кога кърмихте за първи път???

  • 1 806
  • 41
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 44 041
Въпросът ми е за болницата след като родихте кога и как кърмихте за първи път...колко време след раждането? Донесоха ли ви първия път бебчо или съми отидохте до децкото отделение в някой от определените за кърмене часове? Напътстваха ли ви първият път? Обясниха ли ви как да изцеждате гърдите си ???
А освен това показват ли ви някакви др неща - как да къпете и повивате беб?
 newsm78
Поне според мен би трябвало

# 1
  • Мнения: 4 068
Започнах да кърмя на третия ден след раждането, понеже родих със секцио. В болницата където родих бебето си беше при мен. Никой обаче не ми е показвал как да я кърмя, как да се цедя, как да я къпя, обличам или разни други работи. Наложи се да се науча сама. И доста бързо се научих между другото.

# 2
  • Мнения: 854
На втория ден след раждането. И тук бебетата си бяха при нас, уж щеше да дойде една сестра да ми обясни как става номера с кърменето, но така и не се почви ooooh! Добре, че другите 2 момичета ме светнаха това онова, а и малчо пък схвана много бързо как се прави Simple Smile Нищо не са ми показвали, докато бяхме в болницата сестрите го къпеха, преобуваха и т.н и като се прибрахме в къщи бях лееееко ошашкана. После се оправих де.

# 3
  • Мнения: 7 640
Лекарите преценяват кага да ти дадат бебето за кърмене, в повечето случаи е след няколко часа. Акушерките ще ти покажат и обяснят каквото е необходимо за кърменето, но за повиването и прочие, ще се справиш сама и то чак вкъщи ще ти се наложи.
Така беше в "Шейново"

# 4
  • София
  • Мнения: 44 041
оо да наистина забравих да ви помоля да казвате и болницата в която сте раждали защото вероятно имат различни практики.
Мен защото ми бяха казвали ,че в св софия например е по избор дали бебе е при теб или не и по колко и кога... ходиш и го взимаш и го връщаш... но за първото кърмене така и не разбрах нищо... стори ми се малко обаркано нещо tantrum

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Ако бебето е при теб (което е добре за добър старт на кърменето), няма какво да чакаш да ти го  "дадат" за кърмене, ако си родила нормално, т.е. можеш да си го вземеш сама.
В болницата в Пловдив, в която родих, настоявах да ми дадат бебето за кърмене веднага след раждането (както са се подписали, че правят при изявено от майката желание), но не ми го дадоха. Затова веднага, щом ни събраха горе в стаята, й дадох да суче - 3 часа след раждането.
Никой нищо не ми е показвал, и аз като Ренци се учех в движение Simple Smile Как се къпе и слага пампа (не се повиват, нали знаеш...) ходих да гледам сестрите в детската стая, те нямаха против, макар че по-скоро бяха учудени от тази самоинициатива...сигурно очакваха, че както на повечето млади майки бабите ще ми къпят детето, а аз ще гледам отстрани уплашено Simple Smile Когато за първи път някой друг изкъпа бебето, тя беше на два месеца.

# 6
  • Мнения: 1 107
Св. София - първия ден се ходи до детското отделение за кърмене в определени часове. Например, аз родих в 7 часа сутринта, но отидох за първо кърмене чак в 4 следобяд, защото бебето беше на кислород известно време. Ако всичко е наред и с майката, и с бебето, първото кърмене може да е почти веднага след раждането  Simple Smile
Акушерките дават съвети и помагат на всички мами, които имат нужда, като цяло кърменето много се насърчава в тази болница.
От втория ден бебетата са в стаите на майките, кърмиш, когато бебчо огладнее, а сестрите минават по стаите да къпят и сменят памперсите, така че майката гледа как стават тези неща. В началото ми се виждаше ужасно трудно, но като се прибрахме в къщи всичко започна да ми идва отвътре  Grinning

# 7
  • София
  • Мнения: 44 041
ами ако съм мн уморена и заспя за по-дълго те няма да го даржат гладно... ще го нахранят с шише..ми ако после не иска да суче....ох мн ми е притеснено...това последното сигурно мн тъпо звучи Embarassed

# 8
  • Мнения: 796
Родих секцио и кърмата ми дойде на третия ден, показаха ми как да кърмя и започнахме Grinning! Бебо засука много правилно и досега не ми направил никаква рана на гърдите, приболяваше ме от сученето само първите 1-2 седмици, но аз започнах подготовка с мазане с Гармастан още от осмия месец на бременността Grinning

