patuvane s deteto bez drugia roditel

  • 9 118
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 169
Zdraveite ot men, mama ot Berlin.
Az bih iskala deteto mi  da e s dvoino grajdanstvo, zashtoto vse pak chovek ima edni prava kato mesten jitel a drugi kato turist chujdenec, no uvi, tatkoto ni ne se saglasi, a po BG zakonite bez negovo sagalsie ne moje deteto da pridobie Bg grajdanstvo. i taka sega sinat mi e samo nemski podanik. Za 1. pat tova liato shte patuvam sama s nego do BG i chuvam protivorechivi mnenia otnosno palnomoshtnoto. Edni kazvat, che e neobhodimo samo ako deteto e BG grajdanin, drugi kazvat, che e neobhodimo i ako deteto e s chujdo grajdanstvo. Koia e istinata?

# 1
  • Мнения: 713
Няма нужда от пълномощно ако детето пътува поне с единия родител. При нас случаят е същият. Ние пътувахме през пролетта и никой не ни поиска такова нещо.

# 2
  • Мнения: 318
Доколкото съм запозната, пълномощното е необходимо винаги, когато детето пътува само с единия си родител, без значение какво е гражданството му. На всяка една граница може да ти го поискат, заради все повечето случаи с отвлечени деца. А и не е сложно да се направи такова пълномощно, а може доста неприятности да ти спести.

И весела валанция!!!!

# 3
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Az moga samo da kaza tse ako bebeto e balgarski grazdanin ,zadalzitelno e da ima palnomostno ot dvamata roditeli.No ako e nemski grazdanin neznam Embarassed .Obsto vzeto ne ti pognah s mnogo.

# 4
  • Мнения: 169
Hi, Marta, mnogo blagodaria za informaciata. Blagodaria i na vsichki ostanali, koito spodeliha opit. A kak moga da izvadia na deteto BG akt za rajdane? Az pitah v posolstvoto v Berlin i tam mi kazaha, che triabvalo majat mi da doide i podpishe deklaracia, che e saglasen deteto da stane BG grajdanin i nashiat se zapana kato magare na most.  Zatova bih iskala da predpriema tova s akta bez vaobshte da go pitam, oshte poveche, che naskoro izvarshi podla postapka, kato skri zelenoto listche, deto se iaviava zadgranichen pasport na deteto, da ne bi da zaminem bez nego za BG. Tuka nali proglushavat ushite na naroda sas sluchai na otvlecheni ot arabskite bashti deca i chovekat se e pobarkal neshto da ne bi da gio lisha ot sina mu. Takiva raboti. Inache na nashia Mac ne moga da polzvam Kredor, sorry. Priaten den na vsichki mami!

# 5
  • Мнения: 169
Mnogo blagodaria , Marta, za podrobnata infomracia. Az proverih kade zaveriavat akta za rajdane, i oshte utre otivame za Apostil, pak kogato se priberem v BG (za seg aobeshtaniata sa za septemvri), shte se sdobia i s Bg akt za rajdane.
Nie sme obratno na vas, vsiako hodene v BG triabva da se obsajda i na maja mi vse edno mu praviat klizma. Banica hapva, no vednaj napravih ujasnata greshka da vzema turski kori, a te sa po-debeli. Ole-ole, to beshe oplakvane, to beshe vaikane. Ami kato niamam dostap do BG, kak da ia napravia s BG kori? Sviat razlichen. Edin nemec mi se jalva, che jena mu slovenka ne govorela na deteto na slovenski , a samo na razvalen nemski , a toi iska deteto mu da e ot malko dvuezichno. Nashiat pak se mrashti, che az govoria na sina ni na BG, abe prostotii. Kak se navi da go krastim v BG carkva, oshte se chudia.
Zasega chao i shte deistvam po zadachite

# 6
Позволете ми и аз да се включа, защото този въпрос ме интересува също и бях пуснала подобна тема.
Знаете ли, дали ако аз взема немски паспорт (и се откажа от бълг. гражданство), детето ми (бременна съм) ще може да получи бълг. гражданство наред с немското?

