Как да науча детето да казва като му се пишка

  • 24 060
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1
Здравейте,проблемът ми е че синът ми е на 2год. и немога да го науча да казва като му се доходи по нужда.Винаги го казва след като е намокрил гащите.

# 1
  • велико търново
  • Мнения: 585
Запис да следя темата.Дъщеря ми е н 1г.и 10мес. и не иска да казва и сяда на гърне когато и се пишка.

# 2
Моята щерка на 1г и 5 мес.вече си казваше за всичко,но от 5-я месец я слагам на гърне,още не можеше да сяда-аз й придържах гръбчето,като след 8 месец почти не се е нааквала в памперса.Започнах обаче на 1г и 1 месец да я събувам по гащи и ми коства 4 месеца целодневно клечане на гърнето докато се научи и разбира се,доста опикани гащи. Сега е на 1 г и 10 мес. и вече вървим към махане на нощния памперс,отначало я будех да пиша,от няколко нощи сама се буди,ще видим какво ще стане.Майката му е търпение и само по гащи,никакъв памперс.Аз където и да тръгнех с мене винаги по няколко чифта гащи.Успех ви желая!И винаги съветвам мамите от рано да се слагат децата,за да свикват с гърнето,а не после да пищят и да не искат да седят на него.

# 3
  • Мнения: 73
бебо е на годинка започнах да го слагам от 8 м на гърне но колкото по голям става е по трудно да го накарам да седи на него иска да става

# 4
Не се отказвай,но и внимателно действай да не го травмираш!

# 5
  • Мнения: 12
Здравейте,ние също се учим още да казваме за пиш,сега сме на 1г10м и все още немога да я накарам да си казва а като се има предвид че преди половин година се беше научила да казва /естествено имахме и напикани гащи/ но изведнъж като реши че няма да казва и сега си е такава - ако я поканя може и да пишка ама ивначе казва като се напикае и незнам това на какво се дължи,иначе за акото си казва,откакто сме махнали памперса се е наакала 2-3 пъти в гащите ама това пишкане малееееееее незнам и водим все преговори че ще казва и пак си е същата история,дано се научим че вече полудявам.Успех на всички.

# 6
  • Мнения: 4 555
Винаги го казва след като е намокрил гащите.
Скоро ще започне да казва и преди това, дай му време.

# 7
  • Мнения: 5 790
Винаги го казва след като е намокрил гащите.
Скоро ще започне да казва и преди това, дай му време.

Абсолютно подкрепям.
Като порастне още няколко месеца, ще започне да си казва всичко.

# 8
  • Мнения: 539
Всичко зависи от детето.Всяко дете прохожда по различно време,защото не се чувства готово.Същото е и с пишкането.Ако щеш от раждането го слагай на гърне,то ще определи кога да се случи.И внимавайте с това бързане да не се стресне нещо детенце,защото рискувате да постигнете обратен ефект Peace.Успех  bouquet

# 9
  • Мнения: 37
Записвам се и аз да следя темата.Ние сме на 1г и 8м. и до преди 2 месеца казваше пиш и седеше на гърнето с резултат при това,но тръгвайки на ясла отказва да каже за каквато и да е нужда и седи на гърнето, но не върши нищо.Знам,4е всяко нещо е с времето си и не смятам да го насилвам.

# 10
  • Мнения: 240
На 1.10м. не сме постигнали нищо. Все мокри или наакани гащи ooooh!. И аз ще следя темата с интерес.

# 11
  • UK
  • Мнения: 88
Абе знам си аз,че преди да седна да чета форума,първо едно хапче за сърце трябва да изпия,че такива неща се случва да четаааа  ooooh! Няма да цитирам,че да не изместваме темата в излишни спорове  Peace 
Значи,по темата - няма нищо страшно/нередно,че още не е почнало да казва детето - съвсем скоро ще почне,гаранция-Франция  Mr. Green  Не трябва да се насилват нещата - ходенето по нужда извън памперса е процес,с който малчовците трябва да свикнат - поставете се на тяхно място - 2 години си го вършат без да се замислят,като условен рефлекс. Трябва им време и също  подходяща възраст /от 18м нататък/,за да свикнат,че това е нещо,което контролират и докато не могат сами да ползват тоалетната/гърнето,че трябва да уведомяват.  Mr. Green Преди да направи 2 години,дори не съм се замисляла да уча дъщеря ми да ходи на гърне. Понеже е пролетно бебе,изчаках да се затопли достатъчно,че да мога да я пускам из къщи само по гащи и чорапогащник - по-малко неща за пране   Mr. Green  и  почнах да я оставям без памперс . В началото не очаквай само да си каже - аз през 10 мин питах дали и се ходи  Mr. Green Обаче точно след 3 дни и 4-5 инцидента вече си казваше.  Просто се въоръжи с търпение и постоянно го питай детето,когато ти каже след като е свършил вече работата - просто обясняваш до откат,че трябва преди това да ти каже,не след това. И никога не се карай!  Naughty Просто обяснявай и подсещай ... и не се шашкай,рано или късно ще се научи да казва!  Peace  Hug

# 12
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
изчаках да се затопли достатъчно,че да мога да я пускам из къщи само по гащи и чорапогащник - по-малко неща за пране   Mr. Green  и  почнах да я оставям без памперс . В началото не очаквай само да си каже - аз през 10 мин питах дали и се ходи  Mr. Green.......
Peace абсолютно и аз така направих (сина ми беше на 1.6м.) като идеята ми беше да разбере, че не се чишка в гащите, а в банята (ВС) - там където му падне Crazy не съм го мъчила нито на гърне, нито на адаптер.
За една седмица резултата беше на лице, след месец вече искаше и на адаптера да сяда.

# 13
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Доколкото си спомням - синът ми започна да си казва, когато беше на около 2 г. и половина.

# 14
  • Мнения: 991
С това пишкане ние сме направо за смях на кокошките. Първо имам проблем с това, че дъщеря ми иска да ходи нон стоп чисто гола. Без памперс, без гащи, без нищо по нея. Ако излизаме се съгласява да се облича, но у дома не дава. Ако я облека насила - съблича се. Беше се научила сама да си сяда на гърнето като й се пишка и нямахме проблем. НО излезе нова мода. Пишка по пода "на почивки". Пуска малко чура, после ходи, катери се на стола и къса хартия от рулото, което стои на плота в кухнята, отива и бърше. След малко пуска още малко и така, докато не свърши пикото  ooooh!

# 15
  • Мнения: 27 524
Ами, остави го, когато е готов - ще си каже. Остави му памперса, докато той сам не поиска да го махне. За всяко дете тази възраст е различна. Насилването не е правилен подход  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 12 662
Докато ползвате памперси до първи клас - трудно ще е.

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Е, поне после е лесно  

# 18
  • Мнения: 417
Докато ползвате памперси до първи клас - трудно ще е.

Глупости, аз не знам някой да казва че до Іви клас ще ползва памперс!
Аз не мога да разбера, какъв е проблема да се ползва памперс до 2-3г. възраст. Дори и за някои да е  до мн.късно, след тази възраст няма как детето да не поиска да е като големите.


Детето на авторката и на другите заинтересовани е малко. Всяко детенце е различно - едни по-рано ,други по-късно.
Оставете децата сами да поискат да махнат памперса, да проумеят ,че е по-приятно и леко с гащички,че вече трябва да са  като големите.
Против съм оставянето да се намокри за да разбере,че трябва да казва - така не става според мен.
Насилването и настояването, натякването не е правилен подход.
Дето тябва да е готово, а не ние да решим: " Стискането да започне сега"

# 19
  • Мнения: 31
И аз не мога да разбера каква е тази мания с гърнетата още щом детето (бебето) се ококорчи  Thinking Ми направо да ги почваме от родилния дом още, че да е по лесно. Или се кефим, че сме супер мами, когато се похвалим на детската плодщадка, че вече сме без памперс.
Аз също направих *грешката* (за мен е грешка) да го приучвам към гърне още след 1-та годинка. Започна да пиша в него, но не искаше да ака. Тъй като не можеше да говори, съответно не ми сигнализираше кога му се ходи до WC и малко преди да навърши 2 г. започна да пищи и да се дърпа щом видеше гърнето. Сега съм си го оставила с памперс, да се успокои от всичко, скрила съм гърнето и чак на пролет ще започнем обучението отново, а и съм сигурна, че вече ще е по *зрял*.
Убедена съм, че за всичко си има време и точно определен момент, без насилване и травмиране на детето

# 20
  • Мнения: 4 555
Против съм оставянето да се намокри за да разбере,че трябва да казва - така не става според мен.
Уверявам те, че много добре си става така.

Насилването и настояването, натякването не е правилен подход.
А каква е връзката между насилването, настояването и натякването и оставянето да се намокри? Явно преди да измислят памперсите, всички деца от още новородени са били насилвани и тормозени, понеже са им се мокрили пелените.

# 21
  • Мнения: 12 662
До преди  89 г. в България нямаше памперси. Значи всичси, родени преди това са насилвани, травмирани...

# 22
  • Мнения: 2
Моят син е на 2г. и 3 месеца, през лятото се пробвах да го приуча на гърне, но все бяхме напикани. Може би и аз не бях много старателна, но по едно време ми писна да газя в пикня и се отказах. Проблема беше, че като го изпишкам след няколко минути пак беше мокър. След като навърши 2 години започна да обръща внимание какво правим в тоалетната, купихме дъска с пате и започнахме на всеки половин час да се каним, после на час и накрая започна той сам да ни води или да носи гърнето. За около 2 седмици свикна, без викове,крясъци и т.н. (не че не е имало инциденти). Но за акането не сме чак толкова напреднали. Някой път иска да седне и си върши работата,друг път като го видя с онзи странен поглед го слагам на гърнето и сме спасили положението. Не смея да го слагам да спи без памперс и много често като стане от следобеден сън е свършил работата вече, но се чувства гузен. До скоро това чувство не го изпитваше, затова се възползвам и му обяснявам какво правят големите и какво бебетата. Доста голямо значение има и самото дете, най – важното нещо е детето да не се насилва, ще му дойде времето,няма не научило се. И всеки който казва: „Ама на колко години сте, че сте още с памперс? ” примерно, не трябва нито една майка да се чувства зле, а да продължава да подкрепя своя мъник в каквото и да е било начинание! Май се отнесох много! Съжалявам!

# 23
  • София
  • Мнения: 5 079
Едва ли се учи точно това. Когато е готово, едно дете само започва да дава сигналите, независимо дали казва или показва. Peace

# 24
  • Мнения: 374
Ти познаваш детето си най-добре и ще усетиш кога е готово. При дъщеря ми стана на 1 г. и 6 м., беше лятото махнах памперса и я канех постоянно - през 20-30 мин. Кога улуча, кога се напикае... Съвсем скоро осъзна връзката между пишкането и неприятното чувство на мокри гащички и дупе и започна сама да си казва. Просто усетих, че е готова и го направихме.

# 25
# 26
  • Мнения: 12
Здравейте мами,моето мнение е Колкото по рано-толкова по добре.Аз май бях споменала но като малка си казваше а след това изведнъж реши че няма да казва и това означава ли че съм я насилвала - не,е имаше и случай дето си повиквах - най вече като ми свършат честите гащички ама това изобщо не я трогваше и сега от тяколко дни реши отново че ще казва уж.Да видим до кога - пак има моменти на изпускане но виждам че се усеща,просто неможе да се контролира и пуска по малко.Ще видим какво ще е положението като тръгнем на ясли,че другата седмица животи здраве ще ни вземат.
Пак ще пиша.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 467
Купих гърне, когато сина ми беше на 1г и 1-2 месеца . Въобще не искаше да седне и се отказах.
Реших вече следващото лято да пробваме, беше точно на 2 години, за пишкането свикна за 3 дни, за акането малко по-бавно, но някъде след 2 седмици вече нямаше абсолютно никакви инциденти. След 1 месц махнахме и нощния памперс, защото той се събуждаше като му се допишка и плачеше, не пишкаше в памперса. От тогава никога не се е напишквал по време на сън.

# 28
  • София
  • Мнения: 44 088
явно просто му е рано на детето, дайте му малко време...за къде бързате?

# 29
  • София
  • Мнения: 1 524
Всички сме безгръбначни, изтрещели мами на първолаци с памперс  Sick

Памперсът е постижение за мен колкото и пералнята машина и сушилнята и миялната и т.н. Който е достатъчно мотивиран и има нерви и време да следи детето кога ще пишка да го прави - хич не ми пука, но без обиди моля.
Пробвах на годинка - ефект нулев
Пробвах на годинка и половина - ефект нулев
Пробвах на две и два месеца - има ефект, но е незадоволителен.
Ако не се налагаше щях да изчакам лятото, но вече два месеца се боря, ту си казва, ту не. В дебелите книги пише- ако не се научи за две седмици, значи не е готово.

Да се върна назад във времето - ех, как защитавах аз ранното приучаване, как си мислех, че моето ще е умничко и бързо, лесно и рано ще махнем памперса, но ми се падна блондинка  Whistling

# 30
  • Мнения: 1
zdraveite.i nie imame problem s pi6kaneto,izob6to ne iska da sqda na gyrneto a pi6ka samo v pravo polejenie i kogato go hvana ne iska da si kazva pi6 ili ako. a kolko pyti mu povtarqm, nz kakvo da pravq i kak  da go svikna.

# 31
  • София
  • Мнения: 779
И аз съм на мнение, че детето само трябва да реши, кога е готово. От 6-7 месечен слагах малчо на гърне. Много горда от акита от първия път и крайно разочарована, като се научи сам да става от гърнето на 8 месеца. И после пробвах на годинка, годинка и половина и т.н, предполагам, че няма да се изненадате, че не стана. Сега пробвахме на 2г. и ха чудо, малчо сам реши, че не иска памперс, сложихме гащи и бяхме до там с памперсите. Имахме няколко инцидента, но без локви, истерии и т.н. Първата седмица имахме проблем с акането, но на втората седмица всичко си дойде на мястото. Спи и без памперс (вече мина месец от махането на памперса), но има от време на време инциденти. Малкия изпада в голяма истерия като се случи и го успокоявам.

Моя съвет е, че мамите могат да играят с дечицата си, вместо да висят по гърнета и да се изнервят. Като му дойде времето ще се научат от раз.

venidunda точно от насилването ти прави номера, едно готово дете като се научи, вече не се отказва.

В миналото може да се учили децата на година, никой не отрича, че могат да се научат и по рано, но аз предпочитам това да стане на 2г. за 2 дни, а не на 1,6г. за една година Laughing.

# 32
  • Мнения: 8 228
И аз съм против постоянното висене на гърнето.
С големия ми син пробвах за първи път гърнето някъде на около година - не искаше да стои на него. След 3-4 месеца пробвах пак - същата работа. Започна да сяда доброволно на гърнето като тръгна на ясла. Беше на 1г и 5м. Отначало нищо не вършеше в него, но си сядаше с желание. След това започна да пиша и ака в него, но продължи да си е с памперс, защото все още не си казваше. Бях против честото слагане на гърне. Сядал е сутрин след събуждане, вечер като го вземех от ясла и преди лягане. В яслата за цял ден мисля, че ги слагат 4-5 пъти. Нямаше често подканяне за гърнето, така че не можа да го намрази. Постепенно започва да си казва, първо за акото, после и за пиша. Общо взето това съвпадна и с първите му прости изречения - около 1г8м. Отдавам го именно на това. Когато забелязах, че вече често ми казва с думи какво му се прави, а в същото време памперса оставаше сух, махнахме последния. Беше на 1г10м. След това е имало само няколко инцидента. Почти по същото време махнахме и нощния памперс, защото той така или иначе от доста дълго време си оставаше сух. Та така, с големия всичко стана много лесно и естествено - с минимално количество напикани и наакани гащи, без никакви затруднения и за двама ни.
Малкият в момента е на 1г10м и е доникъде. Говори горе-долу колкото и големия на тази възраст. Сяда на гърнето, но не върши нищо. Нощният му памперс също е доста пълен. Оставяла съм го 2-3 пъти без памперс - напишква се и хич даже не му пука, че е мокър. Изобщо не му прави впечатление. Батко му му показва как става пишането - и в гърнето и в тоалетната чиния. Малкият се опитва и той да го имитира, но до там. Още явно не е разбрал как се управлява това чудо. Не мисля да го държа без памперс и да бърша локви след него. Ще си го държа още с памперса. Всеки ден ме изненадва с нови думи, с нови магарии, според мен си е въпрос на време да започне да си казва.

# 33
  • София
  • Мнения: 56
Аз го питах непрекъснато Има ли пи? Има ли пи? И така той свикна да казва ПИ ПИ ПИ. Много е смешно защото е като аларма няма как да не го чуеш!

# 34
  • Мнения: 3 993
Здравейте,проблемът ми е че синът ми е на 2год. и немога да го науча да казва като му се доходи по нужда.Винаги го казва след като е намокрил гащите.

От колко време го учиш?
Трябва време.
Дъщеря ми се отказа от памперса за няколко седмици, направихме го сега в началото на лятото, малко преди да навърши 2 г. започнахме и около месец по-късно вече нямаше пропуски.
Питай го и му напомняй непрекъснато да си казва, че като се заиграят и забравят.

# 35
  • Мнения: 1 710
Аз направих няколко отчаяни опита да науча детето да си казва, но не успях, за това прибегнах до метод, който не одобрявам, но пък дава чудесен резултат - награда. Може би сгреших, защото и за напред винаги ще чака награда, но трябваше спешно да махнем памперса по здравословни причини и при нас това беше успешният начин.

# 36
  • Мнения: 65
И двете ми деца се отучиха от напикаването на възраст, когато бяха около годинка и половина. Първо спряха да се напикават по време на сън, а после започнаха и да си казват. Чувстваха се некмфортно мокри, защото през деня ги държах с гащи и пелена. Голямото започна да си казва само за физиологичните си нужди след "лекция" на по-голямо от него детенце, което играейки си с моето бебе го учеше какви думички да казва, когато му се ходи до тоалетна. Малкото го научих като го накарах да се изпишка не в гърне, а в градината и то чу "как шумка" водичката. Тогава беше около година и 7 месеца. Определено смятам, че пелените помогнаха на децата ми да се откажат от напикаване.

# 37
  • Мнения: 2 478

Здравейте,проблемът ми е че синът ми е на 2год. и немога да го науча да казва като му се доходи по нужда.Винаги го казва след като е намокрил гащите.


Синът ми на 2г 6м започна да казва, че му се пишка. Дотогава го водех в тоалетната на определен интервал от време, за да избегнем напикаването.

# 38
  • Мнения: 189
Ние се отказахме с малко по-строг тон за по-малко от седмица

# 39
  • Мнения: 1 045
На 2г и когато я сложа на гърне започва рев и ми обяснява как "не ика пика гъне,ика пампер".Понеже не съм я насилвала нито да сяда,нито да ходи,нито каквото и да е било,всичко е било когато си дойде времето,прецених че няма нужда и от драми за памперса.
Отказах се и вече на въпросите на бабите няма ли да махаме памперса,отговарям когато хване гадже ще я срам да ползва памперс.
След месец -два ще направя опит,ако има драма,ще чакам ,няма начин щом е здраво детето да не се научи.За мен няма значение дали ще е на 1,2 или 5,важното е спокойствието.

# 40
  • Мнения: 1 463
и моят син на 2 год. не казваше, напишкваше се. Всичко с времето. Спокойно. Сега вече не само казва, но и като види гърнето сам си се изпишква. Вече е на 3 години.

# 41
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
С времето само ще се научи. Памперса на дъщеря ми махнах, когато беше на 2,4 год. Първите десетина дни аз я питах дали и се пишка. После тя започна да си казва сама.

# 42
  • Мнения: 2 660
Ние още караме на подсещане. Все по-често си казва, но в ред случаи трябва не само да посещам, но и да настоявам. Обикновено е готова да се напишка, когато прави нещо интересно и не иска да го прекъсне.

Казването си става с възрастта постепенно. Смятам, че до две години и половина се овладява. Все пак е достатъчно предимство, че не е с памперс и че знае къде се вършат нещата, дори и не винаги да успява там. Това също си е вид възпитание - да свикнеш с чистотата и да не живееш с екскременти, залепени по тялото.

# 43
  • София
  • Мнения: 130
Каката се научи на 1г.и10м.,за 1 седмица.Купих 10 чифта гащи изчаках да стане топло и махнах памперса.Първия ден се напика 14 пъти.Направо бях изтрещяла.Обувах панталонки без гащи,че не ми стигнаха гащите.После се размислих и реших,че тя така си е пишкала в памперса по малко,щом и дойде.Трябваха и 2 дни за да се научи да задържа и да се напъва.После постепенно намаляха напиканите гащи,докато за 10-тина дни изкарвахме с едни гащи цял ден.
С малкия не съм имала подобни моменти.Той е особен чешит .На 8 м. отказа да суче и минахме на лъжичка.На година и малко една вечер си извади залъгалката от устата и каза:"Не искам!" и приключи със залъгалката.На 2г.и 1м. махна памперса и сам приключи(и през деня и през нощта)-напикал се е 2-3 пъти оттогава за повече от година.Така че ако детето е около 2 г. и си решила,въоръжаваш се с гащи и търпение.В крайна сметка не съм имала първокласник с памперс.Всяко дете се научава.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 907
Ами ти няма как да го научиш, просто трябва да си му дойде времето. За момента го подсещай по - често, докато му дойде отвътре.

Общи условия

Активация на акаунт