Лош човек ли е българинът ?

  • 10 615
  • 230
  •   1
Отговори
  • Мнения: 531
Не знам как да опиша усещанията, които будят ситуации, като следната , която ще разкажа.:
Влиза в автобус жена с  вид на клошарка- зле облечена, миришеща лошо, във Варна билетите за транспорт  се продават от кондуктори в самия автобус.  Та жената нямаше пари за билет, тя не беше и много наред с "главата", но пък кондукторката като скочи от горе и - Ще те сваля от автобуса, не стига ,че си без билет, ами и пречиш на хората. Пътниците от своя страна и те взеха да навикват клошарката: "Млъкни, не ни пречи...." Тя само си повтаряше една фраза постоянно, без да крещи и си слезе на другата спирка. Видях в очите на хората една ненавист и погнуса,която не съм виждала и към уличните кучета...
Стана ми едно тъпо и празно, утре всеки от нас, може да изперка или да фалира или какво ли още не, не знам, вие как мислите, как трябва да се държим с такива хора, какво трябва да ни е отношението към тях ?

Последна редакция: чт, 11 фев 2010, 15:50 от anettee

# 1
  • Мнения: 4 585
Българинът може да е с малка буква, но трябва да е с пълен член.
Изпитваме нужда да навикваме някого, да се самоубеждаваме, че сме постигнари нещо в живота, че сме значими. Ние не сме лузъри, лузъри ние не сме. Това трябва да се върти като рефрен.

# 2
  • Мнения: 654
Ма ле,,,жив дявол е.
Особено ако може да отрови живота на другите.

# 3
  • Мнения: 1 296
много е лесно да се правиш на силен пред по-слаб и беззащитен човек

# 4
  • Мнения: X
Нито по-лош, нито по-добър, от когото и да било. Способен на достойни дела и низки постъпки. Човек като човек.

# 5
  • Мнения: 9 990
Има добри и лоши хора навсякъде по Света.
На жената мястото и е в лечебно заведение, не по автобусите.Да не си затваряме очите, моля....
Навсякъде по света клошарите са така...не е само българина виновен в погнусата си. Tired

# 6
  • Мнения: 4 841
Не мисля, че е редно да се правят такива генерални умозаключения от един изолиран случай.

И ако реакцията на пътуващите в автобуса българи е ЛОША, как би следвало да изглежда ДОБРАТА реакция - да направят място на клошарката да седне, някой жертвоготовно да и плати билета, да я гледат със симпатия и очарование?

Работата на кондукторката е да таксува пътниците. Сега трябва да я оплюем, че си е свършила работата ли? Освен това има правила за ползване на градския транспорт. И те трябва да се спазват, независимо дали си изперкал клошар, безработен циганин или просто пиян тиквеник.

# 7
  • Мнения: 4 585
А ако не е клошарка, а невменяема? Ако живее в свой, собствен свят. Забележете, тя си е повтаряла едно и също.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 064
Повечето хора се отнасят по този начин с болните и слабите от страх...
Защото никой не е застрахован от това.

# 9
  • Мнения: 2 161
Няма милост за болните.Особено за психично болните.А мен това ме измъчва.Българинът не е толерантен и милосърден.

# 10
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Не знам как да опиша усещанията, които будят ситуации, като следната , която ще разкажа.:
Влиза в автобус жена с с вид на клошарка- зле облечена, миришеща лошо, във Варна билетите за транспорт  се продават от кондуктори в самия автобус.  Та жената нямаше пари за билет, тя не беше и много наред с "главата", но пък кондукторката като скочи от горе и - Ще те сваля от автобуса, не стига ,че си без билет,ами и пречиш на хората. Пътниците от своя страна и те взеха да навикват клошарката: "Млъкни, не ни пречи...."Тя само си повтаряше едана фраза постоянно, без да крещи и си слезе на другата списка. Видях в очите на хората една ненавист и погнуса,която не съм виждала и към уличните кучета...
Стана ми едно тъпо и празно, утре всеки от нас, може да изперка или да фалира или какво ли още не, не знам, вие как мислите, как трябва да се държим с такива хора, какво трябва да ни е отношението към тях ?


А ти какво направи? Плати ли й билета? Освободи ли й мястото си да седне?

Или това е поредната тема, в която плюем по "Българина" като цяло, но някак забравяме, че ние сме част от това цяло?

# 11
  • Мнения: 3 922
Точно преди два дена говорихме за това с мъжа ми. Споделих, че искам да емигрирам от БГ, защото хората станаха много лоши. Вероятно причината е в кризата и безпаричието. Преди години не беше така.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 855
Изпитваме нужда да навикваме някого, да се самоубеждаваме, че сме постигнали нещо в живота, че сме значими.
По-добре не мога да го кажа.

# 13
  • Мнения: 4 514
Абе имаме трески за дялане. Много даже...  Confused Но не искам да казвам 'българинът е лош човек', няма как да се направи такова обобщение.

# 14
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Не мога да кажа за всички, но ми прави впечатление, че все повече хора озверяват напоследък. Липсва елементарна толерантност, елементарно желание за помощ. На тяхно място все по-често се настанява злобата, свадливостта, омразата. Не знам коя е причината за това, но едва ли е кризата. И все по-често се среща: "Не искам аз да съм добре, искам Вуте да е зле".

Общи условия

Активация на акаунт