Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 14 ян. 2010, 12:17 ч.

Частна ясла "Доверие" в Редута

• 31 922
  • 197
  •   1
Отговори
Някой има ли отзиви за тази ясла? Никъде не открих отделна тема за нея, а само единични мнения тук-там, повечето, от които доста стари.

Има ли дечица, които я посещават? Как се адаптираха? какво ще кажете за условията и персонала.

Ще ми е интересно да прочета и за всичко друго, което се сетите.

# 1
Никой ли не посещава тази ясла/градина?  Sad

# 2
Ние ходим от почти година в детската градина и сме доволни, условията са добри, малката свикна много бързо, парка е на 50 метра

# 3
  • София
Никой ли не посещава тази ясла/градина?  Sad

Някъде имаше тема, не знам къде се е изгубила.
Моето дете ходи там от месец май 2009. Мястото е много хубаво, вече отделиха яслата от детската градина в нова сграда. Мястото е чисто, уютно, богато на играчки и всичко необходимо за децата, с много добър персонал. Приемат и бебенца, коит още не са проходили.

Аз съм много доволна и се чувствам сигурна. Лошото е, че много боледува моето момиче и една седмица е здрава, една седмица е болна. Предполагам е нормално за повечето деца, които ходят за първа година на ясла и не се влияе от мястото.

Ако имаш акаунт във Фейсбук, има група на Доверие, в която публикуват снимки. 

# 4
Дъщеря ми посещава Доверие вече 1 год. и 6 месеца. Тръгна на 1 год. и 3 м., като особено от яслената група съм много доволна. Има и медицинска сестра освен, персонала който се грижи за тях. Сега както е писала преди мен Мишленце преместиха яслената група в нова сграда, там има и стая където да отделят някое дете ако вдигне температура примерно,също могат да гледат отделно детето ако не е оздравяло напълно, но няма възможност примерно майката за болничен. Другото предимство за мен е, че никога не са ми направили проблем, ако закъснея след 18.30. Даже няколко пъти съм се обаждала на директорката, че се налага към 19.00 да дойда и никога не е имало проблем. А и директорката си обича работата, и много се старае да им е добре на децата. В градината сега след НГ се смени персонала и още не съм придобила достатъчно впечатления от новия, но досега всичко е било ОК. 
Освен това винаги има опция да гледат детето извънредно - събота-неделя, дори през нощта.
За боледуването - в началото като тръгна за 2 месеца беше ходила 10 дни сигурно. Полека, лека да чукам на дърво намаля боледуването. Лятото когато я преместиха от яслената група при по-големите пак беше около 2-3 седмици болна. Явно новата среда си оказва влияние.

# 5
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=386539.msg13928097#msg13928097
В тази тема има доста отзиви за ,,Доверие'',при това съвсем не стари.

# 6
Благодаря за отговорите,

аз също ходих до яслата. Срещнах се и с директорката, говорихме. останах с добри впечатления, но все още се колебая какво да правя.

# 7
  • София
А можете ли мамите с дечица в яслата да разкажете как се процедира в периода на адаптация? Грабват ли детето като в държавните, може ли да се влезе с детето вътре и като цяло как протича този период при тях?

# 8
Здравей,

моят син посещава яслата от миналата седмица. Но в момента си е вкъщи, защото е настинал.
Периодът на адаптация при нас все още не е минал.

В яслата не позволяват на родителя да влиза с детето. Оставяш го на вратата и някоя от лелките или сестрата го поемат.
И  на мен в началото това не ми харесваше, но сега вече го разбирам. Все пак повечето от децата, които посещават яслата са доста мънички и появата на непознат-възрастен само би ги разстроило.
В това се убедих, когато отидох един след обед да взема сина си. Докато разменим няколко думи с лелката, която ми го подаде, веднага наизлязоха няколко дечица и като ме видяха се размрънкаха.

По принжцип в началото може да взимаш детето още на обяд. Те обаче ще ти обяснят, че ако детето не е е много разстроено е по-добре да го оставиш още от първия ден да спи там. Е аз така и напавих след като ми обясниха, че Йоан се чувства добре, но в момента съжалявам затова.
Все пак това е напълно нова и непозната за тях ситуация и би трябвало малко по-полека да навлизат и да опознават какво се случва.

Ако имаш въпроси питай.

# 9
  • София
desika, благодаря ти за изчерпателния отговор  Hug.

Сигурно и моето дете като се адаптира няма да искам други родители да влизат в групата, но сега като на мен ми предстои и много ми се иска да мога да вляза с него заедно да се запознаем с госпожите и дечицата, защото така и на него ще му е по-спокойно. Честно казано ме притеснява това, че са много дечицата и през стъклените врати си се виждат, макар и да не са в една група и се опасявам да не се стресне от толкова дечица. Само се надявам да му обръщат по много внимание първите дни, за да свикне с новата обстановка. Иначе за взимането на обяд или спането не знам кое е по-добре, ще се водя по малкия.

# 10
Надявам се някоя от мамите, които дават децата си в яслата да могат да ми отговорят на следните питания.
От както съм пуснала синът ми в яслата ме мъчат някакви съмнения, че персонала не казва всичко по отношение на това как се чувства детето  там.
Моето момче ходи вече 5 дни на ясла с прекъсване и всеки път когато го взема ми обясняват, че е бил спокоен, спал е , хранил се е нормално.
Но първите три дни го взимах подпухнал, със зачервен очи, раздразнителен.
След това направи пауза заради боледуване и сега пак сме там от два дни.
Вече го взимам в малко по-прилично състояние, но пък от вчера забелязвам , че гласът му пада вечер, става еидн много дрезгав. Не мога да си обясня дали е от рев или от викане, а определено не е болен.
А днес пак ми обясниха, че се е представил много добре.

# 11
Десика, откакто си пуснала темата ми прави впечатление, че доста се притесняваш и малко с недоверие подхождащ към персонала там. Аз също много се притеснявах в началото, а тъй като се и бях напатила от разни псевдогледачки и псевдоградини още повече се вглеждах, но не мисля, че ако има някакъв проблем с детето ти биха го скрили. Аз дори в началото ходех тайно да надничам какво прави и всичко си беше наред, въпреки, че плачеше почти всяка сутрин и то направо драматично.
 Преди около 6 месеца дъщеря ми имаше период през който беше много раздразнителна, унила и дори самите госпожи от градината ми обърнаха внимание, питаха ме дали има някакъв проблем и т.н. И тъй като дъщеря ми вече почти от2 години посещава Доверие, мисля че вече съм добила доста достоверни впечатления и съм напълно убедена, че децата се гледат с любов и внимание.
Възможно е детето ти да преживява раздялата ви, но това за съжаление е период през който трябва да се мине.

# 12
  • София
desika, нормално е детето да е раздразнително вечер след ясла, все пак през деня прекарва времето си с много деца около тичане, викове, игри, а като се умори или иска да спинка, мама я не е там. Все пак поговори с каката, която я гледа. Персоналът е много отзивчив, отговарят на всякакви въпроси и ще ти разкажат дори по часове какво прави детенце и как реагира на новите неща.

# 13
chovecheto, наистина се притеснявам много, все пак това ни е първата раздяла с малчо. Той ходи от няколко дни, а аз все още не мога да се успокоя и постоянно мисля и премислям.
Досега съм чела много хубави отзиви за Доверие и поради тази причина записах синът ми там. Изключение е мнение на моя позната, която е имала малки проблеми с персонала и може би от там до известна степен се поражда лекото недоверие.
Но все пак разчитам на това, че останалите майки са доволни, а и като гледам повечето дечица, които са от повече време също се чувстват добре.
Дано мине по-бързо този период на адаптация и за двама ни.

мишленце
аз когато питам винаги ми отговарят, че той е играл, спал и ял. Абсолютно никакви подробности за емоционалното му състояние. А аз си познавам детето и знам как дори на баба му като го оставя и той в един момент започва да плаче или мрънка, когато усети моята липса.

Благодаря ви за отговорите, като понатрупаме малко повече впечатления ще се включа пак.

# 14
  • София
desika, питай точно за емоционалното му състояние, помоли да проследят как реагира на някои ситуации, плаче ли, трудно ли заспива, страни ли от децата, иска ли да го гушкат... Никой няма да ти откаже нито информация, нито специално внимание, сигурна съм в това. И е нормално да се притесняваш, с времето ще свикнеш - всички сме така.  Wink

# 15
desika,  питай, наистина. Аз като попитам за нещо конкретно, ако случайно не са обръщали внимание досега , на следващия ден специално ми наблюдават детето и ми "докладват". 

Ние тръгнахме точно на вашата възраст и свикнахме мнооооооого бързо. Имай предвид, че на тази възраст  децата са още малки и не осъзнават още така силно раздялата с мама, бързо им отклоняват вниманието с играчки и занимания- особено сутрин: гимнастика , папкане, госпожата по музика и танци... Така че не се тревожи. Е, никой няма да ти гледа детето както ти самата, но като трябва да се ходи на работа, няма как.

Да не те плаша, ама след около година ще започне да разбира, че го оставяш - тогава вече е искрения рев, който ти къса сърцето: "мамо, искам с тебе, мамооооо. Аз ще дойда с тебе на работа и много ще слушам, мамо, моля те вземи ме".  Но и това е период, който трябва да се преживее. Аз много ревах навън като я оставя, но полека-лека започна да свиква и да казва с нацупена устичка: " добре, мамо, ти като свършиш работа, ще ме вземеш. Аз ще чакам и няма да плача" Повечето наборчета на моята дреболинка минаха през това - просто е етап от порастването. Не е свързано с градината, а с раздялата с теб. Където и да го оставиш, пак ще плаче така. Просто стискаш зъби и ти докато премине  #Crazy

# 16
Добър  вечер,бих искала да попитам ако има мами, които ползват услугите на частна детска ясла Доверие в Редута да споделят своите впечатления.Благодаря.

# 17
  • София
Моето дете ходи там. Писала съм и в други теми - изцяло положителни отзиви мога да дам.
Лелките са много мили, директорката е страхотен и разбран човек, занимават ги, хранят ги добре, учат ги на различни неща. Нямам абсолютно никакви забележки, малкия от първия си ден ходи с желание  Peace
Ако нещо конкретно те интересува - питай  Grinning

# 18
  • на кого му пука...
Подкрепям казаното от Сисилия. Peace
Нужно е само да разговаряш с Директорката лично и ще разбереш,
че там работят хора с големи сърца! Grinning
Ние, или по- точно аз( Blush), страдахме много, че се наложи да я преместим.

# 19
От както съм пуснала синът ми в яслата ме мъчат някакви съмнения, че персонала не казва всичко по отношение на това как се чувства детето  там.

...

А днес пак ми обясниха, че се е представил много добре.

Моя син посещаваше "доверие" от както стана на една година и три месеца до 15.12.2010 (3 години), когато за пореден път тази година се разболя. Минал е през яслата и през градината, но градината не е това, което е яслата. И да, деситка, много неща не ти се казват, но аз го разбрах това едва след 2 години, когато отидох да си отпиша детето. Тогава ми казаха как в началото е ревал, а децата са си запушвали ушите, как удрял децата като иска нещо при все, че ВСЯКА ПОЖА ВЕЧЕР ги питах детето ми удря ли, т.к. това е нещо което не смятам да толерирам. И още един куп неща, които в момента не искам да си спомням. Изкараха ми го и недоразвит на база един когнитивен тест, който трябваше да бъде направен октомври, а резултатите от него ми съобщиха на 01.02.2011г. Защо не са ми казвали - ами това си били техни си неща, нямало да ме занимават.

В яслата за децата се грижат много добре, но в градината изпускат нещата, особено от към здравословното състояние - сутрин ги посреща една леличка, а сестрата идва едва след 2 часа - към 10 часа, когато ги преглежда. От както сме в градината за 2 месеца изкарахме няколко кошмарни болести, които сеопитаха да ме убедят, че е алергия. Просто сестра Андреева е златна и липсата и в градината определено се усеща.

# 20
Maruma, дъщеря ми мина и през яслата и градината и не бих могла да кажа, че градината е по-зле от яслата. Аз съм доволна от грижите и на двете места. Когато я преместиха в градината тя също преболедува, а пък не беше боледувала цяла година преди това. Отдавам го, на смяната на средата. След това не е боледувала изобщо докато не я отписах. В момента в държавната градина е боледувала много повече, отколкото за целия си престой в Доверие.

