Аз съм луда и вие сте виновни

  • 6 322
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 926
Да... сега ще ви разкажа. В махалата има мнооого бебета, доста от тях новородени. Сега ходих до магазина и на връщане гледам една мама с мнооого мъничко бебче. Попитах, оказа се, че е на 3 седмици. И следва този диалог:
Аз: Кърмите ли се?
Тя: Да, ама сега отиваме да ни кажат дали ще продължаваме така?
Аз: Защо? Проблеми ли имате?
Тя: Не, но отиваме на консултация, иначе той си яде като змей.
Аз: Влизате ли във форумите към БГ-Мамма?
Тя: Рядко.
Аз: Ако имате желание да кърмите по-дълго ще ви кажа домашния си телефон да ми се обадите и ще ви разкажа всичко, което знам за кърменето.
Тя: Добре, чудесно (тук идва и таткото)
Аз: Само не слушайте докторите като ви казват да има режим и не махайте нито едно нощно хранене...
Тя и таткото: Точно така правим (широко усмихнати) той си яде когато си поиска през нощта. Като цяло си яде когато той реши.
Аз: Чудесно! Живея тук наблизо и ще ми е много приятно да се разхождаме заедно, а през това време ще ви разказвам за кърменето.
И така хората ми пожелаха приятен ден, благодариха ми и се качиха на колата. Ей сега кажете това на какво прилича? Да гоня мамите по улиците и да ги зарибявам да си кърмят децата - ЛУДА СЕКТАНТКА Mr. Green  superuu

# 1
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Случила си на хора!  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 8 462
Мдддааа,случила си,Асинка Wink.Аз колкото пъти питам,какво яде детето все получавам отговор-кисело мляко с бисквити-при някои дори от 2 -3 месец.Тук -таме някоя мама дава адаптирано ,а за кърмене...досега познавам цели две,които са кърмили до 6-7 месец.Другите мами,които кърмят,са от форума.

# 3
  • Мнения: 6 243
И аз мисля като Зъхи  Party

но в тоя дух - скоро попаднах на подобен диалог, където в твоята роля беше продавачка в магазин за детски храни. Жената обясняваше на едни слисани родители и на бабата, защо да не купуват сокове и да не даватна дедето нищо освен кърма през първите му месеци. Накрая изтърси "Замислете се, щом аз ви го казвам. Все пак, аз имма най-голям интерес да ви ги продам тия работи".

А на въпроса ти - щом така си мислиш, вече ще ти викам Лудото Асе  Laughing

# 4
  • Мнения: 5 228
Ася, ти ще си нашият PR. Отговаряш за градинките и банките!  Laughing

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нямаш спирка,ей - лудото Асе Mr. Green
И аз ги гонех така бремелинките в квартала,ама ми свършиха брошурките за раздаване Laughing Обаче пък сега ги познавам повечето и ще си ги държа под око Laughing

# 6
  • Мнения: 2 655
Браво!
Важното е ти да се чувстваш добре от това, което правиш.
А и БГ наистина се нуждае от хора като теб.
Аз т.е. ние със съпругът ми опитахме да помогнем на наши приятели с новородено бебе, но не се получи. От тъпи баби, майки, лелки, роднини с 1000 съвети, некомпетентни лекари и т.н. Жената се цеди 3 месец и вече дава формула, за разнообразие, защото кърмата не му стигала Shocked.
Ние тактично си премълчахме и поговорихме със страхотно интелигентния баща на бебето, които уви не пее в хора /заврян зет/.
Вече избягвам да споменавам, че кърмя, защото съм обект на подигравки от майки в градинки и на кухни.
Но се радвам като дочуя разговор за кърменето.
Решихме у дома, че някой ако дойде и ни помоли за помощ ще помогнем, ако трябва и ще му кърмя детето Rolling Eyes, но повече да наливам мозък в кофа без дъно НЕ. Поне не АЗ.
Късмет и не се отказвай с опитите.

Ако някоя мама или бъдеща от Варна има желание да кърми и иска помощ аз съм на среща денонощно. Wink

# 7
  • Мнения: 2 784
Ася, ти ще си нашият PR. Отговаряш за градинките и банките!  Laughing
Муахаха, браво, Асинка, страшна дейност развиваш, чак ме е срам да нося гордо титлата "луда, млечна сектантка", щом има такива като вас с Хедра.  Twisted Evil Hug

# 8
  • Мнения: 2 784

Ако някоя мама или бъдеща от Варна има желание да кърми и иска помощ аз съм на среща денонощно. Wink
Сега съм сериозна- и аз. Отдавна ми се върти да си направим една групичка за взаимопомощ. Просто съм благодарна за това, което направихте за мен, момичета, та още да продължавам да кърмя, и ми се иска да направя същото за друг. Нещо като онова филмче "Предай нататък". Предлагам, ако има и други желаещи, да си заковем една темичка горе. Координатите могат да се изпращат и на лични.

# 9
  • Мнения: 398
Цитат
Сега съм сериозна- и аз. Отдавна ми се върти да си направим една групичка за взаимопомощ.
Цитат

Вие знаете, но да ви кажа, че тука има поне 4 такива групи за взамопомощ при кърменето. Направени са от майки доброволки. Има си име групата и си раздава брошури. Имат и някакво помещение под наем, но там не виниги има човек. Дават консулатации по телефона, но с 1 или 2 дежурни майки, които отговарят от домашния си телефон, а не стоят в офиса. Ако някой вече има голям проблем с кърменето, тогава му насрочват среща в офиса и той отива с бебето, за да се види на място позата на кърмене ли е проблема, какво е. Освен това дават под наем електрически помпи и продават помпи. Продават и една книжка да кърменето – по 5 долара, което е към 6 лв. Книжката е със статии, които са прихванати като книжка както се правят у нас дипломните работи и затова е евтина. Друтото важно е, че организират курсове по кърмене, които също са на достъпни цени – 3 пъти се ходи на 40 долара, което тук е много евтино. Участват и в други иницаитиви на правителството за насърчаване на кърменето, че тука жените много бързо се отказвали да кърмят – при първата трудност. Не знам точто как се финансират. Мога да питам или да помогна и с нещо друго. Поздрави!!!!

# 10
  • Мнения: 3 926
Точно за нещо като горния постинг щях да попитам. Дали не може да се основе нещо като група за взаимопомощ. Аз на драго сърце ще ходя, ако трябва и в болници... само и само и други мами да се докоснат до това, да изпитат удоволствието от кърменето. Другото, което смятам е, че не е велика грешка една майка да даде формула. Но това трябва да е решение, взето на базата на информация. Т.е. да знаеш за късното захранване, да знаеш как да увеличиш лактацията, да си наясно с всичко и да направиш своя избор - кърмене или формула; ранно или късно захранване. А не просто някой да ти налага едното или другото или да те убеждава да приемеш философия, която не е твоята Grinning
Ако направим подобно нещо мисля, че ще мога да уредя едно гостуване в Искрено и Лично, както и отразяването в други медии - просто имам колеги тук-там

# 11
  • Мнения: 1 896
И ние с Жорето ще дойдем - засега във Варна, скоро и в други градове. Имам  много идеи за просветителска дейност, хайде да се видим, за да ви ги кажа. Обещала съм и на 1-2 журналистки, които отразиха ССК да се срещнем, щото те искат още да пишат по темата.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 381
Идеята за група за взаимопомощ е страхотна. Аз съм се включила в раздаване на брошури и разказване на основните позиции за дълго и успешно кърмене.

# 13
  • Мнения: 2 032
Браво, браво, браво!

# 14
  • Мнения: 1 283
..ако някоя Канадска мама иска да отбива,да свирка ще я разкандардисам набързо! Crazy

# 15
  • Мнения: 398
Holy, ще ти пратя и лично съобщение, ако е удобно, но може да ми се наложи да се допитвам до теб за кърменето, че ми е първо бебе и само двамата с мъжа ми ще си го гледаме. Laughing
Та най-вече исках да ви кажа, че се надявам и аз да ви помогна по отношение на медийното отразяване. Макар и от разстояние мога да говоря с няколко души от централните ежедневници. така че ме имайте предвид и в това отношение.

Последна редакция: ср, 05 окт 2005, 19:50 от Poupon

# 16
  • София
  • Мнения: 896
Аз също бих се включила в подобна инициатива. Мисля си, че е добре такива брошури да се дават на бременните, за да могат предварително да се запознаят с информацията, а не едва след раждането. Едва ли тук влизат много бременни и четат предварително за кърменето.
Бихме могли да обмислим една кратка брошура за кърменето, където да има координати на групата и форума. А и не всички майчета имат постоянен достъп до интернет, а някои пък изобщо. Брошурите бихме могли да оставяме или раздаваме в гинекологичните кабинети и женските консултации.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 603
Леле Асе, това журналистите сте племе без почивен ден или отпуск по майчинство smile3521

# 18
  • Мнения: 2 784
Това за брошурите е страхотна идея. И педито ми и гинеколожката ми подкрепят кърменето, а и Джи Пи-то също. Предполагам, че няма да имат нищо напротив, ако оставя малко брошури при тях, защото все пак мисля, че думата им пред бременелките би имала по-голяма тежест от моята.
 А за закованата тема- предполагам, че Бу ще види тази и ще прецени. Просто идеята ми беше не само да коментираме, а да се опитаме да помогнем на други, както на нас са ни помогнали.

# 19
  • Мнения: 1 283
Пупон4е,нямаш проблем само свирни и току виж си кърмила до първи клас! Mr. Green
офф:ти в кой град си?

# 20
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Спомняте ли с лекцията в Св. София? Бяхме си остави телефоните, ако някой има нужда да звъни. Вчера ми се обади едно майче от момичетата, които бяха на лекцията.Толкова беше притеснена, че и намаляла кърмата, а тя много искала да кърми и ме разпита много подробно и вещо Simple Smile Много съм горда. Айде пишете ме сектантка. Зарибих я за среща на НДК Simple Smile

# 21
  • Мнения: 6 243
СЕКТАНТКИ! СЕКТАНТКИ! СЕКТАНТКИ! И едно Лудо Асе!

(май пак ще си сменям подписа заради вас)     сори за офф-а, ама ме разсмяхте

# 22
  • Мнения: 7 430
..ако някоя Канадска мама иска да отбива,да свирка ще я разкандардисам набързо! Crazy

Аз  Wink... още един месец и стига толкова  Naughty  smile3533

# 23
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
не съм много по темата но, да се похваля че вече цокаме в морската, до сега ми беше неудобно и носих шише с цедена, което действие ми отнемаше много време в къщи а детето не е свикнало с бибероните и се оливаше цялото докато издърпа нещо от шишето и .... казах стига!
става ми мъчно като чуя млади мамички да "нямали кърма", аз съм на 34 и ми е първо бебе, естествено много се гордея със себе си, не слушах акушерките и не давах "добавката".
една от най близките ми приятелки е в 5-та седмица и я агитирам активно, но на улицата ....още не.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 154

не съм много по темата но, да се похваля че вече цокаме в морската, до сега ми беше неудобно и носих шише с цедена, което действие ми отнемаше много време в къщи

Малко и аз  offtopic ама
И аз правих същото цедене, миене на помпа, после на шишета, а как ме мързииииии  Blush стига толкова, а преди няколко дни ходихме в Балчик и Любито е кърмено в градината с кактусите, с розите, ботаническата ......  Whistling  newsm68

# 25
  • Варна
  • Мнения: 154
И още нещо благодаря ви момичета, че ви има и че и мен ме направихте луда циганка  smile3525 newsm51

# 26
  • Мнения: 191
Аз не съм сектантка щотото съм решила да кърмя до годинка и 3, 2 месеца, толкоз Simple Smile
Наистина сте чудесни момичета, благодарение на вас вече 2 седмици си кърмя в морската и на плажа.
Бих се радвала да се видя и запозная с други кърмещи майки, мойте познати и приятелки дават адаптирано и ми обясняват как няма да ми е хранителна кърмата след еди-кой-си месец.
Diki, ти ли разхождаш 1 малко кученце?

# 27
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 739
Браво АСЕ  Grinning

Като прочетох заглавието на темата ти си помислих че някой те е обявил за луда  Crazy
Мдаааа историята познава такива случай - оня ден една мама от парка ми разказва че имало някаква луда мама, която до шестия месец не дала на бебето си друго освен кърма  Shocked Представяте ли си, тая не е уред  hahaha А въпросната некърмеща мама налива бебето си от 40-я ден с по 90 мл. сокчета на ден с ясното съзнание че му причиняват зверски колики, ама разбирате ли няма как иначе, детето трябва да свиква с новите вкусове и разбира се никой не я обявява за луда  newsm78
Така и аз както Пела съм е отказала да наливам мозък в "кофа без дъно". Ако някой пита ще му кажа, но досега не се е случвало, обиконвено казват "Ех късметлийка си че имаш кърма"

# 28
  • Мнения: 663
Защо не си направим една среща на кърмещи майки, най-после и във Варна!!!!!!!!!!

# 29
  • Мнения: 2 784
С публично кърмене пред Общината...  Mr. Green

# 30
  • Мнения: 663
С публично кърмене пред Общината...  Mr. Green
rotfImaoМоже,може.

# 31
  • Мнения: 1 896
А мен са ме питали "Добре де, като не даваш вода, какво правиш ако ожаднее на улицата?" А аз: "Ами давам му да суче." "А другите хора даваш ли си сметка как те възприемат?"
Не съм се обяснявала много, ама кво па толкова има да ми възприемат? Не знам, харесва ми да кърмя на плажа, по пейките, в заведения и го правя със съзнанието, че просто е необходимо да се видят повече кърмещи майки на публични места, за да могат да ни "възприемат" като нещо естествено.
Казвайте кога да идвам пред Общината.

