Берлин - съвети, препоръки

  • 9 435
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 747
Нищо не знам за града. Някой запознат, дали може да ми препоръча нещо като 'топ 10' места за посещение - най- интересни, вълнуващи, забавни, исторически, красиви?  Всъщност, нямам и ищах за тоя град, а може би греша. Надъхайте ме, разкажете ми колко е красиво и впечатляващо! За ритъма на града, за атмосферата, духа му.  Някак, не го слагам на равно с Рим, Париж, Лондон, Истанбул.........  Thinking

# 1
  • Мнения: 2 575
Pina - и аз не го слагам редом до Париж и Лондон ( Истанбул не ми е хич в класацията Wink ), но определено и Берлин е един заслужаващ внимание град.
В общи линии изключително много харесвам атмосферата по широката Kurfurstendamm, където осве хиляди магазини, МОЛ-ове и заведения има Зеленина и много туристи. Не мога да ти кажа топ 10, но едно е сигурно - Райхстагът, Чекпойнт Чарли, Бранденбургската врата и целият район наоколо си заслужават.
Останах впечатлена и от изключително приятният Зоопарк на Берлин - чист, подреден, зелен и разнообразен.
Александерплац ( изобщо бившата източна част) изобщо не ме влече  - последните пъти все някакви сериозни ремонти течаха там.
Фридрихщрасе и заведенията край реката също са приятни, но ако ходиш на студ едва ли  newsm78
На прима виста - това от мен  Laughing

А, на кулата така и не се качих ( поне 4 пъти съм ходила , но нямам голям мерак за там, въпреки че предполагам чудесни кадри ще станат от високо) - все имаше доста народ да чака, както и на Райхстага  Simple Smile

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Мда, ако успееш да изтърпиш опашките и да влезеш в ТВ Кулата и в Райхстага, няма да сгрешиш. Една разходка с корабче също си заслужава.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 222
Museumsinsel - островът с музеите Пергамон, Бодемузеум, стария музей.
Дворецът Сан-Суси в Потсдам /на около 30 км от Берлин/
Има какво да се види в града, но не може да се сравнява с Париж и Лондон.

# 4
  • Мнения: 119
И с Истанбул не може да се сравнява , но като всяко място което човек посещава за пръв път има доста интересни неща.
Общо взето може би една от най-безинтересните западноевропейски столици спрямо Париж , Лондон , Рим , Мадрид, Амстердам , Стокхолм ,Копенхаген...
Причината е , че на практика през войната градът е унищожен на 90 % и нищо старо не е останало.
Модерни сгради , улици , магазини...
Другите неща са ти ги казали.
Клубния живот обаче е пословичен и през  уикенда е пълно с млади хора от цяла Европа , които идват именно заради партито. Simple Smile
При това доста евтино спрямо Париж или Лондон ..

Последна редакция: нд, 14 мар 2010, 23:11 от mallkata

# 5
  • Мнения: 11 747
Аз с Париж и Лондон сравнявам само от снимки и телевизионни познания  Simple Smile реално мога да съпоставя само с Рим и Истанбул.

- Тъй, може ли да ми кажете каква е цената на разходка с корабче по реката (за лятото се гласим) и красиво ли е?
- Може ли да ми кажете от сорта на колко време се чака опашка пред Телевизионната кула (че това беше първото, което ме заинтригува в този град) и опашката пред Райхстага (а вътре какво се гледа? Зали или има някакви музейни екзпозиции?), че аз опашки съм чакала пред Ватикан и не ме уплаши, та ако е от този сорт (чакахме най- много 40мин, струва ми се...)
- Какви са цените на входовете на Телевизионната кула и на Райхстага?
- В кой музей се намира бюстът на Нефертити и портата на Ищар от Вавилон? Че това ми се гледа.

Източната част ми звучи като да се разхождам из български панелен комплекс (ох, не знам защо така го подценявам този град...). В клубния живот няма да се впуснем, предполагам.
А, 4 дни дали биха били достатъчни да видим което е най- интересно и то сравнително спокойно, с бавно темпо?


- До Потсдам има ли удобен и на често транспорт? Каква е цената на билета? Какава е цената на двореца?
- Какво има на Чекпойнт Чарли?


Ако ми пишете наименования директно на немски, копирам ги директно в гугъл и гледам снимки и там каквото намеря - благодаря! Simple Smile

Последна редакция: пн, 15 мар 2010, 09:04 от pina

# 6
  • София
  • Мнения: 4 222
Ето тук има много информация - http://www.berlin.de/international/museums/index.en.php

# 7
  • Мнения: 11 747
О, и Мадам Тюсо ли има в Берлин? Не бях чувала. Бих се снимала с Хитлер и Айнщайн!  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 119
Да има Мадам Тюсо , но и там има опашка  Simple Smile.
Пред кулата не знам , защото съм се качвала преди доста години , но за Райхстага се чака час и половина до три часа.
Куполът обаче си заслужава !

# 9
  • Мнения: 11 747
А, има ли дни, в които хората са по- малко или определени часове, в които не е толкова натоварено. За всичките места питам, ако искаме да избегнем опашките - дали предиобяд или следобяд или някой ден от седмицата да няма много хора?

# 10
  • Мнения: 7 605
Общо взето може би една от най-безинтересните западноевропейски столици

Това говори за това, колко "добре" познаваш града  Rolling Eyes

Пина, 4 дена са окей. До Потсдам има удобен транспорт със З-Бан S-Bahn (като метро, но над земята). Там освен замъка Сан Суси Sans Souci, е интерсен и холандския квартал (Holländisches Viertel).
Разхода с лодка непременно! Берлин има повече мостове отколкото Венеция  Wink http://www.sternundkreis.de/de/SundK/Startseite/K101.htm  това е една компания, там можеш да видиш примерни маршрути и цени.
За теб и Египетския Музей Ägyptisches Museum ще е интересен  Wink, иначе островът на музеите Museumsinsel, Пергамонмузеум Pergamonmuseum.
Замък Шарлотенбург (Schloss Charlottenburg) също е хубав.
Новата архитектура на Потсдамер Платц/Сони Център  (Potsdamer Platz/Sony Center). Там е и Блу Мен Груп http://www.stage-entertainment.de/musicals/blue-man-group-berlin … group-berlin.html  което горещо препоръчвам!
В източната част не всичко е панелни блокове. Разходи се в Пренцлауер Берг (Prenzlauer Berg) и спец. Хакеше Хьофе (Hackesche Höfe)!
Райхстаг Reichstag, Бранденбургската Врата Brandenburger Tor, Колоната на Свободата Siegessäule, Чекпойнт Чарли Checkpoint Charlie (бивш граничен пункт, само за чужденци - там има музей на стената, близо е до българското посолство  Laughing ), Николайфиртел Nikolaiviertel, двата зоопарка (Zoo & Tierpark) и аквариума Aquarium, и СийЛайф SeaLife има......има страшно много, което може да се види!
Има много, най-различни ресторанти, ще споменавам само един, който е наистина различен: http://www.unsicht-bar-berlin.de/unsicht-bar-berlin-v2/en/html/home_1_idea.html  - в ресторанта е напълно тъмно, все едно си сляп.

Атмосферата на града - млада, динамична, мултикултурна.

Питай ако те интересува друго   bouquet

# 11
  • Мнения: 2 575
А, има ли дни, в които хората са по- малко или определени часове, в които не е толкова натоварено. За всичките места питам, ако искаме да избегнем опашките - дали предиобяд или следобяд или някой ден от седмицата да няма много хора?

не знам дали има - факт е ,че много обичаме с мъжа ми да се повозим на двуетажните автобуси 100 или 200 от Zoologiche garden до Бранденбургаската врата и когато сме минавали край Райхстага късно вечер се е виждала все още навалица по стълбите и в купола.
Особено силно въздействие върху мен има стената с некролози и паметни плочи срещу Райхстага на последно направилите неуспешен опит за преминаване през стената.....................има толкова младежи и е толкова тъжно. Само ако са знаели, че месец-два след това стената ще рухне е нямало да изгубят живота си Sad

# 12
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Най-модерната дестинация за 2010  Wink Сега хората (пътешестващите  Wink ) не се вълнуват толкова от Лондон и от Париж, колкото от Берлин  Peace

# 13
  • Мнения: 11 747
Много ви благодаря, момичета, че ми пишете! Няма тука тема за Берлин и не знаех дали някой ще откликне. Надявах се на Татяна, ама не нзаех дали живее в Берлин и дали е запозната  Simple Smile

Значи, аз как можах още от начало да забравя зоологическата градина - ние и двамата сме супер любители на животните. Дано да е голяма и хубава. Там колко е билета?  никой не ми казва цени!  Simple Smile Там поне дано да няма опашка......

Татяна, много благодаря, сега повечко време ще ми трябва да пруча това, което си ми написала.

Апропо, от София има евтини билети, може и на друг да му се доходи.... 50евро с таксите в едната посока.

# 14
  • Мнения: 2 575

Значи, аз как можах още от начало да забравя зоологическата градина - ние и двамата сме супер любители на животните. Дано да е голяма и хубава. Там колко е билета?  никой не ми казва цени!  Simple Smile Там поне дано да няма опашка......


Опашка грандиозна няма, но никак не помня цени......соррии Confused ама никак newsm78
Имаше варианти на комбинация с аквариума и само Зоо-то. Ние се спряхме на второто - много се изкефих на Пандата  Wink

Общи условия

Активация на акаунт