# 21
Maruma, дъщеря ми мина и през яслата и градината и не бих могла да кажа, че градината е по-зле от яслата. Аз съм доволна от грижите и на двете места. Когато я преместиха в градината тя също преболедува, а пък не беше боледувала цяла година преди това. Отдавам го, на смяната на средата. След това не е боледувала изобщо докато не я отписах. В момента в държавната градина е боледувала много повече, отколкото за целия си престой в Доверие.

chovecheto, и моето дете като тръгна беше в градинската група и не боледуваше. После, като отделиха яслата - пак беше добре. Въпросът е, че сега в градината контролът на вратата е никакъв, а родителите често водят болни деца с торбичката лекарства (защото както знаеш - ходи или не детето, таксата си върви). За съжаление, смело мога да кажа, че това не е градината в която дадох детето си преди две години, въпреки, че директорката постоянно инвестира в какви ли не иновации с цел запазване на здравето на децата. Въпросът там не е педагогически, децата наистина са обгрижвани, но не е нормално дете което не спира да кашля да е на градина, нали? А извинението пред родителите да е "алергия".

# 22
Да, персоналът наистина е страхотен, децата са обгрижвани с много обич. Но за мен здравния контрол, особенно в градината, е под нивото и на държавната градина. В яслата е ОК и аз също я препоръчвам с две ръце.

# 23
  • София
Да, персоналът наистина е страхотен, децата са обгрижвани с много обич. Но за мен здравния контрол, особенно в градината, е под нивото и на държавната градина. В яслата е ОК и аз също я препоръчвам с две ръце.

С подчертаното не мога да се съглася. Синът ми беше за известно време (няколко месеца точно в грипавия период) там и мога да кажа, че сестрата всеки божи ден идва около 10 часа и преглежда всички деца. На мен лично са ми се обаждали за температура 37.7 и съм ходила да си го прибера.  Това че родител си е завел сутринта очевидно болното дете с температура, съжалявам ама си е грешка на родителя! Персонала се обажда при такива случаи също, не само сестрата.

И моя син боледуваше - и в градината , и в яслата. Докато не се преболедуват леките вирусчета, няма как да стане. Това си е мое мнение естествено, но е факт че детето ми вече месец посещава, без нито едно отсъствие . Дано така да продължи  Praynig

И още нещо има - къде и в коя друга градина има медицинско лице през цялото време? В яслата са бебета, там няма как, но в градината.... при нужда винаги могат да повикат Андреева.

Що се отнася до постоянно кашлящото дете, не мисля че сме навътре в нещата, за да се изказваме категорично дали е алергия или не  Peace

В момента в държавната градина е боледувала много повече, отколкото за целия си престой в Доверие.

Явно си е до дете  Peace

# 24
Точно в това е проблема: Сестрата идва в 10 часа, а ние си оставяме децата към 8-8.30. Мисля, че ще се съгласиш, че не можем да разчитаме на отговорността на родителя, т.к. когато родителя плаща такса, независимо дали ходи детето или не, то той си го води. Аз съм присъствала на случай (всъщност капката, която преля чашата), в който казаха на една майка да си доведе детето на следващия ден, което дете не спираше да кашля, "ако е контактно". За какво говорим тук? Нормално ли е дете, което не спира да кашля да е на градина, независимо от причината - неспирната кашлица е дискомфорт за самото дете? Нормално ли е да ме убеждават, че детето ми е алергично и за това всяка седмица е със сополи, кашлица и бронхитче? каква е тази алергия, която я хващаме всички в къщи като я донесе детето? Защо причината се търсеше в моето дете и никога в обстановката и защо ми се налагаше да правя изследване след изследване за да докажа, че проблемът не е в детето? Защо миналата година като по-малък в яслата не боледуваше? Не, контролът не е на ниво и това го твърдя най-отговорно. Или по-точно здравния контрол не е на ниво, фейс контрол - има. И да, има държавни градини, където сутрин децата са преглеждани преди да влезнат - 104 ЦДГ (мисля, че това и е номера, до операта), например. Но не е въпроса дали се прави или не - въпроса е, че аз като родител поисках да има контрол на вратата поне в грипавия период, защото не веднъж се е случвало да виждам как се оставя болно дете, което е видимо с температура и как се подава торбичката с лекарствата. Мисля, че съм в правото си. Не е моя работа да кажа на майката, довела кашлящото дете да си го прибере, но никой друг не го прави. По-лошото е, че ми беше отнет и избора да си прибера детето, когато видя да се оставя болно дете - или по - точно такъв имах - но срещу заплащане. 

# 25
Maruma, незнам сега къде сте и в каква градина но ти сама ще се убедиш, че на първо място е отговорност и задължение на родителя да не си води болното дете. И цял полк медицински лица да се наредят на вратата пак ще има хора които да си водят болните деца и те няма да бъдат връщани, защото родителите ще  настояват и твърдят, че детето си е здраво. А ти говори ли с директорката, като видя да водят детето с торбата с лекарства?

# 26
Човечето, абсолютно съм съгласна за отговорността на родителя  Peace Права си, че родителя трябва първо да е отговорен към своето дете, а след това към другите  Hug С директорката съм говорила многократно, само месец и половина преди да го отпиша съм и звъняла поне 3 пъти по телефона и съм идвала 2 пъти на място за специална среща. Обяснението: имало лекарства, които продължавали да се пият след като детето е оздравяло и лечението, с които продължава по-дълго. Да, съгласна съм, има такива, но това не са антибиотици, нурофени и сиропчета за кашлица.

искам правилно да ме разберете, аз съм доволна от това което в "Доверие" дадоха на детето ми, особено в яслената група. Мисля, че педагогическия персонал е страхотен, всички са били много мили. Просто искам да подчетрая, че нещата в момента не са такива каквито бяха преди две години, когато им поверих детето си и ние родителите често сме си ги и говорили преди родителски срещи и единия от пропуските е именно допускането на болни деца и деца с лекарства. Сега от позицията на времето, виждам и други неща, които не са били така както изглеждат, но не са толкова значими, виждам и многото хубави неща, които честно казано ми липсват. Макар и по-малко, моето детенце беше в градината, в градинската група, преди да отворят новата яслена група на "Детелин Войвода" и знам колко хора, какви и как се грижеха за тях и сега просто не е същото.

# 27
  • София
Maruma, аз моето мнение за "Доверие" си го казах. Дъщеря ми беше в яслата повече от година и през седмица-две беше или болна или със сополки. Добре, че мога да си позволя да работя, когато искам, та си стояхме нон стоп у дома. След не знам колко изследвания се оказа, че сополите й са от една бактерия в носа, която не е заразна, но не може и да се лекува, освен чрез укрепване на организма. Приеха ни в държавна градина, където всички дечица преминаха през боледувания през седмица, а моето дете вече 6 месеца не се е разболявало /да чукна на дърво/. Е, изключвам една лека кашлица, която премина за 1 седмица.

Обяснявам ти на дълго и на широко, за да те уверя, че дори в държвна ДГ, където ги посреща сестра сутрин, пак се водят болни деца. Дори веднъж се разправях с директорката и сестрата, след като бяха домъкнали 3-5 деца от другия филиал, защото останалите 20 са болни. Обяснението беше, че нямат право да държат група под 12 деца и тези си били здрави, нищо че до вчера са били сред болните. Да не говорим за липсата на информация и слуховете, че става въпрос за вирусна пневмония. Трябвало ние родителите да си следим. Това е. Ако си мислиш, че в държавната ДГ има кой знае какъв контрол, ще трябва да приемеш, че не е така.

# 28
Малко Мишленце, съгласна съм с теб. Но мисля, че е нелепо да сравняваме държавната и частната градина, т.к. едното ти струва 50-60 лева на месец, а другото десет пъти повече. Аз съм далече от мисълта че няма да боледува. Но знам че не се вкарват лекарства. И знам, че не ми се налага да плащам 30 лв на ден, да си държа детето в къщи и да се чудя как да се изредим да го гледаме, за да ходят на градина болните деца.  Както и да е - градината има много добри страни, аз просто споделих моя опит и мнение Simple Smile  Hug  Peace

# 29
 Peace
Между другото на снимката на аватара ти, отдясно с червената блузка е моята девойка.

# 30
Peace
Между другото на снимката на аватара ти, отдясно с червената блузка е моята девойка.

Hug  Hug  Hug

# 31
  • София
Малко Мишленце, съгласна съм с теб. Но мисля, че е нелепо да сравняваме държавната и частната градина, т.к. едното ти струва 50-60 лева на месец, а другото десет пъти повече.

Извинявай, не знаех, че говорим за таксите. Факт е, че независимо колко плащаме, не бива да се водят болни деца, но се водят. И това, че не виждаме, че някой носи лекарства, не означава, че не го прави. Но, както и да е. Всеки си решава. Поне за частни ДГ има избор. Ако не ти харесва нещо, винаги можеш да отидеш на друго място. 

# 32
Здравейте, мили мами! За съжаление се налага първия ми пост в този прекрасен форум да е за нещо негативно. Доста време се чудех дали да пиша, но не искам да има още пострадали от тази градина - прекрасна като материална база, но с отвратително отношение към децата, за тези неща трябва да се говори, да се говори много!
Майка съм на 2 годишно дете и се наложи, поради административни неуредици в държавата ни, да го пратя в частна ясла. Случайно се запознах с директорката на въпросната ясла, която с мек поглед и сладки приказки ме убеди, че точно това е най-доброто място за детето ми. Отидохме на оглед в градината - беше прекрасно представена, с чудесна материална база, яслата изглеждаше като нарисувана картинка. Поисках да видя педагог, но въпросът беше отклонен и всичко сякаш се дирижираше от една изрусена мед.сестра и директорката на въпросната градина - педагог явно нямаше. От мои познати разбрах, че за много кратко време от там са минали много кадърни педагози, но повече от два три месеца не са издържали, поради една или друга причина. Реших да поразпитам - все пак там щеше да бъде най-скъпото ми, моето дете. Между временно детето ми започна да посещава въпросната ясла, аз трябваше да се върна на работа и нямах избор. Никой не знаеше, че тя може да говори вече и разбира всичко, за това с нея се държаха като с малко бебе - тя така и не се отпусна да говори пред тях. В къщи обаче всеки ден ми разказваше как изглеждат нещата, макар и по детски - тя проговори рано, и не, че си е нашето , но вече говори доста добре, просто не се отпуска лесно и пред всеки.
Да започнем с това, че давах 550лв за здравословно хранене, с междинни закуски от различни плодове, а за времето, в което тя ходи на ясла, не беше дадено дори парченце ябълка. Обедното хранене е било повече хляб и малко супа, и понеже тя отказваше да яде, стресирана от обстоятелствата, някаква сестра - наричаше я баба Роси, си е позволявала всеки ден да натиска лъжицата в устата й, като е разтваряла насила с пръсти устата й, а въпросната руса сестра, Ади, да я държи през това време за ръцете. Представете си за какъв стрес става въпрос, след което дъщеря ми се разболя и пищеше и повече не искаше да ходи на ясла. При разговор с директорката нещата изглеждаха винаги по прекрасен начин, с възвишени думи, до момента, в който платя таксата. Тази агония продължи няколко месеца - мислех си, че нещата ще спрат, че дъщеря ми ще се отпусне, а то наистина не е имало как. Сега си отговарям на въпроса защо там истински педагози не се задържат дълго време.
Едно ще ви кажа - пазете децата си далеч от там, всичко е само фасада!

# 33
  • Sofia
В общинските ясли за деца до 3 години се грижат медицински сестри, педагог идва да кажем 3 пъти седмично за някакви музикални занимания. В частните различно ли е  newsm78
Наскоро четох менюто в една доста популярна детска градина- бях в недоумение- никаква разлика с това в ОДЗ-тата, никакъв намек за здравословна храна. Та не съм много учудена от нещата, които споделяш в тази връзка.

# 34
Здравейте, mama31.  Пише ви Илонка Горанова – създател и собственик на детска ясла и градина  „Доверие”. Не знам коя сте, но със сигурност си давате сметка какво правите  с тази  публикация.                                                                                                                                                Изоборът на частно заведение е свободен за всеки родител. Ако сте била недоволна от нашата ясла  можехте да споделите  с мен или  с  така наречената от вас „изрусена сестра”, която се казва  Адриана Андреева и е оторизиран  от мен управител на детска ясла „Доверие”. Наистина нейната роля  е да „дирижира” , т.е. да отговаря за текущите грижи  за децата. От 7,30 сутрин до 18 часа вечер аз и всички родители, чийто деца са в яслата разчитаме на високия и професионализъм, обич и грижовност. Организацията на битовите условия, обслужващия персонал и неговата квалификация отговарят на нормативната уредба за изграждане на детска ясла. Храненето се контролира от съответните инспектиращи органи и е съобразено с  всички изисквания за здравословно  хранене на децата. Смело заставам зад тези думи и всеки един родител може по всяко време да получи информация. Аз съм предучилищен педагог от близо 30 години. Ежедневно упражнявам педагогическа  дейност в яслата. Разполагам с екип от специалисти – предучилищен и музикален педагог, преподаватели за ранно чуждоезиково обучение, които допълнително занимават децата извън регламентирания ученбо – възпитателен процес за тази възраст. Неоснователно е твърдението, че едно дете под  две години може да разкаже такива ужасяващи неща. Смятам, че са недостойни и вашите твърдения, с които уронвате престижа на нашето детско заведение и петните хората, грижещите се с много любов и всеотдайност за децата.

# 35
За това детско заведение съм чувала само позитивни мнения-във форума ги има на няколко места,моя колежка е ползвала техните услуги преди година,не съм я чула за нещо негативно,освен несъществени неща.

# 36
какво значи "неоснователно е твърдението, че едно дете под две години може да разкаже такива ужасяващи неща"?
Не взимам страна, но просто това е малко нелепо...има деца, които могат да ти разкажат доста неща на две години...

# 37
Здравейте госпожо Горанова,
Много пъти се опитвах да се свържа с Вас чрез мед.сестра Андреева, но тя така и не ми съдейства за връзка с Вас. Моите твърдения са твърде основателни, защото живея близо до яслата и няколко пъти имах възможността да надникна и да видя така нареченето Ви "професионално" отношение към децата. Аз самата бях свидетел как двете мед.сестри насилваха едно дете с лъжица супа, да не говорим, че така наречената баба Роси си позволи - АЗ ВИДЯХ как го удари два пъти. Точно този факт се опитвах да споделя с Вас, но Вие явно не виждате това, което се опитвам да обясня - съмненията ми в професионализма на уж професионалистите Ви. Когато поисках среща с педагог в яслата - а на мен ми беше обяснено, че такъв има целодневно!!!, се оказа, че е напуснал преди 3-4 месеца. За какви тогава занимания говорим в детската ясла? Сега детето ми е в друга частна ясла, но там имаме достъп до педагогическата им дейност и напредъка на моето дете е очевиден.
Освен това споделям искрено с Вас, че не може с едно и също лекарство - от един и същи флакон!!!, да се лекуват всички деца в групата, защото така е преценила Вашата мед.сестра! Моето дете не можа да обясни за какво става въпрос продробно, но така или иначе вече не сме във Вашата ясла...Кой извършва контрола в такива случаи?!
А относно това, че двегодишно дете не може да разказва - това само по себе си показва до колко сте запозната с развитието и възможностите на децата на тази възраст!! А всички деца не са еднакви. Спирам до тук, защото не виждам смисъл да продължавам - поне не в момента. Имате прекрасна материална база, жалко, че няма кой да се грижи професионално за децата!

# 38
Mama31, писала си че с едно и също лекарство лекуват всички деца, това означавала ли че приемат болни деца. И как така лекуват всички деца в групата всички ли са болни нещо не ми стана ясно.

# 39
Винаги съм се учудвала на положителните отзиви за тази градино-ясла. Когато отидохме преди няколко години със съпруга ми да се срещнем с директорката, след като предварително бяхме уговорили срещата, трябваше да чакаме половин час да се наприказват с едни родители, след което не чух дори едно "Извинете". Нямаше двор, в който да играят, а една тераска, другият вариант за игра навън беше в парка, което на мен никак не ми допадна. Третото, което окончателно ме отказа е, когато директорката ни каза, че в неделя тя пазарува храната за цялата седмица. Знам, че ще ми скочите, че съм дребнава, но не видях да е по-добре от общинска детска градина и затова реших да си спестя парите.

Което не означава, че другите не трябва да са доволни, разбира се. Всеки си има право на мнение.

# 40
Здравейте mama31,
абсолютно заставам зад думите на г-жа Илонка Горанова. Моето дете беше и в яслата и ДГ - общо около 2 години и половина и съвсем искрено мога да ви призная, че по-спокойна за детето си не съм се чувствала никъде другаде. В детската ясла детето ми беше обгрижвано блестящо - като се започне от храненето, хигиената и заниманията му през деня. Когато съм искала някаква допълнителна информация, НИКОГА не ми е била отказвана, отделно от това г-жа Горанова е по цял ден в ДГ, имам номера на личния и телефон, който още при записването на детето взех,  и всеки път когато съм искала съм се свързвала безпроблемно с нея.  Невероятно звучи, че за няколко месеца, които детето Ви е било там не сте успели да се свържете с нея.
На мен лично Вашия пост ми изглежда тенденциозен, а пък с последното ви включване, че детето Ви било казало за еднаквия флакон, съвсем ми се затвърди мнението.
И моята дъщеря проговори изключително рано, и дори и нескромно да звучи притежаваше изключително добър речников запас за възрастта си тогава, който между другото по време на престоя и в Доверие изключително се обогати, но колкото и горда майка да съм, не бих се доверила на обясненията на дете на 2 години - дали лекарството и флакона са едно и също.
ku[d]ku[d]yaka, това явно е било доста отдавна, тъй като и яслата си има дворче, и малката група, само големите ходят в парка, който е на около 10 метра.

# 41
  • София
Човечето, не е въпрос на гордост, по-добре се доверявай на обясненията на двегодишно дете,  те нямат изграден навик да  лъжат. И дори и да не се дава лекарство на всички деца от един и същи флакон, факта, че въобще се дава лекарство някак не ме влече.

# 42
Дори и големите само да ходят в парка, то пак, според мен, не е удачно. В парка има кучета, всякакви хора, независимо от броя на децата в групата, идеята да играят там не ми харесва. Това, което описах като тераска може и да му казвате дворче, но за мен си е едно циментирано място, което не е по-голямо от терасите в общинските градини.

Дано да са се променили нещата, за мен лично предлаганото не отговаряше на исканата сума. Всеки си решава. Не искам и да влизам в спор и да убеждавам никого в нищо, просто изказвам мнение.

# 43
Човечето, не е въпрос на гордост, по-добре се доверявай на обясненията на двегодишно дете,  те нямат изграден навик да  лъжат. И дори и да не се дава лекарство на всички деца от един и същи флакон, факта, че въобще се дава лекарство някак не ме влече.
Извинявай,
но все пак имам глава на раменете и ако имам подобни на авторката на темата съмнения предпочитам лично да проверя дали нещо е лекарство и как се дава и защо, отколкото да разчитам на 2-год. дете да прецени това. Детето на 2 не лъже, но все пак е дете на 2, и какво, как и защо е видяло е много спорно.

Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 13:32 от chovecheto

# 44
  • София
Темата е ужасна и просто не повярвах на очите си, какво прочетох!

Синът ми ходи там от миналия септември, така че смея да твърдя, че знам какво говоря.
Цитат
От мои познати разбрах, че за много кратко време от там са минали много кадърни педагози, но повече от два три месеца не са издържали, поради една или друга причина.
- грешна информация са ви дали "вашите познати" , по-добре да се бяхте информирали от първа ръка!

Цитат
а за времето, в което тя ходи на ясла, не беше дадено дори парченце ябълка.
- Синът ми не ядеше плодове, като тръгна там.  Интересно как знае имената на всички плодове, вкусовете им, че и има предпочитания към тях вече откак е в яслата  newsm78 Твоето дете е на 2, моето на 2 и половина. Всеки ден го питам какво са яли. Задължително споменава банан, ябълка, мандаринка и т.н. Кое дете лъже???

Цитат
всичко сякаш се дирижираше от една изрусена мед.сестра
- Е за това нямам думи! Чувствам го като лична обида! "Изрусената сестра" е невероятен професионалист и отношението и грижата, които полага за децата са перфектни!

И изобщо от всичките ви постове лъха такъв негативизъм, че направо ми призля! Ако бях на мястото на г-жа Горанова, щях да помисля над възможността да ви съдя за клевета в публичното пространство. Управителката била изрусена мед. сестра, пом. педагозите биели децата и ги насилвали да ядат, всички деца били болни и ги лекували с едни и същи лекарства.... звучи като филм на ужасите.

Още много исках да кажа, но просто не ми се говори. Като родител на дете, посещаващо яслата твърдя, че това е пълна лъжа и вероятно целта на авторката е съвсем различна от осведомяването на заинтересовани родители. В поста си позволявам лично мнение, тъй като и авторката го прави. А къде е истината.... всеки преценява за себе си.

Гледам, че авторката се регистрирала специално за това...

# 45
Правото /и финансовата възможност/ на родителя е да избере частна ясла/градина/у-ще. Когато избира, преценява. Всеки родител иска различно-хранене, обучение, допълнителни занимания, басейн и т.н.т. На последък родителите се впечатляват от мат. база и забравят да питат за други неща Грешка!Не че това не е важно, но е 50%, а останалите 50% са други неща-персонал, храна, обучение. Знам и за други ЧДГ със сауни, в които нещата "не са на ниво".
Струва ми се прекалена тази публикация. Не казвам, че майката лъже, но...!Интересно ми е от "къде е надникнала " и видяла тъпченето на децата и шамарите? Те на двора ли се хранят. Деца на 2г. могат да имат богат речник. Да, те не лъжат, но света им е различен и те си измислят. /много честа съм чувала -"тати би мама"...., "мама вика един чичко у нас" и т.н.т./. Не мога да ти вярвам на 100%. Освен това се включиха и други/със стара регистрация/, които изказаха положително мнение. Интересно ми е, дали някога, някъде във форума сте попадали на детско заведение/частно или държавно/, за което да няма и лош отзив!!! Аз-не!

# 46
    Наистина прочетох тук  доста информация, която е злонамерена и тенденциозна. И истинността  на казаното от авторката е под въпрос.  Едва ли някой вече вярва на подобни крайни мнения. Не познавам хората от тази градина, нямам познати, чието дете да е там, но ми стана тъжно за персонала, който работи там. Дали те заслужават тези думи!?
    Не знам за вас, но аз определено все по-малко вярвам на мненията с ясно изразено злонамерено послание. Също и на крайните възторжени отзиви, които са си скрита автореклама. Време е да се променят някои от правилата във форумите - не можеш да рекламираш, но можеш да уронваш престижа на когото и да било!? ooooh!

# 47
  • София
Да, и според мен крайните мнения не трябва да се толерират. Странен е факта, че някой би се регистрирал в сайта единствено, за да апелира да не се записват деца в дадено частно заведение. Ако пък от друга страна е истина, съжалявам за случилото се с детенцете, но считам, че е редно първо да се говори с другата страна и да се уточняват нещата директно, а не сега да се психясат всички родители на дечица посещаващи въпросното детско заведение.

# 48
Здравейте!
И аз съм ужасена от това, което прочетох.
Искам да споделя, че познавам отблизо работата на "Доверие" като учител на деца, които са преминали през целия цикъл: ясла - градина - подготвителна група. Смело заявявам, че децата, които идват от "Доверие" и са преминали през целия им цикъл на обучение, постъпват в училище с изключително висока подготовка. Тези деца категорично се отличават от общата маса на децата, идващи от държавните градини. Това са деца с изградени училищни навици и отношение към учебния процес и със знания, които далеч надхвърлят образователния минимум, който се изисква за постъпване в училище.
Тези мои наблюдения ме навеждат на мисълта, че педагогическата работа на всички нива в „Доверие”  е на висота, така че това, което пише МАМА31, според мен е клевета и измислица! Ако изобщо е имало напуснали педагози, според проучването (а бих казала и надничането през прозорците) на въпросната МАМА31 (която дори няма доблестта да си напише името), вероятно въпросните "кадърни" педагози не са издържали на високите изисквания към тяхната работа, които далеч надхвърлят изискванията в държавните учебни заведения.
Много още неща бих могла да споделя, но има ли смисъл? Според мен МАМА31 е от познатия и в училище тип майки, за чиито деца все няма достатъчно добро училище и достатъчно добри учители... Жал ми е за детенцето! Представям си колко пъти още ще бъде местено от училище в училище...

# 49
  • Sofia
Смело заявявам, че децата, които идват от "Доверие" и са преминали през целия им цикъл на обучение, постъпват в училище с изключително висока подготовка. Тези деца категорично се отличават от общата маса на децата, идващи от държавните градини. Това са деца с изградени училищни навици и отношение към учебния процес и със знания, които далеч надхвърлят образователния минимум, който се изисква за постъпване в училище.
Има си хас да не са генийчета Joy Новорегистрираните потребители винаги са трън в очите в подобни теми. На тях може да се вярва толкова, колкото и на крайните мнения.

# 50
desive78, може и да ти е смешно, но най-вероятно е така. Когато дъщеря ми отиде в държавната градина тази година - I гр., самите и учителки ме питаха кой е работил с това дете и как е работено, че знае толкова.

# 51
  • София
Предния си пост написах в изблик на емоция, за което се извинявам на всички пишещи и четящи темата. Може би не бях права да обвинявам авторката, че се е регистрирала единствено да злослови по адрес на " Доверие" и използвах факта, че аз съм "стар" потребител в полза на моето мнение.
Вероятно детенцето просто не се е адаптирало, възможно е да не се е чувствало добре в яслата, възможно е и възпитателите да не са се справили с него. Всичко е възможно и всяко дете е различно. Това не значи обаче, че персонала е лош. Изля се прекалено много пумия върху това детско заведение, обаче, със силно преувеличените коментари на Мама31.

Знам че свят голям - хора всякакви. Естествено всеки има правото да не е доволен от нещо. Просто ми стана мъчно за г-жа Горанова и всички, които работят там с такава нежност, търпение и усърдие. И накрая да прочетат това.

Всяко едно нещо , вероятно има своето логично обяснение. Когато авторката е "надникнала" и е видяла как сестрата държи ръцете на детето, тя просто може да му е говорила и да го е успокоявала, ако е било разстроено за нещо (по-вероятно според мен), отколкото да го е стискала за ръцете, за да го тъпчат насила. Дете на 2 може да си измисля, повярвайте ми! И ако авторката е искала да се свърже с директорката, няма нищо по-лесно от това. За какво и е, някой да урежда срещи? Има телефон на сайта, на таблата в яслата и градината, от персонала също всеки би и го дал, ако го поиска. Защо не се е обадила да поговори с директорката, а в момента се опитва да разбие на пух и прах авторитет, граден с години?

# 52
Именно - опитва се да разбие авторитет, граден с години.
И може безнаказано да го прави, нали!?

# 53
Че то никой не наказаха за злословенето по адрес на най-стабилната банка преди време, което едва не я кътурна, а това е престъпление, та вие се чудите как всеки може да злослови по адрес на някаква си детска градина:-) Само минавам през темата, не ме интересува лично. Моето мнение е, че става въпрос на гнусна нелоялна конкуренция, във всеки случай дано да е така, а не да са насилвали детенце да се храни Peace

# 54
Интересно ми е, дали някога, някъде във форума сте попадали на детско заведение/частно или държавно/, за което да няма и лош отзив!!! Аз-не!

В интерес на истината за Доверие не съм чела лоши отзиви. Сега прочетох.
Нямам преки впечатления, но преди време проучвах ДГ в района и ако малката не се беше класирала в общинска ДГ, щях да я запиша там.

Преглътнах липсата на двор, но пък и нямах никакви проблеми да се видя със собственичката и да говоря с нея. Въпреки че нямаше представа за какво искам да си говорим. И затова ми е трудно да повярвам на историята. Щом нещо в инфото куца, как да вярвам и на останалото. Че не е тенденциозно, не е преувеличено и т.н.

# 55
  • София
Нито съм ползвала услугите на въпросната градина и ясла, нито познавам някой от там, ама ми е смешно как като се пусне оплакване от държавна градина, без значение от броя на публикациите на автора, и се почва дружно оплюване на държавните детски заведения и на персонала в тях. Обаче пусне ли се такова оплакване за частна ясла - се обявява за оронване на нечий авторитет, като заедно с това се нарояват още мнайсе новорегистрирани потребители да защитават или плюят. И аман от изказвания как децата от частните заведения са далеч пред "от общата маса на децата, идващи от държавните градини"... Това ми звучи като простосмъртните в държавните, а богопомазаните в частните. Редица родители с уникални деца нямат възможност за частни градини. Имам много преки наблюдения върху начален курс в училищата и всъщност положението не е точно такова. Много деца от частни заведения са  разглезени, без навици и с мисълта, че учителите са им длъжни. Така че айде да не лепим етикети и да не разделяме децата на обща маса и изключителни,а?

# 56
Най-добре си е в държавните детски градини.

# 57
А директорката може ли да отговори дали все още пазарува в неделя храната за цялата седмица?

Изобщо да разясни как стоят нещата с извеждането на децата в парка и опазването им от непознати и кучета, а там има много кучета, защото половин Редута си разхождат любимците там, може да си представите какво оставят в тревата. В някои общински градини дворовете може да не са с много съоражения, но се обезпаразитяват два пъти годишно, защото са задължени от РИОКОЗ. Не виждам как ръководството на градината може да обезпаразитява парка. Не се заяждам, но за мен, като родител тези неща са важни. Виждам, че директорката държи да изясни нещата. С какво нейната градина се различава от държавните детски градини, освен по броя на децата в групите? Как стоят нещата с работата с децата със СОП, приемат ли се такива и ако да, как се работи с тях?

Държа да подчертая, че не вярвам на 100% нито на положителните, нито на отрицателните отзиви. Ако сметнете, че въпросите ми не са подходящи, ги изтрийте. Нямам лоши намерения, просто в мен се породиха някои въпроси.

Последна редакция: ср, 06 апр 2011, 22:24 от ku[d]ku[d]yaka

# 58
  • Muenchen
Голяма реклама и направихте на тази детска градина и ясла.Това тя ли е?
http://www.doverie-bg.net/3-7_years_old.html
Имам въпрос към персонала:на третата снимка има телевизор.Защо е необходим телевизор в градина?

# 59
Голяма помия се е изляла тук.... Confused
Телевизор има и в нашата държавна градина и децата редовно висят пред него за да гледат филми, тъй като персонала е малоброен и един човек и една помощник възпитателка не смогват да обгрижват постоянно всички.
В частна градина, където децата са значително по-малко, предполагам идеята е друга - по-скоро като допълващо средство към програмата за обучение.
Калинка, твойто дете не ходи ли на градина, че си толкова учудена за телевизора??? Преди време се вълнувах от тая тема за държавните градини и се оказа, че това е масова практика и в около 90% от градините, държавните се гледа доста често телевизия.

# 60
Телевизор има и в нашата държавна градина и децата редовно висят пред него за да гледат филми, тъй като персонала е малоброен и един човек и една помощник възпитателка не смогват да обгрижват постоянно всички.

Причината да има телевизор в нашата ДГ (общинска) не е това че е малоброен персонала, а защото след 17 часа децата са уморени и когато е лошо времето им пускат филмче за фон и им дават да се занимават с нещо кротко - рисуване, пъзели, лего или друго. Който не иска - гледа филмче.

През деня ако се пуска нещо - то е свързано с някакъв урок. Знам че някакви филмчета за животни са пускали.

Принципно на нашия телевизор основно му бършат прах, но го има. Предполагам че на повечето места е същото.

# 61
  • София
Ау направо някои въпроси ме застреляха.Деца със СОП в частни детски заведения- нали тези деца си имат родители и те най-добре могат да преценят дали има подходящ персонал за техните дечица. А за телевизора-в 99 % от групите мисля, че има такива, аз лично нямам против. От къде се започна темата и докъде стигна  ooooh!

# 62
Здравейте, bubcheto15!
Смятам, че за млад човек сте доста дребнава и озлобена.
Първо да попитам: В този форум забранени ли са нови регистрации? Това,че съм нов потребител не значи, че съм нова във форума, защото отдавна чета дискусиите, но досега не съм имала желание да споделям мнението си.
Второ: Искам категорично да заявя, че не съм имала намерение да изтъквам предимствата на частното образование въобще, нито пък да подценявам държавното! Исках само да споделя преките си впечатления от добре подготвените деца на "Доверие". Какво лошо има в това? Аз самата съм майка на две деца, които никога не съм имала възможност да пращам в частна ясла и градина, нито пък ще мога да ги изпратя в частно училище!
Не може ли просто да отчетем факта, че във въпросната градина подготвителната група е обикновено от 6 - 8 деца (за което родителите си плащат), а в някои държавни градини бройката в повечето случаи надхвърля 30...
Няма смисъл да коментирам повече! Нямам никакъв интерес да хваля "Доверие", нито пък да критикувам образователната ни система.
А Вие го давайте малко по-спокойно и не си избивайте комплексите с такива крайни изказвания!

# 63
  • София
Дали съм комплексирана, озлобена и дребнава могат да се изказват хората, които ме познават. Аз не нападнах лично никого и не обидих никого, за разлика от Вас. Постът прозвуча грозно спрямо общата маса деца. Изтъкнахте гениалността на децата от Доверие на фона на обикновените деца от държавните заведения. Когато се защитава дадено заведение се ползват факти - имена на педагози, образователни системи и програми, ей такива елементарни неща. Спестете си личните нападки и се научете да водите нормална аргументирана дискусия.
А колкото до новите потребители - колкото визирах Вас, толкова и авторката, която пък и даже не се появи повече. Не знам колко отдавна сте във форума, за мен факта е, че дата на регистрацията Ви е 06.04, а всъщност хич пък и не ме касае кой от кога чете. Просто също като Вас споделих факти...

# 64
  • София
Аз пък си мисля, че всеки си има глава на раменете!
Жената се оплака, шефката се защити- хората да си преценяват.

И моето е ходило в частна ясла- не съм доволна. На моя приятелка и двете деца са там- много е доволна. Така, че колкото хора, толкова мнения.

Хубаво е да се сподели недоволството и доволството. Защото масово хората си правят труда да критикуват, а когато са доволни си траят  Peace

# 65
Dachy, Peace-кратко, ясно. Но за съжаление ние сме жени и повечето от нас са "многословни".
Съгласна съм, че конкретната тема май отиде в небитието.Къде е авторката?
Не ми е ясно само защо веднага нещата отидоха в конфронтация - частно и държавно!!! Жената просто сподели, че от там излизат добре подготвени деца. Евала. Но тя не обобщи, че така е с всички ЧДГ и "масата", "обикновените деца" са по-зле подготвени! Такова твърдение няма! Има чудесна подготовка и в държавни ДГ. Всичко е КОНКРЕТНО! Да водят се спорове за ЧДГ повече. Просто защото те са въпрос на избор, а класирането е въпрос на късмет и връзки/за съжаление/. Но децата в ЧДГ са същите като тези в "другите" и твърдението за глезени и недоучени възпитаници ми звучи смешно и ...не на ясно /да не цитирам приказката за Лиса и киселото грозде/.
Тъй че или да се върнем на темата или .....да помолим да я заключат!

