Обрив по крайниците - вирусна инфекция?

  • 30 459
  • 13
  •   1
Отговори
  • Canada
  • Мнения: 1 773
От снощи дъщеря ми (4,5 години) е с обрив по краката и ръцете - дребни и малко на брой пъпчици, които не сърбят, а по стъпалата и дланите има големи червени петна. Няма температура. Току-що се връщаме от лекар, който смята, че има вирусна инфекция. Каза, че протичала с обрив на крайниците и в гърлото (на нея гърлото й е чисто). Чували ли сте за нещо подобно?
Миналата седмица детето изкара вирусна пневмония и приключихме с антибиотика вчера сутринта.
Моля, ако някой е изкарвал нещо подобно да сподели как е протекло заболяването.

# 1
  • Мнения: 11 235
A на мен ми прилича на алергична реакция към антибиотика или към някакъв белтък  Thinking

Я подробно опиши какво яде детето вчера и завчера? Яйца?

Сърби ли го? Вечерта не започна ли сърбеж?

Каква вирусна инфекция без Т? Да даде такъв мощен обрив от вирус и да не реагира с повишаване на температурата? То и ако е алергичен обрив пак може да вдигне Т около 37, 2 - 37,4 ...

# 2
  • Canada
  • Мнения: 1 773
И аз си мисля, че може да е алергия към антибиотика, защото обрива не сърби изобщо и температура няма.
Вчера не е яла нищо с яйца. Вечеря пиле с картофи и салата към 8 вечерта, обрива се появи към 11 или поне аз тогава го видях. Има вероятност да е от шоколад, но тя яде съвсем малко вчера. Снощи й дадох перитол за всеки случай, тък като можех да я заведа най-рано днес сутринта на лекар (пълно губене на нерви и време е ходенето в спешното), но реакция върху обрива нямаше.
Във всеки случай доктора каза да е на безмлечна диета за няколко дни.

# 3
  • Мнения: 16
Хубаво е да я види ревматолог,зашото тези обриви по крайниците може да не са безобидни/надявам се да не съм права/ Praynig

# 4
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Хубаво е да я види ревматолог,зашото тези обриви по крайниците може да не са безобидни/надявам се да не съм права/ Praynig
Мая, какво имаш предвид?
Не мога да я заведа на ревматолог без да ме е изпратил лекар. А лекарят смята, че детето е с вирусна инфекция. За съжаление не мога да я заведа и на платен преглед, защото тук такива няма.
В безисходица съм. Единственото което мога да направя в момента е да чакам, а това ме побърква.

# 5
  • Мнения: 11 235
Сякаш при единичен обрив е доста рано за ревматолог, а и детето до скоро е било на антибиотик.

Поизчакай, помажи с кремчета, дай малко противоалергични и полека лека ще отшуми. Ако вдигне Т - значи е вирусна инфекция  Tired Ако не вдигне оставаш на варианта с алергията. И в двата случая трябва време да се пребори организма с обрива.

Ако продължи да се изрива отивате пак на лекар.

Но продължавам да смятам, че му е дошъл множко антибиотика ...  Peace

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Не бих се вързала на такава диагноза при тези симптоми. Повече ми прилича на алергия и на мен, но все пак не съм лекар.

# 7
  • Мнения: 145
Заведи я на ремватолог - казвам го като човек изстрадал от такъв обрив - наистина може да не е безобидно. Дано да е нещо моментно! Успех

# 8
  • Мнения: 11 235
Заведи я на ремватолог - казвам го като човек изстрадал от такъв обрив - наистина може да не е безобидно. Дано да е нещо моментно! Успех

Eто, че втори човек твърди, че е нужен ревматолог.  Thinking Но това "заведи я ти казвам" някак не е достатъчно. Какво според вас може да е? На вас какво ви е било? Какъв е бил обрива ви?

# 9
  • Мнения: 145
не искам да шашкам хората излишно, затова не написах при мен защо се получи обрива. Ще го напиша, но наистина не означава, че този случай е такъв! При мен се получи обрив по крайниците с червени петна от автоимунно заболяване. За това казвам, че какъвто и да е обрив не е за подценяване. Но не означава, че детето на майката, която пише е с нещо подобно. Успех

# 10
  • Canada
  • Мнения: 1 773
mandarinka, моля те за повече информация за твоя случай, може и на лични.
Не подценявам изобщо състоянието на дъщеря ми, напротив.
Обаче не мога да се боря със системата тук. Дъщеря ми е на 4,5 години и до сега в живота й не й е правено никакво изследване, дори най-обикновени кръв и урина. Голямата ми дъщеря от 6 години е в ремисия (левкемия) и съм направо откачила на тема здраве. На няколко пъти съм искала да вземат на малката кръв (веднъж годишно), но винаги ми отказват, защото детето изглеждало здраво.
Тук рядко стигаме до личния лекар, защото когато имам проблем (няма значение кой от семейството) и позвъня за час, ми се дава най-рано за след седмица. За това ходим в клиника (нещо като едновремешните БГ поликлиники), където винаги има дежурен педиатър и обикновено до час детето е прегледано. За спешни случай ходим директно в спешното отделение на болницата (при последното ходене си престояхме там 13,5 часа в чакане).
Не мога да отида при специалист, без да имам направление за там, а никой доктор няма да ми го даде, защото аз го искам, без той да е преценил, че детето има нужда. А и тогава е... Само като пример - за специалист "уши, нос и гърло" ми отне 3 месеца да убедя личния лекар, че имам нужда и още 5 докато ми дойде часа; за кожен лекар чаках 9 месеца.
За това ви моля, който има някакво предположение, да каже какво. Искам да се информирам подробно, да "сверя" състоянието с нашето и вече ако имам основания да тормозя личния.
Междувременно обривът почти изчезна, останаха само бледи петънца по стъпалата и дланите. Обаче от като обрива е избил, изпражненията на малката са отровно зелени на цвят, а те винаги са такива, когато е с вирусна инфекция. Направо се моля да е вирус.

