амниоцентеза в майчин дом без уговорка с лекар

  • 59 362
  • 215
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 272
здравейте.

знам, че има много теми по този въпрос във форума и съм изчела почти всичко. казусът е следният. след бхс рискът за синдром на даун е 1:180 и взехме решение за амниоцентеза. в петък с всички документи бях МД и започна голямото разкарване. От 14я етаж (генетичната лаборатория, където назначиха изследването) отидохме пред кабинет 210, за да се оформят документите за хоспитализация. цялата дандания приключи към 12, когато ме приеха в отделението и зачаках. стана 2 следобяд и реших поне да попитам какви са плановете. тогава д-р хранов (дежурен явно този следобед) започна да крещи, че амницентези се правят сутринта, какви са тези глупости, кой ни бил приел толкова жени (бяхме 4 или 5). казаха ми да си тръгвам и да се върна в понеделник в 8 сутринта.

1. задължително ли е да има избран лекар? има ли майки, които са правили амнио в мд без да избират лекар?

2. има ли частни клиники в софия, които правят амнио? ако да, каква е цената на процедурата и отношението към пациента/ респективно професионализмът при извършване на манипулацията?

3. има ли майки, които са правили амнио в 16 седмица (15 г.с. и 6 дни или 16 седмица точно) и как им е понесла след това?

ще съм много благодарна на тези, които могат да ми помогнат. знам какви са рисковете от амнио и се притеснявам как ще се отрази на бебето. към момента бременността протича нормално. във форума има противоречива информация за всеки от лекарите (има както хвалби, така и недоволни) .... в този смисъл за мен е много трудно да избера кой от тях да извърши амнио-то....  Sad

# 1
  • Мнения: 6
Здравей Enna, аз правих амниоцентеза септември месец в МД без избор на лекар.Дежурна беше Цветкова или Цветанова не съм сигурна за името.Аз специално съм много доволна от отношението и процедурата, а и последващото наблюдение в отделението.Наистина всички амниоцентези приключваха предиобед.Самата процедура трае не повече от десет минути, през които ти не усещаш или поне не ти дават възможност да сеусетиш когазапочва и кога свършва.На мен ми говореше непрекъсанто от момента на лягане на масата до последно.Имаше една едра сестра застанала точно пред мен и дори не съм видяла колко е дълга тая страшна игла.Процедурата не е приятна, но не е болезнена.Сто

# 2
  • Мнения: 6
И да довърша че нещо се прецаках, стоях там за наблюдение два дни и не е имало никакви проблеми след това и до момента.

Успех ти пожелавам и не се притеснявай

# 3
  • Мнения: 927
И аз правих амнио ( с избор на доктор) мин. година - края на октомври май беше  Thinking. Мисля, че трябва да изчакаш до 16-та навършена г.с. - поне това беше изискването при мен. Ние също бяхме няколко момичета и беше вече след обед ,когато ни взеха пробите. Доколкото знам се взимат до 15.30ч. Май една от сестрите ни го каза.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 033
Правих амниоцентеза в Майчин дом в 16 навършена седмица на 08.12.2009 г. (аз бях с избор на лекар - д-р Димитрова - ако ще избираш лекар се насочи към нея, страхотен професионалист, според колегите й тя е най-добрата в тази област). Пред мен имаше жена, която беше без избор на екип, падна се също при Димитрова, не е имало никаква разлика в отношението към нея и към мен. Процедурата е почти безболезнена, приключва за 2-3 минути, най-важно е да си спокойна. Около час-два след амниоцентезата усещах тежест и придърпване ниско долу, около седмица след това имах леки болки в яйчниците, пиех Но-шпа два дни след процедурата - нищо страшно, карах си кола, ходех си на работа, по-скоро страхът да не се случи нещо и очакването на резултатите са страшни. В частните клиники се извършва тази процедура - при Щерев и при Мазнейкова, цената е между 500 и 800 лева, не те съветвам да ходиш в частна клиника, освен петорно по-високата цена, амниотичният материал отново се изпраща за изследване в Майчин дом, но правят само ДНК-краткият тест, а ако си направиш процедурата в Майчин дом правят ДНК и цитогенетичен анализ. Успех  и перфектни резултати от амниоцентезата.

# 5
  • София
  • Мнения: 272
 Hug мерси много, момичета. тези от вас, които са стояли в отделението след това, кога точно ви изписаха?
raia77, ти каза "стоях два дни"...ако всичко мине благополучно в понедленик, това означава, че ще ме изпишат в сряда?

за нош па-то - мога ли да си нося/ пия за всеки случай или задължително трябва да се предпише от лекар? newsm78

питах за седмиците, защото според един лекар трябва да съм в 17 навършена, а според друг в 16 навършена ....  ooooh! този, който ми определя 16та седмица, смята по размерите на бебето .... а не по 1ва менструация съвсем....аз не си знам с точност първия ден на последната  Tired  Tired (надявам се да не ме сметнете за твърде безотговорна... просто съм много разсеяна  ooooh! )

# 6
  • Варна
  • Мнения: 17 951
ennna, и аз знам, че трябва да имаш 16 навършена седмица. Според мен е добре, че са те върнали. Peace

Относно БХС, моят риск е 1:310. Обаче като гледам формуляра има доста объркани неща,в  документите от ФМ пишеше че съм 12 г.с и 5 дена, а във формуляра 12г.с. и 3 дни. CRL от ФМ - 5.77, а във формуляра от БХС - 57.7, не знам доколко имат значение тези неща, но съвсем сринаха доверието ми в БХС. Confused

# 7
  • София
  • Мнения: 272
Хексе, имат значение! Както и годините ти, килограмите, годините на мъжа ти и какво ли още не....... Няма да си казвам мнението за БХС. Само ще споделя, че на мои познати самият марков е признал, че в българия "не сме много добри в бхс"..... изводите оставям на теб  Peace

# 8
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Хексе, имат значение! Както и годините ти, килограмите, годините на мъжа ти и какво ли още не....... Няма да си казвам мнението за БХС. Само ще споделя, че на мои познати самият марков е признал, че в българия "не сме много добри в бхс"..... изводите оставям на теб  Peace

Годините на мъжът ми изобщо не са ми ги искали. newsm78
И все пак върху резултатите от ФМ, са направени и заключенията на БХС, т.е. те са били грешно преписани.
Сега ми мина през главата дали може да изискам някакво повторение на теста?

# 9
  • Мнения: 344
аз правих амнио в МД при д-р Марков (с избор на екип-100лв), точно в 16седмица! като ме видя д-ра каза "малко е раничко ама... Laughing ". много съм доволна от него!!! не съм оставала в болницата
преди година и половина правих при д-р Мазнейкова пак в 16седмица
и двата пъти ми понесе добре - след процедурата имах леки болки в рамките на деня. пих но-шпа

Хексе, какво става с теб Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 272
sophiepp, мерси  Hug

...остава всичко да мине добре и при мен  Praynig

# 11
  • Мнения: 344
sophiepp, мерси  Hug

...остава всичко да мине добре и при мен  Praynig
ще мине thumbsup успех fingerscrossed !!!
...ааа и непременно да се похвалиш после Wink

# 12
  • Мнения: 317
Правих амниоцентеза преди 3,5год в тази болница без избор на лекар . Като гледам май нищо не се е променило - приеха ме след същото висен пред кабинети , към 12,-13,00ч./ не си спомням точно / ми направи процедурата някакъв лекар - Гарнизов мисля се казваше . Не стана от първият път , боде ме два пъти/ като никой не благоволи да ми обясни какво става ,само се споглеждаха със стажантката/ , един ден на системи ,  лежах след това - събота и неделя , без да има лекар, който да ми обясни какво аджеба става ............Подписах се и излязох в понеделника  .
Не бих се върнала в тази болница -честно !
Пожелавам ти успех - иначе самата процедура наистина не е болезнена , но отношението на лекаря- без коментар!
Сигурна съм , че всичко ще е наред !

Последна редакция: нд, 17 яну 2010, 21:52 от meli_80

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 959
Здравей!
И аз правих амнио без избор на лекар. За мой голям късмет се падна д-р Димитрова. Не съм срещнала никакво отрицателно отношение от екипите там. За сравнение мога да ти кажа, че вървяхме в комплект с едно момиче, което си беше платила, за да бъде д-р Димитрова извършваща манипулацията. Е, минахме една след друга, нито подмятания, нито някакво лошо отношение.
Аз също я правих на границата - току що навършила 16 г.с. Докторката лека се опъна и се очуди защо са ми назначили толкова ранен час, но всичко мина перфектно  Peace Вероятно не ме върнаха, защото пътувах отдалеч.
Знам, че се прави и в клиниката на Мазнейкова, в Шейново също.
Пожелавам ти късмет и здраво бебче   bouquet

# 14
  • Мнения: 27
Здравей аз правих амниоцентеза ,но не в София ,а ,в Майчин дом Варна.Процедурата не е болезнена след това лежах 1 час в отделението, биха ми една инжекция мускулно и си тръгнах. Hug

# 15
  • София
  • Мнения: 272
Много ви благодаря, момичета  Hug   bouquet
Амнио-то го прави доц. Димитрова. Мисля, че мина добре. Боля ме по-малко от последното вземане на кръв и стана толкова бързо, че не разбрах. Постарах се да не виждам иглата. Старшата сестра мисля асистираше и ме хвана за ръката по време на боцкането... подейства много добре емоционално и морално.  Peace
Никой нищо не каза, че бебето е малко. Според доц. Димитрова беше в 16 г.с. и 3 дни ....  newsm78 Сигурно, ако отида при друг лекар, той ще ми обяви четвърти вариант за възрастта на бебето.  Thinking
Вчера ме боцнаха 2 пъти с нош па, че ми беше некомфортно. Днес си лежа вече у нас. Пак имам лек дискомфорт, но се надявам след няколко дни съвсем да отшуми.  Praynig

Ще чакам седмица за резултатите. Все ще я изчакам, но ми е много притеснено за резултата  Sad  Praynig

# 16
  • Мнения: 344
браво!!! радвам се за теб Hug

# 17
  • Мнения: 317
Всичко ще е наред!
Радвам се , че е минало добре! Hug

# 18
  • София
  • Мнения: 272
няма тризомии! бебето е здраво  newsm44
благодаря за подкрепата, куража и споделеното преживяно  Hug
пожелавам ви на всички здрави, пухкави бебоци   bouquet
на тези, които вече сте родили - здрави и добри деца   bouquet

# 19
  • Мнения: 344
няма тризомии! бебето е здраво  newsm44
благодаря за подкрепата, куража и споделеното преживяно  Hug
пожелавам ви на всички здрави, пухкави бебоци   bouquet
на тези, които вече сте родили - здрави и добри деца   bouquet
newsm10

# 20
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Честито Енна!  Simple Smile

В крайна сметка избра ли екипа или Димитрова ти се "падна"?

# 21
  • София
  • Мнения: 272
Хексе, благодаря!  Hug   bouquet
"Падна" ми се доц. В. Димитрова  Wink заедно с 3-ма стажанти, чужденци, които гледаха процедурата  Mr. Green Кога да стискам палци за теб? Crazy

# 22
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Хексе, благодаря!  Hug   bouquet
"Падна" ми се доц. В. Димитрова  Wink заедно с 3-ма стажанти, чужденци, които гледаха процедурата  Mr. Green Кога да стискам палци за теб? Crazy


Записах час за 08.02. PraynigДано всичко е наред. Има време, обаче забравих да попитам, дали трябва по-късно да се обаждам да потвърдя часа или щом са ме записали няма нужда да се потвърждава пак.  Blush

# 23
  • София
  • Мнения: 272
Няма нужда от потвърждение. Те са те записали за консултация в генетичната лаборатория, където ще ти дадат епруветките и започва обиколката по кабинети. Имай предвид, че при мен бюрокрацията толкова се проточи, че от петък ме оставиха за понеделник. Ама аз мисля писах за това. Ако имаш други питанки, давай  Peace Ще стискам палци много на 8ми  Wink

# 24
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Сигурно по-късно ще питам още. Mr. Green
Надявам се да не ме върнат, защото съм планирала пътуването да стане за един ден. Rolling Eyes
Там ли ти издадоха направлението и направиха изследванията, та толкова се е проточило?

# 25
  • Мнения: 344
Хексе, обикалянето от кабинет в кабинет е най-малко 2.30-3часа Tired
затова, ако можеш тръгни от тук с направление и ако пристигнеш преди 8-8.30ч в МД, направо заставай да си пазиш ред пред 210(мисля беше първия кабинет), защото за нула време се пълни отпред и пада голямо чакане там Wink
ще стискаме палци на 8-ми fingerscrossed

...а! и за да не се моташ, си направи копие на документите, които не мислиш да оставяш(пр. кръвна група) Peace

# 26
  • София
  • Мнения: 272
Хексе, sophiepp е права  Confused Иначе направлението + пкк, кръвна група и т.н. си ги носех предварително, но чакането пред 210 наистина е много  Tired в тази връзка от 14я етаж ще те пратят в 210, но ти си мини преди това през регистратура (във високото тяло) да те вкарат в системата и така иди пред 210. ако не си минала през регистратура, няма да си в компа като чакаща, а от 210 викат пациентите така ...  ooooh!

ох, много сложно май обясних  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 344
...но ти си мини преди това през регистратура (във високото тяло) да те вкарат в системата и така иди пред 210. ако не си минала през регистратура, няма да си в компа като чакаща, а от 210 викат пациентите така ...  
странно Thinking
аз не съм ходила на регистратура, а първо пред 210?!! а там не съм видяла да викат някого, а си влизаше този на който е реда...
не знам, да кажат и други - да не би да е някаква промяна от тази година newsm78 аз бях там на 21.12.09 Peace

реда по който минах беше следния:
1. к.210
2. каса
3. регистратура
4. 14ет.
5. 5ет. при д-р Марков

# 28
  • София
  • Мнения: 272
Сега са сложили бележка на вратата на 210, че 1во задължително се минава през регистратура и който не иска да го хоспитализират, заплаща цената на амниоцентезата и 3те дни престой в болница (толкова са по клинична пътека). Редът, по който минах, беше:
1. 14я етаж
2. регистратура
3. 210
4. 10 етаж в отделение "рискова бременност"

не съм плащала никъде нищо.

 newsm78

Последна редакция: пт, 22 яну 2010, 17:04 от enna

# 29
  • Мнения: 344
не съм плащала никъде нищо.

 newsm78
аз платих 100лв за избор на екип Peace


 Thinking явно вече се минава през регистратура първо...
а иначе те си те хоспитализират на документи за да си вземат парите по клинична пътека, а ако си имаш уговорка с доктор той си те пуска Wink
аз ходих на 5ет(май беше 5-ти Crazy), защото марков е там - патологична бременност. може би процедурата се извършва на различни етажи в зависимост кой на кой етаж работи...
а пробата на края все на 14ет я носиш Laughing

# 30
  • София
  • Мнения: 272
sophiepp, конспирацията на МД - разкрита  Peace

 ooooh! е...си процедурите имат  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 42
И аз правих амниоцентеза в Майчин дом - София без избор на лекар.  Всичко мина добре, но все пак препоръчвам да си изберете лекар.
Най-професионално  отношение и отзивчивост получих от страна на проф. Кременски.  Явно е от хората, които осъзнават добре, че пациентката освен анатомия и физиология има и психика и че не може да се нарече професионалист някой, който пренебрегва последното.  Дано да има повече експерти като него, особено в държавните институции.  На тях се крепи страната ни.  Слава на Бога, че срещам такива хора в ежедневието и живота си. Те са причината да не загубя надежда и да желая да създавам деца.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 17 951
  Всичко мина добре, но все пак препоръчвам да си изберете лекар.



Всъщност освен Димитрова не знам кои са другите лекари, как мога да избера?

# 33
  • Мнения: 42
Цитат
Всъщност освен Димитрова не знам кои са другите лекари, как мога да избера?
Май главно от форума или от лична препоръка на надежден познат.  Друг начин не ми е известен.

# 34
  • София
  • Мнения: 272
Хексе, знам, че Марков също прави амнио и като четох тук мамите от форума бяха доволни ....  Peace ... до колкото това инфо може да ти е полезно ....

# 35
  • Мнения: 45
Хексе, знам, че Марков също прави амнио и като четох тук мамите от форума бяха доволни ....  Peace ... до колкото това инфо може да ти е полезно ....

Аз лично бях без избор на лекар в МД и попаднах на д-р Манчев, който май не  известен като голямо светило , но пък съм доволна и нямах никакви проблеми.

# 36
  • София
  • Мнения: 272
Мари Hug, радвам се, че и ти си минала успешно като мен.

Хексе, ти нали беше за амнио на 8ми..... чакам да кажеш как мина ...  fingerscrossed

# 37
  • Варна
  • Мнения: 17 951


Хексе, ти нали беше за амнио на 8ми..... чакам да кажеш как мина ...  fingerscrossed

Хе-хе при мен беше много интересно. Отидох без уговорка с лекар, по график амниоцентезата трябваше да прави д-р Марков, обаче нали съм си карък същият ден той отсъстваше. Започна едно чудене по коридорите кой ще прави амниоцентеза ooooh!, първо щеше да е д-р Попиванова, но била заета в момента, после д-р Манчев, но той пък беше зает с преместване на част от отделението заради ремонт.В крайна сметка д-р Попиванова се съгласи, но трябваше много да чакаме и да се разтакаваме. След 3 часа чакане амниоцентезата се извърши от една стажантка Mr. Green, под надзора на доктор Попиванова. Мина много добре, само дето притесненията ни бяха повече. Close
 Полежахме час в отделението и после ни пуснаха да си ходим, срещу подпис разбира се, иначе трябваше да лежим три дни. Чувствам се добре, първите няколко часа имах лек дискомфорт.

# 38
  • Мнения: 344
Хексе, браво че е зад гърба ти вече Hug
...остава чакането, но съм сигурна, че всичко ще е наред thumbsup

# 39
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Благодаря sophiepp Hug, за резултат в петък ли да звъня или в понеделник? Thinking
Изнасят ли резултатите в сайта?

# 40
  • София
  • Мнения: 7 033
Благодаря sophiepp Hug, за резултат в петък ли да звъня или в понеделник? Thinking
Изнасят ли резултатите в сайта?
За по-сигурно звънни в понеделник следобед, резултатите от амниоцентеза не се изнасят на сайта. Стискам палци всичко да е наред.

# 41
  • Мнения: 344
според мен, пробвай още в петък Wink
и да кажеш после Hug

# 42
Здравейте,
днес разбрах че резултата от БХС то ми показва че влизам в рисковата група. Изпращат ме на Амниоцентеза в Майчин дом София. Направо ще се побъркам. Прочетох цялата тема и горе-долу ми стана ясно за какво става на въпрос. не че се успокоих , ама........
На всички Ви ли резултатите са добри. Искрено се надявам да е така. Много ме е страх и съм притеснена. Другата седмица заминавам за София и колко време след изследването излизат резултатите?

# 43
  • София
  • Мнения: 272
Хексе, браво! Важното е, че е минало! Всичко ще е наред, сега си почивай  Hug
И аз мисля, че може да се обадиш още в петък по телефона.... Wink Чакам да се похвалиш   bouquet

Десислава, не се притеснявай. Много е важно майката да е спокойна! Лекарите, които правят амниоцентезата в МД са добри. Всичко ще мине добре, ще видиш. Манипулацията не боли изобщо! А резултатите - днк анализа е готов за 4-5 работни дни максимум. Моят мъж се обади един четвъртък (аз бях минала на амнио същата седмица в понеделник) да пита кога отидем да ги получим и още по телефона му казаха, че са готови и всичко е наред.

Ако имаш други въпроси, питай....

# 44
Оф, незнам какво да питам и какво да правя. Само лоши неща ми се въртят в главата. Чета и разбирам че има и вероятност за аборт, ифекции и т.н., а най-  пък мразя лошо отношение на мед.персонал. Благодаря все пак за отговора ти. Не съм лежала в болници никога. Какви лични вещи ще ми трябват? Задължително ли е да оставам 3 дни.

# 45
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Оф, незнам какво да питам и какво да правя. Само лоши неща ми се въртят в главата. Чета и разбирам че има и вероятност за аборт, ифекции и т.н., а най-  пък мразя лошо отношение на мед.персонал. Благодаря все пак за отговора ти. Не съм лежала в болници никога. Какви лични вещи ще ми трябват? Задължително ли е да оставам 3 дни.

Деси, рискът от аборт и инфекция е минимален. Добре е да бъдеш спокойна и позитивно настроена (аз накрая изобщо не бях Mr. Green)
За престоя в болницата ще ти трябва нощница, чехли, хавлия, тоал. принадлежности, топла жилетка, друго не се сещам. Задължителният престой е три дни, но ако се чувстваш добре и лекарят прецени, може да напуснеш болницата още същия ден срещу подпис. Peace
Успех!

# 46
  • София
  • Мнения: 272
информирай се, но избирателно! не чети всичко изписано в интернет. особено частните случаи! ...по принцип това, което пишеш е така, но погледнато на нещата като цяло всеки ден може да ни се случи какво ли не... предполагам, че сега ти е трудно и се притесняваш много, но се опитай да събереш кураж и да бъдеш спокойна.

в повечето случаи в болницата не се остава 3 дни. аз останах само един, но и нямах нищо против да бъда под наблюдение първите 24 часа, че имах леки болки малко...

иначе си носи пижама, калъфка за възглавница (на мен не ми дадоха, бяха свършили), вилица и лъжица за хранене (ако се наложи да оставаш, да си ползваш твоите), руло тоалетна хартия, сапун за ръце и кърпа за лице, чехли, нещо за четене и обичайните четка и паста за зъби и т.н. за т.нар. "сутрешен тоалет"  Wink + минерална вода и нещо за хапване да имаш под ръка. аз си бях взела плодове и солетки...


# 47
  • Мнения: 42
Деси, понеже съм била в твоето състояние, мога да споделя как аз се справих долу-горе със огромния стрес след като разбрах, че съм в рискова група след Биохимичния скрининг.  Не зная на теб дали ще ти свърши работа, но ще опитам. 
Първо да ти кажа, че БХС, както пише навсякъде не е диагноза, а само по индиректни показатели /тегло, възраст, гестеционна седмица и мн други/ статистически измерва риска.  Диагнозата я поставя амниоцентезата.
Та как аз действах, след като разбрах, че за мен има 10 пъти по-висок риск от увреждане от нормалния
Реших да видя за какъв синдром става въпрос.  Почетох материали из интернет, видях ужасни снимки и видеоклипове, но и прочетох историите на тези, които са се борили и се борят за живота на децата с този синдром.  Бях изумена от липсата на отчаяние и самосъжаление в тези семейства, от тяхната решимост да се борят докрай и да дадат шанс на това дете.  Осъзнах, че без да съм го подозирала, аз съм може би като тях - цял живот няма да имам покой, ако не дам шанс на детето си да живее.  Разбрах също, че по-лесно бих се справила емоционално с евентуалната му смърт /ако такава е волята Божия/, отколкото с мисълта, че аз съм я причинила съзнателно.  Приех /отначало не без психическа съпротива/, че ако ме споходи нещастието да родя увредено дете, то е за да ме направи по-добра и по-силна, за да сплоти семейството ни /въпреки че съпругът ми не приемаше за нормално решението ми да родя такова дете/.  От тук нататък тягостните ми дни и часове станаха по-поносими.  От тук нататък притеснението ми беше само относно малкия риск вследствие на манипулацията.  Тя мина добре - лекарите в Майчин дом си разбират от работата.  Ако имаш силни притеснения относно това, може би е по-добре да не я правиш.  Защо аз не се отказах от амниоцентезата, след като вече бях приела вътрешно всеки един резултат? За да се успокоя напълно и с притеснения да не "тровя" излишно бебчето.  Все още не съм получила всички резултати, но вече съм много по-спокойна - най-големия ни страх е бил напразно.
Снощи гледах по един от реалити каналите сходен случай.  Във 20та г.с откриват, че плодът е с тумор на гушата.  Препоръчват на бременната аборт, поради факта, че той ще нараства постоянно през бременността.  Бебето го очакват следните рискове: да почине при раждане, защото няма да може да преглътне и диша или ако има малкия шанс да оцелее при раждането, да почине скоро след това.  Отначало обортът е изглеждал единственото възможно решение за майката, но впоследствие променя решението си /по подобни на моите съображения/ и решава да го роди.  Лекарите използват непознат, инновативен метод при раждането му, което му спасява живота .  Скоро след това оперират гигантския тумор на гушката /колкото топка за игра/ и детенцето оживя.  Дадоха го на 1 годинка - живо и здраво и много весело момченце.  Остава, след време, ако реши, да си направи пластична операция, за да скрие грозния белег.

Това е. Дано с нещо да съм ти помогнала.
Пожелавам ти една спокойна, прекрасна бременност и да родиш едно малко, здраво съкровище!
И като ги родим и отглеждаме, да не забравяме за тези си страхове и да живеем с благодарност за всеки ден, в който сме с тях. Понякога родителите забравяме това и се вживяваме в неща, които са пълни безсмислици на фона на тези неприятни възможности.
Не ти препоръчвам сега, но в някакъв момент на спокойствие, щастие и благоденствие се разрови из този форум и виж колко много страдание има тук и колко малко отчаяние.

# 48
ЗДравей Жана,
Благодаря за поста, който си ми посветила. Надявам се въпреки позитивните ти мисли резултатите да са ти добри. Аз вече свикнах с мисълта, че в сряда 17,02 съм на 14 етаж в Майчин дом за амниоцинтеза. Незнам какво да мисля все още, но смятам да разбера резултатите и тогава да решавам. Дотогава се въоръжавам с търпение и положителни емоции, защото така е най.добре и за мен и за детето.
Ще следя темата и ще се радвам да споделиш резултатите.

# 49
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Да се похваля и аз. Днес най-сетне получих резултатите, НЯМА данни за хромозомно заболяване. newsm44 newsm44 newsm44
Обаче какъв ще е пола, ми казаха, че ще излезе с цитогеничния анализ. newsm78

# 50
  • София
  • Мнения: 272
оо, Хексе, честито   bouquet  newsm44 newsm68
ние бяхме поръчали само днк анализ и по принцип също нямаше отбелязано какъв е пола, но накрая нали се изследват и половите хромозоми. при мен имаше изследвани 2 х и после се оказа, че сме момиче  Mr. Green така, че погледни какво пише  Peace

# 51
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Тъй като не съм от София, ще получа резултата по пощата, засега само по телефона ми съобщиха . Tired

# 52
  • София
  • Мнения: 272
aaa....
няма значение всъщност, нали детенце е здраво  Hug просто ще разбереш по-късно  Peace ти какво предпочиташ?  Mr. Green

# 53
  • Варна
  • Мнения: 17 951
ти какво предпочиташ?  Mr. Green

За мен няма значение, имам и момченце и момиченце. Mr. Green Според док е мома, но не беше сигурен. Grinning

# 54
  • Мнения: 344
Хексе Hug много се радвам - честито!!!

# 55
  • Мнения: 0
Здравейте,
аз се завърнах от София. Амниоцинтезата мина, в сряда трябва да звъня за резултатите. Надявам се всичко да е наред с бебето. То постоянно ме рита и аз много се кефя, че ме уведомява че е там.
Сега трябва да пия магнезии и но-шпа и да се пазя повече. Процедурата не е болезнена, стана много бързо. кофтито при мен е, че се паднах при една докторка Цанкова, за която не бях чела до момента. Тя малко ме стресира и ме боде два пъти, защото бебето шаваше и се запуши иглата, но както и да е всичко мина и с нетърпение чакам резултатите.
Искам да кажа на всички, които им предстои амноицинтеза в Майчин дом гр. София. Платете си 100 лв още в началото, изберете си някои добър лекар и си гледайте живота. Аз реших да не си плащам. След процедурата д.р Цанкова ми каза, че ще нощувам задължително и на другия ден ще видим. На другия ден пък ми каза, че няма да ме пусне, аз се запънах и ми каза, че трябва да си платя 100 лв и тогава ще ме пусне, както и стана. На всичкото отгоре даже не ми издадоха и болничен, защото трябвало да чакам до понеделник. На епикризата ми пише, че съм изписана на 20,02, а аз на 18,02 си бях в Плевен. Така че всичко е пари. Здравето ни е най-важно.
Това е от мен, ако някой има въпроси аз съм насреща.
Като излезнат резултатите ще пиша пак.

# 56
  • Мнения: 317
За пореден път се убеждавам , че нищо в тази болница не се е променило отпреди три години , когато и аз правих амниоцентеза по същият начин , както desivanova . Всъщност , добре е да си платиш стоте лева , не за да си тръгнеш още същият ден , а за да ти направи процедурата опитен лекар. Мен също ме бодоха два пъти , също лежах три дена , и след като през тези дни дори не минаха на визитация/ падаха се петък , събота , неделя/, аз се подписах и излязох , за да  се прегледам при лекар , койт ода ми каже аджеба всичко ли е наред след манипулацията . Да , на епикризата престоя също беше с три дена повече , нищо че излязох на моя отговорност срещу подпис .
desivanova , сигурна съм , че всичко с резултатите ще е наред . Пиши непременно! Hug

# 57
  • София
  • Мнения: 262
desivanova, а ма че изнудване. Ти защо не отиде при директора на болницата. Подай оплакване до него. Май вече трябва да ходим първо при адвокат, а после да влизаме в болница.

# 58
  • Мнения: 0
Честно казано въобще не ми се занимаваше тогава с никой. Просто исках да си тръгна. Не само в болниците, в цала България всичко е пари.
Ще пиша за резултата.

# 59
  • София
  • Мнения: 272
desivanova, стискам палци  Hug

p.s. мисля, че се познаваме и от друг форум  Wink

# 60
  • Мнения: 42
Момичета, мисля че напразно обвинявате болницата.  Имаме два варианта: да си платим "удоволствието" да ни се направи амниоцентеза /по мои изчисления това е към 390-400 лв за двата теста/ или Здравната каса да поеме този разход.  Това не е лечение, не е животоспасяваща процедура и не е задължителна.  Така че, ако бъдещата майка иска - я прави, ако не иска - не.  Аз по едно време силно се разколебах заради риска, колкото и нищожен да е, от манипулацията. 
По някакви си свои съображения /абсолютно неясни за мен/ Касата поема такива манипулации, ако има хоспитализация, а тя е минимум 3 дена.  Може да решим, че не желаем да губим тези дни и да си платим от джоба за амниоцентезата /защото  Касата няма да  възстановяви разходите на болницата ако няма хоспитализация/.  Аз си мисля, все пак, че първото денонощие е добре да бъдем под наблюдение, така че дори и на някого да не са проблем тези 400 лв е добре да бъде хоспитализиран в началото.
А защо при някои на епикризата са написани повече дни престой? - защото те на своя глава са решили да излязат, но това си е лично тяхно решение.  Ако им напишат само един ден хоспитализация, отново ще означава, че Касата няма да възстанови разходите за това изследване.  Това, предполагам, са скъпи тестове.  Но дори и да не бяха, защо МД да работи на загуба /тук не говоря за печалба, а за възстановяване на направени разходи/?! 
А болнични наистина не се пишат събота и неделя, понеже изписване не се прави през почивните дни, а болничният се пише след като пациентката е изписана.
Така че, както често се случва в България, недоволстваме срещу изпълнителите и другите потърпевши, а не тези, които са отговорни за това, че правилата са такива.  МД и лекарите там не са автори на правилата, така че протестът ви трябва да е насочен към други "отговорни другари".
Друг е въпросът, че административната процедура по приема в МД е безумно тромава и ако бременната не е информирана от познати и форуми какво я чака, е подложена на достатъчно доза стрес.  Дори нещо толкова дребно като това в моя случай / предварително не бях сигурна, че ще има хоспитализация и нямах вилица, лъжица, чаша за хранене/ може да извади мамчето от равновесие, особено, ако не е от София и не е придружавана от близки.  Освен това ми беше абсолютно неясно с какви пари да тръгна, колко време ще отсъствам, с колко и какъв багаж да тръгна, за кога да си взема билет за връщане и т.н все неща които изобщо не са маловажни в тази зима, а няма кого да питаш.  Предварителните ми разговори по телефона не бяха особено успешни и не мога да кажа, че отстрещният женски глас /анонимен!/ беше особено любезен и отзивчив. 
Та ако решим да пишем писмо с препоръки/оплаквания, то това са нещата, които да засегнем.  Другите, за които пишете по-горе не зависят от ръководството на МД.  Нека да не им приписваме чужди грехове.

