Спонсорство за детска градина

  • 6 268
  • 46
  •   1
Отговори
  • На село
  • Мнения: 873
Приеха децата ми в хубава детска градина, за която има голям наплив - с "връзки", колкото и да не одобрявам този начин за справяне с проблемите в живота Embarassed Не съм подписвала документи за спонсорство, нито в разговорите ми с директорката е ставало въпрос за такова, но предложих на учителката на синовете ми ("връзката", която всъщност ми е близка роднина) да "сложа едно рамо" по отношение на бюджета за тяхната група.  Имам желание да го направя, не е просто по задължение, а възможностите ми са около 150лв. Нямам представа каква горе- долу трябва да е сумата за спонсорство - дали тези пари не са малко или много? Е, разбира се, въпросът е субективен, всеки има различни възможности, но като гледам  повечето родители имат възможности, но нямат желание да помогнат ...
Моля ви за мнение. Става въпрос за две деца в една група.

# 1
  • Мнения: 3 371
Здравейте,госпожо Маринова!Чудесно е,че имате желание да помогнете за финансовото благосъстояние на групата.Ако градината е държавна тази помощ със сигурност е добре дошла!Сумата,която сте предвидили не е никак малка и е добре да проучите от какво точно имат нужда децата от групата,защото важното е парите да отидат по предназначение,нали?Има много материали и консумативи,които са с обучаващ и развиващ интелекта характер,където децата,докато играят могат много да узнаят-образно казано.По мое мнение,а и от опит ,е най-добре с определената от вас сума да закупите необходимото,а не да давате парите кеш.Освен това,при такова солидно спонсорство,е редно да получите сертификат за дарение,с който би трябвало да разполага директорът на градината.Успех на вас и децата! newsm10

# 2
  • ново
  • Мнения: 5 934
Когато дъщеря ми постъпи в дет. градина, на първата родителска среща учителките споменаха от какво имат най-голяма нужда и помолиха който има възможност да помогне, но не с пари. Аз например купих покривките за масите, на които децата се хранят и копирна хартия за рисуване. Други мами донесоха играчки.   bouquet

# 3
  • София
  • Мнения: 13 202
А случайно да сте чували, че е забранено поставянето на условия на родителите за прием на децата. Забранено е да се изисват от родителите хигиенни материали, труд и пари, освен ако не са доброволни. В нашата ясла има закачено писмо май от министъра беше точно за това. Миналата година искаха да носим на месец по една белина и 1 тоал. хартия. Миналата седмица купих няколко белини и пакет хартия. Като ги давах на госпожата тя се дръпна като ужилема, все едно апри в плик й давах и каза "Нали знаете, че не е позволено!"  Shocked. Аз се облещих и й казах, че искам доброволно да ги дам... Тя ги взе, но изрично уточни, че те нямат нищо общо, в смисъл не са ме карали  Wink

# 4
Скъпи майки,какво е това спонсорство?.Мисля,че спекулираме с този проблем.Закупуването на учебни помагала за моето дете е мое задължение?Носни кърпи ще му нося и тоалетна хартия,ако е необходимо и панперси.Аз имам опит от света  там хората се изпреварват да спонсорират с малки суми,но когато са много се помага на детската градина.И там има училища и детски градини,в които да не пожелаеш да влезеш.Всичко е  в нашите ръце,ако ние искаме,ще създадем прекрасни условия за нашите деца в държавните детски градини.Когато подарявам,аз знам,че и моето дете расте в много добра среда,което го възпитава.Уважаема Х какво са 150 лева за групата на твоето дете.Раздели го на 25 деца и ще видите,че това е по една  книжка.Аз лично съм правила дарения на моята детска градина като съм питала от какво имат нужда?И ако се обединим няколко родителя,можем да направим много.Бих попитала,Вашата детска градина и по точно групата има ли компютър и му;лтимедия за образователния процес?Това вече на запад са го забравили като средство?Въпросът ми е как да помагаме на училището и детската градина,за да имат една модерна и добра база?

