Машина за хляб-26 част

  • 53 111
  • 744
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 474
МАШИНА ЗА ХЛЯБ
26 част


Машина за хляб- 4 част  Машина за хляб - 5 част  Машина за хляб - 6 част

Машина за хляб - 7 част  Машина за хляб  8 част  машина за хляб- 9 част

Машина за хляб- 10 част  Машина за хляб - 11 част  Машина за хляб- 12 част

Машина за хляб - 13 част  Машина за хляб-14 част  Машина за хляб-15 част

Машина за хляб-16 част  Машина за хляб - 17 част  Mашина за хляб - 18 част

Mашина за хляб - 19 част  Машина за хляб-20 част Машина за хляб-21 част

Машина за хляб-22 част    Машина за хляб - 23 част  Машина за хляб - 24 част

Машина за хляб -25 част



Рецепти за машина за хляб!

Натурална закваска


Полезни съвети + още рецепти  









Съвети на pina

За конците:
По принцип конците представляват силно изразени глутенови нишки - глутена е белтък. Което ще рече, че на първо място това се случва в изделия направени със силно брашно, т.е. бяло. Да не се очаква в ръжен хляб да се явят.
Получава се от разтеглянето им, което ще рече в следствие на много месене - при машините това е винаги на лице, защото те месят доста добре!
По правило се получават конци в тесто с мазнина, особено ако е мас или масло + малко олио. Хубаво е да се съчетават течна + твърда мазнина. Разбира се, възможно е да се получи в хляб без мазнина, да е на конци, но това е рядко и трудно.
Козунака може да не е на конци, ако не е омесен добре, ако му е малко мазнината, ако липсва течна или твърда мазнина, ако е превтасал, ако е недовтасал, ако тестото е било замесено много меко. Едно нормално по твърдост тесто, добре омесено и втасало е добра предпоставка за конци.
Конци може да се получат, дори да не е оплетен козунака, ама по- добре да се оплете. Все пак, когато фитилите от тесто са сплетени, друго си е да се вижда всяка нишка, а когато е само един калъп, трудно се забелязват конци, зависи накъде се е завъртяло тестото, зависи и как ще се отчупи или отреже с ножа, много по- трудно забележими са конците.

Зо козунаците:
Козунак НЕ се прави на програма за сладък хляб.
Когато пусна машината и започне да се меси, задължително наблюдавам тестото. В началото всички правехме ( 1-2 пъти и аз) една и съща грешка - слагахме брашно точно толкова, колкото е по рецепта и нито прашинка повече. Работата е там, че яйцата варират страшно много в големината си, от където идват големи разлики в количеството на течностите. Брашното и то си варира по качество и свойства в различните партиди. Затова, много важно е, да се омеси тесто, което става на хубава топчица в машината. Под бъркалките да не остава една каша, която се маже отдолу - това става с меко тесто. За хляб може да е ОК и да стане пухкав хляб с меко тесто (имам такава рецепта), но за козунака няма как. Ако тестото е меко, няма нито конци, нито може да се оплете, нито да запази ясния рисунък на плитките, а всичко се разлива, губи релеф, форми и т.н.       Много е важна гъстотата на тестото! Тази грешка се допуска дори от опитни домакини и баби с дългогодишен стаж.  
От друга стана, това не значи да се направи бетон и накрая да се изпече едно паве, което няма втасване и прочие. Трябва да е с мярка. Затова наблюдавам и ако се маже под бъркалките (това е критерия   добавям брашно, докато се меси и така, докато стане хубава, стегната топка, но мека и еластична.Снимка как ориентировъчно трябва да изглежда тестото
 После е важно да втаса хубаво, но и да не превтасва. Аз издебвах последното премесване, знаех точно по кое време е, вадех тестото и го оплитах. Разбира се затварям капака на машината, за да не изстива и плета бързо! Връщам оплетения козунак в машината, където той пак втасва - окончателна ферментация. Доста се надува, както е оплетен. Точно преди да започне печенето, отварям капака, много бързо мажа с жълтък и ръся захар. Затварям капака и той се пече вътре - 1 час.

Въпрос: Когато се извади тестото-било то за козунак да се сплете, или само омесено и втасало за питки, и ни се стори че е доста поомекнало и лепне след втасването, ще препоръчаш ли леко премесване на ръка и ако да, с какво е по-добре да се премеси-с мазнина или още брашно, за да не му се губи формата и да се разлива, така да се каже.Защото нали ще втасва още веднъж след това.

