ЗАДАЧА .. ПОМОЩ !!!!

  • 3 428
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Борова дъска плава във вода , с дебелина 0,2 метра . Плътността на водата е 1000 кг/м3 , плътността на бора е 490 кг/м3 .  Колко метра е потопена дъската   Embarassed  Sad

# 1
  • някъде там и аз незнам
  • Мнения: 45
Борова дъска плава във вода , с дебелина 0,2 метра . Плътността на водата е 1000 кг/м3 , плътността на бора е 490 кг/м3 .  Колко метра е потопена дъската   Embarassed  Sad
ooooh!боже каква е тази задача за кой клас е #Crazy

# 2
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Сина си спомня, че е за около седми клас, но нас в математиката хич ни няма.  smile3538 Той е 11 клас и тази наука ни е дошла до... Sob

# 3
  • Мнения: 25 571
Дай формулата, де. Да не сме луди да я помним.  Laughing

ПП Задачата би трябвало да е по физика, а не по математика.

# 4
  • някъде там и аз незнам
  • Мнения: 45
Борова дъска плава във вода , с дебелина 0,2 метра . Плътността на водата е 1000 кг/м3 , плътността на бора е 490 кг/м3 .  Колко метра е потопена дъската   Embarassed  Sad
Пробвай тук дано ти помогнах
 Rolling Eyes                  http://www.domashno.bg/

# 5
  • Rio de Janeiro/Austevoll/Varna occasionally
  • Мнения: 580
Нещо ми се струва, че задачата не е пълна... newsm78

# 6
  • Мнения: 4 585
Х метра ще се потопи, теглото на изместената вода трябва да се изравни с това нацялата дъска.
Теглото на дъската е правопропорционално на дебелината и, а на изместената вода е правопропорционално на х. И двете тегла са правопропорционални на плътността.

0,2.490=х.1000
х=98/1000=0.098м

# 7
  • Мнения: 451
Получих същото, ама директно си разделих по-голямата плътност на по-малката и после разделих дебелината на резултата  Joy

# 8
  • някъде там и аз незнам
  • Мнения: 45
браво на математиците newsm44

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Вълкът и Мадам мираж- приемете моите СТРАХОпочитания  newsm43

# 10
  • Мнения: 4 585
Няма нищо, имаtе такава тема в Хоби, пускахме си задачки, но сигурно е отишла в архива вече.
За тая задача трябва да се знае закона на Архимед - на всяко тяло, потопено в течност, му действа сила, от долу нагоре, равна на теглото на изместената от тялото течност.
В случая само на изместената от потопената част на дъската течност.
Широчината и дължината на дъската са без значение, защто със съшите държина и широчина ще е паралелепипедът изместена течност, дори и да ги включим като произведения във формулата за тегло на паралелепипед, ще се съкратят.
х.у.0,2 - обем на дъската с дължина х, широчина у и височина 0.2м
х.у.0,2.490  - тегло на дъската.
z - метра ще потъне дъската
х.у.z -обем на изместената вода
х.у.z.1000 - тегло на изместената вода.
Дъската ще потъва, докато противоположните сили се изравнят, т.е. стигаме до предишното уравнение, само че сега означихме потъналото със z

x.y.0,2.490=x.y.z.1000

# 11
  • някъде там и аз незнам
  • Мнения: 45
Няма нищо, имаtе такава тема в Хоби, пускахме си задачки, но сигурно е отишла в архива вече.
За тая задача трябва да се знае закона на Архимед - на всяко тяло, потопено в течност, му действа сила, от долу нагоре, равна на теглото на изместената от тялото течност.
В случая само на изместената от потопената част на дъската течност.
Широчината и дължината на дъската са без значение, защто със съшите държина и широчина ще е паралелепипедът изместена течност, дори и да ги включим като произведения във формулата за тегло на паралелепипед, ще се съкратят.
х.у.0,2 - обем на дъската с дължина х, широчина у и височина 0.2м
х.у.0,2.490  - тегло на дъската.
z - метра ще потъне дъската
х.у.z -обем на изместената вода
х.у.z.1000 - тегло на изместената вода.
Дъската ще потъва, докато противоположните сили се изравнят, т.е. стигаме до предишното уравнение, само че сега означихме потъналото със z

x.y.0,2.490=x.y.z.1000

smile3529 БРАВО шапка ти свалям newsm20

# 12
  • Мнения: 2 480
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D0%B … D0%BE%D1%81%D1%82

http://www.zapiski.info/view.php?id=1386

Вълк, добре си я решил, но мъгляво си я обяснил. Няма да я  разберат. Ще се опитам и аз да я обясня.

Знаем, че на дъската действа архимедовата сила отдолу нагоре. По дефиниция тя е:F=p1.g.Vдпот
р1-плътността на водата, Vдпот-потъналият обем на дъската, g-земното ускорение
Условието ни дава плътностите на водата и на дъската(p2) и дебелината на дъската-d. Търсим дълбочината на потъване x.
За да не потъва и да не изплува нагоре дъската, архимедовата сила трябва да се уравновеси с теглото на дъската, тоест:
F=Gд, но Gд=mд.g. Тогава можем да заместим F с: p1.g.Vдпот =mд.g
Но p2=mд/Vд, p2-плътност на дъската, mд-маса на дъската, Vд-обем на дъската
Тогава mд=p2.Vд, тоест теглото на дъската ще бъде:Gд=p2.Vд.g
Знаем, че обемът на дъската е: Vд=a.b.d
Обаче d=x+y е известно. Търсим x.
y-непотъналата част от дъската
Потъналият обем на дъската е:Vдпот=a.b.x
Тогава можем да напишем p1.g.Vдпот=p2.g.Vд
От това следва, че p1.Vдпот=p2.Vд
Заместваме обемите p1. a.b.x=p2.a.b.d
Съкращаваме a.b и се получава p1.x=p2.d
Намираме x=(p2.d)/p1 и задачата е решена. Можем да заместим числата, тоест x=(490.0,2)/1000=0,098m
Съжалявам, че не мога да пиша хубави индекси с компютъра.
Имам забележка и към авторката. От условието не става напълно ясно дали дъската е дебела 0,2m или пък слоят вода е толкова дебел. В 1подобна тема обясних, че е важно буквеното решение на задачата, а не численото. Така са ни учили и в у-ще и в университета. Ако то е правилно, численото решение е съвсем елементарно.

Последна редакция: сб, 23 яну 2010, 01:07 от vl

Общи условия

Активация на акаунт