Що е то Фен Фикшън?

  • 8 205
  • 41
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Стана ми леко досадно в една друга тема.
Зададох си много въпроси, не настоях там да питам, за да няма спор, макар че опитах.
Ще питам тук, в отделна тема.
Има огромно изобилие от книги и разкази, кое кара да се четат измислици с оригиналната идея на друг?
Толкова ли не могат да си съчинят нещо тяхно, а ползват идеята и героите на оригинала и правят една "манджа с грозде"?
Обаче аз се замислям, че аз нещо не разбирам и/или съм изостанала, щом си има доволно много почитатели.
Дори не обсъждат с такъв интерес самата книга, колкото нещото наречено "фикшън".
Зачетох се за да открия нещо да ме заинтригува - личи аматьорското изпълнение в правописа и в текста, който някак тежи, личи и стремеж за копиране на оригинала, но не се получава някак.
Интересно ще ми е да разбера, да си сверя часовника, как другите/вие/ гледат на това явление.

# 1
  • UK
  • Мнения: 3 959
Не си чела добри фикове. Фен Фикшъна е главно стремеж да се запази любимия сюжет, любимите герои и така нататък - обикновено се пишат от желание да има още и още по темата. Никой не задължава никого да ги чете. Да, много от фенфикшъните са пълни боклуци, но има и добри. Освен това в един фенфик можеш да обърнеш историята, да напишеш каквото си искаш, което в оригинала го няма, да събереш двама герои, примерно, да убиеш някого, да направиш нещата както ти си поискаш. Не виждам нищо лошо.

# 2
  • Мнения: 7 837
Приемам го като нормална тийн проява, на 14-15 г. и аз съм го правила. Инфантилно ми е към по-растяща възраст, но на всеки му, според потребностите.
Много са малко книгите вече, които успяват да ме трогнат, та камо ли да пиша фен фикшън, особено пък за захаросани книги.

# 3
  • Мнения: 6 992
Мнението ми е същото като на Кейси Wink

# 4
  • Мнения: 3 491
Аз пък не знаех за това явление, но определено ми е симпатично.  Simple Smile И аз съм чела по подобен начин като дете - с доизмисляне на сюжети, спасяване на герои, активно лично участие в действието. (Е, не съм си записвала виденията и фантазиите, вътрешната ми автоцензура в един момент слагаше спирачка, но ... блазе им на децата, които нямат тази бариера и свян и имат около себе си други на същия акъл да се подкрепят).
Нямам никакво желание да чета фен фикшън от това, което видях. Но за мене смисълът на явлението е активното общуване с дадена книга и гимнастиката на перото/клавиатурата, упражняването на свободата да се изразяваш. Така стъпка по стъпка, току-виж, някой създал и нещо оригинално. Мисля, че много хора убиват думите в себе си, от страх да не вземат да кажат нещо глупаво или неоригинално.

# 5
  • Мнения: 0
Лиляна, мисля се досещам за коя тема говориш и къде си си поставила въпроса. Аз го намирам за добър между впрочем /въпроса/.
Там, в същата тема писах и как стоят нещата според мен.
Писането на ФФ, както и четенето им е просто отказ на читателите да напуснат света на книгата и героите в нея. За мен не е необяснимо. За някои това е първо творческо писане, начин да разгърнат въображението си, за други просто да опитат. Не го намирам нито за странно, нито за глупаво. Някой нагоре правилно беше написал - на всекиго според потребностите. Щом като имат нужда, защо да не го правят.
Относно читателите.
Ами аз самата прочетох няколко. Честно, някои са добри, други ми се сториха може би като на теб - излишно хвърлен труд. Но като цяло смятам че не е възможно да ми заменят усещанията от книгата.
И пак стигаме до индивидуалните потребности на всеки - щом като някому е интересно и нужно да ги чете то защо да няма смисъл да го прави. Свобода на избора - нали е ценност.

# 6
  • Мнения: 0
А, хрумва ми и още нещо.
Ако на всеки му идваха оригинални идеи, за да пише, то всички щяхме да сме писатели. Макар, че в друг аспект може би сме.
Така е по лесно. Някой е сложил началото, създал и развил е образите - какво остава - да напишем как ни се иска да се развиват случките. Определено не откривам топлата вода с тези думи - разбирам го.
Там, в "онази тема", за която говори Лиляна и аз очаквах обсъждане на книга, а не на ФФ, но се оказа, че май съм закъсняла. Като че ли обсъжданията са приключили, повечето е казано и сега остава да си споделяме фантазиите. Отново, който иска го прави, който има какво да каже го казва, който няма спира да я посещава.

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 10:18 от Cliobest

# 7
  • Враца
  • Мнения: 5 200
Първите фен фишъни, които прочетох бяха опити за продължение на Здрач или липсващи моменти от книгата. Скоро ми доскучаха и минах на такива, в които само са запазени имената на героите и донякъде техните връзки. Мога да твърдя, че намерих много добри неща, като за някои от тях много добри е слабо описание.
Може би не си попаднала на такива.
Има и много плява, но ако знаеш къде да намираш препоръки ще си намериш интересни неща за четене.

За мен лично героите в тези фф нямат нищо общо с тези на С. Майър, като изключим описанието на външния им вид и имената.
Чела съм и фф, в които единият герой е реална личност  - там също има много добри неща.

П.С допълвам, че не чета български фф, все още не мога да се реша дали да го направя

# 8
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, аз съм съгласна, че част от удоволствието при четенето на книга е да пуснеш въображението си накъдето си иска. Аз също си градя някаква представа за героите и развитието на сюжета, но само докато чета. После нямам нужда да продължа, имам нужда да споделя, да обсъдя книгата, но не и да я променя. Искам да си остане такава, каквато си е на автора.
И изведнъж аз установявам, че много хора се занимават с подобно доразвиване, измисляне, дори променяне на първоначалния, оригиналния замисъл, което на мен ми се вижда като посегателство, като омърсяване, някакъв вид гавра. Още повече някои не се срамуват да публикуват барабар с правописните си грешки и диалектен изказ.
Да, правилно си отгатнала, Клиобест, точно в нея тема ми стана много мъчно, че няма или поне никой не смее да обсъжда книгите, а само нечиите фантазии.

Благодаря ви за отговорите! Wink

П.П. Не, ва_ва, със сигурност нямам нужда и необходимост да търся и чета подобни неща, колкото и добри да са.
Има толкова много книги, които със сигурност ще ми доставят много по-голямо удоволствие и наслада.

# 9
  • UK
  • Мнения: 3 959
Ако книгите вече са били обсъдени сто пъти отвсякъде, дъвкани са и предъвкани, нормално е на никого да не му се обсъжда вече.

Иначе страшно много хора се занимават с неща които аз не харесвам и не разбирам, но не съм тръгнала да ги окачествявам и да им слагам етикети. Simple Smile

# 10
  • Мнения: 6 992
Самата аз пиша авторски неща, но никога не съм имала желание да пиша фенфикшън Thinking
Още повече, че напоследък книгите почти сигурно имат 1001 продължения.  Laughing

# 11
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ако книгите вече са били обсъдени сто пъти отвсякъде, дъвкани са и предъвкани, нормално е на никого да не му се обсъжда вече.

Иначе страшно много хора се занимават с неща които аз не харесвам и не разбирам, но не съм тръгнала да ги окачествявам и да им слагам етикети. Simple Smile
Този подфорум е от скоро и отделните теми за книги и специално тези с обсъжданите фикшъни са пуснати за първи път. Т.е. кога успяха да им омръзнат.
А що се отнася до етикетизирането, МГМ, извинявай, ако по някакъв начин си се почувствала обидена от моите думи, но аз не слагам етикети и не обобщавам, а изразявам и споделям само моите усещания и затова помолих и за други мнения, за да сравнявам.

# 12
  • UK
  • Мнения: 3 959
Фенфиковете са най вече продукт на желанието да си запазиш любимите герои, никой не претендира да е измислил Туайлайт, понеже писал фенфикшъни по темата. Не е идеята просто да напишеш нещо, а нещо с тези герои, в друга ситуация, която е различна от описаната в книгата (филма, сериала и тн, фенфикшъни не се правят само по книги), може винаги да си се чудел какво ще е да събереш героите от две книги заедно, съквартирантът ми например си има една "армия" от добри герои и лоши герои, които събира от всякакви книги и филми, "Какво ще се случи ако изправим Джедайте (Междузвездни войни) срещу Ораите (Старгейт) и тн. Това пак е тип фенфик, въпреки че не е писал нищо по въпроса. Изобщо - фенфикшъните не се пишат заради писането на нещо, а заради самите герои, случки и така нататък.

Лиляна, ами например, понеже вече споменах Туайлайт - те имат серия от около 60 теми по 50 страници в Кино и телевизия, дали не са го обсъдили отдавна? Феновете на Стивън Кинг, както и няколко други теми, си вървят от Хоби. Има къде да са обсъждали, та да им е омръзнало.

# 13
  • Мнения: 7 837
Аз например, с интерес бих прочела нещо авторско по "Сто години самота" или "Осъдени души". Самата аз съм писала по тях навремето, в ученическите си години. Предлагат база за мислене, ако щете и формулиране на различен финал...

Моментните модни залитания не са ми вкуса, малко заради комиксовия елемент, малко заради пресилените романтични сцени и т.н. Голям фен съм на Междузвездни войни и някои комикси, но фен фикшъна не го чета. Вампирският пък, е пародиен на места. Но, мода, какво да правим... Simple Smile

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 656
Аз имам опити за писане на ФФ, които не съм публикувала никъде. Имам око да видя, че не са достатъчно добри. Не харесвам и повечето ФФ, които съм чела. Единици са ми харесали. И до тук - никое да ми харесва повече от оригиналното произведение.


Може ли линк към темата, където се обсъжда?

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 20:38 от Янтра

Общи условия

Активация на акаунт