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Забранено ама на книга. В действителност нещата винаги стоят другояче. Не са ни изнудвали за пари, но винаги събираме някаква сума в началото на годината - за моливи, бои, скицници, пъзели и други необходими неща. Все пак са деца, бързо повреждат нещата, а нито министъра, нито общината се бъркат за нови. Иначе всички помагаме според възможностите си. Имаме майка шивачка в групата, която им уши нови покривки за масите, нови пердета за стаите. Парите за плата бяха от нас, а труда от нея. Аз нося разни канцеларски материали, просто с това работя. Не ни стискат за гушите, всичко е доброволно, но просто децата си имат нужда от най-различни неща, а и искаме да им е удобно и приятно в градината, все пак там прекарват по-голямата част от деня си. Колкото до тоалетната хартия, носим си по едно руло всеки месец + сапун и салфетки. Това си го искаха от първа група още  и ни е станало нещо като навик.

# 6
  • Мнения: 1 250
...Уважаема Х какво са 150 лева за групата на твоето дете.Раздели го на 25 деца и ще видите,че това е по една  книжка....

Включвам се за първи път в темата - добре де, обаче какво са 150 лв за една майка? Минималната работна заплата. Вярно е, че като се раздели на 25 остават 6лв за дете. Допълнително се плаща 2пъти по 2лв на месец за театър...

# 7
  • София
  • Мнения: 13 202
Скъпи майки,какво е това спонсорство?.Мисля,че спекулираме с този проблем.Закупуването на учебни помагала за моето дете е мое задължение?Носни кърпи ще му нося и тоалетна хартия,ако е необходимо и панперси.Аз имам опит от света  там хората се изпреварват да спонсорират с малки суми,но когато са много се помага на детската градина.И там има училища и детски градини,в които да не пожелаеш да влезеш.Всичко е  в нашите ръце,ако ние искаме,ще създадем прекрасни условия за нашите деца в държавните детски градини.Когато подарявам,аз знам,че и моето дете расте в много добра среда,което го възпитава.Уважаема Х какво са 150 лева за групата на твоето дете.Раздели го на 25 деца и ще видите,че това е по една  книжка.Аз лично съм правила дарения на моята детска градина като съм питала от какво имат нужда?И ако се обединим няколко родителя,можем да направим много.Бих попитала,Вашата детска градина и по точно групата има ли компютър и му;лтимедия за образователния процес?Това вече на запад са го забравили като средство?Въпросът ми е как да помагаме на училището и детската градина,за да имат една модерна и добра база?

Не знам къде си, но не си наясно какви са "условията" за приемане на деца в по-желани детски заведения в БГ. Има списък на децата и ако примерно твоето е 50-то по ред ако станеш спонсор му се осигурява място. Това не е дарителство, а изнудване, особено ако си в безизходица... За такъв тип дарение става дума. Дъщеря ми ходи в "нежелана" ясла. Взеха я веднага, в група са по 15 деца, вярно има ромчета тук таме в групите, но детето ми ходи с удоволствие на ясла, грижат се за нея много добре и НЕ МЕ ИЗНУДВАТ!!!!! Директорката намира други спонсори, родителите също носят дарения, напълно доброволно!!! Пък не знам с какво другите ясли са по-хибави от нашата, че чак и чакат с месеци!

