Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
НАЦИОНАЛНА ИНФОРМАЦИОННА ЛИНИЯ ЗА НАРКОТИЦИТЕ И АЛКОХОЛА
0888 99 18 66 (цената е според вашия тарифен план)
www.drugsinfo-bg.org

Какво можем да направим за вас, родители, ако се обадите?
Можем:
- да ви дадем информация за наркотиците и за зависимостта като болестно състояние;
- да ви насочим как да разговаряте адекватно с децата си за наркотиците;
- да потърсим заедно с вас начин как да подкрепите детето си, ако има проблем с наркотиците;
- да ви насочим към лечебни и рехабилитационни програми на територията на цялата страна;
- да ви помогнем да се справите със собствената си обърканост, безпомощност и безнадеждност по отношение на зависимостта на вашето дете.

Свържете се с информационната линия и ако:
- се колебаете дали да експериментирате с наркотици;
- сте любопитен и търсите информация;
- приятелят ви взема наркотици;
- не знаете как да кажете „не“, когато ви предлагат наркотици;
- искате да спрете употребата;
- не успявате да намерите подходящата програма за вас;
- сте объркани и търсите подкрепа

# 1
Много добра инициатива! Respect! Peace

# 2
Семинар за родители на тема "Когато дрогата нахлуе в дома ни, къде да потърсим помощ" 23.02.2010

Асоциация за рехабилитация на зависими "Солидарност"

обявява

Семинар за родители и близки на зависими хора:
" Когато дрогата нахлуе в дома ни, къде да потърсим помощ."

Дата: 20.03.2010 от 9:00 - 12:30 ч.
Място: ул. "Николай Островски"3, ет. 2, гр. София
Водещи: Светлана Христова - водещ работата със зависими и близки в програма " Солидарност" и Светлана Николова, член на екипа на "Солидарност"

ПРОГРАМА

* Видове методи и места за лечение на зависимости в България
    * Презентация и информиране за предоставяните услуги в различните програми, клиники и центрове
    * Дискусия

Телефон за контакти: 02/971 99 20

Участието е безплатно!
Семинарът се провежда благодарение на финансовата подкрепа на
Националния център по наркомании

# 3
Един често задаван въпрос от родители, обаждащи се на Информационната линия за наркотиците и алкохола, е: "Поведението на детето ми се променя. Дали не взима наркотици?". Наркотиците са актуален проблем, широко дискутиран в социалното пространство. Въпреки вниманието, което му се отделя, хората не са по-добре информирани отпреди и затова продължават да битуват предразсъдъците и стереотипите по отношение на наркотиците и зависимите хора.
Навлизането в пубертета е съпроводено с множество промени в поведението на подрастващите. В даден момент родителите осъзнават, че тяхното „малко съкровище“ се е превърнало в млад юноша, който упорито се бори за своята самостоятелност и в който с всеки изминал ден все по-трудно разпознават своето дете. Кога обаче очакваните промени с настъпването на пубертета са в рамките на „нормалното“ и кога един родител трябва да започне да се притеснява, че с детето му се случва нещо нередно? Има ли сигурни индикатори, които да подскажат на родителите възможно най-рано, че детето им употребява наркотици?
Наркотиците съществуват около нас и никой (особено младежите) не е застрахован от директна среща с тях.  Вие, като родители, изпитвате ли подобни притеснения и съмнения? Или предпочитате да мислите: „В моето семейство това не може да се случи“?
 Rolling Eyes

# 4
  • Страната на чудесата
Аз изпитвам притеснения, въпреки че детето ни е още малко.Водили сме вече разговор за наркотиците и това е обсъждана тема у дома, защото мисля че колкото по-рано се научи за съществуващи опасности, толкова по-добре. И да, старая се да наблюдавам как се променя поведението на детето и да отсявам нормалните от притеснителните промени.Пази Боже всички деца от този жесток бич!

# 5
  • все тук
Ох, и аз отсега си мисля какви ли не дивотии. но на въпроса - не, според мен няма сигурни индикатори, които да покажат дали детето взема наркотици.
Просто се надявам с много разговори и повече наблюдение да го опазя от това )Дай, Боже!).

# 6

Наркотиците съществуват около нас и никой (особено младежите) не е застрахован от директна среща с тях.  Вие, като родители, изпитвате ли подобни притеснения и съмнения? Или предпочитате да мислите: „В моето семейство това не може да се случи“?
 Rolling Eyes
Нормално е всеки родител да изпитва притеснения и съмнения. Най-глупавото е да се мисли - "В моето семейство това не може да се случи". За съжаление обикновено родителите разбират последни. Винаги ни се иска да вярваме, че това не е така. Глупаво е да се очаква, че може да се разбере по зениците, - те много добре знаят какви капки да си сложат, че да не разберем. Нито хероина си го бият във вените на ръцете, че да забележим.
Тема за наркотиците в момента има в Д и С и си струва да се прочете.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=476656.0

# 7
  • София
Има много сигурни индикатори. За родител, който се съмнява е най- добре да купи лакмус тест и да направи проба. Има различни такива тестове за различните наркотици, някои работят върху урина, а други директно върху челото.

Хубаво е да се знае кои наркотици са на мода и какви са ефектите от тях. При хероина нещата са по- ясни, защото лесно може да се познае по силно стеснените зеници, които не реагират на промяна в светлината. При кокаина зениците се разширяват. При екстази и марихуана нещата са по- невидими, но за родител, който си познава добре детето и контактува редовно с него промените не са така незабележими. За пубери с нормален режим употребата на екстази не може да остане такава тайна, защото ефекта е много продължителен- детето или няма да се прибере цяла нощ или няма да може да заспи цяла нощ /ако въобще е възможно да вземе екстази и да се прибере/.  там фазите на голяма комуникативност и добро настроение при употребата са следвани от противоположни състояния на умора, затваряне в себе си и подтиснатост. При редовна употреба се забелязва загуба на способността да се усвоява нова информация и загуба на краткосрочната памет.

Важно е децата да бъдат поощрявани от малки да са самостоятелни и независими, да не стават свидетели на редовна употреба на алкохол и/ или наркотици от родителите. С тях да се говори, но не да бъдат разпитвани, а да имат доверие в родителите. Често това доверие се бърка с ограничаване на личното пространство на детето, което води точно до склонност към употреба на наркотици и много други отклонения.  Важно е и родителите да не митологизират наркотиците, да не заявяват постоянно своите ужас и уплаха, защото в нестабилна възраст като пубертета тези излишни емоции само правят наркотиците привлекателна зона за експерименти.

iren5 Няма капки, които да накарат зениците да реагират на светлина. Палиш лампата, гасиш я и те си остават едни и същи. Има капки, които да ги разширят, но и тогава си остават непроменени. Още повече, че тези капки правят очивидна промяната в зрението, защото е ясно, че с разширени умишлено зеници не може да се прочете и ред.

# 8

iren5 Няма капки, които да накарат зениците да реагират на светлина. Палиш лампата, гасиш я и те си остават едни и същи. Има капки, които да ги разширят, но и тогава си остават непроменени. Още повече, че тези капки правят очивидна промяната в зрението, защото е ясно, че с разширени умишлено зеници не може да се прочете и ред.
Да , това е логично. Аз имах предвид само разширяване и свиване. А просто мое мнение е че тест да направиш си има своите рискове и трябва много добре да се обмисли подобно действие.Ако съм сбъркала в преценката - добре, че не са верни мислите ми , но в този момент се губи част от  връзка  с детето. А ако пък преценката е вярна , но не съм улучила момента и теста е отрицателен  - повече никога нямам право на това. Но това са някакви мои мисли- може и да не съм права.

# 9
  • София

Да , това е логично. Аз имах предвид само разширяване и свиване. А просто мое мнение е че тест да направиш си има своите рискове и трябва много добре да се обмисли подобно действие.Ако съм сбъркала в преценката - добре, че не са верни мислите ми , но в този момент се губи част от  връзка  с детето. А ако пък преценката е вярна , но не съм улучила момента и теста е отрицателен  - повече никога нямам право на това. Но това са някакви мои мисли- може и да не съм права.
Донякъде съм съгласна, но теста е решение при съмнения, които е по- добре да намерят своят отговор. Винаги имаш право и на още един тест стига ситуацията да бъде отиграна адекватно. В някои случая този тест може да се направи и тайно. особено тези, които са за чело- детето заспива докосвате челото му с теста за нужните секунди и имате резултат. С урината е малко по- трудно, но не е невъзможно. в никакъв случай, обаче не казвам, че трябва родителите да се запасяват с тестове и да ги правят по повод и без повод- те са решение, но ако има проблем.
връзката с детето може да се загуби и по други причини, то може да бъде отнесено заради възрастта, но нещата лесно се отличават. На никого няма да навреди да посети няколко модерни клуба и сам ще види за какво става въпрос, как изглеждат дрогирани младежи и тн. Още по- полезно ще е да се види как се забавляват, какво е модерно и какво би било опасно. Та трябва да се поддържа връзка и с детето и със средата, потенциална или реална, на самото дете. В момента има моди, които се конкурират по потенциални вреди с наркотиците.

# 10
За мен взимането на наркотици е породено от нещо и има ужасно много фактори, които влияят. Не е просто така опит безпричинен.
За опитването - основно мода, но за зависимост вече - се корени някъде съвсем другаде.

# 11
  • Стара Загора
От извесно време му говоря, говоря  колко са вредни.Силно се надявам част от това ,което му казвам да му влезе в главата.

# 12
Много е важно родителя да има редовен контакт с детето, за да може да забележи, ако има промени и също така трябва да успее да изгради силна връзка между себе си и детето- детето трябва да приема родителя като приятел. Някои родители прибягват до по радикални неща - например купуват марихуана, викат тийнейджъра, показват и подканват да запали пред тях, и кротко и спокойно обясняват какво се случва при прием на такива вещества, като украсяват картинката допълнително Simple Smile нo при всяка промяна в детето е важно одителя/учителч/ приятелите да отреагират, дори да е фалшива тревога.

# 13
  • Sofia
Никой не е застрахован. Детето ми е още малко, но се притеснявам още от сега. Много деца опитват, защото е мода Peace сред тях, но страшното е пристрастяването...
От извесно време му говоря, говоря  колко са вредни.Силно се надявам част от това ,което му казвам да му влезе в главата.
Не зная кой е правилният начин. Тя и майка ми едно време ми говореше колко са вредни цигарите, но нямаше кой да я чуе...

# 14
Много е важно родителя да има редовен контакт с детето, за да може да забележи, ако има промени и също така трябва да успее да изгради силна връзка между себе си и детето- детето трябва да приема родителя като приятел. Някои родители прибягват до по радикални неща - например купуват марихуана, викат тийнейджъра, показват и подканват да запали пред тях, и кротко и спокойно обясняват какво се случва при прием на такива вещества, като украсяват картинката допълнително Simple Smile нo при всяка промяна в детето е важно одителя/учителч/ приятелите да отреагират, дори да е фалшива тревога.
Да, напълно съм съгласна с това, че независимо от това дали тревогата е фалшива или не трябва да се отреагира бързо и адекватно. Но нека все пак да  не забряваме, че по време на пубертета, ние отглеждаме едни малки бунтари, за които често пъти въпреки неимоверните старания на родителя вместо да бъде възприеман за приятел, той е най-лошия враг. Това разбира се, е нещо съвсем естествено в процеса на развитие на бъдещия възрастен Simple Smile. В такъв случай,  би било добре да  намерим проводник във  взаимоотношенията с детето ни- би могло да бъде по-голям брат/сестра, братовчед/ка, някой на когото детето ни има доверие и когото би послушало без автоматично да вдига гарда на защитата.
А що се отнася до нагледната демонстрация на употреба на дадена дрога " например купуват марихуана, викат тийнейджъра, показват и подканват да запали пред тях, и кротко и спокойно обясняват какво се случва при прием на такива вещества" - да, идеята не е лоша, но родителят, който избере този метод е необходимо да бъде много предпазлив и да познава добре детето си, защото понякога в детската фантазия, тази демонстрация би могла да бъде интерпретирана съвсем различни и вместо да помогне, напротив може да навреди.

# 15
Аз съм твърдо против тоя подход.

# 16
  • София
Аз съм твърдо против тоя подход.
И аз. Има граници, които не бива да бъдат прекрачвани толкова лесно независимо от благородните мотиви. Може да е вдършило работа с цигарите навремето, но с наркотиците нещата изобщо не стоят така.