# 66
Боже, Боже...къде го чукаш, къде се пука, както се казва.
Не съм изчезнала, просто нямах възможност да пиша, макар че явно съм изпуснала - чета и се смея с глас! Пуснах темата с идеята да предупредя, защото това се случи с нас. Разбира се, че винаги ще има доволни и недоволни - хората не сме само черни и бели, нали...Но случилото се с дъщеря ми нито е измислица, нито го правя с цел да подронвам нечий авторитет - никъде не съм казала къде учи дъщеричката ми сега, нали? Каква изгода изобщо бих имала от подронване на авторитет и другите глупости, които са се изписали. Почувствах го като свой дълг, защото все пак съм родител, не съм задължавала хората да се махат от там или да приемат като чиста монета казаното от мен - това е въпрос на лична преценка.
Госпожо Димитрова, само към Вас ще се обърна, защото последният Ви пост ме втрещи - държите се като ощипана госпожица, започвам да си мисля, че сте част от персонала на "Доверие"...Предвид факта, че директорката се включи, не бих се очудила да сте и вие част от персонала....Както и да е. Не Ви прави чест да се държите така, честно казано.
Аз излизам от тази тема, исках да предупредя, не да предизвиквам спорове и поводи за обиди. Всеки сам си преценя на какво да вярва, в крайна сметка. Аз исках да се стигне до момент, в който персонала да си даде сметка, че нещата не остават винаги скрити и ненаучени, рано или късно всичко се разбира от родителите. Нека да си защитят името - хората наистина да им имат доверие и то да бъде заслужено. Защото все пак, там отиват и остават на техните грижи не просто някакви деца, а НАШИТЕ деца, най-скъпото ни.
Всичко добро на всички!
П.С Да, регистрацията ми е нова, защото смятах, че е важно да разкажа за станалото. Все пак и вие, дето сте регистрирани преди мнооооооооооооого време, някога сте се регистрирали, нали...и също като мен сте имали само 1, после 2 и тн.публикации.

# 67
И аз излизам от темата, но тъй като се обръщате лично към мен, искам само да уточня, че не съм част от персонала на "Доверие" и че нямам намерение да споря с човек като Вас, който е публикувал пост с повече от три правописни грешки! Grinning

# 68
  • София
Здравейте и от мен.
GoranovaI..аз съм майката на КАти... Grinning
Влизам и аз да споделя първи впечатления от  детската градина, тъй като дъщеря ми тръгна на 28/03/2011 там.
Не съм имала проблеми с контакта с директорката. Съврзах се бързо, уредхиме среща бързо. Всичко ми беше обяснено и разяснено на място. Показано помещението и т.н. Относно помещението - лично на мен ми се струва малко за капацитет 16 деца, но тепърва предстои да се запозная с изискванията. Затова немога да коментирам. Най-важното е, че дъщеря ми там се чувства прекрасно. Тя е 4 годишно дете гледано изцяло от мен и баща й, с редки посещения при баба. Първият ден като отидох  да я взема, ме попита "Защо отивам толкова рано да я взема" Мисля, че всички деца там се чувстват чудесно и затова говори факта, че не искат да си тръгват. Това беше в петък след срещата с психолога на ДГ, децата бяха в парка и  и искаха да останат там и да не си тръгват. Това говори много за подхода и учителките.  Кати е имала е проблем с храната и учителките са направили всичко възможно поне малко да хапне. За една седмица немога да преценя колко здравословна е храната...Защото след 5 дневно посещение на ДГ, Кати се разболя. Нормално, очаквах го, но очаквах вирусче или нещо подобно но не...тя прихвана стрептококус пневмоние.....И надявам се Илонка, че сте склонна да понесете и критика. Вчера говорихме по въпроса и при условие, че аз съм казала на едната учителка, че има дете с жълти сополи в група/така разказа дъщеря ми, че имало едно момиченце, което си бърше жълтите сополи с ръкава/ и аз на втория ден като притеснен родител уведомих учителката, която ме увери, че няма такова нещо....вече бях подготвена и за болест.
Така... сега въпросните стрептококи ще лекуваме с антибиотик...На всичкото отгоре е заразен и брат й...И това са нормални неща, децата боледуват, но къде е контрола?? И защо се страхуваме да го упражняваме? След 5 дневно ходена на ДГ, Кати ще я лекувам мин. 10 дена и не се знае, дали ще я излекувам, защото тези стрептококи са доста  упорити. Ще я тъпча с антибиотик, защото нещо по веригата куца...НЕ коментирам натоварването на бюджета ми с направените по спешност изследвания и цените на лекарствата....
Та апела ми е и към родителите и към Илонка. Мили родители не пускайте болните си деца, не е добре за тях. Расте едно поколение с хронични заболявания. Излекувайте ги и ги пуснете на ДГ.
Така деца ви няма да ходят 3 или 5 дена и после да ги лекувате в къщи 10 дена. А Илонка, вие не се притеснявайте да връщате болни деца...Така детската ви градина наистина ще отглежда едни здрави и будни деца. И със сигурност интереса към ДГ ще е значително по-голям.
Никой родител не иска ежемесечно да отсъства от работа или да товари бюджета си със  суми за изследвания и лекарства. Да не говорим, че хич не е приятно да гледаш боледуващо дете.
И понеже вчера малко ме подразнихте с обяснението ви, как се предават стрептококите - едното детенце трябва да си  бръкне в носа и после с пръстчето си да бръкне в носа на Кати
ето малко инфо за стрептококите - ще коригирам линка, че нещо не излиза - а именно по въздушно капков път. Пиша  го като майка на майка, а не като страни по договор.
Също така ви предлагам да имате някаква програма, та ако ще и на таблото да слагате инфо  за детските болести. Едва ли всички родители са наясно за болестите и най-вероятно не обръщат достатъчно внимание на хремавите си деца. Хремата е симптом на дадено заболяване и не  приемам за нормално 2 3  месеца някое дете да е с течащ нос. Няма здрави деца със сополи.
Също така нека заедно да градим навици на децата ни. Не е нормално, едно 4 годишно дете да си бърше сополите с ръкава. В къщи не бих го допуснала. Очаквам от вас същото, да не говорим, че мястото на това дете не е в групата.  Peace

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 19:00 от EmiR

# 69
Подобни теми-бойни полета за и против някоя частна детска градина са доста еднакви, само името е различно.
На вкус и цвет товарищи нет, същото важи и за тях.Но тези теми обикновено заприличват на  махленски свади.

# 70
Здравейте!Аз доста съм се интересувала от тази тема и ще споделя мнение.Стрептококос пневмония е условен патогенен микроорганизъм.Ако отидете при епидемиолог,той ще ви обясни, че въпросният микроб е нормален за хората и го притежават от 5-10% ,без да са болни.При децата носителството е до 70 %,което намалява до 15 им година.Официално в науката не се знае причината за тези микроорганизми.Науката не е установила доколко това може да е причина за заболяване.Най-добре е, когато има такъв проблем да се консултирате със специалист(епидемиолог), а не с общопрактикуващ лекар,който в 90 % от случаите няма специалност.Дано информацията ви е била полезна!Аз се сблъсках с този проблем,но едва ли градината  е причина за това.
Здравейте и от мен.
GoranovaI..аз съм майката на КАти... Grinning
Влизам и аз да споделя първи впечатления от  детската градина, тъй като дъщеря ми тръгна на 28/03/2011 там.
Не съм имала проблеми с контакта с директорката. Съврзах се бързо, уредхиме среща бързо. Всичко ми беше обяснено и разяснено на място. Показано помещението и т.н. Относно помещението - лично на мен ми се струва малко за капацитет 16 деца, но тепърва предстои да се запозная с изискванията. Затова немога да коментирам. Най-важното е, че дъщеря ми там се чувства прекрасно. Тя е 4 годишно дете гледано изцяло от мен и баща й, с редки посещения при баба. Първият ден като отидох  да я взема, ме попита "Защо отивам толкова рано да я взема" Мисля, че всички деца там се чувстват чудесно и затова говори факта, че не искат да си тръгват. Това беше в петък след срещата с психолога на ДГ, децата бяха в парка и  и искаха да останат там и да не си тръгват. Това говори много за подхода и учителките.  Кати е имала е проблем с храната и учителките са направили всичко възможно поне малко да хапне. За една седмица немога да преценя колко здравословна е храната...Защото след 5 дневно посещение на ДГ, Кати се разболя. Нормално, очаквах го, но очаквах вирусче или нещо подобно но не...тя прихвана стрептококус пневмоние.....И надявам се Илонка, че сте склонна да понесете и критика. Вчера говорихме по въпроса и при условие, че аз съм казала на едната учителка, че има дете с жълти сополи в група/така разказа дъщеря ми, че имало едно момиченце, което си бърше жълтите сополи с ръкава/ и аз на втория ден като притеснен родител уведомих учителката, която ме увери, че няма такова нещо....вече бях подготвена и за болест.
Така... сега въпросните стрептококи ще лекуваме с антибиотик...На всичкото отгоре е заразен и брат й...И това са нормални неща, децата боледуват, но къде е контрола?? И защо се страхуваме да го упражняваме? След 5 дневно ходена на ДГ, Кати ще я лекувам мин. 10 дена и не се знае, дали ще я излекувам, защото тези стрептококи са доста  упорити. Ще я тъпча с антибиотик, защото нещо по веригата куца...НЕ коментирам натоварването на бюджета ми с направените по спешност изследвания и цените на лекарствата....
Та апела ми е и към родителите и към Илонка. Мили родители не пускайте болните си деца, не е добре за тях. Расте едно поколение с хронични заболявания. Излекувайте ги и ги пуснете на ДГ.
Така деца ви няма да ходят 3 или 5 дена и после да ги лекувате в къщи 10 дена. А Илонка, вие не се притеснявайте да връщате болни деца...Така детската ви градина наистина ще отглежда едни здрави и будни деца. И със сигурност интереса към ДГ ще е значително по-голям.
Никой родител не иска ежемесечно да отсъства от работа или да товари бюджета си със  суми за изследвания и лекарства. Да не говорим, че хич не е приятно да гледаш боледуващо дете.
И понеже вчера малко ме подразнихте с обяснението ви, как се предават стрептококите - едното детенце трябва да си  бръкне в носа и после с пръстчето си да бръкне в носа на Кати
ето малко инфо за стрептококите - ще коригирам линка, че нещо не излиза - а именно по въздушно капков път. Пиша  го като майка на майка, а не като страни по договор.
Също така ви предлагам да имате някаква програма, та ако ще и на таблото да слагате инфо  за детските болести. Едва ли всички родители са наясно за болестите и най-вероятно не обръщат достатъчно внимание на хремавите си деца. Хремата е симптом на дадено заболяване и не  приемам за нормално 2 3  месеца някое дете да е с течащ нос. Няма здрави деца със сополи.
Също така нека заедно да градим навици на децата ни. Не е нормално, едно 4 годишно дете да си бърше сополите с ръкава. В къщи не бих го допуснала. Очаквам от вас същото, да не говорим, че мястото на това дете не е в групата.  Peace

Последна редакция: чт, 07 апр 2011, 20:47 от pepeliaska2

# 71
  • София
Здравейте!Аз доста съм се интересувала от тази тема и ще споделя мнение.Стрептококос пневмония е условен патогенен микроорганизъм.Ако отидете при епидемиолог,той ще ви обясни, че въпросният микроб е нормален за хората и го притежават от 5-10% ,без да са болни.При децата носителството е до 70 %,което намалява до 15 им година.Официално в науката не се знае причината за тези микроорганизми.Науката не е установила доколко това може да е причина за заболяване.Най-добре е, когато има такъв проблем да се консултирате със специалист(епидемиолог), а не с общопрактикуващ лекар,който в 90 % от случаите няма специалност.Дано информацията ви е била полезна!Аз се сблъсках с този проблем,но едва ли градината  е причина за това
Извинявам се, рядко използвам такива квалификации, но това са пълни глупости. Не случайно има задължителна ваксина срещу усложненията от инфекции с някои щамове на стрептокок пневмоние, а въпросните усложнения са белодробен абсцес, менингит, тежки отити, пневмония и тн. Бактерията се предава при контакт със заразен с нея друг човек и следва да се лекува с антибиотик по антибиограма. Контактните лица също следва да се изследват и лекуват. Всички следва да пуснат контролен секрет след приключване на лечението. Носителството при възрастните се обяснява с лекуването с неподходящи антибиотици, които са направили бактерията резистентна и съответно нелечима. Въпросните носители също могат лесно да размножат бактерията при вирусно заболяване, например, и да развият пневмония без да могат да я лекуват, поради резистентност.

Та преди да пишете четете. Не е нормално дете да не се лекува щом е установена такава бактерия. не е нормално и останалите деца в градината да не се изследват и лекуват. В противен случай ще подтискате симптомите с хомеопатия, антибиотични капки за нос и накрая детето ще стане част от онези 15% носители на пневмокок, които могат само да се молят да не развият пневмония или някое друго усложнение някой ден.

