Майчинството - счетоводно - 25

  • 38 073
  • 765
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!

Темите до сега: Тема 1; Тема 2; Тема 3; Тема 4; Тема 5; Тема 6; Тема 7; Тема 8; Тема 9; Тема 10; Тема 11; Тема 12; Тема 13; Тема 14; Тема 15; Тема 16; Тема 17; Тема 18; Тема 19; Тема 20; Тема 21; Тема 22; Тема 23; Тема 24

 bouquet ЗА ВСИЧКИ КОНСУЛТАНТИ:    bouquet
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; sis7; gargamela; Стики; jakinik


Телефони на НОИ София за проверка на обезщетенията
926 10 10

Калкулатор за изчисляване на брутни и нетни заплати - на КиК
Адреси на ТП на НОИ където можете да получите информация за болнични и др. обезщетения - в сайта на НОИ - Контакти

Във форума
- тема за детските
- Тема за програмата „В подкрепа на майчинството”

Справки може да си правите в сайта на НОИ по ПИК - персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ по адресната ви регистрация ще може да получите - лично.

Много полезен код!  Peace

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Напр:
-   справка за това на какви суми са ви осигурявали –
е-услуги - Справка за социалното осигуряване
https://socialsecurity.nssi.bg/
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

-   справка за изплатените болнични -
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - "Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО чрез НОИ по ЕГН "
https://benefits.nssi.bg/EGN/

-   справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
е-услуги - Справки по ЕГН и Булстат - най отдолу на страницата е "Справка за представени в НОИ документи за обезщетения и помощи от ДОО, статус на обработка и изплащане"
https://benefits.nssi.bg/detailedegn/ReportBolnForEGN1.asp

Как се изчисляват болнични?

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

КАК СЕ ОПРЕДЕЛЯ ПАРИЧНОТО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ, ИЗПЛАЩАНО ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ ПРИ ВРЕМЕННА НЕРАБОТОСПОСОБНОСТ ПОРАДИ ОБЩО ЗАБОЛЯВАНЕ ИЛИ БРЕМЕННОСТ И РАЖДАНЕ
- автор Иван Карабашев, предложено от ДейзиГ http://www.vedomost.info

Необходими документи за обезщетенията - http://www.noi.bg/ - от менюто в ляво избирате УКАЗАНИЯ

Териториални поделения на НОИ, филиали, и архивни стопанства в страната

# 1
  • Мнения: 11 607
Прехвърлям от миналата тема питането:

Здравейте Simple Smile имам едно питане относно 15 дни ,които се полагат на съпруга ми при изписване на децата- имаме близнаци, които за съжаление са недоносени и още са в болница. Ако едното дете го изпишат по - рано от другото, съпругът ми има ли право на два пъти по 15 дни?
Благодаря предварително

   

# 2
  • Варна
  • Мнения: 17 940
За майчинството ми трябват 12 месеца трудов стаж, аз ги имам от миналата година. От една година съм студентка, не работя. Въпроса ми е ще ми трябва ли някакъв болничен, или какъв документ да поискам след няколко дни когато съм на консултация?  Rolling Eyes

Ако си редовна студентка имаш право на 2880 лв. накуп след раждането.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте на всички....днес разбрах следната ситуация:Тъй като март изтича първата година от майчинството и исках да се върна на работа,днес разбирам,че шефа предлага да прекратим договора по взаимно съгласие,за да ми изплатят всички платени отпуски за 3 години ,които не съм ползвала.Договора ми е срочен с крайна дата завършване на строителни работи(които завършват точно тогава-март)Но щом ще приключва договорът ми няма смисъл да спирам майчинството(незнам дали ще си намеря работа веднага).

Въпроса ми е :ако продължа да си гледам детето и си подам необходимите документи за гледане на дете до 2 години,ще ми изплатят ли отново тези отпуски ,които не съмползвала през 3те години като свършат строителните работи през март.... дано съм обеснила правилно ..  bouquet

щом договора ти е срочен с крайна дата март месец,тогава ще ти спре и майчинството.Зависи кога ти изтичат 410 те дни.Но при прекратен договор няма да получаваш майчинство до 2 г на детето.При прекратяването на договора ще ти изплатят и натрупаната отпуска

# 4
  • Мнения: 85
Здравейте на всички....днес разбрах следната ситуация:Тъй като март изтича първата година от майчинството и исках да се върна на работа,днес разбирам,че шефа предлага да прекратим договора по взаимно съгласие,за да ми изплатят всички платени отпуски за 3 години ,които не съм ползвала.Договора ми е срочен с крайна дата завършване на строителни работи(които завършват точно тогава-март)Но щом ще приключва договорът ми няма смисъл да спирам майчинството(незнам дали ще си намеря работа веднага).

Въпроса ми е :ако продължа да си гледам детето и си подам необходимите документи за гледане на дете до 2 години,ще ми изплатят ли отново тези отпуски ,които не съмползвала през 3те години като свършат строителните работи през март.... дано съм обеснила правилно ..  bouquet


щом договора ти е срочен с крайна дата март месец,тогава ще ти спре и майчинството.Зависи кога ти изтичат 410 те дни.Но при прекратен договор няма да получаваш майчинство до 2 г на детето.При прекратяването на договора ще ти изплатят и натрупаната отпуска


410 дни изтичат точно на 26.02.2010 (малката става на 1 г)какво ще следва .. Tired

# 5
  • Мнения: X
За майчинството ми трябват 12 месеца трудов стаж, аз ги имам от миналата година. От една година съм студентка, не работя. Въпроса ми е ще ми трябва ли някакъв болничен, или какъв документ да поискам след няколко дни когато съм на консултация?  Rolling Eyes

Ако си редовна студентка имаш право на 2880 лв. накуп след раждането.

Аз за тях знам, но ме интересуваше имам ли право и на майчинство след като имам над 12 месеца трудов стаж  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 85
Здравейте на всички....днес разбрах следната ситуация:Тъй като март изтича първата година от майчинството и исках да се върна на работа,днес разбирам,че шефа предлага да прекратим договора по взаимно съгласие,за да ми изплатят всички платени отпуски за 3 години ,които не съм ползвала.Договора ми е срочен с крайна дата завършване на строителни работи(които завършват точно тогава-март)Но щом ще приключва договорът ми няма смисъл да спирам майчинството(незнам дали ще си намеря работа веднага).

Въпроса ми е :ако продължа да си гледам детето и си подам необходимите документи за гледане на дете до 2 години,ще ми изплатят ли отново тези отпуски ,които не съмползвала през 3те години като свършат строителните работи през март.... дано съм обеснила правилно ..  bouquet



сега разбрах ...благодаря   bouquet


щом договора ти е срочен с крайна дата март месец,тогава ще ти спре и майчинството.Зависи кога ти изтичат 410 те дни.Но при прекратен договор няма да получаваш майчинство до 2 г на детето.При прекратяването на договора ще ти изплатят и натрупаната отпуска


410 дни изтичат точно на 26.02.2010 (малката става на 1 г)какво ще следва .. Tired

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Аз за тях знам, но ме интересуваше имам ли право и на майчинство след като имам над 12 месеца трудов стаж  Rolling Eyes

в предната тема ти отговорих,че нямаш право на майчинство щом не работиш

ако отговаряш на изискванията за доход,може да взимаш социално майчинство 1 година.също има помощ за бременност,пак за тези с определен доход.има и помощ за раждане,без доход е.отиди в социалната служба за инфо
ако започнеш работа малко преди издаването на 45 дневния болничен,ще имаш 2 години майчинство и тогава вече ще ти трябват болничин,които да носиш във фирмата
 

# 8
  • Варна
  • Мнения: 17 940

410 дни изтичат точно на 26.02.2010 (малката става на 1 г)какво ще следва .. Tired

вариант 1: Започваш работа, твой роднина гледа малката или я даваш на ясла и получаваш заплата + 50% майчинство.

вариант 2: Намираш познат, който те назначава на трудов договор, работиш 1 ден и излизаш в отпуск по майчинство докато малката навърши 2 години.

# 9
  • Мнения: X
Аз за тях знам, но ме интересуваше имам ли право и на майчинство след като имам над 12 месеца трудов стаж  Rolling Eyes

в предната тема ти отговорих,че нямаш право на майчинство щом не работиш

ако отговаряш на изискванията за доход,може да взимаш социално майчинство 1 година.също има помощ за бременност,пак за тези с определен доход.има и помощ за раждане,без доход е.отиди в социалната служба за инфо
ако започнеш работа малко преди издаването на 45 дневния болничен,ще имаш 2 години майчинство и тогава вече ще ти трябват болничин,които да носиш във фирмата
 

На мен ми остава една седмица до издаване на 45 дневния болничен, дали  мога да помоля мой близки да ме назначат на работа?

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
На мен ми остава една седмица до издаване на 45 дневния болничен, дали  мога да помоля мой близки да ме назначат на работа?

да,може

# 11
  • Мнения: 214
Елфита,
понеже поста ми остана в тема 24, ставаше въпрос за това, че ме съкратиха повреме на втората година от майчинството ми. Посъветва ме да си намеря фиктивна работа. Обаче - тогава няма ли да вземам 50 % от майчинството? И заплатата, която всъщност не е реална, т.е. няма заплата?

# 12
  • Мнения: X
На мен ми остава една седмица до издаване на 45 дневния болничен, дали  мога да помоля мой близки да ме назначат на работа?

да,може


Ох а последен въпрос - от финансова гледна точка "работодателя" ми ще бъде ли обременен по някакъв начин  newsm78

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Елфита,
понеже поста ми остана в тема 24, ставаше въпрос за това, че ме съкратиха повреме на втората година от майчинството ми. Посъветва ме да си намеря фиктивна работа. Обаче - тогава няма ли да вземам 50 % от майчинството? И заплатата, която всъщност не е реална, т.е. няма заплата?

отработваш 1 ден фиктивно и излизаш в майчинство 240 лв на месец за 2009 г до 2 г на детето.

ако си намериш реална работа и работиш ще получаваш 50 процента от майчинството+заплатата

Герганчето ,да,с 12,48 лв на месец за 2009 г,които е редно ти да поемеш

# 14
  • Мнения: X
Мхм, то е ясно че аз ще ги платя, мисълта ми беше да не са 100-200лв защото ако е така не си струва. Аз така или иначе се боря за минималното майчинство, защото винаги до сега съм осигурявана на минималната. Значи 12,48 за декември 2009?
Да не забравя една важна дума Елфита сърдечно БЛАГОДАРЯ  smile3525  Не съм очаквала такова внимание   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт