Частна ясла "Доверие" в Редута

  • 44 246
  • 200
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 9
Надявам се,че с написаното от мен не съм засегнала никой,не съм имала за цел да ви убеждавам да не избирате ясла Доверие,само казах това което на мен не ми хареса там.Всеки родител ще направи своя избор ,за мен едно е грешно,за други родители е правилно така ,че важното е да бъдем здрави и щасливи в своя избор.Желая успех на всички!

# 151
  • Мнения: 1
Здравейте!
Случайно попаднах на темата. Като човек завършил медицина и упражняващ професията, мога да кажа, че всички деца, които посещават детско заведение могат да се разболеят. Те все пак правят контакт с повече деца - цяла група.
За да не се приеме дете в ДГ или ДЯ, то трябва да има съответната клинична картина за заболяване - повишена температура, силно зачервено гърло, затруднено дишане, остър хирургичен корем, възпаление на очите и обрив по тялото, характерен за заразно заболяване.
Когато едно дете представи медицинска бележка, че е клинично здраво с подпис и печат на съответния колега лекувал детето, но то трябва да довърши приема на съответния sir (Vent; Aerius  и други), то не е опасно за останалите деца, защото няма клиника за заразно заболяване. На майката, чието дете се е разболяло от Angina, мога да кажа, че тя не е причинена от "кихане и кашлица".
Съжалявам, че има такива изказвания, които показват колко ниска е общата здравна култура на хората, във време, когато човек може да получи информация за  всичко.
Пожелавам на всички майки и техните деца да бъдат здрави. Heart Eyes
 Когато едно дете има здравословен  проблем, родителите трябва веднага да се обърнат към съответния лекар специалист, а не да обвиняват хората, които се грижат за техните деца в ДГ и Детските ясли. Wink

# 152
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
.......... Като човек завършил медицина и упражняващ професията, мога да кажа, че всички деца, които посещават детско заведение могат да се разболеят. Те все пак правят контакт с повече деца - цяла група........
.............На майката, чието дете се е разболяло от Angina, мога да кажа, че тя не е причинена от "кихане и кашлица".
..........

 Hug Чета, чета и само едно нещо се чудя - защо се обвързва боледуването на децата с ............. дали е частна или държавна ДГ и с размера на таксата.... Това, че има днес болно дете, че има кашлящо дете, че има в групата кихащо дете ............... ами то е все едно и също дали ДГ е частна или държавна. Абсолютно същото е с медицинския контрол - защо се търси аналогия частна/държавна?
В държавната ДГ има също 1 медицинска сестра - моята дъщеря е в ЦДГ - където има - 6 групи - как физически си представяте медицинската сестра сутрин да обхване за времето на идване на децата всички - на кой вход по-точно от двата да застане? Извършва се от 08,00 до 10,00 - минавайки по групите. А в същото време има много държавни ДГ, в които филтъра не се извършва - въпрос на директорски изисквания - дали се спазват.
Да - в частната ДГ се предполага, че са по-малко децата - а знаете ли колко много частни ДГ има, в които дори на половин щат няма медицинско лице, а само - на повикване??????????
И - ако детето в 16 часа е имало 38-39 градуса температура - значи ли, че цял ден е било с висока температура и я е имало? Ами моята дъщеря сега е с 36.5 - след 10 минути вдига 39,9. И единственото, по което я познавам са малиновите устни - дори и гърлото е само леко розово.

По отношение на родителите - снощи детето е било с лека хрема и се е изкашляло три пъти. Въпрос на лично съзнание и персонална отговорност е - дали на другия ден ще го заведе на лекар или на ДГ. Ако няма признаците, които Виллли описва - на какво основание ще бъде върнато детето - пак казвам, с риска да стана досадна - и от ЧДГ и от държавна?
Имунитет не се гради с боледуване - а с възрастта.

Болна тема са болните деца за всеки родител, но не означава, че трябва да обвиняваме за това детските градини.  Преди три месеца - в парка - разхождайки дъщеря ми - от 10 деца в градинска възраст - 6 кашляха и/или бяха със сополиви нослета. От десет деца в групата й в ДГ - едно може би да се случи - с недоизлекувана хрема или кашлица!

ВЪПРОС НА ЛИЧЕН ИЗБОР НА РОДИТЕЛЯ Е - ЩЕ ХОДИ ЛИ ДЕТЕТО НА ГРАДИНА (БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ ЧАСТНА ИЛИ ДЪРЖАВНА) ИЛИ НЕ. Т.Е. - ЩЕ КОНТАКТУВА ЛИ С ПОВЕЧЕ ДЕЦА ИЛИ НЕ - ЕВЕНТУАЛНА ПРИЧИНА И СРЕДА  ЗА ПОВЕЧЕ ВИРУСИ.
НЕ ПРИРАВНЯВАЙТЕ ХОДЕНЕТО НА ДЕТСКА ГРАДИНА С БОЛЕДУВАНЕ - ВЪПРОС НА ИНДИВИДУАЛНА ИМУННА СИСТЕМА НА ДЕТЕТО Е И НА НАВЪРШЕНА ВЪЗРАСТ. Hug


# 153
  • София
  • Мнения: 1 504
GoranovaI страхотен пост..адмирации   bouquet
Ами как си представям мед.контрол...замислих се...След като имам вече опит с дете в ходещо в ДГ ми се иска сутрин да има лице, което да прави наистина здравен филтър. Също така, докато децата са в ДГ мед.лице да е наблизо - всички знаем, как децата вдигат Т, колко бързо се мени клиничната картина на едно заболяване, това едно и второ...деца си играят могат да паднат, да се ударят, да се наранят...
Другото ми предложение примерно е - цената 20 лв. на ден, която се плаща, когато детето отсъства поради болест...лично за мен е необяснимо висока. Значи като ходи на ДГ 30 лв, а като е болно 20 лв?? Съгласна съм, че трябва да се пази мястото на детето, но пък нека да е в рамките на нещо приемливо като сума на ден или като сума за периода на отсъствието.  
Вилии страхотно си го написала. Мога да допълня за порочната практика в Бг да се дават бележки,  че децата са здрави ..защото родителите не могат да отсътстват от работа. Трябва да се промени мисленето ни.....
Hug Чета, чета и само едно нещо се чудя - защо се обвързва боледуването на децата с ............. дали е частна или държавна ДГ и с размера на таксата....
Ми най-вероятно, защото когато детето не ходи в държавната ДГ се плаща за дните, в които е ходило, докато в повечето частни се дължи неустойка. Защото в частната ДГ, групите са от по 10 12 деца или поне това е по договор, докато в държавната  са минимум 25, а по списък 30. Също така се предполага или поне аз очаквам, че като плащам 10 пъти повече от държвната ДГ, ще получа 10 пъти повече по-добро обслужване, внимание, по-добър мед.контрол. Не става въпрос, точно за Доверие, а по принцип за ЧДГ.
И в крайна сметка според мен, избора на ЧДГ е въпрос най-вече на възможности, каквото и да си говорим. Плащаш повече, очакваш повече.... Peace



Последна редакция: ср, 27 юли 2011, 07:55 от EmiR

# 154
  • Мнения: 1 621
EmiR написала си това което и аз мисля по тези въпроси  Peace.
Ако бях прочела поста на GoranovaI преди 2 години сигурно и аз щях много да се впечатля. Сега по-скоро си задавам много въпроси около това което е написала. Най ми е чудно как човек може да твърди, че го е грижа за здравето на децата а в същото време е назначил само 1 медицинско лице и то трябва да обикаля на 3 различни места...
По закон на яслена група от 8-16 деца трябва да има 2 мед. сестри и 2ма човека помощен персонал.
За мен здравето на детето ми е приоритет номер 1. От личен опит не виждам тези постоянни боледувания да са довели до нещо по добро, даже напротив.

# 155
  • Мнения: 7 110
Г-жо Горанова,   bouquet.

# 156
  • София
  • Мнения: 672
EmiR За мен здравето на детето ми е приоритет номер 1. От личен опит не виждам тези постоянни боледувания да са довели до нещо по добро, даже напротив.

Мисля, че за всички ни е приоритет номер 1. И от личен опит мога да кажа, също, че постоянните боледувания не само че не водят до нищо добро, а сриват имунитета на детето тотално. Ако някой си мисли, че като детето боледува и пие антибиотик 10 пъти в зимните месеци и същевременно гради имунитет, много се заблуждава.

Момичета, факт е че никой не може да гарантира, че всички деца са здрави и че никое няма да се разболее /т.е. да вдигне температура/. Проблемът тук, е отново за съвестта и за водене на болно дете на градина - постъпка, която е не само безотговорна към другите деца и родители, ами и към собствените ни деца. По тази тема има изписано много и не смятам да я засягам. Смятам, обаче, че в частните детски градини, когато се плаща и то не малка такса в дните в които децата не посещават градина, независимо по каква причина, родителят не е мотивиран ни най-малко да си остави детето у дома като е болно. Или както каза един татко, с когото говорихме онзи ден в парка, като ми се разболее детето съм най-прецакания човек на света, защото веднъж то е болно, втори път аз съм болен и трети път плащам такса и както той призна, понякога му се е искало просто да отиде и да си остави детето в градината и да не го мисли. За мен това е и причината, поради която в частните градини да има повече болни деца от държавните. Била съм в градината на малкия /държавната/ в период, в който бяха 10 деца от 22 /останалите 12 болни/, но тези, които бяха там бяха до едно видимо здравички. Когато се завърнаха децата от "масовото боледуване", едно по едно отваряха устата на медицинската сестра преди да се качат и тя върна едно дете пред очите ми. Същата сутрин през очите на сестрата минаха поне 160 деца.  Разликата между държавната и частната градина по отнощение на здравето е в очакванията: в държавната плащам 60 лева/месец ако ходи детето и нищо не ми гарантира че децата са болни или здрави - преценката е моя ще ходи ли детето или не. В частната, където плащам 10 пъти повече, очаквам да имам такава гаранция, защото изборът дали ходи или не ходи детето ми е отнет - аз плащам и в двата случая.