# 72
Бояна, тази бактерия да няма нещо общо със скарлатината. В старото училище на дъщеря ми като се разболя едно дете от класа ни задължиха всички да дадем гърлен секрет, едно или две деца се оказаха носители пиха антибиотик и после ни накараха пак всички да дадат контролен секрет. Като лечение ми заприлича та се зачудих дали не е същото.

# 73
  • София
Бояна, тази бактерия да няма нещо общо със скарлатината. В старото училище на дъщеря ми като се разболя едно дете от класа ни задължиха всички да дадем гърлен секрет, едно или две деца се оказаха носители пиха антибиотик и после ни накараха пак всички да дадат контролен секрет. Като лечение ми заприлича та се зачудих дали не е същото.
Скарлатината се причинява от още по- опасна бактерия, която е бета хемолитичен стрептокок. Тя се води една от петте най- опасни бактерии и само по подозрение, че има някой заразен с нея от РИОКОЗ са длъжни да дойдат и да вземат проби от всички деца в градината. При нея опасното е, че би могла да причини увреждания на сърцето, ревматизъм и увреждане на бъбреците.
 Пневмокока е алфа хемолитичен стрептокок и също може да има сериозни последствия. Има ваксина срещу 13 щама, но реално те са почти 100.
Ето една добра статия за стрептококите и стафилококите на български. http://zdrave.rozali.com/konsultaci-zdrave/p11468.html

И Уикипедия, разбира се. http://en.wikipedia.org/wiki/Streptococcus_pneumoniae

# 74
Благодаря за инфото,Бояна, сега ще чета, значи при нас са реагирали адекватно.

# 75
  • Muenchen
Голяма помия се е изляла тук.... Confused
В частна градина, където децата са значително по-малко, предполагам идеята е друга - по-скоро като допълващо средство към програмата за обучение.
Калинка, твойто дете не ходи ли на градина, че си толкова учудена за телевизора??? Преди време се вълнувах от тая тема за държавните градини и се оказа, че това е масова практика и в около 90% от градините, държавните се гледа доста често телевизия.
Моето дете ходи на градина,но тук в Германя телевизори няма в детските градините.Поне аз съм посетила 20-тина и държавни и частни градини и не съм видяла ТВ.И аз не виждам нищо образователно в един телевизор.А и нещо,което ме впечатли още в началото.Никой не крещи нито учители нито деца и так вече почти две години,като децата имат голям респект от учителите.При посещение при лекар по повод записване за първи клас предупреждават да не се гледа ТВ повече от 30 мин. на ден в къщи.
По повод боледуващите деца тук няма мед.сестри,които да ги преглеждат и връщат.Разбира се има и болни деца,но като цяло се разчита на съвестността на родителя.
Зачетох се в темата,защото моето дете в България е насилвано на храна в резултат на което от тогава до сега отказва да яде супи и готвено.Само,че това ми го разказаха самите госпожи,с което искаха да покажат че всичко са пробвали да нахранят синът ми един ден.
Искрено се надявам детенцето на авторката да е ОК.
Пожелавам и на персонала на градината да извлече позитивното от тази тема и промени нещата в по-добра посока.
Лека вечер на всички.

# 76
написаното от авторката само ме разсмя  Laughing даже не можах да се ядосам, по-големи измишльотини не бях чела отдавна от току-що регистриран потребител...

и двете ми деца са в Доверие, първо записах малкото, после и баткото... с баткото съм сменила 4 градини преди това... всеки да си прави изводите  Peace

# 77
  • София
Чак не повярвах на очите си като прочетох поста на авторката. Детето ми също посещаваше яслата миналата година за 1 учебна година и бях много доволна - и то основно от това, от което авторката се оплаква - отношението на персонала! Дъщеря ми беше влюбена във всички там, включително и в конкретно споменатите в първия пост. Постоянно говореше и вкъщи за тях и винаги с желание е ходела. Да не говорим колко много неща научи! Ако имах финансовата възможност да си позволя таксата, без да се налага да правя други лишения, не бих се поколебала да си остане там...
Относно приемането на болни деца - да, приемат болни деца...(както впрочем на повечето места..) Дъщеря ми също е ходила със сополи. Аз лично не определям това като минус, но това дали трябва да спираме детето си от градина за всеки сопол, е една друга тема, чието място не е тук.

# 78
Zdraveite, izumena sum ot tova koeto pi6e tazi maika za gradinata moito dete e ve4e po4ti 1 godina v tazi detska gradina i sum stra6no dovolna mnogo dobre se darjat i grijat za deteto, i tia hodi s radost na gradina nikoga ne e revala.
personala vinagi e usmihnat lubezn.

# 79
И аз съм на мнение, че не всичко е вярно. Само че нещо се замислям. Новорегистрирани сипят "крайни " мнения..........! На кого ли точно да се вярва. И не е лошо мненията да са на кирилица. Peace

# 80
Давам това мнение защото детето ми посещава градината и досега немога се се оплача от нищо, градината има група в фасебоок и можете да погледнете да видите и базата както и децата как си играйат и се занимават със тях. А до колкото това че сьм се регистрирала сега какво лошо има случаино попаднах да думите на майката която само плуе по градината и исках да добавия мнението си.

# 81
Ами на мен никой не ми отговори като извеждат децата в парка как ги опазват да не ходят в кучешките лайна. Има изискване на РИОКОЗ там, където децата играят навън да се обработва срещу паразити два пъти годишно. Как се връзва това изизкване с извеждането на децата в парка?

# 82
ku[d]ku[d]yaka , твойто ми прилича на заяждане вече. Според теб какво да ти отговорят на този въпрос??? Ти като си водиш детето в парка, как го опазваш от кучешките лайна??? Както ти, така и те. Аз лично с очите си видях два филиала на общински детски градини, които извеждат децата не в парка, но в междублоково пространство до булевард! Явно и в общинските структури се нарушанат наредбите за които ти твърдиш, че съществуват. Да наистина има държавни детски градини с чудесни огромни дворове, а в Доверие не е такъв. Но пък за децата се грижат двойно повече хора, хора които ги обграждат с любов, учат ги на много неща, организират им най-различни мероприятия и още много такива неща, заради които ще си спомням с добро чувство за там. Не казвам, че недостатъци няма, но затова имаме глави на раменете - да отидем, да проверим, да поговорим. Най-лесно е да се лае по форумите и да се пишат обвинения.

# 83
Не се заяждам, просто си питам и не виждам нищо лошо в това. Не разбирам ти защо го приемаш толкова вътрешно. Примерът с това как аз си опазвам детето не е удачен, детето ми с мен е поставено в съвсем други условия. Аз успявам да го опазя.

Същото нещо щях да питам и за държавните градини, които ти даваш за пример. Няма значение частна или държавна градина в конкретния случай.

# 84
  • София
ku[d]ku[d]yaka Сигурно си права, но в тази градина очевидно извеждат децата. Преди година посетих една, която е лицензирана, има двор, но той си стои за украса. Децата по цяла година стоят по 10 часа затворени вътре. След това видях, че дален не е единствената с такава практика.

ПП То друг е въпроса, че ако човек опре до ДГ трябва да търси по- малкото зло, но до това положение не се е стигнало без участието на родителите.

# 85
ku[d]ku[d]yaka Сигурно си права, но в тази градина очевидно извеждат децата. Преди година посетих една, която е лицензирана, има двор, но той си стои за украса. Децата по цяла година стоят по 10 часа затворени вътре. След това видях, че дален не е единствената с такава практика.

ПП То друг е въпроса, че ако човек опре до ДГ трябва да търси по- малкото зло, но до това положение не се е стигнало без участието на родителите.

Естествено, детето ми също беше в две градини, в които не ги извеждаха и все си намираха причини. Не казвам, че не се грижат за децата, просто този парк наистина е много пренаселен откъм кучета - и улични, и домашни. Не искам и да си помисля какво е в тревата.

# 86
детето ми с мен е поставено в съвсем други условия. Аз успявам да го опазя.

до нас има държавна градина и училище... вечер собствениците на кучета там си разхождат любимците... но то едва ли има някакво значение, защото децата така или иначе като ги извеждат си седят в едни пясъчни окопи и не им дават да тичат по тревата... а яслата пък не ги извеждат въобще, тях ги държат на една тераса с решетки... знам, защото баткото първо там го бях записала... та да се върна на кучетата... на улицата ни има глутница... в парка до нас също има много кучкари, повярвай ми, не всички кучкари живеят в Редута... в Заимов, където ходим съб-нед, също е прелест...

в какви условия е поставено детето ти и как успяваш да го опазиш... не се заяждам, търся ноу-хау...

иначе парка на Редута го пръскаха преди 2 дни...

# 87
  • Някъде в облаците
Ами на мен никой не ми отговори като извеждат децата в парка как ги опазват да не ходят в кучешките лайна. Има изискване на РИОКОЗ там, където децата играят навън да се обработва срещу паразити два пъти годишно. Как се връзва това изизкване с извеждането на децата в парка?
Peaceku[d]ku[d]yaka, по стечение на две обстоятелства -  и живея до този парк и детето ми посещаваше ЧДГ Доверие 1 г. и 6 м. докато я приемат в държавна детска градина (първо беше в малката група, после - голямата за кратко). Децата ги извеждат в парка, голямата група даже и по два пъти, дори и в по-студено време, но без вятър, мъгла и дъжд и ужасни минусови температури. Може и за 20 минути в по-студено време, но извеждат голямата група. Малката група е по преценка на учителката и директорката, но те имат двор с много съоръжения. Когато приключи учебната година, разходките навън са доста по-продължителни.
 PeaceСега - за кучешките лайна - РИОКОЗ го има като изискване - да. Лично аз, когато извеждам дъщеря ми в същия парк, ми се е случвало да не я опазя. Но - докато ходеше в Доверие - не съм имала този проблем. Извеждат ги в най-тихата и най-горната част на парка, я как ги пазят - не знам. В тази връзка - кучешко лайно може да се настъпи и когато са с родителите и когато са в ДГ.
 PeaceЗа паразитите - парка се обезпаразитява не два пъти, а поне 4 или пет пъти в активния за паразитите период. Слагат се навсякъде табели, с които предупреждават майките и всички останали посетители на парка. Тревата се коси при всяко израстване над 15-20 см. Има доста държавни детски градини, които са филиали в блокове, които нямат достатъчни пространства за дворове (по-старите) и извеждат децата на площадките между блокове и т.н. И така.
 PeaceКъм авторката на темата - доста се чудех дали да пиша или не. Но - струва ми се много невероятно, след този буквално излят от душата гняв, че би следвало да се приема реалност. От позицията на родител, чието дете посещаваше тази ДГ през един достатъчно дълъг период не мога да се съглася, че - ако наистина имаше такъв сериозен проблем с детето, директорката щеше да отказва контакт. От личният ми опит в контактуването ми с нея - не съм я търсила по телефона - ако иска човек да я види - винаги ще я намери в една от трите сгради - яслята, малката или в голямата група. Ами ако аз имах този сериозен проблем с детето ми - ще я намеря и без телефон, да не говорим, че живее в сградата, където и малката група - ще седя и ще я чакам.  Майка съм на дете, което на 2 години също говореше абсолютно всичко и което дете - беше много щастливо в тази детска градина. За педадогическия процес и за това - как учат децата - ако трябва да пиша, постинга ми ще стане две страници. Само ще кажа - учат ги.
 PeaceИ накрая - за лошото отношение на педагози и директори към деца/родители, за извеждането на децата в дворове/паркове, за вирусите и инфекциите и боледуването на децата .......... ами какво да ви кажа - прочетете подфорума Детски ясли и градини - достатъчно е. Ами тези проблемите ги има и в държавни и в частни детски градини. Въпрос на: директорско управление и въведени правила, педагогически екип и на съзнание на родителите.
 PeaceНО В КРАЙНА СМЕТКА - и държавната и частната детска градина е въпрос на ЛИЧЕН ИЗБОР НА РОДИТЕЛИТЕ. Посещението не е задължително и на двете. Всички го търсим по две основни причини взети поотделно или заедно - да работим и детето да бъде социализирано и да се учи.
Накрая аз казвам така - никога детето ми няма да бъде гледано и в частна и в държавна детска градина така, както в къщи. Но - никога няма да получи това, което посещението на частна или държавна детска градина може да го научи.
И отново - коя да бъде - е въпрос на личен избор на родителите. Нищо повече!

