Европейска здравна карта- що за животно е това и за какво служи?

  • 17 482
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Ами с две думи това ми е питането, къде мога да прочета повече по въпроса, някой знае ли ?
На кого му е необходима такава карта и защо?

# 1
# 2
  • Мнения: 7 091
Добре, а издаването на такава карта задължително ли е за всички? Питам, защото на майка ми са и казали, че едва ли не не може да излезе от страната, ако няма такава карта, което ми се струва абсурдно.

# 3
  • Мнения: 481
Не,не е задължително,но е добре да я има.Ако се наложи спешна помощ е безплатно ,а административните процедури ги придвижва болницата.Просто е удобство в неприятен момент.
При липсата на такава карта,ще заплати медицинските разходи и при връщането си в БГ ще се наложи да се занимава с куп бюрокрация докато си върне дадените пари.
Но ако е за Щатите ,според мен е безмислено.

# 4
  • Мнения: 653
Добре, а издаването на такава карта задължително ли е за всички? Питам, защото на майка ми са и казали, че едва ли не не може да излезе от страната, ако няма такава карта, което ми се струва абсурдно.

бяха пуснали такива слухове, но ги опровергаха ако не се лъжа ... май касата е закъсала яко за пари и гледат да съберат по вси4ки възможни на4ини

за Италия конкретно, националната и европейската карта е една и съЩа

в Бг европейска се издава ако подадеШ незнам какви си заявления, снимка, 4акаШ 2 седмици и про4ие и важи само една година ...... ако майка ти Ще пътува за Щатите не виждам за какво и е, за Европа, по_добре да си я носи

# 5
  • Мнения: 481

бяха пуснали такива слухове, но ги опровергаха ако не се лъжа ... май касата е закъсала яко за пари и гледат да съберат по вси4ки възможни на4ини


е,то цената на картата е 0,14 ст......но ....капка по капка  Wink

# 6
  • Мнения: 653

бяха пуснали такива слухове, но ги опровергаха ако не се лъжа ... май касата е закъсала яко за пари и гледат да съберат по вси4ки възможни на4ини


е,то цената на картата е 0,14 ст......но ....капка по капка  Wink

хехе не за тия стотинки става въпрос, а 4е за да ти я издадат трябва да са ти платени вси4ки вноски, а май много хора не ги плаЩат, та заплаШват сега хората с глоби, спиране на границата и т.н.

# 7
  • Мнения: 7 091
Благдоаря, така си и мислех!  Peace

# 8
  • Мнения: 4 399
Виж какво намерих тоЧно по въпроса ти:
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=339303

От статията излиза Че картата е задължителна за всиЧки и не правят разграниЧение къде се пътува. Но все пак това е 24 Часа и не може да му се вярва безрезервно. ОбаЧе след като картата е безплатна, защо не си я извади майка ти?

# 9
  • Мнения: 1 038
Дарик го казва по-различно. Препоръчителна е само за пътуващи към ЕС.

http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=462894

# 10
  • Мнения: 7 091
Ами защото не разбирам за какво и е изобщо тази карта, при положение, че тук не важи. Затова ми беше въпроса. 

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ами защото не разбирам за какво и е изобщо тази карта, при положение, че тук не важи. Затова ми беше въпроса. 
За да събират пари, затова.
Пусната е и друга подобна тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=461806.msg13759215#msg13759215

# 12
  • Мнения: 4 399
Ами защото не разбирам за какво и е изобщо тази карта, при положение, че тук не важи. Затова ми беше въпроса. 

Няма общо, но тя при всички случаи ще се прекачва някъде в Европа и дори само zаради това няма да и навреди да си я има. Още повече че не струва нищо.

За да събират пари, затова.


Лошо няма да събират пари след като гражданите не са се иzдължили. От останалите пари не се искат.

# 13
  • Мнения: 7 091
Лошо няма да събират пари след като гражданите не са се иzдължили. От останалите пари не се искат.

Това не е съвсем така, на майка ми заради грешка на фирмата, която плаща здравните осигуровки в момента и ги искат 2-ри път.

# 14
  • Мнения: 170
От 1 април Европейската здравноосигурителна карта (ЕЗОК) става абсолютно задължителна при пътуване в страните от ЕС (плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария):
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2696271

# 15
  • Мнения: 139
аз изкарах тази прослувата карта,но тук в Гърция!не вярвам да има проблем в бълггария?

# 16
  • Мнения: 6 390
това не го знаех...ще чакам лятото значи да чуя как са нещата...май няма да се ходи към бг това лято като чета прогнозите... тази карта е за да си платиш вноските...
сега погледнах http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=462894 тя моята тукашна е същата - но е и национална и международна, с нея кой знае дали ще пускат...

# 17
  • Мнения: 4 399
Ели, не мисля Че картата засяга по някакъв наЧин постоянно пребиваващите в Чужбина. Ние нямаме нито права, нито задължения по отношение на здравното осигуряване.

# 18
  • Мнения: 6 390
защо да нямаме задължения:
На 25 януари изтича и гратисният период за гражданите, които не си плащат здравните осигуровки, а искат да пътуват в чужбина, припомнят от НЗОК. Вече ще се следи дали е покрит периодът от 36 месеца назад

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2696271

# 19
  • Мнения: 1 038
Eli cz, ако си осигурена в твоята страна от ЕC и имаш същата карта каква е логиката да вадиш и бългaрска.
 newsm78
Важното е да подадеш Заявление за напускане пред НАП.

http://www.monitor.bg/article?id=228222

Въздържам се да коментирам обобщителното гурбетчиите.

# 20
  • Мнения: 6 390
аха... и това не го знаех...
аз въобще не фигурирам в списъците на НЗОК, явно следващото пътуване до бг ще е само бумащина...

# 21
  • Мнения: 1 062
Ели, ако си осигурена в Чехия, си изваждаш карта от там и изобщо не се занимаваш с НЗОК. Същото важи и за децата.
Картите важат САМО за спешни случаи, като понятието има различни дефиниции в различните страни. Обикновено не важи за зъболекарски услуги.
Процедурата поне при нас е, че при постъпването на такъв пациент правим копие от паспорта, виза - ако има или се изисква за страната, копие от картата или друга здравна застраховка, попълват се формуляри на болницата с друга лична информация. При изписване пациента не плаща нищо, но се праща сметка на здравната каса на съответната страна. Ако се налага дълго лечение, в момента в който пациента е стабилизиран близките/пациента САМИ осъществяват контакт със здравната си каса/ застрахователна компания, за да се уточни къде ще се лекува пациента. В повечето случаи се транспортира в родната си страна.
Ако пациента няма такава карта или друга здравна застраховка - си плаща всичко сам, независимо че е спешен случай.

# 22
  • Мнения: 4 399
Ели провери как точно е при вас. При нас дори не се налага да вадим отделна карта, нормалната карта от касата (или по точно гърбът и) иzпълнява ролята на европейска карта.

# 23
  • Мнения: 653
аха... и това не го знаех...
аз въобще не фигурирам в списъците на НЗОК, явно следващото пътуване до бг ще е само бумащина...

Ели, странно е, 4е не фигурираШ
от няколко месеца са вкарани вси4ки егн_та
провери тук
http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp

# 24
  • Мнения: 6 390
Ели провери как точно е при вас. При нас дори не се налага да вадим отделна карта, нормалната карта от касата (или по точно гърбът и) иzпълнява ролята на европейска карта.
Да да, и при нас е същото, и като гледах картинките даже приличат и на тези бг дето ще издават

Джи
и това не го знаех  Mr. Green много съм изостанала с инфото значи, септември съм се гледала за последно и все още ме нямаше...
Ах ... сега ще трябва да ходя и аз по тези учреждения, това май в другата тема трябва да погледна кой къде ходи и какво се иска...

# 25
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Съвсем се обърках, значи въпреки, че германска ЗК - трябва да платя и в БГ и да вадя и от там???

# 26
  • Мнения: 1 062
Не! Немската важи за целия ЕС плюс Норвегия, Швейцария и Исландия мисля беше.

# 27
  • Мнения: 6 390
значи като имаме ЕС здравна карта, не ни трябва бг такава - така ли?

# 28
  • Мнения: 1 062
Точно така!

# 29
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
На нас лятото ни се наложи да използваме лекар в БГ,и минахме с испанската здравна карта.
Ина4е и аз си вадя редовно тази интернационалната,която е сьЩата ,както в линка,..............навсякьде има валидност само една година.

# 30
  • Мнения: 1 062
Това са страните, за които важат тези карти ( на норвежки, ама се разбира  Mr. Green ):
Belgia, Bulgaria, Danmark, Estland, Finland, Frankrike, Hellas, Irland, Island, Italia, Kypros, Latvia, Liechtenstein, Litauen, Luxembourg, Malta, Nederland, Norge, Polen, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spania, Storbritannia og Nord-Irland, Sveits, Sverige, Tsjekkia, Tyskland, Ungarn og Østerrike.