# 32
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ей, луда сектантка!  Mr. Green
Много сте сладки всичките....
И така ви се радвам!
Аз с малкия така бях навита да кърмя, ама ей на - имало глава да пати...
Животът е несправедлив, аз, дето бях научно и практически готова да кърмя, не можах, заради това, че бебо се роди с отворено небце... а други дето бебоците им жадни сучат, не щат да кърмят... Sad
Понеже стояхме цели 17 дни в родилното, заради храненето със сонда, и аз така давах акъл и показвах на мамите как да държат бебо и как да засуче и тн... Наистина има нужда, акушерките като че ли някак им е омръзнало. Макар че в Майчин дом бяха по-добронамерени към кърменето, после лежахме с малкия в 3 градска и там беше гадно, не даваха стерилно шише за кърма, всеки път се налагаше да се разправям за това шише... На бебо беше предписан Фризовом, заради рефлукс, те му даваха Нан ХА, което е съвсем друго нещо, и като се карах с лекарката, че имам кърма, а те му дават бъркочи, и поне да му даваха Фризовом наистина да не повръща, а то хипоалерегенното мляко съвсем рядко и той веднага го връщаше на фонтан...а лекарката ми казва, че състава им е еднакъв??? ЕЙ такива простотии...
Та, бъдете си луди сектантки, много сте си готини такива...
Според мен това е важна част от женствеността - да си бременна, да кърмиш, да гушкаш сладък бебо... Simple Smile

# 33
  • Мнения: 5 228
Не знам как може да стане, но наистина има огромна потребност от подобна помощ в родилните домове. Аз раждах в Шейново и за целия престой там не  видях дори един път педиатър, някакви момиченца носеха бебетата и на безкрайните ми въпроси отговарях с "ми не знам". Добре че бях във ВИП-а, който пък се намира на етажа на Патологията, и там познавам акушерките - една от акушерките ми помагаше, съветваше... Ако не беше тази жена нямаше да разбера изобщо дошла ли ми е кърмата или не - толкова бях неподготвена въпреки многото четене предварително.
Идеята ми е да продължим по някакъв начин инициативата от Световната седмица на кърменето - имам предвид конкретно лекцията в СВ. София.

# 34
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Момиченцата са най-често студентки акушерки...
Няма кой да показва...
С първото бебе родих петък срещу събота и нямаше никакъв персонал...
Чаках някой да дойде, ама като не дойде, реших, че бебката няма да чака и рекох да се пробвам. Хубаво, гушнах я, ами като я гушна не мога да седна!?
Голям цирк докато успея да приседна леко настрани... Иначе бебка си знаеше всичко и веднага засука като за отличен... и така се справихме...
Но за идването на кърмата - въобще не си го представях така, слезе някак внезапно и ми стана едно трескаво, викам акушерка - тя ми казва - дошла ти е кърмата - и ми показва как да цедя - струята пръсна през цялата стая... а бебка се наяла и не ще повече... Thinking

# 35
  • Мнения: 3 926
И аз забелязах, че в МД са доста добре настроени към кърменето. На мен не ми помагаха, защото разбраха, че мама им е колежка, а тя спа при мен две нощи, та така. Иначе мама ме е кърмила всичко на всичко 3-4 пъти; знае как да сложа бебка на гърда, но добре, че и самата Сияна си беше наясно какво да прави Wink Хем бях изръбала всичко в библиотеката, ама пак си имах рагади. А все си мисля, че и тогава, и сега по един и същи начин я слагам на цица Rolling Eyes
Само се чудя при тоя консерватизъм в болниците как ще се приеме някой без медицинско образование да "дава акъл" newsm78

# 36
  • Варна
  • Мнения: 632
С публично кърмене пред Общината...  Mr. Green
rotfImaoМоже,може.
E хайде де,крайно време е  Heart Eyes
Ама да знаете,че представители на млечната секта има и в нашия квартал в лицето на мен,helenka i oxijenia  Simple Smile И кърмим навсякъде и пред всеки и сме разбили първоначалното негативно онтошение към кърменето на обществено място. Така,че ни пишете и нас за срещата пред Общината.

# 37
  • Варна
  • Мнения: 154
Казвайте кога да идвам пред Общината.

Бройте ме и мен.  Hug

Момиченцата са най-често студентки акушерки...
Няма кой да показва...

Мога да похваля Окръжна болница - Варна освен прекрасния персонал, стархотното отношение има и консултант по кърмене, който всеки понеделник води лекция за гледането на бебоците (първи дни в къщи).  bouquet

# 38
  • Варна
  • Мнения: 632
.
Мога да похваля Окръжна болница - Варна освен прекрасния персонал, стархотното отношение има и консултант по кърмене, който всеки понеделник води лекция за гледането на бебоците (първи дни в къщи).  bouquet

Браво, има шанс значи  Simple Smile дали защото бях там от понеделник следобед до събота там,така и не срещнах такова отношение,камо ли консултант.Похвално! Simple Smile

# 39
  • Мнения: 4 242
Бравост Асе! Hug
И аз така досаждам на тукашните мами. Току спирам някоя бремелинка и и давам брошурка, записвам и телефона си и с благ гласец я подканям да звъни за всичко по всяко време.
Е, звъняли са ми доста наистина, но не толкова за съвети за кърмене, не им се кърми на жените и отбиват набързичко. По-скоро ми звънкат да им нацъркам кърма я за носле, я за оченце, че и за подсечено дупе дори.
Имам си обаче и няколко успеха с които съм много горда! Така да ми се стопля душата като ги видя да се кърмят... И бебешкия доволен благодарен поглед към мама...
ооойт, простете, изпаднах в транс Mr. Green  Joy Mr. Green
секта, сектааа ooooh!, яко съм затънала Mr. Green

# 40
  • Мнения: 34
С публично кърмене пред Общината...  Mr. Green

ами хайде  Grinning
ние в морската се кърмим честичко, макар че вече започнах да се притеснявам, че понякога вятърът е доста хладен и се чудя къде да ходим на закрито

между другото, да си похваля педиатърката. вече втори месец наддаваме по 1.350 кг и тя казва "продължавайте така само на кърма. нищо друго не давай"

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Ето моето мнение и някои идеи:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=47042.0

# 42
  • Мнения: 131
Виждам, че темата е старичка, но сега се амбицирах да се присъединя към помагащите мами. Лично аз кърмя изключително вече 5 мес. и то благодарение на този форум, за което милиони благодарности на всички в него   bouquet Hug  bouquet И то закърмих около седмица след раждането, поради здр. причини от моя страна...след което всички педиатри към които се обърнах тъпо и упорито настояваха да я дохранвам или направо храня с АМ  #2gunfire
Та разбрах, че раздавате брошури и молбата ми е, ако имате линк към такива да ми дадете, че е доста трудоемко и изисква време да убедиш една мама в смисъла, начина и важността на кърменето. А така ще е доста по-лесно. Живея в Пловдив и около мен е бъкано с жени с подути коремчета, които най-вероятно ще се сблъскат със същите проблеми като мен...
Предварително благодаря  Grinning

# 43
  • Мнения: 3 926
Всъщност... като сте повдигнали темата да доразкажа Wink В момента със същата тази майка сме неразделни Grinning Децата ни растат заедно. Тя ми се обади около месец след описаната случка, поради лека криза на растежа Sunglasses Въпросният юнак на 6 месеца тежеше 10.800 кг. само на кърма Shocked В момента, два месеца преди да навърши 2 годинки е 16 кг. Страхотно момченце е! Отби се постепенно сам на година и 3 месеца.... Усещането да си приятл с някого, на когото си помогнал е незаменимо.
Всъщност аз доста често случвам на хора... благодаря на Господ за това Praynig
с времето обаче станах по-сериозна, по ненатрапчива... усмирих се Grinning

# 44
  • Мнения: 33
Отидох в болницата, когато бях бременна (раждах в Канада) и ми питаха - Ти ще кърмиш ли или АМ? И аз гледам със странен поглед и казвам плахо ами ако имам кърма ще кърмя! И хората ми се подсмихват и пишат нещо в компютъра си. А аз все така смутена си спомням как моите колежки в БГ ми разказваха преживявяния от раждане и кърмене и как не са имали кърма и се чудели какво да правят.........
Сега си спомням с насмешка за моят отговор тогава и сигурно така и смешна съм изглеждала в очите на онази служителка. По късно разбрах, че всяка майка има кърма, стига да се процедира правилно.
Наслушала съм се на трагични истории на мои познати и приятелки в БГ за това как на децата им още от първия ден са набутали шишето с АМ и даже не са ги питали искат ли!!!
Мисля си, че наистина идеята ви за протест на кърмене пред общината е добра идея, защото има толково много невежество по въпроса, че ми се плаче даже. И като се опитвам да обяснявам, ме гледат странно и с недоверие. За кърменето трябва да се говори, да се предизвика общественото мнение, да се дава по телевизиите, да се пише по вестниците. Защото все още много малък процент майки имат достъп до нета.
Иска ми се българското общество да се изравни с положителните тенденции в западните общества. Много ми се иска!
Стискам палци за идеята ви за популяризиране на кърменето в България, защото това е здраве за нашите деца!
Успех на всички кърмещи майки, а и на всички останали също!

# 45
  • Мнения: 35 962
с времето обаче станах по-сериозна, по ненатрапчива... усмирих се Grinning

ех, лудетино   bouquet

# 46
  • Мнения: 267
Оле, и аз съм същата "Луда", само за тоз форум говоря и пропагандирам - кърмене и кърмене  Grinning! Някои ме смятат ,че не съм добре, сега давам съвети на моята първа братовчедка, тя категорично не искаше да кърми, но сега вече всичко е наред, получава съвети от кака всеки ден, и аз се чувствам много щастлива,че съм помогнала!

# 47
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 224
асинка съм я чела още като бременна в темата за юлски мами 2006. от тогава им промиваше мозъците Simple Smile кърмих 8 месеца само и благодарение на този форум и личната ми упоритост. можех и повече, но честно казано се изморих...

# 48
  • Мнения: 2 159
аууу аз на такива не попадам, вече все по-малко искат да кърмят Confused

# 49
  • dimitrovgrad
  • Мнения: 22
Здравейте и аз съм от "лудите".Ние се кърмим,благодарение на вас 1 и 4 месеца където ни падне  и често други майки ме питат докога ще се кърмим.А аз разпечатах теми за ползите от дългото кърмене и за естественото отбиване,и за кърмене в тандем и ги разпространих.Моя мъж е луд като"Асинка"само това знае "дай,дай на детето да цокне" и сега тоя малкия където ме набара там.А пък дядо му най-луд да сме ходели голи да е по удобно на детето ,а той солидарен с мен.Такива работи.А иначе има доста майки -кърмачки в Димитровград,ама и доста  извънземни, макар,че нас се мъчат да изкарат такива-"тия дето се ровят в Интернет" ни наричат.

# 50
  • Мнения: 857
И аз съм от отбора на ''лудите'',но честно да си кажа в моя град настина ме мислят за луда, а кърмя само от 5-6мес. Майките тук не могат да повярват,че не давам вода и още не съм захранила...това за тях е пълно безобразие!
Не знам какво ще мислят за мен ако кърмя повече от година ooooh!
Иначе и аз им говоря на всички бременни и с новородени да кърмят,но повечето ми отговарят''ама много боли'' ''по-удобно е с АМ'' и т.т.
Кърмещите майки,който познавам влизат в този форум и това е достатъчно да потвърди,че вие сте виновни за тази ''лудост'' Joy

# 51
  • Мнения: 1 924
Какво прави интернет с хората , а?
 Joy

# 52
  • София
  • Мнения: 3 099
И моят Дзверко е кърмаче благодарение на форума и Хедра!   bouquet Имах тежка депресия  Blush и плоско зърно. Цедях и давах - виждаше се светлина в тунела (имах кърма!), но си мислех, че е влак!  Mr. Green
Добре, че има такива жени (Деметра, Хедра и всички вие, лудите сектантки!) Heart Eyes

# 53
  • Мнения: 348
И аз съм агитатор, но ми се струва, че за майките, които са взели решение да не кърмят е досадно. Абе всичко живо дохранва  , докато АМ замести изцяло кърмата докъм най-късно третия месец Thinking често си мисля, че просто им се иска да дават с биберон, все пак такива хубави моделчета има на пазара  Joy  Joy hahaha

# 54
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Момичета и аз се старая да помагам със съвети, но повечето пъти не ме слушат или подминават с усмивка моите думи. Колко пъти съм предлагала помощта си, но явно все на непознати хора. За мен награда е казаното днес от майка ми- акушерка с над 30 години стаж- " Не вярвах, че едно дете може да живее само от кърма". Е, ние сме почти на 4 месеца,но майка ми е приятно изненадана, защото нас с брат ни ни е захранвала по старата схема.

# 55
  • София
  • Мнения: 5 188
Бях в Пампорово 4 дни и всички бебета се хранеха ако трябва в ресторанта с нас- моето на 2 месеца, останалите бебчета на 2 и половина месеца, на 4 и половина месеца и на 6 месеца. Никой ни спомена за шише, а непознатите ни се радваха и окуражаваха. Персоналът не знам как реагираше, защото гледах само в моята храна и в бебетата. Имаше и батко на 1 год 6 месеца, който не цокаше в ресторанта, защото цокал САМО вечер, нощем и сутрин!А  един батко на 3г и 6 месеца си пада по деликатното кърмене, но затова пък на поискване!
Чак сега, когато го написах, разбрах в какъв кърмачески рай сме били- шест кърмачета накуп!

По улиците и аз нежно агитирам и досега не срещнах бременна против кърменето. Но подбирам много внимателно, че не ми е приятно да ме мислят за перверзна луда(както се е случвало на бургаския плаж).
 
Копнея да отговарям навъпроси от хора, които истински се интересуват.

# 56
  • Мнения: 402
Чудесна инициатива наистина, но съвсем сериозно, вие наистина сте изперкали на тема кърмене. Но искам да попитам как ще направите така,ч е аз като една майка, която знае всичко за кърменето, и със всички усилия се опитваще да гоправи, но НЕ СЕ ПОЛУЧИ, защото така и не ми се увеличи кърмата, да кърми. АААА? Щом и сестра ми, заклета кърмачка, 5 дни ме мъчеше и най сетне каза: "Явно наистина нямаш много кърма, по добре си давай АМ за да ти е спокойно бебчето." Не рязбрахте ли че просто си има жени които си имат мляко и си кърмят,а други въпреки техните усилия, просто НЯМАТ. А ако ми дойде една от вас да ми говори как да кърмя и как да си увелича лактацията,искам да викажа че само ще ми докарате някоя емоционална травма. И без това ми е мъчно че не кърмя. Така че малко по спокйно с агитацията. Ако съм прозвучала малко рязко, се извинявам, но за някои жени темата за кърменето е много болезнена.

# 57
  • Мнения: 402


По улиците и аз нежно агитирам и досега не срещнах бременна против кърменето. Но подбирам много внимателно, че не ми е приятно да ме мислят за перверзна луда(както се е случвало на бургаския плаж).
 
Няма да срещнеш бременна, която да не иска да кърми, проблемите идват после.  и аз исках и ако ме беше срещнала бременна и аз щях да те слушам с интерес.

# 58
  • София
  • Мнения: 5 188
Мила Лора, прекрасно знам, че можеше да съм на твое място. Ако имам този дар кърменето не значи, че не осъзнавам различните дадености в живота. Нека се обединим да са ни здрави дечицата по който и да е начин. Самата аз имам доста емоционални травми на тема раждане и закърмяне и точно затова май искам да ги изтрия помагайки на някой друг.

Вярвам, че всички ентусиастки биха те разбрали и биха ти съчувствали най-искрено точно защото са кърмачки.
Прости ни. Ние се опитваме да разчупим системата, а не да нараним която и да е майка. Ние сме малка шепа кърмачки срещу огромна армия производители и педиатри със замъглен разум.

# 59
  • Мнения: 1 117
Скоро се опитах да посъветвам една мама ,чието бебче е на 1 месец , но съвета ми остана да виси във въздуха. Доктора й дал съвет , а тя не четяла във форумите. Решила ,че не й достига кърмата и дохранвала , защото педито й казало ,че за да разбере колко кърма има да се изцеди. Та тя успяла да изчеди само 40гр. и започнала да дохранва. Казвам й аз ,да си наблюдава бебчето , а не изцеденото , но ....нямаше кой да чуе.

# 60
  • Мнения: 402
Всъщност вчера забравих да кажа че аз съм донакъде с вас, защото, независимо че аз не можах да кърмя повече от месец и половина, се опитвам да агитирам и да подкрепям мои познати, които наскоро родиха, да кърмят. Ох, и сега ми се насълзяват очите. да ви кажа честно, много ме ме е страх какво му давам на бебчето с тези АМ, но какво да правя. гладно не може да стои. Обещала съм си, ако имам 2 детенце, да бъда още по-настоятелна по въпроса с кърменето. Но да тогава живот и здраве да е. Сега да ми е жива Елена.
А относно това кой деца са по-здрави, все си мисля че значението на кърмата мъъъъъничко се преувеличава. не пренебрегвайте и генния материал на мама и татко Wink.

# 61
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Ето още един начин за по-деликатна и ненатрапчива агитация:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=205539.0

Ако има достатъчно достъпна информация - а все пак сравнително малка част от майките имат достъп до интернет - повече майки ще могат да се информират навреме и съответно евентуално да кърмят с по-малко препятствия (или - да направят информиран избор дали да кърмят).

# 62
  • Мнения: 1 178
Според мен това е важна част от женствеността - да си бременна, да кърмиш, да гушкаш сладък бебо... Simple Smile

 newsm10


# 63
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Всъщност вчера забравих да кажа че аз съм донакъде с вас, защото, независимо че аз не можах да кърмя повече от месец и половина, се опитвам да агитирам и да подкрепям мои познати, които наскоро родиха, да кърмят. Ох, и сега ми се насълзяват очите. да ви кажа честно, много ме ме е страх какво му давам на бебчето с тези АМ, но какво да правя. гладно не може да стои. Обещала съм си, ако имам 2 детенце, да бъда още по-настоятелна по въпроса с кърменето. Но да тогава живот и здраве да е. Сега да ми е жива Елена.
А относно това кой деца са по-здрави, все си мисля че значението на кърмата мъъъъъничко се преувеличава. не пренебрегвайте и генния материал на мама и татко Wink.
Много е притеснително това чувство за вина, което изпитваш. Бъди уверена и не си вменявай такива чувства. Детето ти има нужда от уравновесена майка, а не от лутаща се и самообвиняваща се. Горе главата. Не се е получило- ок. Наблюдавай детето и не си задавай безмислени въпроси- миналото - минало. Това не е провал и не го възприемай като такъв. Имаш здраво и щастливо дете- другото няма значенние.
Що се отнася до имунитета на моето дълго кърмено дете, уверена съм, че това и помогна да избегне много ангини и други заболявания. Но това се отнася за нея лично. Говорим, че ако едно дете е кърмено е по- здраво, отколкото, ако това същото дете не е кърмено. Не говорим за сравнения между едно кърмено и друго некърмено дете.

# 64
  • София
  • Мнения: 1 546
Здравейте и от мен.  Simple Smile
Чакаме втората рожба в началото на януари и съм твърдо решена да го кърмя колкото се може повече. Не искам да допускам грешките с първото ми дете, от които вероятно си пати милото и до ден днешен. Алекс се роди секцио и кърмата (според моето скромно разбиране) тръгна късно и по малко. Дългия престой в болницата изкара почти изцяло на Фризолак (за което и до ден днешен не мога да си простя) а в къщи на кърма и дохранване винаги. Кърмата ми била малко според личната му. Купих си помпа и се цедих за всяко хранене до 5-я месец и същевременно дохранвах. А до преди да забременея все имах изтичане от гърдите и все си мисля, че можех още да му давам.  Confused Не искам сега това да се повтаря. Naughty До ден днешен Алекс е с много чувствителен и разхлабен стомах. Изкараха го алергичен, после направи лактозна непоносимост, после стигнахме до множество астматични пристъпи. Сега искам да направя всичко възможно този ад и за детето и за мен да не се повтаря. Praynig

# 65
  • Мнения: 230
".....Ето още един начин за по-деликатна и ненатрапчива агитация:" 
Хихих еййй, ама момичета страшна работа сте. Така ми промихте и моя мозък, че чак ме е срам. Вчера бях в борсата на Вис Виталис да взема на дребния бибки и слушам една майка и една баба държат бебе и ги чувам да се притесняват "... ми сега от къде ще намерим сокове за толкова малко бебе". С бавна, "случайна" стъпка се приближавам и "случайно" ги заговарям. Оказа се, че бебето е на 40 дена!!!!! Абе няма ли съд за тия педиатри - казала им моля ви се да дават сок. Ей това като ме подлюти и като подпалих, докато се усетя изнесох лекция за късното захранване, за дългото кърмене, добавих също и моята схема, с която захраних бебо. Как успях не знам, не бях на себе си. Опомних се като почнах да обяснявам как се прави плодово пюре....Беше страшно...Направо ги пометох като ураган, жените само дето не бяха извадили тефтери. Та така и аз искам звездичка за лудост. Което ме подсеща - дали не може да се направят нещо като значки, да си ги закачаме и хората да ни спират и да говорим...ето пак отлетях. Аз да си кажа много тежко го приех, като ми спря кърмата, ама карай. Поне 4 месеца имаше папане. Нито масажи, нито боза, нито чайове - нищо не помогна. За една седмица ми фалираха млекоцентралите. Но поне тези, които могат и имат кърма да не ги изпуснем. Лек ден на всички мамички!

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
И около мен мами колкото щеш с деца на възраст колкото сина ми или по малки, най-често срещания отговор на въпроса: "Кърмиш ли?" е  "Ами аз нямах кърма" . 90% от майките дават този отговор, 5% че са кърмили в началото и после кървата им спряла и още 5% че са имали много кърма, но развили мастит и спрели да кърмят..........незнам от всичките ми приятелки и познати познавам три дългокърмещи майки и трите са потребители на Форум.БГ-мамма. Дано поне сега бременните ми пирятелки, които са твърдо решени да кърмят, наистина да го направят.

# 67
  • Мнения: 753
Поздравления!
И аз нескромно да се изкажа. На доста майки /на пет по-подробно/ съм разказала какво да правят,от какво да не се притесняват, къде да прочетат и къде ще намерят ГОЛЯМА ПОДКРЕПА /като мен/ за кърменето.
Включително, имам в репертоара си и две /едната сама си загубила кърменето,послушвайки режимно хранене, а другата трудно цедене/ майки,които са убедени, че вторите си деца ще кърмят!
Най-големият ми проблем е,че доста от майките слушат педиатрите за ДОхранването,което скоро след това става ХРАНЕНЕ С АМ...
И другото е убеждението, че майките или имат или нямат кърма...
И още липсата на упоритост в началото,постоянство и жертва...това успях да анализирам от опита си
Без да наранявам някого съм убедена, че това са и причините майки да не кърмят.
Иначе живея в Борово, чувала съм за Ассинка от продавачката на Папагал /т.е. собственичка/, която разлюбих до степен да не пазарувам от нея:)
Бих се запознала с теб;)
Лека вечер и поздравления пак.

Едната майка много надъхано запалих да кърми,но тя какво направи: след 1ия месец бебето качило 1кг. и тя дава вече добавка, да ви кажа побеснях - май и плачещото бебе кара майките да дават АМ /има случаи/. Така ми стана гадно, че не и звъннах да разбера каква е причината да даде АМ /от брат си разбрах-колежка му е/ - а съм провела три страшно дълги разговора от мтел на глобул,което много не мога иначе да си позволя... и успокоения за наакани до 8-10 пампи и много напишкани...не ми се говори/

Последна редакция: сб, 14 юли 2007, 23:11 от ayas

# 68
  • Мнения: 1 924
Наблюденията ти в общи линии са верни. Много може да се говори за причините тези заблуди относно кърменето да са така разпространени, но ще се отклоня от темата, а и всички тук сме наясно Peace
На мен ми става много тъжно,като видя или чуя как някоя майка спира кърменето поради такива причини...защото знам, че в 95% от случаите нещата са могли да се оправят.

# 69
  • София
  • Мнения: 1 056
Ееееех, добре сте вий, все някой ви е послушал, а аз досега все опирам на камък, не мога да се похваля с някоя послушала ме мама, а толкоз ценна информация съм изръсила...
Но надеждата умира последна, ще продължавам... Wink

# 70
  • Мнения: 1 924
Е, аз давам информация само при поискване.
Просто не ми е в стила да заговоря някой непознат , още по-малко да го засипвам с непоискани препоръки...
На мен самата ми е адски неприятно, като ме спират по улиците разни лелки да ми дават акъл, та гледам да не го причинявам никому Laughing

# 71
  • Мнения: 11 003
Любимата ми класическа фраза: "Родих със секцио и затова нямах кърма". bowuu
Напоследък често ме питат още ли кърмя - дъщеря ми скоро стана на 3 месеца.
В момента нямам бременни познати, няма кого да агитирам. Но колкото и да убеждавам някоя в предимствата на кърменето, ако тя самата не пожелае, няма да стане.

# 72
  • София
  • Мнения: 5 188
Приятелка ще ражда със секцио в USA- ходила на обиколка в болницата, с мъжа си и за него легло и за бебето легълце учили таткото да къпе и облича?! и т.н. глезотии. Но най-много я  впечатлил следният диалог с мед. лице: "Ще кърмите ли?", а тя "Много искам да кърмя, ако имам кърма" Тук мед. лице се вцепенило...
Сега и това ще разправям за обработка на кърмачки...

Последна редакция: пн, 16 юли 2007, 00:01 от bilyanam

# 73
  • Мнения: 367
здравейте

не съм прочела цялата тема защото нямам време, но се радвам че попаднах на нея. и аз кърмя и мисля да продължавам поне докато дъщяря ми навърши 2 год. а ако може и повече няма да спирам. живея в пловдив до белите брези. ей голяма трагедия е тук с кърменето и не само с него де. забеляза ла съм, че и с нервите имат проблем повечето майчета. едно бебенце на почти 3 месеца обра толкова викове и ругатни от майка си за това че е повърнало след като го накърми. аз се опитах да помогна като го взема докато майка му се забърше и да успокоя сладкия мъник, че плачеше, а тя ме изгледа и го тръшна в количката с коментара "ти няма ли да спреш да ми въртиш номера" пият сокчета и повръщат оранжева кърма заради плодовото пюре. мен ме гледат като полезно изкопаемо и ми се подиграват зад кърба, че в кърмата нищо нямало и децата който се захранвали късно не искали да ядът и били много капризни. аз обаче не се отказвам и каквото ново науча им го казвам пък и само една майка  да се замисли по врпроса пак ще е напредък. опитвам се да им кажа че природата си знае работата и затова децата почват да сядат от 6 месец, тогава им никнт зъбки, почват да си въртят езичето във всички посоки и т.н.т но те като са 10 а аз една и се защитават една друга мен ме изкарват луда. аз и затова почнах да си ходя в градската градина, че там поне имам сродни души.

опитах се и на една мама с близначета да и обясня, а нейния коментар беше "до 6 месец на адаптирано мляко ли да ги карам" тя не кърми и е спряла да се цеди, защото като било само едно хранене на кърма защо да се мъчи  Shocked при положение, че децата и са недоносени предпочита цигарите пред цеденето. абе хора всякакви. мога още дълго да разказвам за тази градинка и бисетите които съм събрала от там.

много съм щастлива че има и мами които четът този форум и кърмят децата си. знам че в БГ няма статистика колко точно са изключително кърмените бебета, но вярвам че боя им нараства именно заради информацията която получаваме от тук.

аз продължавам борбата с 3 мой бременни приятелки.  и едната да тръгне по стъпките ми ще съм много щастлива

# 74
  • Варна
  • Мнения: 932
Лошо няма да е луд човек , аз не съм толкова настоятелна , че да спирам хората по улицата . Работя като лекар , все си мислех , че знам доста за кърменето , обяснявала съм на майките  . Но сега вече като съм минала по този път , гледам нещата по доста различен начин . Девет месеца продължаваме да се кърмим , малко ми стана трудно напоследък , че ходя малко на работа , но се надявам , да не спрем скоро . На всичките ми приятелки , които родиха след мен , дръпнах една дълга и възможно най-изчерпателна лекция за кърменето и със съвместни усилия при тях нещата са горе-долу наред . Май най-трудно се приема това , че са необходими доста усилия , че за съжаление нещата не се нареждат съвсем от самосебе си . Но пък минат ли първите месец - два , удоволствието е безмерно . Като имам второ дете , нещата ще са по друг начин и надявам се , да стане всичко по-лесно.

# 75
  • Мнения: 3 926
Любопитке, ако знаеш какво предимство имаш само с това, че си лекар... Българинът е странно животно... малко овчи тип, малко магарешки инат... НО на лекари вярва. НЕ е нужно да спираш хората по улиците щом не го чувстваш отвътре Wink а това, което правиш никак не е малко Grinning
Между другото къде работиш?

# 76
  • Пазарджик
  • Мнения: 162
Здравейте и аз съм от лудите значи newsm44,
ама на последък имах няколко разгорещени спора с некомпетентни хора които се опитват да ме убедят че, някоя майка  нямала кърма smile3512, много се вбесявам от подобни изказвания smile3515
Май и аз ще започна да давам информация при поискване newsm78

# 77
  • Варна
  • Мнения: 932
Любопитке, ако знаеш какво предимство имаш само с това, че си лекар... Българинът е странно животно... малко овчи тип, малко магарешки инат... НО на лекари вярва. НЕ е нужно да спираш хората по улиците щом не го чувстваш отвътре Wink а това, което правиш никак не е малко Grinning
Между другото къде работиш?
Аз си мисля , че и на лекари вече много не вярва . Иначе много майки имат навик да слуат , ама да не внимават . Ти си приказваш , каквото си знаеш , те си разбират , каквото им хареса.
Иначе работя ( преди , сега се гледаме с дребния Wink  ) при едно джи пи , като втори лекар , че ни е голяма практиката и имаме детска консултация до насита

# 78
  • Мнения: 196
       Айде и аз да се присъединя към "обществото на лудите" Joy
   Искам да изпратя на една позната от Пловдив "Книга за кърменето" на Хана Лотроп и да и напиша нещо като бележка,писмо или там каквото ида е, някакъв текст, с който да я агитирам (или това е силна дума) да кърми. Обаче не мога да го измисля. Можете ли да ми помогнете? Заедно да измислим какво да напишем в писмото. Искам да направя един хубав подарък за една бъдеща кърмачка. Не съм много красноречива,сладкодумна, нямам дар слово и ме е страх че някъде ще сбъркам с писанието.И преди съм се опитвала да насърчавам други майки за кърмене, но всички опити са били неуспешни. Незнам в мен ли е грешката, сигурно не умея да убеждавам.
     Предложете текст, ако желаете, разбира се!   bouquet
               

# 79
  • Мнения: 3 926
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=206751.0 Звездичката, препоръчвам ти второто стихотворение на Карил. Питай я дали има нещо против да го приложиш към книгата и да напишеш отдолу -
Обичам те! Опитвам се да ти помогна да изпиташ една от най-прекрасните емоции на майчинството.
Каквито и въпроси да имаш - насреща съм. А също и целият сайт БГ-Мамма.

Сега погледнах, че ти е позната, а не приятелка... ами можеш да не й казваш "Обичам те" Wink

# 80
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
       Айде и аз да се присъединя към "обществото на лудите" Joy
   Искам да изпратя на една позната от Пловдив "Книга за кърменето" на Хана Лотроп и да и напиша нещо като бележка,писмо или там каквото ида е, някакъв текст, с който да я агитирам (или това е силна дума) да кърми. Обаче не мога да го измисля. Можете ли да ми помогнете? Заедно да измислим какво да напишем в писмото. Искам да направя един хубав подарък за една бъдеща кърмачка. Не съм много красноречива,сладкодумна, нямам дар слово и ме е страх че някъде ще сбъркам с писанието.И преди съм се опитвала да насърчавам други майки за кърмене, но всички опити са били неуспешни. Незнам в мен ли е грешката, сигурно не умея да убеждавам.
     Предложете текст, ако желаете, разбира се!   bouquet
               

И аз ще подарявам тази книга тази седмица и ако някои предложи нещо интересно като текст......ще съм благодрна.

# 81
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Като текст на мен ми харесва ей това:
Цитат
В началото не се получава. В началото всичко e техника, поза, времетраене, преглъщане, болки и усещането сякаш целия ти хоризонт се е свил до едното Хранене на бебето. А онези от нас, които казват, че са изпитвали удоволствие от кърменето на децата си, сякаш се намират на другия бряг на огромната емоционална бездна между нас. Не можем да го обясним, можем само да опитаме да ви преведем по моста, за да дойдете от нашата страна и да погледнете оттук. Ако не успеете да надскочите представата за кърменето само като начин на хранене, може никога да не преминете на другия бряг. Но пък каква е гледката оттам! Струва си да знае човек, че я има!
Но пък не съм сигурна, че е много удачно, предвид че споменава болки и т.н. още в първото изречение Laughing
Иначе бих написала съвсем простичко, че им пожелавам кърменето да се превърне за тях в такова удоволствие, каквото е било за мен и детето ми и че тази книга много ми е помогнала.

# 82
  • Мнения: 6 243
Криси, това не го ли превеждахме с тебе по едно време? Малееее, дойде ми като дежа-вю.

За посвещението: аз не съм по романтиките. Като има повод - връчвам на бъдещата майка книгата  без да й се обяснявам. Което не винаги води до някакъв резултат. Последният пример беше: "Прочетох книгата, много интересна... Ти какво мислиш? Какъв стерилизатор да си купя?"

# 83
  • Мнения: 35 962
самото физическо връчване на книгата не води до никакъв резултат, освен ако не е "подготвена почвата" предварително, защото това, което пише в нея е толкова ралично от всичко, което бременната или майката ще чуе или чува, че се приема като не-научна фантастика и четиво за убиване на времето; но дори и с подготовка, книгата не винаги се приема сериозно  Rolling Eyes; моята отдавна я давам на разни мами с придружително приказки за собствен опит и насоки към форума, но уви, като цяло резултатът е необнадеждаващ  Tired

# 84
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Криси, това не го ли превеждахме с тебе по едно време? Малееее, дойде ми като дежа-вю.
smile3521 А бяхме младииии... Mr. Green

# 85
  • Мнения: 6 243
самото физическо връчване на книгата не води до никакъв резултат, освен ако не е "подготвена почвата" предварително, защото това, което пише в нея е толкова ралично от всичко, което бременната или майката ще чуе или чува, че се приема като не-научна фантастика и четиво за убиване на времето; но дори и с подготовка, книгата не винаги се приема сериозно  Rolling Eyes; моята отдавна я давам на разни мами с придружително приказки за собствен опит и насоки към форума, но уви, като цяло резултатът е необнадеждаващ  Tired
Бубанко, от човека си зависи.
За хора като мен, които сами си изграждат концепция, и да има посвещение, и да няма, е без значение. Важното е идеята да ме грабне - оттам насетне ще си търся инфо, ще си ровя и ще реша. Така съм процедирала с няколкомои познати: като се роди бебето - дават един комплект подбрани материали (след като са ме питали за насоки и знам, е искат съвет). Резултатът е, че едната кърми до 8 месец, а другите две още кърмят, но техните бебета са по-малки. Дето се вика, давам на хората опцията да направят информиран избор.

Други сигурно трябва да бъдат предлазположени, както ти предлагаш. За съжаление и ти казваш, че резултатите не са сто процента успешни.

В моя случай жената ми е достатъчно близка, знае как съм си кърмила детето прекрасно. Все пак му е леля на това дете. Ама си има нагласите и настройките жената. Да споря с нея би означавало да упражнявам някакво насилие над правото й да избира. Така си мисля  newsm78

# 86
  • София
  • Мнения: 12 229
  Аз също преследвам мами или още докато са бременни ги агитирам за кърменето. Нямам много голям успех но все е нещо. Май кърмят само тези които не са имали проблеми, а не че аз съм постигнала нещо.
  Като стана въпрос обаче за мами които кърмят да похваля една позната от квартала. Не е влизала във форума, но малката е вече на годинка и три месеца и май няма заместено хранене. Това обаче не е заслуга на мамата само защото просто щерката и си я строява. Обича си кърма детето и си я чака.  Wink Има и още една мама с толко голямо кърмаче  Simple Smile

# 87
  • София
  • Мнения: 1 877
hahahah, не си сама!

# 88
  • Варна
  • Мнения: 932
Като текст на мен ми харесва ей това:
Цитат
В началото не се получава. В началото всичко e техника, поза, времетраене, преглъщане, болки и усещането сякаш целия ти хоризонт се е свил до едното Хранене на бебето. А онези от нас, които казват, че са изпитвали удоволствие от кърменето на децата си, сякаш се намират на другия бряг на огромната емоционална бездна между нас. Не можем да го обясним, можем само да опитаме да ви преведем по моста, за да дойдете от нашата страна и да погледнете оттук. Ако не успеете да надскочите представата за кърменето само като начин на хранене, може никога да не преминете на другия бряг. Но пък каква е гледката оттам! Струва си да знае човек, че я има!
Но пък не съм сигурна, че е много удачно, предвид че споменава болки и т.н. още в първото изречение Laughing
Иначе бих написала съвсем простичко, че им пожелавам кърменето да се превърне за тях в такова удоволствие, каквото е било за мен и детето ми и че тази книга много ми е помогнала.


И на мен много ми харесва това . Направо ми е любимата статия . И като обяснявам на някой за кърменето винаги казвам да си го прочете . Благодарности за превода (нищо , че е  било отдавна , то пак си е актуално)   bouquet

# 89
  • Мнения: 4 967
И аз съм от лудите!
Вчера в магазина се улових как се намесвам в разговора на две майчета - едната с новородено, другата кърмила известно време своето дете. Новото майче почти през плач обясняваше как не е наддало почти бебенцето й и лекарката казала, че ще я вкара в болница и че кърмата й не била хранителна! Е, тук вече не издържах и се намесих! Ама как може лекарка така да говори #Crazy! Оказа се, че става дума за нашата собствена педиатърка, която обаче не се оставих да ме командва със захранване и т.н. Майчето си купило АМ, за да дава на бебето и искаше да го отбива. Категорично й казах да си кърми бебето на поискване и да не слуша други мнения!
Но какво ви обяснявам! Всички сме наясно с щуротиите на нашите лекари!
Иначе и аз дохранвах по едно време, но захраних чак на 5 месеца и оттогава сме само на кърма, в смисъл че не давам АМ. Съвсем наскоро заместих напълно вечерното хранене с каша, като преди сън си се кърмим, естествено.

Последна редакция: пт, 03 авг 2007, 11:19 от Betty L.

# 90
  • София
  • Мнения: 437
И аз все още кърмя, но на мен никоя от моите т.нар. приятелки-майки не смее нищо да ми каже. Но съм убедена, че ме обсъждат и ми се подиграват зад гърба. Никоя от тях не е кърмила повече от 1-2 месеца - просто им е намаляла кърмата. Като си спомня моята колко пъти намаляваше, колко кризи на растежа преминахме, как изкарах един мастит и две разболявания от грип и пак оцеляхме.  Laughing
Имам една приятелка, която е бременна - е колкото и да й се намеква, че кърмата е най-добрата храна за бъдещото й бебе, тя едно си знае. Навремето е отбила първото си дете, защото е трябвало да ходи на лекции и не вижда нищо лошо в това да не кърми и второто. Цитат: В АМ има всички полезни вещества, защо да кърмя?

Общи условия

Активация на акаунт