# 17
Мили родители, изказаните от вас мнения повдигат редица въпроси като: ако имам съмнение, че детето ми употребява, ще сгреша ли, ако му направя тест за наркотици; аз ,като родител, имам ли необходимите познания за това как да разговарям с детето си за наркотиците; какво подтиква тинейджърите да посегнат към наркотиците; как да говорим с децата си така, че да ни чуват и др.
На някои въпроси могат да бъдат дадени отговори, на други – би било по-трудно да се отговори, а трети ще останат като въпроси, търсещи своите отговори.
„Има ли сигурни индикатори, които да подскажат на родителите възможно най-рано, че детето им употребява наркотици?” Факт е, че юношеството е период на постоянна промяна и смут. Лесната смяна на настроението и непредвидимостта в поведението на тинейджърите могат да бъдат обяснени с настъпващата интензивна хормонална продукция.
Има изменения в поведението обаче, които трябва да алармират родителите, че нещо нередно се случва с децата им:
 - нарастващо безразличие, загуба на интерес към проблемите в семейството
 - чести отсъствия от къщи и бягство от училище
 - влошаване на паметта, невъзможност за съсредоточаване
 - редуващи се безсъние и сънливост
 - свръхчувствителност към критика, немотивирана агресивност
 - честа и рязка смяна на настроението
 - зачестяващи искания за пари или поява на суми с неясен произход
 - изчезване от дома на ценности, книги, дрехи и др.
 - чести и необясними телефонни разговори.

Външни признаци, които биха означавали употреба на наркотици:
- неестествено разширени или свити зеници
- зачервени или помътнели очи, забавен и неразбираем говор
- състояние на опиянение без мирис на алкохол
- нарушена координация на движенията
- потиснатост, “затвореност в себе си” или свръхактивност
Сигурни белези:
- следи от убождане, порязване, синини
- тръбички от хартия или станиол
- малки лъжички, капсули, шишенца, торбички, таблетки (с неизвестно съдържание) прахчета.

# 18
Лошото е, че доста от тия признаци - могат да бъдат просто налични фактори на възрастта и пубертета, неща, които човек трудно да забележи при работа по цял ден и малък контакт с детето си само вечер или почивните дни, когато пък него го няма...

# 19
Оф, какви са тия простотии и лични скандали и разправии, бе хора  Stop

# 20
"Слагам и тук тази информация, ако четат родители на наркозависими, надявам се никой да не се подлъже и да повери детето си в ръцете на този "доктор" и на неговия лъжеметод за лекуване!!!
Председателят на сдружението "Майки срещу дрогата" го разобличава и пише статия за него, при което върху нея се оказва агресивен натиск от адвокати и от самия доктор, включително и заплахи.
Статията е тук
http://zonabg.info/Focus.40_42/1224.article/

Дано отчаянието и нуждата да не тласнат никой от България в ръцете му!!"

Azalea,
благодаря за информацията, която споделяш. Хубаво е, че споделяш, за да може читателите да имат достъп до тази никак не маловажна информация.
Когато се появи информацията за д-р Хеллер и за неговия метод на лечение, Информационата линия за наркотиците и алкохола също се заинтересува от случващото се и помоли за становище Националния център по наркомании. Официалният отговор, който получихме от НЦН беше основан на рандомизираното проучване, направено от Националния институт по злоупотреба с наркотиците на САЩ (NIDA). При това проучване е бил сравнен методът на гореспоменатия д-р Хиллер, наречен Ултра, заедно с други два традиционни метода за детоксификация. Преди съвсем накратко да обобщя какво гласят резултатите, искам само да поясня, че Ултра е бърза опиодна детоксификация. Според резултатите:
- Ултра не показва предимства пред останалите методи;
- сам по себе си методът не е лечение на зависимостта (естествено, че няма как да е, тъй като лечението на зависимостта е един сложен континиум от действия и стъпки, които се предприемат, а детоксификацията, каквото същност представлява Ултра е просто една от първите стъпки, които е необходимо да се извървят.)
- все още рисковете и ползите от Ултра са неустановени;

Наистина звучи добре обещанието за едно бързо, "чудодейно" лечение, но доколко това е реалност все още няма как да знаем, опирайки се на фактите и информацията от горните редове. Аз лично бих препоръчала както на зависимите, желаещи се да се лекуват, така и на близките им да не се втурват главоломно напред, при появата на всеки нов метод, а първо да го проучат, да се допитат до компетенти в областта инстанции и чак тогава да вземат решение, защото понякога именно такива "чудодейни" методи могат да бъдат много пагубни, както за здравето, така и за финансите на засегнатите. И все пак не забравяйте, че зависимостта е хронична болест, която често пъти рецидивира и лечението на която е един доста дълъг и труден процес, в който  важна роля имат както мотивацията на лекуващия се, така и подкрепата на близките.

Оператор на Информационна линия за наркотиците и алкохола

# 21
  • София
koralm При кампаниите касаещи проблема е важно да се акцентира върху факт, че детоксикацията не е равнозначна на лечение. Винаги е нужна качествена и продължителна психотерапия, която да помогне за откриването на корените на проблема при съответния човек. Същите тези корени, пък, не трябва да се посаждат при децата, за да не попаднат в рисковата група. Родителите трябва да са наясно, че има фактори, които са рискови и биха отвели детето до активиране на инстинкта за смърт и саморазрушение, а това вероятно ще ги отведе до някаква зависимост. Работата в тази посока започва още след раждането, а не когато детето е около пубертета. Повечето родители разбират превенция само като изясняване на опасността, а децата със склонност към саморазрушение само това и чакат, за да потърсят тази опасност.

# 22
Каква е тази склонност към саморазрушение, за която говориш?

# 23
  • София
Каква е тази склонност към саморазрушение, за която говориш?
У всеки има заложен инстинкт за живот и оцеляване, но и неговата противоположност. Когато човек е в нормално състояние се стреми да е здрав и да остане жив, но има много причини да иска да е болен и не жив. Причините са различни, но често е поради чувство на отхвърляне в детството, когато майката изисква детето от да е перфектно, шантажира го емоционално, не дава любов, наказва често и прекалено строго, в наказанията влизат лишения от храна, любов и тн. като цяло майката учи детето как да се отнася със себе си, как да се обича, как да цени тялото и живота си и много от проблемите са в тази посока. Безразличието и липсата на внимание и ограничения също са фактор, защото вниманието и грижата, дори и логичните ограничения карат детето да е уверено в отношението на родителите, учат го да се грижи и в бъдеще за себе си и да се пази.

Нещата са комплексни, разбира се, не искам написаното от мен да се тълкува едностранно и буквално. Хората  не сме толкова елементарни, че поведението ни да може да бъде предсказано с лека ръка. Има фактори, които носят високо риск от определено поведение. Често тези фактори включват  и подражание на саморазрушително поведение у родителите- честа употреба на алкохол в присъствието на детето, например. Има и генетична предразположеност, затова децата на алкохолици, например, не бива да близват алкохол.

# 24
Ясно, всичко, което пишеш - съм напълно съгласна, но не го генерализирах като инстинкт за самоунищожение.

# 25
На 3, на 30 и на 130 години нашите деца за нас винаги си остават НАШИТЕ ДЕЦА - малки, безпомощни, нуждаещи се от подкрепа и закрила. Във взаимоотношенията с децата си ние винаги оставаме майките орлици, опращаващи, саможертващи се и окрилящи. Доколко обаче това е успешна стратегия на поведението, когато детето ни има проблем с наркотиците? Как мислите вие, майки?  Има ли, според вас, граница, която не бива да прекрачвате, за да не се озовете, макар и непряко, и вие в капана на зависимостта?  Thinking

# 26
Нищо не разбрах от последния въпрос.
Иначе аз определено не искам сина ми на 35 да го считам за моето детенце, на което съм майка орлица  Stop
То всъщност това е един от основните проблеми в подобни взаимоотношения - детето знае, че мама е винаги зад него и така прави глупост след глупост, защото вярва в своята безнаказаност....

# 27
"Нищо не разбрах от последния въпрос.
Иначе аз определено не искам сина ми на 35 да го считам за моето детенце, на което съм майка орлица  Stop
То всъщност това е един от основните проблеми в подобни взаимоотношения - детето знае, че мама е винаги зад него и така прави глупост след глупост, защото вярва в своята безнаказаност...."
Здравейте,
всъщност отговорът ви създава впечатлението за точно обратното- а именно, че сте разбрала въпроса Simple Smile Да, явно вие не считате 35 годишния си син за "моето детенце", но в много семейства и взаимоотношения "майка-дете" нещата не стоят така. Често пъти майката не може да "пусне" детето да върви по своя път, да поеме отговорност за собствения си живот, да направи своите грешки. Или пък друг вариант - когато детето сгреши, не му се дава възможността да се справи само с последствията и да се поучи от грешките си, да намери само изход от ситуацията.

Често пъти в семейства, в които детето има проблем с наркотиците, настъпват сериозни сътресения. Опитвайки се  да спаси детето си, отчаяният родител заема крайни позиции - от пълна безкритичност по отношение на действията на детето си до свръхвзискателност и свръхконтрол. Какво мислите вие? Кой е  подходящият родителски модел на поведение в такава ситуация?

# 28
Свръхвзискателност не може да има при проблем с наркотиците, това е просто невъзможно. Обгрижване и прекалено внимание - разбира се, че има, защото става въпрос за живота на тоя човек!

# 29
Здравейте, meri123 и ivben!
„От извесно време му говоря, говоря колко са вредни. Силно се надявам част от това ,което му казвам да му влезе в главата.“
„Не зная кой е правилният начин. Тя и майка ми едно време ми говореше колко са вредни цигарите, но нямаше кой да я чуе...“

И двете засягате основен проблем, пред който са изправени всички родители – как да говорят с децата си така, че те да ги чуват. Има доста книги по въпроса, една от които е „Как да говорим така, че детето да слуша – и да го слушаме така, че да говори“ на Адел Фабер и Илейн Мазлиш.
Тук обаче искам да свържа общуването на родителите с децата с проблемите на зависимостта. Когато тийнейджър започне употреба на някакъв наркотик, идеята за опасностите и рисковете е много далечна за него. Първото нещо, което той ще преживее, са приятните ефекти на веществото. Ще мине определен период от време (продължителността му ще зависи от редица фактори - тип вещество, честота на прием и др.) преди употребяващият да започне да усеща негативните ефекти. И ако преди това подрастващият е слушал единствено за това „колко лоши и вредни са наркотиците“, първият му досег с тях ще го увери точно в обратното – че те са нещо, с което може да се забавлява. Така младият човек ще се почувства излъган.
Възрастните много често имат грешна представа за наркотиците – да, те са опасни, но родителите изпускат факта, че те предизвикват и удоволствени преживявания. Сатанизирането на наркотиците не би информирало обективно децата, а би ги накарало да се страхуват да говорят за тях и да лъжат родителите си, ако попаднат в ситуация, в която е замесена дрога.

# 30
Нищо подобно с излъгани очаквания няма. Добрата информираност какво значи зависимост и какво причинява тя - са единствените неща, в които родителите могат да убедят детето. Останалото е личен избор. Лошото е, че тоя избор често не е избор, а просто бягство. Хубаво е тия евентуални причини да се предотврятят. Лошото е, че всеки родител иска най-доброто за детето си и съответно прави възможното според силите му. Пък после разбира къде е сбъркал.

# 31
колко са вредни цигарите, но нямаше кой да я чуе...

То много работи са вредни,но пак ги правим.Пък за цигарите не е много сигурно.
Двамата ми дядовци пушеха яко и изкараха по над 80.

# 32
В ДЕНЯ НА ЗДРАВЕТО:  Знаем ли какво да правим, ако разберем, че детето ни употребява наркотици? Към кого бихме могли да се обърнем за помощ?

# 33
Аз имам такъв проблем. детето е на 15 години и от известно време диша лепило. Къде да го заведа? Кой може да му помогне?

# 34
"Аз имам такъв проблем. детето е на 15 години и от известно време диша лепило. Къде да го заведа? Кой може да му помогне?"

Здравейте gold!

От поста ви не ми става много ясно дали детето е вашето дете или не? Знаете ли от колко време диша лепило и дали употребява само това? Опитвала ли сте да говорите с него?

Хубаво, е че търсите вариант да му помогнете. 15 години е възраст, в която децата експериментират, опитват се да бъдат принадлежни към компанията. Ако не сте говорила с него, се опитайте да поговорите, да разберете защо го прави, какво му дава дишането на лепило. Важно е да се разбере дали става въпрос за инцидентни случаи или за системна употреба. Опитайте се да обясните на детето, последствията от употребата, без да критикувате и осъждате. Бихте могли вие или  детето (ако успеете да го убедите)  да се обадите на Информационата линия за наркотиците и алкохола, тел.0888 9918 66. След като споделите малко повече информация и подробности относно случая, консултантите на линията ще могат най-точно да ви насочат. Междувременно, ако имате други въпроси бихте могла да пишете и тук.

# 35
Отидете в Националния център по наркомании на Пиротска.
И то възможно най-бързо, защото колкото по-дълго употребява - толкова отказването става по-трудно, да не кажа невъзможно.

# 36
А какво стана с Владимир Качаклиев и неговата фондация?Преди се шумеше прекалено около него,сега изобщо.

# 37
Има си комуната, в БГ вече има доста такива откъснати места за възстановяване.

# 38
Във възпитанието и развитието на децата играят роля редица фактори. Един от тези важни фактори е училището. В него детето прави първите си стъпки към самостоятелността и независимостта  от "мама" и "тате", от непрекъснатата родителска опека и контрол. Когато малкият малчуган тръгне на училище, пред него се открива един нов свят, изпълнен с очарование, неизвестност, забавление, изненади, но и с рискове. Възникват хиляди нови въпроси, колебания и питания. Детето се сблъсква с нова информация, попада в нови ситуации. За него стават достъпни теми или неща, от които родителите му са се оптвали да го предпазят. Появява се амбивалетността му спрямо това, което научава от родителите си и това, с което се сблъсква в реалността, в която липсва цензурата, наложена от родителското тяло. Училището, освен източник на знанията по различните предмети, се оказва и един от изворите за познанието на живота и формирането на бъдещия възрастен. Именно затова бих искала да ви попитам: смятате ли , че в училищата трябва да се провеждат часове по превенция за употребата на наркотиците? Има ли такава практика в училището, където учи вашето дете?

# 39
Провеждат се такива часове. Дали по програма на класния в неговия час, дали по повод на поредната национална кампания за превенция. И не защото това е основния начин, а защото се предполага, че много родители пропускат сами тоя момент.

# 40
  • София
Именно затова бих искала да ви попитам: смятате ли , че в училищата трябва да се провеждат часове по превенция за употребата на наркотиците? Има ли такава практика в училището, където учи вашето дете?
А аз бих искала да ви попитам смятате ли, че трябва да изясните на родителите корена на проблема преди да имат деца вместо да правите  кампании в училищата? Зависимият тип личност няма нужда света да го изуми с информация за наркотиците, децата с проблеми ще намерят своят път към бунта и саморазрушението и без наркотици. Превенция е в детските клубове да не се разрешава родителите да пият, да не се толерира консумацията на алкохол пред деца по принцип, да не се рекламира, да се изяснят на родителите в какво би се състоял техният принос за превръщането на детето в наркоман. В училищна възраст всичко вече е приключило.

# 41
Напротив - в училищна възраст децата са именно вече съзнателни и достатъчно големи. Ходи обясни на дете на 6 години опасността от накротици. Дали ще разбере реално проблема? И как ще се обяснява на родител, преди да е станал такъв? Това е смешно.
Аз съм за всякакъв вид превенция, всякакъв - може и да не помогне на 100%, то тяма да навреди!!!

# 42
  • София
Напротив - в училищна възраст децата са именно вече съзнателни и достатъчно големи. Ходи обясни на дете на 6 години опасността от накротици.
защо трябва да му обясняваш опасността от наркотиците? Въпросът е да избегнеш рисковите фактори детето да стане наркоман в пубертета. Тези фактори са с най- силно влияние до училищна възраст, а не след това. След това се берат плодовете от отглеждането за зависими деца, неуверени, следващи тълпата и модата, отхвърлящи себе и какво ли още не. Ето това е неясно на почти всички родители, които познавам. всички мислят, че в училище започват проблемите и че най- добрата превенция е да се обясни колко е опасно. Нестабилните младежи са привлечени именно от опасността и като им обясниш колко е опасно все едно ги пращаш направо в тази посока.

# 43
А защо обясняваш опасността на детето да пресича улицата само?
Бояна, и назад съм го написала - всеки родител гледа детето си така, както може и си мисли, че му дава достатъчно и най-доброто. Но наркомани има. Въпреки грижовните родители. И това е така, защото идеални родители няма. Няма как да предотвратиш всички онези фактори, които биха повлияли негативно на детето ти, ако ти самия не си наясно с тях и тогава дори пак на 100% няма как да стане. Превенцията е именно това - в полза, а не вреда! На многото родители, които нямат такъв опит или контакт, самите те не знаят как да действат. Пък и за всички други не е вредна.
Вярно е, че едното говорене не би помогнало, ако детето е вече наркоман. НО то е поредната брънка, която би изникнала в главата му, ако тепърва реши да опита. Пък дали ще я пренебрегне - друг въпрос.

# 44
  • София
viliko опитвам се да ти кажа, че нещата са малко по- солжни и  любовта и грижата на родителите според техните представи не винаги са достатъчни. Тези проблеми са с корен в семейството, а не в училището. В училището само се проявяват.
И за опасността не си ме разбрала- важно е да се знае, че не хубаво, че е опасно, но като тип поведение, а не да се изсипе като информация в училище. как ще обясниш на едно дете, че това е опасно, ако те е гледало цял живот как всяка вечер пиеш и/ или пушиш, например?

# 45
Ееееееее, айде де, ние пушим с мъжа ми - и какво - да очаквам, че малкия няма да разбере как наркотиците са опасни ли  Wink
Едното няма общо с другото. Цигари се продават свободно, наркотици не най-малкото. Ако се продаваха - да, тогава става тегаво. Както е сега с цигарите - ходи обясни, като всички са налапали цигари.
Няма значение къде се коренят проблемите/което познавам ужасно от близо, повярвай ми/, въпросът беше, че трябва да има превенция нон стоп за мен, защото тя не вреди, а напротив - само би могла да помогне.

# 46
По повод коментара на Бояна Ламбер: "Зависимият тип личност няма нужда света да го изуми с информация за наркотиците"; " "Нестабилните младежи са привлечени именно от опасността и като им обяснят колко е опасно все едно ги пращат направо в тази насока" бих искала да кажа, че идеята и целта на програмата за превенция на употреба на наркотици не е да "изуми " някого с информация или пък да внуши опасност. Превенцията се прави за да даде обективна информация, основаваща се на факти и възможността всеки един да може да има правото на избор, осланящ се на информираност и познания. Превенцията, както казва viliko " е в полза, а не във вреда". Никой няма за цел да сплаши децата или да им "набие" вярването колко лошо е да се използват наркотици. Когато, обаче, те попаднат в една такава ситуация, в която са пред дилемата дали да опитат наркотици, защото в момента им се предлагат такива или не, е хубаво да са достатъчно информирани и да знаят както какво е усещането, така и какви са рисковете. А що се отнася до "корена" на проблемите, гаранция че са в семейството няма. Всъщност, именно училището е мястото където за първи път наркотиците започват да се проявяват като реален проблем, защото дотогава в семейството (освен ако не говорим за семейство, в което има зависим) те просто са били тема на разговор. И да, определено е важен личния пример на родителите, но когато липсва такъв или то той е негативенен, то тогава другата важна в живота на детето инстанция, от която може да почерпи опит, е училището и именно затова е добре темата за наркотиците да не бъде табу там.

# 47
  • София
А що се отнася до "корена" на проблемите, гаранция че са в семейството няма. Всъщност, именно училището е мястото където за първи път наркотиците започват да се проявяват като реален проблем, защото дотогава в семейството (освен ако не говорим за семейство, в което има зависим) те просто са били тема на разговор. 
Наркотиците се проявяват като проблем в училище, но причината децата да ги използват е в семейството им- в начина по който са отглеждани, възпитавани, травмирани и прочее. Има гаранция, че проблемите са с произход семейството, но не ми се изнасят лекции по въпроса.
Не съм против кампанията ви, а просто ви обръщам внимание, че не е лошо да направите една насочена към корена на проблемите. Явно имаме фундаментални различия в гледната точка към въпроса, така че по- добре да спрем до тук.Успех в работата!

# 48
Абе то е лесно да кажеш да се премахнат факторите - е, наемаш ли се да ги изредиш, така щото родителите да си носят списък в джоба и да са убедени, че детето няма да посегне към наркотиците? Абсурдно е  Naughty

# 49
Във фундаменталното различие по отношение на гледните точки няма нищо лошо. Всеки е свободен да вярва в каквото иска и да защитава каквото иска, стига да не вреди на някого по този начин. Колкото повече изказани мнения има, толкова повече информация се предоставя. А информираният човек е богат, защото може да направи по-обективен избор.
Що се отнася до семейството и коренът на проблема, аз лично не съм на това мнение, както вече стана ясно:) Причините за появата на зависимостта са комплексни и за мен е много крайно да се отрежда главна роля на семейството за това. Да, това е възможно, но когато говорим за фамилна обремененост (ако примерно детето расте в семейство на родители със зависимост). Аз лично не съм срещала нито един научен източник, който категорично да твърди, че семейството е основния фактор за възникването и развитието на зависимостта. Аз лично имам примери за семейства, които са изключително добре функциониращи и хармонични, но въпреки това детето им е зависимо. Не отричам значимостта на семейството като фактор за възпитанието и развитието на децата, но не е единствен.
А що се отнася до кампаниите в училищата - непосредствено след завършването на нашата кампания, все повече деца започнаха да се свързват с Информационната линия а наркoтиците и алкохола. Провеждането на такива кампании е от значение, тъй като по този начин, децата биват информирани и знаят, че не са сами и могат да споделят и потърсят помощ при специалисти.
Интересно ми е какво бихте предложила вие Бояна, да се направи по отношение на "корена на проблема"?

# 50
  • София
Що се отнася до семейството и коренът на проблема, аз лично не съм на това мнение, както вече стана ясно:) Причините за появата на зависимостта са комплексни и за мен е много крайно да се отрежда главна роля на семейството за това. Да, това е възможно, но когато говорим за фамилна обремененост (ако примерно детето расте в семейство на родители със зависимост). Аз лично не съм срещала нито един научен източник, който категорично да твърди, че семейството е основния фактор за възникването и развитието на зависимостта. Аз лично имам примери за семейства, които са изключително добре функциониращи и хармонични, но въпреки това детето им е зависимо. Не отричам значимостта на семейството като фактор за възпитанието и развитието на децата, но не е единствен.
Не знам какво разбирате под хармонични семейства, но причините за по- голямата част от психичните проблеми при хората, между които са и зависимостите, се коренят в ранното детство. Научните източници твърдят, че 95% от информацията за света се натрупва до 5 годишна възраст- схемите на възприятията, моделите на поведение, на себевъзприемане се формират в този период от време. Семейството може да се състои от въздържатели и порядъчни хора, които обаче да фрустрират детето, да му дадат модел на прекомерна зависимост от чуждото мнение и ред други неща, които впоследствие да се проявят в употреба на наркотици или зависимост. Проявяват се в училище и в пубертета, защото тази възраст се характеризира с по- ниска устойчивост на психиката, поради хормоналните и физиологични промени настъпващи тогава. По тази причина едни деца карат тежък пубертет, а други нямат толкова сериозни проблеми- всичко зависи от товара, който се е натрупал до тази възраст.
Темата е сериозна и  нямам възможност да пиша фермани по нея, а виждам, че кратките ми постове остават напълно погрешно интерпретирани.

Интересно ми е какво бихте предложила вие Бояна, да се направи по отношение на "корена на проблема"?
Важно е родителите да са наясно, че неумението да обичаш себе си, зависимостта от хорското мнение и много други проблеми се натрупват с грешки в отглеждането и възпитанието на децата през първите им години. Зависимостите не са единствените проблеми, които могат да възникнат при неинформирано отношение към психичното здраве на децата. Да се отгледа здрава личност не е лесно, ако не знаеш какво означава това. За мен превенцията и по този проблем, както и по останалите свързани с психичното здраве на децата е в кампания насочена към родителите на малки деца или бъдещите родители. Онези в рисковата възраст вероятно вече имат много проблеми, но и родителите много трудно биха осъзнали тяхното наличие, защото то ще им донесе чувство за вина, поне в повечето случаи. По тази причина много родители на вече зависими деца въобще не забелязват, че с детето им се случва нещо, докато то не им избоде очите.

ПП След като вече разговаряме дали ще ви бъде удобно да се представите, защото ще ми е по- удобно и лесно ако знам в каква област сте специалист.

# 51
И в друга тема за наркотиците съм задавала подобен въпрос и пак ще задам . Може ли някой да формулира , опише едно "добре функциониращо и хармонично семейство" , или по-специално " идеална домашна среда" за детето. Всички само можем да се стараем да е така, но едва ли може да го твърдим. Някъде  родителите много "хармонично " могат да упражняват насилие върху детето, но наистина да си живеят много хармонично по този начин. Но за детето тези "хармонични" отношения няма да са полезни.
Не твърдя, че единствено и само семейната среда е причина за зависимости, но смятам, че до голяма степен е причина .

