Пролактин, Парлодел... Моля, дайте съвет!

  • 19 312
  • 30
  •   1
Отговори

Преди 2 месеца си направих изследвания на няколко хормона, т.к. цикълът ми е доста дълъг и сравнително нередовен, освен това от графиката на базалната ми темперература не личеше ясно дали има овулация.  Ill  Резултататите бяха ОК с изключение на този за Пролактина /900.9мIU/ml при референтни граници 73.0-850.0/. Докторката ми предписа лечение с Парлодел. Изпих две опаковки по схема почти без странични ефекти, само с ужасна сънливост. Преди 2 дни си направих контрола на Пролактина /седмица след последната таблетка Парлодел/  и стойността този път беше 1840!!!! Докторката ми каза, че е нормално след спиране на приема на лекарството, стойностите на Пролактина да се покачат, но чак толкова...   Weary
За първото изследване не бях "подготвена" - бях недоспала, нервна и разстроена...
Онзи ден се бях наспала, спокойна, отпочинала, без секс, без опипване на гърдите, пържоли, протеини, т.е. спазих всички условия, които съм чела някъде    smile3529
И: 1840!!   smile3511
Знам, че в лабораториите правят грешки и се чудя дали да си направя втора контрола или по-точно кога да я направя. Ако нивото на Пролактина спадне, кога се предполага, че ще стане това? Моля, помогнете ми със съвет!
Не мога да си представя, че още няколко месеца ще пия Парлодел и то с по-висока доза - направо не виждам как ще успявам да ставам от леглото...  smile3524
Чувала съм и за един лекар, който лекува с билки. Моята докторка ми каза, че тя като таква не вярва на такива неща, но нищо не ми пречело да опитам... Вие какво мислите по въпроса?

# 1
  • СОФИЯ
  • Мнения: 397
Пих парлодел почти 1 година, за да се регулира пролактина, знам че не се спира изведнъж , а по схема - постепено достигах до 1/4 на ден  и со след цяла седмица на ниска доза го спрях.Пролактина е стресов хормон, мисля че най-правилното изседване съм правила в МД - за един ден се постъпва на легло - лежиш, вземат ти кръв през 2 часа, като ти дават една доза парлдел, за да определят точно от каква се нуждаеш.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
На мен ми помогна Достинекс, а бях с ужасно висок пролактин. Лекувах го около година. Нямах странични ефекти. След като забременях до 12 г.с. пих Бромокриптин и се чувствах ужасно. Важна е и дозата-при 1 таблетка Достинекс пролактинът ми падаше под референтната граница, а при половин-все едно, че не пиех нищо.Обикновено не се получава така, но при мен варираше много.Много внимателно трябва да се отнесе доктора, при когото ходиш, защото може да загубиш много време. При мен-4 години..... Sad/Бяха различни доктори,но трудно намерих такъв, който наистина ми обърна нужното внимание..../

# 3
  • Мнения: 311
Скъпа, NZ ,
аз съм на парлодел вече втора година.От моята лекарка знам че не се спира е поне в моя случай.Аз съм с аденом на хипофизата ако ти говори нещо   smile3506  Учудвам се че след проведения курс на лечение нивото на хормона се е качило а най-много че след този факт не са те пратили на ядрено магнитен резонанс за всеки случай.А между впрочем ти каде си правиш изследванията защото си мисля че в Бодимед са най-точни поне на мен винаги са ми били такива  Mr. Green  Та на въпроса за парлодела - аз си отнесох един як скандал от ендокриноложката ми че когато забременях си го спрях сама    newsm47  а тя ми вика ти луда ли си нали затова пиеш него за да не го спираш а и по време на бременност обикновенно се повишава дневната доза.В началото и аз го пиех по схема до 3 пъти по една таблетка на ден но хормона ми падна на 13 или нещо от сорта,след което минах на 1/2т. дневно.Моят съвет е помоли лекарката ти да пусне една молба до здравната каса за това изследване /много тъпо го направиха вече за това изсл./ и след това ако го разрешат тя ще ти даде талонче.По-лесния вече начин е да си платиш 200лв. но не всеки ги има както и аз разбира се и затова сега чакам да ми отговорят на молбата и ако е ДА да си направя още една снимка след аборта.   smile3518   Ако искаш мога да ти дам координатите на мойта лекарка много е добра и благодарение на нея разбрахме какъв е проблема и след една година корегиране на дозите за да намерине наи-оптималната за мен резултатът беше на лице  preggo За съжаление по други причини пометнах в 25г.с. Ако те интересува още нещо питай.Пожелавам ти успех при следващите изследвания   smile3525

# 4
  • Мнения: 957
Здравейте!

Аз също имам проблем с пролактина и от 6 седмици пия по половин таблетка Достинекс. При мен завишеният пролактин идва от нарушена функция на щитовидната жлеза /имам понижена функзия/. Докторът, който лекува щитовидната ми жлеза смяташе,че хормоните, които пия всеки ден заради понижената функция на щитовидната жлеза ще окажат влияние и върху нивото на пролактина и изчака няколко месеца.
За съжаление то ва не стана и се наложи и консултация с гинеколог, който ми предписа Достинекса. Правена ми е ЯМТ и нямам микроаденом на хипофизата. Високите нива на пролактина освен от микроаденом на хипофизата могат да се получат от нарушение на функцията на  щитовидната жлеза  или в резултат на стрес.

Интересно по време на лечението ми с Достинекс, че мензисът ми подрани с 4 дни /нормално идва на 28 или 29 ден/ и самата кръв беше някак си по-светло червена. Кръвотечението беше по умерено, отколкото преди да започна да вземам Достинекс. Преди имах много обилни кръвотечения и излизаха цели парчета лигавица, големи колкото монета от 1 лев / като се замисля това едва ли е било нормално/. Освен това тестът ми за овулация по време на лечението с Достинекс беше положителен / за съжаление обаче, този месец не успях да забременея/.

Преди да започна а вземам Достинекс си бях купила тестове за овулация, но успях да проследя само един месечен цикъл, който беше без овулация. Известно е, че повишеното ниво на Пролактина води до цикли без овулация, както се оказа и при мен, в единствения месец, в които се тествах.

 Тъй като чета много по темите висок пролактин и проблеми със щитовидната жлеза, четох на скоро, че има някаква билка, която се продава и под формата на хапчета. Латинското и наименование е Agnus castus, а под формата на хапчета е известна като MOENCHSPFEFFER, VALVERDE, AGNUS CASTUS STADA или AGNUCASTON.

В България някъде из интернет четох, че я има под наименованието Vitex agnus-castus. Действието на Agnus castus се изразява освен в регулиране редовността на цикъла и премахване на оплакванията при т.нар. предменструален синдром и в понижаване нивото на пролактина /в упътването пише, че не трябва да се взема по време на бременност, и при микроаденом на хипофизата/

Аз си купих  AGNUCASTON и започнах да го вземам от няколко дни и все още нямам наблюдения как действа. Ако някой е пробвал Agnus castus, ще ми бъде интересно да сподели мнение за действието и. Съветът ми е ако имате усещането, че лекарят ви не е компетентен или не обръща достатъчно внимание на проблемите ви, просто го сменете.

Аз се лутах две години от лекар на лекар докато най - накрая почти сама разбрах какъв ми е проблема. Докторът само го потвърди. Има много информация в интернет/ имам предвид сериозни медицински сайтове/ където човек като се зачете, му става ясно колко струва докторът му. Е, проблем остават чуждите езици, за тези, които не ги владеят, но пък за това ги има и форумите, кудето да си обменяме информация.
Успехи при лечението!

# 5
  • Мнения: X
здравейте момичета!Аз по принцип се подвизавам в друга тема,но се зачетох във вашите проблеми,защото до неотдавна бяха и мои.За моя най голяма радост вече нямам проблем с пролактина,заради който 4 дълги години чакахме дете.Мен ме лекуваха с Бромокриптин и Дуфастон от които се чувствах като парцал.След като накрая прецених/за съжаление след доста време/,че нещо което изтощава организма ми до краен предел и не ми позволявя да износя нормална бременност/след първоначалния стерилитет имам 5-6 спонтанни аборта в ранните седмици/и спрях всякакви алопатични лекарства.За да се възстановя проведох курс по лечебно гладуване,а след него приложих и малко хомеопатия и след 6месеца,когато почти бяхме събрали документите за осиновяване се случи така ,че забременях.Вярно ,че се наложи да съм под непрестанно наблюдение,но е факт,че си имаме най-здравото и жизнено момченце за каквота само си мечтаехме и второ бебе на път.
Не искам да натрапвам мнението си на никой,но аз лично не бих се подложила отново на подобно нещо.Още повече,че вече с няколко доктори коментирам тази тема и ми казвт,че не е научно доказано,че може да се повлияе на хормоните с тези лекарства,които се използват в момента и че имат много странични ефекти./Само за информация:в момента давам луди пари за епилация ./
Относно лекарството за което пита Елфито- Agnus castus това е хомеопатично средство ,но е добре да се консултираш с професионален хомеопат/по-възможност от класическата школа/.
http://www.homeoint.org/books/boericmm/a/agn.htm

# 6
аз имам поликистозни яйчници. в тази връзка си направих хормонални изследвания, които показаха висок пролактин. ще ходя на магнитно ядрен резонанс. моля, тези които са го правили да ми кажат как става. знам че се вкарва някакъв разтвор. болезнено ли е? аз съм голямо шубе и като видя игла припадам.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 063
На приятеля ми првиха ЯМР за скъзани кръстни връзки на коляното - нищо не е пил. На един познат правиха ЯМР на главата /болен е от множествена склероза - поне такава е диагнозата/ също нищо не е пил. Лягаш на едно "легло"  на шина и те вкарват в апарат с формата на тръба.-Толкова. Не се притеснявай.

# 8
може и аз да греша но на майка ми лекаря и е казал че трябва да се вкара някакъв разтвор венозно преди прегледа. не знам подробности. просто се надявам да не е болезнено. дано да си права тини. благодаря !

# 9
  • Мнения: 957
Вкарват във вената една спринцовка с контрастно вещество. Не се притеснявай, не боли. Тук във Виена дават и тапи за уши, защото докато трае изследването е доста шумно, можеш да си набавиш едни тапи за всеки случай, но и без тях не е трагично. Най-важното е докато трае изследването да не мърдаш. Нямя нищо страшно.

# 10
благодаря за инфото elfljo !
аз от това се боях но ще трябва да се стегна.
просто ме е страх от игли:)
знам че е глупаво. благодаря още веднъж!

# 11
  • Мнения: 319
Здрасти Сингъл,
аз съм правила ЯМР, няма нищо страшно (освен страха от резултата естествено), бях с много висок Пролактин . 3400 при реф.ст-сти от 79 - 511.
Значи вкарват в един цилиндър и не трябва да мърдаш, докато трае снимката.
Контрасно вещество се вкарва единствено, ако имат някакви съмнения за аденоми.
Поне в Пловдив беше така.
Успех и не се притеснявай! Няма нищо страшно!!!!

# 12
Здрасти, Сингъл!На мен същоми правиха ядрено-магнитен резунанс поради висок пролактин, но наистина няма нищо страшно! Не са ми вкарвали никакъв контраст, макар, че бях със съмнение за аденом и наистина така се оказа: микроаденом на хипофизата. Не се тревожи! Най-вайното е да си спокойна и да не носиш никакви метални предмети по тялото си!Иначе те вкарват в нещо като камера, не бива да мърдаш. Отпусни се и си мисли за хубави неща! Всичко ще е наред!
Успех!

# 13
  • Мнения: 31
Може ли един въпрос, свързан с пролактина (за да не отварям нова темичка за него): колко често - всеки месец ли трябва контролно да се проверяват стойностите му, при положение че е открит повишен пролактин и е предписан за три месеца и приеман един месец Бромокриптин?
  bouquet

# 14
  • Мнения: 7 718
Е, поне два месеца да минат.

Общи условия

Активация на акаунт