не ми стига кърмата

  • 1 055
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 109
от няколко дена синчето ми си смуче много настървено умручетата след като се насуче.Всъщност той изпива всичката ми кърма и явно още е гладен newsm78.Снощи реших да се изцедя за да преценя горе долу колко изяжда.От двете гърди искарах едвам 80мл Sad.Личеше му че е гладен,защото като го изпи от шишето му подадох гърдите си но нищо не пуснаха и той почна да плаче Cry.Какво да правя?Имам НАН1 но е отворен отпреди два месеца а преди малко прочетох ,че може да се съхранява само 3 седмици след отварянето?Дали да купя адаптирано мляко?Има ли мама с моя проблем?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ти си шампион - аз никога не съм успявала да изцедя повече от 30-40мл от двете гърди общо преди  кърмене Grinning Това какво си изцедила показва единствено колко ефективно може да цедиш и няма нищо общо с действителното количество мляко в гърдите ти Grinning Бебето може да изсуче двойно и тройно на това,което ти си изцедила,от съвсем меки и изглеждащи празни гърди Grinning
След като бебето си смуче настървено юмручетата,просто предлагай гърдата в тези моменти - едва ли си ги смуче от глад,но по-добре цялото му сукане да е на гърдата - това допълнително стимулира производството на мляко.Избягвай да правиш следните грешки - да кърмиш на режим и да прекратяваш кърменията преди бебето само да се е пуснало от гърдата,дори това да означава,че ще суче час и нещо.Хубаво е да предлагаш и двете гърди на всяко кърмене - като се пусне от едната,предложи другата и сменяй така няколко пъти в течение на едно хранене - може да погледнеш и статията за компресия на гърдата в Библиотеката.
Не е добра идея да даваш добавка - това само ще даде на организма сигнал,че трябва да намали производството на мляко и често е първата крачка към отбиване.
Почивка,да спищ когато бебето спи,лактогонен чай и достатъчно течности,овесени ядки и бадеми - всичко това помага също Grinning
И още нещо - единствения достоверен признак за това дали на бебето му е достатъчно са мокрите памперси (ако не даваш вода,сок,чай и друго) - около 6 мокри памперса за 24ч означават,че всичко с кърмата ти е абсолютно наред Grinning

# 2
  • Мнения: 109
Благодаря ти за светкавичният отговор Grinning много ме зарадва и успокои.Сега почвам да си правя чайче ама от копър и анасонче,имам от лактогонния но само дето не ми спря къпмата от него (обикновен не на Хип ,защото тук в Трявна няма такъв в аптеките).

# 3
  • Русе
  • Мнения: 270
Не спирай да кърмиш и не купувай адаптирани млека. Когато кърмата не достига просто се кърми по често. Специални храни и напитки също не ти трябват. Ядките се отразяват добре на кърмата. А за да я увеличиш - водата върши чудесна работа, пийвай по-често. Успех!

# 4
  • Мнения: 2 757
И аз да се обадя. За 15 мин с помпа цедя по 130 мл и това дори не е на пълно, а слад като бебо е ял преди час примерно. С помпа така се изстисквам както бебо до сега не е успял да ме изцеди. Може би моето бебе се е омързеливило, понеже обикновено като кърмя особено в началото кърмата си тече сама и бебо само си отваря устата и гълта наготово. И като спре да тече от самосебе си май и той спира. Не знам какво точно се получва, понякога бебо спира и нервничи и си го обаяснвам по този начин. Не мога и да разбера дали си дояжда и колко изяжда при положение, че след това цедя от себе си толкова много. А не съм останала с впечатление, че имам прекалено много кърма... Може би понякога е само малко жаден... А вечер пък дори не му достига и реве докато не го дохраня с шише. Но точно тогава не съм пробвала да се помпам да видя дали наистина нямам кърма или просто го мързи да дърпа.

# 5
  • Мнения: 192
от няколко дена синчето ми си смуче много настървено умручетата след като се насуче.Всъщност той изпива всичката ми кърма и явно още е гладен newsm78.
[/quote/

Незнам дали е вярно,но четох някъде,че бебетата си смучат юмручетата,когато имат колики,а не е признак за глад.Освен това бебетата също не различавали глада от коликите и затова на тази възраст често започват да сучат настървено,а после пускат и плачат и си смучат юмручетата.
Затова не давай адаптирано,ако е от колики,пак така ще прави.

# 6
  • Мнения: 192
от няколко дена синчето ми си смуче много настървено умручетата след като се насуче.Всъщност той изпива всичката ми кърма и явно още е гладен newsm78.Снощи реших да се изцедя за да преценя горе долу колко изяжда.От двете гърди искарах едвам 80мл Sad.

Незнам дали е вярно,но четох някъде,че бебетата си смучат юмручетата,когато имат колики,а не е признак за глад.Освен това бебетата също не различавали глада от коликите и затова на тази възраст често започват да сучат настървено,а после пускат и плачат и си смучат юмручетата.
Затова не давай адаптирано,ако е от колики,пак така ще прави.
А за цеденето да ти кажа честно моето мнение е,че не е показателно.И аз така в началото уж да преценя колко мляко имам (око да види,ръка да пипне) почнах да цедя.Ама няколко пъти се случи,че беба се събуди за папане по-рано отколкото съм очаквала.И аз се шашкам щото си мисля,че съм се изцедила до капка и нямам мляко в гърдите си,което да и дам да суче.Обаче се оказа,че след като я сложих усетих как млякото си потича и тя си се наяжда доволно.Извода: с помпата нищо не правиш,цедиш нещо,ама то съвсем не е всичкото мляко. Peace

Но разбирам притесненията ти и ти като всяка майка,първото което си мислиш е,че бебето ти плаче от глад и се страхуваш,че не можеш да му осигуриш достатъчно мляко.Но природата си знае работата Grinning

# 7
  • Мнения: 212
Мили мами,
оскоро чета форумите в този сайт. Аз самата станах майка на една малка прекрасна принцеса едва преди две седмици. Искам да споделя моето притеснение за кърмата - и на мен ми се струва, че е малко, освен това ми се вижда прекалено водниста. Навсякъде чета, че тази е преходна, че след нея идва "Зрялата кърма", но вече не знам докога мога да чакам. На всичкото отгоре гърдите ми са доста големи (сега - направо са станали огромни), а зърната ми явно са неудобни за сукане... Бебчо просто не иска да засуче сериозно от тях  Sad Мъчи се по половин час и повече, засуква три-четири пъти, после плюе, мръщи се и плаче. Наложи се да давам в добавка адаптирано мляко, защото тя започна да се буди през час, час и половина с рев за ядене. Сега се цедя и давам от шишето, допълнително правя и по малко добавка... Но понеже съм упорита, все още не се отказвам от гърдите - винаги първо я слагам на тях и чак като се измори и изнерви давам шишето. Колкото до цеденето - на веднъж не мога да изцедя повече от 50-60г и то в най-добрия случай. На едната гърда имам бучка от запушени каналчета, която страшно ме дразни, защото трябва постоянно да я масажирам и загрявам... Пък и цеденето ми отнема страшно много време - поне по 30-40 мин. всеки пък - за мижавите грамчета  Cry Много ми се иска да я кърмя и да не давам изкуствени млека, но ако се наложи, ще го приема... Може би и притесненията ми се отразяват на кърмата, въпреки, че се старая да не изпадам в негативни настроения, не знам. Всичко ми е толкова ново и объркано, въпреки че изчетох тонове литература... Тук наистина намирам много полезни съвети и отговори на мои въпроси, които ме успокояват. Благодаря ви!

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не се притеснявай,Миринда - всички в началото се шашкаме и се чудим кое как да направим,стига ли млякото и т.н. - всяка мама минава през тези притеснения Grinning Чудесно правиш,че слагаш бебето на гърда на всяко хранене и че вече си започнала да проучваш форума - ще намериш много инфо и ще получиш много подкрепа от момичетата.
Ще се опитам накратко да ти кажа на кои неща да обърнеш повече внимание,за да се справите лесно с първоначалните трудности.
Цитат
и на мен ми се струва, че е малко, освен това ми се вижда прекалено водниста. Навсякъде чета, че тази е преходна, че след нея идва "Зрялата кърма", но вече не знам докога мога да чакам.
И преходното мляко,и зрялата кърма са много различни от коластрата - коластрата е гъста и прилича на сметана,а преходната и зрялата кърма имат синкаво-воднист цвят - това е нормалния им цвят и така трябва да изглежда млякото Grinning По-надолу споменаваш,че се цедиш и изцеждаш малко количество - така че най-вероятно изобщо не успяваш да изцедиш задното мляко,а само предното,което може да е съвсем прозрачно или с цвят на фанта лимон - то служи само за утоляване на жаждата на бебето,а когато бебето суче на гърдата,се отделя и задното мляко,което е богато на мазнини и го засища - затова е важно бебето да е на гърдата и да седи там достатъчно дълго,че да може да си получи калоричното мляко.
Цитат
На всичкото отгоре гърдите ми са доста големи (сега - направо са станали огромни), а зърната ми явно са неудобни за сукане... Бебчо просто не иска да засуче сериозно от тях   Мъчи се по половин час и повече, засуква три-четири пъти, после плюе, мръщи се и плаче.
За да се справиш с този проблем,може да опиташ да изцедиш преди кърмене малко мляко,за да може гърдите да омекнат и на бебето да му е по-лесно да засуче.Така и млякото ще е потекло вече,няма да дърпа на празен ход - и ще го прилъжеш да суче по-дълго.Като се дръпне от едната гърда,веднага предложи втората,откъдето млякото тече още силно - и така можеш да редуваш няколко пъти.
Цитат
тя започна да се буди през час, час и половина с рев за ядене
Точно така трябва да е - бебето трябва да суче много често първите дни и седмици,за да стимулира гърдатада произвежда повече мляко.Това не значи,че млякото не стига - просто стомахчето му е много мъничко,колкото юмручето му и не побира голямо количество,а и кърмата се усвоява почти двойно по-бързо от адаптираното мляко,защото цялата храносмилателна система на бебето е пригодена за кърма,а не за краве мляко.Така че в случая просто ставаш жертва на разпространената заблуда,че ако не издържа 3ч между храненията,значи кърмата ти не стига.Това просто не е вярно.При положение,че успяваш да изцедиш 50-60мл,значи имаш предостатъчно мляко на този етап - това количество е съвсем достатъчно за бебето.А оптималния брой хранения за вашата възраст е поне 8,а още по-добре 10 или 12 - т.е. на всеки 2ч,броени от началото на едното кърмене до началото на другото.Т.е. - ще има много малък интервал,в който не кърмиш,предвид че бебетата обичат дълго да седят на гърдата.Всичко това е нормално и не продължава дълго - постепенно бебето се научава да суче и гърдите ти се нагаждат - зор е първите 6 седмици обикновено Grinning
Показател за достатъчно мляко са само и единствено мокрите памперси - ако имате около 6 мокри памперса и ака поне 2х дневно,всичко е наред с количеството кърма.Но за да се ориентираш,не трябва да даваш никакви допълнителни течности (иначе пак ще има мокри памперси,ама от вода или чай,не от мляко) - те само заемат място в коремчето и убиват апетита на бебето за сучене.Даването на шише може да ви докара и други проблеми - бебето съвсем да откаже гърдата,защото от шише се суче по различен начин.Така че е хубаво да ги знаеш тези неща,за да не се объркваш Grinning
Ако имаш каквито и да е въпроси,питай - форума е за това,а и е по-лесно да избягваш проблемите,отколкото да ги оправяш Grinning

# 9
  • Мнения: 1 586
Миринда,

най-вероятно бебето не може да засуче, защото гърдите са твърде пълни и твърди. Най-добре изцеждай по малко мляко преди кърмене докато поомекне гърдата, така че бебето по-лесно да засуче по-голяма част от ареолата.

Не я гледай как изглежда кърмата. Със сигурност е най-подходящата храна за твоето бебе! Simple Smile

Смятам, че даването на добавка в твоя случай е напълно излишно. Явно имаш достатъчно кърма, след като имаш и белези на хиперлактация. Съветвам те да кърмиш бебето при всеки признак на глад (мрънкане, лапане ръчичките, търсене гърдата с уста...) и да не го махаш от гърдата докато само не я пусне. Също махни всички биберони, вода, чаеве. Всичкото сукане на бебето нека е на гърдата. Кърмата естествено ще се регулира според нуждите на бебето. Нормално е толкова малко бебе да иска да суче доста често. Следвай знаците му и ще се кърмите успешно.

За цеденето и запушените канали. Цеди се само колкото да облекчиш напрежението в гърдите, ако ти стане много некомфортно, а бебето спи или не иска да суче в момента. Очевидно при теб кърмата още не се е регулирала и имаш хиперлактация. Излишното цедене до капка също е фактор за утежняване положението и запушване на канали. Гърдата със запушения канал я масажирай и цеди често сега докато се оправи положението и после постепенно намали и спри цеденето и на нея. За профилактика на запушванията може да вземаш и лецитин - 3-4 пъти по 1000мг на ден докато се разнесе запушения канал и по 1000мг дневно известно време след това за превенция на евентуални нови запушвания.

Приятно опознаване с бебето!
Успех!

П.С. Ей, хедра, много си бърза Simple Smile Ама няма да си редактирам мнението, дори и да се повтаряме Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 976
Ти си шампион - аз никога не съм успявала да изцедя повече от 30-40мл от двете гърди общо преди  кърмене Grinning
hedra! Така ме успокои с тези 30-40 мл  Grinning, защото и аз мога да изцедя само толкова и то с помпа. Някъде тайно и от самата себе си се притеснявам дали пък неми е малко кърмата, но засега не се поддавам на тези обезпокоителни мисли. Имам обаче един проблем. вече два пъти ми се случва Марти да не иска да суче. Реве страховито, но не ще и не ще. Накрая заспива от умора от плач...Тази вечер пак ми се случи това чудо. Направо не знам какво да правя в такива моменти. Понеже и двата пъти се случва след като сме пътували и е сменял обстновката /случва се два дни след като сме пристигнали/ и си мисля, че преживява стрес. възможно ли е да е от това?

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хипо,най-вероятно наистина е от стреса и смяната на обстановката.В такива моменти не настоявай да суче,а гледай да го успокоиш - гушкане,люшкане,носене на ръце,занеси го на тъмно и тихо,където няма да вижда нищо наоколо и опитай да го кърмиш в движение - обикновено това много бързо ги успокоява Grinning

# 12
  • Мнения: 1 976
Мерси, hedra! Точно това направих. на тъмно и тихичко му пях. Заспа, после като се поразмърда малко и успях да го накърмя, та дори го сложих в креватчето му. но беше наистина толкова жална гледка. заспиваше и в съня си изпищяваше. Явно наистина толкова малки бебета не трябва да се местят така, но като няма кой да слуша бабите...Ама като другите баба и дядо са далече и миличките така се радваха на внучето...Днес вече си се кърми съвсем добре и съм много щастлива  Grinning

# 13
  • Мнения: 212
Hedra и Andrea$, много ви благодаря за подробната информация! Днес ще опитам да минем само на кърма и ще засека броя на храненията и на мокрите памперси. Освен това от днес пия лактогонен чай и се надявам той също да помогне. Със сигурност ще възникнат още въпроси в процеса на развитието ни  Party - вече знам към кого да се обърна!

# 14
В никакъв случай не купувай Нан на бебчо, защото много лошо ще се запече, ако си решила да го дохранваш, както се налага купи Фризолак, няма да имаш никакви проблеми. Важно е да суче детето дори и 10 гр. заради имунната защита, която дава кърмата, така че няма значение, че ще го дохранваш не е болка за умиране. baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт