Защо се надува паркета?

  • 6 243
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте
Ето ви една паркетна история, не толкова за да споделя всички неудобства и перипетии през които трябваше да премина, а по скоро за да споделя отношението което получих от фирмата поела да ми достави и монтира естествен паркет в новоремонтираното ми жилище.
Също така търся отговор на 2 въпроса: На къде да продължа иначе така вежливата си комуникация със служителите на „Полекс”?
Каква е причината за появяващата се влага?
Ще започна с това че при вземането на решение да сложа естествен паркет в спалнята и хола се осведомих за плюсовете и минусите, различните фасони на редене, лепила, грундове, лакове. Както и за условията които трябва да са спазени при монтажа, а именно – поне 2 месеца съхнене на замазката преди редене, влажност на замазката под 30%, аклиматизация на паркета в помещението в което ще се реди, оставяне на фуга до стената поне 1см (да има накъде да се надува) и други подобни. Съответно и по стечение на обстоятелствата всички условия за които знам бяха изпълнени (замазката на пода – май месец, доставката на паркета – септември, монтажа – декември 2008г.). За да не станат грешки при самия монтаж, не го възложих на случайни майстори,  а на най рекламираната във Варна фирма – „Полекс паркет” , които се явяват и производител на паркета – Масивен паркет Ясен с размери 40х8 см дебелина 16мм, като при поръчването говорих с момичето в офиса че имам желание паркета да бъде нареден на квадрати, затова и искам този специфичен размер (за да може 5 паркетинки подредени една до друга да образуват квадрат). И също така искам не триъгълни, а високи первази. При доставката на паркета техен специалист измери влажност на замазката около 17-18%
Първата проява на некоректност от фирмата беше ноември 2008, когато при започване на монтажа ми се обадиха по телефона да ми обяснят че не могат да го направят на квадрати, тъй като за този тип трябвало половината паркетинки да са леви, половината десни, а те са ми доставили само леви. Вариантите били да чакам да доставят десни, което можело да стане след евентуално месец-два, или да ги редят по дължина, което щяло да изглежда много хубаво. Вече уморена от чакане и с надежда за по скорошно приключване на ремонта им дадох картбланш да го правят както са решили, само да имам паркет по скоро. Бяха донесли и триъгълни первази, но за тях не направих компромис, взеха си ги обратно и след като няколко седмици ме мотаха, им казах че могат да го оставят без первази и сама ще си намеря.
През м. Май 2009 разместихме т.нар. легло (всъщност дюшек на земята) за да поставим и первазите, когато открихме планина от паркет – съвсем буквално.
http://cchakarova.snimka.bg/daily/parketni.469078.17205367
Наричаме този момент първото надуване на паркета. Обадихме се веднага на „Полекс” и след сравнително бърза реакция (около седмица) дойдоха, поразкъртиха надулия се паркет и измериха влажност на замазката – 40%.
http://cchakarova.snimka.bg/daily/parketni.469078.17205379
Разпитвахме от къде се е появила влага там, според тяхното мнение на специалисти, но всичко което получихме беше „уфф, много гадно се е надул този паркет”. Тук може би е мястото да спомена че става дума за 2 стаи. Спалнята има една външна стена, хола има 2, останалите стени са 1 обща и останалите към коридори или съседи - от никъде няма тръби (за скрити течове)  - общо са към 37кв.м., блока е над 50 годишен, със 40см. тухлени  външни стени, нова 5кам. ПВС дограма със проходими отвори за изтичане на конденза навън. Изключвам възможността за наводняване от горе, всъщност от никъде, тъй като в такива случаи има видимо петно, а при мен нямаше.
А ето и последователно решенията на фирмата – първо обещаха че ще го оправят, само да спадне влажността на замазката. И така се започна едно мерене на влажност през 2 седмици, а аз през лятото пусках печки, държах отворени прозорци и продължавах да спя на пода и да държа дрехите си в кашони. В крайна сметка през август измериха влажност под необходимите 30% - около 25 и започна поправката. Дойде майстор „за да измери какво количество паркет ще е необходимо” и заяви че ще сменят само паркета там където се е надигнал (в средата на стаята). Попитахме как точно ще го направи и предвид че след надуването дупката е станала с различен размер от точния размер на 4 или 5 паркетини. След като явно разбра че няма да приемем никакво решение, след което да си личи че по новия ни паркет са правени кръпки, каза че ще разкърти до близкия край на стаята и ще го сложи наново. Стиснахме си ръцете в