# 8
  • Мнения: 3 371
Забранено ама на книга. В действителност нещата винаги стоят другояче. Не са ни изнудвали за пари, но винаги събираме някаква сума в началото на годината - за моливи, бои, скицници, пъзели и други необходими неща. Все пак са деца, бързо повреждат нещата, а нито министъра, нито общината се бъркат за нови. Иначе всички помагаме според възможностите си. Имаме майка шивачка в групата, която им уши нови покривки за масите, нови пердета за стаите. Парите за плата бяха от нас, а труда от нея. Аз нося разни канцеларски материали, просто с това работя. Не ни стискат за гушите, всичко е доброволно, но просто децата си имат нужда от най-различни неща, а и искаме да им е удобно и приятно в градината, все пак там прекарват по-голямата част от деня си. Колкото до тоалетната хартия, носим си по едно руло всеки месец + сапун и салфетки. Това си го искаха от първа група още  и ни е станало нещо като навик.
Наистина,в много общини кметовете още в началото на учебната година пускат заповед до всички директори на детски градини и у-ща,в която изрично се забранява събирането на пари,хиг.и всякакви други материали от родителите.Затова учителката е реагирала по този начин.В действителност,подобни мерки се взимат,защото има детски градини,където спекулират с родителското желание за помощ и си позволяват буквално всеки месец да искат пари за какво ли не.За съжаление,обаче,безхаберието към децата е държавна политика и общините нехаят за нуждите и потребностите на децата и градините.И тук се получава вакуум,който много успешно се експлоатира от някои "находчиви"директори!Мили мами,няма държавна общинска детска градина или ясла,в която условието за спонсорство да е предимство или предпоставка за прием на детето в детското заведение!!!Ако някъде ви рекетират така безобразно идете тутакси при кмета на общината и подайте писмена жалба!Обадете се и на редакционните телефони на предпочитана от вас медия и сигнализирайте за проблема,а ако в градинката срещнете и други мами,които са се сблъскали със същия проблем-направете го заедно!
Колкото до желанието и възможностите на всички родители да се включат активно и пълноценно в живота на градината или групата,посещавани от детенце,то тази подкрепа винаги е добре дошла,но както вече споменах,най-добре е да е във вид на материали и консумативи за децата,съобразени с техните потребности в съответната възрастова група-ако са първа група изобщо нямат нужда от компютър,нали така!
Като чета това,което споделяте,едно нещо безкрайно ме радва-въпреки забързаното ежедневие и липса на време,всички вие намирате начин да участвате и да подкрепяте живота на вашите малчугани и в детските градини и ясли! smile3501
Много се разприказвах,но само още две думи по повод "желаните" или "нежелани"градини и ясли.За всички е ясно,че в България елитарно образование няма,да не говорим пък за елитарност в сферата на предучилищното възпитание!Разбира се материалната база е от значение,но не тя формира интелекта,характера и личността на детето.Далеч по-важно е ,когато е далеч от близките си,то да усеща,че е обичано и разбирано,че подкрепяно и закриляно,за да се чувства като у дома си щастливо!А това зависи от отношението и вниманието към него,от начина ,по който го посрещат сутрин и изпращат вечер и т.н и т.н.И всичко това без значение дали си донесъл нещо или не.Ако това се случва във вашата "нежелана "ясла или градина,ако отивате на работа спокойни и сгурни за детето си,то значи,че вашата градина или ясла,въпреки,че е нежелана е "елитна"! newsm10
                                                                           

# 9
  • Мнения: 415
През месец юли миналата година се наложи да се преместим при свекърва ми, защото се разболя, а пък и чакахме бебе. Разбира се трябваше да сменим и детската градина на баткото. Новата е срещу нас -със  симпатична и любезна директорка, която обеща, че въпреки вече оформените групи , ще направи всичко възможно да приеме детето. Трябваше смяна на адресната ни регистрация и с останалите документи отидох да го запиша. Охраната /дръпнато младо момиче/ ми даде да попълня документи, м/у които и лист, на който трябваше да напиша с КОЛКО...........лв. ще спонсорирам НЯКАКВО СДРУЖЕНИЕ??!!!?!  newsm78Попитах какво е това и охраната каза - аааааа, не знам.....Не попълних формуляра и го оставих празен.
Когато дойде септември и отидох да проверя списъка се оказа , че детето го няма???!!!!
Пак имаше само охрана - друго по-любезно младо момиче, което ми каза  че документите ми явно не са разгледани, а щом директорката ми е обещала....
Поразтърси се и ХОП - документите се оказаха оставени във фоайето - там, където ги бях попълнила - т.е. НЕ СА РАЗГЛЕДАНИ, защото не са попълнени коректно - НЕ СЪМ ПОСОЧИЛА СУМАТА, С КОЯТО ЩЕ СПОНСОРИРАМ СДРУЖЕНИЕТО??!!!
Охранителката каза, че миналата година всички давали по 5лв. , а тази година сигурно - по 10лв.....
Бях притеснена , бясна  и освирепяла, но написах - 10лв. / какво щях да правя с детето, ако не го вземеха - нито имах време да търся, нито възможност да го водя в по-далечна градина...../
На 15 септември го заведох - ВЗЕХА ГО!
После се оказа, че ВСИЧКИ дават спонсорство.......всеки месец - нали е за децата ни......
И аз искам детето ми да расте и играе в удобна и уютна обстановка, но защо по този начин да ме рекетират - ако не подпиша, че ще давам - няма да ми разгледат документите дори..... #Cussing out
Нашата градина я даваха в "Господари на ефира" и от тази година нищо не ни искат - ние пак събираме, ама доброволно - нали е за децата.....

# 10
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Вчера бях на родителска среща, досега не бях влизала в групата и не си представях така нещата. Синът ми е в първа група в най-голямата детско заведение в България (по думите на директорката 360 деца), плащаме само по 20 лв. такса на месец и се оказа, че децата имат нужда от толкова много неща - всички мебели, килими, чаршафчета, покривки са сигурно откак съществува градината (отпреди 25 години!), а от общината не отпущат почти нищо! Директорката и учителките със собствени средства и труд са поосвежили малко, купили са разни дребни работи. Евала! Не са ни искали нищо, никакво "спонсорство", единствено т.хартия, салфетки и сапун! И сега ни помолиха за по 25 лв. за учебни материали за НАШИТЕ деца и някои майки веднага скочиха - за какво толкова много! Снощи говорих със съпруга си и решихме да купим плат и да ушием покривки, както и да купим няколко строителя, конструктори, пъзели - не разполагам с много, но още около 20-30 лв. няма да ми свидят! И не ме интересува дали другите ще дадат! Та те дори прахосмукачка нямат, още са с метлите! Ще потърся и някоя стара работеща прахосмукачка да им я занеса.
Още веднъж подчертавам, че от нас не е искано нищо, а го правя от сърце!

# 11
  • София
  • Мнения: 13 202
Много се разприказвах,но само още две думи по повод "желаните" или "нежелани"градини и ясли.За всички е ясно,че в България елитарно образование няма,да не говорим пък за елитарност в сферата на предучилищното възпитание!Разбира се материалната база е от значение,но не тя формира интелекта,характера и личността на детето.Далеч по-важно е ,когато е далеч от близките си,то да усеща,че е обичано и разбирано,че подкрепяно и закриляно,за да се чувства като у дома си щастливо!А това зависи от отношението и вниманието към него,от начина ,по който го посрещат сутрин и изпращат вечер и т.н и т.н.И всичко това без значение дали си донесъл нещо или не.Ако това се случва във вашата "нежелана "ясла или градина,ако отивате на работа спокойни и сгурни за детето си,то значи,че вашата градина или ясла,въпреки,че е нежелана е "елитна"! newsm10
                                                                           


Все едно нашата ясла описваш!  smile3501

# 12
  • София
  • Мнения: 13 202
Вчера бях на родителска среща, досега не бях влизала в групата и не си представях така нещата. Синът ми е в първа група в най-голямата детско заведение в България (по думите на директорката 360 деца), плащаме само по 20 лв. такса на месец и се оказа, че децата имат нужда от толкова много неща - всички мебели, килими, чаршафчета, покривки са сигурно откак съществува градината (отпреди 25 години!), а от общината не отпущат почти нищо! Директорката и учителките със собствени средства и труд са поосвежили малко, купили са разни дребни работи. Евала! Не са ни искали нищо, никакво "спонсорство", единствено т.хартия, салфетки и сапун! И сега ни помолиха за по 25 лв. за учебни материали за НАШИТЕ деца и някои майки веднага скочиха - за какво толкова много! Снощи говорих със съпруга си и решихме да купим плат и да ушием покривки, както и да купим няколко строителя, конструктори, пъзели - не разполагам с много, но още около 20-30 лв. няма да ми свидят! И не ме интересува дали другите ще дадат! Та те дори прахосмукачка нямат, още са с метлите! Ще потърся и някоя стара работеща прахосмукачка да им я занеса.
Още веднъж подчертавам, че от нас не е искано нищо, а го правя от сърце!

Инна, 25 лева за учебни материали са адски много..... в яслата или в градината е детето? Ако е в яслата не виждам какви са тия учебни материали за 25 лв. Ние досега сме дали 6 лв за едни книжки учебни - Аз се уча да рисувам, аз се уча да пея и Аз се уча да говоря. Съобразени са за деца до 3 г. възраст. Аз лично съм носила на децата пастели и моливи, но никога не са ни искали пари. Директорката на родителската среща подчерта, че в тази ясла не искат пари от родителите и помоли да потвърдят родители чиито по-големи деца са били в същото заведение. За празниците - Коледа и Великден или събираме по 2 лв за почерпка или носим почерпка. За Коледа събрахме по 2 лв., при това не всички родители, защото в нашата ясла има много социално слаби семейства, които дори подаръци не купиха на децата си. Е, на снимките видях какви неща са се почерпили - сокове Pfaner, сладки и много други лакомства. Нито едно дете не остана без подарък, на тези дето родителите не бяха отнесли госпожите подариха....
И нашата ясла е от над 30 г, щото и аз съм ходила там. Има и стари мебели, много запазени, има и нови неща. Дори телевизор гледах оня ден, че има, ама пари от нас не са взимали. Пак казвам, че в нашата ясла не се бутат, защото има ромчета, та едва ли някой родител е бил изнуден с молба с празно място за сума....

Аз мисля, че нещата трябва да стават така както вие с мъжа ти сте решили - отивате и купувате. Аз също съм го правила, обаче и директорите не бива да спекулират с положебието на заведенията. Тяхна е работата да търсят спонсори (не от родителите обаче). Нашата успява, не знам как, но го прави....

А иначе за парите - лично за мен 25 лв. са много пари и нямам възможност да ги дам във всеки момент. Пък ако ми кажат, че са за моливи и блокчета - е много бих се замислила.... не за друго, а защото тия неща не са скъпи

# 13
  • Кърджали, България
  • Мнения: 461
Vache, 25-те лева са за книжки, по които ще учат (те са общо 9, като 8-те са по 2.50, а едната е 4.50 - те щели да вземат само 5-те; фулмастери, скицници, моливи, лепила...; играчки (та те имат само десетина гумени играчки, една кукла и 2-3 колички); за всичко се вземат фактури и може да се види черно на бяло. Обаче, ако аз занеса примерно нясои неща, ще останат пари за подмяна на тоалетните чинии например! А в Кърджали нещата със спонсорството са много по-трудни отколкото в по-големи градове - тук рядко някой дава нещо, ако няма облага или ако не го задължат! Пък и от Общината отделят пари за други неща (които не ми се коментират), но за детските градини  Naughty . Освен, ако детето на кмета не ходи там!

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 861

А иначе за парите - лично за мен 25 лв. са много пари и нямам възможност да ги дам във всеки момент. Пък ако ми кажат, че са за моливи и блокчета - е много бих се замислила.... не за друго, а защото тия неща не са скъпи


Ваче, учебните материали необходими в градините/не в яслите/ никак не са евтини. И 25 лева за цялата година не са много. Парите се събират от родител/касиер избран от родителите/ и той след консултация с госпожите закупува необходимите помагала и пособия.
Ние събрахме по 30 лева, дадох ги от сърце... за разлика от момента в който се разделих с 60 лева за учебник на Гого. ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт