За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 314
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 006
 Mr. Green
И кога ще стане това?????? #Crazy
Според мен трябва да си получаваме предишните доходи, или поне 80% от тях, ама че подигравка е това в България!
Извинете ме, ама просто побеснях пак като ги чух, че се хвалят? Sick #2gunfire #2gunfire newsm78
Писна ми-и-и--и! newsm61 newsm61 newsm61 smile3512

# 1
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
За тебе ще е добре да ти дават " от заплатата ако те осигуряват на пълната заплата. Ако ти плащат на ръка и те осигуряват на МРЗ е по-добре да получаваш твърда сума , която е по-голяма от заплатата ти. Като сума е мизерно, но някои мами разчитат основно на тези пари.

# 2
  • Мнения: 46 484
...... Според мен трябва да си получаваме предишните доходи, или поне 80% от тях, ама че подигравка е това в България!.....

Извинявай, ама какво ти е виновна България? Знаеш ли, че в другите държави майчинството е по няколко месеца? А и добра социална политика може да си позволи една развита държава. От кой да се съберат тия пари? От заплатите мъжете ни ли? Не мерси, препочитам да работи и да носи пари вкъщи, а не да ги дава за циганите, които раждат само, за да им дават майчинство!

И държавата не е длъжна нито да ми гледа, нито да ми издържа детето!

# 3
  • Мнения: 176
 newsm78 аз си мисля 4е при условие че 70процента от работещите мами ни осигорияват на минимална наистина е по добре да е твърда сума ина4е няма смисъл а иначе маин4инството на запад наистина е няколко месеца абе живи и здрави да сме ще се оправим  baloni

# 4
  • Мнения: 218
ако е по същият проект на соц. министрество идеята им беше, че на неосигурените мами ще плащат майчинсктво равно на мин. заплата, а на осигурените  процент от заплатата. Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty

# 5
  • Мнения: 3 339
Дори и майките, които ги осигуряват на минимална работна заплата, пак ще получат или колкото получават сега или по-вероятно повече пари, ако им се изплаща 80-90% от заплатата, на която са осигурявани. Проста аритметика... Така че всякакви спорове в тази насока аз лично намирам за напълно излишни.
И съм твърдо "за" идеята майчинството да е процент от заплатата. А пък нека не е две години.
Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята. В края на краищата всеки месец от заплатата ми удържат повече от 200 лева само за данъци, без да броим осигуровките. И заради тъпата социална политика аз ще трябва да се връщам на работа, преди детето ми да е навършило дори и една година, защото ми е много по-изгодно да плащам на детегледачка, отколкото да разчитам на мизерните 120 лева... За мое огромно съжаление...

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 765
От кога влиза в сила ?
Или е още само предложение ?

# 7
  • Мнения: 3 339
Засега е само проект. Силно се надявам да не са само приказки...

# 8
  • Мнения: 2 755
....И съм твърдо "за" идеята майчинството да е процент от заплатата. А пък нека не е две години.Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята....
Аз също мисля, че това е най-справедливият начин. Когато получаваш по-голяма заплата, ти плащаш и по-големи суми за осигуряване, а следователно и напълно заслужено е да получаваш и по-високо платено майчинство. И защо, то да не бъде 2 години? Заработили сме си парите.
Сега малко за социалната политика. Всички ние плюем държавата, че майчинството е мизерно платено и че надбавките за деца са пълна подигравка, но някой замисля ли се, дали ние самите сме лоялни данъкоплатци? Нали не мислите, че хазната се пълни от самосебе си. Доста хора се осигуряват на една МРЗ, а взимат на ръка, доста повече. Да, за това са виновни и работодателите, но само те ли? Преди време имаше една тема в Клюкарника - "Укривате ли доходи?" ( цитирам по памет, може и с по-различно заглавие да беше ), в която малцина бяхме тези, които казахме, че се осигуряваме на реалната си заплата. Масово се оказа, че хората лъжат държавата. Дори някои определено изразиха задоволство от този факт. Обаче, когато се пусне тема, относно социалните ни придобивки, всички те започват да роптаят с пълна сила. Явно доста време ще мине, докато проумеем факта, че държавата, това сме ние. И политиците са ни такива, каквито сме си ги избрали.

# 9
  • Мнения: 3 339
Напълно съм съгласна с всичко, което си написала.
За мое съжаление от това, което чух преди малко от новините, идеята майчинството да е процент от заплатата очевидно отпада. Доколкото разбрах ще е равно на минималната работна заплата, която за 2006г. ще е 160 лева.

# 10
  • Мнения: 370
Няма как да стане процент от майчинството, защото в такъв случай всички, дори и циганките, ще се осигуряват на високи заплати за няколко месеца и после ще точат парички... А ако пък получаваш високо майчинство, ама за 1-2-3-4 месеца, се получава същото, като да се върнеш на работа, защото майчинството не ти стига.
Има го и другия момент - напълно възможно е хората да искат да се осигуряват на реалната си заплата, но работодателят да не позволява. Аз лично съм се сблъсквала с подобно оправдание "Е, да, ама не може ти да си на тези пари, пък останалите на 120 лв. Ще ни създадеш проблеми."

# 11
  • Мнения: 1 382
Dоколкото разбрах това влиза в сила от 1-ви януари 2006-та

# 12
  • Мнения: 2 755
...Няма как да стане процент от майчинството, защото в такъв случай всички, дори и циганките, ще се осигуряват на високи заплати за няколко месеца и после ще точат парички...
Как ще стане това? Циганите са около 1 000 000. От тях около 300 000 да са жени в работоспособна възраст. Как си представяш, всички те да бъдат назначени 6 месеца на трудов договор и осигурявани върху заплата от 500-600 лв.,при положение, че масово квалифицираният персонал работи за заплати от по 300-400 лв..Кой работодател ще назначи неквалифицирани работници ( някои от които не могат и името да си напишат ) на такива заплати, а? Те и работа за МРЗ не могат да намерят за по 1-2 месеца. Добре, че са програмите за временна заетост, та от време на време ги "впрягат" и те да свършат нещо. Извинявай, но това е несериозно.
Тук далаверата може да се върти в по-малките, семейни фирми, където жената, решила да излиза по майчинство, може да бъде осигурявана и на 1000 лв. за тези 6 месеца, а пък после НОИ, ще им ги надплати неколкократно.
Ох, не е лесно да се вземе най-разумното решение. Явно има много неща, които трябва да се огледат много внимателно. Thinking Да му мислят онези на които им плащаме за да ги мислят тези неща.

# 13
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Приемам и варианта за майчинство твърда сума, но се дразня от факта, че сумите, които се събират текущо, текущо отиват за плащане на пенсии, обезщетения и пр. Т.е. нищо не се събира реално в някакъв вид фонд.
Ако се въведе %, тогава ще има според мен повече майки, които се осигуряват на реалните си заплати. А това за циганките ми звучи смешно, но дори и да стане, лошо няма-ще дадат пари, които ще получат по-късно. Така ще се приобщят към системата.
Не виждам защо някой очаква държавата да го издържа? Вноските, които правим, са за пенсия, болнични, част от тях получаваме като % от заплатата първите три месеца и месец и половина преди това. Ако тези, които се осигуряват на МРЗ сметнат сумите, които са им удържани досега и сумите, които са получили като майчински, ще се получи танто за кукуригу.

# 14
  • Мнения: 213
Напълно подкрепям sweet gold за това, че би трябвало паричките за майчинство да се изчисляват като процент от заплатата ти. Ами да, и аз като нея получавам висока заплата, е какво пък, изработила съм си ги тези пари с труд и мъка и много притеснения, освен това работя и в къщи по договори и получавам и от там пари, но фрапиращото в случая е че и от двете места ми удържат пълни данъци и дори здравна осигуровка. така излиза че аз плащам два пъти за здравно осигуряване. Защо? ходих, питах, разправях се, така си е по закон, имаш ли доход, плащаш, пък не стига това ами не съм и доволна от държавното дздравеопазване и си плащам за консултации, изследвания и т.н. И като ми удържат всеки месец по маса пари, защо наистина да получавам само по 120 лв. ? А съм работила за тази държава толкова време.Наред с циганките който метат по улиците, нито образование имат, нито влагат мисъл в метенето. Но, няма пък да се върна на работа по-рано от полагащите ми се 2 години.За едните пари няма да си зарежа бебето на разни детски градине или не дай си боже на "добронамерените" баби. Но все пак и аз съм неоволна от тези мизерни 120 лв.

# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не виждам за какво е това роптаене (ми нека си остане 130!)  ThinkingКоя друга държава осигурява една минимална работна заплата 2 год.? На никой не му стигат парите. И пенсиите са мижави. Ама бедна ни е държавата- разграбена и разпродадена. За това дайте да бъдем реалисти!

# 16
  • Мнения: 3 339
Аз се подразних от това, че отново ни пробутаха празни приказки. Естествено, че преди да реша да имам второ дете, бях отчела факта, че ще получавам 120 лева майчинство. Не ми хареса, но се примирих. Просто сметнах, че децата са много по-важни от парите и че няма да позволя държавата да ми попречи да имам още едно дете.
След това разбрах за възможността майчинството да е процент от заплатата и естествено бях обнадеждена. Уви, както казах - празни приказки. И именно това ме вбеси.
Защото по този начин стимулират раждаемостта именно на циганките - тя има сметка да роди дете и да получи 120 лева, които иначе няма откъде да вземе. Аз и вие нямаме сметка. Нашият стандарт пада ако не драстично, то поне малко, а на циганките се увеличава. Естествено, че ще раждат. Това е положението.

# 17
  • Мнения: 2 755
..Не виждам за какво е това роптаене (ми нека си остане 130!)  ThinkingКоя друга държава осигурява една минимална работна заплата 2 год.? На никой не му стигат парите. И пенсиите са мижави. Ама бедна ни е държавата- разграбена и разпродадена. За това дайте да бъдем реалисти!..
РЕНИ, ропотът не е толкова срещу мижавите майчински от 130 лв., то е ясно, че бедната ни държава, не може да си позволи да плаща повече, а срещу несправедливото разпределение. Например в моят случай, години наред съм осигурявана върху реалната ми заплата, а когато излязох по майчинство, съм поставена на същото ниво, като онези, които нямат и 1 година трудов стаж и няма и да имат. Ами, чесно да ти кажа, много се дразня от тази несправедливост  #Cussing out

# 18
  • София
  • Мнения: 8 932
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

# 19
  • Мнения: 3 339
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

Съжалявам, но не от мен зависи колко от осигуровките и данъците, които ми удържат, отиват за насърчаване на раждаемостта. Отново държавата е на ход.
Освен това, когато става въпрос за политика, и особено социална такава, трябва да има някакви принципи. И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното... Не, обезщетението зависи именно от получаваното възнаграждение. И къде отиват принципите???

# 20
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В БГ имаме едно голямо предимство- можем да избираме дали да си стоим вкъщи с малко пари, или да работим за повече. В "голямата" Америка майчинството е точно 45 дена и нямаш избор- оставяш детето на 1 месец и тръгваш на работа.

# 21
  • Мнения: 2 755
..., колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство...
Има Фонд "Общо заболяване и майчинство". Поне такъв спомен имам, от преди да изляза по майчинство.

# 22
  • София
  • Мнения: 8 932
"И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното..."

Само дето майчинството е вид заплата за това, че две години си гледаш детето и няма нищо общо с болничния. Толкова смята държавата , че ти се полага като заплата. Защо по тази логика не се питате защо пенсиите на родителите ни са толкова малки при условие, че са внасяли толкова високи осигуровки и то в продължение на много години. Да не говорим, че в развитите държави въобще няма такива майчински, а само платен отпуск и болнични, така че в нашия случай поне получаваме нещо. Не може да си работила 2г. , за по 1000 лв и след това да очакваш държавата да ти плаща още 2г. 900 лв., откъде ще ги вземе?

# 23
  • Мнения: 3 339
"И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното..."

Само дето майчинството е вид заплата за това, че две години си гледаш детето и няма нищо общо с болничния. Толкова смята държавата , че ти се полага като заплата. Защо по тази логика не се питате защо пенсиите на родителите ни са толкова малки при условие, че са внасяли толкова високи осигуровки и то в продължение на много години. Да не говорим, че в развитите държави въобще няма такива майчински, а само платен отпуск и болнични, така че в нашия случай поне получаваме нещо. Не може да си работила 2г. , за по 1000 лв и след това да очакваш държавата да ти плаща още 2г. 900 лв., откъде ще ги вземе?

Не искам да споря, само ще кажа, че съм юрист и съм напълно наясно каква е разликата между отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и отпуск поради временна нетрудоспособност. А майчинството да се нарече "заплата" е малко несериозно. И в двата случая става въпрос за обезщетения. И какво е лошото в това да има принципна държавна политика...
И нека не се сравняваме с другите държави... По тази логика трябва да сравним и възнагражденията, които получаваме там и тук...
Освен това защо трябва да се примиряваме с положението такова, каквото е в момента/"поне получаваме нещо"/. Не може ли нещата да се променят към по-добро?

# 24
  • Мнения: 434
Според мен е нечестно но ми се струва че общо взето не може да се направи много! Исках да питам за какви нужди стигат тези 130 лв. на месец?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 298
Защото по този начин стимулират раждаемостта именно на циганките - тя има сметка да роди дете и да получи 120 лева, които иначе няма откъде да вземе. Аз и вие нямаме сметка. Нашият стандарт пада ако не драстично, то поне малко, а на циганките се увеличава. Естествено, че ще раждат. Това е положението.
Абсолютно си права, че се стимулира раждаемостта при циганите: циганката не му купува вносни скъпи пюрета, памперси, играчки и т.н. и дори съм убедена, че не ги харчи всичките тези 130 (вече не са 120) за него.
Ние обаче гледаме да му осигурим всичко необходимо със съответното качество и тези пари не стигат почти за нищо. И не може да не те е яд като знаеш колко пари под формата на данъци и осигуровки си налял в държавата, а това, че много малка част от тях са отишли за майчински, не е наш проблем, а на тези, дето разпределят бюджета. После обаче те приравняват с тези, които наистина са дали на държавата почти никакви суми, и това започва още от здравните заведения, където ти следят бременността и раждаш в мизерни условия, а за да си осигуриш по-добри - пак плащаш (в "голямата" Америка, пред която според Рени имаме предимство, обаче не е такова нивото на здравеопазването).
Вярно е, че децата са най-важни и това те кара да мислиш, че дори със 130 лева ще си стоиш у дома 2 години да си се гледате, но от друга страна отглеждането включва и осигуряване на стандарт, който се постига с няколко пъти на тези 130 лева. И тогава вече избора за оставането у дома не е толкова лесен...Тръгвайки на работа си принуден да оставиш детето или на баби, или на съмнителни детегледачки, докато пак в "голямата" Америка и на други места по света, където майчинството е кратко, този въпрос също е решен.
Това е, казах си мнението, малко ми олекна. Сега продължавам да работя, защото аз съм от работещите мами - нито някой щеше да ми пази работното място 2 години, нито щяхме да можем да гледаме бебка при висок стандарт, ако не се бях върнала на работа.
А обезщетенията, включително майчинските трябва да следват принципа за пропорционалност спрямо внасяните суми за осигуровки, друг е въпроса, че следва да се осигури един минимум, при който всички майчета ще са спокойни поне що се отнася до раждането и първите месеци.
  
  

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 338
Според мен е най-честно всички да взимат еднакво за майчинството. Реално погледнато през това време всички майки правят едно и също-отглеждат си децата. А на тези, които им е малко 160лв. нищо не им пречи да си вземат детегледачка и да се върнат на работа. Така е в Европа, нали.

# 27
  • София
  • Мнения: 8 932

 А майчинството да се нарече "заплата" е малко несериозно. И нека не се сравняваме с другите държави... По тази логика трябва да сравним и възнагражденията, които получаваме там и тук...
Освен това защо трябва да се примиряваме с положението такова, каквото е в момента/"поне получаваме нещо"/. Не може ли нещата да се променят към по-добро?

А защо да е несериозно "заплата". Ако плащаш на детегледачка не и ли даваш заплата.
А що се отнася до доходите на другите държави, вярно че доходите им са големи, но и данъците и осигуровките им са големи, няма толкова пенсионери и соц. слаби като при нас и парите стигат за по-високи обезщетения. Нещата ще се променят към по-добро когато спрем да мислим, че държавата ни е длъжна за всичко.

# 28
  • Мнения: 481
Здравейте мили мами!
От доста време чета във форума и след повечето социални теми които изчитам наистина се чувствам щастливка. Конкретно за тази. Фирмата, в която работя има политика, с която подпомага майките и то много добре, принципа не ми е много ясен, но се доближава до тези 80%.
И си мисля, че и ако и работодателите проявят малко разбиране и дадат примерно 1 мин. заплата... представяте ли си колко ще е хубаво.
Драги работодатели помислете си за това.

# 29
  • Мнения: 514
ако е по същият проект на соц. министрество идеята им беше, че на неосигурените мами ще плащат майчинсктво равно на мин. заплата, а на осигурените  процент от заплатата. Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty

Абсолютно съм на същото мнение newsm10 newsm10 newsm10

# 30
  • София
  • Мнения: 2 298
Според мен е нечестно но ми се струва че общо взето не може да се направи много! Исках да питам за какви нужди стигат тези 130 лв. на месец?

Общо взето не за много работи, но зависи при какви условия ще отглеждаш детето:

1. Какво мляко ще ядете: Ако сте на кърма, е ясно, но тогава майчето трябва да се храни добре. Ако обаче сте на адаптирано има и по-евтини и по-скъпи млека, които уж са по-добри. Ние сме на Аптамил, едно от най-скъпите, нашата не е от най-ящните (хапва доста по-малко от препоръчителната за нейната възраст доза на кутията) и сега, когато половината от храненията са с мляко, отиват по около 60 лв. за него.  

2. Какви пюрета ще ядете: Ако са домашно приготвени, ще излезе по-евтино. Нашия педиатър обаче настояваше да се захраним с купешки и още сме на тях, с малки изключения през уикенда, когато не съм на работа и й правя домашно. И тук има по евтини, от лев и нещо до 2.5-3.00 лева за вносни (за малките бурканчета, ние още сме на тях, по-големите са малко по-скъпи). Ние избрахме Хип и Семпер защото нямат добавки - сол, захар и др.подобни, но те са и най-скъпите. За тях отиват около 180 лева.

3. Какви сокчета ще пиете: Ако са домашно приготвени от пресни плодове е по-евтино. Нашия педиатър не разрешава готови (не даде дори и като бяхме на почивка за 10-тина дни), не знам по какви съображения и затова тук нямаме много разходи, не, че плодовете са без пари, но съм гледала на Хип готови около 2.30-2.40 шишенцето.

Това за храната, после като мине на по-обща храна сигурно ще е по-евтино, като се готви у дома.

4. Колко често ще сменяте памперсите и колко скъпи ще ползвате: при нас за Памперс отиват около 90 лв.месечно, но ние освен "редовните" след храна смени, сменяме и като усетим, че се е наакала (тя ака звучно и винаги усещаме).

5. Колко и какви дрехи ще имате: и тук цените зависят от производителя - български, вносни, маркови, немаркови и се движат в доста големи граници.Например едно есенно обикновено костюмче от 2 части можеш да купиш за 10-15 лева или за 40-50 лева. Но се купуват доста като количество дрешки, защото в началото бебето израства бързо, а и не можеш да го държиш с 2-3 бройки от вид, защото не стигат. И едни нищо и никакви чорапки - от 1.50 до 3-4 лева.

6. С какви и колко играчки ще играете: има и евтини, китайски, но на тях пише "над 3 годишна възраст". Ако се ориентирате към по-маркови - Чико (пак са произведени в Китай, но са по възрастови групи) или Бебе Комфорт , НеоНато, Кам, Фишер Прайс например, това вече е много сериозно перо - хубавите, музикални се движат от 30-40 до 130-140 за едната (това за нашата възраст, може и да стават по-скъпи с напредването на възрастта, за по-големи още не гледам).

И още много други по-дребни неща, които се купуват постоянно (прах за пране: от около левче до 8-9 лева; омекотител - пак така, бисквити - Плазмон една кутия -9-10 лв.) и по-едри, които се взимат еднократно (столче за хранене, проходилка, столчета за кола, в началото количка, креватче...).

Спирам, че то стана цял анализ за месечен бебешки бюджет, но се надявам да съм ориентирала бъдещите мами.

А за тези 130 лева - те са за разноските и на бебето, и на майката ...

# 31
  • Мнения: 6 315
В крайна сметка парите се увеличават, нали?! Не виждам защо трябва непрекъснато да се мърмори и роптае. Ами хайде да стане като в Америка - получаваме заплата месец и половина след раждането и след това се връщаме на работа. Така по-добре ли ще ви бъде?

# 32
  • Мнения: 3 339
А защо да е несериозно "заплата". Ако плащаш на детегледачка не и ли даваш заплата.
Имах предвид, че майчинството не е "вид заплата", а е обезщетение. И в този смисъл има много повече общо с обезщетението поради неработоспособност/което аз използвах като сравнение/, отколкото със заплатата.

А иначе наистина няма никакъв смисъл да спорим. Добре е, че вместо 130 лева, живот и здраве, ще получаваме 160 лева. Всякакви други коментари/включително и моите/ няма да променят положението. Просто споделих това, което ме вълнува.
Поздрави на всички и приятен ден!

# 33
  • Мнения: 733
Цитат
А защо да е несериозно "заплата". Ако плащаш на детегледачка не и ли даваш заплата.
А що се отнася до доходите на другите държави, вярно че доходите им са големи, но и данъците и осигуровките им са големи, няма толкова пенсионери и соц. слаби като при нас и парите стигат за по-високи обезщетения. Нещата ще се променят към по-добро когато спрем да мислим, че държавата ни е длъжна за всичко.

Това много ми хареса като изказване! Особено:
Цитат
......Нещата ще се променят към по-добро когато спрем да мислим, че държавата ни е длъжна за всичко.
Подкрепям това мнение с 2 ръце  newsm10.
А що се отнася до майчинството дали дали да е % и твърда сума много е спорно.
Важното е да са ни живи и здрави бебоците.

# 34
  • Мнения: 46 484
Според мен е нечестно но ми се струва че общо взето не може да се направи много! Исках да питам за какви нужди стигат тези 130 лв. на месец?

Това съм го писала, когато София беше малка, сега разходите паднаха още, защото вече е на обща храна. Бяхме ги разпределили така:

-мляко Нутрилон = 32 лв./месец
-пюрета = 50 лв./месец
-памперси = 33 лв./месец
-за останалите 15 лв. от 130 лв. майчинство купуваме някоя дрешка, зависи от какво има нужда.
-козметиката - даваме по 30 лв. за половин година /по 5 лв. на месец се връзва/ за Чико - душ гел, олио и крем против подсичане.



# 35
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Eх, носталгия... Добре си беше едно време- не ходиш на работа, а заплатата ти си тече... Ама свърши тоя филм вече Confused

# 36
  • Мнения: 5 370
Ама айде стига сме се плашили с тая Америка и да погледнем реалистично на нещата. Тя не ни е образец за подражание,все пак,а и там жената може да си остане у дома и да си плащат ипотеката и това да не им накърни Бог знае колко стандарта.
Нека вземем за пример Европа.Поставяла съм питане в чужбинските мами и там си спомням,че имаше следния вариант-можеш еди-колко си месеца да вземаш този,по-висок процент,който намалява чак ако решиш да гледаш и по-нататък детенце-мисля,за германия беше това,но не твърдя 100%.
недейте да забравяте какви социални придобивки имат те! И Недейте да съветвате с лека ръка"ами вземи си детегледачка и се върни".
Да приемем,че моята заплата е 500. Аз наистина смятам да се връщам в обозримото бъдеще и по никакъв начин няма да стоя до 2 или повече годинки.Такааааа...,да видим сега сметката.търся гледачка.По-малко от 250 лева,ако искам да ми гледат качествено детето,не мога да дам.Остават колко???Сметнахте ли/
Сега да дам друг пример.БЯх детегледачка за една година във Франция. При месечен доход на двамата родители около 10 000 български лева аз им струвах-на месец!!-около 500!!!
Айде пак да направим сравненията с "другите държави",става ли?

# 37
  • София
  • Мнения: 8 932
Социалните придобивки ние си ги изработваме. Хайде сега честно, смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат". Майки, така или иначе няма да оправим соц. политиката на България, поне да си гледаме дечицата както трябва.

# 38
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Що, бе СърДечко, сигурна съм, че можеш да намериш някоя бедна азиатка за не повече от 100 лв. на месец...

# 39
  • София
  • Мнения: 488
....И съм твърдо "за" идеята майчинството да е процент от заплатата. А пък нека не е две години.Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята....
Аз също мисля, че това е най-справедливият начин. Когато получаваш по-голяма заплата, ти плащаш и по-големи суми за осигуряване, а следователно и напълно заслужено е да получаваш и по-високо платено майчинство. И защо, то да не бъде 2 години? Заработили сме си парите.
Сега малко за социалната политика. Всички ние плюем държавата, че майчинството е мизерно платено и че надбавките за деца са пълна подигравка, но някой замисля ли се, дали ние самите сме лоялни данъкоплатци? Нали не мислите, че хазната се пълни от самосебе си. Доста хора се осигуряват на една МРЗ, а взимат на ръка, доста повече. Да, за това са виновни и работодателите, но само те ли? Преди време имаше една тема в Клюкарника - "Укривате ли доходи?" ( цитирам по памет, може и с по-различно заглавие да беше ), в която малцина бяхме тези, които казахме, че се осигуряваме на реалната си заплата. Масово се оказа, че хората лъжат държавата. Дори някои определено изразиха задоволство от този факт. Обаче, когато се пусне тема, относно социалните ни придобивки, всички те започват да роптаят с пълна сила. Явно доста време ще мине, докато проумеем факта, че държавата, това сме ние. И политиците са ни такива, каквито сме си ги избрали.


Поздравления за тезата ти!!!

Наистина не е честно да се осигуряваш на мин. раб. заплата  и да взимаш пари под масата, а някой други да плащат луди осигуровки и данъци и да се чудят къде по дяволите изтичат парите им.  

А замисляте ли се, че ако наистина се приема като вариант % от заплатата да се изплаща при майчинство, на много от бременните изведнъж ще им се вдигнат с пъти заплатите.  И отново ще са ощетени държавните  служители..........

Социалните придобивки ние си ги изработваме. Хайде сега честно, смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат". Майки, така или иначе няма да оправим соц. политиката на България, поне да си гледаме дечицата както трябва.


Дали с 120 или с 160 лв. все си е тая и все ще си отгледаме децата.Но няма ли да сме
огорчени, че не можем да си позволим най- доброто за нашите деца и че ги лишаваме от нещо.......

# 40
  • Мнения: 3 339
Социалните придобивки ние си ги изработваме. Хайде сега честно, смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат". Майки, така или иначе няма да оправим соц. политиката на България, поне да си гледаме дечицата както трябва.

Е, не, реших да спра да пиша в тази тема, защото не виждам смисъл, но просто в момента ми е трудно да не взема отношение...
Никога не съм си падала по обобщенията и това "смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат" е абсолютен пример в това отношение.
Да, аз мисля, че работя добре - много, ефективно и резултатно и съм си изработила всеки един лев от заплатата, която ми плащат/друг е въпросът, че дори ми се струва малко за напрежението, на което съм подложена, и отговорността, която нося/.
Така че майките, които мислят, че "лъжат, че работят" да идат да се откажат от майчинството си/щом не са го заслужили/. Аз няма да го направя и ако нещо зависеше от мен, щях да сторя всичко необходимо не само да получавам полагащото ми се възнаграждение, но и една или две години да мога да си позволя си постоя вкъщи, да си гледам детето и да получавам достатъчно за това. В края на краищата цял живот същата тази държава ще ми удържа всеки месец солидна сума за данъци и осигуровки. Нека ми помогне да си гледам добре и детето...

# 41
  • Мнения: 5 370
Що, бе СърДечко, сигурна съм, че можеш да намериш някоя бедна азиатка за не повече от 100 лв. на месец...
Мдали?Ако имаш челен опит-прИИмам го,само че да не вземе после детенце да стане с жълта кожа и да не иска да яде друго,освен ориз.
П.С.извинявам се на авторката на темата,това,последното,беше абсолютно несериозно от моя страна. Само да допълня,че сега се сетих-намаленията им за лекарства, изписани с рецепта,са такива,че чак свят ти се завива.Тук много пъти сме били свидетели как родители се лишават себе си от нещо,за да купят антибиотика,примерно,на детенце.Абе не ми се говори повече,ще вземе някой/я да пише,че се правя "на голямата работа или разбирачка".

# 42
  • София
  • Мнения: 8 932

А замисляте ли се, че ако наистина се приема като вариант % от заплатата да се изплаща при майчинство, на много от бременните изведнъж ще им се вдигнат с пъти заплатите.  И отново ще са ощетени държавните  служители..........



То и сега много жени като забременеят им се вдигат заплатите за да взимат повече болничен. Но това е порочна практика защото ти за 6мес. не можеш да внесеш толкова, колкото някой например за 5 г.

# 43
  • Мнения: 370
Смятам, че наистина е най- честно всички мами и бебета да получават по равно. А пък всеки да си гледа детето, както намери за добре. Да се говорят общи приказки за това как циганките като правило не си гледат добре децата, пък ние сме най- невероятните и грижовни мами е ... ами, смешно е.
Друг е въпросът, че ако сравняваме едно нормално момиче, което преди половин година е завършило училище, и е забременяло и някоя от мамите тука, дето са се осигурявали на 1000 лв. ... кажете, чие дете има по - големи права?! Пределно ясно е, и двете имат равни права, и двете мами искат най- доброто за детето си.
Колкото до това, как циганките нямало кой да ги назначи... Ами, има доста информация по въпроса, особено по селата има фирми, които се занимават само с това, да назначават циганките на работа и после им дават примерно 70-80% от майчинството, останалото задържат за себе си.
В интерес на истината, ние сме лесни, имаме мъже... Ами момичетата, които решават да родят детето, без дори да имат мъж до себе си? Според мен те са за окайване, и ако има начин някой да взима повече пари за майчинство, бих гласувала с две ръце това да са НАИСТИНА самотните майки.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 298
Социалните придобивки ние си ги изработваме. Хайде сега честно, смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат". Майки, така или иначе няма да оправим соц. политиката на България, поне да си гледаме дечицата както трябва.

Писах на два пъти в тази тема, ама това ме провокира пак да взема отношение. Тоя принцип не съществува със сигурност в частния сектор, заплатата си изкарвам при 10-12 часов работен ден, който често продължава и у дома пред компютъра, напрежение и високи отговорности. И не работя по-малко отколкото в цивилизованите държави, заплатата не ми я дава държавата, на нея внасям всеки месец луди пари, не по-малко отколкото внасят и в цивилизованите държави, т.е. изработвам за доста по-високи социални придобивки от това, което ми се дава. Не искам държавата да ми гледа детето, а да ми дава социални според приноса ми за хазната, другото е ограбване. Ето затова съм недоволна.
 
Ние така или иначе ще си отгледаме децата, но ако разчиташ на тези 130/160 (все тая), дали ще го гледаш "както трябва" ...

Вярно е, че всички дечица имат еднакви нужди и са равни, но в крайна сметка внасяме различни пари за тези социални осигуровки, а семействата с по-високи доходи дори не ползват всичките (напр. месечните детски, извънредни еднократни помощи ...)

# 45
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Поредната тема провокираща само безсмислени спорове. Thinking  Що да си тровим деня бе, хора?! И да се хванем за гушите, парите повече няма да станат Peace

# 46
  • Мнения: 524
.....Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty


и аз съм така и аз предпочитам 80%. Съжелявам, но щом допускате да ви плащат "на ръка" , знам , че е масова практика  След като плащам като поп всеки месец бих предпочела 80% от заплатата иначе в действителност спонсорирам само циганите.....,"които раждат само заради майчински"

# 47
  • Мнения: 2 596
Чакайте, чакайте малко, моля обяснете за такива като мен, дето пак не са доразбрали, значи последно, от 1 януари 2006 ще вземаме по 160 лв. майчинство, така ли? А това вече е решено, или просто внесено за разглеждане?
Благодаря ви за търпението да ми отговорите.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 932
Правителството е внесло проектобюджет в който фигурира това увеличение. Трябва сега и да се приеме от народното събрание.

# 49
  • Мнения: 5 370
И след това почваме с аплаузите,след като го приемат,Биси.  Hands Clap  Hands Clap
Ама млъквам вече,чееее....като никога се разгорещих.Уж гледам да спазвам добрия тон,но....това ми е една от най-болните теми smile3505
Права беше Гизи,като писа по-горе-да са живи мъжете, милите майки,дето си гледат сами дечковците. Sad Confused

# 50
  • Мнения: 2 596
Благодаря Анна и Сърдечко. Аз не исках да ви ядосам още повече с въпроса си, просто не бях я чула тази информация изобщо, но да ви кажа и с +30 лв. е по-добре от нищо.

# 51
  • Мнения: 2 755
....Социалните придобивки ние си ги изработваме. Хайде сега честно, смятате ли че работим като в цивилизованите държави или продължаваме на принципа "аз ги лъжа, че работя, те ме лъжат, че ми плащат". Майки, така или иначе няма да оправим соц. политиката на България, поне да си гледаме дечицата както трябва...
Това щеше да звучи актуално, ако бяхме в периода преди 1989 г. Сега звучи просто нелепо. Anna_30 , не знам къде работиш, но те уверявам, че вече почти навсякъде се работи здраво, а в доста от частните фирми ( пък и не само там ) и над законово установените 40 часа седмично! Друг е въпросът за ефективността на труда, но тук се намесват други фактори, които са обект на икономиката и мениджмънта. Стига, че стана доста Off.

# 52
  • Мнения: 1 427
Такаааа.Значи аз съм от тези,които"позволяват да им плащат наръка".И какво трябва да направя?Да кажа на шефа си ,че не ме устройва и да си взема шапката.Да ,обаче в Ямбол,за съжаление,няма работа под път и над път.Работя за 250 лв,осигурена съм на минимална заплата.Мъжът ми също.Така ,че и 30 лв.отгоре са добре дошли.

Последна редакция: ср, 12 окт 2005, 21:01 от marianna

# 53
  • Мнения: 1 259
160,ами така да е! Пак е по-добре от 130 Wink

# 54
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Преди време работех в държавна фирма. Всеки месец ми удържаха по около 300 лв. данък, осигуровки и т.н. Като ме съкратиха се оказа че има таван на обезщетението и ще взема 160 лв, нищо че по сметки трябваше да взимам 240 лв. При положение че има и таван на пенсията а пък да не говорим че на колкото и да се осигурявам пак имам право на две пломби годишно и си плащам като поп на лекарите защото няма направления. В момента съм в частна фирма където ме осигуряват на минимална заплата. Мъжа ми също от известно време го осигуряват на минимална заплата. Мислим да си направим застраховки с натрупване и един вид сами да си мислим за старините. Не искам да плащам на държавата грешни пари при положение че не мисли за мен когато съм без работа, по майчинство или болна. В много държави изобщо няма майчинство така че съм се примирила с това което ми предлагат. Ще живея докато мога със 130 или 160 (все тая) и после си намирам бавачка и тръгвам на работа. Това е положението. Няма да мисля за държавата защото тя добре е помислила за себе си!

# 55
  • София
  • Мнения: 1 511
А тези дебили (меко казано),
господата от парламента,
ще дадат ли на майките с близнаци 2х160 лв. ??????????????????

 #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire

Нямам думи.....

# 56
  • София
  • Мнения: 8 932
Ще ви кажа при мен как е. Работя в частна фирма и както казвате вие работим здраво. Само, че шефа ни го оценява и когато някой е болен или в майчинство, понеже той държи на персонала винаги ни дава допълнително пари. Мисля с, че ако наистина работиш както трябва шефа ти ще го оцени и тогава няма да разчиташ на държавата. Е зависи вече от началника, но аз в това отношение съм доволна.

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 5 913
Следващият въпрос, който си поставям, е откъде-накъде аз ще получавам точно същата сума за майчинство, колкото и една майка, която по принцип взима заплата 10 пъти по-малка от моята.
а може би твоето дете яде десет пъти повече от моето  Thinking
В края на краищата всеки месец от заплатата ми удържат повече от 200 лева само за данъци, без да броим осигуровките. ..................
и пак вземаш пъти повече от тях, от какво се оплакваш. Ти даваш ли си сметка, че ако вземаш 200 лв. колко много ти се струват 30 и незнам си колко лева данък  Close, а?!

а по принцип не съм против да се взема процент от заплатата като майчинство (то ясно че 160лв ще е минимума). Само ме дразни като подскачат някой майки като че техните пари на мен са ми ги дали, ама ха .....

# 58
  • Мнения: 6 315
и аз съм така и аз предпочитам 80%. Съжелявам, но щом допускате да ви плащат "на ръка" , знам , че е масова практика  След като плащам като поп всеки месец бих предпочела 80% от заплатата иначе в действителност спонсорирам само циганите.....,"които раждат само заради майчински"

Защо говориш глупости? Масата хора, на които им се плаща на ръка са в това положение заради работодателя си. Да напуснат работа и съвсем да затънат, така ли?

Много сте ми интересни. Ако решат да оставят майчинството по 130 - ще стреляте и ще недеволствате. Ако го увеличат - пак. Вие тези деца заради майчинските и заради държавата ли ги раждате? На мен тези пари не ми стагаха и не ми стигат и затова като ми изтекоха болничните си се върнах на работа и толкоз!

# 59
  • Мнения: 3 339
Това наистина е последният ми коментар по тази тема, защото част от коментарите вече наистина заприличаха на махленско заяждане.
Имам само един последен въпрос: защо толкова майки буквално скочиха срещу идеята да се получава като майчинство процент от заплатата, след като дори и да са осигурявани на минимална работна заплата, това няма да ги засегне/тъй като очевидно най-ниският праг на получаваното майчинство ще е именно минималната работна заплата/... И знаете ли на какво ме навеждат тези коментари и цялото това заяждане с нас, които мислим, че първоначалната идея/за процент от заплатата/ беше по-добра?
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...

# 60
  • Мнения: 6 315
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...

Май си от скоро тук! В този форум не е на особена почит онази шопска поговорка.

# 61
  • Мнения: 3 339
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...

Май си от скоро тук! В този форум не е на особена почит онази шопска поговорка.

Очевидно е, че съм отскоро тук! Това означава ли, че не мога да изразя мнението си при това, без да правя лични коментари, без да се заяждам и без да отправям нападки...
А ти имаш ли друго обяснение за променения тон на темата, освен това, което написах аз и което силно се надявам да няма нищо общо с действителността... Би ми било интересно да го чуя и се надявам да се съглася с него. А това, че онази шопска поговорка не е на почит тук, може само да ме радва.

# 62
  • София
  • Мнения: 44 024
160 - 160 какво толкова много по-добре е от 0 нали. Пък има мами като мен, на които държавата просто им показва среден пръст и да бегат си играят.... извинявам се но е точно така. Аз хем майчински нямам право да взимам, хем болнични няма, хем работата си трябва да напусна и никой няма да ми пази мястото, хем и данаци си плащам,трябва и сама да се осигурявам вече, хем ми казват, че и на помощи нямам право защото видиш ли съм работила предходните 6 месеца и то на добра заплата така че и доход над мин на член на семейството сме имали....
А вие се оплаквате че ви дават пари... може да са малко но са нещо... друг е въпроса че принципно много неща трябва да се променят в нашата държава, а това не е правилната посоката Sad

# 63
  • Мнения: 46 484
Ако имам възможност да се осигурявам на минимална, ще го правя! Защото парите, които внасям за здравни реално не ги ползвам, нито зъболекри, нито лекари, за толкова години внасяне, не съм ползвала и стотинка от това, което ми се полага, докато не ми се наложи да родя  /въпреки, че и тогава голяма част от нещата ги правих на частно/. И сега пак не ползвам. Това е моя избор и доброволно съм се отказала от това, което ми се полага, затова искам да давам колкото се може по-малко.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 932
Замисляли ли сте се дали всички хора, които се осигуряват на мин. заплати го желаят. Да има и такива, но в повечето случаи, както е при младите жени (потенциални майки) всичко е на принципа: ако не ти изнася търси си друга работа. Мисля, че всеки би предпочел да се осигурява на по-висока заплата ако това му гарантира повече соц. придобивки. Така че не нападайте майките без работа и тези с ниски осигуровки, защото и те не са виновни. Тук не включвам циганите, защото техния случай е друг.

# 65
  • Мнения: 6 315
Очевидно е, че съм отскоро тук! Това означава ли, че не мога да изразя мнението си при това, без да правя лични коментари, без да се заяждам и без да отправям нападки...
А ти имаш ли друго обяснение за променения тон на темата, освен това, което написах аз и което силно се надявам да няма нищо общо с действителността... Би ми било интересно да го чуя и се надявам да се съглася с него. А това, че онази шопска поговорка не е на почит тук, може само да ме радва.

Можеш да изразяваш мнението си, както и аз своето, но не си прави погрешни заключения от една тема за майките, пишещи тук.

Самата иконка на ядосаното човече в заглавието на темата (както и първия постинг) е достатъчна за да провокира в мен  раздразнение от това, че все пак се прави нещо, вярно минимално и пак има  #2gunfire #Cussing out #2gunfire и тям подобни щуротии.

# 66
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз разсъждавам като Никол. Здравни услуги почти не ползвам. Ако ми се наложи- обикновено отивам на частно. И пак давам по-малко пари.

# 67
  • Мнения: 2 655
Реших малко да скандализирам обществото тук със следните въпроси:
Защо все попадам на майки, които реват че 130 лв. не им стигат за нищо?
Защо все се оплаквате?
Защо е тази злоба и омраза към това законотворство /отпуска по майчинство?

Знаете, че родихме АЛИ в Америка. После се прибрахме тук и понеже съм се осигурявала 5 години сега получавам обезшетението от 130 лв., при мен е и по малко, защото от него заплащам и здравни осигуровки за себе си, но не се оплаквам.
Позицията ми: Поглеждам на тези пари така: 50 лв. памперси, 40 лв. д.кухня, 40 лв. нови дрешки и допълнителна храна за нея със специалната ми благодарност към Държавата ни, че ми позволява да стоя и отглеждам у дома детето си 2 години. Най-важните за детето и мен. Разбира се не разчитаме само на тези пари. С татко сме ги определили като паричките на АЛИ. И не се оплаквам, че всеки месец ходя в НОИ при дежурен ревизор, на който показвам, че предварително съм си внесла здр. осигуровки и с попълнен документ той ми заверява. После се връщам в ДСК, отново чакам на опашка и там плащам 1 лв., за да ми преведе НОИ парите на АЛИ.
А какво бихте направили, ако ги нямаше тези пари? Shocked
Или отпуска по майчинство беше 3-4 месеца? Shocked

Мисля, че това е добър остатък от комунизма и е един от факторите, които оказват влияние на повишената раждаемост в БГ, а всичко това може само да ни радва в тези времена.
Аз съм щастлива от увеличението /ако се гласува/, АЛИ ще има парички за плодове и една играчка например.
Моите мисли, не Ви карам да ги приемате, само ги изложих тук.

# 68
  • Мнения: 1 111
Ще ви кажа при мен как е. Работя в частна фирма и както казвате вие работим здраво. Само, че шефа ни го оценява и когато някой е болен или в майчинство, понеже той държи на персонала винаги ни дава допълнително пари. Мисля с, че ако наистина работиш както трябва шефа ти ще го оцени и тогава няма да разчиташ на държавата. Е зависи вече от началника, но аз в това отношение съм доволна.

София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

# 69
  • Мнения: 582
Според мен, когато човек е млад, не го интересува на колко го осигуряват, а колко получава в действителност. Това му е най-важно-нали така?! Затова не го прави на въпрос пред работодателя! В повечето случаи си получаваш някаква чиста договорена сума, а той поема разходите за осугуровки и данъци в/у някаква минимална сума-от теб не взима нищо и ти си доволен.
Така беше при мен, докато забременея. В последствие като разбрах, реших, че е важно последните 6 месеца да се осигурявам на истинската сума. Шефа каза-о`к, ако поемаш твоята част, както си е по закон, нямам против. И знаете ли какво се оказа-че в този случай трябва да дам повече, отколкото ще взема. Така, че....а, бе трудно ще  е със 160лв, но това е...

# 70
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?
това всъщност е разговор в страни от темата, но първо не всичики заплати в София са 700 лева и нагоре, освен това тук ни се налага да плащаме квартири често на стойност около половината от заплата, така че....мися, че няма място за спор по градове, защото такива обобщения винаги са погрешни...

# 71
  • София
  • Мнения: 8 932

София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?
Ако беше прочела предишните ми мнения, щеше да видиш, че аз защитавах тезата че всички майки са равни и не са виновни тези, които нямат високи заплати и съответно високи осигуровки. Написах обяснението в отговор на някои нападки. Иначе съм съгласна, че в провинцията заплатите са ниски и хората там и да искат не могат да внасят повече пари.

# 72
  • Мнения: 46 484
София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

Да, София не е България, но за да осигуря покрив за детето си плащаме по 400 лв. на месец, а ако живеех в моя си град щях да плащам 100 лв. Има разлика, нали? И 4 пъти да ми беше по-ниска заплатата, пак щяхме да живеем по-добре, от колкото тук ...

# 73
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че това е добър остатък от комунизма и е един от факторите, които оказват влияние на повишената раждаемост в БГ, а всичко това може само да ни радва в тези времена.
Точно! Колко ли време още ще се задържат нещата така?! Обаче недоволни винаги ще има.

# 74
  • Мнения: 248
160 - 160 какво толкова много по-добре е от 0 нали. Пък има мами като мен, на които държавата просто им показва среден пръст и да бегат си играят.... извинявам се но е точно така. Аз хем майчински нямам право да взимам, хем болнични няма, хем работата си трябва да напусна и никой няма да ми пази мястото, хем и данаци си плащам,трябва и сама да се осигурявам вече, хем ми казват, че и на помощи нямам право защото видиш ли съм работила предходните 6 месеца и то на добра заплата така че и доход над мин на член на семейството сме имали...
bubu_to, и аз съм точно като теб и много се ядосвам, ама засега няма какво да направя. Според мен, трябва кардинално да се променят нещата, но преди да го направят, да се допитат до настоящите и бъдещи майки.
Аз принципно съм ЗА майчинството да е % от заплатата. Ако това се комбинира с известно намаляване на осигуровките, рязко ще се увеличи процента на хората, които се осигуряват на реална заплата. Сега как да се осигуряваш на реална? Ами ако това е 300 лв например, работодателя плаща още 150 отгоре за осигуровки. Съгласете се, много е. Отделно ти удържат и на теб. 
Ако се направи майчинството % от заплатата, това ще намали раждаемостта при циганите  и ще ги принуди да работят. Вие чували ли сте циганин да си плаща осигуровки и данъци? Работят или нелегално, или крадат, или по социалните програми, където осигуровките се плащат от нашия джоб. Нека и при тях да има малко "изваждане".
Също съм ЗА на майките с близнаци да се плаща двойна сума. Защо ощетяват едното дете? Те имат двойни разходи.
По-нагоре четох за държавните служители, че ако майчинството е % от заплатата, те ще бъдат ощетени. Ами, незнам дали ще бъдат ощетени, но държавните служители не плащат осигуровки. Осигуровките се плащат от бюджета, т.е. пак от нашия джоб.
И накрая, смятам, че детски трябва да има за всички деца.

# 75
  • Мнения: 1 022
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

Съжалявам, но не от мен зависи колко от осигуровките и данъците, които ми удържат, отиват за насърчаване на раждаемостта. Отново държавата е на ход.
Освен това, когато става въпрос за политика, и особено социална такава, трябва да има някакви принципи. И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното... Не, обезщетението зависи именно от получаваното възнаграждение. И къде отиват принципите???

Бе що се дърлите немога да разбера, не сте ли разбрали че в тази държава социална политика НЯМА, а скоро няма и да има.....тази държава не мисли за нито един от поданиците си, вие искате да отчете факта, че един се осигурявал на МРЗ друг на високи доходи....ми сори, ама зависи от законите, а тикива както виждаме всички няма, всичките ни закони са антисоциални, какво очаквате

# 76
  • Мнения: 248
Имам едно предложение: вместо да се ядосваме, дайте да направим нещо. Да отворим една тема за предложения относно майчинските, детските и всичко, което ни засяга. Увеличението на майчинските така или иначе още не е прието, така че да използваме момента и да изпратим нашите предложения и идеи до парламента. Какво ще кажете?

# 77
  • Мнения: 2 755
..Бе що се дърлите немога да разбера, не сте ли разбрали че в тази държава социална политика НЯМА, а скоро няма и да има.....тази държава не мисли за нито един от поданиците си, вие искате да отчете факта, че един се осигурявал на МРЗ друг на високи доходи....ми сори, ама зависи от законите, а тикива както виждаме всички няма, всичките ни закони са антисоциални, какво очаквате....
Тъкмо спрях да пиша по темата и пак се намери някой, който да ме провокира  Twisted Evil
В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи. Отговори ми на следните въпроси :
- Има ли страна от ЕС, в която да има 2 годишен платен отпуск по майчинство, в размер една МРЗ за съответната страна и работното ти мястото да ти се пази?
- Има ли друга страна в която циганите биха виряли така добре, както в България? Получават доста повече социални придобивки, отколкото заслужават. Под това бреме, много държави биха се "огънали".
- Знаеш ли, че дълги години, възрастовата граница за пенсиониране беше доста по-ниска от тази в останалите страни в ЕС? Едва сега започна да се изравнява.
- Знаеш ли, че безработните получават обезщетения от 3 месеца до 1 година, в зависимост от трудовият им стаж? Обезщетението е 80% от основното им трудово възнаграждение, получавано до момента на напускане. Една година е достатъчно време за намиране на работа. Поне за тези на които им се работи.
- Знаеш ли, че се дават пенсии за инвалидност?
- Знаеш ли, че се дават помощи за отопление и ел.енергия?
- Чувала ли си за наследствена пенсия ?
- А за безплатните учебници до 4 клас?
и т.н. и т.н.
Това всичко и още други неща са обект на социалната политика. Да говориш, че в България няма такава, е пълна измислица ( меко казано ). Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични.
И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.

# 78
# 79
  • Мнения: 3 478
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно  : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.

# 80
  • София
  • Мнения: 44 024
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.

ами какво да кажа може при вас да няма помощи, но нека си говорим за БГ - тук все пак цените са ни почти същите като в USA само, чи заплатите са доста по-малки... аз и не бих искала помощ от държавата ако заплатите ни бяха като  при вас... въпроса е, че наистина тук е доста по-тежко да гледаш дете, защото с една заплата доста трудно се издържа цяло семейства... така че хайде да не се сравняваме с американците... или европейците

# 81
  • Мнения: 5 370
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно  : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.
А може ли тогава да запитам колко е минималната заплата и какво успяваш да осигуриш все пак с нея? И струват ли,примерно 190 грама пюренце едно евро?(или ако щеш,долар?) Айде да не сравняваме така популистки нещата.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 298
Тъкмо спрях да пиша по темата и пак се намери някой, който да ме провокира  Twisted Evil
В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи. Отговори ми на следните въпроси :
- Има ли страна от ЕС, в която да има 2 годишен платен отпуск по майчинство, в размер една МРЗ за съответната страна и работното ти мястото да ти се пази?
- Има ли друга страна в която циганите биха виряли така добре, както в България? Получават доста повече социални придобивки, отколкото заслужават. Под това бреме, много държави биха се "огънали".
- Знаеш ли, че дълги години, възрастовата граница за пенсиониране беше доста по-ниска от тази в останалите страни в ЕС? Едва сега започна да се изравнява.
- Знаеш ли, че безработните получават обезщетения от 3 месеца до 1 година, в зависимост от трудовият им стаж? Обезщетението е 80% от основното им трудово възнаграждение, получавано до момента на напускане. Една година е достатъчно време за намиране на работа. Поне за тези на които им се работи.
- Знаеш ли, че се дават пенсии за инвалидност?
- Знаеш ли, че се дават помощи за отопление и ел.енергия?
- Чувала ли си за наследствена пенсия ?
- А за безплатните учебници до 4 клас?
и т.н. и т.н.
Това всичко и още други неща са обект на социалната политика. Да говориш, че в България няма такава, е пълна измислица ( меко казано ). Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични.
И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.
Е, и ти ме провокира:
Майчинството по света наистина е по-кратко, но за този кратък период майките взимат много повече, отколкото тук за прословутите 2 години, а като се връщат на работа, въпроса с "оставянето" някъде през деня на малкото бебче е решен доста добре, за разлика оттук, където нямаш особен избор.
Че социалната политика стимулира циганите съм съгласна, но тя не стимулира българите ...
За пенсионерите - виждала ли си пенсионери-чужденци по нашите курорти? Аз да - много, а колко български пенсионери си видяла по българските курорти, да не говорим за чуждите?
Помощта за безработните в България има таван, който е свързан с минималната работна заплата, а това няма нищо общо с 80-те % от реалната работна заплата. (В Швеция например е пак 1 година, но без таван и хората си взимат релните проценти, нещо между 80-90, доколкото си спомням, от последната им работна заплата)
Това, че другаде няма помощи за отопление и ел.енергия, безплатни учебници, наследствени пенсии и т.н. означава, че хората нямат нужда от такива, просто доходите, и забележи - помощите за безработни им стигат, за да си покрият тези разходи. А относителния дял на разходите за отопление и ел.енергия е смешно нисък в тяхната минимална работна заплата, и забележи - дори в техните социални помощи за безработица. При нас минава 100% от минималната работна заплата и дори много работещи хора не могат да си покрият тези разходи, това го няма никъде в нормалния свят.
И ако помощите у нас са прилични спрямо заплатите, това означава само, че заплатите са ниски, затова и стандарта ни е такъв.
И накрая за сравнение на помощите:
За тези 130 лева за майчинство у нас, какво можеш да купиш? - около 50 бебешки пюрета от вносните.
Сега пак давам за пример европейска страна - Швеция, просто там живее най-близката ми приятелка.
Получава за майчинство най-ниската възможна сума, защото не е работила за тази държава дори и един ден, там сумата за майчинство е % от работната заплата . С тези пари покриват изцяло разноските на детето (на 1г. и 6 месеца сега), осигуряват храната на цялото семейство (тя и съпруга й) и режийните разноски на 3-стаен апартамент.
Със заплатата на съпруга - учител, едни от най-ниските в страната заплати - плащат наема на 3-стайния апартамент,  купуват останалите неща, пътуват по света. Когато той оставаше без работа 2 пъти през последните 3 години, дори и преди да се роди детето и тя не полуаваше нищо за майчинство, хич, ама хич не се притесняваха като семейство изцяло безработно и си плащаха самолетните билетите до България и обратно, а тук междувременно обикаляха курортите. Иначе и там данъците и плащанията за социални осигуровки са приблизително като нашите, тогава те как могат да си го позволят? - Явно по друг начин си управляват и държавата и хазната.

Това е безсмислен спор, но наистина не се сдържах. От него няма да ни се подобри социалната политика, тя няма нищо общо с повечето цивилизовани държави, но да са ни живи и здрави дечицата и ние, за да ги отгледаме!!!




# 83
  • Мнения: 5 370
На 150% съм съгласна с тебе,понеже съм ги видяла нещата отблизо.
Малко по-нагоре ме посъветваха да си взема"бедна азиатка за 100 лева" и съм щяла да си реша проблема .
Ами да-взимат си хората на Запад бяла гледачка от източноевропейска,"социална" държава като нашата и си решават проблема.За буквално жълти стотинки.
Ще дам пак пример с Франция - просто познавам тази държава по-отблизо . Ами....какво да кажа,живях със семейството на село,всеки в собствена къща.родителите на майката на момиченцето-в отделна двуетажна къща. Бабата-пенсионерка - караше ГОЛФ-3. newsm78. Имат един куп облекчения според финансовото състояние и броя деца и се осигуряват допълнително в по няколко здравни каси,което практически им свежда лечението...до поооочти безплатно.
предлагам нещо конструктивно-нека да спрем да "плашим" с това колко кратко е навън майчинството и как веднага "юрват "горките майки да работят.Разберете,че совите не са това,което са. Просто хората си имат алтернативи. А тук моята алтернатива е почти нулева и всеки се оправя,както успее. Аз лично не се оплаквам-имам свекърва-злато, тя ще гледа дечкоса,а мама ще заработва. За да може да се поддържа тоя стандарт и да подпомагам татенцето,че в тоя живот пари са нужни не само за хляб и сол!

# 84
  • Мнения: 2 755
nati_nat, явно не четеш внимателно. Прочети още веднъж, какво съм написала, за какво е моят апостроф, и ще видиш, че с няколко изречения съм написала това, което ти с огромният си постинг. Ако пак не схванеш за какво иде реч, ето казвам ти в прав текст - Спорът е за това дали в България има социална политика, или няма.
Извадих ти този цитат, които съдържа същността на моята теза :

...В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи....
Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични. И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.

# 85
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Знаех си, че ще се сджавкаме за тези 30 лв  Mr. Green и то само защото г-жа Масларова не си е прегледала папките в новопридобития кабинет преди да дава интервюта по медиите. Кажете, вие наистина ли и повярвахте, когато каза, че майчинството ще стане процент от заплатата още догодина? Аз - не, и затова сега съм доволна и на това увеличение. Принципно идеята е добра, но не може да се приложи веднага, дано стане към 2007, 2008...

# 86
  • Мнения: 337
Да не се надяваме докато не е гласувано, това е само предложение а и може да се окаже предизборно тъй като ни предстоят избори за кмет или кметица. Не трябва прекалено много да се надяваме за да не останем разочаровани.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, явно не четеш внимателно. Прочети още веднъж, какво съм написала, за какво е моят апостроф, и ще видиш, че с няколко изречения съм написала това, което ти с огромният си постинг. Ако пак не схванеш за какво иде реч, ето казвам ти в прав текст - Спорът е за това дали в България има социална политика, или няма.
Извадих ти този цитат, които съдържа същността на моята теза :

...В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи....
Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични. И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.
Мила, разбрах те. Но не смятам, че има социална политика и най-вече по отношение на раждаемостта, защото една политика за да е социална, трябва да отговаря на няколко важни условия:
1. Да е еднакво добра към всички поданици на държавата. У нас политиката, която съществува е социална само за определени групи, най-вече за циганите. Циганката взима 130 лева, взима за електроенергия, взима за отопление...и зрязва детето улицата да го отгледа и то да продължи нейния път - непълноценен поданик на държавата. На мене никой не ми плаща нито тока, нито отоплението, за да отгледам пълноценен поданик хуквам да работя, работя и внасям на държавата за да дава тя на циганката ... е това социално ли е спрямо мене?
2. С помощите да се покрият оределените като екзистенц-минимум нужди: така е навсякъде по света, дори в Америка. А при нас така ли е? С нашите 130 лева как се покриват тези нужди и на майката и на бебето, защото това са "социалните" доходи и на двамата. 
3. Да е справедлива към всички. Това става като се обвързва размера на обезщетенията с размера на вноските за социално осигуряване. При нас не е така  със сумата за майчинството, а и за множество други социални плащания, за които е сложен т.нар. "таван", който е много далече от заплатата, върху която си внасял социални осигуровки (дадох ти пример за обезщетението за безработица, същото е и с пенсиите и кой знае с колко още неща...).
Специално за майчинските - вярно е, че всички дечица имат еднакви нужди, но защо тогава не правим всички еднакви вноски???

Не съм съгласна с тебе, че помощите са прилични спрямо заплатите. Те са прилични единствено спрямо минималната заплата. Те не са никак прилични спрямо средната заплата, да не говорим за по-високите от средната заплати.

Ето затова не можеш да ме убедиш, че ИМА СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА. И още нещо, мисля, че държавата може да си позволи по-добра политика, твоето твърдение е обратно. Не може ли например да не се отделят пари за ток, отопление и не знам още какво за мързеливи цигани, а същите тези пари да се използват за българските майчета? Има, мила, доста резерви в хазната и доста пари, които отиват за незначителни нужди, с които държавата може да направи по-добра политика за раждаемостта.

# 88
  • София
  • Мнения: 2 298
На 150% съм съгласна с тебе,понеже съм ги видяла нещата отблизо.
СърДечко, и аз така съм ходила много по света и съм живяла в Европа, затова се паля толкоз, като спорим тук има или няма социална политика. Ти беше споменала за Франция, аз живях там известно време и си спомням през 1995г. в Париж (тогава си пишех там дипломната работа) една невиждана за моите очи стачка. Питам ги защо стачкуват, а те - паднал им стандарта. Естествено "остатъка" от техния стандарт беше и сега си остава бленувана за средния българин мечта, аз затова и не можах да им разбера стачката. Но думата ми е за друго - за половин ден блокираха целия град и следобед правителството си подаде оставка. Та хората затова имат стандарт, защото се борят за него. Сега едни наши приятели от Париж (мъж българин и жена французойка) си "клатят" там някакви дипломни работи и си отглеждат бебето със социалните за студенти, живеят си в собствен 3-стаен апартамент, пътуват си и те по света, от време на време си купуват нова (не "втора ръка") кола и така ... със социалните.

# 89
  • Мнения: 2 755
Nati_nat, явно има някакво неразбиране на терминът социална политика. Социалната политика се определя, като дейност за обществено регулиране на социалните отношения ( и социалното положение ) на различни хора и социални групи от населението за защита на техните интереси при производството, разпределението, обмяната и потреблението на социални продукти.
Обект на социалната политика са здравеопазването, образователната сфера, социалното подпомагане и социалните услуги, пенсионните фондове, и т.н. Да се твърди, че у нас няма социална политика е равносилно да се каже, че нямаме нито едно от изброените неща. Това, че у нас, социалната политика в конкретни случаи е несправедлива, не означава, че я няма. Това беше в защита на моята теза, че в България ИМА социална политика. 
Нелепо е да се сравнява бедната балканска държава България с една от най-богатите страни членки на ЕС - Швеция. Ами като сме тръгнали по този път, дайте преди социалните им политики да сравним :
- Вътрешният брутен продукт на глава от населението
- Процентът на безработните
- Процентът на социално слабите.
За Швеция нямам данни ( ако трябва ще намеря ), но у нас социално слабите, разчитащи на помощи са : около 1 000 000 цигани + пенсионерите ( в по-голямата им част ) + безработните и това прави някъде към 2 000 000!!! Ами значи всеки трети у нас, разчита на социални помощи. Дали процентът в Швеция е такъв, а? Дали те имат да плащат 12 милиарда външен дълг?
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв. Ама това, ще бъде оценено, когато бъде премахнато.
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.

П.П. Спирам да пиша, защото явно станах досадна за някои от вас. Ако някой иска да продължим, да заповяда на ЛС.

# 90
  • София
  • Мнения: 2 298
Nati_nat, явно има някакво неразбиране на терминът социална политика. Социалната политика се определя, като дейност за обществено регулиране на социалните отношения ( и социалното положение ) ....
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв...
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.
Наистина тук не е мястото за подобен идеологически спор, но не го продължавам и на ЛС, защото е безсмислено да се води спор между две страни с различни светогледи и при неспазване на едно от основните правила за водене на спор - "никога не обвинявай насрещната страна в некомпетентност ("неразбиране"), а докажи твърдението си с аргументи".

Понеже сме "социална" държава, имаме "социална" политика, която "регулира социалното положение и обществените отношения", "защитава интересите при производството...", затова:

1. Ще плащаме външен дълг, частично натрупан за поддържаното някога някакво държавно здавеопазване и образование, и двете пълен абсурд на настоящия момент. И другата част на дълга е натрупана именно защото сме "социални" - осигурявахме изкуствена заетост в индустрии, за които нямахме ресурси, а внасяхме такива на цена, по-висока от тази, на която после продавахме крайното производство. Е, сега ще плащаме, междувпрочем по-малко от 10 милиарда.

2. Сега ще имаме и много безработни и социално слаби "по документи", защото "социалната" политика стимулира хората да се "пишат" такива, а и не "по документи", защото вече няма как да поддържаме изкуствена заетост за сметка на външен ресурсен източник.

3. Ще имаме такъв брутен вътрешен продукт - ами кой да го създаде, като 1,000,000 цигани и една част от безработните българи при тази политика мислят в духа на "по-добре да живея с мизерните помощи, но да не работя, отколкото да работя и да живеем аз и децата ми малко по-добре".

4. Такъв ще ни е и бюджета. За "кръпки",  "дупки" и други подобни в бюджета на източвани години наред хазни и специални фондове (вкл.пенсионните) и при наличието на съзнателно създадени през последните години механизми за укриване на данъци, въобще не ми се говори.

Ето това е омагьосания кръг на зле разбраната "социална държава", която със "социалната" си политика не защитава интересите именно на работещите и добрите данъкоплатци, които единствено могат да направят държавата богата. И ще се вайкаме колко ни е бедна държавата, и че не можем да се сравненяваме с европейските (хайде, да оставим Швеция конкретно). И как станахме бедна държава, след като през 1944-45 ние сме изхранвали значителна част от същата тази Европа, а повечето европейски държави след войната са били по-бедни и от нас. Ами пак така - със "социалната политика на социалната държава".

И едно последно нещо: в държавите, където майките "нямат право" да си отглеждат децата до 2-годиншна възраст, не съм забелязала да има неотгледани деца, здравето, възпитанието, образованието ... на техните деца да са по-ниски от това на нашите...

Наистина спирам да споря, и продължавам да мисля че политиката не е "социална", най-вече що се отнася до раждаемостта. Щом се стига до отрицателен прираст на населението, значи политиката е "антисоциална".

Последна редакция: пт, 14 окт 2005, 13:40 от nati_nat

# 91
  • София
  • Мнения: 1 511
nati_nat,

 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501 smile3501

# 92
  • Мнения: 2 755
....Наистина спирам да споря, и продължавам да мисля че политиката не е "социална", най-вече що се отнася до раждаемостта. Щом се стига до отрицателен прираст на населението, значи политиката е "антисоциална"....
nati_nat, социална или не, ИМА я. За това спорех, защото я има. Подразних се от думите НЯМА социална политика, което е абсурд. Има я, но тя е доста несъвършена. И не го отричам. Написах в постингите си, че е несправедлива. За това плюйте я, ( кога основателно, кога не ), но не пишете, че я НЯМА!
Що се отнася до аргументите ми, смятам, че бях достатъчно ясна, а що се отнася до твоята теза, съгласна съм с 90% от написаното в последният ти постинг ( би било глупаво да отричам фактите ). Има и някои неща с които не съм съгласва, но ми омръзна да си "чеша клавиатурата" по тази тема. Само ще се впуснем в безкрайни спорове, докато на модераторите не им писне и заключат темата. Ама то май стана време за това  Wink
Хайде със здраве  cheers

# 93
  • Мнения: 527
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв. Ама това, ще бъде оценено, когато бъде премахнато.
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.
Мнението ми съвпада с твоето, следя спора от самото начало и съм абсолютно съгласна с всяка една твоя дума.
Предпочитам да си гледам детето до 2 годишна възраст със 160лв., отколкото 3 месеца с 400лв. Защото никой няма да ти направи майчинството да ти е процент от заплатата и да ти го плаща 2 години. А какво повече ще му осигуря с тези 400 лв. за тези три месеца, материално може би да, но не и духовно.

# 94
  • Мнения: X
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........

# 95
  • Мнения: 1 111
София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

Да, София не е България, но за да осигуря покрив за детето си плащаме по 400 лв. на месец, а ако живеех в моя си град щях да плащам 100 лв. Има разлика, нали? И 4 пъти да ми беше по-ниска заплатата, пак щяхме да живеем по-добре, от колкото тук ...


Като живееш толкова зле в София върни се в родния си град! Защото е много лошо затова всички бягат в София,така че не ти се връзвам на тези приказки!

# 96
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, социална или не, ИМА я. За това спорех, защото я има...
Добре мила Тонита, а аз като се бях хванала за твоите думи "ИМА социална политика, но тя е и по-социална.." и споря ли споря, че имаме политика, ама тя не е социална.
Бъдете и вие живи и здрави, цялото семейство. Детенцето ти е много сладко и сигурно съм изчела доста полезни неща за отглеждането на дете от твоите постинги, аз на този форум гледам наистина като на място за споделяне на опит.

# 97
  • Мнения: 1 427
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........
Абсолютно съм съгласна с това.И всеки гледа от своята камбанария на въпроса.аз така или иначе няма да получавам нещо кой знае колко различно от сега ,ако стане на %.Според мен трябва да има някакъв минимум и оттам нататък да е въпрос на избор-повече пари за по-малко време или обратно.Но лично на мен не ми изнася да получавам 160 лв и да гледам детето 3м.

# 98
  • Мнения: 503
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........

Хайде сега, винаги се подхваща това толкова кратко май4онство на запад. Ами в Германия, като е 3 год., и то дале4 не на толкова мизерни май4ински? Ами мамите от Великобритания като писаха, 4е там гледането на дете до 10-годишна възраст се смята за трудов стаж?
Ами това, което пиша ве4е за незнам кой път тук - 4е в Канада май4инството е 1 година, като ти плащат 60-80% от заплатата, в зависимост от стажа? Това не е никак малко, и ти се пази работното място, и ти текат осигуровки. И ако семейството има доход по 35 000 на год., 4е детските са 400 долара на месец? Това е пове4е от достатъ4но да се гледа едно дете и да остават пари, дори майката да не работи и да не взима май4ински, при положение, 4е едно пюре на Хайнц струва между 80 цента и 1.30, 4е кашите от същата марка са по 2-3 долара? Памперсите (дори на Памперс и Хъджис, когато са на промоция) са по 27-30 цента за бройка? 4е преди 2 год. в БГ само турските памперси бяха на цена 27-28 стотинки, за Памперс да не говорим. Ами това, 4е и тук,и в пове4ето нормални държави има семейно подоходно облагане - ако дохода на сам 4овек е на 35 000 на год., той плаща много високи данъци, освен това му удържат месе4ни вноски и т.н., но ако 4овек със същия този доход е женен, има няколко деца и жена му си стои вкъщи, данъците му са по4ти нищожни? И дори държавата му връща пари за разходите по децата му!!?!
Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави! 4е в САЩ 40-50% от хората нямат никакви здравни осигуровки (но и за тях си има специални клиники, разбира се, никой няма да ги осави хората на призвола на съдбата, както неосигурените в БГ), докато тук абсолютно вси4ки, дори хората на социални помощи, имат абсолютно безплатно медицинско обслужване, което покрива вси4ко, дори без потребителски такси...

# 99
  • Мнения: 5 370

Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави!
Маме,протегни си ръката през океана да я стисна.  bouquet наистина,пришки ми излезнаха и на мен на пръстите да обяснявам.....но вс епак друго е да го напише човек,който живее в тоя "лош.лош ЗапаДд"-в случая Канада.

# 100
  • Мнения: 503

Ето това е социална политика, не да се сравнява БГ само със САЩ, защо не вземат нашите политици малко пример от други държави!
Маме,протегни си ръката през океана да я стисна.  bouquet наистина,пришки ми излезнаха и на мен на пръстите да обяснявам.....но вс епак друго е да го напише човек,който живее в тоя "лош.лош ЗапаДд"-в случая Канада.

Мерси  Embarassed  Embarassed  Embarassed То и аз не за първи път го пиша, ама нещо не ми вярват май...
Връщам темата, за да добавя, колко по-лош става този Запад всяка година, да се 4уди 4овек, защо хората искат да емигрират тук  hahaha . Зна4и, от догодина май4инството тук става 1.5 години - само 6 мес. по-малко, отколкото в БГ. Живи да ги опла4еш канадците  Cry ! 4е и процентът на май4инстото се вдига - имайте предвид, 4е през тези година и половина майката взима процент от заплатата си, а не фиксирана от държавата сума.
Та така, реших да ви се опла4а, колко е зле тук. Не искам да предизвиквам спорове, а просто да покажа, 4е не навсякъде на Запад май4инството е толкова ужасно кратко, да не ги съжалявате поне канадците, 4е си нямали май4инство.
И между другото, до миналата година детските бяха по 300 долара на месец, от януари тази година са по 400 долара. Кога ли в БГ ще станат толкова?!? Българските деца ли са второ ка4ество, или какво  Close ?!??

# 101
  • Мнения: 52
Не децата са ни второ качество, а държавата... или по-скоро политиците...
Не знам, дали вече някой е пускал този линк, извинявам се, ако се повтаря  Embarassed ама съм новичка  Blush

http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm

# 102
  • Мнения: X
От кой да се съберат тия пари? От заплатите мъжете ни ли? Не мерси, препочитам да работи и да носи пари вкъщи, а не да ги дава за циганите, които раждат само, за да им дават майчинство!
Уффф, недей така, ми който си няма мъж. Или мъжа му е безработен или каквото и да е..... ех...Не съм чела другите постинги.

# 103
  • Мнения: X
Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty
Точно това е правилното решение. И аз щях да го предложа. Ми който работи - 80 % от заплатата, та било то и 6 или 9 месеца, здраве да е. 2 години с 80% си е нагло да го искаш.
С допълнението "но не по-малко от 160 лева"... с, което проблемът се решава. Тези, които се осигуряват на под 200 лева, ще взимат 160, което при тях ще идва повече от 80%. Всички, които се осигуряват на над 200, ще взимат повече от 160. То е много просто, ама на.

# 104
  • Мнения: X
В БГ имаме едно голямо предимство- можем да избираме дали да си стоим вкъщи с малко пари, или да работим за повече. В "голямата" Америка майчинството е точно 45 дена и нямаш избор- оставяш детето на 1 месец и тръгваш на работа.
То малко Офф от темата, ама мили мами отговорете ми. Като го оставиш това дете на 1 месец кой го гледа? Много ми е интересно? Детегледачка. Ами ако някоя мама няма работа и й се наложи самата тя да работи като детегледачка - ми взема си заплатата и я дава на детегледачката на детето си ли? И за чии работи? Не ми става ясно. В голямата Америка не всички могат да си позволят детегледачка, предполагам.... пак ще дам примера със самата детегледачка. Или с чистачката, или с продавачката в Макдоналдс.. newsm78 newsm78 newsm78
Айде, айде.........................В другите държави, като е по 3 месеца майчинството по-добре ли е? Тука, макар и мизерно се позволява на майката да е до детето си в най-важните моменти на живота му. Какво, като ми дават 500лв. майчинство, като изпусна първото зъбче, първата дума, първата стъпка.........
Ми знаеш ли как да го направиш? Тия 500 лева дето ще ги взимаш примерно 8 месеца, щом толкова искаш, ще ги разделиш на 3 и ще увеличиш месеците по 3 и така ще стане че взимаш 160 лева в продължение на 8x3 24 месеца т.е. 2 години. За който може да си го позволи. А за тези като мен които не могат, ми 8 месеца и тъй или иначе изпускам първата дума.

Последна редакция: ср, 26 окт 2005, 13:24 от Анонимен

# 105
  • Мнения: 1 006
Това наистина е последният ми коментар по тази тема, защото част от коментарите вече наистина заприличаха на махленско заяждане.
Имам само един последен въпрос: защо толкова майки буквално скочиха срещу идеята да се получава като майчинство процент от заплатата, след като дори и да са осигурявани на минимална работна заплата, това няма да ги засегне/тъй като очевидно най-ниският праг на получаваното майчинство ще е именно минималната работна заплата/... И знаете ли на какво ме навеждат тези коментари и цялото това заяждане с нас, които мислим, че първоначалната идея/за процент от заплатата/ беше по-добра?
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...
smile3501 smile3501 smile3501
още с първия пуснат отговор на темата ми, усетих, че на там тръгват нещата и се отказах да следя.....днес влизам пак и к`во да видя smile3538
типично по нашенски........

Общи условия

Активация на акаунт