очакване да дойде следващия път с паркета и да реди. След няколко дни ми се обади отново момичето от офиса (Светла) с обяснения че паркет от нашия размер нямат и няма скоро да имат (предвид че са производители ми се струва че просто не искат да си настроят машините за такова малко количество, но не смея да ги обвинявам в такава откровена лъжа) Варианта който ми предложиха беше да донесат паркет 80х8 и да го режат наполовина, при което ще се запази вида му в стаята. Съгласихме се. И ето след още около седмица идва пак „майстора”  с пакетите паркет и лепилата, цяла сутрин реже, по някое време следобед ми замирисва на лепило и отивам в съседната стая да проверя как вървят нещата – и гледам залепил той 2-3 реда паркетини, но пак не ми изглеждат като естествено продължение на неразкъртения паркет. Вглеждам се по внимателно да проверя от къде идва проблема, въобразявам ли си, взимам рулетката – дължината на паркетините се оказа 37.5 вместо 40см. Той милия наистина ги рязал на две, ама донесъл паркет 75 вместо 80. Според него така му били казали от офиса. Не искахме разправии, не искахме да търсим виновни, пратихме го да се разбере с момичето от офиса и след няколко дни дойде, разкърти, наряза правилно още малко паркет и го залепи. Понеже не си направи труда да махне лепилото от пода там където разкърти втория път се получи неравност, която връщахме да доизцикли, но в крайна сметка накрая дори первази ни сложи.
Щастливи че проблемите с пода са приключили започнахме да планираме мебелите за спалнята и след като събрахме пари за тях в края на ноември ги поръчахме и бяха готови за монтаж в края на декември. Около седмица преди уречения ден за монтаж, отново поразместихме т.нар. легло (вече дюшек с матрак отгоре), заедно с другите куфари и кашони из стаята, да освободим място за монтажа на мебелите и ето – отново се оказва че паркета се е надул, не такава планина каквато беше предния път, но за сметка на това на по голяма площ – деформирани паркетини, на места отлепени (но доста места бие на кухо). Веднага звъня на „Полекс” защото не знам какво да кажа на мебелистите, а идват много почивни дни (коледа, нова година), от там ми обещават да дойдат скоро да видят какво е станало, в крайна сметка идва „Експерта” (който идваше да мери влажност) и пак „много гадно се е надул тоя паркет” и „има влага от някъде”. И отново никаква идея защо е станало така. И отново – „Ами аз ще им кажа в офиса, обадете им се там да се разберете кога ще го оправят”. Звъним на офиса, които пак казват че нямат необходимия ни размер паркет и че другата седмица ще ни се обадят да кажат дали могат да намерят, или ще търсят по-големия размер и така след 2 седмици още не са се обадили. Междувременно мебелистите донесоха разглобената спалня и гардероб, които стоят складирани в момента по коридорите, в спалнята и хола и съвсем изтриха беглото чувство за дом което се бе прокраднало последните месеци.
Омръзна ни да ни мотаят, обяснихме на момичето от офиса че е крайно време вече да ни дадат някакво решение, дали ще ни поправят паркета скоро, а не пак след 3 месеца, и то по някакъв визуално приемлив начин, или ако не могат просто да ни върнат парите които сме дали за него и да си прекратим взаимоотношенията. Оставихме и един ден да говори с управителката на магазина и след този разговор миналия четвъртък ми се обади с думите че всъщност гаранцията на паркета е минала и нищо не ни дължат.
След този отговор ние потърсихме правата си в комисията за защита на потребителите, от където получихме съвет да напишем писмена рекламация. В петък приятеля ми им я занесе в офиса, където са отказали да я приемат. Аз днес прочетох че било задължително да имат и книга за рекламации в която са длъжни да записват всички рекламации. Но явно са започнали да се отнасят малко по сериозно с нас и днес се появиха заедно „Майстора” и „Експерта” да оглеждат дали наистина мястото на ремонта и новата повреда са на едно и също място. Защото според ЗЗП (Закон за защита на потребителите) гаранционния срок започва наново с ремонта.
И така историята е незавършена. Утре ни очаква среща с управителката – г-жа Адевия Велиева. Въпреки че от впечатленията ми и досегашната комуникация с фирмата срещата ще се отложи няколко пъти преди да се осъществи.
И така, да се върна към двата въпроса –
От къде може да е дошла влагата? Защото ако не разберем как ще сме сигурни че няма да се надуе пак след поправката, този път с гардероб и спалня отгоре си.
И как да решим въпроса с „Полекс” без да се стига до съд, защото от занимаване с администрация в БГ не знам някой да е спечелил

# 1
  • София
  • Мнения: 714
Не съм специалист по паркетите, но относно влагата имахме следния казус.
Малко след като се преместихме в последната квартира, почнаха да се надуват вратите и да мирише на влага. Купихме влагоуловител. След време установихме, че от преустроената кухня на стая не е запушен допре канала и вруща. Сетихме се като почна да се надува паркета под комода, зад който е била трабата. Нещата уж се оправиха, но не. Пак си се надуват вратите и мирише на влага. Не успяхме да разберем, докато един ден не се прибрахме от провинцията и не видяхме, че тавана в банята е мокър и тече./Това беше октомври 2009/ На горния етаж имало теч, /кой знае от кога.../ но си текло тихичко по тръбите /там където са затворени/ попивайки в нашата врата на тръбите и в паркета отдолу. Но ламинирания ни паркет е от най-евтиния и е супер тънак. Дори надут едва се осеща на стъпване. Като изпусне детето нещо по-тежко и се лющи горния слой и се появява бяло петно. 
...Дигнах голям шум. Направиха ремонт и чак сега вече вратите се затварят.
А относно влагата под матрака, често се получава така /конденз/ , ако помещението не се отоплява постоянно. См. да не се поддържа постоянна Т. На едни приятели им беше така.

Последна редакция: пн, 01 фев 2010, 19:10 от geryger

# 2
  • София
  • Мнения: 3 979
Имате ли парно, минават ли тръби по пода?

# 3
  • Мнения: 2 175
Леле, не е истина.. Shocked

Направо бих ги удушила тези.. #2gunfire #2gunfire

Относно влагата - нямам идея..Да не би да е от изложението?  Да стават големи температурни разлики?  newsm78

# 4
  • Мнения: 1 085
Първо, всяка ПВЦ дограма, буквално запечатва влагата в жилището, ако не се проветрява редовно.
Под проветряване разбирам, широко отваряне за 20 минути и ако може и течение да има.
Изобщо, тия нови дограми са ужасни.
Най - големият причинител на влага в жилището са човешките дейности - дишане, къпане, готвене...
Второ, под матрака, който е бил директно върху паркета, се е получил конденз, заради високата влажност в жилището.
Паркетът е поел влагата и се е надул.
Проветрявай хубаво и често и си купи легло с подматрачна рамка, за да не ти мухляса матрака.
Купи влагоуловител.
Има и едно радикално решение - смени дограмата с дървена, стъклопакет.

# 5
  • Мнения: 4 916
Корсет е отговорила изчерпателно, нямам какво да добавя.
Проветрявайте редовно и отоплявайте равномерно.

# 6
  • Мнения: 2 259
Аз съм имала взаимоотношения с едно момче работещо към "ПОЛЕКС".
Мился,че Мартин се казваше.
По компетентен от него не съм среща .
Аз също съм с естествен паркет ,но дъб и се отвориха страшни фуги.
На 4 -тата година и преди да се роди малкия  го ремонтирахме.
Доволна съм .Може  би има значение дървото от което е паркета. newsm78
Влага и кондензи ние имахме.Северно изложение ,от прозорците съм сабаряла един пръст лед.
Проблем не съм имала с паркета./да чукна дано и нямам/
Дано скоро си решите проблем.Ако се наложи разпокриите,изолирайте и наново!

# 7
  • Мнения: 5
Предполагам че първия ми пост е станал твърде дълъг за да го четете внимателно, затова ще направя няколко уточнения
Нека да обобщя - става дума за спалня - за къпане и готвене и дума не може да става, през лято, пролет и есен има отворен прозорец постоянно, през зимата се отваря сутрин за няколко минути, а ако е твърде студено вън или вали се отваря вратата към останалите стаи. Високи температурни разлики също не помня да е имало, (ако не броим сезонните колебания) защото приятеля ми не може да спи на топло, печка се пуска буквално за 5 мин. вечер
Изобщо, тия нови дограми са ужасни.
По въпроса с дограмите е малко несериозно да се обобщава, но за да не влизаме в безмислени спорове - в съседната на тази стая, а именно в хола паркета е същия, изложението е същото - югозапад, дограмата е същата (но има още един прозорец) и дишането е доста повече, но там паркета не е мръднал
А и според мен не би трябвало високата влажност на въздуха в едно помещение да се отрази първо на лакирания паркет (все пак той би трябвало да е запечатан), трябваше да има мухъл тук и там, та се усеща мирис на влага и т.н.
Легло с подматрачна рамка си имам вече, стои разглобено и подпряно на части из целия апартамент и чака поправката на заветния паркет.
....а, да и няма никакви, ама никакви тръби наблизо, нито отгоре, нито отдолу, нито отстрани

Ето сега една идея от мен която чаках да видя дали някой ще предложи, да видим дали ви звучи твърде абсурдна
Когато "Експерта" идва да мери влажност обърнах внимание на уреда с който го прави - той навлиза в замазката на около 2-3 см. Тя обаче е поне 9-10 см , тоест в дълбоките си слоеве не знаем каква е влажността и ако тя е по голяма единственото място на което може да отиде тази влага е паркета. дайте мнение

сега виждам и последния пост - Vali, не знам как се казваха нито "Експерта" нито "майстора" но ако са компетентни, пазят компетентността си само за себе си, защото нито един от тях не изказа дори една теория от къде се е появила влагата - нещо за което за по малко от ден във форума събрах доста мнения.

# 8
  • Мнения: 4 916
... А и според мен не би трябвало високата влажност на въздуха в едно помещение да се отрази първо на лакирания паркет (все пак той би трябвало да е запечатан), трябваше да има мухъл тук и там, та се усеща мирис на влага и т.н.
...


Точно на паркета се отразява и то моментално  Wink още повече, че доколкото разбирам не отоплявате в спалнята, т.е. влагата само се трупа. Мухъл може и да не се появи или да се появи доста по-късно.
Това за спалнята - там спите поне 8 часа, дишате, потите се... и това е влага.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 990
Доколкото разбрах, паркетът се е подул под матрака, на който сте спяли? Да не би той да е запарвал паркета отдолу и от това да се е получило подуването?

# 10
  • Мнения: 2 259
Сега се сещам и друго.
Може и това да е причина да не е мръднал паркета.
Като го поставяха / не е от "Полекс"/ пробиваха едни малки дупкии инжектираха пяна/италянска май/.Причините бяха неравната замазка и човека вика ,че със замазката ще го сваляме .Толкова било здраво направено.И до днес няма место където да проскърцва ,като бетон е!

# 11
  • Мнения: 1 085
Всичко, което написах по - горе е в резултат на дългогодишна борба с проблем като твоя.
И да сложиш нова замаска и паркет, спазвайки всички технологични изисквания, ако не вземеш мерки срещу влагата, пак ще ти се надуе паркета.

# 12
  • Мнения: 386
Висока е по принцип относителната влажност във Варна- у нас  средно 80%! Не само в стаите, но и навън. От изложеното  съм сигурна , че матрака поставен директно на пода е причината!

Последна редакция: вт, 02 фев 2010, 13:22 от Renew

# 13
  • Helsinki / Sofia
  • Мнения: 648
А какво стана с жалбата до Комисията за защита на потребителите?

# 14
  • Мнения: 5
Продължавам с уточненията - дълго време спахме върху дюшек (поставен в платнен калъф дунапрен отоло 8-9см) на 2 чержета върху паркета, матрака го купихме в края на декември и го поставихме върху дунапрена в очакване на спалнята - т.е. е там около 3-4 дни преди забелязването на деформираните паркетини. Освен това под дюшека не е единственото проблемно място, на останалите места не е имало нищо върху паркета...
отивам да си купя влагомер, че да имаме нещо обективно като цифри

 
А какво стана с жалбата до Комисията за защита на потребителите?
   Ще изчакам разговора с управителката, на като цяло до колкото разбрах комисията няма никакви контролни функции, само разясняват правата на потърпевшите и евентуално как да си ги търсят. Все още имам надежди че "Полекс" ще се окажат коректни и ще си поправят паркета

Общи условия

Активация на акаунт