Проблем с комина ужасна миризма

  • 72 538
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте на всички
живееме на 5 етаж блока е стар строен 1970г.
на шес етажа е и точно в спалнята има ужасна миризма на дим и на ..... не знам как да е оприлича но е ужасна
мажът ми се качва на покрива има 5 отвора на комина като излиза дим от последните два
от нашия комин не излиза дим ....
в стаята като се влезе ужасно мирише стената
реално не влиза дим от розетката а самата стена е вмирисана и само когато комшиите си плаят пачката
комшията които пали печката е от първият етаж
помагайте дайите някакви идеи в безисходица сме в тази зима да отваряме постоянно

# 1
  • Мнения: 15 143
И аз имам този проблем. Има спукани коминни тела /не се вижда, но минава миризмата/.
1. вариант - разбиваш комина /в твоя участък/ и го изграждат на ново - най-тежкия и скъп.
2. облицоваш го, но тук не ми стана ясно преди това с какво се "маже" преди облицовката - аз съм се спряла на този, но ще го правя пролетта.
Човека, който ще го прави просто ми обеща, че ще стане и няма да имам проблем.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Това, че блокът е стар, само може да говори добро, за качеството на строителството...
И не от това зависи, дали ще мирише от комина...

Единият вариант за причината е точно този, който ти е описала Mama Nana - спукано коминно тяло точно на твоя етаж... За да се спука едно коминно тяло може да има много причини, но най-честите са слягане на терена под сградата с някакви минимални сантиметри, което огъва по някакъв начин конструкцията и в най-слабите места се появяват пукнатини... Или при някое от последните земетресения и разлюляването на сградата, същото да се е пукнало, поради факта, че са една от най-слабите части...

Вторият вариант, който е много по-вероятен, поне според мен е... Запушване на основния проход на комина над вас... И съответно - връщане на част от дима обратно надолу (защото димът все пак трябва да отива нанякъде)... За да стане по-ясно, по-долу прилагам една схема, от която се вижда как всеки един комин има основен проход (непрекъснат от долу до горе), в който се образува тягата и допълнителните проходи (прекъснати) за всеки един отделен етаж... Причината да се правят така комините е, от една страна, за да има непрекъсната тяга и от друга страна - да не влиза димът във всички апартаменти от втори до шести етаж, при условие, че на първия етаж гори печка... Поговорете със съседа си от първия етаж, предложете му да си разделите разходите за един коминочистач и да решите проблема... Не вярвам да срещнете разбиране от негова страна, ама... Все пак опитайте... Може и да излезе разбран човек... Питайте и другите под вас дали имат такива проблеми...

Съществува и един трети вариант, който е много малко вероятен... Да е влязла вода в комина и да е преминала през свръзките на коминните тела заедно с разтворената миризма и част от саждите за да избие по мазилката върху комина у вас... Но тогава би имало видими следи по комина от вътре...

Нищо не казваш за момента, в който се появи тази миризма... Кога, дали при първото запалване на печката у съседа или по-късно през зимата... Дали изведнъж се появи или постепенно... Има ли я у съседите под вас и над вас... Това също може да се окаже полезна информация за откриване на причината...

# 3
  • Мнения: 5 641
Ние имаме същия проблем.Когато съседа под нас запали печката си в нашия хол не може да се стои.Няма пушек ,но така мирише,че е нетърпимо.Викали сме коминочистач,уж всичко е наред,не е запушен.Значи,остава да е вариант първи,който обяснява Ekcnpec.Какво е най-добре да се направи в този случай?

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Значи,остава да е вариант първи,който обяснява Ekcnpec.Какво е най-добре да се направи в този случай?

Това, което предлага Mama Nana... Да се събори целия комин у вас и да се иззида нов... Или да се "облече" (изолира) с някакви плоскости...

# 5
  • Мнения: 5 641
Значи,остава да е вариант първи,който обяснява Ekcnpec.Какво е най-добре да се направи в този случай?

Това, което предлага Mama Nana... Да се събори целия комин у вас и да се иззида нов... Или да се "облече" (изолира) с някакви плоскости...
Имаш ли представа с какво е най-добре да се изолира,за да няма след това пак проблем?

Последна редакция: пн, 25 яну 2010, 13:41 от monii

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Имаш представа с какво е най-добре да се изолира,за да няма след това пак проблем?

Не, нямам идея...

# 7
  • Мнения: 5 898
Като гледам годината на построяването-блокът може би не е панелен.Което ще рече,че коминът е вероятно зидан,а не направен от коминни тела.Имам въпрос-коминът видим ли е откъм стаята-ама се изразих.Питам изпъкнал ли е спрямо равнината на стената или е "в стената".Ако е второто-проблемът е голям.Пушек и миризма може да излиза от цялата стена по фугите на тухлите.
Та и аз питам-от скоро ли е проблемът?И панелен ли е блокът?

# 8
  • Мнения: 5 641
 Ekcnpec ,благодаря все пак за инфото!
 Дано някой препатил да даде някаква идея,че е ужасно неприятен този проблем!

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Като гледам годината на построяването-блокът може би не е панелен.Което ще рече,че коминът е вероятно зидан,а не направен от коминни тела.

И от тогава има бетонни блокове, нищо, че няма да са строени по системата ЕПЖС...
А коминни тела има от доста по-рано... Peace

# 10
  • Мнения: 352
Ние имаме същия проблем от миналата зима, когато една жена на 1ви етаж запали печка за пръв път от 25г. Всички етажи до нашия -6ти се опушват здравата. Непрекъснато отварям, с малки деца съм. Тук бях писала, че проблемът се реши, но само за 4-5 дни беше. Значи, какво сме направили ние до този момент-2пъти основно чистене от коминочистач, измазване на нашето коминно тяло, изграждане на шапка, премахване на вентилатори, жалба в Пожарната, жалба до Кмета, комисия, която установи ,че НИЩО НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ. И най-лошото е ,че никой не може да забрани на никой да ползва общите части. На този етап вече сме безсилни. Някой ако е успял да се справи с този ужасен проблем-нека да пише. Ние имаме пушек в целия апартамент. Излиза под дъските и фугите.

# 11
  • Мнения: 5 898
Експрес,
Писала съм "вероятно". Нали всякаква вероятност трябва да се има предвид. А ,че бетон и изделия от него е имало и преди 1970 год. май на всички е ясно.
Що е "бетонен блок". За мен само ЕПЖС. ПП не е бетонен. ЕПК -също.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Като казвам, че по всяка вероятност са коминни тела от типа на съвременните... Изхождам от личния си опит... От "срещите" ми с подобни блокове...... Wink

Според българския държавен стандарт, панелни са блоковете изградени само по системата ЕПЖС (едропанелно жилищно строителство)... Всички останали са монолитни... Аз затова съм написал и бетонни... Такива в болшинството си са блоковете изградени по системата ЕПК (едроплощен кофраж)... Прия тях има много малко вътрешни стени от гипс... Всичко друго е бетон... Нищо, че е монолитно строителство... При системата ППП (пакетно повдигани плочи) стените са почти изцяло тухлени, много рядко има бетонни стени... Но това излиза извън темата... Леко лирично отклонение... Peace

# 13
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Пробвайте да почистите комина. Вчера единствените съседи които се топлят с печка, на втория етаж, запалиха /неволно или нарочно, не знам/ саждите и три етажа над тях имахме нагорещен комин. Комина е поставен във вграден гардероб, хубавото е, че беше неделен ден и си бяхме всички по домовете, защото на съседката под нас й се подпалиха някакви парцали. В съседния блок имаха същия проблем, здраво се одимиха. На нас също ни мирише, на сяра. Блока е  построен около 1970г.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 30
И ние имаме проблеми с комина, който е пукнат и замазан и пак мирише, само на 1-вия етаж от 8 етажен блок са на дърва, но мирише ужасно, а дим няма. Сега мислим какво да правим и се записвам да следя темата.

Общи условия

Активация на акаунт