# 7
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Ако искаш може да изчакаш с взимането на немското гражданство до прииемането на БГ в ЕС,  гражданите на някои от страните-членки не е необходимо в такъв случай да се откажат, ако и другата страна позволява същото при даването на тяхното гражданство на германци.  Това важи за Гърция, Ирландия, Франция, Унгария, Полша, Кипър и др., естествено никой не може да ти каже, как ще е с България....
Цитат на: Marta
Проблемът е само, че zа да се вzеме немски паспорт, трябва да откажеш от бг.Но веднага след това можеш да подадеш молба и да си получш и бг обратно. Няма проблем тогава да си с двойно гражданство.

Аз това нещо също съм го чувала, обаче не вярвах, че наистина става легално, мисля, че това не е легално?  А и четох някъде, че България иска да отменя двойното гражданство.

# 8
  • Мнения: 2 051
Връщам малко темата обратно.
В София на летището бях свидетел как не допуснаха баща с дете в самолета, защото пълномощното му от майката беше само нотариално заверено, но не легализирано. Може би е спорадичен случай, воже би с кола по-лесно се пътува и не гледат толкова, не знам. Но е добре да си имате пълномощно. на мен веднъж през Италия транзит ми го поискаха.

# 9
  • Мнения: 689
Здравейте мили мами от чужбина.
Аз живея в България, но моята сестра е ж Америка и майка ми през декември ще си идва насам и вероятно ще вземе и малкия ми племенник който се роди през май.
Много се отклоних, съжалявам.
Моля ви помогнете ми какво се иска като документи когато ги няма и двамата родители по време на пътуването и като си дойде в Бг какво се прави по отношение на документите пак Rolling Eyes
Благодаря предварително на всички ви!

# 10
  • София
  • Мнения: 938
Да се включа и аз с питане  Embarassed При нас случаят е обратен - живеем в София и бебето ще се роди тук. Нямаме брак. Интересувам се какви са законите при положение, че не сме семейни, но той е припознал детето и планираме да живеем в Германия.
Как аз ще получа легален престой с право на работа? Според българските закони като родител на български гражданин под 18 г. всеки чужденец има право на постоянно/продължително пребиваване в страната с право на работа, а след 3 години престой - право да кандидатства за гражданство. Как стои въпросът в Германия? Какво трябва да се направи, за да вземем немски паспорт на бебето и разрешително за пребиваване за мен? След тази процедура - да речем, че имам право и получа пребиваване, имам ли право на детски? Таткото твърди, че ако живеем в Германия, ще получаваме детските, плюс някакви други допълнителни до 2-та година на детето, но можел да ги получава само той, и то при положение, че му разпиша декларация, че 100% му отдавам родителските права Shocked Нещо ме съмнява това.....

Тук в немското посолство не бяха никак любезни и ме посъветваха да кажа на таткото да им се обади, че да му обяснели по-подробно.....Само ми казаха, че можем да направим процедурата по припознаването на детето преди то да се е родило, та да не губим време с немския му паспорт. По отношения на моя легален престой там и евентуално дали ще имам право на детските, ми казаха да кажа на таткото като немски гражданин да им се обадел, на него щели да обяснят Imp

Въобще, ще ви бъда благодарна за всякаква информация, линкове към закони и др. полезни съвети.

# 11
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Krasoni
Моля ви помогнете ми какво се иска като документи когато ги няма и двамата родители по време на пътуването и като си дойде в Бг какво се прави по отношение на документите пак Rolling Eyes
Благодаря предварително на всички ви!


Декларация от двамата родители, че са съгласни детето им да пътува, придружавано от еди-кого (баба, имена) си до еди-къде си, може да уточнят за какъв период. Не е нужно да са отделни декларации, ако родителите могат да отидат заедно при нотариуса. Декларацията си я пазите и за излизане оттук, няма да я давате тук и там.
В БГ - зависи от това, какво сте планирали, не пишеш подробности, така, че.....

Общи условия

Активация на акаунт