Какво направихте Вие за страната си?

  • 13 566
  • 262
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 10 320
Какво правя ли?
Ами спазвам стриктно всички закони и всички неписани морални норми.
Живеем в къща, плащали сме поставянето на тротоарни плочки и бордюри, асфалт и капаци на шахти. Пюс почти редовното "продухване" на уличната канализация, защото поредният огромен камион е минал, счупил е поредният капак на шахта, каналът се е задръстил с пръст и парчетии и познайте какво избива у живущите на улицата?
Хич не ми пука за страната ми. Живея за хората около мен, това е навсякъде - вкъщи, в автобуса, на работното място, на почивка, в парка, в чужбина. Придържам се към определени екологосъобразни принципи за природата като цяло, не в частност нашенската.
Абе не мога да разбера - що за добродетел е това да си хвърляш боклука в кофата на правилното място  Crazy
Мче как. Същият добродетел като миенето на очички сутрин и подмиването на половите органи вечер. Душ за две минути би свършил същата работа, но...изцяло нова идея, като боклук-торбичка-контейнер.
СМС-и не пускам. Някак си ми се струва грубо да платя повече на мобилния оператор, отколкото на нуждаещия се.

# 61
  • Мнения: 229
Нищо особено не съм направила за страната си. Всички изброени добрини всъщност са задължителни и не се броят. Данъци плащам, щото няма как да не ги платя. Боклука си разделям, ама не винаги, подкуп не давам, ама не винаги, градинки пред блока създавам, ама си изхвърлям някой път фаса на нерегламентирано място, щото ми умирисва ръката или чантата /в свое извинение ще кажа, че гледам гузно докато го правя/, куче слава богу нямам и т.н.
Благини от държавата не съм получила, някак странно все съм извън категориите, които могат да ги ползват, та не й се чувствам особено задължена. Абе, патриотизъм йок напоследък ... Thinking

Мисля, че общо взето сме квит с държавата, със страната - не знам ...

# 62
  • Мнения: 653
Марго, ти разбираш ли какво говорим? Принципът на солидарност няма общо със случващото се в частност у нас. Как си мислиш, че работи доброволното здравно осигуряване!? Пак се основава на солидарност! Плащаш 250лв годишно, дават ти 2500лв лимит. Като са ти необходими повече от личните ти вноски помпаш парите на другарчето, осигурило се в същия фонд/каса. Да не мислиш, че тези дружества работят на загуба!? Да не говорим, че техните пакети на 99% се припокриват с предлаганите услуги от НЗОК. Това е и една от причините, поради които въвеждането на тристълбов модел звучи абсурдно. У нас ДЗО не надгражда нищо. Просто улеснява пътят на ползвателите на медицински услуги.
Когато човек плюе по нещо така ожесточено трябва поне мъничко да е наясно с материята.

И стига с тоз боклук Laughing. Ясно е, че не е добродетел да го хвърлиш в кофата, но авторката на темата е поставила въпроса.

# 63
  • Мнения: 2 134
Плащам редовно данъците,изхвърлям боклук на определените за това места и почиствам между блоковото пространство/по моя самоинициатива/Имам две деца и съм се отказала от детските надбавки.

# 64
  • Мнения: 7 947
Е, ти пък си се отказала от тая крупна сума - че защо?

# 65
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Плащам редовно данъците,изхвърлям боклук на определените за това места и почиствам между блоковото пространство/по моя самоинициатива/Имам две деца и съм се отказала от детските надбавки.

От това, последното, как по-точно печели държавата?

# 66
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
4ета ви и ви се радвам... колко са дийсциплинирани българите хвърлят си боклука плаЩат си данъците  и се таксуват в градския транспорт....Все големи жертви...

# 67
  • Мнения: 27
Аз за себе си много няма да ви казвам, че добрините ми свършват с изхвърляне на боклука на определените за това места, плащане на данъци, нетолериране на мутрите и всички подобни изяви ...преди, докато сина ми беше вързан на количката си събирах и след кучето, ама сега не мога да си позволя тоя лукс...много се извинявам , за което...обещавам, когато сина ми се научи да се пази поне от колите ще подновя обичайната си практика  Blush
Обаче искам да ви се похваля с нашият квартален герой.  Mr. Green Той е баровец, като баровец-има  голяма фирма за мебели, предполагам във всеки квартал има по един подобен екземпляр! Ама не съвсем... Нащият баровец оправя всички централни улици, сменя уличното осветление, строи тротоари, градинки (които и полива, почиства, коси),  най-новата ни придобивка е паркинг за около 10 коли. Построи стълби за близкото училище, защото децата минаваха напряко през една кална пътека. И разни други "дреболийки". Ооо и споменах ли, че всичко това се случва единствено и само за негова сметка и за обща облага. И по никакъв начин не афишира тези си действия.  Даже в квартала се шегуваме, че ще го издигнем и изберем за кмет, та да има поне основание за всичко това... Е разбира се, само той си знае какви проблеми има с общината за това, че е поел на издръжка половината квартал.

Та изфуках ви се , а сега да се оплача. Никой, ама никой не оценява факта, че тоя човек не е длъжен да си хвърля парите на вятъра (щото даже не го прави за слава) . И както се сещате градинките, които служителите му почистват всяка сутрин, всяка вечер придобиват вида на сметище. Лампите, които той сменя, често биват счупени с камъни. Децата използват новите стълби на училището, за да седят на тях и да пушат, пийват биричка в голямото междучасие и да си оставят остатъците от тези "полезни" занимания. Е някой изразяват и творческите си нагласи под формата на графити или обикновенни маркери. И други такива характерни за народо-психологията ни дейности. Без тях, някак българина не е българин.
А пък тоя ми ти баровец със сигурност не е българин...щото продължава да плаща, за да се чисти, да се сменя уличното осветление, да ремонтира парапети и тротоари....  Thinking Егати човека... Tired от къде го вадо тоя ентусиазъм???

# 68
  • Мнения: 18
Ние се постарахме да разберем какъв е начина да поправим нещата. Само че не ни беше отговорено!
Да, ето това е ПРОБЛЕМЪТ!  Thinking Опитваме да разберем и ни гледат тъпо. Бюрократщина до болка, сърдити лелки-служителки бол.  #2gunfire

# 69
  • Мнения: 1 668
За последните 2 месеца са поставили 2 легнали полицая (напречни неравности) заради моята неспирна борба с общината - до 93 ДГ в Лозенец и на гърба на 21во СОУ пак там. Предстои премахването на 10 незаконни гаража по моя жалба. В момента вече текат последни процедури. Вчера пуснах жалба до НЗОК за безумно отношение на дежурен педиатър. Ще бъде санкционирана и повече няма да се държи по този начин. По мой сигнал направиха репортаж по новините за "грешката" в системата за здравното осигуряване и случайно изплувалите здравноосигурителни вноски на 01,02,2010 г.
За миналата година съм направила още много добри дела в тази посока. Пиша активно  Joy Joy Joy, не се шегувам...
Иначе в личен план - ми чисто ми е около блока, давам парички за общите разходи, инициирам доста покупки и ремонти за входа, които да направят живота ни по-приятен. Събирам си боклука разделно (е, някоя и друга салфетка отиват в общия - няма да си кримя душата) и най-важното уча сина си да събира разделно. Също така го уча да има нетърпимост към мърлявщината във всичките и форми и се надявам да успея в това си начинание.

# 70
  • Мнения: 616
Засега нищо особено не съм направила.
Всичките тези неща, изброени в първия пост, ми се виждат донякъде логични и нормални, не са нещо за изтъкване;
Да, нося дрехи и неизползвани вещи в дом за деца, не е нищо изключително, но поне малко - надявам се - им помагам. Внуших и на брат ми (върл тийн) да дари касетофона си, който вече не ползва, пак на тези деца, и да им записва периодично нов диск с песни. Да се учи да поделя, не за друго.
Иначе... какво мога да направя, честно казано не знам. Ако си бяхме общество като общество, и всеки си спазваше правилата, едва ли изобщо щяхме да се замисляме по тези въпроси. Правим нещата за себе си и за хората, за страната - едва ли.

А, да, мой роднина се "качи на главата" на пътното управление в неговата община, половин година ги тормози, но накрая постиган заветната цел - направиха нов път до неговото село, тъй като старият беше трагичен. Това в "северозападнала" България, където наистина е трагично с пътищата. Та би могло да се каже, че е допринесъл и за цялостното състояние на нещата.

# 71
  • Мнения: 1 334
Не съм чела отговрите до тук.

Ти нали се очакваш че тук някой ще си признае че си е изхвърлил боклука  през прозореца и че нищо не е направил за страната си.

За съжаление на приказки сме много добри, но иначе сме големи мишоци. Wink

Последна редакция: вт, 23 фев 2010, 20:45 от Biskara

# 72
  • Мнения: 1 668
Biskara  не всички са мишоци  hahaha. Някой никога не си траят и не се свиват по дупките

# 73
  • Мнения: 1 334
Много голямо малцинство са тези, да знаеш. Wink Wink

# 74
  • Мнения: 1 906
Нищо особено не правя. Работя, плащам данъци, осигурявам се на реалните си доходи и не мрънкам колко е лоша държавата. Напротив- винаги говоря за хубавата България, особено пред чужденци.

Общи условия

Активация на акаунт