Нашите НЕ покриват транспортни разходи, когато се налага връщане в къщи и престой в болница в някои случаи. Затова се препоръчва да си имаш и застраховка.
Но пък нашите карти важат 3 години Mr. Green

# 31
  • Мнения: 2 786
Чета от известно време някакви статии в Интернет, че от 1 април малките сини европейски бла-бла карти щели да станат задължителни и ако не покажеш такава на границата, няма да те пуснат да излезеш от страната.
Каква е тази простотия?
Кой им дава право да ме задължават да вадя карта, която важи единствено за спешна медицинска помощ и за нищо друго?
Ами ако имам частна частраховка, която покрива много повече от здравната карта, защо тя да не важи?
Ами ако много отдавна съм се отписала от българската здравна система?
Знаете ли нещо по въпроса?

# 32
  • Мнения: 630
Здравейте,а знаете ли дали след като си плащам здравните осигуровки в чужбина от няколко години,имам карта тук,но в Бг имам да плащам здравни за няколко години и там съм с прекъснати права,трябва ли да си вадя такава карта или тя е за тези които не са с постоянно пребиваване в чужбина?Благодаря ако някой отговори

# 33
  • Мнения: 2 980
Аз нищо не разбрах. В края на краищата картата право ли е или задължение??? Няма как да бъде и двете  newsm78

И това означава ли, че ако това лято, на път от Щатите за конференция в Испания, мина през България, за да си видя семейството, няма да ме пуснат да си продължа пътуването, защото нямам тази здравна карта?  Crazy

Аман вече. Отщя ми се да се прибирам.

# 34
  • Мнения: 341
При нас тази карта е абсолютно безплатно, поръваш я по интернет и ти я доставят по пощата, така че изобщо не е проблем. Проблем, обаче беше когато опитах да я използвам в България. Детето имаше ангина и висока температура, а тамошната педиатърка ме гледаше като извън земно и беше особенно разочарована като разбра, че няма да изкара 20 кинта. Така че нема лошо да си имаш картичка, само лекарите да се научат да я ползват.

# 35
  • Мнения: 1 473
Аз доколкото разбрах, тази карта се изисква за хората постоянно пребиваващи в БГ и здравно застраховани там.
За бг. граждани, които имат здравни карти и застраховка, там където живеят постоянно, бг. здравна карта не се изисква.
И защо да се изисква от туристи, които посещават БГ за кратко?

# 36
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Здравейте,а знаете ли дали след като си плащам здравните осигуровки в чужбина от няколко години,имам карта тук,но в Бг имам да плащам здравни за няколко години и там съм с прекъснати права,трябва ли да си вадя такава карта или тя е за тези които не са с постоянно пребиваване в чужбина?Благодаря ако някой отговори
Щом имаш европейска карта, в БГ няма нужда да плащаш. Ако ти се занимава, иди да се отпишеш от БГ системата, но и да не го направиш, все тая е.

# 37
  • Мнения: X
щастлива, мисля, 4е тукашните карти са ни достатъ4ни
вся пак не се осигуряваме в БГ за да ни изискват такава бг карта
все си мисля, 4е на теория би трябвало да приемат при нужда шведската ми такава

апропо, вижте си сроковете на картите
ние слу4айно открихме, 4е на нашите са изтекли сроковете и поръ4ахме нови
картите важяли само 3года, ние бяхме забравили този факт

ина4е си имаме и семейна застраховка, която покрива и такива проблеми
винаги си нося с нас нова разпе4атка при пътуване

пу пу да не се налага да се ползват

# 38
  • Мнения: 703
 ooooh! #Crazy Луда станах вече!
Сега последно:това се отнася само за тези,които са "временно пребиваващи" в чужбината бълг.граждани,нали?Без подобна карта от държавата,в която пребивават,така ли?
 Thinking

# 39
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
ooooh! #Crazy Луда станах вече!
Сега последно:това се отнася само за тези,които са "временно пребиваващи" в чужбината бълг.граждани,нали?Без подобна карта от държавата,в която пребивават,така ли?
 Thinking
Да  Simple Smile Но ако си извадиш местна карта, българска не ти трябва.

# 40
  • Мнения: 2 980
Ами ако живея извън ЕС??? Няма как да си извадя местна - т.е. щатска карта в ЕС никва работа не върши по смисъла на статията. С какво точно ще удостоверя, че съм постоянно пребиваваща в чужбина и пред кого? Няма как да мина за туристка в страна, на която съм гражданка.

# 41
  • Мнения: 2 786
Ако не живееш в ЕС, то тогава тази карта изобщо не те засяга  Grinning
Не е логично да ти я искат при условие, че там, където отиваш, тя не важи  Whistling

# 42
  • Мнения: 2 980
Ако не живееш в ЕС, то тогава тази карта изобщо не те засяга  Grinning
Не е логично да ти я искат при условие, че там, където отиваш, тя не важи  Whistling

Не е точно така. Аз живея в САЩ, но това не изключва възможността да пътувам и из Европа, нали? Не съм длъжна да си ограничавам пътуванията само по линия САЩ-България и обратно. В моя случай аз наистина ще пътувам това лято САЩ-България за два дни-Испания за три дни-България за седмица-САЩ. Тоест точно по средата на пътуването си ще бъда в ситуацията "български гражданин, отпътуващ от България за страна в ЕС". Как ще доказвам на границата откъде съм, каква съм и защо нямам европейска карта?  newsm78

# 43
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
Ами ако живея извън ЕС??? Няма как да си извадя местна - т.е. щатска карта в ЕС никва работа не върши по смисъла на статията. С какво точно ще удостоверя, че съм постоянно пребиваваща в чужбина и пред кого? Няма как да мина за туристка в страна, на която съм гражданка.

По принцип за България удостоверяваш с паспорта си, че живееш навън. Аз имам адресна регистрация в Германия, на паспорта си, така че с това удостоверявам, че живея извън страната. Осигурявам се в Германия, българска здравна карта не ми трябва.

# 44
  • Мнения: 2 980
В Щатите няма адресна регистрация. В паспорта ми не пише къде живея, записан е адресът ми в България към датата на издаване на паспорта.

# 45
  • Мнения: 2 786
Е, ако си в ЕС, разбира се, че важи.
А и мисля, че се изясни, че е станало недоразумение при приемането на закона и картата не е задължителна.
Ще следим новините да видим.

# 46
  • Истанбул
  • Мнения: 306
И аз следя развоя на събитията с интерес.Живея от 16 години в Турция,тук работя,осигуровките ми се изплащат редовно.Аз и дъщеря ми не сме си  загубили гражданството=имаме си български паспорти,даже с тях влизаме в Европа без да вземаме  виза за съответната страна.В този случай какви карти трябва да показваме ако пътуваме в ЕВРОПА.Турция все още не е членка на Европейската общност.Още през юни ще ми се наложи да ходя на конгрес в Германия ,така ,че въпроса живо ме интересува.

# 47
  • Мнения: 341
Бе аз съм се изказала неподготвена, па и Mma Ramotswe  съм подвела, то ставало въпос за обратното. На българите в България, по-точно на българската граница им искали такива карти. Ако мене питаш за Европа са си необходими, щото мама като ми беше на гости и я хвана някаква алергия, изрина се и се наложи да ходим на лекар. Добре че личния е разбран човек и я писа за моя сметка (в смисъл на мойта здравна карта, все едно че съм аз, а не мама). Иначе щяхме да плащаме поне 80 евро.

# 48
  • Мнения: X
Бе аз съм се изказала неподготвена, па и Mma Ramotswe  съм подвела, то ставало въпос за обратното. На българите в България, по-точно на българската граница им искали такива карти. Ако мене питаш за Европа са си необходими, щото мама като ми беше на гости и я хвана някаква алергия, изрина се и се наложи да ходим на лекар. Добре че личния е разбран човек и я писа за моя сметка (в смисъл на мойта здравна карта, все едно че съм аз, а не мама). Иначе щяхме да плащаме поне 80 евро.

не си, споко

въпросът в слу4ая е как да не ни объркат с
... българите в България, по-точно на българската граница им искали такива карти. ...

не вярвам там да са логнати към НОИ и да ни проверяват дали сме отписани, да не говоря, 4е се отписвахме 3 пъти и пак сме там  #2gunfire

# 49
  • Мнения: 1 473
Според мен става някакво недоразумение с тези карти.
Здравната карта, издавана в БГ няма нищо общо с български граждани постоянно пребиваващи в чужбина!

Тази здравна карта се издава на български граждани постоянно живеещи на територията на Република България и здравно осигурени в България.
Тази карта е необходима на българите в случай, че при пътуване в ЕС им се налага медицинска помощ, разходите за която след това се възстановяват от българската здравна каса.
Тази карта е вид здравна застраховка при пътуване в чужбина, но важи само за определени държави.

Живеещите постоянно в чужбина български граждани имат съответната медицинска здравна застраховала, която може би покрива медицински разходи при пътувания в чужбина. Това всеки сам трябва да разбере от здравната си каса. Ако не, да си направи допълнителна здравна застраховка за пътувания в чужбина.
Ако български гражданин постоянно пребиваващ в чужбина няма здравна застраховка, това си е негов проблем.
По принцип се препоръчва при пътуване да се прави здравна застраховка.
Но пак казвам, това няма общо със здравните карти издавани в БГ.

Ако някой живеещ в Америка, пътува из Европа, трябва да си направи здравна застраховка там където живее - Америка.
Съответно, при необходимост, на базата на тази застраховка ще му бъдат възстановени направените разходи по медицински услуги, извършени извън Америка.
Никой не ограничава пътуванията.




