Ревизионен акт за неправомерно изплатено майчинство

  • 17 324
  • 70
  •   1
Отговори
# 60
Защо тогава са записани в детската ясла, щом не им трябва???Те заемат места, за които се надяват други майки, които наистина са на работа. Записано в яслата дете заема място, независимо, че не ходи постоянно. На неговото място докато отсъства не може да се вземе друго дете, освен ако не се отпише/откаже от мястото си.
Защо не можете да разберете?Затова няма места в детските ясли. Защото те се посещават и от деца на неработещи родители. Не може да плащаш за запазване на мястото.
Два варианта няма.Или държавата дава издръжка на детските ясли, за да ни гледат децата в тях, или ни дава на нас парите, за да си ги гледаме в къщи.
Не мога да повярвам, че някой си мисли, че е редно хем да взема пари за отглеждане на дете до 2 годинки, хем да води детето си на ясла срещу 30-40 лв. на месец и да не го гледа в къщи.
Това горното към кого бе адресирано ?
щото май сте чели през редовете.
записано е за да се пази място за 1-ви септември  когато се прави група. А че е започнало на 31 август ( понеделник ), един ден преди края на майчинството, еми ще им върнем парите за единият ден.

# 61
Значи: Когато си подадем молбата не значи, че сме приети. Когато ни приемат, не означава, че сме започнали да ходим. Когато ни кажат, че ще ни вземат от септември, също не означава, че сме започнали в детската ясла-те само са ни обещали. Когато ни кажат обаче:"от ... дата детето да идва вече на ясла и да си носи пантофи, кърпички, да плати депозит и т.н." и от тогава започваме да плащаме месечна такса за присъствие на детето в детското заведение, тогава вече детенцето е прието на детска ясла и вече ходи. От тази дата вече не трябва да получаваме майчинство. Защо не искаме да осъзнаем това и се правим, че нищо не разбираме - не знам. Сигурно, защото така ни е изгодно.
Тук пишат майки, които изобщо не са ходили на работа, но са водили децата си на детска ясла без да се чувстват гузни за това.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Чакайте малко, аз не мисля, че niki_amc оспорва това. Въпросът е, че ако детето е записано на 1 юни, а групата се сформира на 1 септември, би трябвало и от 1 септември да започнат да се плащат таксите и то да се води като "настанено в детско заведение". А депозитът е точно да се гарантира, че детето действително ще посещава яслата, точно с цел да не се заемат неправомерно места. Те и първолаците не се записват на 15 септември, а по-рано, това значи ли, че вече ходят на училище?

# 63
  • Мнения: 2 200
Защо плюете само по НОИ че събира неправомерно получено майчиство. Не се ли замисляте че вина имат и от детските заведения, които подават данните за децата, посещаващи ги. Нали въз основа на това, което е подадено към НОИ от съответното детско заведение се правят актовете. Ако от яслите е подадена информация, че детето я посещава, то е нормално НОИ да иска да си събере неправомерно полученото майчинство. Ако обаче в яслите са получавали пари от държавата и за записаните, но непосещаващи деца? Тогава не следва ли да търсим вината и в директорите на тези детски заведения?

# 64
Какви ги говорите?Детската ясла не може да подаде данни, че детенцето ви е записано на ясла, докато не го запишете.Нали ако подаде такива данни трябва някой да внася такса за посещаване на детето. Директорката на яслата едва ли ще започне да внася от своя джоб пари за присъствие на дете в яслата.

# 65
  • Мнения: 2 200
Много майки тук споделят, че записват децата си за в бъдеще поради липсата на места. Мисля, че не е редно да се подават данни за записани деца без те реално да са посещавали яслата. За него държавата не дава пари на детското заведение. То си е в къщи и е редно майката да си получава майчинството.

# 66
  • Мнения: 9
Така. След като мноооого четох по тази тема....

Значи до промените в КСО през 2006г. изглежда е нямало проблем да си дадеш детето на ясла и майката да продължава да си взима обезщетението. Просто от изречението "настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка" клъцваме  ПЪЛНАТА ДЪРЖАВНА ИЗДРЪЖКА и нещата заспиват. Да ама не. Защото си остава неизпипаната терминология.

Проблемът е, че остава другата част от изречението "НАСТАНЕНО В ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ".  Което е много подвеждащо.

В детската ясла деца не се НАСТАНЯВАТ. Децата ПОСЕЩАВАТ детска ясла.  Можеш да настаниш детето в дом за деца с увреждания,да го настаниш в специализирано болнично заведение, но не можеш да го настаниш в детска ясла или градина.

И по смисъла на закона моето дете никога не е било НАСТАНЯВАНО никъде. То си е настанено вкъщи.   

Защото детските градини и детските ясли са образователни заведения по смисъла на закона за народната просвета. А в образователни заведения хора не се настаняват/освен в специализирани такива/

# 67
  • Мнения: 11
И аз да се включа с въпрос. Детето ми е родено 22.10.2009, в отпуск до 410 дни съм до 25.10.2010гМеждувременно сме записани за ясла и трябва да почнем да я посещаваме в края на м.септември2010.От кога трябва да се върна на работа като тръгнем на ясла или след навършване на 1 г.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
И аз да се включа с въпрос. Детето ми е родено 22.10.2009, в отпуск до 410 дни съм до 25.10.2010гМеждувременно сме записани за ясла и трябва да почнем да я посещаваме в края на м.септември2010.От кога трябва да се върна на работа като тръгнем на ясла или след навършване на 1 г.

като тръгнете на ясла и няма да получаваш нищо като пари от НОИ до 25 октомври.след това ще ти превеждат 120 лв на месец

# 69
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Според мен болничният за бременност и раждане не се прекратява с даването на детето в ясла (чл. 45 ал.2 от НРВПО). След навършване на 1 г. майката трябва да се върне на работа и да получава половината от обезщетението за отглеждане на дете (120 лв)

# 70
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Упппс,да,Месечинка виторога е права-изключих че за обезщетението за бременност и раждане няма изискване детето да не е настанено в детско заведения

Общи условия

Активация на акаунт