амниоцентеза

  • 5 162
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 103
Здравейте мами, моля някоя от вас, която се е подложила на тази процедура, да каже с 2 думи болезнена ли е и колко време трае. Четох, че амниоцентезата се прави, в случай че кръвните изследвания покажат съмнение за синдром на Даун. А тия кръвни изследвания показват ли и съмнения за спина бифида или спина бифида се отчита едва с амниоцентезата? В момента съм в 15 г.с. и обмислям дали да се изследвам...може би информацията ще е полезна и за други момичета, които като мен са в 15 г.с. Предварително ви благодаря  Simple Smile

# 1
  • Перник
  • Мнения: 211
Здравей, bgfifi!
Процедурата не е болезнена - просто едно убождане - трае около 5 минути. Беше ме страх, етествено...Но спокойствието, което ти осигурява резултатът от процедурата си заслужава. Решила съм при втора бременност въобще да не правя БХС (кръвните изследвания, за които говориш) а направо амниоцентеза по желание. Единствено тя дава 100процента сигурност, че плода няма генетични аномалии(всякакви, не само синдром на Даун) А и задоволява любопитството, защото и пола на бебето се разбира... Simple Smile
Тъй че въобще не се притеснявай! Според мен амниоцентезата трябва да е задължителна. Има случаи като моя с отчетен висок риск за синдром на Даун при БХС, а всъщност нямаше проблем. И обратното - при БХС се получава много малък риск, не се прави амниоцентеза и накрая се ражда увредено дете...
Успех и едно здраво детенце на финала! Hug

# 2
  • Мнения: 4 615
Охо, защо амниоцентезата трябва да е задължителна? Това не е съвсем безобидна процедура и ако нищо не я налага не би трябвало да се прави. Никъде по света амниоцентезата не е задължителна. Освен това по-големия процент бременности протичат нормално, без усложнения и завършват със здрави деца. Не може да гипсираме крак само защото като играем футбол има вероятност да паднем и да го счупим.

Цитат
По принцип резултатите от анализа включват информация само за генетичните изменения, за които се изследвате. В определени случаи, анализът може да даде информация за други такива, но няма универсален тест за всички генетични изменения.

Къде видя, че при амниоцентеза 100% се хващат всички болести?

# 3
  • Мнения: 539
Охо, защо амниоцентезата трябва да е задължителна? Това не е съвсем безобидна процедура и ако нищо не я налага не би трябвало да се прави. Никъде по света амниоцентезата не е задължителна. Освен това по-големия процент бременности протичат нормално, без усложнения и завършват със здрави деца. Не може да гипсираме крак само защото като играем футбол има вероятност да паднем и да го счупим.

Цитат
По принцип резултатите от анализа включват информация само за генетичните изменения, за които се изследвате. В определени случаи, анализът може да даде информация за други такива, но няма универсален тест за всички генетични изменения.

Къде видя, че при амниоцентеза 100% се хващат всички болести?
  202uu
Процедурата изобщо не е безобидна и твоя лекар би трябвало да ти го разясни.За това се правят първо кръвните изследвания(БХС)и ако не се налага караш нататък.
Амниоцентезата може да е опасна и за плода и за теб самата.Така че ако не се налага я пропусни Peace.

# 4
  • Мнения: 27
Според мен също амниоцентезата не трябва да е задължителна.Това си е една доста сериозна процедура и го казвам като жена на която са правили амниоцентеза преди няколко месеца , но лекарите така прецениха заради голямата нухална гънка на бебето.Не болеше - само боцкане, даже една мускулна инжекция боли повече, но моят съвет е , ако не се налага - не я прави.За спина бифида неднам ,но мисля че се открива без амниоцентеза- която е за генетични аномалии.Успех.

# 5
  • Мнения: 1 100
Моят лекар се уплаши от една киста в мозъка на бебчо и препоръча амниоцентеза. На предварителния ултразвуков преглед обаче генетикът каза, че рискът да има аномалия е 1%, точно колкото и рискът от аборт вследствие на процедурата. Отказах изследването. Трябва наистина да има основание, за да поема такъв риск.
Две мои познати над 35 години обаче направиха изследването, всичко беше ОК, изкараха спокойна бременност и родиха здрави деца. /Но както вече бе споменато по-напред няма метод, който да дава 100% гаранция/. Според някои лекари процедурата вече е рутинна и рискът от отхвърляне на плода е минимален - дори под 1%. В Унгария жените над 35 год. задължително се изпращат на амниоцентеза. Естествено, имат право да откажат, но подписват документ за отказ и отговорността си е тяхна.

# 6
  • Перник
  • Мнения: 211
Момичета, изразих личното си мнение! За мен ползата от амниоцентезата е много по-голяма от възможния риск! Какво като повечето бременности протичат нормално и да речем точно моето дете се окаже с проблем? БХС е много по-малко информативно и лично за мен заблуждаващо! Само аз си знам на какъв стрес изживях след резултатите от него и докато станат готови изследванията от амниоцентезата - 2 седмици мъчително чакане! А да не говорим за случаи, в които всичко е OK, БХС - OK, и накрая - дете с проблем! Така че всеки си решава! А че не се откриват всички аномалии - да, но ако има възможност да се изключат най-често срещаните - защо не?

# 7
  • Мнения: 359
Аз по време на моята бременност не съм правила амниоцентеза, защото изследванията ми бяха добри. Също не смятам, че трябва да се прави по желание и определено мисля, че не е изобщо безопасна процедура, но знам, че се препоръчва за бременни жени над 35 години

# 8
  • Мнения: 1
Здравей bgfifi !Не се притесняваи изобщо и аз като mona-bombona  минах през ам процедурата е повече неприятна отколкото болезнена и наистина това е сигурното изследване не се доверяваи на бхс това е само статистика с ам  ще изкараш една спокойна бременност  и се чуствуш по сигурна Знам че сега ти е много притеснено но и ти като нас няма да съжаляваш след като си направиш  ам  и наистина ако съм бременна ще си направя пак!

# 9
  • Мнения: 1 464
Охо, защо амниоцентезата трябва да е задължителна? Това не е съвсем безобидна процедура и ако нищо не я налага не би трябвало да се прави. Никъде по света амниоцентезата не е задължителна. Освен това по-големия процент бременности протичат нормално, без усложнения и завършват със здрави деца. Не може да гипсираме крак само защото като играем футбол има вероятност да паднем и да го счупим.

Цитат
По принцип резултатите от анализа включват информация само за генетичните изменения, за които се изследвате. В определени случаи, анализът може да даде информация за други такива, но няма универсален тест за всички генетични изменения.

Къде видя, че при амниоцентеза 100% се хващат всички болести?


Спести ми писането.Тези неща се назначават от лекар и то само при нужда.Това не е като да отидеш да си купиш чушки,примерно.

# 10
  • Мнения: 2 022
Амниоцентезата не е безобидна, защото крие риск от спонтанен аборт (макар и много малък). Препоръчва се при лоши резултати от БХС и при бременни над 35 г. , защото при тях БХС по принцип дава висока вероятност за увреждания. Този резултат се дължи на някакви възрастови изменения, но в много случаи е лъжлив и не дава същата сигурност, както БХС при по-млади жени.
На мен при правиха амниоцентеза само с последната бременност, именно защото тогава бях на 39 г. и БХС показа висок процент вероятност от увреждания. Току-що прегледах резултатите: при амниоцентезата се прави изследване за Тризомия 21 (Синдром на Даоун), Тризомия 18 (Синдром на Едуардс) и Тризомия 13 (Синдром на Патау) и изследване на половите хромозоми (т.е. дава 100% сигурен отговор какъв е полът на бебето и дали няма някакви увреждания, свързани с броя и комбинирането на половите хромозоми).
И сега на основния въпрос: не боли. Колкото и да е странно, болката е като при натискане с пръст по корема. Иначе иглата е големичка и изглежда страшно. Рискът се състои в това, че все пак се пробива околоплодният мехур. По принцип той почти веднага се самозалепва, но понякога стават грешки… В моя случай вероятността от спонтанен аборт в следствие на амниоцентезата беше по-ниска от вероятността за бебе с увреждания според БХС. И се реших на тази стъпка. Нямах никакви проблеми.

Ако на някоя мама й се наложи да направи процедурата, бих я посъветвала да не се плаши прекалено, защото спокойствието на бременната в такъв момент също е от значение и може да помогне много. Няма опасност да убодат бебето, защото процедурата се извършва при непрекъснато наблюдение на ултразвук. Успех!

Надявам се, че съм била полезна за някого.

# 11
  • Мнения: 103
Много ви благодаря, момичета, за отговорите.   bouquet

# 12
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
Тази процедура не може да е задължителна. Тя е препоръчителна в случаите, когато т.нар. риск след БХС е висок.
Лекарите-консултанти, където се прави БХС ще ти разчетат риска и ще те насочат какво да предприемеш.
На мен ми препоръчаха амниоцентеза. Не я направих. Предпочетох 3Д ФМ.

# 13
  • Мнения: 47
Момичета затова има следящи лекари.

bgfifi,направи си другите изследвания и само ако резултатите ти дадат причина докторът ти ще те прати на амнио.
Аз лично бях ,но в никакъв случай не е приятно,за мен примерно като емоция преживяването беше много гадно.Вече не помня колко точно ме боля.
Естествено резултата показа,че няма проблем.

Нека не забравяме ,че процедурата е вкарване на игла в околоплодната течност,има риск,защо да се подлагаш ако няма нужда,найстина не е да идеш до магазина да си купиш чушки....

# 14
  • Мнения: 1 100
Момичета затова има следящи лекари.
Точно. При мен резултатите от БХС бяха идеални, възрастта - под 35 и въпреки това лекарят настояваше за амниоцентеза - имал е своите съображения.

Общи условия

Активация на акаунт