# 61
  • Мнения: 317
Аз лично , не обвинявам болницата , за това , че не ми е издала болничен , не ми пречи и това , че в епикризата са изписани повече дни , или лекарства , които не са ми давани .Не съм против наблюдението през първите дни , но наблюдение в моя случай беше това , да лежа в стаята три дена , без да има дежурен лекар на етажа ,към когото да се обърна за информация , и в понеделника на визитацията да не ми отговарят на въпросите , които ме вълнуват , и които са свързани със моето и състоянието на детето , а да ми обясняват , че трябва да лежа още един ден, защото така било по клинична пътека..........Та  проблема всъщност идва от тълкуването на термина " наблюдение" .
Така че аз недоволствам от абсолютното безхаберие и незаинтересованост от страна на лекарите на седмият етаж . Съквартирантката ми по стая пък преносваше 10 дена - няма да навлизам в подробности за нейната одисея......... Confused

# 62
  • Варна
  • Мнения: 17 951
По някакви си свои съображения /абсолютно неясни за мен/ Касата поема такива манипулации, ако има хоспитализация, а тя е минимум 3 дена.  

Не знам защо са ти неясни съображенията на касата, не всички бъдещи родители са в състояние да извадят от джоба си 400 лв и повече за едно изследване. Все пак здравните ни осигуровки покриват и други здравни рискове, не само животоспасяващи операции (на които пък имат право и хората, които не са здравноосигурени Peace)

# 63
  • Мнения: 0
  Лично аз не обвинявам МД, нито пък някой доктор, защото не само здравеопазването, но цялата ни система е такава. За себе си мога да кажа, че бях абсолютно подготвена за цялата история. Бях изчела всички видове форуми и мнения в Нета. Имах си и чашка и прибори и пижама и знаех, че масово след едно преспиване, подписват и си тръгват. Е, друго е като отидеш на място. Аз се сблъсках с проблем, за който не бях прочела. Трябваше да платя 100 лв за екип за амниоцентеза, която ми беше направена предният ден от доктор, който не бях избрала и това защото се запънах, че искам да си ходя. Незнам колко е вярно, че в събота и неделя неизписват, но на епикризата/която беше изготвена за нула време след като показах касов бон за 100 лв, а иначе беше невъзможно/ ми пише, че съм изписана на 20,02/събота/.

П.С. Още си чакам резултатите! Системата им се скапала и най-рано в петък да звъня! Praynig

# 64
  • Мнения: 4
Аз имам насрочена амниоцентеза за вторник, 2-ри март, казаха ми между 9 и 11 часа.
От БХС имам невероятния и страшен резулат с риск 1:7 ! В деня като го прочетох ревах с прекъсвания 4 часа и не можех да говоря с никого нормално. Успокоих се след бързия оглед с ехограф същия ден при д-р Димитрова, при който не се забелязаха никакви външни аномалии. Сега съм декорирана с херпес на устата.
Решила съм да си платя за избор на екип (д-р Димитрова, надявам се) и да стоя поне 1 ден за наблюдение.
Имам някои въпроси и страхове обаче, на които се надявам да получа отговор тук Simple Smile :

- Ако чакам много, ме е страх, че ще ми стане лошо от глад - макар и в 17 седмица, все още повръщам от време на време. И за престоя се притеснявам, че ще гладувам. Има ли такава опасност?
- спомеваха се 400 лв (Жана и май от предишните мнения) - аз знам само за 100 за избор на екип - какво пропускам ? 

Благодаря предварително

# 65
  • Варна
  • Мнения: 17 951

- Ако чакам много, ме е страх, че ще ми стане лошо от глад - макар и в 17 седмица, все още повръщам от време на време. И за престоя се притеснявам, че ще гладувам. Има ли такава опасност?
Защо трябва да гладуваш? Хапни си добре каквото ти понася, амниоцентезата не се прави на гладно.

- спомеваха се 400 лв (Жана и май от предишните мнения) - аз знам само за 100 за избор на екип - какво пропускам ?  
Плащаш само 100 лв за избор на екип, щом го желаеш. На вратата на единия от кабинетите е написано, че ако не желаеш болничен престой ще трябва да платиш цената на амниоцентезата, защото иначе ЗК нямало да плати. Но ако излезеш срещу подпис, те така или иначе ще те водят три дни в болницата, ако ти искат тези пари е изнудване.

Желая ти успех от сърце!   bouquet
 


# 66
  • Мнения: 4
Благодаря за бързия отговор Хексе!  bouquet

(Просто огладнявам на 3-4 часа максимум, предполагам защото не ям много и се храня насила, а като се хоризонтирам, тръгват едни киселини... )

# 67
  • Варна
  • Мнения: 17 951
В такъв случай си вземи нещо за хапване - солетки, вафлички, каквото обичаш, защото понякога се чака доста Mr. Green. На първия етаж има и магазин в който предлагат разни лакомства.

# 68
  • Мнения: 317
briax  , пожелавам ти най- искрено добри резултати! Hug
 

# 69
  • София
  • Мнения: 272
briax, стискам много палци.  Peace Hug
За цената и хапването Хексе е обяснила много точно. Ако ти дойдат други въпроси на ум, питай!

p.s. когато ходих за моето амнио, момичетата в болницата ми разказаха за мама с риск 1:15, която е била за амнио точно преди мен. След амнио-то се е оказало, че всичко с бебето е наред. Така че опитай се да се успокоиш  Hug

# 70
  • Мнения: 0
   Здравейте,
вчера ми излязоха резултатите от амниото. Всичко ни е наред. Много съм щастлива. Чакам по пощата да ми пратят резултатите.

Пожелавам на всички Ви много здраве, щастие и леко бременеене.

briax  търпение му е майката. Хапни си спокойно сутринта. Да, по-добре е да си платиш за Димитрова. Всичко минава много бързо. Има и столова, където можеш да се храниш. Аз когато бях /на 17/18,02/ се случи добра храна. Успех!

# 71
  • София
  • Мнения: 7 033
briax, стискам палци за добри резултати, всичко ще е наред.

# 72
  • София
  • Мнения: 272
 Здравейте,
вчера ми излязоха резултатите от амниото. Всичко ни е наред. Много съм щастлива. Чакам по пощата да ми пратят резултатите.

Пожелавам на всички Ви много здраве, щастие и леко бременеене.

Деси, много се радвам  Hug Хубаво бременеене и на теб и усмихнато бебе на финала  Peace

# 73
  • Мнения: 4
Благодаря на всички, стискайте ми палци за утре   bouquet
Имам въпрос - може ли да искам упойка, практикува ли се или ще ми се намръщят, че капризнича?
Нещо местно, например замразяване на мястото на убождането...

# 74
  • Мнения: 344
Благодаря на всички, стискайте ми палци за утре   bouquet
Имам въпрос - може ли да искам упойка, практикува ли се или ще ми се намръщят, че капризнича?
Нещо местно, например замразяване на мястото на убождането...
Thinking не съм чувала за упойка, но не пречи да питаш...
не се плаши - не боли повече от поставяне на инжекция!
стискаме палци и кураж Hug

# 75
  • София
  • Мнения: 272
Благодаря на всички, стискайте ми палци за утре   bouquet
Имам въпрос - може ли да искам упойка, практикува ли се или ще ми се намръщят, че капризнича?
Нещо местно, например замразяване на мястото на убождането...

Защо искаш упойка? Страх те е много?
Самото амнио боля при мен ПО-МАЛКО от вземане на кръв. Усеща се само едно леко боцване в началото и това е! Освен това упойката по принцип ще обезболи само кожния слой... В този смисъл защо да те боцкат 2 пъти?! Най-вероятно упойката ще те заболи повече...

От мед. лице знам, че боли от иглите, които са дебели. Т.е. болката зависи от дебелината на иглата, НЕ от дължината й. В този случай за амнио-то се ползват супер тънки игли и според мен няма място да говорим за болка.

Спокойно само и ако много те е страх, просто не гледай Wink

# 76
  • София
  • Мнения: 272
п.с. Забравих да кажа, че по принцип съм чувала за болници, в които слагат упойка, но за МД в София със сигурност знам, че не слагат. Персоналт е толкова "любезен", че по-добре си спести главоболието. Цялата манипулация трае не повече от 10 минути и докато се усетиш какво ти се случва, вече всичко ще е минало.

 Hug

# 77
  • София
  • Мнения: 111
Благодаря на всички, стискайте ми палци за утре   bouquet
Имам въпрос - може ли да искам упойка, практикува ли се или ще ми се намръщят, че капризнича?
Нещо местно, например замразяване на мястото на убождането...

briax, няма нужда от упойка. Важно е самата ти да си спокойна, за да може и бебо да е спокоен и да не шава много. Simple Smile Иначе ще се гонят с доктора като котка и мишка Simple Smile

Стискам ти палци!!!  Hug

# 78
  • Мнения: 42
Цитат от Meli 80
Цитат
Не съм против наблюдението през първите дни , но наблюдение в моя случай беше това , да лежа в стаята три дена , без да има дежурен лекар на етажа ,към когото да се обърна за информация , и в понеделника на визитацията да не ми отговарят на въпросите , които ме вълнуват , и които са свързани със моето и състоянието на детето , а да ми обясняват , че трябва да лежа още един ден, защото така било по клинична пътека..........Та  проблема всъщност идва от тълкуването на термина " наблюдение" .

Меli, и аз не съм много сигурна какво точно се разбира под "наблюдение", но аз бях доволна в моя случай - разбира се, имаше акушерки през цялото време и ако се наложеше щяха да сигнализират на дежурния лекар през почивните дни /няма начин да е нямало такъв на някой от етажите/.  Аз се чувствах по-спокойна, поради факта, че не ми се наложи да пътувам много часове веднага след амниоцентезата, а и имаше компетентни /надявам се/ медицински лица около мен.  Предполагам, че ако живеех в София нямаше да ми се иска да прекарам тези 3 дни в болницата. Така че, явно всеки случай е индивидуален и пациентите по различен начин тълкуваме "под наблюдение".  А това, че не са ти отговорили на въпросите, не мога да оправдая.  Ти подписваш декларация за информирано съгласие и те са длъжни да ти дават цялата достъпна им информация, която те интересува.

# 79
  • Мнения: 42
Цитат от Хексе по повод на мое изказване
Цитат
По някакви си свои съображения /абсолютно неясни за мен/ Касата поема такива манипулации, ако има хоспитализация, а тя е минимум 3 дена. 

Не знам защо са ти неясни съображенията на касата, не всички бъдещи родители са в състояние да извадят от джоба си 400 лв и повече за едно изследване. Все пак здравните ни осигуровки покриват и други здравни рискове, не само животоспасяващи операции (на които пък имат право и хората, които не са здравноосигурени Peace)

Хексе, не съм си формулирала добре изречението и от там се е получило недоразбирането на мисълта ми.  А тя беше, че не ми е ясно защо трябва да има 3 дни престой на пациентката, за да се признаят разходите за манипулацията от Касата и да ги възстанови.  Правилното ми изречение е трябвало да бъде "....Касата поема такива манипулации, САМО ако има хоспитализация, а тя е минимум 3 дена /ПО НЕЯСНИ ЗА МЕН СЪОБРАЖЕНИЯ/".  Вероятно съображенията са, че това е болница /т.е място за хоспитализация/, а не ДКЦ.  Но чист бюрократизъм ми се струва желанието да напъхаш реалната ситуация, живия живот, в някакви формулировки и правила, създадени от някой си.  Когато реалността противоречи на правилата, отговорност е И на авторите на правилата, И на засегнатите експерти И пациенти за създадат такава ситуация, която да прави възможна тяхната промяна, така  че да няма това противоречие.
Но пак ще спомена, че в моя случай хоспитализацията беше "добре дошла" за мен, дори и само заради факта, че беше страшна зима навън, и пътищата бяха затворени.  Така че, аз не недоволствам срещу горното правило за 3-дневната хоспитализация.

# 80
  • Мнения: 42
desivanova, 24 Февруари 2010, 21:01
Цитат
Трябваше да платя 100 лв за екип за амниоцентеза, която ми беше направена предният ден от доктор, който не бях избрала и това защото се запънах, че искам да си ходя. Незнам колко е вярно, че в събота и неделя неизписват, но на епикризата/която беше изготвена за нула време след като показах касов бон за 100 лв, а иначе беше невъзможно/ ми пише, че съм изписана на 20,02/събота/.

Деси, нямам отговор на всичките ти въпроси, но от постинга ти става ясно, че си се информирала от форумите, че се налага тридневна хоспитализация.  Ти си решила да излезеш по-рано.  Това, все пак, е твое решение.  При други случаи, обаче, действат по различен начин и ми е малко необяснимо това, че   са ти искали тези 100 лв пост-фактум за "избор на лекар", който не си избирала.  Това наистина ми прилича на изнудване, но не изключвам да пропускаме някакъв факт.
За неизписването през почивните дни - така си мисля - че е практика, но може и да греша.
Радвам се за резултатите ти.

Briax, надявам се, че всичко е минало успешно.  И то без упойка и повръщане от глад Wink.  Обади се тук, като излязат резултатите ти.

# 81
  • Мнения: 4
здравейте, резултатите не бяха още излезли днес.
Новост има - цената за избор на екип явно скоро е скочила - сега е 150 лв.
Също (може аз да не съм прочела, във всеки случай не знаех), преди процедурата правят гинекологичен преглед и после в епикризата пише състояние на влагалище, маточна шийка, цервик. канал и матка.

Процедурата боли колкото мускулна инжекция. И слава богу не умрях от глад, макар да не ме бяха сметнали за обяд (добрах се до 10 ет в 11-11.30). Вечерта изядох порциона от постна картофена яхния с повечко хляб и си тръгнах - в къщи вече ядох до насита.

Аз направих въртележката с етажите и кабинетите за около час в следния ред:
1)14 ет - 2ри кабинет (до лабораторията) за взимане на епруветки и писане на стартова документация
2)1 ет - регистратура - печат на направленията за хоспитализация
3)съседния блок (Ендокринология?) по вътрешния коридор до регистратурата , кабинет двеста и някой си за всевъзможни документи и анкети
4)каса - за плащане на избор на екип
5)10 ет. (нахлузвате найлонови терлици до вратата) - дават ви документ с разяснения за рисковете и самата процедура и го връщате подписан; настаняват в стая; правят гинекологичен преглед; правят ви интервю, което може да повтаря въпроси от предишните анкети; амниоцентеза

Нещото, което не ми стана съвсем ясно беше защо на 14 етаж ми казаха моя мъж/придружител да занесе епруветките с амниотична течност в лабораторията, а на 10 етаж ми казаха, че те ще се погрижат и няма нужда мъжът ми да ходи... newsm78

Имах намерение да се задържа 1 нощ и да си тръгна на другия ден, но се подръбих на матрака, тоалетната изискваше повечко усилия да не се допирам до нищо, вечерта вече бях много гладна, а опитите ми да подремна следобедно бяха прекъсвани от сирени на линейки (после разбрах, че е станал инцидента с падането на асансьора, та може би за това)
Пих от собствения нош-па според препоръчаната от акушерката дозировка в деня на процедурата и още 1 ден след това.

Въпреки, че от моя гледна точка не си тръгнах на своя глава, а говорих с акушерката и тя ме увери, че няма никакъв проблем, като отидох да си взема болничния ми се накараха, как така съм си тръгнала без съгласието на лекар и колко съм била некоректна. Та значи, не забравяйте да попитате лекаря, който ви прави амниоцентезата...  Naughty

Последна редакция: вт, 09 мар 2010, 00:28 от briax

# 82
  • София
  • Мнения: 272
briax, добре, че е минало вече  Hug

Според мен има проблем в общуването между 10 и 14 етаж. Тези от 10 мърморят, че онези от 14 им "пращат пациенти и се опитват да ги командорят, пък нищо не разбират от правенето на самата процдура".  Laughing Mr. Green

За цената за избор на екип съм възмутена! А това, че на този 10 етаж останах с впечатлението, че дясната ръка не знае къде е лявата, е отделен въпрос.  ooooh!

Кога ги чакаш резултататите? ...стискам много палци  Hug Peace

# 83
  • Мнения: 372
Ужасно съм възмутена от начина на "работа" в Майчин Дом, София.

Първо самия прием - обикаляш като луд по сума ти етажи като те регистрират на 3 места (първо на 14ти етаж, после на регистратурата на входа, после въпросната 210 стая). Отиваш на 10ти етаж, където отново те регистрират (приемат един вид в болница). По препоръка на моята гинеколожка платих за избор на лекар при д-р Карагьозова. Имайте предвид, че никой нищо не ви казва - спокойно може да си стоите оттук нататък в болницата без дори някой да ви потърси с дни. Вие си търсите лекаря и се уговаряте с него. На всеки въпрос отговора е "Изчакайте отвън" на една пейка където стоиш с часове докато не почнеш отново да "досаждаш" на някой с "проблемите си". В крайна сметка ми отложиха амнио-то за следващия ден, защото лекарката беше на изпити(лош късмет да се засечеш с изпитите на студентите).

Отивам на другия ден и отново с въпросното "Изчакайте" си изчаках от 9 до 11 на въпросната пейка отвън докато не изнахалствах да намеря кабинета на лекарката. Тя имаше друг пациент, после дойде някакъв лекар и с него си говори още, в крайна сметка към 12 и малко влязох за амнио-то. Тъй като бях 19та седмица и 4 дни вече ми беше ужасно напрегнато дали изобщо ще ми я направят. Лекарката обаче беше изключително спокойна. Много съм доволна от нея въпреки чакането, за което вината е по-скоро в ужасната неуредица аречена Майчин Дом. Преглежда ме много подробно на ултразвук, огледа много подробно всички органи на бебка преди да пристъпи към манипулацията, шегуваше се, изобщо много приятно се чуствах.

След като амниото ми беше на 25ти февруари първите резултати излязоха чак на 8ми март. Телефонът, който ви дават да си търсите резултатите, много често никой не го вдига, нямат представа кога ще излязат резултатите, ако не са готови, взависимост от това кой вдига има и доста груби служителки, които мислят че ви правят услуга (въпреки че точно вашето изследване им е снесло купчина пари от здравната каса или от вас ако сте си го платили).

За щастие първото изследване показва че няма данни за тризомии. Няма обаче и написани данни за пол, нито разяснение за едно изследване "полови хромозоми (стандартен пакет)". Обаждах се отново по телефона да искам разяснение на данните, където отново попаднах на доста груба служителка с нежелание да пусне компютъра да провери. В крайна сметка след като се увери, че няма данни за пол извика някаква друга. Другата служителка също беше доста грубичка, отново ми изпя това, което знам (няма данни за тризомии), не ми каза какво значи изследването за "полови хромозоми", нито го разтълкува, не обясни защо няма обобщени резултати от това изследване. Изобщо през цялото време ми се караше по телефона ?!?

Каза че трябва да изчакам резултатите от дългия тест. Вече съм 21ва седмица, ако трябва още месец да чакам и дългото изследване просто не знам...
На Амниотична течност пише "кървава с лек примес", дали това е проблема?

И изобщо някой знае ли какви са въпросните маркери - маркер AMEL(1 брой хромозома), маркер Х22(2 броя хромозоми), маркер Х-1(2 брош хромозоми), маркер Х-3(1 брой хромозоми). Няма заключение или какво значат Sad



# 84
  • София
  • Мнения: 272
scarly, мойта одисея беше долу горе подобна. мн се вбесих после и на репликата "ами тя системата е такава, те не са виновни". до кога "системата ще е такава" и какво трябва да стане, за да се промени? ... все пак говорим за отношение към бременни жени ....

относно маркерите за изследването на половите хромозоми и аз нищо не им разбирам. в моя резултат са и по-различни от твоите, но консултантката каза "детето ви е здраво" и повече не ми обърна внимание. На моя въпрос какъв е пола ми вдигна луд скандал, че нямало значение и най-важно било, че е здраво. Което е така. Ние нямахме и предпочитания към пол по принцип. Аз питах просто от любопитство и реших, че все пак имам право да знам, особено след приключението "амниоцентеза в Майчин дом".

Ако много те притесняват маркерите за половите хромозоми, съветът ми е да пишеш лично на проф. Кременски. Той отговаря и то доста бързо и адеквтано:

http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=budeshtimaiki&Number= … part=all&vc=1

Кременски - това е дал на 20.01.2009
0886 06 55 11

Лаборатория по молекулярна патология
Тел: 02/ 9172 268 и 02/ 9172 476. Факс: 02/ 9172 469
Е-поща: kremensk@medfac.acad.bg

Хубав ден от мен   bouquet

# 85
  • Мнения: 317
scarly,  Еnna  е права- свържи се с Кременски - той ще  отговори на всичките ти въпроси . Аз също го търсих за резултатите от амнито , защото пътувах 100 км до София , и се оказа , че една от 14 етаж не е на кеф , и не искаше да ми ги даде , въпреки че бяха готови . Та аз тогава го потърсих на място - много е разбран, а и ми обясни всичко , за което го попитах.

п.п. briax , и аз стискам палци всичко да е наред и при теб! Hug

# 86
  • Мнения: 42
Момичета, отдавна се каня да напиша писмо до управата на МД, за да изразя своето  недоволството и това на други майки от форума от административните процедури, предшестващи амниоцентезата.   Все не мога да се организирам, но вече трябва да го направя, че в скоро време ще избледнеят емоциите и спомените ми.  Ако някой може да ми съдейства с адреса на Управителния съвет или ако можете да ми подскажете към кого да се обърна, ще съм благодарна да получа съобщения от вас /Не съм се разровила още/ За нас вече няма значение, но нека да не се налага и на други бъдещи майки да се лутат из този лабиринт.  Надявам се, инцидентът с асансьора да не е единственият фокус на внимание в момента там.  Нещо повече, надявам се, този инцидент да предизвика по-различно управление и отношение: ако не заради нещо друго, то поне, за да компенсира лошия имидж.  Все още има институции и организации в България, в които начинът на мислене е от преди 10-20 години.  Нямам забележки относно тясната професионална компетентност на персонала, а относно начина на организация и отношение към пациентите.  Малцина осъзнават, че са поставени в ситуация на конкуренция.  В скоро време, може би, на чудовищна конкуренция.  Такава в която, професионалната компетентност само не гарантира успех.

ПП.   И аз мисля, че майките получават най-човешко отношение от проф. Кременски.  На принципа: Царят дава; пъдарят - не.

# 87
  • Мнения: 4
Извинявайте за забавянето - значи при БХС с риск 1:7 за Даун, амниоцентезата не даде данни за аномалии в най-първите резултати. Резултатите си ги научих по телефона, още не съм ги взимала, мисля да изчакам да излезе всичко.

Поплаках си 5-10 мин тоя път от облекчение, щото яко се бях наплашила.

Изводът за мене (в състояние на лек афект и дълбоко съмнение в надеждността на БХС) - не трябваше въобще да се подлагам на кошмара биохимичен скрийнинг.
Резултатът, който вади програмата изцяло зависи от коректността на въведените данни, достатъчно е да е отметена гестационната възраст на плода и референтните граници за съответната седмица са различни и трябва да се преизчисли риска. А подочух (промърморено и го разбрах в тоя смисъл ), че излагането на кръвта на стайна температура за повечко време може да е повлияло на самите измерени стойности. Не че искам да създавам градски легенди де.
Ама пък сигурността от амниоцентезата, че няма аномалии е много комфортно усещане.

Благодаря на всички за подкрепата, за мен стиснатите палци имат голямо значение и май по им имам доверие Simple Smile   bouquet

Последна редакция: пт, 12 мар 2010, 02:30 от briax

# 88
  • Мнения: 317
А такаааааааа - ето това се казва хубава новина!
Иначе за БХС - и аз си мислех , че когато отново забременея ,ще си спестя това изследване , но пак го направих . Не ми стискаше някак си ! Confused
Важното е , че всичко е наред !
Пожелавам ти спокойна бременност до финала ! Hug

# 89
  • Мнения: 0
Много се радвам за добрите резултати на всички Ви. Аз все още си чакам вторият резултат. Тази седмица звънях и ми казаха около 17,03 да звъня пак. Първият го получих по пощата и тогава разбарх, че полът се казва при вторият. Много ми е интересно дали и него ще ми пратят, като съм им оставила само един пощенски плик.newsm78. Аз досега случих само на любезни каки по телефона, въпреки че чакам по 5 минути докато вдигне някои.

Относно БХС то и аз съм на мнение, че само изхабих нерви и пари около него. То добре че резултата е добър, но докато мине цялата данндания бях отслабнала с 1,5кг и си изревах сълзите, което смятам, че допълнително, негативно влияе на бебето и бременноста ни.

За проф. Кременски мога да кажа едно "Евала на хора като него". Преди да ми излезне резултата от амниото му писах във форума на НГЛ http://www.lmpbg.org и той ми разясни резултата от БХСто по-подробно. После на личният ми имейл ми писа, че ми е излязъл амнио резултата и ми пожела лека бременност и успех.
Много се радвам, че има такива хора. Сякаш ми вдъхват вяра, че има оправия в тази държава.

# 90
  • Мнения: 413
Здравейте, момичета!
Имам насрочена амниоцентеза в Майчин дом на 31 март.
В петък бях там, в кабинет 3, там ми определиха тази дата и ми казаха на 31-ви първо да мина през кабинет 210 в поликлиниката и след това да се кача на 14 етаж пак в кабинет 3.
Вие пишете други неща, вече направо се омотах.
Мислех, че изписват веднага, а тук чета за 3 дневен престой...А не съм от София и точно преди Великден...
А за избор на екип още се чудя.

# 91
  • София
  • Мнения: 272
Ember, де факто няма значение дали първо ще минеш през 210 или през 14я етаж. В 210 ти "оформят" документите за хоспитализация и т.н., а на 14я етаж просто ти дават 2 епруветки за амнио-то. Според мен следвай реда, който са определили просто и реагирай на място  Wink

Мини задължително през регистратура преди да влезеш в 210, че аз като бях там, това им беше системата. Т.е. ако не минеш през регистратура, не те вкарват в системата им като чакащ за кабинет 210 ... Що се отнася до хоспитализацията, МД ще ти оформят документите за болничен престой и ще те пишат като "лежала там", защото получават повече парички от касата .... според мен...

Иначе 3-дневният престой не е задължителен - аз стоях само 1 ден и за мен беше добре, че бях под наблюдение, защото имах леки болки след процедурата. Ти си преценяш, но ако се уговориш с лекар, може и да те пуснат веднага да си ходиш. Все пак имай предвид, че след амнио-то трябва да се пазиш много от подрусване и пътуване по кофти пътища...  Peace

За избор на екип ... има много мами, които като мен не са избирали екип специално и не са имали проблем. Ако ще избираш обаче, насочи се към доц. В. Димитрова.  Peace

Стискам палци  fingerscrossed Flowers Four Leaf Clover и да се похвалиш после  Hug

 

# 92
  • Мнения: 413
Благодаря ти! Hug
Успях да се свържа по телефона с проф.Кременски, така успокояващо ми подейства този човек.Разясни ми много неща, много спокоен и любезен, радвам се че все още има такива лекари. Peace
Живи и здрави, другата седмица ще стискате палци.

# 93
  • Мнения: 42
Ember, докато съм писала това, вече enna ти е отговорила.  Все пак, ще го публикувам.
не зная кой е каб. 3, аз не съм била насочвана към него /говорим за м. януари т.г/ . Вероятно те пращат първо в каб 210, за да ти спестят чакането, защото там обикновено се чака много.  А защо толкова дълго трае административната процедура там, за мен е пълна загадка.  А може пък да се опитват да оптимизират самата процедура, знам ли.  По принцип, първичните документи се издават на ет. 14.  Поне при мен беше така, а доколкото помня и при останалите участнички във форума.
Аз пристигнах доста рано на 14 ет - към 08.30 сутринта и подранилата доцентка ме прие преди 9 ч, за да изпреваря голямата опашка пред каб 210.  Е, пак си чаках към час и половина поне. По средата на чакането забелязах съобщение на вратата, че първо трябва да мина през регистратурата на входа.  Добре, че другите жени на опашката ми казаха, че ще ми пазят реда, иначе щеше да е бил напразно този час чакане.
Ако имаш финансова възможност, избери си лекар за манипулацията!  Сигурно знаеш, че струва 100 лв.  Нямам наблюдения от никого лично, но най-спряганите имена май са д-р Марков и доц. Димитрова.
Аз имах леко опъване след АЦ и се зарадвах, че мога да остана там да бъда наблюдавана, а не да се друсам с часове по пътищата.

desivanova, пропуснала съм да забележа нещо. Поправи ме ако греша: имала си добър резултат на БХС, но си направила АЦ?!

# 94
  • Мнения: 0
Жана, сега като си чета поста и аз виждам, че излиза все едно резултата от БХС-то ми е добър. Не не беше добър 1:55. В поста съм искала да кажа, че резултата от АЦ ми е добър и, че смисъл според мен от БХСто няма. Само нерви и притеснение.
Вече ми излезна и вторият резултат. Ще си имаме момченце.

Стискам палци на всички, на които им предстои АЦ. Няма нищо страшно. Трябва търпение и силна воля!

# 95
  • Мнения: 42
Ясно, desivanova.  Радвам се за добрия ти резултат от АЦ.  Аз втория си не го получих, няма и да го получа.  Нещо се е сгафило при изследването.  Не ми обясниха какво.
Относно това дали е излишен БХС - това е големият въпрос!!! Въпрос за 1 млн лева Simple Smile
Мисля, че на всички е ясно, че лош резултат при него не е изобщо показателен за лош резултат при АЦ /и съответно генетични аномалии на плода/.  Това трябва да го знае всяка майка, която си прави БХС.  Все още, обаче, не намирам категорична, еднозначна причина да се игнорира изцяло БХС и да се подходи директно към АЦ. 
Ако някой открие такава причина, или пък знае или попадне на такава информация, ще съм благодарна да я сподели тук или в другата тема за АЦ в този форум /в подтема Рискова бременност/

# 96
  • Мнения: 4
Здравейте момичета! Пиша ви относно цялата процедура. Да започна отначало след като си направих БХС в тук във Варна резултатите излязоха с вероятност 1:85 риск за синдром на Даун обясниха ми че този тест не е на 100% това е някаква си вероятност и вече след като се замисля е така защото реално изследват моята кръв, а не на бебчето. От тук докторката която ме запозна с резулатите (Д-р Константинова) направо ми изкара едно лисче и ме препрати към Д-р Яков в Майчин Дом -Варна когато я попитах каква е разликата между Варна и София и тя каза ами няма разлика, питам колко струва ами около 280-300лв така няма лошо в такъв момент кой ти мисли за пари като от това зависи здравето на бебето (аз не бях на себе си), нещото което ни усъмни за това че има някаква игра в цялата работа е , че Д-р Константинова ми казва " Няма проблем моето момиче имаш ми номера ако има нещо звънни по всяко време на денонощието няма проблем"ако нямаш изгода така ли ще отреагираш? Тръгнахме от там със съпруга ми и отидохме за оформяне на документите при личната ми гинеколожка и в момента в който тя рабра че са ме пратили във Варна беше категорична  никакви такива заминаваш за София без коментар! Тя ме насочи към Доц. Ж. Карагьозова в Майчин Дом за 13.04.2010г.(вторник).
Във вторник сутринта отидахме там и се започна голямото разкатаване по кабинетите първо на регистратура да проверят статуса на осигуряване, после на вторият етаж в поликлиниката 210 стая (там е голямото чакане) после на касата на първия етаж -избора на екип струва 150лв, след това те изпращат на 14 етаж да направиш избор кое изследване искаш защото здравната каса покрива едно от двете ако искаш и двете доплащаш 120 лв мисля че казаха, взимаш епруветките и слизаш на 10 етаж там те поемат настяняват те в стая и тук за мен дойде изненадата разбрах , че трябва да остана 3 дни и ще ме изпишат на 4-тия (това май е от съвсем скоро правели проверки от здравната каса и те по този начин си вързват гащите, понеже има риск за аборт след процедурата ТЯ НЕ Е СЪВСЕМ БЕЗОБИДНА). След като те настанят те поемат специализанти задават куп въпроси и незнайно защо правят вагинален преглед мен лично ме преглежда пълен некадърник който помагаше на нашия, след това ме боляха яйчници около 5-6 часа още повече като си платиш за лекар незнам защо не те преглежда той. После идва истината Амниоцентезата влизаш и освен Доцента има още поне 10 човека стажанти които гледат и се учат, самата процедура не е болезнена просто усещаш че има нещо вътре но всичко е за около 5 мин. Когато всичко свърши ме сложиха на система и ми вливаха Магнезий ( за задържане) и по късно ми биха Нош Па , доцентката настоява на другите момичета които бяха при други лекари не им сложиха. Отделение е ужасно мръсно мият без да метат в стаите, тоалетните са уникално гнусни, слава богу че вече не съм там. Тези три дни в които бях там ме наблюдаваше само един от специализантите (Д-р Николов - ЕВАЛА НА МОМЧЕТО ЩЕ СТАНЕ ЛЕКАР ОТ НЕГО) , а доцентката не стъпа изобщо даже да каже Добър Ден. Сега чакаме резултатите от процедурата във вторник ще са готови нямаме търпение!
Надявам се да съм била полезна, някой може да съм го отекчила, но това е грозната истина момичета!!!
Лека бременност на всички и здрави бебчета:))))
P.S Ако съм пропуснала нещо питайте!

# 97
  • Мнения: 344
deskutu, лош късмет, мила Hug важното е, че всичко е минало spoko
малко остава до вторник - чакаме да се похвалиш thumbsup сигурна съм, че ще са добри!!!
аз правих по коледа, при Марков - с избор на екип. нито са ме преглеждали вагинално, нито стажанти са се навъртали и си тръгнах на същия ден...

# 98
  • София
  • Мнения: 272
deskutu, чакам хубави новини  Hug тези такси, които споменаваш са малко странни...при мен през януари избор на екип беше 100 лв и никога не е ставало въпрос за доплащане за самата амниоцентеза  newsm78 иначе е важно, че е минало и е минало добре като процедура. сега почивай вкъщи  Peace

# 99
  • Мнения: 4
Благодаря за подкрепата момичета newsm53

# 100
  • Мнения: 4
Мацки излязоха резултатите бебчето е здравичко newsm44 немога да спра да треперя от вълнение направо ми падна камък от сърцето ураааааааа!!!

# 101
  • Мнения: 413
Браво!
Знам какво облекчение е. Peace

А иначе наистина си имала лош късмет, аз правих там амниоцентеза на 31 март.Може би защото беше точно преди Великден нямаше никакви стажанти, не са ме преглеждали вагинално и ни пуснаха на следващия ден.
Избора на екип наистина вече е 150 лв., а не 100, но за това допълнително доплащане сега чувам.
Аз дори не платих, защото по график си се падаше Марков, въпреки това и на трите момичета в стаята (никоя не беше плащала за избор) ни сложиха Но-шпа и система с Магнезий.А сестрите бяха много мили и се държаха добре.

Както и да е, важното е че всичко е минало добре. Peace

# 102
  • Мнения: 4
Абе тя луда работа самите изследвания супер притеснителни там няква адска депресия аз за няколком дни се побърках направо, но сега съм си супер снощи за първи път се наспах като бял човек без да сънувам някакви неща свързани с това. Поне се надявам да са познали за момиченце  stork-girl доста пъти ме гледаха на УЗ и уж се показа ще видим днес съм на консултация newsm03
Лекичка на всички и хубав ден smile3525

# 103
  • Мнения: 42
Имала си късмет, Ember, с графика на смените.  По много признаци по време на престоя си там забелязах, че стаите обгрижвани от д-р Марков се водят негласно за ВИП секция.  Акушерките са други и отношението им е доста по-различно от това на работещите в "секцията за простолюдието".  Говоря за периода преди ремонта на 5ия етаж /януари месец/.  Между другото, започна ли се такъв? Говореше се за временно преместване на отделението.

# 104
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Имала си късмет, Ember, с графика на смените.  По много признаци по време на престоя си там забелязах, че стаите обгрижвани от д-р Марков се водят негласно за ВИП секция.  Акушерките са други и отношението им е доста по-различно от това на работещите в "секцията за простолюдието".  Говоря за периода преди ремонта на 5ия етаж /януари месец/.  Между другото, започна ли се такъв? Говореше се за временно преместване на отделението.

Когато бях там през февруари, ремонтът беше приключил.
Моята амниоцентеза трябваше да направи Марков, но непредвидено го нямаше, акушерките говореха с някакво благоговение за него. Предполагам на личните му качества се дължи разликата в отношението. Rolling Eyes

# 105
  • Мнения: 42
Нямам лични наблюдения, Хексе, но репутацията му е много добра /въпреки че дочух и злобни подмятания по негов адрес/.
Забелязах и различното отношение към пациентките от страна на персонала, в зависимост от това в коя секция е леглото им.
Пазарна икономика, какво да се прави - този, които е по-финансово изгоден има привилегията да бъде повече третиран като "бял човек" и да получи по-качествена услуга /вкл и държавно здравеопазване/.
Бързо е приключил ремонтът; мислех, че ще отнеме повече време и ще причини доста неудобства.  Браво, че са се справили експедитивно; дано да е и качествено. 
Приятен ден!

# 106
  • Мнения: 43
Момичета само да ви питам като се обаждате за записване за амниоцентеза,оттам ли ви определят деня или вие им казвате удобна за вас дата.

# 107
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Момичета само да ви питам като се обаждате за записване за амниоцентеза,оттам ли ви определят деня или вие им казвате удобна за вас дата.



Аз им казах удобна за мен дата, но се обадих седмица предварително.

# 108
  • Мнения: 42
И аз им казах удобен за мен ден /съобразен с последния ехографски преглед и г.седм/.  Съжалявам, че толкова скорошен ден си уговорих, след като разбрах, че амниоцентезата е силно препоръчителна при мен, та не ми остана време да прочета достатъчно за нея.
Сигурно не е невъзможно и да не си уговориш ден предварително, но едва ли си струва да рискуваш, ако не си от София.

# 109
  • Мнения: 206
Момичета, мен ще ме приемат в понеделник 21.06 в МД за всички видове изследвания.
Имам хидрамнион - увеличено количество околоплодни води.
Преди 2 дни ме прегледа проф. Чернев и като разбра, че в родния ми град не ми правят никакви изследвания. Имам и невероятни отоци по краката и голям корем.
Предполагам, че професора се съмнява за гестационен диабет, но не ми каза нищо предполагам да не ме притеснява, пък и защото не е сигурен.
Но за водите ми каза - ако трябва ще ги източим  Shocked а аз питам - може ли, и той - всичко може  Peace
Реално това нещо може да стане с амниоцинтеза, но аз съм минала отдавна 16 г.с... не знам дали вече не е опасно в моите седмици? Освен това, предполагам, че с една амниоцинтеза няма да стане работата  newsm78  Thinking
Ако някой е правил в по-късни седмици, моля да сподели  Hug

# 110
  • Мнения: 0
Здравейте мами,

Предстои ми амниоцентеза и разбирам, че има ДНК анализ и ДНК + цитогенетичен анализ.  По клинична пътека се осигурява само ДНК анализ, резултатът от който излиза за няколко дни. Насочила съм се към Майчин дом. Някой знае ли кога трябва да заявя желание и за цитогенетичния анализ и каква сума трябва да доплатя? 

# 111
  • София
  • Мнения: 272
Здравейте мами,

Предстои ми амниоцентеза и разбирам, че има ДНК анализ и ДНК + цитогенетичен анализ.  По клинична пътека се осигурява само ДНК анализ, резултатът от който излиза за няколко дни. Насочила съм се към Майчин дом. Някой знае ли кога трябва да заявя желание и за цитогенетичния анализ и каква сума трябва да доплатя? 

До колкото съм наясно, ако имаш медицинска причина за амнио, не би трябвало да плащаш за цитогенетичния! Нито пък за каквато и да било друга част от процедурата! Иначе заявката дали цитогенетичен, или само анализ се прави по време на консултацията на 14я етаж, когато се обсъждат резултатите от бхс преди амнио-то... Peace

# 112
  • Мнения: 1
Извинявам се, тъй като това не е точно мястото за въпроса ми, макар и свързан с амниоцентезата. Просто другите теми бяха заключени.

Имам гореща молба към вас за съвет или помощ. На 16 септември си разбрах резултатите от ДНК анализа, които слава Богу, са добри. Но все пак трябва да си ги получа и по пощата, както пожелах и написах там, на място. Надписах плик с адреса си и го оставих. Е, от тогава до днес резултатите не съм получила на хартия. Проверих в пощата, да не са ги забутали там, но не. Писах във форума, а и имейл на проф. Кременски за съдействие да ми ги изпратят, но отговор още очаквам. ДНес вече звъннах и в генетичната лаборатория, за да разбера пратили ли са ги. Една безцеремонна госпожа ми обясни, че не знае. Помолих я да провери - не можела. Обясних и че тези резултати ми трябват за следващия ми преглед при гинеколога в началото на октомври. Попитах я да не би да изчакват да ми излязат и резултатите от цитогенетичния анализ, за да ги пратят заедно, а тя каза, че не процедират така. И до там беше "напредъка" ми в разговора. Задънена улица.

Не съм от София и не ми е възможно да отида само, за да ги получа. Бясна съм, защото в крайна сметка си плащаме, а насреща какво обслужване получаваме?!...

На някой случвало ли се е това след амнио и как сте постъпили? Благодаря ви предварително!  bouquet

# 113
  • Варна
  • Мнения: 17 951

На някой случвало ли се е това след амнио и как сте постъпили? Благодаря ви предварително!  bouquet

Да, чаках повече от месец за резултатите. Накрая се свързах чрез форума на лабораторията с проф. Кременски (на ЛС). Той каза че лично се ангажира да получа резултатите в писмен вид и след 4 дни ги получих по пощата. Grinning

# 114
  • Мнения: 24
Обади се на телефона да питаш какво е станало.Аз го получих по пощата за 2 седмици. Относно избора на екип - аз съм твърдо за. Там има много стажанти и не бих искала да ме ръчка в корема някои от тях.

# 115
  • София
  • Мнения: 181
Здравейте момичета,
предстой ми амниоцентеза в МД  този четвъртък на 7.10.поради лош резултат от бхс-1:80 Sad
Казаха ми да нося всички изследвания, да мина първо през регистратура и после в кабинет 210.
Въпроса ми е, ако реша избор на екип мога ли да го направя в същият ден на приемането?Ако преценя да е без екип, задължително ли процедурата се прави от стажант или от доктора за деня по график?
Може ли да съм закусвала или трябва да е на гладно?
Благодаря предварително!  bouquet
Ох, толкова ми е притеснено, че не мога да си събера мислите в главата... newsm78

Последна редакция: нд, 03 окт 2010, 16:03 от maiski3

# 116
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Здравейте, момичета!
Тъй като имам лош резултат от БХС трябва да направя амниоцентеза. Решила съм да бъда с избор на екип - д-р Марков. Искам да питам тези, които са били с избор на екип предварително ли сте се уговаряли със съответния лекар или в деня на амниоцентезата сте заявили, че искате при него?

# 117
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Здравейте, момичета!
Тъй като имам лош резултат от БХС трябва да направя амниоцентеза. Решила съм да бъда с избор на екип - д-р Марков. Искам да питам тези, които са били с избор на екип предварително ли сте се уговаряли със съответния лекар или в деня на амниоцентезата сте заявили, че искате при него?

И двата варианта са възможни. Проблемът при вторият е, че "твоят" лекар може да не е на работа същия ден. Така че, за по-сигурно се уговори предварително.

# 118
  • София
  • Мнения: 181
Здравейте, момичета!
Тъй като имам лош резултат от БХС трябва да направя амниоцентеза. Решила съм да бъда с избор на екип - д-р Марков. Искам да питам тези, които са били с избор на екип предварително ли сте се уговаряли със съответния лекар или в деня на амниоцентезата сте заявили, че искате при него?


Здравей, Мирта Grinning
Преди всичко искам да те успокоя, защото знам какво изпитваш.
Амниоцентезата не е толкова страшна колкото изглежда, много мами преди мен са писали, болка няма.
Паниката е голяма и на страха очите са голями.
Аз правих сега на 7 октомври в майчин дом.Имах риск 1:80 SadНе съм избирала лекар, амниоцентезата ми я направи д-р Попиванова(лекуващ лекар на отделението майчин риск на 5 етаж)Доволна съм и нямам никакви залбележки.В деня който постъпих ме питаха дали ще избера лекар цената е 150лв.Така,че може да избереш и на момента или, за да си по-спокойна може и предварително да се уговориш с конкретният лекар Peace
Стискам палци и вярвам,че всичко ще бъде наред и при теб Praynig Grinning
П.П-ще копирам поста си и ще ти го пусна и на лс. Peace

# 119
  • sofia
  • Мнения: 1 185
Хексе , maiski3 , благодаря ви за отговорите!

# 120
  • Мнения: 0
Здравейте, Grinning предстои ми амиоцентеза в Майчин дом на 01.12.2010,от всичко прочетено до тук бих искала да попитам каква е актуалната цена на тази процедура,ако пациента не желае болничен престой. newsm78.Ще бъда благодарна ако някой знае и сподели това с мен Hug

# 121
  • Мнения: 3
Здравейте,
В 15 седмица съм. Предстои ми амниоцентеза в Майчин дом в края на следващата седмица. Първото ми изследване въз основа на кръвна проба не е много притеснително, но моят лекар ми препоръча да направя амниоцентеза за да съм спокойна. Вече съм на 35 години и ще родя, живот и здраве, на 36 г. Днес когато отидох в Майчин дом да запища дата, започнаха да ме разобеждават - имало опасност от аборт, не било наложително и т.н. Аз все пак имам доверие на моят доктор. Първото си дете родих при него, цялата бременост - бях много доволна.  Но, сега, направо не знм какво да правя.
Освен опасността от аборт, което зависело от екипа (но а никого не познавам там, как да избера екип? Cry), трябвало да остана 3 нощи в Майчин дом  Sad- така ли е?
Някой наскоро правил ли е амниоцентеза там и може ли да ми препоръча екип.
Освен това - доколкото разбрах и от прочетеното - не е толкова стращна процедурата - така ли е?
Предстои ми важно решение - да правя или не амниоцентеза - чета, проучвам, побърквам се  ooooh!

Ако някой може да сподели мнение или препоръка, ще съм безкрайно благодарна   bouquet

# 122
  • Мнения: 2
Здравей, мен ме изписаха в петък от МД след амниоцентеза. Ето как мина:
1. отиваш рано сутринта към 8 часа на регистратурата /не на централната, а веднага след нея в дясно по топла връзка и по едни стълби на 2-ри етаж Simple Smile мисля, че се води ендокринология там. Има огромна табела. Можеш да питаш и на централната регистратура, ще ти обяснят/.
2.ако има някой с теб, да пази ред пред 210 каб. на същия етаж, защото там си след регистратурата. Тук записват данни и те питат дали си избрал екип или не.
3. ет.14, каб. мисля 3 за консултация. Разясняват какво представлява, рискове и пр.
4. отиваш на съответния етаж за извършване на амниоцентеза.
Аз не съм избирала екип и не съм плащала нищо. Носиш лична карта, ПКК, хемостаза и направление за хоспитализация.
Паднах се на ет.5 Майчин риск при д-р Попиванова.
Носи си задължително чанта с готов багаж за оставане за всеки случай, защото мен ме накараха да си облека нощница преди да влезна за процедурата. Разбира се, аз не си носих и се наложи да взема от техния гардероб, което не е особено приятно. На всичкото отгоре, ми се падна запушена игла, което е много рядко, та се наложи да повторят процедурата на следващия ден сутринта. Направо си ме оставиха в болницата за една вечер и на следващия ден след амниоцентезата ме изписаха към обяд.
Процедурата не е болезнена, боцкане с игла ниско в корема. Важно е да си колкото се може по-спокойна, като цяло и доктора доста помага като те разсейва с приказки. Относно изборът на екип - спрягат се 3 имена, които със сигурност за го заслужили, но аз питах и гинеколога си и личния и те казаха, че там всички са добри Simple Smile Дано съм ти помогнала, желая ти късмет Simple Smile

# 123
  • Мнения: 14
Здравей, мен ме изписаха в петък от МД след амниоцентеза. Ето как мина:
1. отиваш рано сутринта към 8 часа на регистратурата /не на централната, а веднага след нея в дясно по топла връзка и по едни стълби на 2-ри етаж Simple Smile мисля, че се води ендокринология там. Има огромна табела. Можеш да питаш и на централната регистратура, ще ти обяснят/.
2.ако има някой с теб, да пази ред пред 210 каб. на същия етаж, защото там си след регистратурата. Тук записват данни и те питат дали си избрал екип или не.
3. ет.14, каб. мисля 3 за консултация. Разясняват какво представлява, рискове и пр.
4. отиваш на съответния етаж за извършване на амниоцентеза.
Аз не съм избирала екип и не съм плащала нищо. Носиш лична карта, ПКК, хемостаза и направление за хоспитализация.
Паднах се на ет.5 Майчин риск при д-р Попиванова.
Носи си задължително чанта с готов багаж за оставане за всеки случай, защото мен ме накараха да си облека нощница преди да влезна за процедурата. Разбира се, аз не си носих и се наложи да взема от техния гардероб, което не е особено приятно. На всичкото отгоре, ми се падна запушена игла, което е много рядко, та се наложи да повторят процедурата на следващия ден сутринта. Направо си ме оставиха в болницата за една вечер и на следващия ден след амниоцентезата ме изписаха към обяд.
Процедурата не е болезнена, боцкане с игла ниско в корема. Важно е да си колкото се може по-спокойна, като цяло и доктора доста помага като те разсейва с приказки. Относно изборът на екип - спрягат се 3 имена, които със сигурност за го заслужили, но аз питах и гинеколога си и личния и те казаха, че там всички са добри Simple Smile Дано съм ти помогнала, желая ти късмет Simple Smile
Здравейте , искам да попитам дали трябва предварително да си запиша дата и час за амниоцентеза , тъй като не съм от София , и ако можете да ми дадете някакви координати къде точно да се обадя.

# 124
  • Мнения: 226
Здравейте, бих искала да попитам задължително ли е да е направен БХС, защото не ми се минава през това съмнително "удоволствие" с неточни резултати  Sad .
На 40 години съм и по препоръка на лекарката ми ще направя амниоцентеза така или иначе.

# 125
  • София
  • Мнения: 272
Здравейте, бих искала да попитам задължително ли е да е направен БХС, защото не ми се минава през това съмнително "удоволствие" с неточни резултати  Sad .
На 40 години съм и по препоръка на лекарката ми ще направя амниоцентеза така или иначе.

БХС не е задължително изследване и ако твърдо ще правиш амнио, няма смисъл да се подлагаш на това "китайско мъчение".  Peace

Успех и късмет  Hug

# 126
  • Мнения: 226
Благодаря   bouquet !

# 127
  • София
  • Мнения: 181
Цитат
Здравейте , искам да попитам дали трябва предварително да си запиша дата и час за амниоцентеза , тъй като не съм от София , и ако можете да ми дадете някакви координати къде точно да се обадя.
zori7404 , да, трябва да си запишеш час и дата за амниото Peace
Може да звъннеш и да си запишеш ден и час на тези тел.
9172-468, 9172-474, 9172-254

# 128
  • Мнения: 37
Здравейте момичета,
Ужасена съм! Аз съм с инвитро първите 3 месеца кървях обилно и не излизах от Бургаската  болница, влязох в 4 месец и 1 седмица и някой сякаш с ръка взе кървенето и го изхвърли, в 17 г.с ходих на преглед в инвитро клиника Малинов - София при д.р Михова тя ми направи преглед но на принципа на фиталната морфология и ми каза че няма смисъл от БХС защото вече е късно. В 19г.с и 2 дни моя лекар в Бургас  реши че ще ми прави ФМ която се оказа добра и всичко на бебо е наред .  Зачаках резултат от БХС. Днес ми се обадиха от Варна и ми казаха че риска от болестта на Даун е 1:80 и че трябва да си направя Амниоцинтеза и ти в близките дни за да може да се вземат мерки. тя се прави в 19-20 седмица, а аз вече съм 20 г.с. Обадих се на лекаря си и му обясних, а той ми казва че в момента не е в Бургас и да ида в понеделник към обед и да поговорим и аз изпадам в ужас че може би вече съм закъсняла за Амнеоцинтеза защото в понеделник вече ще бъда 21 седмица. МОЛЯ ПОСЪВЕТВАЙТЕ МЕ КАКВО ДА ПРАВЯ, И КЪМ КОЙ ДОКТОР ДА СЕ НАСОЧА.

# 129
  • Варна
  • Мнения: 17 951
pepeusi77 , амниоцентезата може да се прави по всяко време, това не е проблем. Сроковете са по-скоро защото при евентуален лош резултат, малко лекари се съгласяват (даже не знам дали е разрешено) да се абортира плода.
Желая ти успех и добър резултат!

# 130
  • Мнения: 37
благодаря, номоля да ме насочите към добър лекар.

# 131
  • Варна
  • Мнения: 17 951
благодаря, номоля да ме насочите към добър лекар.
Майчин дом София - доц. Димитрова или д-р Марков. Peace

# 132
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Не намерих по-нова тема за да разкажа за моето амнио, затова пиша тук. Предварително направих изследвания -ПКК, урина, кръвна група, протромбиново време, СПИН, Васерман. Взех си направление от гинеколога следящ ме по ЗК, той ми даде инаправление за първите изследвания, последните 3 си ги платих. Запазих си час за амнио 3 дни преди да отида. Звънях на всички намерени телефони, докато някой ми вдигна. Тази, която най-напред ми вдигна, беше груба и ми викаше /не можело и консултация и амнио/ Записа ме за амнио, но аз бях решена, че първо ще се консултирам и ако ме убедят ще си го направя-имах страхове за бебо/
Отидох към 8,30 и зачаках на 14-ти ет. някой да ми отговори на въпросите. Дойде една доцентка и ми каза да не чакам, а да отида в кабинет 210 за да ми попълнят документите /това на 2-ри ет./ На вратата на въпр. кабинет пише, че първо се регистрираш -регистратурата е на същия етаж. Там те регистрират, че ще лежиш, даваш лична карта и напраление и за 2 мин. си готова.
Чакаш си реда пред каб.210-там ти проверяват изследванията, евентуално избираш екип, дават ти един куп документи и те пращат на касата на 1-я етаж да си платиш.След това отиваш на 14-я етаж да си вземеш епруветки от стая 3.Там доцентката се опитваше да ме разубеди  Shocked за дългия тест, но не успя. Изпрати ме на 10-я за процедурата. Там си намерих избраната лекарка, тя писа, писа...Настаниха ме за лежане - веднага ме намери сестра да ми предложи до края на деня да ме пуснат, ако всичко е наред. Зарадвах се, но сега съжалявам.
Поиска ми пари, щото много ми била спестила. А ми казаха да не си чета епикризата /явно е страшна и точат касата/ Не ми дадоха абсолютно никакъв медикамент. Просто полежах 3-4 часа.
Сега се оказва, че имам инфекция и много ме е страх  Sad Ходя по лекари и допълнително плащам. Но и там да бях останала, явно нямаше да ми обърнат внимание.
Само да уточня, че става въпрос за Майчин дом

Последна редакция: ср, 21 дек 2011, 16:30 от elliee

# 133
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Ох, много съжалявам . Cry
 Инфекцията е един от рисковете на амниото, но сигурно ли е , че това е причината. Напиши кой ти прави процедурата. Димитрова ли?

# 134
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Карагьозова. Не знам лекува ли се и доколко е опасно. Засега се изразява в ОБИЛНО течение. Преди това беше нормално.

Последна редакция: ср, 21 дек 2011, 17:05 от elliee

# 135
  • Бургас
  • Мнения: 6 588
Направи си всички видове изследвания за да се овладее инфекцията.Ако се наложи ще пиеш антибиотици,но точно какви ще опрадели АГ,който ще лекува инфекцията.Пусна ли МБ?
Не съм лекар,но се свържи с читав доктор.Аз съм от Бургас и съвет за АГ не мога да ти дам.Чувала съм страхотни отзиви за Сигридов.Успех!
Аз този април правих амнио и сега имам здрава дъщеря.

# 136
  • Мнения: 0
Здравейте момичета ,нова съм във форума Simple Smile
Прочетох форума от край до край,мисля че съм подготвена психически за всичко и съм доста информирана и от всичко,което прочетох тук.
Но искам да споделя с Вас ,че ми предстои амниоцентеза на 16.01.12 в Майчин дом,тъй като резултатите от вторият БХС са доста лоши 1:7 за синдром на Даун.Досега не прочетох при някоя от Вас за такъв резултат...Просто исках да го споделя с Вас и да Ви приканя да се молите с мен за добри резултати от амниоцентезата Simple Smile Благодаря на Всички предварително и стискайте палци  Praynig

# 137
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Здравейте момичета ,нова съм във форума Simple Smile
Прочетох форума от край до край,мисля че съм подготвена психически за всичко и съм доста информирана и от всичко,което прочетох тук.
Но искам да споделя с Вас ,че ми предстои амниоцентеза на 16.01.12 в Майчин дом,тъй като резултатите от вторият БХС са доста лоши 1:7 за синдром на Даун.Досега не прочетох при някоя от Вас за такъв резултат...Просто исках да го споделя с Вас и да Ви приканя да се молите с мен за добри резултати от амниоцентезата Simple Smile Благодаря на Всички предварително и стискайте палци  Praynig

 Flowers Four Leaf Clover fingerscrossed Hug

Успех!

# 138
  • Мнения: 6 703
Изчетох цялата тема, на мен също ми предстои амниоцентеза в Майчин дом и всяка информация ми е от полза.
irinadi , какво стана с теб? Сподели  Hug

# 139
  • София
  • Мнения: 272
пропуснала съм доста, но със закъснение - надявам се, че всичко е минало добре и притесненията вече са зад гърба ви.   Hands Thumbsup

# 140
  • Мнения: 36
 Ако не направя БХС, а направо амнио, ще трябва ли да доплащам , освен 150 лв за избор на екип, или ще ми откажат(38г.)

# 141
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Ако не направя БХС, а направо амнио, ще трябва ли да доплащам , освен 150 лв за избор на екип, или ще ми откажат(38г.)

Ако имаш направление за амниоцентеза, не трябва да плащаш. БХС не знам дали е задължително изискване, защото амнио се прави и по други причини, не само лош резултат от БХС.

# 142
  • Мнения: 36
Мерси Хексе

"....може да Ви бъде предложен по различни причини.

    Вие или партньорът Ви има генетично изменение, което може да бъде предадено на вашето бебе.
    Вашето или семейството на партньора Ви има генетично изменение и съществува риск това изменение да бъде предадено на вашето бебе.
    Имали сте предишно дете с генетично изменение
    Проведени са Ви други видове изследвания по време на бременността (като ултразвуков анализ, търсене на нухална транслуценция или кръвен тест) и те са показали, че съществува увеличен риск за раждане на бебе с генетично изменение."

Това намерих като причина за амнио. А ако реша  да направя без направление каква е цената знаеш ли или  има  инфо някъде?

# 143
  • Варна
  • Мнения: 17 951


Това намерих като причина за амнио. А ако реша  да направя без направление каква е цената знаеш ли или  има  инфо някъде?

Моята информация вече не е актуална, обади се направо в Майчин дом и питай.
/Или убеди лекаря си, че е наложително да направиш. Наложително ли е?/

# 144
  • Мнения: 36
да, ще се обадя,бих поела риска от процедурата, иначе ще го мисля   bouquet

# 145
  • София
  • Мнения: 104
Здравейте!
 Отскоро ви чета и понеже прочетох въпроса на mimiroka - включвам се и аз Simple Smile
 Току що звънях в Майчин дом, за да се запиша за амниоцентеза в петък. Специално попитах каква е необходимата сума в случай, че човек не е по клинична пътека.  Аз лично имам направление, но не мога да си позволя престой от 3 дена там, защото имам бебе на 9 месеца и няма кой да го гледа толкова време.  Обясниха ми, че ако искам да си тръгна в същия ден трябва да заплатя процедурата - т.е. 150 лв + 150 лв. ако избера екип + отделно някакви 130 лв ?! за самото изследване, които ако не заплатя излиза, че съм си платила само убождането ( 150лв), но не и изледването! 
Някой има ли представа дали наистина така стоят нещата? Или това беше някакъв евтин начин за изнудване, тъй като се смениха 2 обясняващи по телефона, и двете доста неуверено мрънкаха, та останах с впечатлението, че нещата не са съвсем регламентирани...
Хубав ден на всички!

# 146
  • Мнения: 6 703
babycakes , ако имаш възможност избери си екип, 150 лв е.Аз бях с направление и освен тези 150 лв нищо друго не съм заплатила.Всички в стаята, които бяхме /3 момичета/ бяхме по здравна каса и нищо не сме плащали. Избирайки екип, доктора се ангажира, преглежда те предварително, проверява ти документите и при нас дори ни запази легла при приемането, периодично те проверява как си.Ние бяхме 3 момичета при д-р Цанкова и тя си ни пое от самото начало, в деня в който почиваше имаше докторка, която ни следеше.

# 147
  • София
  • Мнения: 104
Благодаря за отговора, Кашпичкаbouquet
Вече си направих уговорка с доц. Карагьозова, която ми беше препоръчана от няколко места.
Това, което не успях да си изясня е: какъв е вариантът да си тръгна в същия ден, заплаща ли се или става с "благословията" на извършващия манипулацията доктор? Важно е да си тръгна заради бебка, но ми се иска да е по легален начин  Confused

# 148
  • София
  • Мнения: 1 668
Здравейте!
 Отскоро ви чета и понеже прочетох въпроса на mimiroka - включвам се и аз Simple Smile
 Току що звънях в Майчин дом, за да се запиша за амниоцентеза в петък. Специално попитах каква е необходимата сума в случай, че човек не е по клинична пътека.  Аз лично имам направление, но не мога да си позволя престой от 3 дена там, защото имам бебе на 9 месеца и няма кой да го гледа толкова време.  Обясниха ми, че ако искам да си тръгна в същия ден трябва да заплатя процедурата - т.е. 150 лв + 150 лв. ако избера екип + отделно някакви 130 лв ?! за самото изследване, които ако не заплатя излиза, че съм си платила само убождането ( 150лв), но не и изледването!  
Някой има ли представа дали наистина така стоят нещата? Или това беше някакъв евтин начин за изнудване, тъй като се смениха 2 обясняващи по телефона, и двете доста неуверено мрънкаха, та останах с впечатлението, че нещата не са съвсем регламентирани...
Хубав ден на всички!
130лв са изследванията да- или ДНК или цитогенетичен. Аз като ходех си платих избор на екип 150лв, което се сведе само до убождането от д-р Димитрова. Нищо повече, имаше си момиче в стаята, което беше минало при нея и без избор на екип. Разочарована съм много, имаше стажанти, които гледаха,едната преди това и дадоха да ми взема секрет и беше много болезнено.Престоя беше 3 нощи, през които нищо не ми е прилагано,само 2 инжекции но-шпа по мое желание, но като си тръгнах пишеше на епикризата, че ми е вливан и магнезий няколко банки и ми е бито но-шпа, повече отколкото реално беше. Та в крайна сметка пробата се оказа замърсена с кръв и вместо за 4 дни излезе за 14.Т.е. имаше 2 анализа -ДНК и цитогенетичен, като единия го покрива ЗК, другия си го платих аз 130лв, по мое настояване исках и двата, и ДНК то не излезе(който е за 4 дни) ,а направиха само цитогенетичния заради замърсената проба. Като ходех си поисках парите, понеже съм платила реално и двете и те отказаха да ми ги върнат. Аз ако знаех как са нещата не бих платила екип, смисъл няма никакъв.
За тръгването - мен лично не ме пуснаха, макари  да исках.Всъщност никой не пуснаха

Последна редакция: ср, 29 фев 2012, 13:48 от insane

# 149
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Благодаря за отговора, Кашпичкаbouquet
Вече си направих уговорка с доц. Карагьозова, която ми беше препоръчана от няколко места.
Това, което не успях да си изясня е: какъв е вариантът да си тръгна в същия ден, заплаща ли се или става с "благословията" на извършващия манипулацията доктор? Важно е да си тръгна заради бебка, но ми се иска да е по легален начин  Confused

Можеш да си тръгнеш срещу подпис, че излизаш на своя отговорност. С благословията на лекаря става, но според мен е добре да си под наблюдение. Още повече , че имаш друго бебе, като си в къщи няма как да му откажеш да го вдигаш на ръце и т.н.
След амниоцентеза, матката все пак е травмирана и по-склонна да прави контракции и оттам да станат и други бели.
Препоръчвам ти да останеш в болницата.

# 150
  • София
  • Мнения: 104
Благодаря за отговорите, момичета!    bouquet
Хексе, знам, че след процедурата е необходим пълен покой и почивка, но за мен престоят в стационар е лукс, тъй като няма на кого да оставя детето...татко ни е на работа и е невъзможно да отсъства, но поне вечер ще ме отменя. Ще го мисля някак...важното е всичко да е наред с резултатите... Praynig
Хубав ден на всички!

# 151
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Благодаря за отговорите, момичета!    bouquet
Хексе, знам, че след процедурата е необходим пълен покой и почивка, но за мен престоят в стационар е лукс, тъй като няма на кого да оставя детето...татко ни е на работа и е невъзможно да отсъства, но поне вечер ще ме отменя. Ще го мисля някак...важното е всичко да е наред с резултатите... Praynig
Хубав ден на всички!

При кого ще бъде детето по време на процедурата?
 Остави си поне един ден покой, не става въпрос за лукс, а за риск.

# 152
  • София
  • Мнения: 104
Благодаря за отговорите, момичета!    bouquet
Хексе, знам, че след процедурата е необходим пълен покой и почивка, но за мен престоят в стационар е лукс, тъй като няма на кого да оставя детето...татко ни е на работа и е невъзможно да отсъства, но поне вечер ще ме отменя. Ще го мисля някак...важното е всичко да е наред с резултатите... Praynig
Хубав ден на всички!

При кого ще бъде детето по време на процедурата?
 Остави си поне един ден покой, не става въпрос за лукс, а за риск.
Мъжът ми ще я гледа, взел си е свободен ден, но, за съжаление - повече няма как. А баби "под ръка" нямаме, далече са, оправяме се сами, засега успешно Simple Smile
Надявам се поне почивката през първия ден да ми се отрази благотворно, пак е нещо Simple Smile
 Hug

# 153
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Щом ще имаш поне ден почивка съм съгласна.  Laughing
Успех и добър резултат!  Hug

# 154
  • София
  • Мнения: 104
Здравейте, момичета!   Hug
Ето ме отново тук след амниоцентезата. Преди да споделя как протече при мен процедурата, искам да се похваля, че резултатите на бебчо са добри, няма база за притеснения, и от сутринта, откакто разбрах добрите вести, дишам далеееч по-волно!  Grinning
Хексе, ти се оказа повече от права, че оставането в болница е най-добрият вариант - при мен ситуацията се усложни неочаквано и провали всичките ми предварителни нагласи...надявам се за добро. Та накратко: както се уговорих по тел. с доц. Карагьозова, в петък към 8.30 бях вече в МД, минах набързо, без кой знае какво чакане през регистратурата, 213 каб.  и 14 етаж (там чаках малко повече, но не повече от 20 мин), където попълних всички необходими за процедурата документи,след което се отправих към 10-ия етаж..и от тук се започна Великото Висене - близо 2 часа чаках докато ме приеха, настаниха и доцентката ме прие за преглед. След него се оказа, че шийката ми е скъсена (27 мм.) и имам леко разкритие...даже разбрах, че при моето състояние имат право да ми откажат манипулацията. Карагьозова беше категорична, че трябва да ме остави минимум 3-те дена  на системи, а след това ме чака пълен покой, липса на движение, за вдигане на малката и реч не може да става! Направо ми се завъртя всичко пред очите, защото ситуацията ми се видя в онзи момент изцяло без изход! Както и да е, да не разводнявам - останах до понеделник, но се прибирах заради бебка за през нощта, а сутрин сe връщах за системите. Самата манипулация мина идеално, доц. Карагьозова се оказа правилният избор, беше неприятно заради очакването и незнанието, но общо взето бързо свърши Simple Smile Та така...Сега лежа уж, въпреки, че не ми се получава особено Simple Smile Да е жива и здрава бабата на мъжа ми, която се притече на помощ, въпреки, че е на 77 год. и с високо кръвно...а милата ми майчица е със счупена кост на рамото и до средата на април е "извън строя"...
Стана доста дълго май, за което се извинявам Simple Smile Дано поне с нещо да съм била някому полезна.
 Hug

# 155
  • Варна
  • Мнения: 17 951
Поздравления за добрите новини! Hug

# 156
  • Мнения: 18
Охх, вчера си получих резултатите от БХС, които честно казано изобщо не чаках, защото през първото тримесечие лежах два пъти в родилното, отделно на това се лекувах и в нас и смятах, че съм приключила с проблемите. Мислех си, че единственото което ме чака вече са родилните мъки, но уви!

Рискът при мен за синдром на Даун е 1/45, което директно ме отвежда в София в Майчин дом.
Вчера приех новината мн тежко, но като прочетох страничките от тази тема се убедих, че има надежда, защото диагноза все още нямам. Имаше една мама тук, която бе с резултат 1/7, но от амнио-то се оказало, че няма ни най-малко място за безпокойство.

Записах се за амниоцентезата за 31.07., когато по УЗ ще съм завършила 17-та седмица. Жената с която разговарях, каза че най-подходящ период за процедурата е между 17 и 19 г.с. Така че стискайте отново палци и ще пиша за резултатите Simple Smile

# 157
  • Мнения: 6 703
Успех!!!  Hug

# 158
  • Мнения: 455
Здравейте,момичета!
Много съм притеснена,защото другата седмица ми предстои амниоцентеза в Майчин дом-София.Имам няколко въпроса и ще съм ви благодарна,ако ми отговорите:
До колко часа трябва да съм там на записания за прием ден?
Какво ще речр допълнителни генетични изследвания?За кои болести?Вие правихте ли ги и ако да с кои реактиви от МЗ или от Майчин дом?
Какви изследвания трябва да направя предварителна?
Как са условията и храната?Ако храната е мизерна има ли заведения или магазинчета,от които да си купиш нещо за хапване,вода?
Хубав ден!

# 159
  • София
  • Мнения: 1 668
Здравей, когато аз бях около преди година бяхме около 7-8 сутринта там, защото имаше обикаляне по кабинетите. Мисля,че по телефона казват точен час, защото мина време и не съм абсолютно сигурна. Генетичните изследвания са две - ДНК анализ и цитогенетичен анализ. Второто покрива първото с няколко болести повече (мисля,че обхваща 98% от всички генетични заболявания или 99% не помня с точност),а ДНК анализа е за няколко -синдром на Даун и какви бяха други още най-често срещаните. ДНК анализа излиза за около 5 дни, цитогенетичния за 2-3 седмици. Правиш или единия, или другия, защото здравната каса покрива само едното. Ако искаш и двете се доплаща - по спомен още 130лв. Мисля, че повечето правят само ДНК анализа и е напълно достатъчен. Аз като по страхлива исках и двата и платих още 130лв, след което пробата ми се замърси и не успяха да направят ДНК анализа и чаках около 3 седмици за цитогенетичния, а парите не са ми върнали, така че прецени си, според мен нужда и от двата няма.Изследванията трябва да ти кажат какви да си направиш - пълна кръвна картина, скорост на кръвосъсирване (мисля, че нещо такова беше).Условията там са как да кажа- на мен не ми харесваха - храната е МАЛКО, особено за бременни жени, аз ако разчитах на тях щях да пукна от глад. Има заведения наблизо като капанчета, а долу в самата болница има място, където продават сандвичи, плодове, снаксове и всякакви такива.Аз карах мъжа ми да ми носи от нас разни пържолки и такива подобни  Simple Smile Бях си платила и избор на екип - според мен няма особен смисъл, защото така или иначе се отнасяха пренебрежително с мен, пък и нали се замърси пробата, та можеш да си спестиш 150лв за избор. Това е и успех с резултатите.

# 160
  • Мнения: 455
Здравей! Simple Smile
Сърдечно ти благодаря за изчерпателния отговор!Това е много важна информация за мен.
Благодаря! Hug

# 161
  • Мнения: 8
insane, правилно ли те разбирам, че в момента се плаща веднъж за избор на екип 150лв. и освен това 130лв ако искаш и двете изследвания (ДНК и цитологично)?

# 162
  • Мнения: 455
insane, правилно ли те разбирам, че в момента се плаща веднъж за избор на екип 150лв. и освен това 130лв ако искаш и двете изследвания (ДНК и цитологично)?
Здравей!Видях,че питаш и понеже аз знам отговора реших да ти пиша.Извини ме!
Да,правилно си разбрала.За допълнителното изследване се плаща 130 лв,ако искаш да го правиш,естествено и 150 лв за екип.
Аз заплатих само изследването.Реших,че всички лекари там са добри.А и не знам кой да избера,понеже не ги познавам,но ми се падна много добър лекар-Д-р Манчев. Peace
Успех!

# 163
  • София
  • Мнения: 1 668
Да, simona е обяснила добре. Но може и нищо да не плащаш и да направиш едното или другото изследване-  повечето правиха само ДНК анализа и не избираха екип и съответно не са плащали нищо

# 164
  • Мнения: 8
Благодаря, момичета, за инфото! Simple Smile

# 165
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Предстои ми амниоцентеза при д-р Марков и ще съм много признателна за всеки отзив за работата му!!! Моля, ако някой е правил амнио при него нека сподели впечатленията си !

Предварително благодаря!   bouquet

# 166
  • София
  • Мнения: 272
Предстои ми амниоцентеза при д-р Марков и ще съм много признателна за всеки отзив за работата му!!! Моля, ако някой е правил амнио при него нека сподели впечатленията си !

Предварително благодаря!   bouquet

Алегра, ако става въпрос за др Марков от Майчин дом по мое време преди 3 години и половина се чуваха само хубави неща. Аз бях при него на 3Д и също смятам, че е мн добър професионалист.  Peace

# 167
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много благодаря за отзива!!! Най-вероятно ще събера кураж и ще му се доверя Wink

# 168
  • Мнения: 19
Здравейте момичета, дано все някои да чете тук че имам няколко въпроса а пък нищо не ми стана ясно от прочетеното пък и ми трябва актуална информация. Та ако може някои да напише актуални телефони и после колко по рано трябва да се обадя за час и дата, и ако искам амниоцентезата да ми я извърши д-р Марков къде и кога трябва да го заявя и това води ли се избор на екип? благодаря предварително дано някои ми отговори по- бързо че много се притеснявам.

# 169
  • Мнения: 455
Здравей!
Ето тук можеш да видиш телефоните: http://maichindom.com/bg/phonebook/
Мисля,че номерата са : 02/ 9172 200 или 02/ 9172 355 Или поне това е номера за информация.На него би трябвало да ти кажат кой  е номера за записване.
Записването за амниоцентеза е поне 3-4 дни преди датата за процедурата.А тя както вече предполагам знаеш е  най-добре да се направи през определени седмици от бремеността. За съжаление вече съм забравила кои, но ако се поровиш из нета ще разбереш.
Що се отнася това амниоцентезата да ти я прави Д-р Марков,да , точно това е избор на лекар,за което съответно се плаща.Трябва да го заявиш там при попълването на документите,мисля,че се казваше информирано съгласие...
Успех!

# 170
  • Мнения: 19
Много благодаря за бързия отговор имам време значи все още, а колко време се чака за резултатите?

# 171
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много благодаря за бързия отговор имам време значи все още, а колко време се чака за резултатите?

Здравей,

Д-р Марков вече не работи в Майчин дом и можеш да направиш процедурата при него като си запишеш час в частния му кабинет.

http://www.mc-markovs.com/index.php?option=com_content&task= … 43&Itemid=144

Тъй като графитък му е зает за целия септември - трябва да кажеш че става дума за амниоцинтеза и ще ти запишат извънреден час - преди часовета на останалите пациенти, така, че ще те вмъкнат извънредно.

АЗ днес бях на преглед при него и съм изключетлно впечатлена от него!!! Изключително ерудиран, етичен, интелигентен доктор   bouquet  bouquet Дано да има повече такива доктори, като него!

 

# 172
  • Мнения: 19
Правилно ли предполагам, че в частния си кабинет не работи с направления?

# 173
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Аз взех час за Мазнейкова за сряда сутринта. Доплащането от 400лв ми се вижда обир, но доцентките в Майчин дом са в отпуска до 15.09, а аз съм в 18 гс и не мога и не искам да чакам. Рискът ми е 1:130, заради понижен АФП 0.43 е.
Все се надявах да ми се размине, но някак си вътрешно съм се настроила отдавна, че няма да ми се размине амниото, нали съм на 38г.

# 174
  • Млечния път
  • Мнения: 150
Аз взех час за Мазнейкова за сряда сутринта. Доплащането от 400лв ми се вижда обир, но доцентките в Майчин дом са в отпуска до 15.09, а аз съм в 18 гс и не мога и не искам да чакам. Рискът ми е 1:130, заради понижен АФП 0.43 е.
Все се надявах да ми се размине, но някак си вътрешно съм се настроила отдавна, че няма да ми се размине амниото, нали съм на 38г.

Красе,

За чакането си права, но иначе рискът не трябва да те плаши. Моята АЦ я прави доц. Димитрова, бях в 21 г.с. Рискът за Даун, който беше изчислен, беше 1:25 във БХС 2. Бебето ми е напълно здраво. Успех и спокойствие!

# 175
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Аз съм странно спокойна. Бебето беше изключително жизнено и развито прекрасно на скрийнинга, но отивам. За мен избор няма, другото е тото и безотговорност. Имам здрав син на 7г., това ми е упората.

# 176
  • Мнения: 19
Момичета, и моя ден за амнио  приближава . Другата седмица във вторник , съм там само ако някой може да ми каже има ли изискване да си на гладно стомахче?

# 177
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Момичета, и моя ден за амнио  приближава . Другата седмица във вторник , съм там само ако някой може да ми каже има ли изискване да си на гладно стомахче?
Не.

# 178
  • Мнения: 6
Здравейте! При постъпване за амниоцентеза в понеделник в "Майчин дом" - София, има ли вероятност  в сряда да ме изпишат?

# 179
  • Мнения: 6 703
Преди 2 години, когато аз бях там ме държаха задължително 3 нощувки, на 4 ден ме изписаха  Peace При мен нямаше усложнения и всичко беше ОК, момичето до мен го задържаха още няколко дни, всичко е мн относително.Нека мине процедурата и тогава мисли за изписване, важно е да си там под наблюдение Peace
Успех!

# 180
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
При мен една акушерка, мазно-мила, дойде още докато ме приемаха да ми подшушне, че щяла да ме пусне да си ходя още същия ден. След процедурата полежах ок.2 часа и тя дойде да...си поиска пари за да ме пусне.  И си тръгнахна същия ден.

# 181
  • Мнения: 6 703
Три дни ми слагаха системи и не съм искала да си ходя, още повече да давам пари за това.По-важно беше да лежа за да е всичко наред с бебка.Но всеки за себе си решава и носи отговорност за действията си  Peace

# 182
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Аз не съм искала да си ходя. А и докато бях там никаква система не ми сложиха.

# 183
  • Мнения: 1 602
Момичета в понеделник трябва да си уговарям амниоцентеза в Майчин дом. Могат ли да ме планират за вторник или ще трябва да изчакам няколко дни. Как става избирането на екип? Мога ли още по телефона да заявя кой искам да ми направи манипулацията или чак като ме приемат. Дават ли болнични за престоя там?

# 184
  • Мнения: 207
Влизам да споделя съвсем пресен опит. Обаждаш се, казват ти ден (след 2-3 дни обикновено) и не можеш да си избереш екип по телефона, отиваш в деня раничко- регистратура, 210 кабинет за документи и избор на екип и каквото там се сетиш, 212 кабинет за генетична консултация и епруветки, каса за плащанията ако ще има ( 156 за екип, 150 за допълнително изследване), качваш се в отделението за приемане и настаняване, чакаш, после чакаш още, взимат те и ти правят манипулацията, правят н0-шпа и банка с магнезии ако трябва, оставаш да лежиш 3 дни, изписват те и ти дават епикриза и болничен за престоя плюс един месец... Манипулацията е неболезнена и минава за общо 5 минути- оглед, почистване, бодене ( болката е колкото от мускулна инжекция), оглед отново и това е. За оставането съм със смесени чувства- аз държах да остана, защото съм с контракции и т.н и исках да ме наблюдават, ама... йок... На следващия ден след манипулацията ме заболя много- щях да припадна от болки, гърчих се цял ден и се молех някой да ме прегледа. Казаха ми,че се лигавя и това е... Исках само да пуснат и да отида да си платя някой да ме види, ама йок- ако искаш да си тръгнеш- пари... И така... Не искам да плаша никого... Манипулацията не е страшна и не е опасна, но ако имаш проблем някакъв няма кой да те погледне, без значение дали си с или без избор на екип... Това е
Пожелавам ви от сърце кураж и здрави нерви, за да преминете през това изпитание и да се зарадвате с цяло сърце после на здравите си сладки бебоци. Прегръдки

# 185
  • Мнения: 113
Влизам да споделя съвсем пресен опит. Обаждаш се, казват ти ден (след 2-3 дни обикновено) и не можеш да си избереш екип по телефона, отиваш в деня раничко- регистратура, 210 кабинет за документи и избор на екип и каквото там се сетиш, 212 кабинет за генетична консултация и епруветки, каса за плащанията ако ще има ( 156 за екип, 150 за допълнително изследване), качваш се в отделението за приемане и настаняване, чакаш, после чакаш още, взимат те и ти правят манипулацията, правят н0-шпа и банка с магнезии ако трябва, оставаш да лежиш 3 дни, изписват те и ти дават епикриза и болничен за престоя плюс един месец... Манипулацията е неболезнена и минава за общо 5 минути- оглед, почистване, бодене ( болката е колкото от мускулна инжекция), оглед отново и това е. За оставането съм със смесени чувства- аз държах да остана, защото съм с контракции и т.н и исках да ме наблюдават, ама... йок... На следващия ден след манипулацията ме заболя много- щях да припадна от болки, гърчих се цял ден и се молех някой да ме прегледа. Казаха ми,че се лигавя и това е... Исках само да пуснат и да отида да си платя някой да ме види, ама йок- ако искаш да си тръгнеш- пари... И така... Не искам да плаша никого... Манипулацията не е страшна и не е опасна, но ако имаш проблем някакъв няма кой да те погледне, без значение дали си с или без избор на екип... Това е
Пожелавам ви от сърце кураж и здрави нерви, за да преминете през това изпитание и да се зарадвате с цяло сърце после на здравите си сладки бебоци. Прегръдки
На мен ми предстои амниоцентеза другия четвъртък(от БХС 1:150 риск за Даун).Много се притесних,поревах си доста,но след като прочетох за какво става дума съм по-спокойна.Стискам палци всичко да е наред!

# 186
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Аз бях с 1:130, правих миналата година, но при Мазнейкова. Напразни тревоги, лежи и спи до мен, нормално детенце. Аз съжалявам, че се поддадох на паниката и я направих тая пуста амнеоцентеза. Но пък след резултата се успокоих. Успех на всички и живи и здрави дечица на финала

# 187
  • Мнения: 38
А защо ти дават и един месец болничен, аз като говорих преди да се запиша за амиоцентезата докторката каза че само три дни болничен.?

# 188
  • Мнения: 207
Цитат
А защо ти дават и един месец болничен, аз като говорих преди да се запиша за амиоцентезата докторката каза че само три дни болничен.?
Дават болничен,ако искаш. Ако не искаш-дават ти само за болничния престой. Ти си решаваш- само гледай да ги уведомиш,че са лееееееко бавни. Успех   bouquet

# 189
  • Мнения: 1
Здравейте момичета! Моят риск от синдром на Даун с БХС беше 1 от 55. Правих амниоцинтеза в МД София, при доц. Ж. Карагьозова на 19.11.2014г. Всичко мина изключително бързо и самата процедура не е толкова страшна, колкото са коментарите свързани с нея. Нямах избор на екип, но за миг не съжалих, че се паднах при доц. Карагьозова. Много спокойна и лъчезарна жена, въпреки натоварения си график.
  И най-важното - днес на 21.11.2014г. станаха ясни и резултатите, всичко с бебето е наред и няма никакви хромозомни и други аномалии. Пожелавам успех и спокойствие на всички на които предстоят такива изпитания!

# 190
  • Мнения: 38
Здравейте и от мен , Моята риск беше 1 от 170. Правих амиоцентеза в Майчин дом на 18.11.2014г. при д-р Савова /тя преди работеше в Първа АГ/. Това ми е трета бременност, имам две здрави деца и не съм имала повишен риск с тях. Днес ми излязоха резултатите и бебето ми е здраво. Стоях в болницата три вечера от вторник и петък днес ме изписаха. Наистина всичко мина бързо с манипулацията, чакането на резултата е гадно. Иначе ми сложиха два пъти система и четири пъти мускулна инжекция. После докторката ми препоръча да си взема месец болничен, за да съм спокойна и да лежа повече. Каза и никакъв секс един месец след процедурата и да не вдигам тежко.  Иначе съм доволна от отношението на всички медицински лица там.
И аз пожелавам успех на всички , които им предстои.

# 191
  • Мнения: 3
Много изчетох,много ревах ,но точно в този момент се храним и ще излизаме на разходка.Моите резултати бяха 1 към 17 ,сами можете да си представили как съм се чувствала.Процедурата ми беше извършена от д-р Савова.Безболезнено е и наистина чакането за  резултата е по-страшен.Престоя е 3 дни .Това не се страхувайте бъдещи мами .

# 192
  • Мнения: X
Има мами, при които основанието да се страхуват е 50%.
Амниоцентезата е много важно изследване. И за жалост незаменимо в някои случаи.
Не само БХС налага амниоцентеза.
Кураж момичета и колкото се може с по-малко емоции.
 Praynig

# 193
  • Мнения: 7
Здравейте на всички Simple Smile Бих искала да попитам дали има някоя мама която да си е правила амниоцентеза тази година или в края на миналата и също така как стоят нещата сега, какви са цените и да ми препоръчате лекар при които да си направя амниоцентезата, понеже не съм от София и не ги познавам лекарите там? Благодаря предварително!

# 194
  • Мнения: 113
Здравейте на всички Simple Smile Бих искала да попитам дали има някоя мама която да си е правила амниоцентеза тази година или в края на миналата и също така как стоят нещата сега, какви са цените и да ми препоръчате лекар при които да си направя амниоцентезата, понеже не съм от София и не ги познавам лекарите там? Благодаря предварително!
Аз си правих ноември месец 2014г в Майчин дом при доц.Димитрова.доц.Стойков от гр.Плевен ме прати при нея(лично й се обади и ме записа при нея) след като резултатът ми беше 1:140.Бях много уплашена,ревах като скъсана,но наистина е така,както го описват и момичетата по горе.Манипулацията е безболезнена,минава много бързо.От здравната каса поемат само единия резултат(който става по бавно,но е по разширен),а аз си платих другия(който става бързо).Платих си също и за стая в Майчин дом(май беше по 60лв на ден),за да имам самостоятелна баня и тоалетна.Гадното е,че няма телевизор и Интернет..Това е.После се обаждаш по телефона за резултата и това е.Моят беше отрицателен Simple Smile Имам прекрасно момиченце,на 10мес. вече Simple Smile Успех!

# 195
  • Мнения: 7
Здравейте на всички Simple Smile Бих искала да попитам дали има някоя мама която да си е правила амниоцентеза тази година или в края на миналата и също така как стоят нещата сега, какви са цените и да ми препоръчате лекар при които да си направя амниоцентезата, понеже не съм от София и не ги познавам лекарите там? Благодаря предварително!
Аз си правих ноември месец 2014г в Майчин дом при доц.Димитрова.доц.Стойков от гр.Плевен ме прати при нея(лично й се обади и ме записа при нея) след като резултатът ми беше 1:140.Бях много уплашена,ревах като скъсана,но наистина е така,както го описват и момичетата по горе.Манипулацията е безболезнена,минава много бързо.От здравната каса поемат само единия резултат(който става по бавно,но е по разширен),а аз си платих другия(който става бързо).Платих си също и за стая в Майчин дом(май беше по 60лв на ден),за да имам самостоятелна баня и тоалетна.Гадното е,че няма телевизор и Интернет..Това е.После се обаждаш по телефона за резултата и това е.Моят беше отрицателен Simple Smile Имам прекрасно момиченце,на 10мес. вече Simple Smile Успех!

Благодаря за информацията! Самата манипулация не ме притеснява, имам още няколко въпроса. Колко струва другия резултат, който си си платила, а също така  и по колко жени са в общитете стаи?

# 196
  • София
  • Мнения: 3 159
niki_124, изборът на екип е 150 лв, ДНК анализът също 150 лв, резултатът излиза до 4-5 дни. На мен ми препоръчаха задължително да пусна ДНК и цитогенетичен, защото ако пробата не е ОК и се разбере след месец, амниото става безсмислено.
В края на октомври 2015 я правих, но на 5я етаж при др Цанкова. Доволна съм, всичко беше наред.

# 197
  • Мнения: 7
Много благодаря за информацията момичета!

# 198
  • Мнения: 6
Здравейте и от мен. Правих амнио миналата седмица - на 07.04. в Майчин дом. Без да плащам за екип. Процедурата направи доц. Карагьозова - изключително професионално и спокойно. Не съм платила нищо нито за процедурата, нито за престоя там. Единственото, за което се моля сега, е резултатът да е добър и бебка да е здрава. Амин! Praynig

# 199
  • Мнения: X
Ще ти стискаме палчета и ние всичко да е наред.
 Ти разширена ли пусна?

# 200
  • Мнения: 6
Привет, не бях влизала отдавна. Благодаря за подкрепата, резултатът е добър и всичко с бебка е наред Joy
От чисто психологичска гледна точка избрах по-краткото изследване, тъй като нас ни интересуваше Даун, за което и то дава отговор. Просто преценихме, че тези 3-4 седмици, в които правих два пъти БХС, чаках резултати и прехвърлях всякакви кошмарни сценарии в главата си са ми достатъчни. Затова направихме бързи тест с резултат за седмица, вместо още месец да не знам какво се случва и какво предстои  Laughing

# 201
  • Мнения: 17
Здравейте прочетох цялата тема и минах през процедурата началото на май 2016
Бях много притеснена имах записан ден за постъпване в болницата отидох в 8 в 9:30 ме приеха наистина се чака много пред 210 кабинет качих се на 10 етаж в 10 ме прегледаха и до 10:30 всичко беше свършило.
Прегледаха ме с ехограф лекарката набеляза място изчистиха ми корема и за по малко от минута лекарката беше приключила с вземането на проба след което пак ме прегледаха с ехографа чихме сърцето на бебето и си отидох в стаята.
Питах дали има процес на възстановяване и отговора беше че в повечето държави жените отиват на работа след процедурата.Както всички са написали не се притеснявайте не гледайте какво правят лекарите те си знаят работата . Има две нощувки задължителен престои и преди да ме изпишат пак ме прегледаха с ехограф а максималния болничен е 8 дни поне на мен така ми казаха
Успех на всички и запомнете че в майчин дом правят тази процедура всеки ден .

# 202
  • Мнения: X
Много успокоително ми стана след като прочетох последния пост.
 Може ли някой да сподели, докато е бил в МД за амниоцентеза имало ли е мами правили хорионбиопсия, защото тя се прави по-рядко?

# 203
  • Мнения: X
Какви изследвания правят преди самата амниоцентеза - пкк и за хепатит?
 А след интервенцията дават ли антибиотици или някакви лекарства??

Последна редакция: ср, 08 юни 2016, 21:50 от Анонимен

# 204
  • Мнения: 556
Ако ще си правиш амниоцентезата в МД най-добре влез на сайта им и там ще видиш всичко актуално. Помня, че трябваше да си носиш и картончето с кръвната група. Изслезванията трябва да са ти правени най-малко 7 дни преди постъпването. След интервенцията на мен и на другите жени не ни беше давано нищо. Иначе съм чувала, че някои ги слагали на системи.

# 205
  • Мнения: X
Уж,ровя да чета, а не мога да намеря.
На фраксипарин съм.
Който знае да ме посъветва какви изследвания трябват преди амниото, всъщност при мен ще е хорионбиопсия.
По здравна каса ще съм -2 нощувки ли се остава в болницата?
Ще правя изследване за генетично заболяване, но чета, че може и за хромозомни аномалии?

Последна редакция: чт, 09 юни 2016, 11:12 от Анонимен

# 206
  • София
  • Мнения: 3 159
Ако ще си правиш амниоцентезата в МД най-добре влез на сайта им и там ще видиш всичко актуално. Помня, че трябваше да си носиш и картончето с кръвната група. Изслезванията трябва да са ти правени най-малко 7 дни преди постъпването. След интервенцията на мен и на другите жени не ни беше давано нищо. Иначе съм чувала, че някои ги слагали на системи.

Аз бях на системи 2 дни, но правих амниоцентезата на 5я етаж, а не при Димитрова на 10я.

# 207
  • Мнения: 6
привет,

за АМ трябва да имаш пълна кръвна картина, васерман, хепатит, ХИВ - поне това помня от преди два месеца  Embarassed Общо взето лекаря, който ме следи изпринти на един лист всички резултати от изследвания, които той ми е правил. Но звънни и питай по телефона - ще ти кажат. А, и направление за хоспитализация, за което имаха изискване по коя клинична пътека да е - казаха ми го изрично като ходих з аБХС преди това. Също така копие на картончето за кръвна група и личната амбулаторна карта. Престоят е две нощи, процедурата - нищо страшно. На мен ми я прави доц. Карагьозова. Като попитах за някакви препоръки след това, ми каза, че за собствено успокоение мога да взема но шпа и това беше. Преди да те изпишат пак те гледат с ехограф, дали всичко е ок с бебето. Не го мисли, от собствен опит мога да кажа, че страхът от самата процедура и чакането на резултатите след това са в пъти по-големи от нищожната болка от пробождането по време на взимане на пробите. Успех ти желая и здраво бебенце на финала!

# 208
  • Мнения: 6
И още нещо се сетих. Чак като постъпих разбрах, че кръвната картина трябва да е 7 дни назад най-късно, а моята беше от пред имесец  Rolling Eyes Но нямаше никакъв проблем, при постъпването ми взеха кръв за ново изследване. Аз също бях на петия еташ, клиника "Майчин риск"

# 209
  • Мнения: X
Тестовете два вида ли са? Единият е бръз, а другия е бавен?
Единият е разширен, а другият е кратък?
Това не ми е ясно.

# 210
  • Мнения: 6
да, два вида. По-дългия изследва по-голям брой аномалии. можеш да направиш и двата или един от двата. Ако правиш и двата - единият се плаща

# 211
  • Мнения: X
Дано има достатъчно материал, че и за моногенни заболяване трябва да правя.
И как да го наричам дългия тест,а краткия? Цитогенетичен ли се нарича дългият, пълният?

# 212
  • Мнения: 556
Ако ще си правиш амниоцентезата в МД най-добре влез на сайта им и там ще видиш всичко актуално. Помня, че трябваше да си носиш и картончето с кръвната група. Изслезванията трябва да са ти правени най-малко 7 дни преди постъпването. След интервенцията на мен и на другите жени не ни беше давано нищо. Иначе съм чувала, че някои ги слагали на системи.

Аз бях на системи 2 дни, но правих амниоцентезата на 5я етаж, а не при Димитрова на 10я.
И аз бях на 5-я етяж при доц. Карагьозова. А на тези, за които съм чувала, че са им слагали системи са били при Димитрова.

# 213
  • Мнения: 6
Идея нямам как се наричат. При приемането те изпращат да си вземеш епруветки за взетите проби и тогава ти правят и консултация с генетик- Той ти обяснява какво изследва единия тест, какво другия. и Тогава избираш Naughty

# 214
  • София
  • Мнения: 310
Здравейте момичета! Правиха ми амниоцентеза на 29.06.- бърз тест, защото съм вече в 21-ва г.с. Интересува ме резултата от къде се взима и дали мога да се обадя на някакъв телефон за да разбера дали е готов.

Ще споделя, че не съм плащала за процедурата, нито за екип, всичко минава по здравна каса с талон 7 за хоспитализация издаден от личния лекар или от гинеколога ви, освен ако не желаете разширения тест (за това ви питат когато попълвате документите и ви дават епруветки, тогава и си избирате екип). Аз отидох да си запазя дата предния ден. Изследванията ги има в сайта на МД в раздела за хоспитализация, можете да си ги направите предварително или поне повечето, но по принцип ги правят там! Манипулацията ми я направи д-р Манчев, безболезнено е, но от напрежението припаднах след това. Беше ми назначен антибиотик, който ми вливаха венозно до последния ден на престоя, до преди изписването (2 нощувки- на 3-я ден изписват). След процедурата, първия ден имах и силни контракции за това ми биха 2 пъти Но- шпа мускулно, всички бяха много мили, нямам никакви оплаквания. Доктор Манчев съвсем не скрито си иска пари, но не сте длъжни да плащате на никой за нищо!!!

# 215
  • Мнения: 1
Според кръвни изследвания и БХС 15-16 г.с се наложи да правя амниоцинтеза.Резултат 1:95. Направих го в Майчин Дом ( 18.г.с)с направление 7 за хоспитализиране и готови всички необходими др.изследвания.Приемането става сравнително бързо,ако няма много хора.Регистратура на поликлиника на 2 ет. После се минава се през 210 кабинет,следва консултация с генетик според изследванията в 212 каб.( носих копия на 1 и 2 БХС) и уточняване как и след колко време излиза резултат.Ако вс,е наред уведомяват по ел.поща,ако има проблем по тел.и среща.Хоспитализираха ме на на 5 ет.отделение обща проблемна бременност с лекар д-р Цанкова.Много добър специалист!Първият ден проверяват за контракции бият но-шпа,поставят система.На 2 ден д-р Цанкова прави преглед и ако всичко е спокойно взима околоплодна течност,която се изпраща веднага за анализ в генетичната лаборатория.Следва отново но-шпа и система.На сл.ден преглед за състоянието на матка и ако вс.е наред изписване.Избрах кратко генетично изследване с резултат до 5 р.дни.Постъпих в сряда,петък  ме изписаха.Резултат получих,по имейл в понеделник.Благодаря на Господ,че всичко за сега е нормално!Не трябва да се паникьосвате,защото в отделението има и тежки случай..Желая  здраве и спокойна бременност на всички!

Последна редакция: сб, 21 яну 2017, 09:13 от DENP

Общи условия

Активация на акаунт