# 52
Е, понеже детето се формирало рано и проблема със зависимостта се оформял под 5 години - тогава дай на по-големите вече да не обръщаме внимание, щото имали вече много проблеми  ooooh!
Бояна, никой не отрича, че за цялостното развитие на личността, не само за психичното й здраве или предпоставките за зависимости, има значение родителското отношение и здравослосвната семейна среда. Това за всички е ясно! Всички родители искат най-доброто за децата си. НО не всички успяват да се справят, дори да са ходили на семинари за бъдещи родители. Превенцията трябва да се води във всичките й форми и структури, а не да се ограничава само в младите родители и да се отхвърля значението на превенцията в училищна възраст, когато вече децата носят отговорност сами. И тая превенция в училище ще е в помощ именно на тези, които по една или друга причина не са получили достатъчното внимание или информираност от вкъщи. От друга страна именно тази превенция ще им бъде в помощ - както казваш ти като потенциални бъдещи родители!

# 53
  • София
Не, viliko , не казвам това. Казвам, че ако едно дете има определен проблем с психичното си здраве е добре да му се обърне внимание дори и да не взима наркотици. Проблемите водещи към злоупотреба с вещества или зависимост към такива имат и други проявления. Опитвам се да обърна внимание на хората занимаващи се с проблема, че от години се плъзгат по повърхността, а нещата са по- сериозни и дълбоки. Вярно, важно е да се обърне внимание на учениците, но това е работа на училищният психолог, на родителите, които преди да следят за убождания от игли и други прояви на употреба на наркотици, трябва да обърнат внимание на предхождащите ги състояния- те водят до употреба. Когато детето започне да взима наркотици проблемите стават от съвсем друго естество и са от компетенциите на специалисти за индивидуални решения.
Още по- важно е да вложим повече усилия в това да не произвеждаме наркомани, вместо да похарчим цялата си енергия там, където проблемите са по- скоро от частен характер.

# 54
Ама чакай сега - превенцията в училището не е насочена към вече станалите наркомани, тоест за какви усилия на вятъра говориш?
Психичните проблеми нямат общо с наркоманията в повечето случаи.
И аз и назад те питах - айде, направ исписък с предхождащите ги състояния, правилното отглеждане и факторите, които биха имали ефект за започване с наркотиците! Мисля, че не можеш. Мисля, че не може да се предвиди на 100%. Мисля, че наркоманите не само от кофти семейства, има много интелигентни и свестни такива, подтикнати не само от липсата на нещо си вкъщи.

# 55
  • София
viliko Наркоманиите са обект на психиатрията кажи пак с какво нямат общо? Занимавам се професионално с проблема от 1997- ма година, вероятно знам нещичко по въпроса. Кофти семейство или проблеми в детството не изключват нито интелигентност, нито добро образование, нито висок социален статус. Списък с предхождащите състояния и правилното отглеждане има и не съм го съставила аз, който се интересува ще потърси литература по въпроса и ще ги научи. Вярно е, гаранция няма никога за нищо, но защо да не започнем с нещата, които знаем, че вредят?

# 56
Бояна, и аз съм се занимавала с проблема почти професионално години наред. Наркомана не се лекува от психиатри задължително и единствено. Но не това имах впредвид - а това, че едно психично разстройство - каквото е шизофренията например - няма нищо, ама нищо общо с наркоманията.
Литература по тоя въпрос има достатъчно, вярно е, има и много програми вече, разработени за работа и в помощ на наркозависимите. Но нали не очакваш, че е достатъчно ефективна превенция да очакваме от всеки родител да изчете трудовете на пазара ,свдързани с темата за наркотиците???

# 57
  • София
Бояна, и аз съм се занимавала с проблема почти професионално години наред. Наркомана не се лекува от психиатри задължително и единствено. Но не това имах впредвид - а това, че едно психично разстройство - каквото е шизофренията например - няма нищо, ама нищо общо с наркоманията.
Психичните разстройва биват много видове и не е задължително едно отклонение да е тежко и постоянно като шизофренията, за да се нарече психичен проблем или разстройство. Наркоманите не се лекуват задължително от психиатри, но след детоксикацията е нужна терапия- дали групова или индивидуална е индивидуален въпрос.

Родителите не е нужно да четат литература за зависимости- достатъчно е да четат литература за отглеждане на здрави психически деца. В крайна сметка ни се ще не само да не отгледаме наркомани, а и да направим превенция и на други проблеми. Психичното здраве изисква също толкова сериозни грижи колкото и физическото.

ПП Каква е твоята професия, при която се занимаваш с проблема?

# 58
Занимавала съм се - във една фондация с дневен стационар. Но това няма значение.
Терапията, последваща детоксикацията може да е от социален работник, психолог, подобни зависими с насоката на помощен персонал и т.н. В комуните масово не се работи с психиатри например. Но това вече е друг въпрос, различен от темата.
Здравата личност също е друг въпрос. Тук ставаше въпрос за това дали трябва и одобряваме ли да има превенция в училищата/поне последните постове/. ДА, ТВЪРДО СЪМ ЗА ТАКАВА ПРЕВЕНЦИЯ И ЗА ВСЯКАКВА ПРЕВЕНЦИЯ ПО ТОЯ ВЪПРОС!!!

Пък ти отричай значимостта й, наблягай на психичното здраве, на литературата, на факторите от семейната среда. Те са основни, да, но именно те са повлияни от тая превенция, която за мен липсва у нас! Затова приветствам всяка инициатива.

# 59
  • София
viliko Не отричам превенцията в училище, а подчертавам важността на друг тип превенция. Повечето деца с проблеми в училищна възраст са имали други преди това, а родители и учители са ги неглижирали. Например, много от бъдещите наркомани са много послушни деца, дори прекалено послушни, а пълното подчинение не се отчита като проблем от много голям процент от хората.

ПП Никъде не твърдя, че лечението се провежда от психиатри. Груповите терапии най- често се провеждат от психолози. Индивидуалните могат да са при психоаналитици или друг вид терапевти. Моля да не се хващаш за всяка дума, ако искаш да разговаряме по същество. Темата е важна и не е нужно да я превръщаме в ожесточен спор.

# 60
Отговорих ти на въпроса за психиатрите. Не пиша самоцелно. Не се хващам за всяка дума. Мисля, пиша ясно. Но ти измести акцента от необходимостта от превенцията. Иначе за нищо друго не споря, освен че за мен тя е изключително необходима във всичките й форми Laughing

# 61
  • София
Това че нещо е обект на психиатрията не означава, че е обект само на психиатрията. казах това, за да подчертая какво общо има с психичното здраве. В дневния стационар като каква работеше?

Много ми е интересно и авторката на темата с какво точно се занимава. Обичайно в такива заковани теми авторът първо се представя, а след това засипва публиката с въпроси и информация.

Пиша всичко това, защото за мен неправилните действия в посока превенция често са по- опасни и от липсата на такава. хората наистина нямат представа за какво става въпрос и това не е случайно. От години много от фондациите се занимават предимно с усвояване на средства и ползват медиите, включително и интернет, за да покажат, че вършат нещо, а истината е съвсем друга.

# 62
Бояна - не искам темата да става диалог между нас. Казах си мнението неколкократно.
Темата е наистина важна, защо сега питаш за авторката, има ли значение каква е?
Има достатъчно "работещи" фондации и "усвоители" на средства. Вече има, за разлика от преди 7-8 години, когато бях навътре в нещата.
Хубав ден  Laughing

# 63
  • София
Бояна - не искам темата да става диалог между нас. Казах си мнението неколкократно.
Темата е наистина важна, защо сега питаш за авторката, има ли значение каква е?
Щом ще просвещава аудиторията е редно да ни запознае със своите компетенции да го прави. Лично аз намирам сериозни пропуски в изказаните мнения и смятам, че мнозина ще бъдат подведени в безполезна посока. Ако като специалист изказва подобни мнения ще си направя съответните изводи за организацията.

# 64
Мисля, че трябва да се направи едно пояснение: "добре функциониращи и хармонични семейства" не означава съвършено или безпроблемно семейство. Когато говоря за добре функциониращи и хармонични семейства имам в предвид семейства, в които едно от важните неща е да има изградена достатъчно устойчива емоционална връзка между членовете на семейството. Това не означава, че липсват проблеми или че родителите нямат своите недостатъци и особености (че кой няма такива), но въпреки това между членовете на семейството е изградена една здрава емоционална връзка, устойчива на времето и трудностите. Това са семейства, в които процесите на индивидуация и отделяне на детето са се случили по възможно най-добрия начин и както казва Маргарет Малер е настъпило "психичното раждане" на детето. Всичко това благоприятства успешната социализация на детето.
Да, убедена съм, че има много наръчници, четива и препоръки затова как да бъдем добри родители, но за съжаление, ако нещата бяха толкова прости нямаше да има зависими и въобще проблеми. Естествено, хубаво е човек да има от къде да се информира, но в нито една от книгите не пише как се създава емоционална връзка с детето, това е нещо което или се случва или не. А именно емоционалния дефицит във взаимоотношенията е в основата на голяма част от психичните проблеми, включително и наркоманиите. Емоционалния дефицит, обаче, е не само във взаимоотношенията с родителите, може да бъде и в обкръжението от социума (макар, че често там се пренася модела, усвоен в семейството).
А що се отнася до повърхността, по която се  движим - аз съвсем не мислия, че е така. В едно общество, в което темата за наркотиците е все още табу, а по-голяма част от родителите трудно приемат обратна връзка и ревностно защитават правото "че те най-добре знаят какво е правилното за децата им", е малко трудно да се предприемат крупни мерки. Хората са недоверчиви. Трудно е да влезнеш в дома на някого със съвети и наставления какво трябва и какво не трябва да се прави. Именно затова действия се предприемат на ниво, на което има възможност това да стане. А който прояви интерес и има желание, винаги намира как да продължи напред и да се добере до друга информация.

# 65
  • София
Именно, koralm, емоционалната връзка не е единственото условие, затова попитах какво имате предвид под хармонични семейства. Родителски модели на пасивност, прекомерна зависимост и податливост на външно влияние, прекомерна авторитарност и контрол и ред други неща са фактори в посока нездрава личност.

Темата за наркотиците не е табу у нас много отдавна в социален план, табу е в семействата на зависими и хора с проблеми.  По- голямо табу е информацията за броя на битовите алкохолици, на зависимите от лекарства и други субстанции възрастни. Насочвам вниманието ви в друга посока, защото освен всичко останало у нас се пуши и пие и дори в детските клубове, да изключим всички психологически и социологически отклонения на темата, само това е достатъчно, за да видим какви са мащабите на проблема и къде се коренят. Толкова малко се грижим за здравето си като цяло, толкова вредности се приемат за норма, че разбирате защо намирам училищната превенция не за ненужна, а за закъсняла. Вижте разхождащите се по улиците тийнейджъри- почти няма подрастващ, който да се разхожда без да държи бутилка бира в ръка. Също както почти няма шанс да видите в събота в 11 сутринта родител с дете в парка, който да не пие и пуши по време на разходката.

Наркоманиите у нас са естествено продължение на пасивността и инфантилоността на възрастните, на традиционната злоупотреба с алкохол, на пълното безхаберие по отношение психичното здраве на деца и възрастни. Това, според мен. Спирам до тук. Хубав ден.

# 66
Бояна, в тона ти усещам нотка на раздразнение. На твоето питане: Аз съм консултант от Националната информационна линия за наркотиците и алкохола и причината да запазвам анонимността си, е че зад този пост стои не само един човек, а цял екип. Освен това не смятам, че форума е място, в което трябва да представяме професионалните си постижения, именно затова е форума - дава право на анонимност. С постовете си аз искам просто да изразя мнение и становище по въпроса, както и да чуя други такива, а не да се конфронтирам. Смятам, че вече няколко пъти споменах това и показах, че всеки има правото на мнение и това да го изрази. Това, че моето мнение се различава от твоето не означава, че отричам или имам нещо против твоите думи. Напротив - смятам, че това са две становища, всяко носещо своята истина и смисъл и дори допълващи се. Погледнато от различен ъгъл и с течение на времето много от информацията се изменя, появяват се нови гледни точки, нови научни факти и изследвания. Естествено, това предизвиква и много спорове и дискусии, които обаче не бива да забравяме, че са в името на една обща кауза - оказване на адекватна помощ по отношение на проблематиката, свързана с наркотиците. Аз лично бих искала да продължим темата за превенцията, какъвто всъщнност беше и първоначалния замисъл на поста и да се опитаме да се въздържаме от оценка на компетенстностите на другите.

# 67
Когато се отказваме от избора, пак правим избор, независимо дали става въпрос за наркотиците или не.
Изборът е нещо, което дава огромна сила и поставя топката на живота ни изцяло в наши ръце!
Как мислите, има ли избор човек да стане зависим?
Какви избори има той, когато вече е зависим?
Правите ли своите избори съзнателно или оставяте някой да избира вместо вас?

# 68
Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема. Смятате ли, че темата не е актуална за нашия ежедневен живот? Или не намирате връзка между нея и употребата на психоактивни вещества?  newsm78

# 69
koralm, всъшност голяма част от потребителите  не пишат по сериозни теми. Защо , не знам? Не им пука, няма мнение. Наистина не знам, но някак си ми се струва, че има връзка с това, че обществото ни боледува. ДиСа и Клюкарника някак си са им по-интересни.

# 70
Е, ми то въпросът за избора е така обширен. Нещо по-конкретно ми се струва, че ще възбуди по-голям интерес.
Например защо не изнесете информация каква превенция вие сте правили, извън линията, която е посочена в началото.

# 71
Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема. Смятате ли, че темата не е актуална за нашия ежедневен живот? Или не намирате връзка между нея и употребата на психоактивни вещества?  newsm78
За избора може много да побъбрим. Естествено ,че има връзка между избора и употребата на психоактивни вещества. Аз не съм във възраст , в която имам съмнения дали ще употребявам наркотици или не , но в същото време съм пушач. Знам че е вредно, знам че съм зависима, знам че мога да избирам и все пак - пуша. Не се гордея с това. Точно за това смятам, че е по-лесно да не се започва, но това на определена възраст не винаги се осъзнава достатъчно. Изборът да започнеш или не е по-лесен , отколкото да продължиш или не.
Нямам и притеснения за децата (но за съжаление и те са пушачки) относно други наркотични вещества , но те също са преминали "критичната" възраст. Когато се включвам в подобни теми и такива за възпитанието на децата е с цел да споделя мнение, опит. Да бъда полезна ако някой иска да "чуе" разбира се. И изказването ми, че може би една част от съфорумките не се интересуват от тези проблеми, се дължи на наблюдения , кои теми са най-посещавани. Няма нищо лошо човек да се поразсее, да побъбри или дори да си почеше езика (клавиатурата  Laughing) понякога. Учудвам се само, че рядко сериозно се говори (пише) за наистина сериозните неща около възпитанието и общуването с децата ни. А има ли нещо по-важно от това? За мен не е имало. Това не означава, че съм зарязала кариерата си и интересите си. Но пък приоритет винаги са ми били децата. Радвам се , че това е бил моят избор и че сега мога да се гордея с моите 3 дъщери.

# 72
Сериозните проблеми не се решават във форум  Naughty
Не се учудвай.

# 73
Сериозните проблеми не се решават във форум  Naughty
Не се учудвай.

Сериозните проблеми не се решават във форум - с това съм съгласна. По -скоро мисля, че споделянето на мисли, дори спорове, понякога дори някаква провокация, би могло да "посее" промяна на мисленето.Изменение на гледната точка или затвърждаване на собствената. Аз съм човек отворен да чуя отсрещната страна. Замислям се, преоценявам мнението си. Въпросът е в това , колко хора са зели мисълта си със сериозни казуси , а не сериозни проблеми. Мисля, че желанието на всеки е да не се стига до сериозните проблеми. Peace Аз затова избягвам квалификации, когато прочета някакво мнение - защото знам, че дори това да е провокация - може да е полезно да се "помисли" по темата. А и на нищо вече не се учудвам - просто не ми харесва това което виждам, че ни заобикаля. И сигурно съм наивна , но мисля, че от нас зависи дали ще се изпростява още или ще се опитаме да променим това. Общуването дори във форум е общуване. Изборът какво ще пишем , какви мисли ще споделим с останалите, каква позиция ще заемем не мисля че е съвсем маловажен. Защото все пак ми е странно с месеци да се обсъжда  тема - "Къпете ли всеки ден детето си ?"

# 74
А дали си забелязала, че истинските провокативни теми, със споделен даден проблем личен - са пуснати от гости само. Редовните никога няма да си развалят имиджа на идеалната майка, съпруга и любовница.

# 75
А дали си забелязала, че истинските провокативни теми, със споделен даден проблем личен - са пуснати от гости само. Редовните никога няма да си развалят имиджа на идеалната майка, съпруга и любовница.
О, да! Мисля, че всеки го е забелязал. Това само означава,, че въпреки , че е форум хората искат да се харесат , да изградят някакъв имидж , дори и химерен да е той. Въпреки това , аз не виждам във форума твърде много "идеални" майки. Слагам го в кавички, тъй като идеални хора няма. Не е необходимо и да има. И под "идеални"  имах предвид просто майки с по-широк мироглед, зачитащи мнението на останалите, грамотни, мислещи. За мен не идеалната , да кажем добрата, не е безгрешна, но не е и майката от чиято клавиатура мога да прочета единствено , че на детенцето не бива за нищо да му се противоречи. Възпитанието на детето е много сложен процес и общуването е от изключителна важност. Затова кое , кога и по какъв начин ще се каже или заяви е от огромно значение.
viliko - приятно ми е да се бъбря с теб, а и днес явно имам повече време, ама съвсем оспамих темата.

# 76
  • София
Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема.

Аз бях избрала да пиша по тази тема, още повече, че имам професионален опит свързан с нея, но вие приехте мненията ми емоционално негативно и не пожелахте да разговаряме. Ако имате точна представа за подходящият развой на дискусията е хубаво да дадете някакви насоки. демонстрирахте раздразнение от  молбата ми да се представите, но смятам, че ако го направите темата ще бъде по- полезна. Независимо дали сте тук като екип или представител на организация, смятам, че потребителите по лесно ще приемат мненията ви ще ви задават въпроси, ако са наясно с областта, в която сте компетентни. Ако, например, сте екип от лекари, психолози, социолози и социални работници ще покриете всички измерения на темата, но дори да я покривате в един аспект би било много полезно да знаем кой е той. Не виждам полза от вашата анонимност. Повечето консултанти тук се представят официално и консултациите им имат успех. Темата наистина е важна и сериозна, но и към поднасянето и е нужно да се подходи адекватно. Не мисля, че индиректните обиди и пасивната агресия към потребителите е добро решение. Потърсете грешката в себе си. Не съм съгласна и с Вилико и iren5 , че хората тук са повърхностни и ограничени, защото много сериозни инициативи са били доведени до успешен край именно от тези потребители, които обвинявате в липса на интерес към сериозни теми.

# 77
Да, колко от високо даваш определения и обобщаваш, браво  Peace
Ама така много помогна с последния си пост! Защо от самото начало ти самата спориш с авторката не разбрах? Обвини я в какво ли не. Не искам да ми отговаряш, диалога не е желателен.
Факт е, че чешенето на езици във форума не е продуктивно. И никога не бих го приела аз лично насериозно.
Аз искам малко повече информация от опита на авторката - тоест малко повече за инициативите и превенцията, с които се е занимавала лично тя.

# 78
  • София
Да, колко от високо даваш определения и обобщаваш, браво  Peace
Ама така много помогна с последния си пост!
Какви определения давам? Опитах се да помогна с предишните си постове, но нека не забравяме, че не работя към организацията инициатор и нямам ангажимент да съм на тяхна страна- имам право да съм на различно мнение и да съм критична, ако намирам повод.

ПП Знаеш, че не приемам заяждания и не желая да съм ничий спаринг партньор, така че се ориентирай обичайната си склонност да спориш в 100 поста към някой друг. Peace

# 79
...анонимност, индиректните обиди и пасивната агресия,  потърсете грешката в себе си, нужно да се подходи адекватно... - айде де, от твоите постове ето какво вадя, пък не даваш иначе определения  Crazy

# 80
  • София
...анонимност, индиректните обиди и пасивната агресия,  потърсете грешката в себе си, нужно да се подходи адекватно... - айде де, от твоите постове ето какво вадя, пък не даваш иначе определения  Crazy

Така виждам нещата. така ги видя и ти и започна да определяш останалите потребители като повърхностни. самата авторка го направи индиректно казвайки това:

Говорейки за избора, виждам, че вие сте избрали да не пишете по тази тема. Смятате ли, че темата не е актуална за нашия ежедневен живот? Или не намирате връзка между нея и употребата на психоактивни вещества?  newsm78

Да прехвърляш топката на другите, да се опитваш да ги манипулираш с подобни намеци е неуспешна стратегия, която би вкарала в темата предимно хора, които имат проблем със самооценката и на всяка цена искат да покажат, че те са различни от негативно оценените незаинтересувани от нея. В поста на авторката се намеква, че хората не схващат връзката между темата и ... темата, че не са в крак със събитията днес и тн. Не намирам това за зряло поведение и не мисля, че ще има успех. Активността в темата показва, че съм права.

# 81
Не съм съгласна и с Вилико и iren5 , че хората тук са повърхностни и ограничени, защото много сериозни инициативи са били доведени до успешен край именно от тези потребители, които обвинявате в липса на интерес към сериозни теми.
Тъй, може и да съм попрекалила. Определено ако смятам, че няма с кой да побъбря , не бих писала тук. Изказах мнението си за голяма част от хората, естествено не за всички. Във форума имам и приятели, тъй че ако е звучало толкова обобщаващо - Sorry!
Нооо, ..... Бояна каква част от потребителите се вслушват в твоето мнение? Колко често на "клавиатурата ти" се приписват не дотам точни изказвания? Ти си отговори на тези въпроси и може би ще разбереш защо съм написала тези неща. Не се заяждам. На мен ми е интересно да чета постовете ти - обосновани, грамотни , смислени. Дори и да не сме на едно мнение - интересна ми е гледната ти точка.

Последна редакция: вт, 27 апр 2010, 15:21 от iren5

# 82
Бояна, с опитите ти да се покажеш по-компетентна просто опропастяваш темата  Stop

# 83
  • София
Не съм съгласна и с Вилико и iren5 , че хората тук са повърхностни и ограничени, защото много сериозни инициативи са били доведени до успешен край именно от тези потребители, които обвинявате в липса на интерес към сериозни теми.
Тъй, може и да съм попрекалила. Определено ако смятам, че няма с кой да побъбря , не бих писала тук. Изказах мнението си за голяма част от хората, естествено не за всички. Във форума имам и приятели, тъй че ако е звучало толкова обобщаващо - Sorry!
Нооо, ..... Бояна каква част от потребителите се вслушват в твоето мнение? Колко често на клавиатурата се приписват не дотам точни изказвания? Ти си отговори на тези въпроси и може би ще разбереш защо съм написала тези неща. Не се заяждам. На мен ми е интересно да чета постовете ти - обосновани, грамотни , смислени. Дори и да не сме на едно мнение - интересна ми е гледната ти точка.
Благодаря за комплиментите! И на мен ми е приятно да общувам с теб. Hug Не мисля, че съм някаква последна инстанция или че хората, които не са съгласни с мен могат да бъдат оценявани негативно. по отношение на родителството повечето хора имат проблем за приемането на различни подходи и гледни точки. Ако досега съм постъпвала по един начин и някой ми покаже, че това е било погрешно или е навредило на детето трябва да имам голяма вътрешна сила да приемам грешките си спокойно, за да приема информацията. Всички искаме само най- доброто за децата си, защото ги обичаме най- много от всичко и е трудно да понесем, че не винаги сме им го предоставили. на тази основа се вихрят споровете във форума, затова избликват толкова емоции. Така всички търсят общия знаменател, във всяка тема се цели постигане на пълно единомислие, за да бъде това единомислие гаранция, че сме прави и даваме най- доброто.

При потенциалната възможност детето да попадне в капана на зависимостите много родители блокират. Дори и при вече очевидна зависимост при децата им дълго отказват да приемат факта и се правят, че не виждат нищо. Това е проблема за мен- проблемите на децата носят вина на родителите и колкото по- голяма е тази вина, толкова по- голям е шанса проблемите да останат незабелязани.

вилико не ме анализирай, моля. Отдавна изяснихме, че не се интересувам от чуждата оценка за мен, за да ми приписваш подобна мотивация. А и по- компетентна от кого- ако екипа се състои от хора с други специалности е безумно да имам подобни амбиции. Имам своя гледна точка, която е аргументирана, но не е едниствено възможна. Предпочитам да знам чуждата гледна точка откъде произхожда, от каква област. През различни призми ситуациите и решенията изглеждат различно. С лекар, например, не виждам база да дискутирам по темата, защото нямам познания в неговата област, няма къде да срещнем аргументите си, но пък бих задала въпроси. Както предполагам и останалите потребители.

# 84
"Аз бях избрала да пиша по тази тема, още повече, че имам професионален опит свързан с нея, но вие приехте мненията ми емоционално негативно и не пожелахте да разговаряме. Ако имате точна представа за подходящият развой на дискусията е хубаво да дадете някакви насоки. демонстрирахте раздразнение от  молбата ми да се представите, но смятам, че ако го направите темата ще бъде по- полезна. Независимо дали сте тук като екип или представител на организация, смятам, че потребителите по лесно ще приемат мненията ви ще ви задават въпроси, ако са наясно с областта, в която сте компетентни. Ако, например, сте екип от лекари, психолози, социолози и социални работници ще покриете всички измерения на темата, но дори да я покривате в един аспект би било много полезно да знаем кой е той. Не виждам полза от вашата анонимност. Повечето консултанти тук се представят официално и консултациите им имат успех. Темата наистина е важна и сериозна, но и към поднасянето и е нужно да се подходи адекватно. Не мисля, че индиректните обиди и пасивната агресия към потребителите е добро решение. Потърсете грешката в себе си. Не съм съгласна и с Вилико и iren5 , че хората тук са повърхностни и ограничени, защото много сериозни инициативи са били доведени до успешен край именно от тези потребители, които обвинявате в липса на интерес към сериозни теми."

Националната информационна линия  за наркотиците и алкохола е част от консултативно-информационния център и  една от структурите на Асоциация "Солидарност". Асоциацията има няколко звена : дневна програма за рехабилитация на зависими, вечерна програма за ресициализация, както и служба за работа със семействата и близките  на зависимите. На този линк можете да видите повече за нашата асоциация - http://www.solidarnost-bg.org/. Екипът на Солидарност се състои от психолози, от хора с професионален опит в областта на зависимости,членове на екипа ни са и успешно преминали рехабилитационната ни програма, с последващо обучение. Там, където не ни достигат специалисти, работим с други организации, които ни осигуряват лекари, психиатри, социални работници. Целият ни екип, както и дейностите, които извършваме са видими в публичното простространство -  http://www.drugsinfo-bg.org/bg/help.html, на сайта има и препратка към страницата ни във Facebook. На тези страници можете да видите и видео информация от нашата последна информационна кампания "Сподели с приятел".

Що се отнася до програмата за  превенция, тя е наше ноу хау и няма как да я разпрострастраняваме, но пък ако някой има конкретни питания по отношение на въпроси, свързани с нея, с удоволствие бихме отговрили и споделили опита си.

Както вече споменах, Асоциация "Солидарност" е видима в публичното пространство и ние често организираме дни на отверените врати, в които всеки, който проявява интерес към нас и дейностите ни, може да дойде на място в нашия офис и лично да се срещне с екипа и директора на програмата. Съвсем скоро предстоят такива дни, като информация за тях ще бъде публикувана в сайта ни.

# 85
  • София
Много ви благодаря за информацията.  Hug

Ще си позволя два въпроса: В колко училища планирате посещение? Има ли родители, които не са съгласни децата им да присъстват на разяснителни часове по темата?

# 86
"Ще си позволя два въпроса: В колко училища планирате посещение? Има ли родители, които не са съгласни децата им да присъстват на разяснителни часове по темата?"

Посещенията в училищата вече започнаха. Точно число на училищата, които планираме да посетим не мога да посоча, тъй като инициативата ни ще протече в един по-дълъг период от време. Освен оставащите месеци от настоящата учебна година, смятаме да продължим с нея и след лятната ваканция (септември, октомври, моември). Планираме да обхванем училища в цялата страна,а не само на територята на София.

Имало е ситуации, в които родителите са малко скептично настроени по отношеие ползата от нашата инициатива, но досега не ни се е случвало да се срещнем с родителско несъгласие по отношение на присъствието на децата им в организираните от нас мероприятия.

# 87
Националната информационна линия за наркотиците и алкохола стартира кампанията "Седмица на вашите въпроси" на страницата си във Facebook. Тези от вас, които желаят да повдигнат някакви въпроси или теми, свързани с употребата, рисковете и  ефектите от наркотиците, както и лечението на зависимости, могат да ни пишат на страницата във Facebook - "Информационна линия за зависими" или да задават въпросите си директно на имейл: office@drugsinfo-bg.org.

# 88
Има ли родители, които не са съгласни децата им да присъстват на разяснителни часове по темата?

И, какво целиш с този въпрос?

Да се установи, че има родители против и ти да излезеш права -как няма смисъл от това ли  Tired

# 89
  • София
Има ли родители, които не са съгласни децата им да присъстват на разяснителни часове по темата?

И, какво целиш с този въпрос?

Да се установи, че има родители против и ти да излезеш права -как няма смисъл от това ли  Tired
Естествено, че не това целя. Интересно ми беше дали един проблем от миналото е бил преодолян. А и не казвам дали има смисъл от кампанията. Казах, че има смисъл и от друга кампания, в друга посока, която ще има по- дългосрочни, но и по- положителни резултати. Децата в училищна възраст вече имат проблеми, които много често са от частен характер. наскоро списание Педиатрикс публикува прочуване за факторите, които водят до обсесивно поведение в ранна и по- късна детска възраст. В тази статия имаше и данни за двойно увеличение в световен мащаб на склонните към обсесивно поведение. При такива тенденции е очевидно, че голяма част от усилията е редно да се насочат към хората, които смятат да има деца или имат бебета. Гледането на телевизия по повече от час дневно, например, е един от водещите фактори.

ПП Зависимостите са обсесивно поведение, но то може да изразява и в други неща. Има деца, които преди 7 годишна възраст имат толкова тежки прояви, че се лекуват медикаментозно.

# 90
За кой проблем от миналото говориш ?
Каква е връзката?
Прави се нещо в помощ, вид превенция, никой не те пита дали има и други начини, то е ясно, че има.

# 91
  • София
За кой проблем от миналото говориш ?
Каква е връзката?
Преди не много години имаше достатъчен брой родители, които смятаха, че подобни лекции ще запознаят чистите като сълза деца с наркотиците. Звучи абсурдно, но е факт. Това отговаря на въпроса ти каква е връзката.

Прави се нещо в помощ, вид превенция, никой не те пита дали има и други начини, то е ясно, че има.
Не виждам защо някой трябва да ме пита нещо, за да имам отношение по въпроса. Достатъчен брой години съм вложила в работа по него, за да имам повод да взема отношение. А и хората искат дискусия, а засега я поддържаме само аз и ти. Не виждам причина за раздразнение от участието ми, а дори и да има така това е свободен форум и с постовете си не нарушавам правилата.

# 92
Обсесивното поведение - би ли го уточнила, защото е явно, че си специалист, а надали повечето четящи са такива. И каква е връзката с наркотиците и националната линия? Освен може би това, че те са осъзнати от пациента, но той е в невъзможност да се справи с тях.  Thinking

И като казваш нещо и изразяваш мнение, хубаво е да има връзка с първия пост и идеята на темата. Затова те питах каква е връзката. И продължавам да питам.

# 93
  • София
Обсесивното поведение има пряка връзка със зависимостите, защото те също са обсесивно поведение. Обсесивното поведение се изразява, най- общо в повторение, на едно и също действие понякога до безкрай.  при децата може да е ядене само на една и съща храна, повторение на точно определени ритуали преди излизане или прибиране у дома, слушане на една и съща песен, гледане на един и същ филм. При малките деца има естествена склонност към повторение на действия и предпочитания, но тя не бива да се бърка с обсесивното поведение, което на 5- 6- 7 годишна възраст прави тези действия поведение извън нормата.
При зависимостите- от алкохол или наркотици склонността към обсесивно поведение играе ключова роля. зависимостта сама по себе си е обсесия. В мозъка дори се образува т. нар. порочен кръг от неврони, които карат обсесивната личност да повтаря действията по ритуала докато затвори кръга- например, сутрин, купува си дозата, приготвя я, бие си инжекция. Личностите с такъв проблем имат непреодолимо желание да извършат съответния ритуал и понякога имат чувството, че животът им зависи от това. За съжаление подобно поведение не винаги се отчита като психологически проблем, а се приписва на характера или дори ексцентричността на съответния човек.

Какво общо има това с темата? Ако се направи сериозна превенция на склонността към обсесивно поведение при малките деца това ще има огромен положителен ефект върху превенцията на зависимостите. Да не говорим, че стремежа към психично здраве в обществото не отделя зависимостите от други прояви на психично не- здраве. При една увредена психика е въпрос само на шанс дали крайният резултата ще е наркомания или страхова невроза, паническо разстройство или друг проблем.

viliko надявам се, че сега си разбрала. Съжалявам, че не се изразявам достатъчно ясно, но не ми се ще да пиша фермани и да отегчавам четящите темата. Просто вметнах едно разсъждения, което намирам за важно и виждам, че мнозина занимаващи се с проблема през последните 20 години пропускат.

# 94
Съжалявам, но отново не виждам връзката с кампанията и националната линия.
От самото начало ти прескачаш от тема на тема, от идея на идея, даде примери какво може да помогне повече и реално /според теб/и през цялото време сякаш отричаш това, за което говорят авторите.
Ако просто ще си говорим за зависимостите и теориите, които обясняват наличието на предпоставки - може много да се изпише.
Обсесивното поведение е по скоро далеч от наркоманията, отколкото близко според мен. Натрапчивите мисли не са вид зависимост към вещество, което изменя функцията и поведението на индивида. А наркотиците са именно такива. И не съм съгласна,че зависимостта от вещества те прави задължително психично болен.

...Не всеки,който злоупотребява с нещо,било то алкохол,лекарства,наркотични вещества,страда/е страдал от психично разстройство.
Може и аз да не го обяснявам или разбирам  добре.
Ако едно хлапе опита хероин просто защото съучениците му така правят,или просто от любопитство,или Бог знае поради каква друга причина,несвързана с тревожност,депресия и прочее състояния...защо това хлапе ще се води с психично разстройство?
Не съм шокирана...Просто не ми се струва правилно... - цитат от миналогосишната тема, който наистина ми хареса.

# 95
На 15. 05. 2010 г. в Южния парк на София от 11:30 часа ще се проведе Фамилатлон, организиран от Асоциация родители, Националния център за безопасен Интернет и Националната мрежа за децата в партньорство със Столична община и под патронажа на Негово превъзходителство посланика на Франция господин дьо Понсен. На Фамилатлона ще присъстват и представители на  Националната Информационна Линия за Наркотиците и Алкохола. всеки, който желае да се запознае с дейността на Информационната линия е добре дошъл на събитието!!!

# 96
Запис за да ви изчета  Hug

# 97
Освен зависимостта към психоактивни вещества, напоследък  доста срещани, особено сред младите момичетата, са и едни други заболявания- хранителните разстройства. Вие как смятате - съществува ли връзка между хранителните разстройства и зависимостта към психоактивни вещества?[/i] newsm78

# 98
  • София
Освен зависимостта към психоактивни вещества, напоследък  доста срещани, особено сред младите момичетата, са и едни други заболявания- хранителните разстройства. Вие как смятате - съществува ли връзка между хранителните разстройства и зависимостта към психоактивни вещества?[/i] newsm78
Както казах по- рано- грижата за бъдещото психично здраве на децата е комплексна, а резултатите от липсата и също. Дали детето ще стане наркоман, анорексичка или дори шизофреник- често причините са от един и същ характер, но с различен интензитет и различни обстоятелства. Хранителните разстройства са с корен в лисата на достатъчна и добре изразена родителска любов. Част от проблема при зависимостите също е в това- децата не се обичат и активират по силно инстинкта за смърт от този за живот. Самоунищожението има много измерения.

# 99
Шизофренията дали зависи от родителите?

# 100
  • София
Шизофренията дали зависи от родителите?
В една част от случаите- да. Ако родителите са обсебващи / в крайност, разбира се/ не оставят на детето нито едно кътче, в което да има тайна или свои лични неща то изгражда друг свят, в който да спаси личността си. Същото се случва и при много ужасяващи отношения или отношение към детето. Тези ужасяващи неща могат да изглеждат приемливо за обществото, но за детето да са част от липсата на право да има личност. например, на по- голямо дете се дават джобни, но само срещу подробен отчет какво прави с тях. Изглежда приемливо, но ако детето няма право да похарчи своето левче по своя преценка си представяме на какво друго няма право. Има родители, които държат да направят децата си прозрачни и понеже това е невъзможно се появяват илюзорни светове, втора личност и прочее.
Липсата на ласка, близост и грижа в бебешка възраст също е доказан фактор за развиване на шизофрения- ако те интересува ще потърся линк към проучване от 70-те на немски психиатър, който е установил зависимостта между престоя в ранна възраст в ръцете на "бездушен персонал" и склонността към шизофрения. Бебетата преживяват това като постоянна заплаха за живота им, защото никой не ги обича и в последствие следват същите неща- илюзорни преживявания, измислена втора личност и тн.

ПП Надявам се да не започнем някоя дълга и заядлива дискусия. Peace

# 101
Бояна, питам това /въобще не да се заяждам/, защото много близък човек е с този проблем, проявил се на 19 години. Отгледан с любов и внимание, достатъчна свобода и нормално детство. За мен шизофренията не е на едно ниво с наркозависимостите. Наркотиците са по-скоро все пак въпрос на бягство и на избор, а болестта е просто независеща от теб самия.

# 102
  • София
Бояна, питам това /въобще не да се заяждам/, защото много близък човек е с този проблем, проявил се на 19 години. Отгледан с любов и внимание, достатъчна свобода и нормално детство. За мен шизофренията не е на едно ниво с наркозависимостите. Наркотиците са по-скоро все пак въпрос на бягство и на избор, а болестта е просто независеща от теб самия.
Естествено, че е на друго ниво- шизофренията е много тежко заболяване, а зависимостите са психическо заболяване в периода на зависимост, а след като се реши този проблем хората са си в норма и живеят съвсем нормално, без отклонения. За самата шизофрения казах, че в една част от случаите може да има причина в семейството, а не че винаги е така. Друга част от случаите имат генетични, физиологични и други причини, които никой не би могъл да контролира. Щеше да е добре ако всички причини бяха известни на науката, за да може по- лесно да се бори болестта, но уви това не е така. Може да се случи на всеки.

# 103
Така де, затова определено деля наркозависимостите и шизофренията. Второто просто няма общо с възпитанието, докато първото определено има.

# 104
Определено липсата на една относително "добра" среда и обкръжение за развитието на детето оказват влияние върху формирането му като личност и бъдещо му психично функциониране и да, със сигурност това води до  сериозни последици, сред които могат да бъдат както наркоманията, така и много други заболявания, в това число и шизофренията, за която говорите. Шизофренията е сериозно заболяване, като последните данни сочат, че около 1 процент от насалението на страната страда от него. Дебюта на болестта е обикновено между 16- 30 години ( в интервала, в който се е отключило заболяването и при твоя познат viliko). За съжаление, точните причини за възникването на шизофренията все още не са напълно установени. Съществуват различни теории, опитващи се да открият и докажат причините за започването на болестта. В някой от тях е заложено, именно, това което казваш ти Бояна - отключващ фактор може да бъде и родителското отношение. Така например, фамилната терапия въз основа на проведени изследвания, поддържа хипотезата за възможността за формиране на шизофрения през девет поколения, тогава когато комуникацията между родителите и детето е изградена основно върху "двойното послание", т.нар double bind. В една от теориите на Малани Клайн се твърди, че психопатологията ( в това число и шизофренията) произтича от вътрешни, вродени източници, а родителската тревожност,  амбивалетност и характерова патология играят второстепенна роля. Голяма част от проведените изследвания потвърждават наличието на фамилна обремененост по отношение на заболяването. Други теории постулират инфекциозната етиология на шизофренията.

Независимо обаче какви са  причините за възникването на болестта (като това не означава, че ги омаловажавам), шизофренията е сериозно заболяване, оказващо негативно влияние върху социалното функциониране на индивида.

Бих искала, без да зачерквам темата за шизофренията, да върна дискусията към фокуса на темата - затова дали има връзка между употребата на психоактивни вещества и хранителните разстройства. Като в случая става въпрос не толкова за връзката по посока етиология на всеки един от проблемите (каквато би могла да се намери), а по- скоро като взаимосвързаност между двете заболявания, като взаимообусловеност. А и започвайки темата за шизофренията, същия въпрос бих могла да съотнеса и към нея - има ли връзка между зависимостта към психоактивни вещества и шизофренията?

# 105
Дааа, и аз мога доста да се постарая и да пейстна от нета достатъчно информация, говорех за съвсем друго обаче  Tired
Не може да поставяте в една група шизофренията и наркоманията. Или то може, но тогава и да добавим, че неправилния родителски подход може да сътвори и педофили, садисти, рецидивисти и тн и темата отива на ***сещате се. 

# 106
  • София
Или то може, но тогава и да добавим, че неправилния родителски подход може да сътвори и педофили, садисти, рецидивисти и тн и темата отива на ***сещате се. 
Защо да не може? Може, но това не е единствено условие. както каза koralm причините са комплексни. Наследствеността също е от голямо значение, а това се отнася в голяма степен и за зависимостите. Има връзка и между пристрастяването към сладки храни и склонността към зависимости.

Искам много дебело да подчертая, че не слагам под общ знаменател шизофренията и зависимостите. казах го и по- рано, но за всеки случай уточнявам. фокусирам вниманието върху семейството като фактор, защото върху този фактор имаме най- голяма власт. Обществото, училището, телевизията и прочее са извън нашето влияние, но за мен /не казвам, че от това трябва да се вади общо правило/, е най- ефективно да съсредоточим усилията си в тази посока. Връзката, която бих могла да направя между тежки психични разстройства и зависимостите към психоактивни вещества е само в посоката, в която и двете биха могли да са бягство, и то бягство от реалността, от активния живот. За съжаление, не винаги може да се предвиди от какво би искала да избяга една личност, защото много ужасяващи за един преживявания изглеждат напълно нормално за останалите или поне в рамките на приемливото. За радост, обаче, има и достатъчно информация кои фактори в семейството благоприятстват бъдещи проблеми при психичното здраве на децата. /Разклатено психично здраве не означава непременно тежко заболяване като шизофрения, а склонност към зависимости, хранителни разстройства, проблеми в общуването и реализацията и тн/

koralm Бих искала да ви попитам до каква степен запознавате децата и тинейджърите с последствията от употребата на модерните екстази и подобни? Наясно ли са младежите какви са необратимите промени, които могат да настъпят с тях вследствие на употребата- по отношение на когнитивните способности, например?
Имате ли информация  у нас провежда ли се лечение или терапия специфично ориентирани към злоупотреба с точно този тип вещества?

# 107
Независимо от веществата - в Нац.център се провежда лечение - аз например няма да забравя един случай - момче, нагълтало се за два дена с две опаковки диазепам - изпаднало после в продължение на 10 дена в страхотни халюцинации и след това за съжаление с необратими проблеми - аз докато имах връзка - месец беше напълно неадекватен. След това знам, че години е обикалял по какви ли не места...

# 108
viliko, бих искала да отбележа,защото имам чувството, че е станало неразбирателство, че аз по никакъв начин не слагам наркоманията и шизофренията в една група. Когато казвам, че една от възможните причините за наркоманията и шизофренията би могло да бъде семейството и родителското отношение (и то не във всички случаи) нямам предвид, че са едно и също и не ги приравнявам.  ooooh!

А сега на твоите въпроси Бояна:
- политиката на работа на нашата информационна линия е такава, че се опитваме да дадем пълна и обективна информация относно ефектите и влиянието на наркотиците, без обаче да наплашваме децата:) Относно "модерните екстази и подобни"- стараем се да събираме възможно най-подробна и достоверна информация и когато имаме такова запитване или когато сме в училищата я предоставяме. Факт е обаче, че поради непрекъснатата поява на нови наркотици и поради новите изследвания и проучвания непрекъснато има нови и нови данни.
- доколко младежите са наясно с необратимите промени, които могат да настъпят в следствие на употребата, за съжаление не мога да ти дам еднозначен отговор. От опита, който имам и аз и колегите на линията, както и при посещенията в училищата оставам с впечатлението, че има доста информирани и запознати с последствията деца. Дали обаче използват тази информация, когато дойде моментът на избор, не мога да гарантирам. Има и доста тинейджъри, които възприемат наркотиците и употребата им като шега и въобще не възприемат последствията сериозно.
- относно третия ти въпрос. Ако правилно съм разбрала ти питаш за терапия свързана, конкретно със зависимост към екстази и синтетични дроги, нали?
В България все още няма такова място, в което да се лекуват само и единствено зависими към екстази и синтетика. Синтетична дрога тепърва навлиза у нас, макар и това да става с доста бързи темпове. Идеята ми е, че засега броят на зависимите към синтетични наркотици все още не е в такъв размер, който да наложи обособяването на структури, занимаващи се единствено и конкретно с такъв тип зависимости. Иначе на местата, където се провежда групова психотерапия има смесени групи, в които се лекуват и хора със зависимост към синтетични наркотици.

# 109
  • София
koralm Благодаря за отговорите! Hug за лечението на зависимости към синтетичните наркотици попитах, защото то е специфично и много по- различно от това на хероин, например, а вече има доста хора с проблеми. За съжаление, там е много трудно да се забележи зависимостта преди да настъпят очевидни промени като загуба на кратковременната памет, например. Признавам, че и аз не съм запозната в детайли, защото по времето, когато се интересувах и работех по тези въпроси все още се очакваше вълната от синтетика, без да беше реалност, та нямам пряк опит с много такива хора. Наскоро ваш колега алармираше, че абстиненцията от синтетична дрога прави хероинова да изглежда като детска игра, та ми стана любопитно да знам повече подробности за лечението. Предполагам, е нужна специфична програма за детоксикация.

ПП Тъй като е ясно, че въпреки превенцията ще има употреба на екстази как ви се струва идеята все пак да се популяризират мерки, които да подпомогнат намаляване на негативите от употребата. Поради изразходване на серотонина при употребата на екстази, например, е нужен поне литър мляко, за да се възстанови загубеното количество /говоря по спомени, моля да извините неточностите/. Нещо в този дух като мерки за възстановяване.

# 110
Здравейте!
Изчетох темата! Нямам какво да кажа. Аз съм тук да чета. Laughing Вероятно ,ако се върнете на първоначалните разисквания, които не бяха толкова строго професионално ориентирани, а насочени по-скоро към родителите ще се появят въпроси не само от мен , но и от други майки. Не се обиждайте. Нали темата трябва да е в помощ на родителите, в посока как да предпазят децата си от наркотици и на такива, чиито деца вече са ги открили.
С Нямам какво да кажа имам предвид, че аз съм на 36 години и Абсолютно никога не съм виждала дори наркотично вещество. Може и да съм срещнала надрусан, но не съм го разпознала като такъв. Имам две деца и всяко информация в посока превенцията ми е много полезна.

Какво мислите за експозицията в музея на МВР за наркотиците?/не съм я посещавала все още/.

# 111
Бояна, както аз, така и колегите ми напълно подкрепяме идеята за програми за намаляване на негативните употреби. Доколкото ми е известно с подобна дейност у нас се занимават аутрич организациите. Лично аз съм на мнението, че за съжаление тази практика не  е много застъпена в България. А що се отнася до нашата организация- не бих казала, че имаме някаква конкретна програма в тази стратегия, но да, една от целите ни също е насочена към намаляване на негативите от употребата, като основния начин, по който това се случва е чрез предоставянето на обективна информация.

Относно синтетичните наркотици - от опита, който имам в работата със зависими към такъв тип вещества смея да кажа, че понякога и преминаването на абстиненцията и самото лечение се случват по-трудно. За специфична детоксификация лично аз незнам, може би мнението на психиатър ще е по-компетентно по този въпрос. В голяма част от случаите, с  които аз съм се сблъсквала, физическата абститенция е протичала доста по-леко от психическата и повечето пъти не се е налагало сериозно медикаментозно лечение за преодоляване на физическите симптоми (детокса). С това обаче съвсем на казвам, че абстиненцията винаги протича леко и безпроблемно. От голямо значение са видът наркотик, личността и степента на зависимост, както и мотивацията за лечение.

Gerka, радвам се, че си се запознала с нашите дискусии. Да, определено идеята на тази страница е да бъде в помощ на родителите. Информацията за наркотиците и проблемите в това поле са доста обширни. На този сайт www.drugsinfo-bg.org можеш да откриеш повече информация, свързана с тях, а ако имаш някакви конкретни въпроси може да ги зададеш и тук във форума., предполагам, че на всички ни ще ни бъде полезно.

Експозицията на МВР за наркотиците не съм я посещавала и не мога да изразя мнение. Като цяло съм "за" подобни инициативи и мисля, че ако бъдат организирани и проведени по подходящ начин могат да бъдат много полезни.

# 112
Дааа, никаква конкретна информация не давате, аз и назад казах, че така не се помага особено на родителите, чисто практически.

# 113
viliko, с удоволствие бих дала конкретна информация, но за да стане това се нуждая и от конкретен въпрос. Причината да давам по обща информация е, защото в повечето случаи говорим за наркотиците и проблемите, свързани с тях, като цяло. Бих се радвала, ако дадеш насока за нещо, което ти мислиш, че ще е полезно или те интересува. Simple Smile

# 114
Мен лично това, което ме интересува - го намирам по друг начин, вече казах, работила съм в тази сфера. Идеята ми е, че като се направи подобна тема, за да не бъде куха, е нужда конкретна информация. Ще дам насока как аз си представям, че може да се помогне на един родител:
1. Как да познаем употребява ли
2. Какво да направим, ако се съмняваме
3. Как да постъпим, ако знаем, че употребява
и т.н.
Иначе за всички е ясно, че са вредни, че има пристрастяване, че следва детокс и има психологическа зависимост, по-силна дори от физическата. Че родителите трябва да бъдат близо до децата си във всеки смисъл на думата, да четат и да се интересуват от правилните подходи във взаимоотношенията. Но темата за възпитанието като цяло не мисля, че е заложена в заглавието на поставената от Вас тема. Нека насоката бъде наистина за наркотиците, употребаата и справянето с това. Дайте насока Вие как се справяте на тази линия. Какви въпроси там Ви поставят, с какви обаждания се сблъсквате най-често. Мисля, че именно Вие можете да давате насоки, не да чакате някои да се сети да пита конкретно.

# 115
Ок, ето и моите чуденки! Аз незнам какво точно да говоря на децата и какви примери е подходящо да приведа. Освен, че е опасно и животозастращяващо. Че трябва да се внимава покупони и с непознати хора, които подмамват./това съм го  разигравала като сценка/...Както писах по-горе съм доста боса по темата. Искам самите те да се научат да разпознават сигналите на непознати, които биха искали да ги зарибят. И как да повярват и оборват доводите на "приятели", които ги убеждават, че от 1 път няма страшно да се пробва.
Предложете литература или статии да достъпен език, примерни разговори и ситуации. Тук би било полезно да се споделят  историите на родители минали за съжаление по този път. Да видим как техните деца са се зарибили, кога и как са разбрали родителите.

# 116
Предложенията, които давате са  интересни и ще се опитам, доколкото е възможно, да дам отговор на зададените теми. Преди това, бих искала да направя едно малко пояснение. Имайки предвид, спецификата на тематиката и това, че комуникацията протича във виртуалното пространство и че това е форум, е добре да се знае, че тук не винаги е възможно да се даде цялата информация. Във форума, предолагам ви е известно, не е възможно да се извърши консултиране или пък да се обясни как да се възпитават децата. Това, което аз мога да направя е да дам насока по определени теми и да пренасоча към места, където да се получи подробна информация и помощ. Консултирането е възможно да стане на горещия телефон на Информационната линия за наркотиците и алкохола.

Информация по голяма част от темите, които са зададени от viliko  се съдържа на страниците на нашия сайт.

" Как да познаем употребява ли"- на първата страница от темата ни във форума bg-mamma има дискусия и информация по това питане.

Относно това, което можете да нправите, ако се съмнявате дали детето ви употребява, реакцията и стратегията на действието, зависи много от самия тип личност на детето и от отношенията ви с него. Ако наистина някой родител има съмнение, е добре да направи консултация със специалист (Информационната линия за наркотиците и алкохола е добър вариант при такъв казус) и да провери дали съмненията, които има са резултат наистина от възможността употребата да е ралност или зад тях седи друг тип поведение, най-често свързан с промените, които настъпват при тинейджърите. Аз лично, бих препоръчала един директен разговор с детето, в който то да бъде равнопоставен събеседник на възрастния (и все пак остава уговорката, че това не  валидно правило и че тази стратегия не е приложима при всички деца). При един такъв разговор, детето не бива да бъде осъждано или атакувано от разтревожения възрастен, то не бива да си мисли, че е изправено пред съдаю и веднага ще получи осъдителна присъда и наказание. Изкажете вашите съмнения, споделете тревогите и притесненията си, загрижеността си, говорете за това как вие се чувставате от тази потенциална опасност, без обаче да търсите сметка на детето си за действията му и да го обвинявате. Паралено с това поставете ясната граница, че не одобрявате такъв тип поведение, но не защото е грешно и лошо, а защото се тревожите за детето си, защото  вие самите също стрададте от подобен тип избор. Дайте на детето си пространство, дайте му възможност (знам, че понякога това е непосилно и адски трудно, особено, когато човек е много притеснен) само да пожелае да ви се довери и да сподели с вас. Понякога е възможно това да не стане при първия разговор, да не стане веднага. Децата са много чувствителни и подозрителни. Те ще ви тестват и изследват и при първото разминаване на казаното от вас и действията ви ( double bind), доверието им много бързо може да се изпари. "Насила хубост не става" - тази поговорка е много вярна и тя важи, както за моментът на признаването,така и за бъдещите действия. Ако детето ви наистина признае, то от този момент ще е добре заедно да изградите  стратегия за действие. Ако вече знаете, че употребява (независимо по какъв начин сте узнали) е важно да се опитате да го мотивирате да започне лечение, да предприеме мерки (ако говорим за зависимост,а не просто за  еднократна употреба). Тази борба е може би една от най-трудните. Тук,  препоръчвам, консултация със специалист. Взависимост от състоянието на  детето ви той най-добре ще може да ви даде насока какво точно да предприемете, във форума по отношение на този въпрос могат да се кажат само общи неща.

Що се отнася до нашата линия - естеството на обажданията, с които се сблъскваме е доста разнообразно. Преобладаващи са обаче обажданията на близки на зависими, които питат точно това: "Имам близък, който употребява. Как да му помогна?", както и на зависими, които търсят насока за това къде да се лекуват. Напоследък, след кампанията ни "Сподели с приятел" и посещенията в училищата се увеличава броя на тинейджъри, които се обаждат за да търсят информация за ефектите и последствията от употребата на наркотици.

Gerka, относно "твоите чуденки" - засягаш наистина  много важна и обширна тема, която трудно би могла да бъде обхваната цялата, защото става въпрос както за съвкупност от фактори, които оказват влияние,така и за възпитанието на децата(една неизчерпаема тема).

Затова как децата да "оборват доводите на приятелите си" и да отказват бих казала, че това е поведение, на което детето по принцип би трябвало да бъде научено, а не само по посока на наркотиците. За мен е важно детето още от ранна възраст да може да говори с родителите си на подобни теми и те да не бъдат табу. Също така е добре детето да има достъп до обективна информация по отношение на наркотиците, не мисля, че е печеливша стратегията да му се набива само и единствено колко лошо нещо са те, защото така родителите рискуват да загубят доверието му. Важно е то да има правото само да прави избора си.  За да каже "не" на дилъра или приятелите, го зарибяват, тинейджърът трябва по принцип да се научил да казва "не", да може да отстоява позоцията си (така наречената здрава агресия). А затова как да разпознава сигналите на такъв тип хора - честно казано няма кой знае какви сигнали. За съжаление вече почти навсякаде и почти във всички обкръжения се срещат подобен тип хора. Обикновено те съблазняват младежа, представят му само хубавите страни от употребата на наркотиците и му предлагат дрога, като аргументите, с които могат да агитират тйнейджъра да опита, са различни. И не че тези хора не са опасни, но всъщност по-опасното тук е именно изборът, който дето ще направи( освен ако не става въпрос за насилствен прием на наркотик, но това вече е друга тема).

А за четива - на първо време бих препоръчала една много интересна книжка, написана на разбираем и достъпен език - "Когато дрогата удари дома ви" на Лаура Стамплър.

# 117
koralm - с отговори от сорта на - това го има в сайта ни, това е говорено на еди коя си страница, темата е много обширна, трябва да мотивирате детето, свържете се със специалист...темата ти просто става безсмислена. За какво точно я пусна? 

# 118
Здравейте!

koralm , Благодаря за обширния пост.
За съжаление темата не е това, което би ми се искало. Надявах се да се получи диалог с повече потребители, всеки със своята история, въпроси и отговори.
Аз съм съгласна с теб/вас, че детето трябва да бъде научено  още в ранна възраст да казва НЕ на непознати, да бъде приятел с родителите си, да има диалог у дома... но ако това ставаше толкова лесно , нямаше да има зависими по принцип. Затова и поставих въпроса тук. Може да започнем от едно нещо, един въпрос и да го разнищим. Той ще доведе до други.
Защото в момента си пишем само общи приказки.
Звучи ми като нещо от рода-"Искам да възпитам детето си като достоен човек!"Ама как става това?!
Конкретика и липсва на темата. Sad
Аз ще продължавам да надзъртам! Simple Smile

# 119
  • София
koralm Благодаря за отговорите на моите въпроси!  bouquet

gerka Ако искаш лични истории защо не пуснеш тема в Д и С, например? Не се заяждам, а го предлагам сериозно. Според мен, мнението на специалистите е от по- голяма полза, защото те са отстранени емоционално лица. замесените лично в подобни истории имат свои интерпретации, които много често имат за цел да ги оневинят или да омаловажат, преувеличат и като цяло, да изопачат случая. Това не е съзнателно- хората реално мислят така, но поради емоциите си не са способни да отличат реалността от личните си преживявания. Да не говорим, че частните случаи рядко са показателни за каквото и да е. Специалистите са обобщили и тенденциите, и общото при повечето случаи- нещо, което човек от личният си опит рядко би могъл да направи. На сайта на организацията на koralm има добре подредена и полезна информация. Има малко неща, с които не съм съвсем съгласна, но те са по- скоро въпрос на формулировка.

# 120
Човек, който се занимава с гореща линия - би трябвало да е пълен с примери и да знае какво да сподели като практически опит!
Аз пак да попитам - за какво тогава се пусна темата, много се обърках вече...

# 121
Защо да пускам друга тема? Нали тази е за това?

Както и да е! Смятах, че ще е полезно, но така или иначе няма желаещи  за обсъждане, така че ще се насоча на друго място за по-друг вид информация.

# 122
viliko , мненията ни се припокриват! Опитвам се да редактирам горния пост и да изтрия този  , но не мога.Получават се два мои последователни, за което съжалявам.

# 123
  • София

Предложих като вариант за събиране на конкретен тип мнения каквито търсиш. Исках да помогна, а не да обсъждам идеята на тази тема. Авторите знаят каква е тя. Като потребител и аз имам своите въпроси и получавам отговорите, които търся, а в този смисъл съм удовлетворена от темата такава, каквато е.

# 124

Както и да е! Смятах, че ще е полезно, но така или иначе няма желаещи  за обсъждане, така че ще се насоча на друго място за по-друг вид информация.
Всъщност почти всеки родител си търси информация. Намира . Само че , когато децата ми бяха в тинейджърската възраст споделен опит на хора близко до наркотици, споделен личен опит смятах, че би ми бил от полза. Аз също смятах, че темата ще се развие в подобна посока. Струва ми се че gerka това има предвид.
Аз например мога да споделя, че когато разбрах, че дъщеря ми пуши трева реших, че трябва да се обърна към психолог занимаващ се с нарко и алкохолно зависими. Смятам че посещението беше от полза и за мен и за дъщеря ми.

# 125
Благодаря на всички за активното участие:) Макар и с риск да прозвучи като клише - аз смятам, че всеки един случай, всеки всеки един човек е уникален и специфичен -  точно поради тази причина няма как във форума да се даде информация, която да отговаря на потребностите и нуждите на всички. И пак казвам - форумът не  е място, където може да се извършва консултация. За всички, които имат нужда или желание да разберат нещо по-конкретно и специфично или имат нужда да бъдат консултирани, могат да се обадят на телефона на Информационната Линия за наркотиците и алкохола 0888 99 18 66.  Wink

# 126
Естествено ,че форумът не е място за извършване на консултации. Аз имах предвид, че споделяйки опит, майки четейки темата може да им светне лампичката понякога за нещо обезпокоително, за което дори не са смятали за нужно да се притесняват. Но не споря по темата. Тя щеше да си се превърне в нещо подобно ако повече потребители смятаха, че това би било полезно.
Аз приемам, че темата дава информация за Информационната линя, има и телефон, който има нужда от консултация - ще ви потърси, темата е закована, т.е. лесно се намира. Всичко е ОК. smile3505

# 127
Наскоро в Информационната линия имахме обаждане от една майка, която искаше повече информация за меките и твърдите наркотици. В този контекст искам да ви попитам: Според Вас има ли меки и твърди наркотици и ако да кои са те?

# 128
Странно защо питаш нас, при положение, че в последните постове теб питаха точно това- повече конкретна информация.
Може би за статистика дали хората са запознати?

# 129
За статистика точно - не, но за информация - да. За мен е важно да разбера каква е нагласата и мнението на потребителите на форума. Както вече бях споменала, форумът е място където се дискутира и обменя информация (някои теми позволяват това да става по-конкретно, а други - не), като процесът е двустранен - както аз мога да споделя определено мнение, така за мен е важно да чуя и чуждото. Затова и ме интересуваше какви са вижданията на участниците по отношение на въпроса за" меките и твърдите наркотиците". А ако някой се интересува от моето мнение за това дали има меки и твърди наркотици- с удоволствие бих го споделила.

# 130
Еми сподели го де  Laughing

# 131
Моята лична и професионална позиция по отношение на този въпрос, е че разграничение на наркотиците на "меки и твърди" не може да се прави. За мен няма по-малко безопасни и по-малко вредни наркотици. Със сигурност звучи крайно, но фактите и последните научни изследвания говорят точно затова. Да, вярно е, че действието на различните наркотиците е различно и че при някои зависмостта не настъпва толкова бързо или пък, че последствията не винаги са фатални, но за мен това не намалява вредата, която се оказва върху организма като цяло. По един или друг начин, дали физически или психически всеки един наркотик оказва щети върху организма. И тъй като започнах темата с марихуаната бих могла да дам пример с нея. Обикновено марихуаната(тревата, хашиша или независимо как ще я наречем) се счита за "безопасен" наркотик, за по-малко вреден, като голяма част от хората дори не я причисляват за наркотик (особено често срещано явление при обаждащите се на нашата линия). Тази толкова безопасна дрога обаче е възможно да причини доста сериозни щети. Употребата на марихуана отслабва концентрацията и паметта. Вредата от употребата на марихуана е по-голяма при подраст