# 88
  bouquet Благодаря за отговора.

детето ми с мен е поставено в съвсем други условия. Аз успявам да го опазя.

до нас има държавна градина и училище... вечер собствениците на кучета там си разхождат любимците... но то едва ли има някакво значение, защото децата така или иначе като ги извеждат си седят в едни пясъчни окопи и не им дават да тичат по тревата... а яслата пък не ги извеждат въобще, тях ги държат на една тераса с решетки... знам, защото баткото първо там го бях записала... та да се върна на кучетата... на улицата ни има глутница... в парка до нас също има много кучкари, повярвай ми, не всички кучкари живеят в Редута... в Заимов, където ходим съб-нед, също е прелест...

в какви условия е поставено детето ти и как успяваш да го опазиш... не се заяждам, търся ноу-хау...

иначе парка на Редута го пръскаха преди 2 дни...

Прелест е навсякъде  Peace
А различното условие е това, че детето е с мен и конторолирам къде ходи и какво пипа. Никоя учителка, в която и детска градина да е, няма да се грижи само и единствено за него, когато са навън. Това е различното.

# 89
  • София
При записване на детето, директорката обяснява къде и кога извеждат децата. Така че всеки родител е информиран.  Мен ме устройва парка и не ме притеснява, че там ги извеждат. Въобще не го считам, като минус. Парка се обезпаразитява задължително 2 пъти годишно...за повече нямам наблюдения. Пък и там сме си били всеки ден реално, преди да я запиша в Доверие.  Едва ли с м/ублоковите пространства е така. А със сигурност има 2 филиала на  общински ДГ в Гео МИлев, където извеждат децата в такива м/ублокови пространства.
Относно куческите лайна - ми и на мен ми се е случвало да не ги опазя, така че....не мисля, че това е кой-знае какъв проблем...

Последна редакция: чт, 14 апр 2011, 13:18 от EmiR

# 90
Здравейте, малко съм притеснена от всички мнения и постове които прочетох! Предстои ми да пусна дъщеря ми, която е на 1 година в ясла и още не съм избрала такава, но почнах да търся подходящи. Чух обаче от майките в парка нещо невероятно: КАЗАХА МИ, ЧЕ В НЯКАКВА ЧАСТНА ДЕТСКА ЯСЛА НА БУЙНИТЕ, ИНАТЛИВИ И МНОГО ПЛАЧЕЩИ ДЕЦА ИМ ДАВАЛИ ЛЕКИ ОПИАТИ ЗА ДА ГИ УСМИРЯТ!!! Това се установило когато пуснали изследване за кръв и урина на някакво дете и от резултатите се разбрало, че е приемало опиат! Бях шокирана и силно съм притеснена, защото дъщеря ми е едно малко "зверче", и когато реши реве, тръшка се, крещи, пищи и когато не получи това, което си е наумила чак засинява от рев, при което аз я гледам с много търпение, разбиране и любов, но и подходът ми е чисто майчински, а не педагогически. Инатлива и своенравна е малката ми бонбонка, а трябва скоро да я отделя от себе си. Много я обичам и в никакъв случай не се оплаквам от нея само уточнявам за характера на детето. Това, което тук питам е: Моля ви мили майки, препоръчайте ми добра детска ясла, а ако сте чули нещо за това, че в дадена частна детска ясла дават леки Опиати, моля да ми кажете коя е тази ясла за да не записвам в нея най-милото ми. Това, което ми разказаха е, че на някакво детенце му пуснала личната лекарка изслеане за кръв и урина и в тях се установило наличие на лек опиат. Детето е било ходило повече от 1 месец на Частна детска ясла! За времето, което е било там било станало много кротко! Знам, че не трябва да вярвам на всяко твърдение, но все пак питам има ли хора, които да знаят за подобен случай!  Благодаря на отзовалите се да отговорят!

# 91
  • София
 mamaeli8000 Имаше случай с деца пили лексотан, но ставаше въпрос за държавна ДГ в Лозенец, на ул. Кораб планина. Там стана скандал, имаше репортажи по ТВ и учителките твърдяха, че лекарството е донесено от дете.
Ако ще пускаш детето на ясла не те съветвам да се фокусираш върху такива инциденти.

От Доверие нямам лични наблюдения, но познавам хора, чиито деца са били там и казваха само добри неща. Все пак, на вкус, на цвет товарищей нет. Всеки родител има различни изисквания.

# 92
виж ти, аз се чудех моите двама индианци как ги усмиряват в Доверие, а то с опиати  Joy и кой ги дава тези опиати, онази изрусената сестра ли...

айде спрете се вече, темата навлиза устремно в сферата на научната фантастика... единствените опиати, които със сигурност раздават там, са напълно легални, наричат се "усмивки" и "търпение"... че даже и аз съм под тяхното въздействие... дано да продължи по-дълго  Crazy

# 93
 Joy hahaha сутрин за добро утро преди закуската им бият в дупетата по една инжекция Laughing Grinning
на най- буйните дават и по една за вкъщи Crazy

# 94
  • София
Joy hahaha сутрин за добро утро преди закуската им бият в дупетата по една инжекция Laughing Grinning
на най- буйните дават и по една за вкъщи Crazy
Joy hahaha

# 95
Вие се смеете, но от две седмици сме на ясла и само за тези случаи мисля, така са ми се набили в мозъка... Все тормоз и опиати и каквов ли не ми е в главата, хвана ме параноята и мен..

# 96
  • Някъде в облаците
Вие се смеете, но от две седмици сме на ясла и само за тези случаи мисля, така са ми се набили в мозъка... Все тормоз и опиати и каквов ли не ми е в главата, хвана ме параноята и мен..

JoyНормалноооооооо! То болест това на много мислещите мами  Joy Но добрите "опиати"  Heart Eyes после - когато детенце е щастливо - ще те хванат и теб  още повече bouquet

# 97
...  bouquet

Последна редакция: чт, 21 апр 2011, 21:32 от Maruma

# 98
Аз така и не получих отговор пък още ли в неделя пазаруват за цялата седмица.

# 99
Аз така и не получих отговор пък още ли в неделя пазаруват за цялата седмица.

В яслата носят кухня. В градината мисля, че поръчват кетъринг. Това е така - потвърдено е. Но това е за обяд. Какъв е случая с закуските, наистина не знам.

Последна редакция: чт, 21 апр 2011, 21:33 от Maruma

# 100
Ау направо някои въпроси ме застреляха.Деца със СОП в частни детски заведения- нали тези деца си имат родители и те най-добре могат да преценят дали има подходящ персонал за техните дечица. А за телевизора-в 99 % от групите мисля, че има такива, аз лично нямам против. От къде се започна темата и докъде стигна  ooooh!
Извинявам се, че нахлувам така в темата, ноо какво значи че децата със СОП си имат родители? Тези деца нямат ли същите права, каквито има и всяко друго дете?
newsm78
А, относно ТВ, определно смятам че това е безумие. За какво им е телевизор в градините, яслите, у-щата, било частни или държавни?

# 101
  • Muenchen
Извинявам се, че нахлувам така в темата, ноо какво значи че децата със СОП си имат родители? Тези деца нямат ли същите права, каквито има и всяко друго дете?
newsm78
А, относно ТВ, определно смятам че това е безумие. За какво им е телевизор в градините, яслите, у-щата, било частни или държавни?
Много точно казано! Peace

# 102
  • София
newsm78
Не си ме разбрала какво исках да кажа.Имаше конкретен въпрос дали имало условия за деца със СОП, което прионципно всеки родител на такова детенце е ясно , че ще провери основно това преди да запише детето си в частна ясла.Много ми е интересно имаш ли предства колко деца със СОП се приемат в държавните детски заведения без да има реални условия за това! Не си разбрала-не деля децата , а вида на детските заведения и между другото и моето детенце е ходило в Доверие за кратко, но влезнахме в държавна детска градина с место по СОП-регламентирано, така че не скачайте преди да прочетете и да вникнете в отговорите.
А за телевизорите-в БГ детските заведения не е практика, а не частен случай!

# 103
  • София
   И все пак ако искате да сте 1000% сигурни за отлично гледане, може би е добре да си отледате децата вкъщи, а не на ясла. Винаги е лесно да се търси проблем, макар и той да не е такъв.

# 104
Здравейте, реших да се включа и аз в тази дискусия, тъй като и моето дете посещава яслата от няколко месеца. По повод написаното от потребителя, инициирал настоящата тема:
1. Няма как да се "надникне" през прозорците на яслата, тъй като прозорците са с пердета и аз лично съм правила отчаяни опити да погледна дори и за малко какво прави детето ми. Поради това, изглежда доста съмнително твърдението, че съответната майка е видяла как "удрят" децата;
2. Храната в яслата е от Джуниър Меню и има обявен списък с менюто за целия месец. Има отделно и меню за деца с алергия съм белтък ана кравето мляко. Моето дете, което е извънредно злоядо у дома, изяжда абсолютно всичко, което му се даде в яслата, което за мен поне е показателно за качеството на даваната храна.
3. Всеки ден между закуска и обяд, на децата се дава плод.
4. А що се касае до отношението на "изрусената сестра" към децата, желая да отбележа, че моето дете всеки ден я прегръща когато я водя на ясла и заедно с нея влиза безпроблемно в помещението.

Колкото до говорещото 2 годишно дете с речник достатъчно богат, че да може да обясни как и какви лекарства се дават, от един или от повече флакони и т.н., оставам на по-запознатите с детското развитие майки да преценят.  Wink

# 105
Здравейте на всички,

Казвам се Светлин Колев, квалифициран предучилищен педагог и учител по Английски език на деца в предучилищна и начална училищна възраст. Работя по професията си от 5 години. Позволявам си да взема отношение по темата, защото съм бивш служител в "Доверие" и имам преки наблюдения върху организацията и работата на градинската и яслената групи.

По отношение на текучеството на подготвени професионалисти, които се задържали по 2-3 месеца - опровергавам това твърдение, защото условията за работа са доста добри, а отношението на г-жа Горанова към персонала, я го намерите в 1 от 100 български фирми, я не. Бях 2 години при нея и това че не работя там вече съвсем не е по вина на работодателя, а въпрос на стечение на обстоятелствата и на личен избор. Така или иначе, докато работих при нея, си спомням, че ми обръщаше доста сериозно внимание върху начина, по който работех с децата. Жената искаше да се науча да работя правилно, което ми е от полза и днес, тъй като все още практикувам професията.

Дори да е имало текучество, по-склонен съм да вярвам, че е било поради несъвпадение между изискванията на директорката за квалификация и умения на въпросните "изтекли" и техните реални способности и капацитет. Ако на някой служител след мен не му е понесло или е бил прекалено горд или "велик педагог", за да не се съобрази с указанията на шефа си, проблемът чий е?

За храната - потвърждавам напълно написаното от Katerina_80 в предходната публикация, особено в частта за плодовете, защото лично аз съм белил ябълки, портокали, банани и други плодове като за цяла рота! Wink

Стана ми тъпо като видях това за "изрусената сестра", страхотен изказ имате, госпожо, направо нямам думи... Все едно, въпросната жена е висококвалифицирано медицинско лице и е един от най-дългогодишните служители в "Доверие" и лично аз, докато работех там, се възхищавах на професионализма й и адекватността, така че ако детето ви е поверено на нейните грижи, значи сте ударили джакпота.

Относно телевизора, тук във всяка група, във всяка една детска градина има телевизор и DVD, въпросът е за какво се използват. Ако ще се гледа детско, кое предпочитате, Спондж Боб и грозотиите на CN или Цар Лъв? Wink Сега по-сериозно, спомням си че имах задача да запиша няколко диска със снимки на различни животни, растения и природни картини, които се използваха като slideshow допълнителен мултимедиен нагледен материал към темите, по които се работеше с децата. Освен това с колежката постоянно пускахме хубави детски песнички, които да звучат като пиятен фон, докато децата си играят.

За комуникацията с г-жа Горанова - ако наистина не сте успяли да разговаряте с нея, дали по телефона или лично, значи проблемът е във Вас. Никога не се е случило да откаже разговор с родител, поне това е, което съм видял.