# 11
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Sneji, съвет не мога да ти дам... само искам да ти пожелая скорошно оздравяване на детето и много, много кураж на каката!
Щом състоянието на детето не се влошава, значи всичко е наред!
Пожелавам ви спокойни празнични дни!


И ще ме извините за офф-а, но не мога да се въздържа след прочетеното:

....за специалист "уши, нос и гърло" ми отне 3 месеца да убедя личния лекар, че имам нужда и още 5 докато ми дойде часа; за кожен лекар чаках 9 месеца.
....

Нека се оплакваме по - малко от нашите лекари! Колкото и да е лошо здравеопазването в България, подобни ситуации у нас няма. Всеки може да отиде на лекар без да чака месеци наред. Нека оценяваме какво имаме и да мрънкаме по - малко!

# 12
  • Мнения: 11 235
За Бога Снежи, това което описваш е кошмарно!!! И идея нямам как се оправяте! А частни прегледи няма ли?

Стискам палци всикчко да е ок  Peace

Следващия път ако има обрив или нещо дето може да се снима, качи снимки, ако не тук то в зачатие или часа на мама има истински лекари и то не общопрактикуващи, а профилирани.

# 13
Sneji,
не съм док.
според мен без 'ПКК'(хемоглобин, хематокрит, тромбоцоти, еритроцити)' + 'ДКК мануално броене' на видовете бели кръвни клетки(левкоцити, лимфоцити, гранулоцити, моноцити ...т.н.) + РЕТИКУЛОЦИТИ + 'CRP'(це реактивен протеин) не може да се прецени.
Принципно, освен алергична изява или вирусна или имунна, има много рядко срещано анемично нещо - порфирийни кризи което се наблюдава като различно лека/тежка анемия и понякога обрив който в тежките си изяви накрая може да нагноява, понякога урината потъмнява и би се очаквало раздвижване на чернодробни ензими.
Просто вариантите са безкрай, но важното е че се оправяте и вече би било въпрос за в бъдеще ако зачестят съмненията за нещо различно от вирус може да се търси, сега наистина явно нямат намерение лекарите да ви обърнат внимание.
Принципно ние в София имаме купища частни клинични лаборатории и горепосоченият 'пакет хематология' излиза в цибалаб около 12.9лв + CRP 4.9лв + 4.7лв венепункция, просто като се отчаем от лекарите и 'здравната погребална система' се налага да се бодем платено.
ПКК е за общ хематологичен статус и проверка за анемия от какъвто и да е произход, ДКК е за инфекция/ имунно/автоимунно/алергично състояние/хематологично, CRP обикновенно се тълкува за бактериална инфекция/ имунно/автоимунно, РЕТИКУЛОЦИТИте служат за оценка на костномозъчната регенеративна способност и респ. пряко свързана с анемично/порфирийно нещо.
Вирусите даващи обрив не са само 3те популярни шарки, някои грипоподобни вируси също може да се проявят, освен това примерно при мононуклеозата пеницилиновите антибиотични препарати правят обрив, важно е да не се контактува с рисково болни възрастни роднини или бременни след като не може да се определи вирус ли е и какъв.

'ЗЕЛЕНОТО АКО' е много важно ако продължава СЪС СЕДМИЦИ, незабавно на кръвни изследвания в това число и 'алкална фосфатаза' или др. от чернодробни ензими.
Примерно специално аз като бебе при захранване с пшенични продукти съм развила ЦЕЛИАКИЯ ГЛУТЕНОВА НЕПОНОСИМОСТ, оплакванията ни са били зелена диария и костите на главата нещо не са се втвърдявали ли незнам как да го обясня но съм второ дете и затова наште са имали наблюдение че нещо бавно се калцира черепа, като мама ме е водила на лекар безуспешно със седмици докато накрая са установили глутеновата непоносимост. карали сме на диета и сега си ям всичко.
просто едно оплакване може да се отнесе към много варианти но може и да не е нищо така сериозно.
Има нейде тук тема за 'зелено ако' и 90% от хората споходило ги 'зелено ако', са били убедени че са яли вафлички с ЛЕЦИТИН, и че лецитина има свойството да извлича от червата застояли токсини/ отпадъци.
идеята с прием пробиотици не вреди, такива бактериални продукти като лактобацили .. дрожди(ентерол) са просто една елегантна форма на себепомощ за чревния тракт.

Общи условия

Активация на акаунт