Отговор:
Ако тестото е било замесено с нормална гъстота, след първото втасване е идеално за работа. Може, дори е наложително да се работи с него върху плот, наръсен с брашно или намазан с олио, също с набрашнени ръце или намазнени ръце, за да не полепва. Премесване е възможно, но само с няколко, наистина само 2-3 движения и натиска, колкото да се оформи удобно за работа, дори би могло да се избегне, тъй като машината вече го е премесила с няколко движения.
Да се премеси с брашно или мазнина не е добре! Ако започне да се меси, макар и само за 1-2 минути, ще се изкара всичкия въздух, който вече е надул тестото, ще се затегне, ще си намали обема и после няма да се получи добър резултат. Евентуално може да се чака повече време да втасва, но това вече са спасителни мерки.
Ако тестото лепне и се разлива, както го описваш ти, след първото втасване, това е често признак, че е превтасало или, че е било много меко замесено. Евентуално едното следва от другото - ако е замесено доста меко, съответно от това втасва по- бързо, а и машината нагрява, та съвсем е възможно да е превтасало. Такова тесто няма спасяване...
Ако е просто замесено по- меко и затова се разлива, но не е превтасало, пак не е добре да се добавя брашно или мазнина. Варианта е още от самото начало да се улучи гъстотата и от там нататък нещата си тръгват надобре!

За сплитането:
За премесването - значи, ако тестото си втасва спокойно, в някоя купа и се вземе за оформяне, разбира се, се премесва, пак само с няколко движения. После се късат топки (парчета) тесто. От всяко правя фитил - с пръсти подгъвам единият край навътре и започвам да търкалям с ръце, с лек натиск, докато се издължи.
В случай, че вадим от машината - тя нали си има 2 премесвания по време на втасването? Те са съвсем кратки, но са достатъчни. Вадим тестото и веднага късаме топки и оформяме фитили. Допустимо е да се премеси леко, но е важно да се внимава. Цялото оформяне е добре да се прави с лек натиск, защото при по- голямо натискане или месене ще се извади въздуха от тестото, ще спадне обема му и ще се сбие.
Като пиша това, нямам предвид съвсем леко да се гали! Дано не оставям погрешно впечатление! Трябва да се избегне само сериозното месене, било с брашно или мазнина. Може да се завърти и да се натисне 2-3 пъти с длан (както обичайно се меси), но не и да се подметне и да се меси с минути.


Мая и захар в тестените продукти:
Маята представлява дрожди захаромицети, които се хранят със захари и отделят алкохол и въглероден двуокис. Благодарение на последното тестото увеличава обема си, набухва и това е търсеният и желан ефект.
Ако сложим малко захар, дрождите живват и се разработват по- бързо, за да могат да поемат захарите от нишестето на брашното. Но  с голямо количество добавена захар, можем да ги затрудним или направо да блокираме техния процес. Затова и в козунака се слага повече мая, заради по- голямото количество захар по рецепта.


Рецепта и подробни обяснения на ketti за козунак - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358581.msg9879950#msg9879950



Цитат
За всички, които нямат възможност да прочетат 14 теми по средно 60 страници плюс новата тема, ще се опитам да обобщя.

Машината за хляб е уред с големината на фритюрник. Използва се като пералнята - слагаш продуктите, избираш програма и стартираш. Също както пералнята не простира, така и машината не ти реже готовия хляба на удобни филийки. Но с това се свиква с времето.

Машините се различават по тежест на готовия продукт - обикновено са за три грамажа - 500/750/1000 гр. или 750/1000/ 1250 гр. и т.н. Има и други разновидности като Северин, който е до 1600 гр. ( http://store.bonapeti.tv/index.php?main_page=product_info&products_id=828), както и по-малки машинки.
http://cgi.ebay.de/Brotbackautomat-Alaska-BM-2600-NEU_W0QQitemZ3 … sh=item4cebdaa383
http://www.technomarket.bg/product_detail.php?product_id=09032945
http://domacipekarny.dama.cz/pekarny.php
Засега оплакване има само от хлебопекарна  MOULINEX -2000.

Разликата в тежестта, респективно обема на хляба налага основно два вида машинки - с една бъркалка ( до 1000 гр.) и с две бъркалки (над 1000 гр.). Има машини с две отделни контейнерчета или с други допълнителни приспособления, както е Мулинекс ОW 5003 с приставка за багети. Хлябът в по-малките машинки се получава по-цилиндричен и по-висок. Хлябът в по-големите машинки се получава по-продълговат. Има несъществени разлики в начина на изпичане на хляба в зависимост от машината - при реотан под контейнера, горната кора е по-бяла (машини с две бъркалки, без тази с багетите - тя е с два реотана). При машините с една бъркалка обикновено реотана е позициониран около контейнера и хлябът става по-тъмен отгоре.

Повечето машинки имат около 10-12 програми. "Задължителните" са - основна (за хляб  ), за бял хляб, за пълнозърнести хлябове, за месене и втасване (без печене) и само печене. Другите се разминават в зависимост от производителя - за сандвичи (с много тънки кори), за кексове, за мармалад, за макарони и т.н.

Машинките имат отложен старт - обикновено до 13 часа (напоследък не съм виждала без тази функция). Това означава, че можете сутрин преди работа да заредите машината с продуктите, да нагласите таймера и когато се приберете вечерта, да ви посрещне аромата на прясно опечен хляб. Ако закъснеете с прибирането, машинката ще ви поддържа хляба топъл още поне 1 час и той няма да се овлажни.

Стигнахме и до много съществения въпрос за цената:

1. Самата машина струва в зависимост от модела между 100 и 250 лева. Могат да се намерят по-евтини машинки по магазините ТСМ - моята е от там. Аляската в Метро е около 100 лева. Наскоро видях в сайт машинка на First за 129 лева ( до 1250 гр. хляб). Най-скъпи за сега са Мулинекс. Разликата освен в грамажа, програмите и бъркалките е в мощността на машината - ФИФ и First са 800-850 W, други с по 600 W. Според мен и евтините и скъпите машини правят хубав хляб.

2. Разходът на ток ми е около + 3 до 5 лева на месец заради машинката.

3. Цената на хляба  

Обикновен бял хляб от 750 грама се приготвя от:
300 мл. вода
500 гр. бяло брашно = 45 ст. ( при цена 90 ст. за пакет)
2 с.л. захар = 8 ст.
2 ч.л. сол = 1 ст.
2 ч.л. суха мая ( от 2 пакетчета френска или турска мая излизат 5 хляба =  2*30 : 5 = 12 ст.) = 12 ст.
Добавяме стотинки за водата и тока.

Най-обикновения бял хляб от машината струва около 90 ст. - топъл, с брашно, без добавки, екстри и бонуси. Не мухлясва, не изсъхва и не се рони поне 4-5 дни (при нормално съхранение).

Ето тук има различни марки и модели, а се намират и по-добри цени:
http://store.bonapeti.tv/index.php?main_page=index&cPath=1_16_23
http://www.techno-bg.com/?town=%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0 … d=1323&type=t


-упътване за по добро тесто (Ердинч):


 
прекалено сухо       прекалено мокро                  OK
                              


Вертикален контейнер
 

Хляб с вертикален контейнер    Хляб с хоризонтален контейнер
   


 
КЛАТРОНИК                                   ТАУРУС


# 1
  • Мнения: 202
Благодарим за новата темичка.
Нека пак е пълна с много вкусни неща сътворени от вас.
И като първа да сложа хлебчето с айрян на Поли.
Още горещо му отчупих малко от коричката и горещ му резнах един резен.
Поли за теб  newsm51

m@msy  Прекрасни козунаци.Браво  smile3501




Последна редакция: пт, 05 фев 2010, 22:46 от megans

# 2
  • Мнения: 577
eat Аз вече се нагласих за новите предложения.
Лео,благодаря за темата.

# 3
  • Мнения: 209
Ето ме и мен в новата тема, Лео   bouquet

Това е първият ми козунак, месен в машината и печен във фурната:

 

Правен е по рецептата на max-mama (Бързите козунаци). Стана чуден, мек, на конци, нооо не толкова сладък за нашия вкус. Та да питам, ако увелича двойно захарта, какво ще трябва да увелича? Маята ли? И с колко? А ако има направо готова рецепта за много сладки козунаци, дайте линк  Praynig
И още нещо - защо така ми се загуби плитката при печенето - уж не беше много меко тестото  Rolling Eyes ?

