Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
# 225
  • Мнения: 900
 Да,само близнаци имам 😊Реших,че нещо съм пропуснала,а пък с две нито един лев не е излишен 😂

# 226
  • Пловдив
  • Мнения: 595
Ilik123, може ли да ми посочих къде е уточнено, че помоща за близнаци до 1 годинка трябва да се вземе до 6 месеца от раждането? Навсякъде където намирам законите пише, помощ за отглеждане до първата годинка и нищо за изплащане до 6-месечна възраст.  newsm78
Мерси!  Hug

Mokka8, разбира се Simple Smile
В чл.12, ал.1, т.4 в ЗСПД (Закон за Семейните помощи за деца) е упоменато това.
А именно:

Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) (1) Правото на семейни помощи се погасява, както следва:
1. за еднократната помощ при бременност - след определения термин за раждане, а в случай на раждане преди определения термин - три месеца след раждането;
2. за еднократната помощ при раждане на дете - след навършване на тригодишна възраст от детето;
3. за еднократната помощ при осиновяване на дете - след 6 месеца от влизане в сила на съдебното решение, с което е допуснато осиновяването;
4. за еднократната помощ за отглеждане на близнаци - след навършване на 6-месечна възраст от децата;
5. за еднократната помощ за отглеждане на дете от майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение - след навършване на 6-месечна възраст от детето;
6. за еднократната помощ за ученици, записани в първи клас - след един месец от началото на учебната година;
7. за еднократната помощ за безплатно пътуване с железопътния и автобусния транспорт в страната за многодетни майки - след един месец от осъществяването на пътуването;
8. за месечните помощи за отглеждане на дете до навършване на една година - след навършване на 1-годишна възраст от детето;
9. за месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст - след завършване на средно образование от детето, но не повече от 20-годишна възраст;
10. (изм. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) за месечната помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане - след навършване на 18-годишна възраст от детето, а ако учи - до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.


Това откога е?Аз взимам 150 лв детски  newsm78
Само близначетата ли имаш?Тогава си е 150лв.Аз имам и кака и получавам горепосочената сума.Не знам как стои въпроса ако близнаците са първите , а после има още едно дете?

Детските за три деца в семейството са 130лв. общо. Разделено на 3 деца, дава 43.34лв на дете.
За близнаци, обаче, е фиксирана друга сума -150лв за двамата. Прибавяме 43.34лв за третото дете и детските на това семейство стават 193.34лв на месец!
Всички гореизброени суми не се влияят от това кое по ред раждане са близнаците  Wink
Т.е. и с по-голямо дете и близнаци, и с по-малко дете и близанци, сумата е 193.34лв на месец за тримата!

# 227
  • Мнения: 7
Здравейте мами. Имам близнаци на по 6 месеца.Получавам майчинство от социалните, а не от работодател. Знам че ще получавам до навършване на 1 година.Една жена с близнаци ми каза, че е получавала 2 год.майчинство от социала т.е.  1 год.за единия близнак,1 год.за другия близнак.Та въпроса ми е- Дали е възможно да получавам и аз 2 години или изобщо да не се надявам. Ако някой знае нещо по въпроса нека да пише. Благодаря предварително. ..

# 228
  • Бургас
  • Мнения: 39
Здравейте.искам да попитам нещо относно детските за близнаци  .С таткото нямаме брак.но сме регистрирани и живеем  на един и същ адрес.та въпросът ми е неговите доходи взимат ли се предвид при изчисляване.

# 229
  • Мнения: 793
Интересувам се има ли промяна при еднократната помощ при раждане на близнаци или не?2×600 и 2×1200лв.

# 230
  • Пловдив
  • Мнения: 595
Интересувам се има ли промяна при еднократната помощ при раждане на близнаци или не?2×600 и 2×1200лв.
Еднократната помощ за РАЖДАНЕ на близнаци, един от които е второ дете е 2х600лв.
Еднократната помощ за ОТГЛЕЖДАНЕ на близнаци до 1г , е 2х1200лв.
Първата може да се поиска до навършване 3г на близнаците.
Втората трябва да се поиска до навършване 6м. на близнаците.
Също така трябва близнаците да се отглеждат в страната!
Изплащат се от Дирекция Социално подпомагане. Това е Simple Smile

# 231
  • Мнения: 793
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.

# 232
  • Мнения: 1 165
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.
Доколкото си спомням еднократната помощ за раждане от 2*600 се плаща от общината, а не от социалните. Проверете...

# 233
  • Мнения: 793
Моя позната и обяснявали  че само 2×1200и др нямало.Тия от социалното са страшни , а може ли кодекс  или точка по този закон, някой ако е запознат да напише за да може като отиде тя да е подготвена,и без това е много притеснителна.
Доколкото си спомням еднократната помощ за раждане от 2*600 се плаща от общината, а не от социалните. Проверете...
Грешиш в соц се подават две отделни  декларации и нас искаха да ни излъжат но бяхме подготвени.Просто повдигнах темата да не би да има промяна от 2018г.От нас крадат та да дават на малцинствата нямам думи.

# 234
  • Мнения: 1 165
И мен се бяха опитали да метнат,но преди 7 години се бях подготвила и си търсех всичко до стотинка

Редакция на ключовите думи на тема



Общи условия

Активация на акаунт