И накрая, общуването с и добрата грижа към децата са от приемането сутрин до изпращането вечер. Постоянно се разговаря с тях, независимо дали под формата на планирани педагогически ситуации или като дискусии, беседи или просто разговор. Това идва да каже, че децата се стимулират да разсъждават, да говорят и да общуват през целия си престой в детското заведение.

Когато работех там, нещата бяха такива, а сега съм сигурен, че са още по-добри, защото доколкото имам наблюдения, основната идея на г-жа Горанова винаги е била да развива и обогатява всичко, с което се занимава. И последно, това не е поръчано "хвалебствено слово". Това съм видял, това казвам и колкото и странно да изглежда, в България има бивши служители, които говорят с добро за старото си работно място. За съжаление така се случи, че загубихме връзка с директорката от доста време насам и дори по телефона не сме се чували...

Ама защо ли си амортизирам клавиатурата само, най-лесно е да се плюе, а и то си ни е черта на характера, някак в българския ген е заложено...

Последна редакция: пн, 23 май 2011, 09:06 от breathe

# 106
breathe, поздравления за аргументирания пост.

Никога не съм разбирала защо в този форум, ако някой напада някого, нападнатият да не може да се защити. И поради това "неписано" (пък може и да е писано - не знам) правило, досега винаги сме ставали "свидетели" на някакви смешни опити да се измислят самоличности, за да се атакува някоя негативна информация с позитивна.
Реших да се включа сега, защото за мен постът на breathe е добър пример как някой трябва аргументирано да си защити фирмата, интереса, бранда и т.н. Прочетох го с интерес и информацията ми беше полезна.

# 107
  • Muenchen
Аз имах неутрално отношение по темата,но след като прочетох поста на "breathe",честно казано съм шокирана от такъв преподавател.Никога за нищо на света не бих си оставила детето при вас.Изразите,които изполвате са непрофесионални и непедагогични.Това разбира се е мое мнение.
А един добър педагог трябва и да е дипломат,което вие определено не притежавате.Не е лошо и да прочетете от практиките на страните от западна Европа по темата за образованието,защото България в класациите за образование не е в предните позиции.
Има много игри за концентрация,памет и изучаване на чужди езици без използване на ТВ.
Нямам отношение към "Доверие" и не бих имала и това е просто мое лично мнение.
Успешна седмица на всички.

# 108
ОК. Simple Smile

# 109
Аз имах неутрално отношение по темата,но след като прочетох поста на "breathe",честно казано съм шокирана от такъв преподавател.Никога за нищо на света не бих си оставила детето при вас.Изразите,които изполвате са непрофесионални и непедагогични.Това разбира се е мое мнение.
А един добър педагог трябва и да е дипломат,което вие определено не притежавате.Не е лошо и да прочетете от практиките на страните от западна Европа по темата за образованието,защото България в класациите за образование не е в предните позиции.
Има много игри за концентрация,памет и изучаване на чужди езици без използване на ТВ.
Нямам отношение към "Доверие" и не бих имала и това е просто мое лично мнение.
Успешна седмица на всички.

Аз господина по английски съм го виждала с децата в парка. По-големите. Обясняваше как се пресича, как да внимават. Приятно впечатление ми направи. А за професионалните и непедагогични изрази - вероятно не това е била целта на поста - да звучи професионално.

По въпроса за използването на техника при преподаване, в много страни това се прави. И е въпрос на финансови възможности. У нас за съжаление се купуват телевизори и ДВД, а не мултимедийна техника. В някои училища (вероятно и детски градини) телевизорите са заменени с мултимедийна техника и тя се използва за конкретни часове. Има и помагала за  такъв начин на преподаване. Не заместват традиционните методи, а ги допълват. От другата година и в нашата ДГ (общинска) ще се пробваме да въведем и това.

# 110
Накарахте ме да чета отново поста на господина. Зачудих се дали виждаме едно и също четиво, защото аз не виждам нищо странно, непедагогично, непрофесионално в написаното. Дори за този форум е писал доста умерено, аргументирано и интелигентно. Но няма да измествам акцента в дискусията. Аз лично нямам лични наблюдения от тази детска градина, нито би била моят избор за децата ми. Боравя само с разкази от познати, на които ценя мнението. Наскоро ме питаха коя градина бих препоръчала в този район и аз дадох най-висока оценка на "Доверие".

# 111
Здравейте и аз съм поставена пред дилемата-детска ясла и тази ми е много удобна,има най-различни мнения,но аз искам да попитам и за таксите какви са?

# 112
В градината е 550 лв. на месец. Предполагам, че и в яслата е толкова.

# 113
Въпросът там не е педагогически, децата наистина са обгрижвани, но не е нормално дете което не спира да кашля да е на градина, нали? А извинението пред родителите да е "алергия".

Не е задължително персонала да дава инфо за здравословното състояние на всяко дете на останалите родители. Да уточня че посещаваме общинска градина и в групата имаме дете, което също често не спира да кашля. Причината е астма и детето кашля дълго време след пристъп. Пие и сироп за това, който естествено му го носят и в градината.

Това не е причина да се ограничава достъпа на детето до ДГ.

# 114
Да се присъединя към въпроса на мишленцето и да конкретизирам за яслата - някой знае ли колко е таксата?

# 115
И аз се върнах да прочета поста на господина втори път. И съм особено впечатлена. Надявам се като запиша детето си в ясла, да бъде обучавано от педагози като него.
Стига сме търсили под вола теле.
И на мен са ми тикали манджи в устата като бях малка...и какво от това, още си обичам учителките. И цялото това отношение ми е възпитано от родителите, които са покрепяли въпросните учителки и са ми казвали, че живота не е само искам или не искам...реалността доста често е съвсем друга и съм благодарна, че ми е вменено още от рано!

# 116
550 лв.

# 117
Благодаря за бързия тоговор  Hug

# 118
breathe,   bouquet. Адмирации!
Към авторката. Явно детенцето ви не е успяло да се адаптира в новата среда, но за това вина едва ли може да се хвърля към градината. Това при равни други условия.
Когато отведох за първи път моето дребно там, ми направи впечатление с каква усмивка влетя вътре една млада госпожица. Нещо, което няма как да стане, ако във въпросната градина работят Франкенщайн и задруга.   Peace
Равносметката за около месец от новобранци в яслата.
След 3 дни ходене изкара тежкия сезонен вирус, но за това колкото вина има заведението, толкова и това, че дишаме. Миналата година точно по същото време изкара сходен гадник.
Та така, дотук сме на 6тия ден.
Спане без да е закачена за гърдата ми или в количка, злоядка си похапва прилично. Още в началото бяха предупредени за хранителните навици, които не са много добри. Хапва, колкото й се яде. Има си два танца, една рисунка ... Въобще не е като да няма педагози. Домашната летва е вдигната доста високо заради 24-часовото ни отдаване.
Е, има и разни смешни неща, влезли в речника й. примерно думата хранене (никога не сме говорили с дребка по бебешки) снощи ни беше поднесена във варианта "мама и тати се напапкаха"  Laughing 
Бива разпитвана доста обстойно и разностранно за случващото се, защото освен богат речник детето си има и неговата представа за изразяване на впечатленията. 

Какви точно медикаменти им дават, че ми стана любопитно? Crazy

# 119
И моето дете посещаваше въпросната ясла.
Имала съм доверие на персонала там. Виждам той как реагира, когато ги вижда и мога да си направя изводите. Силно се съмнявам, че им се дават лекарства, освен някой сироп, ако някоя майка е оставила за детето си.
Научи много песнички, много се радва, когато взимаме рисунката или апликацията му вкъщи. Вкъщи си ги подрежда и разглежда, много му е интересно.
И аз също реагирам на разказите на моето дете (е много станахме, но и моето много говори отдавна и всичко ми разказва).

Последна редакция: сб, 28 май 2011, 14:35 от Джи_Джи

# 120
  • Muenchen
« Последна редакция: Пон., 23 Май 2011, 09:06 от breathe »
 PeaceТака вече редактирано е по-добре.

# 121
Слях темите.

# 122
Аз не мога да разбера каква толкова ви е драмата с телевизорите ?!? Аз лично предпочитам детето ми да гледа телевизия, отколкото да търчи и да се поти като магаре, та като го взема да не знам какво да го правя. Нищо няма да му стане да погледа 20-30 минути филмче следобед преди да го взема. Това малко оф-топик, за това има фруа тема.

И за интересуващите се: В "Доверие" няма телевизор и децата не гледат филмчета.  Peace  На моето дете думите Winx, Цар Лъв, Spiderman и т.н. му влязоха в речника от както е в държавната градина  Rolling Eyes

Точно от персонала в "Доверие" не виждам кой може да се оплаче.  "Батко Светльо" не го познавам лично, но съм чувала страхотни неща за него /разровете се в стари теми (2007-2008г) и ще се убедите от първа ръка какъв професионалист е/ и мога да кажа, че преди години той и имаше една "кака Мими" бяха една от причините да запиша детето си в Доверие. А в поста на breathe не видях нищо обезпокоително - не търсете под вола теле - човекът пише в bg-mamma, а не разговаря с децата ви, така че кои изрази по-точно ви притесниха  newsm78 Или просто някои от нас са в постоянна хейтърска позиция  Thinking

# 123
Моят малчуган ходи там от година и четири месеца. Много, много, много съм щастлива, че попаднах на тези хора! И г-жа Горанова, и сестра Андреева са изключително свестни, никога не са ми отказвали нито разговор по телефона, нито пък да отделят 5 минути само за нас, докато ни изпращат.

Таксата е 550 лв и това и голямото разстояние от нас до яслата бяха причините да кандидатстваме за държавна градина от септември. Е, имахме късмета да приемат сина ми, но ще се разделя с яслата ни с малко тъга.

Светльо, страхотен си! Жалко, че си избързал с няколко години и не сме те срещнали Simple Smile Успех във всичко!

# 124
След като прочетох и тези последни мнение веднага се обадих в Доверие.  Grinning Hug Разговарях с любезната директорка и се разбрахме другата седмица да отидем да видим материалната база и да си поговорим след 19 ч. Имаме доста познати, чиито деца са били или в момента са възпитаници на тази ясла и всички са много доволни! Затова и аз се бях насочила към тях, но ми се щеше да поразгледам и за "чужди" мнения. Е, вече смятам, че не съм направила грешен избор. Остана и нагледно да се убедя в това!  bouquet

# 125
А в яслата предлагат ли транспорт?

# 126
Довечера ни е срещата, ще попитам и за транспорт, но мисля, че нямат...Поне не съм чувала, а имаме познати, чиито деца са възпитаници на тази ясла. newsm78

# 127
И на нас ни е довечера срещата Simple Smile

# 128
Само да споделя, че на първо четене съм много доволна от видяното. Хареса ми и обстановката и пресонала (имахме възможност бегло да ги видим). И сестрата, която се грижи за дечицата има подход, лъчезарна е, не е някоя намусена лелка... Wink Имат си отделно креватче в лекарския кабинет за детенце, което не се чувства добре, отделят го от другите деца, докато родителите се организират да го приберат. Имат навън обособен детски кът, където да играят и да не са затворени по цял ден на това хубаво време. Обучават се по програма на МОН, която ме впечатли и сега ще търся повечко инфо за нея. Един път месечно им водят куклен театър в яслата, изучават и английски, и всичко е включено в цената. За транспорт забравих да питам, но май наистина нямат. Защото като обясних, че не ни е много удобен района директорката не ми предложи вариант за транспорт. Ако имаха сигурно щеше да го спомене като опция... Нашата маймуна "овърша" навсякъде докато ние си говорихме с директорката.  JoyХареса й, предполагам защото имаше много играчки, всичко е цветно и весело и привлича вниманието на дечицата. Базата е нова, личи си, че се поддържа, имат си и йонизатор, който спомага допълнително за свежестта на въздуха. Дадоха ни и предварителен договор, който да прегледаме и ако решим да запишем детето си при тях, чак тогава, ще го подпишем.
Съжалявам, че ми е малко хаотичен поста, но се оптвам от всичката информация да отсея най-важното. Дано да не съм пропуснала нещо, но ако имате въпроси, питайте Simple Smile   bouquet