Как да се храним и живеем по-здравословно и пълноценно

  • 8 775
  • 98
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 357
Здравейте!   bouquet
Тези дни бях на семинари на тази тема и реших да споделя с вас наученото, и вие от своя страна да споделяте тук каквото знаете по темата.   bouquet
Ще изложа на кратко това, което бе казано на лекциите, а който прояви по-голям интерес ще ги сканирам или набера и ще ги изпращам по мейли и ЛС.  Peace

Започвам с основното. ВСИЧКО Е ЗДРАВЕ!!!
Сигурна съм, че много от нещата, които ще кажа ги знаете, НО не сте им обръщали внимание....за това лекторът ни каза "Обърни ми внимание за да ме видиш!"
Ние сме съвкупност от 3 енергийни тела:
1. Дух (Аз-ът, разумът)
2. Душа(емоцията, чувството)
3. Физическо тяло (нашият организъм)
За да съществуваме ние (тези 3 тела), ни е необходима енергия, т.е. сила. А как може да я набавяме?!?!? Ето как:

Основни източници на енергия за духа:
1. Работим ли това, което обичаме?!?
2. Имаме ли свободно време за нас и семейството ни?!?

Основни източници на енергия за Физ. тяло:
1. Храна
2. Сън
3. Секс
4. Слънце и въздух
5. Вода

Основни източници на енергия за душата:
1. Вътрешно удовлетворение
2. Собствена представа за нещата от живота

КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ХРАНАТА И НАЧИНА НА ХРАНЕНЕ

1. Защо се храним?!?
- за да получим структурни, градивни вещества, т.е. да се изградим, да растем.
Ежедневното ни меню трябва да включва задължително:
Белтъци
Всички витамини
Въглихидрати
Мазнини
Минерали
Трябват ни ПОСТОЯННО!!!
- за регенерация,т.е. възобновяване на клетките, тъй като у нас постоянно умират и се раждат нови клетки, ако те не се възстановяват правилно се пораждат много болести, най-страшната, от които - РАК.
Тук има две понятия заслужаващи особено внимание:
1. Клетъчен глад, т.е. недохранване на клетката, което води до нейното изменение на клетъчно ниво, което от своя страна води до РАК.
2. Клетъчна храна, т.е. тези хранителни вещества обработени в стомаха, просмукани от червата, влезли в черния дроб за филтриране, и от там в кръвта и клетките.

2. Храната за удоволствие!
Храната освен за регенерация и изграждане, служи и за удоволствие, следователно храни и душата, освен Физ. тяло.

3. Храната носи ЕНЕРГИЯ-ДВИЖЕЩАТА ЕДИН ОРГАНИЗЪМ СИЛА!!!
За да имаме сили, респективно енергия се нуждаем от калории, които идват от храната.
Тук много полезно четиво е книгата на Лаура Ескабел "Като гореща вода за шоколад" и книгата на Петър Семов "Цената"
Сигурно всички знаете, но аз ще припомня: За да се обработи храната, която сме приели, организмът изразходва енергия от своите запаси...за това БОЛНИЯТ ЧОВЕК НЕ ЯДЕ!!! Защото организмът му пази силите си за борба с болестта, в този ред на мисли: НИКОГА НЕ СВАЛЯЙТЕ ТЕМПЕРАТУРАТА НА БОЛНИЯ ЧОВЕК, АКО НЕ Е НАД 38,5 ГРАДУСА!!!!
ЧОВЕШКИЯТ ОРГАНИЗЪМ ИМА ВГРАДЕН ЛЕКАР, КОЙТО ПРАВИ НАЙ-ДОБРОТО ЗА НАС, НИЕ САМО ТРЯБВА ДА ГО СЛУШАМЕ И ДА МУ СЕ ДОВЕРИМ, А НЕ ДА МУ ПРЕЧИМ, ИНАЧЕ СИ ВРЕДИМ САМИ НА СЕБЕ СИ!
Относно енергията, която носят храните, те се делят на 3 основни групи:
1. Биостатични храни - храни, които не носят приход на енергия, а само част от необходимите витамини, мазнини, въглихидрати и белтъчини, но за сметка на това отнемат много от енергията на организма за преработката им. Това са всички пакетирани и термичнообработени храни, гозби, манджи и т.н.
Те не носят енергия, но носят някои съставки необходими за регенерацията и удоволствие Simple Smile

2. Биоактивни храни
Това са суровите храни:
Сурови плодове и зеленчуци. Те съдържат ензими, които спомагат процесът на храносмилане и също носят някои витамини. Много полезни и също задължителни в менюто ни.

3. Биогенни храни.
Това са тези храни, които генерират енергия в големи количества и не отнемат почти никаква от организма. Това са:
Коластра и кърма
Мед
Сурови семена и ядки
Кълнове
Синьо-зелени водорасли

Изключително нужни за дълголетие и младост!!! Водят успешна борба с рака, стресът, депресиите, хроничната умора и състаряването на организма като цяло!!!

НЯКОИ МНОГО ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ:
1. Винаги яжте плода на гладно, защото приет след хранене, води до ферментация в стомаха!!!
2. Пийте сутрин на гладно чаша топла вода, за да измиете хранопровода и стомаха, иначе се образуват шлаки!!!
3. приемайте по 1-2 ч.л. мед на ден и 100гр сурови ядки за младост и сила!!!
4. Не приемайте синтетични витамини- не помагат, а вредят...не се освояват, а се натрупват в организма
5. Всеки ден изяждайте поне по 1 плод
6. Всеки ден яжте салата с едното хранене, направена от СЕЗОННИ ЗЕЛЕНЧУЦИ!!!
7. Гответе с по-малко вода
8. Подлагайте храната си на колкото се може по-малко термична обработка!
9. Яжте каквото искате, но с мярка...разликата между лекарството и отровата е в дозата!!!

Темата е необятна, за това бих предоставила на интересуващите се информация. За сега това е от мен.
В заключение ще кажа нещо любопитно>
Всичко около нас е енергия. Тя преминава от един вид в друг. Храната е енергия. За това мили дами ( и някои господа, които готвят Simple Smile ), влагайте само положителни емоции, когато готвите, не гответе тъжни, ядосани или уморени....това отива в храната!!!
Замислете се "Защо е най-вкусно при мама и баба?!?!?"
Защото ни чакат с нетърпение и ни готвят с мнооого любов и мерак!!!
ЖЕЛАЯ ВИ ЗДРАВЕ!!!

Последна редакция: пн, 08 фев 2010, 15:10 от Emmanuelle

# 1
  • Мнения: 1 085
Много хубаво, че си решил да споделиш с нас наученото, но мисля че трябваше да пуснеш темата във форума за алтернативна медицина.

# 2
  • Мнения: 800
Темата е за начин на живот, не за алт.медицина. Всичко което е написано е много хубаво и вярно, но прекаленото вманиачаване ме дразни (напр. колежката ми меси всеки ден у тях, защото в купешкия хляб имало "подобрители", не купува нищо, на чийто етикет има "консерванти" .. и т.н.).

# 3
  • Мнения: 2 357
Корсет, Ако знаех къде е  Embarassed нека модератор да я премести!   Praynig
Пък и за ДИС е полезна  newsm78 нали всеки, който се грижи за семейството си и търси разнообразна информация,търси тук  newsm78, ..не знам както реши модераторът!   bouquet

Д.Стоянова  Mr. Green аз не говоря за вманиачаване, да пием от вимето на кравата и да месим хляб  Joy , просто съвети...наистина прекаленото дразни, във всеки един аспект  ooooh!
Но нека си и обърнем малко внимание  Peace

# 4
  • Мнения: 1 085
Темата е за начин на живот, не за алт.медицина...

Имах предвид, че там ще бъде оценена по достойнство.

# 5
  • Мнения: 800
Прекаленото наистина дразни. По този повод аз даже правя напук, без да искам.
Тук ще стрешнеш само хора, които никога не купуват вафли и зрънчо на децата си, които мият със сапун и четка плодовете и зеленчуците, които карат всеки влязал у тях да обува калцуни или да се събува и т.н.
Е аз си признавам - живея не много здравословно, пуша ... купувам чипс и зрънчо на децата си понякога, понякога избърсвам (а не измивам) ябълката, понякога изяждам един шоколад или нещо друго ... и се чувствам добре. Ходя с кола на работа, но после тичам по градинките и си наваксвам движението; Иначе повечето от нещата които са описани ги правим в къщи (аз и децата - мъж ми не вдява) - водата сутрин с мед, термичната обработка на храната, начина на готвене ... подбора на храни и т.н. )

# 6
  • Мнения: 2 357
Д. Стоянова, и аз ходя с кола на работа, пия, пушех до скоро, но сега плануваме бебе и спрях, влизам понякога с обувки, когато бързам и не съм много спортна натура, но гледам да спазвам някои основни правила.
Все пак  "Прекаленият светец и Богу не е драг", а и мисълтта, какво си изял, как си го изял, само тормози мисълта и също се отразява негативно на човека.  Peace

# 7
  • Мнения: 6 713
Emmanuelle, страхотна тема! Hug  bouquet Heart Eyes

Темата е за начин на живот, не за алт.медицина...

Имах предвид, че там ще бъде оценена по достойнство.

E не само в Алтернативния има достойни де...  Tired

Където решат модовете, но темата е добре да бъде в наистина популярен форум. Peace Peace Peace

# 8
  • Мнения: 1 788
...но прекаленото вманиачаване ме дразни (напр. колежката ми меси всеки ден у тях, защото в купешкия хляб имало "подобрители", не купува нищо, на чийто етикет има "консерванти" .. и т.н.).
Значи и от мен ще се дразниш, ако ме видиш как избирам храна, когато съм в магазин  Joy
Аз, пък, се дразня от хора, които вземат нещо, без да имат и най-малката представа какво купуват, съдейки за качеството само по цената...
Не винаги всичко е мания.
Старая се да живея малко или много здравословно, но за сметка на това - пуша.
Старая се да купувам храни без консерванти, но нямам гаранция, че не е генномодифицирана...
Разхождам се за здраве в парка, но нямам гаранция, че въздухът е чист, защото паркът е заобграден от улици и булеварди.
Старая се да не замърсявам и да събирам разделно боклука, но всеки ден виждам как съседите си хвърлят на едно всичкия боклук...
И от всичко това, най-много ме е яд, че нямам право на избор...

# 9
  • Мнения: 2 132



Замислете се "Защо е най-вкусно при мама и баба?!?!?"
Защото ни чакат с нетърпение и ни готвят с мнооого любов и мерак!!!

Грешка!И много мазно, пържено, сладко и т.н.!

# 10
  • Мнения: X
Joy
И моя. Laughing
Все казва от утре почвам,а после утре си е като днес и вчера....

# 11
  • Мнения: 280
Emmanuelle ,благодаря, че си направила труда да ни предоставиш тази информация.Сама по себе тя е известна на повечето, но напомнянето е много важно, защото кара човек да се замисли отново.


Аз самата от няколко години съм внедрила вкъщи някои порядки относно храненето, които считам за задължителни в днешно време и при днешните хранителни продукти.Любимия ги прие по-бавно Crossing Arms, но вече свикна.
Напоследък обаче  Thinkingповлияна от плачевното качество на болшинството храни, разни статистики, възрастта и пр. съм засилила така да се каже мерките.У дома отново има вълна на възмущение, но ще им мине, къде ще ходят.С децата е по-лесно, защото са малки и тепърва си градят навици и вкусове, пък и са по-наивни Joy!успявам да ги изманипулирам в началото, а то после им става навик.
Както писах да не помислите, че дезинфекцирам продуктите и ядем кой знае какво специално.основното, с което се съобразявам е да сведа до мин. Е-тата, захарта и белия купешки хляб/който във Варна е толкоз гаден, че от самосебе си става/.Старая се максимум процент сурова храна да се яде -салати, плодове, ядки, мед.
НО, това ми коства мноооого време , търпение и пари/ не винаги обаче/.Време му е майката да обикаляш, за да си купиш качествени продукти.Понякога  #Crazy.
Улях се Embarassed.
 
ПП Радвам се че най-сетне има тема за неманиакално здравословни като нас!

# 12
  • Мнения: 4 965
Темата е за начин на живот, не за алт.медицина. Всичко което е написано е много хубаво и вярно, но прекаленото вманиачаване ме дразни (напр. колежката ми меси всеки ден у тях, защото в купешкия хляб имало "подобрители", не купува нищо, на чийто етикет има "консерванти" .. и т.н.).


Може и заради вкуса да е (а и преди пътувах в трамвай №9 с момичета, които работят в хлебозавода на Хладилника - нито съм расистка, нито съм крайно гнуслива, но не бяха от най-чистоплътните - това най-меко казано).
Откакто си правим домашен хляб, разбрах какво означава ароматен и вкусен хляб, а не дунапрен, който до следващия ден е мухлясал.
И месенето не отнема време, когато имаш машина - точно 2-3 мин. ти коства, а наистина знаеш какво слагаш вътре...

Това е нещото, което правим и вкъщи за здравословното ни хранене:
...
основното, с което се съобразявам е да сведа до мин. Е-тата, захарта и белия купешки хляб/който във Варна е толкоз гаден, че от самосебе си става/.Старая се максимум процент сурова храна да се яде -салати, плодове, ядки, мед.
...

Съобразявам се с принципа: всяко нещо - с мярка.
Стараем се да купуваме екологично чисти храни и да не наблягаме на консервантите, оцветителите и т.н., но понякога хапваме чипс, пуканки с палмово масло, солетки, шоколад.
Основно ходя пеша (особено в месеците без сняг - минавам ежедневно в двете посоки разстоянието между Западен парк и Лозенец), но пуша (доста).
Стараем се да излизаме сред природата, но и глезотиите не са ни далечни.
Не пием лекарства (само в краен случай), а ползваме хомеопатия.
Ей такива неща.
Но и никога не изпадаме в крайности и полезните съвети (в края на заглавния пост) определено ги следваме (не по правило, а като част от ежедневието).

# 13
  • Мнения: 582
 Страхотна тема! Ще следя с интерес.
Това, което аз правя за по-добрия и здравословен начин на живот е, че спортувам 2-3 пъти седмично, старая се да ям плодове и ядки, не пуша, не пия газирано. Всичко това разбира се го нарушавам понякога като ми избият балансите и просто отивам и си взимам едно меню в КFC. Но вече ми се случва рядко.
 Мога горещо да препоръчам овесените трици! Прочистват храносмилателния тракт и влияят много добре на метаболизма, а в същото време засищат доста.

# 14
  • Мнения: X
И у нас не е до степен мания,но имайки предвид ,че всичко вече е замърсено,то няма и как да стане.
Опитваме се поне да сведем гадостите до неизбежния минимум.
Купих си машина за хляб,от година и половина ядем хляб в който знам какво слагам.Сега се опитвам да намеря и познат мелничар,та да не ми тъпчат брашното още в мелницата с добавки...
Но и факта,че не ядем боклука,който ни продават като хляб ,е достатъчен.
Почти не ядем полуфабрикати и готова храна,освен в краен случай,когато е нямало възможност да сготвя /което е мнооого рядко/.И тогава най-често купуваме печено пиле.
Единствената нездравословна храна,която синът ми яде ,е това,което си купува в училище.Но и той предпочита домашната,та често си купува сандвич с варени картофи и шунка.
Между другото,докато той не ми каза,не бях чувала за такива сандвичи.

Ще следя темата с интерес.

Общи условия

Активация на акаунт