проблем с ориза - слепва се супер гадно

  • 2 140
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 51
Един съвет и от мен-ориза се изсипва във вряща вода или бульон,като се измива непосредствено преди това.

# 16
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 604
По мнение на съпруга ми готвя ориз много добре. Но по мое мнение има още какво да се желае.
До скоро купувах ориз "Тай Май", който е по-дълъг от обикновения - като ризона.  Не пуска много нишесте и не се слепва. Лошото е, че като, че ли е безвкусен при положение, че го подправям с доста неща.
След като го измия го запържвам с лук и моркови. Заливам го с гореща вода го държа във фурната докато заври. Непрекъснато го следя, докато ври и когато зрънцата започнат леко да омекват, го изкарвам от фурната, независимо дали е поел цялото количество вода и тавата я покривам с фолио, за да се задуши.

Това, което Иван Звездев  беше споменал веднъж е, че оризът го мие с гореща вода, за да не се слепва. Така вече правя и аз, като напоследък ползвам и друг ориз -"Тракия", "Бисерен" и др. Струва ми се, че има ефект.

# 17
ползвала съм такъв дълъг, ама верно не е много вкусен

# 18
  • Мнения: 254
Значи ако искаш ала български ориз е добре да си е леко слепнатичак, развареничък аз умирам за такъв ориз, но ако държиш да ти се отделят зрънцата, вместо 1:4 съотношението  (ориз вода) Просто покрий количеството ориз в тенжерката с вода, разбира се оризът много добре измит да му падне нишестето.  Слагаш на силен огън докато заври и после смъкваш на много ниска температура. Отнема много време, но резултат си струва. Не бъркаш въобше.. ако искаш си добави малко олио, лук чер пипер, сол... булйонче:) в началото, или просто само ориза си вари както го харесваш .  Ако опиташ и стане, моля те кажи ми....



значи единствено ориза ми хич не ме кефи как го готвя.... става един размит, слепен... като е топла манджата е ОК, даже вкусен, но изстине ли, става като едно цяло... това всяко зрънце да е отделно за мен е мираж... как да го направя, помогнете... ако вече сте писали по темата, кажете как да търся... а толкова обичам пиуе с ориз Embarassed

# 19
Jule, непременно ще опитам и после ще кажа... ама няма ли да залепне, аз нямам тефлонова тенджера Embarassed

# 20
  • Мнения: 9 903
още един трик се сетих - не вари ориза до готовност. Като ти се стори полусварен, махни от огъня, или ако си на газ, спри газта и го остави - той ще си поеме останалата вода.

# 21
Момичета, оризът ми за първи път стана супер много вкусен и не слепнат!!! просто вие сте гении  bouquet  bouquet
всъщност аз комбинирах няколко съвета... запържих, но в повече олио от обикновено, абе в 4-5 лъжици, после вода, като завря я смехих, после като пак завря, спрях котлона и оставих ориза да поеме... не вярвах, че ще поеме, обаче стана!!! невероятно вкусно, да сте живи и здрави всички!  bouquet

# 22
  • София
  • Мнения: 3 328
Да си кажа и аз: не съм фен на бланширания ориз - някак все твърд ми стои, колкото и добре да е уврял. Действително, при него такова нещо като слепване и развиране до кашавост няма - сигурно при бланширането голяма част от нишестето, дето прави слепването, е отишло. Но то пък е ценната хранителна съставка. Въпреки това с бланширан ориз стават много вкусни ризото, пиле с ориз и дроб-сърма. От известно време ползвам ризон на "Крина", но предполагам, че с всеки друг ориз от този тип резултатът ще бъде все така добър. Първоначално го купих с идеята да правя с него мляко с ориз - с бланширания просто не става, не е същият вкусът. Десертът стана превъзходен, а след това, по липса на бланширан, го ползвах и за готвене ризона. Направих го по рецепта, която, струва ми се, прочетох тук - без да го мия, го сложих да заври с вода, на плика пише съотношението 1:2, и аз така го направих. Изчаках само да заври и махнах тенджерата от котлона. Оставих го за около 40 мин. под капак, а резултатът беше превъзходен, бял, добре сварен ориз, който се отделяше зърно по зърно. Овкусих със зехтин, сол и други подправки и готово. Разбъркването обаче става само с вилици - рохкам го с две вилици и няма проблеми. С лъжица се смачква и скашква. Дано съм била полезна, въпреки многословието си Mr. Green

# 23
karimma, на мен ми беше много полезно мнението ти.. И аз ползвам ориз на "Крина", но не знам кой тип точно, Embarassed общо взето това, който е на промоция в ХИТа... следващия път ще обърна внимание.
мерси много за информацията  bouquet

# 24
  • Мнения: 25 599
Аз пък никога не варя ориза. Готвя го в тава във фурната. Било с месо, било със зеленчуци(предварително запържени или сварени) - слагам всичко в тавата, подправките също,( оризът е суров, само измит добре), заливам с повечко вода и го слагам да се пече. Като видя, че водата е почти извряла, разбърквам лекичко, че обикновено подправките изплуват отгоре, да се смеси всичко и изключвам фурната. Оризът си дръпва и поема излишната вода. Става вкусно и не се слепва.

Последна редакция: ср, 19 окт 2005, 10:56 от Как`Сийка

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 903
още един трик се сетих - не вари ориза до готовност. Като ти се стори полусварен, махни от огъня, или ако си на газ, спри газта и го остави - той ще си поеме останалата вода.

Това съм, го пробвала става точно ориза. Друг вариянт е вариш ориз в съотношение  4 чаши вода: 1 чаша ориз. Вариш точно 20 минути.
Винаги се получава.

# 26
  • Мнения: 5 500
А някой знае ли как в Турция приготвят ориза, не съм яла на друго място такъв ориз!

Общи условия

Активация на акаунт