...и да си прегледате зъбите!!!

  • 1 822
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Като горда притежателка на 7 (!!!) кариеса, да ви подсетя да си прегледате зъбите. Калцият се извлича от организма основно през бременността, но все пак част отива и през кърменето.
Оглеждайте зъбите основно за бели петна (признак за липса на калций на даденото място), от които по-късно може да се развие кариес. Не пропускайте да огледате добре зъбите в основата за бяла ивица или петна.

За мой срам аз знаех за някои от кариесите от преди, но не се погрижих навреме, а междувременно са се появили и нови  #Cussing out
Понеже млечните продукти в диетата ми се явяват само по време на сутрешното кафе, смесени с него, си взех сусамов тахан, да го смесвам с мед и да го ям...мамка им и зъби!

# 1
  • Мнения: 5 255
Да, наистина трябва да се полагат грижи за зъбите  Peace и то навреме.
Миналата седмица приключих с посещенията при зъболекарката.
Бях се сдобила с 5 кариеса. По нейни думи точки, но все пак кариеси.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Бях се сдобила с 5 кариеса. По нейни думи точки, но все пак кариеси.
Е, от моите 7 само 1 е по-сериозен, другите са повърхностни, но пак ме е яд...преди бременността имах почти безупречни зъби. Гррр.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 686
бих добавила: И да ги оправяте навреме, щото няма връщане назад, може по-лошо да стане.

На мен пък по време на бременността ми падна една огрооомна пломба на горен заден зъб, която сигурно ми беше от трети клас. Зъболекарката си игра да я прави 2 часа и в мига, в който излязох от кабинета пломбата падна.

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Опааааа - още един минус за кърменето!  Mr. Green

След бременността със сина ми и 6-седмичното ни кърмене имах 5 кариеса (при нито една пломба преди това). След тази бременност и почти 8-месечно кърмене нямам нито един нов кариес (миналата седмица бях на зъболекар), но имам възпаление на венците и оголване на зъбните шийки, което зъболекарката ми твърди, че е от кърменето (на хормонална основа).

Бу, давай да ги отбиваме вече тия смукала. Изпиха ни младостта и красотата, ей!  Rolling Eyes Mr. Green

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Зъх, както сама казваш (от цитата със сина ти), е виновна бременността, пусто и върло (а не кърменето). А при мен - донякъде и немарливостта, че не ги оправих по-рано...Ма пак ще бременея, живот и здраве...и така - до кастанети  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 3 550
................., което зъболекарката ми твърди, че е от кърменето (на хормонална основа).
Тя каза ли ти кои хормони допринасят за възпалението на венците и оголването на зъбните шийки?  newsm78

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Пародонтозата е до голяма степен наследствена и надали се влияе от кърменето, при положение, че толкова много мъже страдат от нея. Баща ми е с пародонтоза, мъжът ми - с начален стадий. Баба ми от десетилетия не кърми, но от няколко години също страда от оголени венци. А, и животните също страдат...мъжкия пинчер на свеки вече не може да дъвче твърди храни...и даже не е кърмил Simple Smile
За разлика от кариеса, който може да се оправи и пломбира, пародонтозата само може да се забавя с медикаменти (за напреднал стадий се слагат специални инжекции и лекарства) и да се предодвратява донякъде със специалните пасти, стягащи венците, но като цяло е необратима. Имайте предвид (за в бъдеще), че пушенето, което действа свиващо на кръвоносните съдове, също помага за пародонтозата, защото венците не се оросяват добре и...т.н.

# 8
  • Мнения: 1 722
Кви пет лева, бе хора? За какви 2-3 кариеса говорите, аз съм направо за чене, поне 15 от зъбите ми са за обработка /обаче пуст страх, няма да ида/. През бременността почнаха да ми падат пломби от ученическите години и ги зарязах, щото бях бременна, щото родих, щото кърмя - видите ли колко съм заета. Абе направо ще ида един ден и ще ги сменям всичките.

# 9
  • Мнения: 7 837
Ох, кофти тема  Confused
Искрено се надявам да не ми се наложи скоро да ходя тук  Confused

# 10
  • Мнения: 1 896
Да не се самоурочасам, ама от няколко години не са ми излизали никакви нови кариеси. През бременността също имах деминерализационни петна - тези белите, но зъболекарят каза, че не е задължително да станат на кариеси. Три месеца след като родих, отидох със страх да ме прегледат и хей хоп - все още нито един кариес. Тези дни си мисля да отида пак, дано да не е много по-зле положението.   Praynig

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Aууу, колко актуална и болна тема Sad
Преди 3 дни ми извадиха един мъдрец, който си чакаше реда още от бременността ми, но аз все отлагах ли отлагах.
За пръв път ми се случва такова нещо и честно казано мислех си, че е по-лека процедурата. А то - първо се оказа че е с разнопосочни корени и ваденето му бая озори стоматоложката, на другия ден бях с Т 38,5 и се чувствах като изпран парцал. Вчера и днес пък ме боли ужасно главата... их, пусти зъби:bad-words:

За кариесите няма да казвам колко са ми в устата, че малко ме е срам, а при прегледа онзи ден се оказа, че две от трите пломби, които ми бяха направени през 3-я месец от бременността с Алекс (т.е. преди 3 год.) вече са за смяна, защото пустия му зъбар ми ги направил не фотополимери, а химиополимери, а те не били толкова трайни #2gunfire

При мен обаче причината изобщо не е в липсата на калции, защото си удрям по литър прясно мляко през ден, а сиренето го ям вместо хляб. Моя проблем идва от пристрастяването ми към сладко и шоколад.
Ма**а му, защо има програми за алколици, наркомани, че дажи и пушачи, но не и за такива като мен Cry

# 12
  • Мнения: 3 926
А, и животните също страдат...мъжкия пинчер на свеки вече не може да дъвче твърди храни...и даже не е кърмил Simple Smile
Да, ама знаеш ли до каква възраст е бил на изключително кърмене Mr. Green Joy
По темата - ами и аз трябва да ида да зяпна, ма то никакво време нямам Confused Като чета трябва да се организирам в най-близко време newsm78

# 13
  • Мнения: 3 818
Възпалението на венците по време на бременност може да се предизвика от високите нива на прогестерон. Това обаче се случва при около 15% от бременните, останалите случаи са вследствие на недостатъчно четкани зъби Wink

А тютюнопушенето е бич за всеки пародонтозно болен и защото катраните улесняват натрупването на зъбен камък.

А пък аз хич няма да си признавам колко кариеса имам, дето още от бременността си ги нося, щот ме е срам Embarassed Зъболекарят ми вкъщи и аз пак се правя на разсеяна Embarassed

# 14
  • Мнения: 2 529
Айде малко лъч в тъмнината Wink

Лятото преди да забременея си извадих четирите мъдреца, защото пусто имам малка челюст, а едрички зъби и нямах просто място за всички Laughing (затова са ми и кривички предните, ама това ми е чара Embarassed). Та покрай ваденето пооправих каквото имах и след 9 месеца бременност и 10 и 1/2 кърмене познайте - нито един кариес newsm44 Даже зъболекарката ми ми каза, че може да са ми криви, но затова пък здрави и бели, което била много рядко срещана комбинация, а и още каза, че при мен кариесът работи много дълго - 3-4 години, преди да стане нещо по-сериозно. Невероятно, но факт, а майка ми, баща ми и сестра ми имат лоши зъби...
Все пак аз ходя редовно на профилактика де, не съм оставила нещата на произвола Wink

# 15
  • Мнения: 5 228
Aууу, колко актуална и болна тема Sad
Преди 3 дни ми извадиха един мъдрец,

Аууу, Джейд, недей така, и мен това ме чака скоро. Един растящ мъдрец ми прави проблеми през месец-два и зъболекарят ми вече му се е заканил  #Cussing out. Той ми обясни, че от "лакто-хормоните" (каквото и да означава това)  нещо ставало с лигавиците (кой да ти слуша и помни на зъболекарския стол какво беше точно). Та така. А за кариесите - и аз имам няколко, трябва наистина да се заема с това, колкото и да ми е неприятно.

# 16
  • Мнения: 8 459
За зъби не искам да говоря, Mr. GreenТо ако бяха само кариесите Embarassed Embarassed Embarassed.Все пак мерси за подсещането-от известно време ходех редовно на прегледи,но откакто съм родила за мой срам ,не съм. Laughing

# 17
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Възпалението на венците по време на бременност може да се предизвика от високите нива на прогестерон. Това обаче се случва при около 15% от бременните, останалите случаи са вследствие на недостатъчно четкани зъби Wink

Една поправка - причината е най-вече в ПРЕКАЛЕНО четкани зъби, а не в НЕДОСТАТЪЧНО такова!  Wink

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Както винаги поръчват по Хамериканските филми "don't forget to FLOSS!" - нещо, което аз честно си казвам, че все още не правя...но май и това ще се промени и ще почна като майка ми да оставям следи от конци за зъби по цялата къща (уж все ги хвърля, пък където и да се облегне човек, му се лепне някой използван конец).

# 19
  • Мнения: 3 818
Една поправка - причината е най-вече в ПРЕКАЛЕНО четкани зъби, а не в НЕДОСТАТЪЧНО такова!  Wink

Аа, Зъхи, мани я ти тая приказка с прекаленото четкане, тия се единици Wink. Обикновено става дума за таквози натрупване на плака, зъбен камък и други подобни, че не възпалени венци, крокодили ще отима в устата  Laughing

# 20
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз съм от късметлийките (поне засега).С първата бременност само 2 кариеса май бях получила,а със сегашната плюс 5-6 месеца кърмене (тогава май ходих newsm78) - само един bowuu
Но подсещането не е лошо,май ни е време пак да минем на преглед - аз съм много стриктна и най-редовно ръчкам мъжа ми да ходим - поне 2х годишно,че неговите зъби бързо се развалят,а аз ходя обикновено за чиста съвест Grinning

# 21
  • Мнения: 7 106
Eee аз пък не мога да не се изфукам и в тази тема, че в моята уста зъболекар не е  пипал Mr. Green. Само е надзъртал и е казвал "тц-тц-тц, тук няма зъби за поправка" Laughing. Все още нямам нито една пломба или кариес, бих искала да са малко по-бели, ама айде да не ставам нагла.
Незнам кога ще свърши този рахат, но се надявам да продължи още дъълго, че е много гот да не знаеш какво се случва в зъболекарския кабинет.

п.п. Последният път когато бях на профилактичен преглед беше преди 3 седмици и си признавам, че не ходя много често, ама то е защото нямам оплаквания Blush.

# 22
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Та по повод за зъбите - моя зъболекар ми препоръча докато кърмя да вземам комбинирани витамин - калции, цинк, магнезий и съдържащи витД3 - чрез него се усвоявал  калция. Не знам дали може да навреди на бебето, но мисля да го слушам.

# 23
  • sofia
  • Мнения: 8 932
Както винаги поръчват по Хамериканските филми "don't forget to FLOSS!" -
Многоооо важно, особено, ако имаш малко разстояние между зъбите. Аз след като си ги измия вечер ги минавам с конец, що нещо изкарвам ...не е истина.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 164
Брррр, как да отида  Sick?! Пусти СТРАХ  Shocked!!! За раждането се прежалих, но за зъболекар не мога да събера смелост. А съм работила в стоматологична фирма - срам  Embarassed!

# 25
  • Мнения: 3 591
Споко бе мамете, сега като раздадът по един златен медал за кърмене до 1 клас и като го продадем и ще имаме пари за импланти - а те не се развалят  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 26
  • Мнения: 2 784
Моите зъби по принцип са проблемни, но през бременността имах само 2 кариеса, единият отпреди да забременея. Малкко ми кървяха венците, ама със Сензодин се оправих. Сега май единият ми пломбиран мъдрец е тръгнал, ако не устискам докато отбия как ще го вадим не знам...
Бу, това с мъжкия пинчер ме застреля...  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 102
А3 май водя класацията по брой кариеси придобити по време на бременноста 9 Twisted Evil

Миналата година преди да 3абременея бях на контролен преглед и всичко беше ок.
При сегашния преглед пълна катастрофа .Едномесечният  ми престой в България мина с всекидневно посещение на 3ъболекаря.Два от кариесите бяха станали пулпитни,което о3начава умъртвяване на 3ъба Cry
Наистина прегледайте се докато е време.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 603
А3 май водя класацията по брой кариеси придобити по време на бременноста 9 Twisted Evil

Миналата година преди да 3абременея бях на контролен преглед и всичко беше ок.
При сегашния преглед пълна катастрофа .Едномесечният  ми престой в България мина с всекидневно посещение на 3ъболекаря.Два от кариесите бяха станали пулпитни,което о3начава умъртвяване на 3ъба Cry
Наистина прегледайте се докато е време.


Ето къде се загуби, а те чакахме за среща Wink
Аз бях на преглед вчера и доктора каза "Отвори уста да видим какви зулуми е направил бебо с теб", прегледа ме ужасно подробно и каза "Браво, на профилактичен през март". Браво на мен и бебо Mr. Green

# 29
  • Мнения: 980
Бях на профилактичен преглед след съветите на Бу. Нямам нито един кариес Flutter
Даже ме питаха как си поддържам венците толкова добре.  Mr. Green Нямам и симптоми за липса на калции. Абе хапвам си сиренце и здраво четкам, че си 'аресвам усмивката.  Grinning
Може даже да се включа в конкурса за Мистър БГ- Мамма  Laughing

# 30
  • Мнения: 5 255
....че си 'аресвам усмивката.  Grinning
Ма ти е `Убава  Heart Eyes

Цитат
Може даже да се включа в конкурса за Мистър БГ- Мамма  Laughing

Давай смело  Peace

# 31
  • Мнения: 1 737
Аз пък си смуча таханец от първия месец след раждането - бие по усвояемост на калций и сирене, и мляко, и всичко! Само го издирвам да е от суров сусам, а не от печен.

# 32
  • Емаесесаесесапипиа
  • Мнения: 488
При мен темата сега е на дневен ред. От две седмици всеки ден ми правят по 2-3 зъба и досега са ми "пломбирали" 12, като очаквам още поне три..... имам няколко зъба с по две пломби (от пред и от зад). То вярно, че от три години не бях ходила на зъболекар (голяма съм мърла, а и обстоятелствата така се развиха), та сега ми излиза през носа... да е жив и здрав съпругът, че финансира мероприятието .... (аз се радвах, че ще спестя от адаптирано мляко, ама май за зъболечение повече ще дам...). Има моменти когато почвам да се съмнявам дали наистина са ми толкова зле зъбите или само ме човърка, за да си вземе 40те лева за пломбата Simple Smile. Абе зъболекарят ми е крив на мен !!

# 33
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Лелее, Фапуа... #Crazy
Ако кантара скоро те покаже с едно кило отгоре, да знаеш, че е от пломбите Wink

# 34
  • Мнения: 830
Хора , редовно четкане ( американците си мият зъбите след всеки шоколад , независимо по кое време на деня е изяден  , всеки уважаващ себе си американец има четка за зъби в офиса си и я ползва - след като си изяде обяда например )   , конец за зъби - непременно  , и по-честичко ултразвуково почистване - когато венците са набъбнали поради хормоните на бременността , задържат повече бактерии ,образуват се  плаки и т.н.  Добрите зъболекари си знаят работата и профилактиката  , само ние да не забравяме да ги посещаваме редовно преди , докато сме бременни и след като родим ..... 
А , да - и американците жвакат жвачки нон-стоп  Laughing

# 35
  • Мнения: 1 072
Цитат
Баба ми от десетилетия не кърми, но от няколко години също страда от оголени венци.

 Joy Joy Joy Joy Joy
Не можах да се сдържа  Joy Joy Joy

Общи условия

Активация на акаунт