# 50
  • Мнения: 2 980
Ана07, това, разбира се, звучи логично. Обаче. Аз съм българска гражданка. Като такава съм била включена в системата за здравно осигуряване и, въпреки че веднъж се опитах да се отпиша, все още фигурирам там. Тоест, аз все още плащам за здравно осигуряване в България, независимо, че съм здравно застрахована в Щатите.

Моят въпрос беше: Ако аз излизам от границите на България след кратък престой в страната, в направление друга страна от ЕС, по какъв начин и пред кого ще удостоверя, че задължението да имам Европейска здравна карта за мен не важи. От гледна точка на НОИ аз съм българска гражданка, здравно осигурявана в България. В паспорта ми никъде не пише, че от години живея в САЩ. Не мисля, че въпросът е нелогичен и не виждам дотук да е получил някакъв отговор.

Надявам се само, че щастлива е права и ще се установи, че това е недоразумение.

# 51
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
И аз фигурирам в НОИ в БГ, не съм се отписала, но си мисля, все пак като пътуваме по паспортите си личи по колко време сме навън. Така че мисля, че тези неща не са за нас. На нас здравната каса не ни покрива нищо.

# 52
  • Мнения: 2 980
Гея, дано да си права. Много мразя да завися от това кой чиновник как ще си прочете закона...

# 53
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
Хех, какво да ти кажа - всички ние мразим, че ни се налага да разчитаме как се четат законите, ама те и неясно са написани Confused

# 54
  • Мнения: 1 473
Ianajar, като как плащаш за здравно осигуряване, като не живееш постоянно  БГ? И защо ще плащаш за нещо, което не ползваш?
Или просто не си се отписала и дължиш вноски към здравната каса?
Има разлика.
Отписването вече не е проблем, изискват се определени документи, но с новият закон нещата са облекчени в това отношение.

Относно това, как да докажеш че живееш в чужбина - доколкото ми е известно, минавайки паспортен контрол на коя да е българска граница в компютърната система излиза, кога за последен път си влязла и излязла от БГ.
Ако повече от 180 дни в годината живееш извън БГ, значи не си длъжна да плащаш здравна застраховка там. Следователно не ти е необходим личен лекар.
Има нов закон, за здравното осигуряване и живеещите в чужбина българи. Трябва да се информираш.

А щом живееш в САЩ, значи имаш някакъв документ за престой.
Я виза, я зелена карта или нещо друго, което ти разрешава престой там.
За български граждани все още има изисквания, така че не вярвам да нямаш документ, който да удостоверява, че живееш в САЩ.

Geia, живяла съм в Германия, имала съм здравна застраховка там и знам много добре, че съществуват възможности, касата да покрие определени разходи по медицински услуги извърешни в чужбина, по време на почивка например. Така, че ти си имаш здравна застраховка и изобщо няма за какво да се притесняваш. Няма кой да те спре на границата, за това, че нямаш карта, която не си длъжна да имаш.
Ти просто трябва да се отпишеш от НОИ.

 

# 55
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
Аna07, аз не се притеснявам - знам че имам право да получа определени медицински услуги и съм спокойна с немската карта. Затова казах, че има начини да се отпише човек от НОИ, друг е въпроса, че трудно пускат Close, както и да докаже, че е повече време извън страната и се осигурява другаде.

# 56
  • Мнения: 2 980
Относно това, как да докажеш че живееш в чужбина - доколкото ми е известно, минавайки паспортен контрол на коя да е българска граница в компютърната система излиза, кога за последен път си влязла и излязла от БГ.

Вярно бе. Ама съм и аз...  ooooh!

# 57
  • Мнения: 1 436
Относно това, как да докажеш че живееш в чужбина - доколкото ми е известно, минавайки паспортен контрол на коя да е българска граница в компютърната система излиза, кога за последен път си влязла и излязла от БГ.

Ама вече не винаги. Тази есен като вадих прословутия документ от гранична полиция, на него имаше само едно излизане след 2007 (даже последното ми влизане не беше отбелязано, а очевидно бях влязла в страната  hahaha). Отдолу изрично пишеше, че след влизането на България в ЕС документите се проверяват по преценка на риска и някои влизания и излизания в страната може да не са отбелязани. Не знам дали е така ако излизаш през Сърбия, примерно, но повечето полети за САЩ са с прекачване някъде в ЕС.

# 58
  • Мнения: 1 473
Да, вярно е, че директни полети от САЩ до БГ все още няма, но дори и с прекачване, влезеш и в БГ се вижда, че идваш от Америка.
Няма значение колко пъти се прекачваш.
Естествено, може да има грешки в системата, но по принцип тези на границата имат задължение да регистрират влизащите и излизащи от БГ лица.
Колко го правят, вече е друг въпрос.
 

# 59
  • Мнения: 3 066
Служи ако по време на престоя ви в чужда  страна ви се наложи мед.лечение да е покрито от страната в която плащате осигуровките си!Снаха ми роди в Бг така без да плати нищо ,защото сме си плашали осигуровките в Англия и се водим граждани!

# 60
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
От първи април българите, които пътуват в чужбина, трябва задължително да носят със себе си Европейска здравноосигурителна карта (ЕЗОК).

Картата гарантира получаването на неотложна здравна помощ, включително и дентална, в случай на нараняване или разболяване при пребиваване в чужбина.

Тя е необходима при продължителен престой в държава-членка на Европейския съюз, Европейската икономическа зона (Европейското икономическо пространство) и Швейцария, както и при кратко туристическо посещение, почивка и лечение в чужбина.

цитат от тук


ЕЗОК се изисква за страните: Австрия, Белгия, България, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Исландия, Испания, Италия, Кипър (Република Кипър), Латвия, Литва, Лихтенщайн, Люксембург, Малта, Норвегия, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Чехия, Швейцария, Швеция. Наличието й се представя на граничните пунктове.
 Европейската здравноосигурителна карта се издава само при непрекъснати здравноосигурителни права, според новите промени в Закона за здравното осигуряване, значи, че осигуровките за здраве трябва да са внесени за 36 месеца назад.
*
Европейската здравноосигурителна карта е въведена постепенно в държавите-членки на ЕС от 1 юни 2004 г., а от 1 януари 2006 г.  се издава и признава от всяка една от гореизброените държави.
С приемането на България за държава-членка на ЕС от 1 януари 2007 г. разпоредбите на европейските регламенти, уреждащи въпросите на социалното и здравното осигуряване, стават директно приложими, което включва изискването за притежание на европейска здравноосигурителна карта при придвижване в Обединена Европа.
Европейската здравноосигурителна карта замества използваните в миналото формуляри.
Медицинската застраховка не е еквивалент на Европейската здравноосигурителна карта.

повече тук

От това, което има пуснато като информация, мисля че е достатъчно ясно - ние, които живеем в чужбина, не се осигуряваме в България, нямаме нужда от това нещо. Нащите застрахователни карти покриват това, което покрива тази карта, за тези, които са на екскурзия.


Европейската здравноосигурителна карта се издава преди заминаване по адрес на местоживеене.

# 61
  • Мнения: 1 038
Законопроект за отмяна задължитeлността на ЕЗОК за живeeщите постоянно в България :
http://www.parliament.bg/?page=app&lng=bg&aid=4&acti … show&lid=2688

# 62
  • Мнения: 6 390
аха... и това не го знаех...
аз въобще не фигурирам в списъците на НЗОК, явно следващото пътуване до бг ще е само бумащина...

Ели, странно е, 4е не фигурираШ
от няколко месеца са вкарани вси4ки егн_та
провери тук
http://healthinsurance.nssi.bg/report_healthhtm_15_out.asp
линка вече не работи, сега къде се гледа за тези неща имате ли представа?

# 63
  • Мнения: 1 038
справка за здравноосигурителния  статус :
https://inetdec.nra.bg/freesrvinfo.html

# 64
  • Мнения: 6 390
на този линк мозилата ми вади няколко предупреждения да не го отварям...че ще бъда следена и нещо такова...
на вас отваря ли ви се без проблеми... на мен ме е страх сега да кликна да продължи  ooooh!

# 65
  • Мнения: 341
Линка се отваря без проблем, и ме има, малко спам може ли нЕкой да ме светне как да се отпишЕм от тЕя,  #2gunfire.
Когато отидох да ги моля да ме отпишат служителката ми каза, че не били военно окръжие и нямало от какво да ме отписват, след това ме гониха да им плащам, а сега виждам, че са ми набили сметка за годината в която вече не съм била в България. Когато ходих да се боря повторно да ме отписват друга служителка настоятелно ми обясняваше как съм щяла да имам нужда като си идвам от лекар и затова трябвало и в България да си плащам осигуровки. Тогава ми се наложи да и обяснявам за европейската карта, а както в началото написах тази година ми се наложи и на педиатърката да обяснявам. Та да вземат първо персонала да си обучат, пък тогаз да малтретират хората. Моля за отговор как става отписването и къде, може ли по интернет или какви документи да имаме като си ходим да се отписваме, ако някой има информация много ще се радвам, а и май не съм единствената с този проблем.

# 66
Европейската здр.осигурителна карта се издава там, къдетo сте се осигурявали за определен минал период (мисля че е 36 месеца). Тя важи за страните от ЕС и е преди всичко с цел краткосрочен престой (до 12 месеца). Например от България отивате на курс в Германия за 6 месеца или сте българска студентка, която следва в Великобритания и ще ражда там. Евр.здр.карта включва и раждане в ЕС. Друг пример е когато някоя от вашите майки,лели идва да ви помогне в гледането на детето. те също могат да ползват евр.здр.карта до 1 година. Картата има един и същ дизайн за да се разпознава лесно във всички страни-членки на ЕС. Местното законодателство на страни-членки от ЕС може покрива или да не покрива услугите, които ви се налага да ползвате. Ето защо трябва да се пазят всички фактури и платежни документи и при връщане в България да се осребрят от НЗОК.
Ако сте в чужбина и се осигурявате в страната, където работите пак може да ви се издаде Европейската здр.осигурителна карта, тогава ще я ползвате ако ходите на екскурзия в друга страна - например:вие сте българи и живеете и осигурявате цялото семейство във Германия, но отивате на почивка за 1 месец в Италия. Тогава може да отидете или с Евр.здр.карта или със застраховка, но със застраховката е по-скъпо. Въпреки че застраховката е по-скъпа тя покрива повече услуги отколкото евр.здр.карта.
Също така ако законодателството на някоя страна-членка не признава съвместното съжителство за равносилно на брак и оттук невъзможността за правата осигурени от Family health insurance, Евр.здр.карта ще бъде като "спасителен пояс" включително за деца до 14 години.
Прехвърлянето на здр.осигурителни права от България в ЕС ( и от ЕС към БГ) става с Е106, а доказване на непрекъснати здр.осигурителни права от България в ЕС ( и от ЕС към БГ) става с Е104.
За мен е нецелесъобразно да се иска Евр.здр.карта от всички, които излизат от БГ след 01.04. Би било по-удачно да се иска само на определена група - студент(к)и, курсисти, бавачки на деца (пенсинери), роднини които гостуват за повече от 1 месец и др.

# 67
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Аз и преди питах, ама не получих отговор, ако сме се отписали от здравната система в Бг, ще ни карат ли на границата да показваме Европейска здр. карта, и как разбират служителите на летище София че не фигурираме в списъците на НОИ, следователно какво ще трябва да показваме.

# 68
Lindita

Замисълът е българите които работят БГ и не са си платили здр.осигуровки, да започнат да си плащат. Вие сте се отписали от БГ осигурителна система (НОИ) и няма логика да ви искат карти. Но от някои "умни глави" може да се очаква всичко....
Все още е рано да се каже как точно ще правят тези проверки, но на теория са възможни  варианти:

1. ЕГН на всички здравно неосигурени в БГ се прехвърлят към компютрите на летищата и граничните пунктове.

2.Искат се карти от абсолютно всички българи ( за този вариант допускам да ви накарат да си вадите карти в чужбина, там където се осигурявате).

И двата варианта ще са съпроведени със забавяне и губене на време, което противоречи на основен европейски принцип - за свободното движение на хора и стоки.
Не знам, рано е да се каже....

# 69
  • Мнения: 341
Lindita, когато тръгваш за България е препоръчително да си подсигуриш такава карта от държавата, в която се осигуряваш. Ти се водиш там където живееш и от там получаваш и картата, така че на която и да е граница показваш тази карта. Аз лично ти препоръчвам да си я взимаш когато пътуваш в България, понеже лекарите там се гаврят с теб и като им дадеш европейска карта те гледат сърдито, но те обслужват и не им плащаш освен онези 2 лв., за които аз настоявах да ми дадат касова бележка за да си я осребря  Whistling, понеже ме беше яд на измекярщината им. Така че ти няма от какво да се притесняваш при всички положения я имаш. Въпросът е дали ще се заяждат за стари дългове, понеже аз видях за себе си, че са ми набили дълг за годината в която съм напуснала държавата, така че като си ходя ще взема да уредя този проблем, мисля че няма да е трудно защото имам доказателства, че в същото време вече съм плащала осигуровки тук.

# 70
Подкрепям bzepic, трудно се преборва бюрокрацията, закостенялостта...така че е добре да се презастраховаме Peace

# 71
  • Sofia
  • Мнения: 4 011
не съм чела цялата тема, но е вероятно да се прави само за пари от страна на здравната каса. цената на заявлението е 0.20 лв., а моя входящ хомер е 325 000 - цифрата е за ориентир, но беше над 320000.  За 320000 касата получава 64 000лв, а всеки ден много хора подават заявления. Друг абсурд е , че чакаш около 20 дни за картата. Мои познати в Германия ми казват, че там не я признават и германците гледат умно и се чудят каква е тази карта.

# 72
  • Мнения: 49
Само простотии измислят...аман вече  Close Доколкото изчетох не е за всички страни....например аз пътувам много често до Албания (и минавам транзит през Македония)...Нали не ми трябва тая идиотия? Объркана съм, защото хем чета за определени страни, за които важи картата, хем после чета 2 реда отдолу, че не пускат да се мине граница без нея.....моля ви да ме ориентирате  Confused

# 73
  • Sofia
  • Мнения: 4 011
познати казват, че в Германия не важи и много се чудят каква е тази карта.

# 74
  • Мнения: 357
Необходими документи за издаване на Европейска здравно-осиг. карта (ЕЗОК) в България:

За възрастни:
1.Заявление (купува се на място, струва 12 ст.)
2.Лична карта
3.1 снимка

За дете (0-14 г.):
1.Заявление (купува се на място, струва 12 ст.)
2.Лична карта на родителя
3.1 снимка на детето
4.Акт за раждане - оригинал и копие
5.Задграничен паспорт.

Електронен образец на заявлението:
http://www.egov.bg/eGovPortal/DownloadBinaryServlet?nodeId=/BEA% … 0B2E-00040B2D.pdf

При попълване на заявление за дете, първо се попълват данните на родителя (номер на л.к. адрес, телефон), а в ляво - ЕГН на детето, в полето"подпис" - остава празно.
След това се попълват данните от паспорта на детето. Детето не е нужно да присъства.
Картата излиза до 20 дена, срещу представяне на бележката с входящия номер и датата на подаване на заявлението

# 75
  • Мнения: 341
познати казват, че в Германия не важи и много се чудят каква е тази карта.

Нещо не си разбрала, важи си и много по-добре от българските лекари знаят как се употребява.
За Албания и Македония не важи защото не са в ЕС, така че наистина е нелогично да я искат, освен ако няма някакви допълнителни договори между България и Албания (за Хърватска и Словения има и пак важи, нищо че Хърватска също не е в ЕС). Не ми се врява, обаче България да има такъв договор с Албания.

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 6 487
Предстои ми пътуване в чужбина и се заех с изваждане на въпросната карта.Не ми е за стотинките,които ще ми вземат,просто е едно разкарване,което ми се иска да си спестя.Видях,че от 28.01.2010 има внесен закон за изменение на думата "задължителна " с "препоръчителна". Обадих се в НЗОК и там една дама много любезно ми обясни,че според нея би трябвало наистина да е препоръчителна по ред причини(свободно право на пътуване и т.н.)Не можа обаче да ме увери,че мога да съм на 100% спокойна,че на летище няма да тръгнат да ми търсят въпросната карта.Препрати ме към Гранична полиция,те можело да знаят със сигурност.Ако НЗОК не знае, понеже заради осигуровките е цялата шумотевица,кой тогава.Обадих се и в центъра,който издава такива карти в Бургас,но там ми казаха,че нищо не знаят,те трябвало само да събират заявления,нищо друго.А защо ги събират и те не знаят.
Моля ако някой има актуална информация да сподели.

# 77
  • Мнения: 341
Ако ще пътуваш в държава от ЕС аз лично ти препоръчвам да си вземеш, определено ти спестява много нерви и средства, все пак никога не се знае дали ще ти потрябва лечение. По закона на Мърфи ако я имаш няма да ти се наложи  Twisted Evil

# 78
# 79
  • Мнения: 4 399

Много благодаря zа таzи информация. Най_сетне ми стана ясно.   bouquet

# 80
  • Мнения: 5
и в крайна сметка от 1 април задължителна ли е или не че на 27-ми април летя и трябва да се реагира на време

# 81
  • Мнения: 357
speeder88,

Отговарям ти в духа на bzepic. Ако ще пътуваш в държава от ЕС  препоръчвам да си вземеш карта. Вместо да се опитваме да гадаем какво ще се случи след 01.04.2010 г., много е по-лесно да се извади такава карта (дори после да се окаже че не е нужна).
От друга страна пътуването ти е към края на април, може да изчакаш датата 01.04 и в зависимост какво се случва на границата да прецениш. Но пак казвам най-безболезнено е да се извади картата без много мислене, попълва се заявлението което струва 12 ст., дава се една снимка паспортен формат, представя се лична карта и готово.


Ето електронен образец на заявлението:

http://www.egov.bg/eGovPortal/DownloadBinaryServlet?nodeId=/BEA% … 0B2E-00040B2D.pdf

# 82
  • Мнения: 170
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2880771
Европейската здравноосигурителна карта, която от 1 април трябваше да стане абсолютно задължителна при пътуване в страните от ЕС (плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и Швейцария), става само препоръчителна.

Общи условия

Активация на акаунт