Кандидат кмет раздава адапте в Шейново

  • 3 414
  • 93
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 896
Кандидатът за кмет на София, Минко Герджиков, посети ІІ-ра АГ
болница “Шейново”, обеща да намери пари за довършването на ремонта, в болницата, където в последно време се раждат най-много бебета иииииии
какво още направи мислите....раздаде на родилките адаптирано мляко (доколкото успях да видя от платения репортаж по bTV, торбичките, които даде на родилките бяха на Frisolac)...

no comment, остава само да се надяваме,че Friesland ще платят за довършването на ремонта в Шейново...

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
За съжаление това е положението. Фирмите-производители на адаптирано мляко и на пособия за хранене (шишета, биберони) от едно време 'зарибяват' родилните отделения. Била съм на срещи с акушерки (среща по повод насърчаването на кърменето в родилния дом!), където е присъствала представителка на известна марка шишета/биберони. Като им предложи безплатни биберони за новородени, както и щендер за всички продукти, който да стои в детската стая и по-ниска цена за продуктите...познай какво следва. Разбира се, те (акушерките) се радват да подменят остарелия материален фонд на родилното, и рядко някой се замисля, че това всъщност не насърчава особено кърменето, а напротив, просто прави реклама на дадената фирма и чрез акушерките зарибява и родилките.

Същото и с АМ - фирма "дарява" родилното, родилното се радва, че пести пари...а после майките избират същата марка, която са им предложили в родилното, защото я познават и т.н.

# 2
  • Мнения: 4 915
Ще ми се да вярвам, че конкретната майка няма да се води в решението си дали да кърми  единствено от факта, че са й подарили кутия мляко.

Може пък да се зарадва на подаръка и да си направи течен шоколад!  Mr. Green

# 3
  • София
  • Мнения: 2 896
Ще ми се да вярвам, че конкретната майка няма да се води в решението си дали да кърми  единствено от факта, че са й подарили кутия мляко.

Може пък да се зарадва на подаръка и да си направи течен шоколад!  Mr. Green

ами ДАНО поне да си пази кутията САМО за всеки случай....(и аз си бях купила една, за всеки случай, ама май ще е добавка към сутрешното ми кафе)

# 4
  • Мнения: 4 915
И аз бях купила 1 кутия мляко - да съм подготвена за всякакви ситуации.
Дадох веднъж 20 мл след връщането от родилния дом - аз със запушени канали, малкото се дере, сука, сука от двете гърди - пак рев, та й дадох адаптирано. Беше за пръв и последен път.
Другото отиде за течен шоколад.  Wink

# 5
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аааа, не може така! Никакъв кмет, който не подкрепя кърменето!  Crossing Arms  Mr. Green

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Значи ясно за кого няма да гласуваме Laughing
Сега ако някой може да хвърли светлина върху това колко време са кърмили останалите кандидат-кметове,че да ни улесни с избора... Laughing
Майтапа настрана - ясно става кой му е от спосорите на кампанията на кмета Rolling Eyes Ей така се правят нещата - бая нависоко се целят тези компании,хем си купуват политик като му спонсорират кампанията,хем се навират в кадри по телевизията...А кодекса за маркетинг на заместителите на майчиното мляко си е само на хартия - интересно ми е въобще някой в БГ (освен нас) знае ли,че има такъв кодекс Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 192
Ми какво да се прави,незнае човекът за основните принципи на кърменето и се поддал..Simple Smile)))
Обаче добра идея ми дадохте за течния шоколад.Имам вкъщи отворена и неизползвана кутия.Ще взема да се възползвам от идеята и да се оттърва от нея:))))

# 8
  • Мнения: 1 896
Ами хайде да пишем някое и друго писмо до медиите. В условията на предизборна надпревара със сигурност някой негов опонент ще се зарадва да научи, че е направил гаф.
Аз смятам веднага да пиша един имейл до бТВ. Ако сме повече, може и да ни обърнат повече внимание. Някой да има на лесно линк към кодекса? Между другото и в Националния план за хранене на Министерството на здравеопазването също имаше параграф за нерекламирането на адаптираното мляко - пишеше май, че има и българско законодателство по въпроса. Ей сега ще се разровя да видя точно.

# 9
  • Мнения: 1 896
И така - не съм видяла с очите си торбичките на Фризолак в репортажа, освен това по всичко личи, че няма нарушение на кодекса на СЗО, според който просто не може да се рекламира адаптето "като равностоен заместител на майчината кърма", но все пак поразпратих долния текст, тъй като според мен един политик на избираема длъжност има и морален ангажимент към проблемите на обществото, което ще го избира, а и не вреди някоя медиа да чуе, че има все пак хора, които обръщат внимание на тези работи. Наречете ме сектантка, но ето какво изпратих:


Кандидат за кмет раздава адаптирано мляко на родилките в “Шейново”?

Във вчерашните репортажи, отразяващи посещението на г-н Минко Герджиков в столичната болница “Шейново” ясно се видя как г-н Герджиков раздава на родилките рекламни торбички на холандското адаптирано мляко “Фризолак”, чието съдържание не е трудно да се отгатне.
Още през седемдесетте години на 20-ти век Световната сдравна организация отчита, че промотирането на заместители на майчиното мляко е основен фактор за снижаването на популярността на кърменето. В резултат на това се създава Международен кодекс за продажбата на заместители на майчиното мляко, който силно ограничава рекламата на адаптирани млека. В добавка към него, през 2001 г. влиза в сила и наредба на българското Министерство на здравеопазването с подобно съдържание. През тази година Министерството разработи и Национален план за действие “Храни и хранене”, в който с тревога се отбелязва намаляването на броя на естествено хранените деца в България и негативните здравни последствия от това, очертават се насоки за възтановяване и насърчаване на кърменето в национален мащаб.
По данни на УНИЦЕФ в света ежегодно умират между милион и милион и половина бебета, само защото не са кърмени. УНИЦЕФ обръща специално внимание, че тази статистика не засяга единствено развиващите се страни. В България детската смъртност е относително висока, в сравнение с другите европейски страни.
В края на 90-те години кърмещи майки от близо 20 държави обявиха бойкот на една от големите хранителни компании, която си беше позволила да раздава безплатно адаптирано мляко от своята марка в родилните домове в някои страни, пренебрегвайки или заобикаляйки Международния кодекс на Световната здравна организация.
Нещо подобно направи и г-н Герджиков, воден най-вероятно от липса на информация.
Като майка смятам, че проблемите на кърменето са от голямо значение за българското общество и че то има право да бъде адекватно информирано за тях. Майките би трябвало да имат информация и по-голяма обществена подкрепа да избират най-доброто – естественото хранене за своите деца, както и самите деца би трябвало да имат право на един добър старт в живота.

# 10
  • Мнения: 3 161
Подкрепям basilisk. Макар че ми е жал за човека (никакви политически пристрастия нямам), защото едва ли осъзнава какво прави - така са му казали от щаба, така прави, а и в щаба едва ли са много наясно. Но пък медиите поне трябва да чуват за тези неща и да са малко по-нащрек за подобни издънки.

Иначе има значение какво ти дават в родилното. Още ме е яд, че бутах на детенцето си в Шейново от онова шише, вместо да я държа по цял час на гърдата (кой да ми каже тогава - дават го млякото, значи трябва да се изпие; а на гърдата я държа по часовник). И после като се прибрах, веднага си купих Фризолак, защото знаех, че това дават в родилното - така че рекламата действа.

# 11
  • Мнения: 1 896
И при нас беше същото, също Фризолак и си го купих в деня на изписването. Също ме е яд.

# 12
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Явно Фризланд са най-активни!  Laughing

# 13
  • Мнения: 6 472
Нито са ми давали шише с мляко за дохранване в болницата, нито са ме зарибявали с такова чудо Flutter
Иначе в училището на списание 9 месеца всеки път ми даваха рекламни материали на Фризланд и Авент. Добре че поне Авент основно си рекламираха помпата за кърма, а не шишетата.

# 14
  • Мнения: 579
Тук е забранено да се рекламират изкуствените млека и мисля че е КРАЙНО ВРЕМЕ и в Б-я да се забрани това.

Как може,бе?Бъдещ кмет #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт