дойде есента ... пак за цветята

  • 2 047
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 630
Аз пак да питам какво правите с цветята есента????
Конкретния ми въпрос е за мушкатото. Баба го прибираше на тъмно и хладно без пръст с корените на горе. Добре, ама на пролет не беше много красиво едно такова издължено и проскубано с редки цветове.
има ли начин да се съхрани и пак да е красиво догодина или да го хвърлям директно в кофата а на пролет от ново от магазина?

# 1
  • Мнения: 4 244
Давам ти съвет как правя аз още от едно време
Значи приготвях си малки кофички (тогава позлвах от кисело мляко) и ги пълнех с пръст, след това отчеква по един стрък от всеки корен и го набучвах в кофичката.
До пролетта тоя малък стрък е пораснал вече достатъчно за да се положи в голямото сандъче или саксия.
Държа ги на топло и светло на прозореца и гледам да не измръзват
Така имам свежи нови растения и не давам пари за нови.
Така правя с мушкато, мулофка или сакъзче (те тук са стоящи или висящи), индрише .
Дано да съм ти била полезна

# 2
  • Мнения: 1 630
о знаех си аз, че ти имаш съвет по въпроса  Party
само по една чупка от корен ли да взема?
а цъфтят ли после хубаво?

ако ми кажеш и как се казва и индришето на латински цена няма да имаш. Веднъж проведох с една цветарка дълъг разговор да растнение дато е от рода на мушкатото и е вкусно със сливи, но не успяхме да се разберем
продава ли си при вас индрише?

# 3
  • Мнения: 4 244
о знаех си аз, че ти имаш съвет по въпроса  Party
само по една чупка от корен ли да взема?
а цъфтят ли после хубаво?

ако ми кажеш и как се казва и индришето на латински цена няма да имаш. Веднъж проведох с една цветарка дълъг разговор да растнение дато е от рода на мушкатото и е вкусно със сливи, но не успяхме да се разберем
продава ли си при вас индрише?


Да много хубаво цъфтят после, защото са култивирани да дават повече цвят а не да растат нагоре ,както бългатрските
Индрише на латински е Pelargonium roseum, а по цветарските магазини можеш да го търсиш тук като ароматен Гераниум

# 4
  • Мнения: 1 630
страшна си мерсииии

последен въпрос, че стана чат. едното сандъче с мушкато има малки дъпки по листата сигурно някой го яде. Него го хвърлям нали?

# 5
  • Мнения: 4 244
Що да е чат - ще сме полезни и на други любителки на мушкатото  Wink
За това сандъче - прегледай дали има здраво стръкче без засегнати листа и ще можеш да го позлваш

# 6
  • Мнения: 2 452
А КАКВО щЕ КАЖЕТЕ ЗА ЗДРАВЕЦА. ИЗВИНЯВАЙ чЕ ТИ КРЕщЯ И НЕ ПОЛЗВАМ ПРЕПИНАТЕЛНИ ЗНАЦИ, НО В ЕДНАТА РЪКА СЪМ С КУчЕ И ПИшА САМО С ЕДИН ПРЪСТ. Laughing

# 7
  • Мнения: 4 244
Здравеца може да се разсажда само от коренището - т.е. вадиш един корен и го разкъсваш на 2 и го садиш наново.
Но тъй като здравеца е държеливо животно можеш да го оставиш спокойно навън и единственото което можеш да направиш за негова защита е да го загърлиш с шума, пръст и пясък - заради студената ви зима.
Иначе аз не полагам особени грижи а си расте и плевясва вече 3 г на двора ми  Mr. Green

А ти защо си с кучо в ръце? Да не е болен?

# 8
  • Мнения: 1 630
здравецът при мен вирее добре и вътре и вън с минимални грижи, но при вас и може би прекалено студено  newsm78
вкарай може би малко в саксия вътре за всеки случай ако външния измръзне

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 085
а ако оставя мушкато така в саксия и стои вътре, или непременно да разсаждам?  newsm78

# 10
  • Мнения: 4 244
а ако оставя мушкато така в саксия и стои вътре, или непременно да разсаждам?  newsm78
АМи те се уморяват (изтощават) и на следващото лято няма да цъфтят толкова много.
Затова е добре да се пресадят

# 11
  • Мнения: 9 894
а ако оставя мушкато така в саксия и стои вътре, или непременно да разсаждам?  newsm78
моето си стои точно така през зимата, а нови клонки си харесвам и кърша за разсаждане напролет.
доволна съм от резултата.

# 12
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Ясно, значи ще направя пак една разходка за пръст и още саксии.
Даже се чудех дали да не питам лелките-цветарки по кампуса, сега като зазимяват градинките вместо да изхвърлят мушкатата да ми дадат няколко

# 13
  • Мнения: 4 244
Ясно, значи ще направя пак една разходка за пръст и още саксии.
Даже се чудех дали да не питам лелките-цветарки по кампуса, сега като зазимяват градинките вместо да изхвърлят мушкатата да ми дадат няколко
Ти иди си отчупи сама! Mr. Green

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Не ми стиска  Embarassed всеки път като мина с количката покрай едни големи саксии въздишам тайно, но не смея да пипна. Знам, че никой нищо няма да ми каже, но...съвестно ми някак си

Общи условия

Активация на акаунт