поздравления!

Такааааааааа......Да си призная без бой......Снощи за първи път правих содена питка......както трябва да се направи содена питка, т.е. постна. Чак сега ви разбирам защо не я харесвате и защо се оплаквате,че не ви става като хората.....Ужасна горна коричка, а в нашата къща по принцип твърда, поизгоряла коричка се обича, ужасно като вкус и вътре. Ето я в разчупен блясък - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1080573.jpg

И установих,че всичко си е до продуктите, а не до месене, печене и пр. Когато правя содената питка така както майка я прави - нямам никакъв проблем. Проблема идва от там,че не става за Бъдни вечер, за тези, които са решили да спазят канона. Защото.....аз слагам 1 кофичка кисело мляко, ако имам малко прясно мляко, с което измивам кофичката, 1 яйце и от тук всичко се променя. Коричката винаги става хрупката, а вътре - то по принцип на содените питки консистенцията е една никаква, седи жълта. То няма как и да е друга при условие,че набухвателя е само сода. Но независимо от това е вкусна, приятна и мекичка. Един път майка бе направила содена питка, но вътре - о, чудо, консистенцията направо като гъбка.....Една мекичка, душица.....Отричаше да е слагала нещо по-различно, докато най-накрая си каза без бой,че е сложила съвсем малко - буквално 2-3 щипки прясна мая. И ето,че едно нищо и никакво количество мая - дава голямо отражение върху крайния продукт. Майка ми въобще не е очаквала,че ще се забележи разликата. Но аз лично не съм фен на питки със сода и мая. Аз така не съм правила в къщи.......

Та това са моите размисли и страсти относно содените питки.....Извода лично за мен - ще продължавам да правя содената питка по следната рецепта:

1 яйце
1 коф. кисело мляко + малко прясно мляко и/или вода
1 ч.л. хлебна сода
по 1 ч.л. сол и захар
по 1 ч.л. олио и оцет

Ще се радвам да прочета и други мнения......

# 119
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Търся Венета  Simple Smile

Постът ми не е свързан с темата, но се чудя къде да пиша, че да питам Венета за един кекс, трицветен - има го в нейната авторска тема с нейните рецепти. Кексът е с линк към друг сайт, но понеже Венета го е правила, и то успешно, се обръщам към нея:
Правих кекса, не стана лошо, но ми е някак си кух, точно в частта, където е бялата заливка. При това, изпуснах кекса и леко загоря, а въпреки това, тази част си е сурова. Не се е изпекло - белтъци и захар. Така ли трябва да стои - като крем  newsm78
Да не би много да съм ги разбила, че остана кухо точно там?

Нещо не ти е паснало, може би не си разбила белтъците достатъчно добре по-скоро, а мисля че си пекла кекса и на по-високи градуси или на твоята печка трябва да печеш на по-ниски, ако е с вентилатор тогава намаляваш с 20°С по принцип. Иначе кекса си става супер. На мен не ми се получи нито дупка, нито да стана като крем. Белтъците ги разбих с миксера и прибавих захарта и пак разбих така че  като обърна купата, те да си стоят вътре и да не падат. След това си ги сипах в кексовата форма по този ред както се вижда на снимката. Даже тогава аз намалих рецептата и моя кекс е с 4 яйца. Аз по принцип съм против големите количества яйца заради съдържанието на холестерол в тях.


Благодаря ти!
 Laughing абсолютно еднакви неща сме правили  Hug
и аз - с половин рецепта, че само го пробвах снощи, и аз обърнах купата с белтъците и захарта надолу - не падна - детето дори ме попита защо го правя  Grinning

но явно не съм пекла както трябва - фурната ми има вентилатор. Аз пекох в началото на 150, но се пече към 40 мин. и все суров си беше и засилих накрая към 200 градуса, за още 10-ина мин. Тука нещо ще съм объркала  newsm78

Иначе от снимката ти видях как е станал твоя - идеален е, ама то там всичко е идеално изглеждащо - на светлинни години съм от такова творчество.

Нищо, на 28, 29 - пак ще го пробвам  Peace Ще пека на 140 градуса, ако ще и час!

Общи условия

Активация на акаунт