Какво направихте Вие за страната си?

  • 13 528
  • 262
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 653
Плащаме данъците си. Плащаме всичко на мястото, на което живеем.
Винаги се таксуваме, където е необходимо и не се стремим да минем по-тънко, заради дупка в системата.
Гласуваме.
Не цапаме.
Боклук не събираме разделно, защото имаме една единствена кофа пред къщата Confused. Не е приложимо. Използваме мелница за повечето отпадъци.
Плащаме скъпо образование и възнамеряваме да се развиваме тук.
Помагаме на нуждаещите се според възможностите ни.
В 90% от случаите избираме българското. Важи за всякакви продукти.
12. Ще отгледам и възпитам децата си тук! Мисля, че по-голям жест към държавата ни не мога да направя! По-скъпо от живота и семейството си не мога да й дам.
Аничка, с Мария не трябва да се шегуваме. Да не излезе накрая, че й завиждаме Laughing.

# 46
  • Мнения: 1 174
Абе не мога да разбера - що за добродетел е това да си хвърляш боклука в кофата на правилното място  Crazy

Да бе, верно че не е добродетел, ама нали да се похвалим  Blush

Пък и авторката е питала в началото дали изхвърляме разделно... та затова. Лошото е, че за някои хора хвърлянето на боклука на правилното място не е задължение  Confused

# 47
  • София
  • Мнения: 403
Аз пък се чудя на хората, на които вечно някой им е длъжен с нещо.
Нямало да дупчат билетче в автобуса, защото не бил нов - ами няма и да бъде, защото не си плащаш за това.
Било мръсно околоболоковото пространство , а те плащали данъци - ами излезте почистете, нали не очаквате след всеки човек да върви някой от общината и да му чисти.
И т.н.



Защо пък общината да не ми е длъжна. Плащам данъци и такси, за да ползвам услуги от общината - поддръжка /на определени площи разбира се и сметосъбиране/. Това си е услуга като всички останали. Ти като си недоволна от дадена услуга не правиш ли рекламация. Само че в този случай доволни, недоволни не можем да сменим доставчика. То това си е живо изнудване. Плащай и си не протестирай. Същото е и със здравеопазването. Като попитах къде ми отиват осигуровките, ми отговориха, че от тях се лекуват и безработни и по-ниско осигурени. Да обаче мен никой не ме е питал дали съм съгласна или не съм. Значи работя, за да издържам здравословно двама-трима. А също като в случая с общината не мога да сменя доставчика на услугата - въпреки че за здравеопазването и неговото ниво мога роман да напиша. И какво се оказва, аз редовно си плащам на държавата всичко, докато тя не е коректна към мен. Значи трябва държавата да се почувства задължена, че още не съм я сменила, а не аз да мисля с каква нова простотия да свиквам.
Да не говорим, че миналата година катастрофирах с колата в центъра на София, поради това, че пропаднах в огромна дупка на пътя. Направих за страната си това, че не я съдих за това, че можеше да загина.

# 48
  • Мнения: 37
Ами аз и семейството ми живеем "законо съобразно". Но честно казано на моменти се изумявам от нещата, които могат да ти се случат ако решиш да облагородиш района пред блока например. Нашият случай - пред блока има големи дървета, чиито корени са повдигнали и разместили плочките, поради което е изключително трудно от там да премине възрастен човек или бебешка количка. Съседка отиде до общината, за да попита какво може да се направи. Служителката там казала, че това не е сериозен проблем - да се оправяме сами. И се оправихме - купихме нови плочки, платихме на майстори и тротоара стана просто чудесен. Да, но от общината ни глобиха...защото сме го били направили без да поискаме официално разрешение от тях...и така.

# 49
  • Мнения: 1 788
Значи трябва държавата да се почувства задължена, че още не съм я сменила, а не аз да мисля с каква нова простотия да свиквам.
А, на това мнение съм и аз!  Peace

# 50
  • Мнения: 1 285
Абе не мога да разбера - що за добродетел е това да си хвърляш боклука в кофата на правилното място  Crazy
Всичко зависи, когато живееш в страна, където голяма част от населението се отървава от излишните боклуци, след като си хвърли торбите със смет през терасата, в задния двор на кооперацията, където живее, на брега на реката и къде ли още не, това може и да бъде добродетел.

# 51
  • Мнения: 7 947
Когато си съвестен гражданин - действително се очаква и държавата да се погрижи за теб, поне в някаква степен. Лошото е, както беше казано - че ние нищо не очакваме и не получаваме, никаква социална политика, нищо.

# 52
  • Мнения: 1 285
Ами аз и семейството ми живеем "законо съобразно". Но честно казано на моменти се изумявам от нещата, които могат да ти се случат ако решиш да облагородиш района пред блока например. Нашият случай - пред блока има големи дървета, чиито корени са повдигнали и разместили плочките, поради което е изключително трудно от там да премине възрастен човек или бебешка количка. Съседка отиде до общината, за да попита какво може да се направи. Служителката там казала, че това не е сериозен проблем - да се оправяме сами. И се оправихме - купихме нови плочки, платихме на майстори и тротоара стана просто чудесен. Да, но от общината ни глобиха...защото сме го били направили без да поискаме официално разрешение от тях...и така.
Тцтцтц.  ooooh!
Хем да направиш добро, после хубаво да те "възнаградят" за него.

# 53
  • Мнения: 653
Марго, не съм съвсем съгласна.
Здравеопазването ни (както и това в цяла Европа) се основава на принципа на солидарността. Наистина няма кой да те пита дали си съгласна. Изненадващо е, че не си го знаела и преди. Ако тази солидарност не ти допада би могла да се отправиш към Азия или САЩ.
Рали, ужасно е това което се е случило. Мисля да се въздържа от коментар...

# 54
  • Мнения: 1 285
Значи трябва държавата да се почувства задължена, че още не съм я сменила, а не аз да мисля с каква нова простотия да свиквам.
А, на това мнение съм и аз!  Peace
Това пак е относително, защото в някои страни, където плащат високи данъци, са задължени да поддържат дворното си място, къщата си/блока си в сносен вид, които да не нарушава цялостния изглед/ пейзаж/ подредба на квартала, където живеят.
Сещам се за примери от САЩ.

# 55
  • Мнения: 1 285
Марго, не съм съвсем съгласна.
Здравеопазването ни (както и това в цяла Европа) се основава на принципа на солидарността. Наистина няма кой да те пита дали си съгласна. Изненадващо е, че не си го знаела и преди. Ако тази солидарност не ти допада би могла да се отправиш към Азия или САЩ.
Рали, ужасно е това което се е случило. Мисля да се въздържа от коментар...
Да, точно така, същото важи и за  спецификата на пенсионната система (у нас тя функционира на разходопокривен принцип, докато на запад е капиталонатрупваща). Всяка страна със своите особености.

# 56
  • Мнения: 18
Ами аз и семейството ми живеем "законо съобразно". Но честно казано на моменти се изумявам от нещата, които могат да ти се случат ако решиш да облагородиш района пред блока например. Нашият случай - пред блока има големи дървета, чиито корени са повдигнали и разместили плочките, поради което е изключително трудно от там да премине възрастен човек или бебешка количка. Съседка отиде до общината, за да попита какво може да се направи. Служителката там казала, че това не е сериозен проблем - да се оправяме сами. И се оправихме - купихме нови плочки, платихме на майстори и тротоара стана просто чудесен. Да, но от общината ни глобиха...защото сме го били направили без да поискаме официално разрешение от тях...и така.
Тцтцтц.  ooooh!
Хем да направиш добро, после хубаво да те "възнаградят" за него.
Момичета, по-полека малко. Похвален е ентусиазмът ви да облагородявате. Но вижте какво се случи със санирането на жилищните сгради в София, а и не само там предполагам. Станахме като великденско яйце за смях на всички европейци, а и не само. Идеята ми е, че наистина без да се съобразяваме с общия градоустройствен план (ако изобщо има реален такъв) дори на микро ниво, каквото е пространството пред блока, просто няма как да се получи добре. По тази логика, тъй като наблизо няма плувен басейн, бих могла да извикам багер и да копне една огромна пропаст с дълбочина поне 150см и дължина 25м и да кажа, че облагородявам пространството около себе си. Няма такива филми. Къде живеете вие? Един съсед така си облагороди апартамента на 1вия етаж като сложи тухли итонг за изолация, но не от вътрешната страна на апартамента, а от стълбището, с което буквално "изяде" едно 10-15см от стълбищното пространство. Не искам да си представям, ако няккой съсед тръгне да катери нови мебели нагоре какво ще стане, а за пожарна безопастност на никой не му дреме. В този ред на мисли и хилядите кабели, оплели блоковете ни като паежини... какво правим с тях? Фирмите предпочитат да си платят 2-3 хиляди лева глоба, отколкото 60 хиляди лева на месец наем на БТК да им ползва комуникационната мрежа, изградена преди толкова години.
Но пък от друга страна ми е странно как за толкова години не глобиха нито една фирма, която е избила стените на сграда, за да си сложи стъклената витрина например или защото цветово, визуално или пр.критерии не отговаря концептуално на съответната улица или район, в който се намира.
Така че пак казвам по-полека с изхвърлянията, защото ще се изложим тук във форума.   bouquet

# 57
  • Мнения: 7 947
Е, естествено, че фирма ще предпочете глоба пред 60 000 месечно  Crazy  Или може би е нереално висок наема на БТК?

# 58
  • Мнения: 37
Не се изхвърлям, никак даже. Исках просто да наблегна на няколко неща. Първо служителката в общината изобщо не е сметнала за необходимо да каже, че за заравняването на тротоара трябва да поискаме разрешение. Иначе щяхме да го направим. Второ, сравнението с копване на басейн и "облагородяването" на апартаментите с итонг не е уместно, защото ние наистина само заравнихме тротоара и ни отне около десетина дни, за да намерим същите тротоарни плочи. Е, съвсем същите не успяхме - тези, които намерихме са с по 10 сантиметра по-големи. А като цвят и шарка са напълно еднакви. Съжалявам, че в момента не мога да кача снимки - единствената разлика с другите входове е, че пред нашият е идеално равно...
Иначе картинката с разноцветно санираните апартамени и на мен ми е неприятна.
Ние се постарахме да разберем какъв е начина да поправим нещата. Само че не ни беше отговорено!

Последна редакция: вт, 23 фев 2010, 16:42 от Rali M

# 59
  • София
  • Мнения: 403
Не ми се вярва нивото на здравеопазването в Европа да е като у нас. Задължително си правя допълнително здравно осигуряване, защото това, което държавата ми предлага е направо отчайващо. Да не говорим за грубото отношение, мизерната база и т.н. И ако това не ми допада защо трябва да заминавам в чужбина, както някои тук предлагат. Не е ли по-добре да се направи някаква промяна в системата, отколкото недоволните да си събират багажа.

За боклука - да съгласна съм, че е грижа на всеки, но след като почти всяка седмица гледам препълнените кофи пред блока, от които вятърът разнася боклуци малко ми се губи ентусиазма да чистя междублоковото пространство. В градинката пред нас цяло лято се събират тинейджъри - пият, пушат. Някак си и след тях ми се губи ентусиазма да чистя. Чудя се и защо след като аз не цапам трябва да чистя на някого.

Радвам се, че има толкова ентусиасти да направят нещо добро и не ме разбирайте погрешно и аз спазвам законите, пускам sms-и за хора в нужда, не правя боклук и т.н., но това го правя за себе си не за тази държава. Правя го и за да давам пример на детето си, защото това е начин на поведение и няма значение къде ще живееш, за да го прилагаш.

Общи условия

Активация на акаунт