# 4
  • Мнения: 622
Тифани, страхотни са козунаците!  Peace На въпросите ти обаче не мога да отговоря, защото и аз все още съм "боса" в козуначените работи.  Joy Нека по- вещите в занаята се изкажат.  Peace

# 5
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
оххх, много ме съблазнявате да правя и аз козунаци, но ще опитам по-нататък със сигурност, като репетиция за Великден

ето снимка и на моето първо хлебче от снощи, за което се похвалих, че стана, на вкус си е много хубаво
 - е, на външен вид си е абсолютна тухличка, ама нали ще го ядем, няма да го гледаме само, я  Joy

# 6
  • Мнения: 407
m@msy, страхотни козунаци

Myriam много апетитна коричка, ей такава светла харесвам

Тiffany и за нас са малко постни на сладост, ще чакамкакво ти отговорят и ще действам

megans страхотно хлебче

# 7
  • София
  • Мнения: 1 176
Записвам се да ви следя,благодаря ви че ви има.Всеки ден научавам за нови неща,нищо че не пиша и нямам машинка за месене все още.Надявам се скоро да ми подарят все пак имам скорои повод   bouquet.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 232
записвам се и аз,че нещо много бързо взе да се пълни темичката

# 9
  • Мнения: 9 776
Мег, много си бърза, докато кажеш, и айде хляба готов Laughing. Изглежда супер Hug!

Myriam, твоят също Peace. Какво не му харесваш?

Тiffany, много апетитни козунаци Peace. Аз съм правила само веднъж миналата година и не мога да съм ти полезна, но има кой да се включи Peace.

# 10
  • вече в прегръдките на любимия, и само там
  • Мнения: 978
ааа, харесвам си го, ама си е като тухличка - сладка тухличка

утре мисля да си взема още брашно - а да ви питам вие от магазин ли купувате, или от някоя фурна, с мъжа ми говорехме - ние често ходим по разходки из България, в някое село или малък град може да си вземем по-голямо количество от някоя местна мелница, но не знам дали имат и ръжено - ще е още по-добре

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 5 679
Прочела съм мислите на Полинка  Mr. Green Вчера слагайки шарената сол в мокрото си хлебче, седях и разсъждавах какво ли ще се получи, ако сложа вместо сол в хляба, пилешко бульонче и ей на - той хлябът вече е опечен дори, макар и с леко модифицирана идея  hahaha Идвам си от заведение сега, ама пак взех да слюноотделям обилно гледайки разкошни хлебчета и козунаци  Embarassed Утре съм решила да пробвам онзи витият тутманик, ама ако се сетя и чия рецепта трябваше да търся  Crazy Жокерче  Praynig

# 12
  • Португалия
  • Мнения: 3 905
здравейте  Hug
нахълтвам в новата ви тема с един въпрос- извинете,ако сте го написали някъде ,не видях  Peace
има ли машина с контейнер без тефлон -примерно алпака?
благодаря ви   bouquet

# 13
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
Прочела съм мислите на Полинка  Mr. Green Вчера слагайки шарената сол в мокрото си хлебче, седях и разсъждавах какво ли ще се получи, ако сложа вместо сол в хляба, пилешко бульонче и ей на - той хлябът вече е опечен дори, макар и с леко модифицирана идея  hahaha Идвам си от заведение сега, ама пак взех да слюноотделям обилно гледайки разкошни хлебчета и козунаци  Embarassed Утре съм решила да пробвам онзи витият тутманик, ама ако се сетя и чия рецепта трябваше да търся  Crazy Жокерче  Praynig

Ето можеш да видиш тутманика на TheNMaster.Много е хубав

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=389900.msg11349152#msg11349152

# 14
  • Географският център на България-Габрово
  • Мнения: 593
здравейте  Hug
нахълтвам в новата ви тема с един въпрос- извинете,ако сте го написали някъде ,не видях  Peace
има ли машина с контейнер без тефлон -примерно алпака?
благодаря ви   bouquet

Ето тук може да прочетеш поста на Ердинч,той обяснява за неговата хлебопекарна че е с такъв контейнер какъвто те интересува.Но за съжаление в България няма все още такива

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371019.285

Общи условия

Активация на акаунт