Относно "медицинския контрол" аз много пъти казах и ще кажа: за мен това е най-важното - да има на вратата медицинско лице, което да гарантира на родителя, че децата които влизат в групата нямат симптоми да за болни към момента на приемане. Медицинските бележки знаем всички как се взимат и смятам, че ще се съгласите, че предоставянето им не означава че детето е здраво. Не ми казвайте, че в частната градина една медицинска бележка завръзва ръцете на медицинското лице по такъв начин, че то не може да не пусне детето вътре, защото е нелепо. Когато излизате от лекарския кабинет, лекарят ви гарантира, че детето ви е здраво към момента на прегледа, а не 10 минути или ден по-късно, така че контролът на вратата е осъществим - с или без медицинска бележка.

# 157
  • Мнения: 3
Държавните детски градини също се посещават от болни деца. Причината е прозаична - родителите не могат да отсъстват от работа, а възпитателките и сестрите не им се гледат много деца. Далеч по-лесно се работи с малки групи. В нашето ОДЗ има родители, които оставят децата не само болни, но и предоставят антибиотиците, които "леличките" да дават. За 3 месеца дъщеря ми беше 15 дни на градина. През другото време беше със сринат имунитет и температура. Преди да постъпи в градината не е боледувала.В държавните градини хигиенните норми едва ли се спазват (лично мнение).  Все пак трябва да се погледне и от друга гледна точка. Ако аз плащам за частна детска градина, не бих искал след като GP-то ми е заявило, че детето ми не е болно, да има друг лекар, който да ме убеждава в обратното и да не го допуска в градината. Тогава ще има винаги съмнение, че от финансови подбуди да не го взимат. newsm78 Предполагам затова се казва ясла "Доверие" да има взаимно доверие.

# 158
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
...... Причината е прозаична - Ако аз плащам за частна детска градина, не бих искал след като GP-то ми е заявило, че детето ми не е болно, да има друг лекар, който да ме убеждава в обратното и да не го допуска в градината. Тогава ще има винаги съмнение, че от финансови подбуди да не го взимат. newsm78 Предполагам затова се казва ясла "Доверие" да има взаимно доверие.

Svetlio79 - аз съм напълно съгласна, но в същото време има много педиатри, които дават бележка - без проблем - дори и не са видяли детето. Затова в предишни постинги писах - че - ако едно дете е в начало на разболяване или в период на оздравяване, или - родителите считат, че е .... само една хрема - преди всичко е въпрос на съзнание на родителите дали ще го пуснат или не.  Аз при наличие на хрема дори и лека кашлица, докато няма температура или червено гърло не водя първите 2 дни на док, но я спирам от ДГ. А в която и да е ДГ - ако има бележка от педиатър - те нямат право да го върнат.
А в Доверие мога да кажа, че има взаимно доверие - и дори и таксите при доста продължително отсъствие на детето (както беше при дъщеря ми) - винаги може да се договарят варианти - личен опит. Директорката е много разбрана жена.  Peace

# 159
  • София
  • Мнения: 4 035
Държавните детски градини също се посещават от болни деца. Причината е прозаична - родителите не могат да отсъстват от работа, а възпитателките и сестрите не им се гледат много деца. Далеч по-лесно се работи с малки групи. В нашето ОДЗ има родители, които оставят децата не само болни, но и предоставят антибиотиците, които "леличките" да дават. За 3 месеца дъщеря ми беше 15 дни на градина. През другото време беше със сринат имунитет и температура. Преди да постъпи в градината не е боледувала.В държавните градини хигиенните норми едва ли се спазват (лично мнение).  Все пак трябва да се погледне и от друга гледна точка. Ако аз плащам за частна детска градина, не бих искал след като GP-то ми е заявило, че детето ми не е болно, да има друг лекар, който да ме убеждава в обратното и да не го допуска в градината. Тогава ще има винаги съмнение, че от финансови подбуди да не го взимат. newsm78 Предполагам затова се казва ясла "Доверие" да има взаимно доверие.
На мен пък ми е интересно след като със закон е забранено да се носят лекаства в градината, а вие сте наясно, че има такива случаи, къде сигнализирахте? И какво значи хигиенните изисквания не са в норма? Кои изисквания по-точно и в РИОКОЗ наясно ли са с този проблем?

# 160
  • Мнения: 3
Не знаех, че съществува такъв закон. Къде мога да го прочета? Ще направя забележка като пуснем детето в ДГ есента. За сега мисля да се огранича само с устна забележка. Гражданската си позиция обикновено изразявам основно по екологични въпроси, тъй като там съм компетентен. За природозащитни каузи участвам като доброволец, пускам сигнали и пиша становища. За толкова имам сили и време извън ангажиментите в къщи и на работното място.

# 161
  • Мнения: 1 621
Svetlio79 , тази наредба е за детските ясли http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135608240Задължение на мед. сестрата е да извършва сутрешния контрол.
И в частните и в държавните детски градини има служители които не изпълняват задълженията които имат.  Аз лично това не мога да го приема! Също не мога да разбера родители които се борят за какви ли не каузи но здравето на децата им не е една от тях. Хора всякакви...
Само за справка да ти кажа, че в държавните детски градини ако детето ти е отсъствало повече от половин месец то тогава таксата която плащаш е 30 лв (говоря за градините в София). Ако не се лъжа мамите тук споделиха, че ако детето им не посещава ЧДГ "Доверие" защото е болно то тогава таксата за деня е 20 лв. Ти сам можеш да сметнеш колко щеше да ти струва "боледуването" на твоето дете в ЧДГ.

# 162
  • Мнения: 3
Съжалявам вече, че се включих в тази тема. Не мисля, че се познаваме nellytan1.  За мен няма по-важно нещо от моето дете, а неговото здраве е най-важното. Благодаря за линка и закона, който получих. Ще ми е от полза. Ангажирането с опазването на природата е начин на гарантиране на по-здравослвоно бъдеще не само на моето дете, а и на цялото следващо поколение. Пускането на сигнали за мен не е винаги най-правилния начин за борба с конюктурата в държавните детски градини. Всеки има право на собствен подход. Затова ние родителите сме различни, но сме най-доброто с което разполагат нашите деца. Живеем в България, държава със сериозни проблеми в образованието, здравеопазването, качеството на градската среда... . Няма човек (освен Бойко Борисов Simple Smile) който може да разреши всичките тези проблем с магическа пръчка или да се бори с всеки един от тях с всички сили. Изходът за всички ни трябва да е терминал 1 или 2. Харесвам форумът на БГмама защото от него са произлезли много положителни неща- примерно акцията срещу ГМО. Затова се регистрирах. Позицията, която изразих беше принципна и няма общо с ясла и детска градина "Доверие". Моето дете ходи на държавна, защото е точно до сградата в която живеем. Не съм наясно и с договорености, които предшестват постъпването на дете, в която и да е частна детска градина.  Работя в областта на туризма и знам, че висока цена няма, щом има хора, които могат да си я позволят и си я плащат значи си е заслужила мястото на пазара.  Лично аз не бих продължил този диспут. nellytan1 желая ти много радости и позитивни емоции. В крайна сметка те остават.

# 163
  • Мнения: 31
Здравейте! Относно контрола над здравословното състояние на постъпващите в яслата деца - не съм съвсем наясно как най-добре може да се упражнява такъв. Ще се радвам, ако тук можем да обсъдим тази тема и всеки да даде своите предложения на госпожа Горанова. Когато едно дете има хрема, това означава ли, че то носи зараза? В някои случаи нослетата текат заради никнещи зъбки, в други - това е само простуда. От друга страна, първите симптоми на дадено заболяване се проявяват след като болното дете вече е влязло в контакт със здравите. Къде е истината? Истината е, че истината има много лица - дали се упражнява контрол в тази ясла? - За едни - да, за други - не. Нека заедно решим как този контрол да се осъществява, така че да е наистина ефективен и да няма недоволни и огорчени хора от двете страни. Благодаря на всички, които ще се включат със своите мнения. Благодаря и на госпожа Горанова, че следи темата.   bouquet

# 164
  • Мнения: 9
Радвам се,че има хора като maruma ,благодаря и на всички които разбраха какво имам впредвид под медицински контрол,и много точно се изразиха по този въпрос,без да се заяждат и да пишат  глупости.Надявам се някога в БГ да има часни ясли в които наистина да преглеждат децата ни, и  да има контрол върху допускането на болни деца в яслите.Така ще можем спокойно да плащаме такива такси,и ще знаем ,че децата боледуват а не се заразяват защото някоя майка си е дала болното дете с лекарствата в яслата.

Общи условия

Активация на акаунт