Неплатени здравни осигуровки

  • 6 710
  • 7
  •   1
Отговори
  • не там където искам
  • Мнения: 29
Здравейте,мами.Имам следното питане- в момента съм безработна,не съм на борсата и съответно имам неплатени здравни осигуровки от септември до сега включително.Вмомента разполагам с известна сума пари и съм решила да си платя всички натрупани осигуровки.Четох за декларация №7,но нещо не ми стана съвсем ясно- тя се подава само за дължими осигуровки за тази година ,или трябва в нея да впиша и тези от 2009.Също така прочетох и за солидна глаба - наистина ли могат да ме глобят ,че съм закъсняла с плащането?И последно- в момента живея в Горна Оряховица,а трябва да платя в разград,по постоянен адрес,така ли е.Ако е така мога да платя по пощата или чрез банков превод,тогава как подавам тази деклараця №7.Съжалявам ,че стана толкова дълго,но наистина щесе радвам ако някой ми разясни нещата.

# 1
Здравейте,мами.Имам следното питане- в момента съм безработна,не съм на борсата и съответно имам неплатени здравни осигуровки от септември до сега включително.Вмомента разполагам с известна сума пари и съм решила да си платя всички натрупани осигуровки.Четох за декларация №7,но нещо не ми стана съвсем ясно- тя се подава само за дължими осигуровки за тази година ,или трябва в нея да впиша и тези от 2009.Също така прочетох и за солидна глаба - наистина ли могат да ме глобят ,че съм закъсняла с плащането?И последно- в момента живея в Горна Оряховица,а трябва да платя в разград,по постоянен адрес,така ли е.Ако е така мога да платя по пощата или чрез банков превод,тогава как подавам тази деклараця №7.Съжалявам ,че стана толкова дълго,но наистина щесе радвам ако някой ми разясни нещата.                                                                                                                                                      здравей-и аз съм безработна,но си плащам здр.осигуровки през голям период от време-нещо подобно на твоя случай-и си ги плащам в друго населено място,а не това по лична карта-така че мисля че няма да е проблем това.Относно глобата-мен не ме глобиха.Освен това съм питала в НАП за това как могат да се плащат тези осигуровки,защото реално може да не мога всеки път да ги плащам все там-нап и ми отговориха че могат да се плащат в всяка една банка с съответния превод ,който вземат.Това е от мен-дано някой ,по-компетентен те посъветва повече!

# 2
  • Мнения: 53
Декларация образец 7 се подава от неработещи и неучещи - тези, които сами са длъжни да внасят осигурителни вноски. Срокът за подаване, за тези които са без работа от предишни години е 30 юни. Беше удължен. В нея попълвате датата, от която е възникнало задължение сами да внасяте осигурителните вноски/примерно 01, месецът след като са ви съкратили и годината/.

http://portal.nap.bg/nap_search?p_reference_path=180528_NAP_EXT_ … CONTENT_492699146

От тук може да се разпечата. Изпраща се до НАП по постоянен адрес.

https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,11,rep.HealthCalc.home от тук можете да изчислите какво дължите за невнесените осигуровки. Безработните се осигуряват по чл. 40 ал. 5 и мин.осигурителен доход. Справката дава и кода на осигуряването 560405. Лихви не внасяйте. Ако имате финансови затруднения бихте могли да внесете липсващите месеци минус  два. Ще ви върнат осигурителните права, но трябва да сте редовни занапред.

Внасяте по сметка на ТД на НАП по постоянен адрес - има ги в сайта на НАП. Таксите за превод са различни, най-ниски ще са в банката където е сметката. За София - град примерно Сибанк не взима такси за преводи към бюджета от физически лица.

С глобите не бързат - не се притеснявайте.

Последна редакция: нд, 14 мар 2010, 19:21 от mozza

# 3
  • не там където искам
  • Мнения: 29
Благодаря ви момичета.

# 4
  • Мнения: 67
момичета и аз имам същия проблем - бях на работа до юни 2009 и след това заминах на бригада за 5 месеца за които естествено не съм внасяла осигуровки. След това края на октомври се прибрах и се записах на бюрото за безработна като ме осигуряват там на минималната. На 15 февруари започнах работа и се отписах а тука ме осигуряват на 291 лв. и хоп Shocked бременна съм!!!!!!!!! и сега се започнаха едни - да си вдигна ли осигуровките.......какво да направя за прословутото майчинство!!!!!
И за това искам да ви питам - при такъв случаи какви осигуровки трябва да внеса - само здравни или социални защото за майчинсто се гледа 12 месеца назад т.е. от август 2009 до септември 2010 (термина ми е на 17.10) а аз за тога нямам никави и съм с прекъснати права..... между другото преди това имам над 3 год трудов стаж.......та незнам какво да правя???????

# 5
  • Мнения: 3 621
Здравните трябва да си ги платиш, за да си възстановиш правата. Имаш достатъчно трудов стаж, за да получаваш майчинство.

# 6
# 7
  • Мнения: 2
здравейте!майчинството ми изтича през юли2010,но за 2год. веднъж не си взех парите навреме!знам че когато работодателя ми плати осигуровките(за които има срок,мисля до 15 число на всеки месец) до седмица долу горе ми изплащат майчинството,но те си ги плащат когато искат!още не съм си получила за МАРТ месец парите!към кого да се обърна да подам сигнал,можете ли да ми кажете?и ще има ли ефект изобщо?две години ги търпях,но сега ще им пратя проверка! #2gunfire БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

Общи условия

Активация на акаунт