# 9
  • Мнения: 5 299
Аз родих в 11.30 в Русе, и в 15ч. ми дадоха бебето за кърмене. Никой не ми показа(май или поне не помня). Аз реших, че нямам кърма и така си играех с бебата цял ден, когато ми я даваха на 3 часа да кърмя.  Вечерта дойде лекарката, която ме изражда и като видя, че си играя с беба ми стисна гърдите и така ми поте4е кърмата и ми обясни някой неща. Но аз така или ина4е не бях от желаещите да кърмят.

# 10
  • Мнения: 1 639
Родих тук в Казанлък. Бебета са при майките. Донесоха ми Дариа на 5-6 час ( преди това стоят в ковиоз да се адаптират). Сестрата,която ми я донесе само ми каза "Ми айде де къде ти е цицката!" , сложи беба   и изчезна..... Дариа , обаче много лакомо сучеше и проблеми нямах....Слагах я на гърдата когато замрънка ,а една от сестрите ми прочете лекция ,че на всеки 3 часа се слага , да свиква....  Tired , полезното от сестрата беше ,че ми каза за чаят на Хип , който стимулира лактацията .....на деня , в който ме изписаха отидох до аптеката и си го взех...

# 11
  • София
  • Мнения: 44 041
какъв чай????

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Лактогонен чай. Има гранулиран такъв на Хип, и бг-вариант.
Защо не заповядаш в Библиотеката на форум Кърмене, да почетеш за кърменето, преди да родиш? Вярвам, че щом искаш да кърмиш, ще ти е от полза. Някои майки си разпечатват статии и ги взимат в родилния дом - често човек забравя важни неща.

# 13
  • Мнения: 5 299
. Някои майки си разпечатват статии и ги взимат в родилния дом - често човек забравя важни неща.

Това ще ти е от голяма помощ - послушай БУ Peace

# 14
  • Варна
  • Мнения: 4 969
На третия ден ,понеже родих секцио.Бебето не беше при мен,и не ми показаха как се кърми,добре,че бях в една стая с една мама която беше родила второто си дете  Grinning

# 15
  • София
  • Мнения: 39 746
на 2рия ден

# 16
  • Мнения: 8 459
Нямаше и 24 часа от секциото,когато ми я дадоха и я кърмих.
В 12.49 ме оперираха,на другия ден в 10 беше вече при мен.

# 17
  • Мнения: 2 807
Дани не беше при мен  Cry, тъй като родих чрез форцепс и лежах на етажа на тежко родилите.
Дадоха ми го на третия ден, но той така и не искаше да засуче - стоеше с отворена устичка и чакаше да му цедя, това в резултат на храненето му от шише.  Twisted Evil

Ива беше с мен в стаята - първото кърмене беше почти 4 часа след раждането.

За първото - никой нищо не ми е обяснявал, въпреки, че питах многократно.
За второто пък очакваха, че всичко си знам   Confused - нали бях вече мама на двама  Wink 

Та, ако ти не се поинтересуваш, не разчитай на друг да ти даде подробна информация и разяснения кое, как и защо  Wink

# 18
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
И аз бях секцио, но бебката ми я дадоха 24 часа след това. Защо чак на третия ден при вас?!  newsm78

# 19
  • Мнения: 46 492
И аз бях секцио, но бебката ми я дадоха 24 часа след това. Защо чак на третия ден при вас?!  newsm78

Мен даже на 5-тия, но имах проблеми и бях на антибиотици, затова  Confused На другите ги даваха до 24 ч.

# 20
  • Мнения: 1 072
Около 30 мин. след като се родиха и двамата

# 21
  • UK
  • Мнения: 1 334
Не вярвам да можеш да заспиш след раждането Wink сложиха ми я на гърдата веднага след като прерязаха пъпната връв и я измериха и тя сука 1 час Grinning Успех с кърменето!

# 22
  • Мнения: 2 467
След раждането ни заведоха и двете с беба в стаята, но ми казаха да изчакам с кърменето малко - около 6 часа.  След това я сложих на цицата и така си караме още  Laughing Никой не ми каза как да кърмя, никакъв съвет не получих. Просто я сложих и тя си захапа и от самосебеси тръгнаха нещата. и памперс сама се научи да сменям, и с къпането така.

# 23
  • Мнения: 2 609
На третия ден.На мен също никой не ми е показвал,как да кърмя Rolling Eyes,но пък бебка се справи и засука сравнително бързо...и аз не се оставих де Wink

# 24
  • Мнения: 2 032
Веднага след като се родиха бебетата. И двете се нахвърлиха доста лакомо.
В болницата имаше консултантка по кърмене, след първото раждане ми помогна. След второто не я видях, дано болницата не е премахнала позицията.
Бебетата бяха плътно до мен през цялото време.
За къпането-мама ми показа.

# 25
  • Мнения: 579
...... сложиха ми я на гърдата веднага след като прерязаха пъпната връв.....

И при мен беше така.

Като си спомням сега,колко хубаво ни беше.Един незабравим и много приятен спомен. Simple Smile

# 26
  • Мнения: 642
Бях на система след раждането и ми го донесоха за кърмене чак на 3-я ден. Той си беше в съседната стая; имаше прозорец м/у двете стаи така че си го гледах когато поискам. През тези 3 дена беше на изкуствено хранене, а на мен не ми капваше капка кърма и мн. се притеснявах гледайки други родилки с петна по нощниците чак до корема... Но когато ми го донесоха той си засука и сука 40 мин. Много се чудех какво суче и тече ли въобще нещо, но не исках да го прекъсвам за да проверя. Когато сам спря, проверих и о, чудо!Оказа се, че си имам кърма в изобилие (както се оказа и в следващите месеци). Успех!

# 27
  • Мнения: 1 722
Родих нормално без упойка. Веднага след като го измиха и завиха ми го дадоха, но аз бях развълнувана и само го целунах. После го отведоха и ми го донесоха вече в стаята 6 часа след раждането. Тогава го сложих на гърдата за първи път. Никой нищо не ми обясни или показа. Затова се появиха рагади /от неправилно слагане/, не знаех как и дали да се цедя и ми се запушиха канали, но ... в крайна сметка всичко е добре когато завършва добре.
В болницата в Петрич бебето си е при майката - взимат го само за къпане и смяна на памперсите, така че си го кърмих на поискване.

Последна редакция: сб, 01 окт 2005, 10:52 от Anita_79

# 28
  • Мнения: 1 999
Родих София в 14.50 часа (в Шейново) и ми я донесоха да я накърмя в 22.00 часа същия ден. 
В болницата носеха бебетата на всеки 3 часа, за да ги кърмим. Никой не ни показа как да кърмим освен ако не попиташ, нито как да се цедим когато се налага, как да ги къпем, обличаме, сменяме памперси и т.н. С девойките в стаята обаче се оказахме много оправни по отношение на кърменето! Laughing При изписването чак ни дадоха малко наставления как да обработваме пъпчето.
Затова питай, питай и пак питай каквото те интересува, защото акушерките може и да не се сетят сами да ти кажат!!!
На мен педито ми обясни всичко, което не ми беше ясно. Още същия ден като ни изписаха дойде до нас.

# 29
  • Мнения: 2 784
Родих в 16.15, вечерта кръвното ми падна, припаднах в банята и не ми я дадоха. Дадоха ми я чак на сутринта, топла, спяща и нахранена, предполагам, защото всички опити да я накърмя бяха неуспешни. Следобед, същият ден на смяна беше една от сестрите при които бях на ЖК. Когато и се оплаках, че не иска да яде, тя ми каза, че ако имам желание да кърмя, по-добре още сега да ми спре добавката. Безкрайно съм и благодарна, иначе щях безславно да завърша кърмаческия си опит още в болницата.
Никой не те учи как да я къпиш, слагаш памперс, кърмиш и т.н. Понякога ти дават препоръки, но по-добре да не ти ги даваха- да кърмиш на 3 часа, да изцеждаш до край след всяко кърмене, да даваш вода и т.н. И аз и детето си отдъхнахме, щом спряхме да се съобразяваме със съветите им. Между другото, аз ходех на у-ще за родители, но и то не ме подготви за страха при вида на собственото ми голичко малко и беззащитно момиченце.Човек се учи с времето, и то доста бързо- ще се справиш, не се притеснявай...

# 30
  • Мнения: 5 370
Na men pyk absolutno si mi obiasniavaha vsichko i idvaha do stayata mi akusherkite,i go naglasiaha.....i posle me cediha na ryka,shtoto inache shteshe da stane strashno. Kyrmih na 3-den-biah sekcio s pylna upoika v Bolnica Lozenec.
Posle,predi izpisvaneto,prisystvahme na toalet i miene na bebetata.
abe,mnogo biah dovolna,samo deto po-natatyk imah problemi s kyrmata...i tolkoz.Ne mi se govori za tova.
P.S.Sorry za latinicata-daje KREDOR-a ne bachka Cry

# 31
  • Мнения: 4
Първият път кърмих 15 часа след раждането, защото бях много изтощена  и ми донесоха дъщеря ми на следващия ден.
Сега като родих малкия беше при мен от раждането и го сложих да суче 6 часа след раждането по указания на педиатърката.
и двата пъти раждах в АГ Варна VIP

# 32
  • Мнения: 6 472
Първият път кърмих 10 часа след раждането, защото бяха взели бебето за някакви изследвания. Раждах във втора градска и никой нищо не ми обясни. Лошото е че и аз бях страхотно неориентирана Embarassed Абе детска работа Confused Резултата беше кърмене до 20-тия ден и после дохранване Sad
Сега благодарение на Бу и кърмаческия форум се светнах от рано за някои неща. Поисках си бебето веднага след като излезнах от упойка (бях с пълна, защото парче от вплацентата беше останало в матката) и го закърмих 3 часа след раждането. ДОйде и сестра да ми обяснява какво да правя. За протокола - родих нормално в МД.

# 33
  • Мнения: 5 228
На следващия ден след раждането - донесоха ми бебка в стаята. Статиите в Библиотеката на кърмаческия форум наистина са много полезни. Аз си бях взела голяма част от тях в родилния дом, и ми свършиха добра работа.

# 34
  • Мнения: 2 672
Въпросът ми е за болницата след като родихте кога и как кърмихте за първи път...колко време след раждането? Донесоха ли ви първия път бебчо или съми отидохте до децкото отделение в някой от определените за кърмене часове? Напътстваха ли ви първият път? Обясниха ли ви как да изцеждате гърдите си ???
А освен това показват ли ви някакви др неща - как да къпете и повивате беб?
 newsm78


кърмех на третия ден с каквото имах , едва у нас ми дойде повече кърма.
Донесоха ми го , но преди това ходих да го видя
Никой нищо не ти казва , ако не питаш , само минат - не минат и ти мачкат гърдите - изцеждат ги
Къпеха ги пред нас.

# 35
  • Мнения: 2 952
Страхотна е  библиотеката обаче!Браво! newsm10

# 36
  • София
  • Мнения: 717
6 часа след като родих! Бебето беше при мен, раждах в Св. София октомври 2003г. Simple Smile

# 37
  • Мнения: 338
3 часа след раждането(нормално) ми показаха как да кърмя бебо Wink.

# 38
  • Мнения: 1 108
Започнах да кърмя на третия ден след раждането,защото родих много тежко. Никой не ми е показвал как да  кърмя, как да се цедя,нито как се къпи малкото съкровище.Като се прибрах ме майка ми го изкъпа първия път.

# 39
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Започнах да кърмя около 36 часа след раждането /не че имаше отначалото нещо, но го сложих на гърдата да засуче/-това с втория , а с първия още на 10-тия час.

# 40
  • Мнения: 1 215
И аз късно започнах, чак на третия ден, но затова съм си само аз виновна. Аз просто не исках да виждам никой след секциото. Болеше ме, бях грозна и огромна и за всичко ми бяха виновни беба и баща й. Така че тридена рев и на третия като ми я донесоха.... та досега не сме спряли...

# 41
  • Мнения: 2 069
Раждах секцио със спинална, гърдите ми започнаха да се подуват 24 часа след раждането и започнах да слагам тогава бебата на гърда, обаче кърмата ми слезе чак на 4-5 ден. Дотогава на всеки 3 часа първо я слагах да суче, после й даваха добавката. Като се прибрахме вкъщи вече само сучеше, без добавка. Видях как се къпе бебе и как се слага памперс в болницата, акушерките там ми показаха как да сложа бебето на гърда, как да захапе, в каква поза да сме и т.н. Раждах в Майчин дом - Варна.

Общи условия

Активация на акаунт