Цьолиакия-тема 5

  • 50 047
  • 735
  •   1
Отговори
  • Мнения: 743
Добре дошли в новата темичка!
Пожелавам ви  само добри новини и здрави и щастливи деца!

Ето линк към старите теми:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=301056.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=337998.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358594.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=429164.0

Координати на лекари:

гр. София
Д-р Пантелеева
Клиника по детска гастроентерология на бул. Иван Гешов 11
тел. 02/8154326; 8154312
мобилен тел. 0888 258696
Мед. Център "Св. Пантелеймон"
тел. 02/ 951 51 62; 954 95 88; 9521 841

гр. Варна
Д-р Георгиева
Университетска болница "Св. Марина"
сл.тел 052/ 302 851/ 360
мобилен тел. 0899 074 268
частен кабинет на улица "Ген.Гурко" 28(до Окръжна болница).
тел.052/ 611116


Важни линкове:
http://glutenfree-bg.blogspot.com/
http://gastroenterology.freeservers.com/
http://www.puls.bg/news/news_1550.html
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=10129.0
http://www.dietbg.com/shop/_celiakia/index.php?header=2_1&body=2_2
http://maps.google.bg/maps/ms?hl=bg&ie=UTF8&vps=5&js … 88bbe38fa40362e27
Задължително направете тест за глутен при наличие на няколко от следните  симптоми: подут корем, мазни шуплести бледожълти изпражнения, отслабване на кг, анемия, рахит, спиране на детето да ходи, депресия.


КЪРМЕТЕ МАКСИМАЛНО ДЪЛГО! ЗАХРАНВАЙТЕ С ГЛУТЕН СЛЕД 8-МИЯ МЕСЕЦ! Глутен съдържат пшеницата, ечемика, овеса и ръжта.
НЕ ДАВАЙТЕ И ОВЕСЕНИ ЯДКИ И ВОДАТА ОТ ТЯХ, често педиатрите я дават на бебета още във втория месец!
При захранване с глутен е важно да се започне с малки количества и те да се увеличават много бавно. Веднъж въведен, глутенът трябва да се предлага всеки ден, за да може да се получи натрупване и да се види има ли реакция. Важното е да не се пропуска няколко дни да не се дава глутен. За съжаление реакцията може да се появи след месеци. Според нови изследвания ако се захрани с глутен твърде късно, децата премат по-големи количества храна и съответно приемат по-големи количества глутен. Това може да отключи непоносимост. Затова е важно количеството да се увеличава много бавно, а не както при въвеждането на другите храни в рамките на седмица.
Най-лесно се усвоява глутенът от овеса и е хубаво именно той да първата глутенова храна. Много добра е схемата на въвеждане първо на овес,  след това ръж, ечемик и накрая пшеница.

Бистра Здравкова-представител на Асоцияцията
0899314834
bistra.s@abv.bg

Глутен има в житото,ечемикът,ръжта,овесът,черният(императорски)ориз,и техните производни.

Глутен няма в царевицата,оризът,просото,киноа,соя,елда,амарант,кестен,бобовите култури.Но винаги ги чистете,възможно е да има житни зърна.

Глутен има в пакетираните следки,соленки,торти,зрънчовци,бонбони,шоколади,сладоледи,конфитюри,лютеници,сосове,кетчупи...
има в соевият сос
има в горчицата
има в осолените печени ядки
има в купешката пудра захар
има в купешката кайма,кебапчета,кюфтета,наденици...
има в купешките сокове,освен тези с отметка без глутен
има в маята на кубчета

Храни,в които има или е възможно да има глутен.
възможно е да има в оцетът
възможно е да има в купешките подправки-червен пипер,черен и бял смлян пипер,мерудии,фиксовете...
възможно е да има в купешките сушените плодове
възможно е да има в царевичният гриз,брашно,нишесте,понякога се мелят на същата лента след смилане на жито
възможно е да има в лекарствените таблетки,сиропи...
възможно е да има в пастата за зъби,дори и във водата за джабурене
възможно е да има в меда
възможно е да има в нишестета ,кремовете,дори и да са царевични
възможно е да има в бакпулвера
възможно е купеното опечено пиле на грил,да е намазано със соев сос,или друга подправка,съдържаща глутен
възможно е да има в какаото
възможно е да има в млякото,сиренето,кашкавала
възможно е да има в саламите,колбасите,шунката,филетата...

Малцът е производно на ечемикът,избягвайте продукти с малц,или с екстракт от малц.
Няма кренвирши,които не съдържат глутен.
Няма купешка кайма,която не съдържа глутен.
Ако имате възможност,купувайте домашно прясно мляко от сигурен източник и си правете кисело,като първата купешка закваска,не трябва да е с масленост по-ниска от 3,6%.Варете млякото 10-тина минути.
Не купувайте готова кайма,вземете си месо и искайте да го смелят пред вас или си го смелете у дома.
Ксантан гума е безглутенова съставка,която замества в печивата глутенът,който прави тестото еластично.
Можете да си поръчате на този телефон-02 / 9718031
Дори и в съдържанието на продукт да няма глутеносъдържащо брашно или нишесте,не го купувайте ако няма отметка "без глутен".,възможно е да има в консервантите,стабилизаторите или оцветителите.
Ако пише само нишесте,не можете да сте сигурни какво точно е то.

По-светлите продукти можете да пробвате за наличие на нишесте,като капнете йод върху малко парченце.Ако йодът запази цвета си,то значи че нишесте няма.Ако полилявее(посинее),то значи чи нишесте има,но дали то е безопасното оризово,царевично или картофено,не можете да знаете.Нишестето може да е и пшенично,затова не може да рискувате.Йодът показва наличието на нишесте,но той реагира еднакво при всякакъв вид нишесте.

Няколко съвета при спазване на безглутенова диета:
Измивайте си винаги ръцете си,ако ще храните детето си,а преди това сте пипали пшеничен или друг глутеносъдържащ хляб!Диетата се спазва на мулекулно ниво,така че дори тези минимални количества може да вредят.
Не правете пшеничен хляб в хлебопекарна,в която приготвяте безглутенов!
Не режете безглутенов хляб с нож,с който преди това сте рязали пшеничен,или друг глутеносъдържащ!
Измивайте старателно приборите и съдовете!
Не бъркайте в солта с лъжица,с която преди това сте бъркали в пшенично брашно!
Не пържете безглутенова храна в олио,ако преди това в него сте приготвяли глутенова!
Избягвайте да целувате детето си по устичката,ако преди това сте се хранили,и не сте си измили устата!
Запознайте с проблема близките и приятелите си,за да не предлагат на детето ви нещо забранено!
Носете винаги в себе си безглутенови бисквитки,солети,плод или сурови ядки,така че срещайки по време на разходка ядящо дете,да има какво да дадете на своето,така че да не иска от храната другото!

Винаги,при започването на безглутенова диета,трябва да се спазва и безлактозна такава.Ако детето ви е малко и пие още АМ,трябва да преминете на безлактозно  АМ ALL 110 1-2 месеца,после постепенно минете на Nutrilon low lactose 1-2 месеца,след това Nutrilon 1,Nutrilon 2,Nutrilon 3,всяко по 1-2 кутии,или друго АМ,например Nestle.Между Nutrilon 2 и 3,можете да опитате да захраните и с кисело мляко 2%.В купешките нискомаслени кисели млека е по-малко вероятно да има нишесте.С кисело мляко захранете не по-рано от 5 месец,след започване на диетата,а с прясно 8-9 месец.Можете за захраните с млеката,като първо ги прибавите към печива,а след това предложите за директна консумация.Винаги захранвайте с малки количества всяка нова храна и наблюдавайте за реакция-болки в коремчето,обриви,не добри изпражнения...Ако има оплакване,спрете я,и опитайте след време отново.В детските магазини ще намерите безглутенови и безмлечни каши.В началото давайте безглутенови безмлечни каши,а по-късно само безглутенови.
Препоръчително е в началото на диетата да храните няколко дена детето основно с ориз,картофи и месо.
Има и други храни,които е желателно да се избягват в началото.Едни от тях са бобовите култури-бял,зелен боб,грах,леща....Техните люспи дразнят лигавицата на червата.Можете да захраните с тях 5-6 месеца след започване на диетата,като в началото отделяте люспите и пасирате,после само пасирате,и ако няма реакция,предложете храната в обичаният й вид.
Някои се повлияват зле и от картофите,особено старите,пасирайте ги.Спанакът също.
По възможност се старайте да не купувате нитратни плодове и зеленчуци.
Плодовете,които в началото можете да давате са банан(винаги купувайте добре узрели),ябълка(за предпочитане печена) и печена тиква,като не е изключено и някои от тях да не се понасят добре в началото или да се изхождат несмлени.В такъв случай  пасирайте или спрете за момента.Мъхестите плодове също дразнят,захранете по-късно и ги обелвайте.Ягодите,малините,къпините също по-късно.Цитросите оставете последни.Сините сливи и патладжаните са противопоказни за целиаците.
Поне няколко месеца избягвайте да предлагате пържена храна,само варена или печена.
Много често,целиаците реагират различно на една и съща храна,така че изброените съвети са в общият случай.

Списък с безглутенови продукти,които можете да намерите на българския пазар,и сайтове с безглутенови храни,които можете да си поръчате:

В магазин "Здраве за вас",можете да намерите следните безглутенови храни и продукти:
-продукти на фирма "Schar",всички са безглутенови-Италия
-макаронени изделия на фирма "Макрин 2003"и други продукти,но фирмата произвежда и глутенови
-различни видове безглутенови брашна
-брашно от рожкови(растителен заместител на какаото)
-оризовки фирма "Биосвят"-България,още много продукти на фирмата
-царевични пръчки и цар. брашно на фирма "Царевин ЕТ ТТМ"-София
-хрупкави пръчки фирма ЕТ "Георги Георгиев"Дулово,различни видове

В магазин Пикадили и Билла :
-макаронени изделия "Riso Gallo"-Испания
-макаронени изделия "Riso Scotti"-Италия
-хрупки "Cheese up",различни видове-Гърция
-вафли,бисквити..."SchneeKoppe"-Германия
-сусамов тахан на фирма "Тръндеви"Харманли хк
-шоколадови яйца и шоколадчета Киндер Сюрприз
-безалкохолните на Кока-кола,студен чай Нестий
-соковете Капи
-домашна майонеза на Олинеза
-всички местни продукти с лого Стара планина
-колбаси Сачи за деца

В магазин Метро:
-безглутенови замразени торти "Almondy"-Швеция
-безглутенови макаронени изделия "Riso Gallo"

В магазин Био-маг:
-безглутенов шоколад "Mascao" различни видове-Швейцария

магазин Кауфланд
-плодови млека,вносител фирма "Гавра" Германия
-шунка Премиум на КФМ
-шунка Пражка на Тандем

в аптеките
Безглутенови витамини "Yummi bears"-USA
детска паста за зъби Ненедент
 herbel ?

Списък с продукти,които нямат отметка без глутен,но е било отправено запитване към фирмите,относно съдърлжанието им.Отговорът е бил,че не съдържат глутен.Но все пак,те нямат отметка,затова не можем да гарантираме 100% за тях.
-шпекови салами,сушеница,луканка,свинско филе,шунка Пражка,шунка от бут,шунка Бохеми,шунка Елегант,Горнооряховски суджук,филе Елена,пъстърма,деликатес Елегант,печено гръдно роле,печен джолан без кост,печен св. бут без кост на фирма "Тандем".В останалите,малотрйни продукти има глутен или следи от глутен
-краве сирене и кашкавал Пършевица -ЕТ"Зоров-97"
-краве сирене,кашкавар и кисело мляко Елена 2%
-краве и овче сирене на фирма "Маджаров"
-кисело мляко Бор Чвор 2%
-кисело мляко Русалка 2%
-детско кисело мляко Блечко 2%
-царевично нишесте фирма "Радиком",само опаковки от 0,5 и 1 кг.(Метро)
-крем Пудинг на фирма "Др.Йоткер"-Румъния
-клем Оле на фирма "Др.Йоткер"-Румъния
-суха мая на фирма "Др.Йоткер"
-бакпулвер на фирма "Др.Йоткер"
-суха мая "Saf-instant"-Белгия
-пастети джуниър на фирма Agreta
-детски пастети на ф-ма Компас
-суха смес за сладолед на ф-ма Биосет

Производители на безглутеново  брашно:
-фирма "Квалитет" -Плевен  (тел.064 / 82 56 79)
-Фирма "Техра" -София(тел.02 /963 40 64 ,963 40 66 ,963 27 59   0885 /80 90 50)

http://www.dietbg.com/shop/
http://www.tehra.com/?pid=2
http://www.biosviat.com/index.php?option=com_content&task=vi … =263&Itemid=6
http://www.bioslunceluna.com/shop/hliab-brashna-pasta/bez-gluten.html?p=1
http://www.bioslunceluna.com/shop/bio-plod-i-zelenchuk-kulnove/b … an-petra-bio.html
http://biozona.eu/index.php?main_page=index&cPath=92


Можете да пробвате всички рецепти,като замените пшеничното брашно с безглутеново.
Ето и няколко предложения:

   рецепта за безглутенов хляб(за хлебопекарна)                  рецепта за безглутенов хляб(за хлебопекарна)

410 мл. вода                                                                                 3 ч.ч. безлутеново брашно
2 яйца                                                                                           сол
45 мл. олио                                                                                   1 пакетче суха мая на др.Йоткер
1 с.л. винен оцет                                                                         1 1/2 ч.ч. вода
1 равна ч.л. сол                                                                           малко олио
1 с.л. с връх захар                                                                       
520 гр. безглутеново брашно                                                   
1 пълна ч.л. ксантан гума
1 1/2 суха мая на др.Йоткер

Предварително въвтоплата вода,разтворете
захарта и маята,оставете да втаса на топло 15-тина
минути.Слагайте съставките в посоченият ред,като
изсипите внимателно,втасалата мая във водата
най-отгоре.


   солетки                                                                             рецепта за безглутенов хляб(за фурна)                                                                           

1 яйце                                                                                       1-2 яйца
1/2 ч.ч. вода                                                                             сол,щипка захар
1-2 ч.л. разтопено масло                                                         2/3 или 1 ч.ч. вода
сол                                                                                            3-4 с.л. разтопено масло
1 к.л. ксантан гума (може и без)                                             брашно
безглутеново брашно                                                              бакпулвер

Прави се средно твърдо тесто.
Солетките се правят с шприц,с малка
дупка,във форма ,каквато пожелаете.

Домашен квас,за тези ,които не могат да консумират мая. Прави се от 2-3 с.л. безглутеново брашно и хладка вода. Това стои на топличко 3 дни и се добавя всеки ден по 1 ч.л. брашно, като се разбърква. След 3-тия ден - трябва да има мехурчета - се отделя 1/3 за следваща захранка, а 2/3 от кваса се слага в брашното вместо мая. Хляба се прави по стандартна рецепта, само втасва за двойно по-дълго време.



Обръщам се към всички,на които им се налага да приемат това предизвикателство.Диетата не е лека,но и далеч не е толкова трудна,колкото изглежда в началото!
Успех и много здраве Hug!

Последна редакция: чт, 09 сеп 2010, 19:57 от rozi-maxi

# 1
  • Мнения: 472
С пожелание в новата тема да чуем за лекарство преборило цьолиакията!!!!
Рози,благодаря за изчерпателното оформление и на новата темичка!!!

# 2
  • Мнения: 743
Момичета,моите мъже тази вечер,останаха много доволни.Правих свинска каварма.Ето рецептата-
800 гр. свинско месо(аз имах плешка)
3 големи глави лук
3-400 гр.гъби
200 мл. червено вино
масло
200 мл. дом. сок
черен пипер,сол

Едро нарязаният лук заедно с нарязаното на парченца месо се запържват.След около 20 минути прибавих виното и задуших,още 20 минути.После прибавих дом. сок,и пак да поври малко,сол,черен пипер.В друг тиган задуших нарязаните гъби в масло.Всичко смесих в йенски съд,похлюпих и във фурната,почти час.Супер крехко и много вкусно.Би му отивало,оризче отстрани Peace.
А от всичките крекери,останаха много малко Grinning.

Последна редакция: чт, 18 мар 2010, 20:35 от rozi-maxi

# 3
  • Мнения: 1 849
Рози, благодарности за новата тема   bouquet Наистина много си се постарала!
Радвам се, че са ви харесали крекерите  Simple Smile Аз пък правих твоите Сусамки и също много се харесаха.
Много обичам кавърма, но точно по този начин не съм я правила. Тъкмо се чудех какво да приготвя утре  Hug
Днес правих кифличките на Селма назад ги бях дала, с бакпулвер са също и подобно тесто, но имат и кис. мляко вътре. Станаха също много хрупкави. Аз ги правих със сирене и шипков мармалад  newsm78
Та да ви питам, според вас в шипковия мармалад дали слагат нишесте или брашно? Аз купих един био, който продавачката ме убеди, че бил напълно чист и имало контрол на съдържанието. Но първия път като хапна, на палачинка, нещо не ака добре малкия. Може и случайно да е било, че и в градината не знам какво е мушнал. Иначе учителките много строго го следят  Peace и седи на отделна масичка с още едно детенце с алергия към млякото.

# 4
  • Мнения: 743
Миленка,честно казано не им се доверявам особено на тези био.То и сокове био има много,и съм ги гледала и чела,обаче не съм и няма да дам,ако няма отметка.Ако нямаш домашно,по-добре купувай сладко с цели плодове и рядко сосче и си смилай,да стане като мармалад,дето аз отдавна бях писала за едно такова черешово,но то не беше био.Но шипково такова,няма.Не че  там има гаранция,но и ако е био,сякаш повече ми вдъхва доверие.Тези мармалади са като доматеното пюре,лютениците,смляно,т.е. идеално да им се сложат примеси.Така си мисля.
Пък на продавачката нали това й е работата,да те убеди,да си го купиш.Със сигурност има и производители даже,който послъгват,та какво остава за продавачките... Hug
Ние вчера с Макси ходихме до кварталния магазин,към 5 часа,когато родителите са си взели децата от детската и почти всички задължително минават през магазина.Всички дечица-мамо искат това,онова...Макси гледа тъжно,сърцето ми се скъса,и му купих Киндер яйце,и го изяде.Нека някоя майка,която дава по-често от тези яйца или от Киндер шоколадчетата,и скоро ще ходят на контролни изследвания,да каже,дали  има антитела.Няма как да разберем иначе.То не че не може и от друго да се наруши диетата,но пък ако тестовете са отрицателни,ще сме по-спокойни.

Последна редакция: пт, 19 мар 2010, 08:58 от rozi-maxi

# 5
  • Мнения: 33
Здравейте и от нас в новата тема. Желаем здраве, усмивки и само хубави новини!

# 6
  • Мнения: 1 849
Рози, ние се оказа, че ще ходим към края на май за ЕМА-та, видяла съм преди за ТЕЛК-а 4-ти месец, а то било 7-ми. Та преди ТЕЛК-а ще да е. А иначе Фили си хапва от Киндермилк малките шоколадчета, ако не всеки ден, то през ден. Та ще кажа резултата. Макар, че като е и на градина  newsm78 не знам колко е достоверно.
Аз иначе давам един мармалад от ябълки, дето кумата ми прави (домашен), ама Фили не го иска, само го слагам в сладкиш - вътре.
мерси за предложенията, ще имам предвид, а може и лятото да затворя 10-ина бурканчета - за него специално.  Simple Smile

Бях правила преди този 3-минутен кекс за баткото и става много вкусен, сега го дискутират пак в готварския и се присетих да го направя за малкия. Стана си както трябва с по-малко какао или ванилия, разбира се. Не се наду като с бялото брашно, но си е добре. Направих го в купичка, а не в чаша. Сега ще пробвам и солени вариации.
http://www.gotvetesmen.com/recipes/alphabet_list/index.php?alpha … D0%A2&id=1774

Последна редакция: пт, 19 мар 2010, 17:41 от M_Nik

# 7
  • Мнения: 335
Здравейте,включвам се и аз!    bouquet
Миленка,токущо с Радост пробвахме 3 мин. кекс.Стана чуден.Правихме го в малка купа иена.Радост каза,че по вкус е като кексчетата на Шеер,само дето трябвало да му инжектираме течен шоколад.   chef
Живи и здрави!

# 8
  • Мнения: 2 755
M_Nik,  Може ли да напишеш какво изследване включва ЕМА теста, ако знаеш цялото му име. Преди беше писала за някаква особеност при намален Ig A, случайно да помниш какво беше?

# 9
  • Мнения: 743
ЕМА-тест-тест за ендомизиумни антитела.Но за връзката на IgA-имуноглобулин А ,с целиакията,и аз ще чакам Миленка да обясни,и аз не зная.Когато си правих аз изследвания,ми правиха и за имуноглобулините,и не разбрах защо.Моят имуноглобулин А е малко над горната граница,личната каза че това е супер,и наистина не съм се разболявала тази зима,както никога до сега.Но ако доста над референтните стойности,вредяло на бъбреците.

acer,сега се сещам,че аз бях писала за намален имуноглобулин А,да не би да си се объркала.В реферата на др.Пантелеева бях чела,че теста за антиглиадинови антитела(които правят във Варна) не е особено показателен,ако имуглобулин А е с понижени стойности.
acer,вие как сте?

Ние общо взето изкарахме зимата,аз ,ако усетя нещо,вземам Инфлуцит(вълшебни хомеопатични хапченца,но имат нишесте и лактоза), Макси с Осцилококцинум,също прекрасно хомеопатично.Макси само хремичка един път имаше,спирахме до там нещата,но все пак на детска не ходим.Догодина ще видим.

Последна редакция: сб, 20 мар 2010, 17:22 от rozi-maxi

# 10
  • Мнения: 2 755
Излиза, че  ЕМА теста е по-обективното изследване?  При нас имуноглобулин А е под нормата. Да знаех...ох.. , ама като вярвам на лекарите.  В къщи сме с вирус с голямо разстройство и повръщане. За децата беще много гадно. Малката съвсем отслабна, и без това не яде нищо. Другата седмица ще излязат окончателните резултати, говорих с доц. Балев, много обяснява, но половината неща не му ги разбрах.

# 11
  • Мнения: 743
acer,да не би захранването с глутен да съвпада с времето,когато сте пипнали този вирус с разстройство?Не е типично,при целиаците,при нарушаване на диетата,да се ака само слуз и вода,даже изобщо,това си е разстройство.Не се отчайвай,може изобщо да не е от глутена.Дано! Hug

# 12
  • Мнения: 1 849
Ето тук е доста добре обяснено за слузта и имуноглобулин А (не гледайте лекарството).
http://www.radastimbg.eu/?m=articles&aid=29
http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_728_0.html

Аcer, ако наистина сте хванали вируса с разстройсто, изчакай хубаво да мине - без глутен и след около 1 седмица захрани наново. По-вероятно е тази реакция - толкова силна - да е от вируса, а не от глутена.

Последна редакция: нд, 21 мар 2010, 11:58 от M_Nik

# 13
  • Мнения: 2 755
Тя започна да ака рядко 4 дни преди да хванем вируса   всички. И тя тогава започна да ака като вода. Все пак се надявам да е това.

# 14
  • Мнения: 1 849
Момичета, усмихната седмица и здрави дечица (че и ние с тях)!

Асер, а сега отшумя ли разстройството, карайте си на диета до пълно възстановяване на акото и тогава се пробвай наново. Изследвания правихте ли в крайна сметка?

Общи условия

Активация на акаунт