Как се перат вертикални щори?

  • 31 988
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Та това ми е питането- как или къде да занеса да изперат вертикални щори.

Ето такива са:

# 1
  • Мнения: 283
намерих това

http://www.shtori-clean.com/
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=373426.0
успех Simple Smile

Последна редакция: вт, 23 мар 2010, 17:34 от ̶̶d̶̶e̶̶s̶̶p̶̶e̶̶r̶̶a̶̶t̶̶i̶̶o̶̶n̶̶

# 2
  • софия
  • Мнения: 97
Здравей Франческа.Ние сме с такива щори-откачаш ги отгоре и от долу(много  внимателно) навиваш  ги леко ,слагаш един ластик и ги пускаш в пералнята на програма пердета.Ако не ти се занимава можеш да се обадиш в някоя фирма(нашите са от Gershman)и те ги почистват .Поне така ми казаха,когато ги монтираха.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 132
Когато ние си взимахме щори ни обясняваха, че тези се перат в пералня на 30градуса. Предполагам, че без центрофуга.

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
И мен ме интересува как се перат такива щори. Някой пускал ли ги е в пералнята, че мен нещо ме е страх да ги пусна.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 10 808
Скоро се видяхме с представител на фирмата която ни ги монтира.Попитах как да стане почистването.Човека ми каза,че ако си поръчам нови ленти нямало да ми излязат толкова скъпи  Rolling Eyes.Та,може скоро да опитам дали ще се скапят  в пералнята.

# 6
  • Мнения: 721
Според мен със сигурност ще се скапят/разнищят по краищата в пералнята. имам такива и ми казаха да сваля и накисна лентите в прах и вода и след това да ги изплакна обилно с вода. Пробвах с три ленти по този начин и пак се разнищиха леко по краищата, а мога да си представя как щяха да изглеждат ако ги бях пуснала в пералнята.

# 7
  • Мнения: 20
От 5-6 години имам вертикални щори, даже в едната стая са на огромен прозорец. Пера ги всяка година по два пъти.
Напълвам ваната с вода около 30 градуса, разтварям препарат за пране (за предпочитане течен , за цветни дрехи) и накисвам лентите - по около 10 броя наведнъж за около 30 минути. След това ги изплаквам със слушалката на душа, пренасям ги с един леген, пълен с вода и ги окачвам мокри. Преди това съм постлала големи кърпи на пода, за да попият капещата вода.
Изпъват се идеално, като нови. Е, моите вече поизбеляха и сега им е дошло времето за смяна, но не са разнищени изобщо.

Много внимавай само с препарата - в никакъв случай Ариел или друг агресивен, че сестра ми така си съсипа щорите.

А пък, ако ти се струват поомачкани, можеш да ги топнеш пак в леген с вода и да ги окачиш наново - гаранция се изпъват.

Само да допълня , че ги накисвам заедно с тежестите, играчка е само свалянето от корниза и откачването на "топченцата" долу.

# 8
  • Мнения: 721
Bewitch, направих почти същото, с тази разлика че ги оставих да се киснат цяла нощ. Може би там да ми е грешката и бяха станали прекалено меки. Ще пробвам с няколко ленти  за 30 минути и ще ги изплакна с по лека струя вода. Предния път май беше доста силна и може и това да е причината да се разнищят.
Аз след като ги изплакнах обилно ги оставих да се поизцедят и тогава ги закачих, това не им пречи.

# 9
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Ние наследихме такива в апартамента, който купихме преди две години. Свалихме ги от релсите и ги изпрахме на ръка във ваната с подвижния душ. Добре е да сте поне двама човека едновременно, за да си помагате в придържането и миенето. Нашите са от големия размер - от тавана до земята /приблизително 2,30 см. са на височина, а дължината - повече от 4 м. в разпънато положение.

Един леген с разтворен препарат - веро, сапун, прах ... каквото имате. Натъркват се с гъба, обливат се с вода, докато се махне препарата, оставят се да се изцедят малко и още влажни отново се закачат, за да се избегне набръчкването. Вярно - понамачкаха се малко, но след известно време под тежестта си сами се изпънаха.
Не са се свивали или прокъсвали от това пране.

# 10
  • Мнения: 9 814
Благодаря за идеите за домашно почистване, но нямаме вана.
Банята ни е заета от душ кабината и огромен шкаф, така че, почистване там е невъзможно.
Ще пробвам в пералнята, дано успея да ги опазя и да не ги съсипя.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 132
Франчи, вкарай ги в душ-кабината и да се опраАт сами  Grinning

# 12
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 526
Франческа Салиери, аз не бих рискувала с пералня.
Вертикални щори съм прала така - свалям от един прозорец, събирам всички ленти, навивам на руло и накисвам с прах в леген за 2-3 часа. Ако има някое петно - внимателно изчиствам с четка, изплаквам и ги просвам върху сушилката на балкона. Закачвам ги, когато поизсъхнат.

# 13
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Франческа, номерът не е толкова във ваната, колкото до достатъчното място да ги опнеш в някакво перално помещение. Баня, вана, душ кабина ... все тая. Ние не сме пълнили специално ваната, че да ги изперем. Просто я ползвахме като корито да премятаме измитите от тези, които тепърва ще перем.
И два квадрата да имаш, пак ще успееш да ги изкъпеш. Просто душът ще е за всички, които са вътре.  Mr. Green
Аз също не бих рискувала да ги пускам в пералня. То всъщност нямам никакъв шанс да навра моите в нея, защото са твърде големи.

# 14
  • Мнения: 636
Ще се позволя и аз да се включа по темата, защото съм работила доста време във фирма, която произвеждаше и монтираше всички видове щори, вкл. и такива вертикали и съм консултирала клиентите за въпроси свързани с щори, комарници, дограми....
Доста от вас правилно са споделили - ламелите се навиват на ролка и се накисват за около 30мин с топла вода и обикновен прах за пране. НИКАКВИ перални и НИКАКВИ "специални" препарати. В тяхното упътване даже си пише: "да се щадят от всякакви препарати".
След това може да ги метнете на една сушилка да се поизцедят или мокри ги закачате. Тежестите и кордата дали ще се свалят - е без значение. И е нормално след време / поне 3-4 год, зависи от фирмата / да се захабят, да избелеят..... в този случай се сменят само ламелите и наистина това излиза много евтино.

Общи условия

Активация на акаунт