Подновяване на шофьорска книжка

  • 30 395
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 545
Някой от живеещите в чужбина да е подновявал наскоро шофьорска книжка? Какви документи трябват, и медицинското кой го издава, ако сме без здравноосигурителни права? За колко време става и през това време взимат ли ти старата книжка?

# 1
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Записвам се да следя темата,заЩото мен ме 4ака съЩата гимнастика.Бг книжката ми изте4е в средата на март и се надявам да мога да си я подновя в на4алото на Юли като заведа децата.Дали пък не трябва да се представи медицинско както тук  newsm78

# 2
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Ли4и ли си много колко ми се работи днес  Twisted Evil

http://www.kat.mvr.bg/


"Подаването на документи за издаване на СУМПС става само лично !

Ако при подаване на документи за издаване на свидетелство за управление на МПС, са минали повече от 06 месеца от издаването на последния документ за самоличност, е необходимо да се попълни "Заявление за издаване на документ за самоличност" с поставена на него актуална снимка / направена до шест месеца преди подаването на заявлението.
 
 1. За издаване на свидетелство за управление на МПС, поради изтичане срока на валидност, подмяна на стар образец с нов или промяна в данните на водача:

документ за самоличност по ЗБДС;
документ за платена такса - заплаща се в ОПП-СДП
или в банките и банковите клонове, обслужващи СДП и РПУ;
карта за медицински преглед на водач на МПС или протокол от Транспортна областна лекарска ескпертна комисия /ТОЛЕК/ или Транспортна централна комисия /ТЦЛЕК/;
старото свидетелство за управление на МПС;
квитанция за дължими платени глоби по ЗДВП."
 


Не изглежда сложно... Thinking

# 3
  • загубено
  • Мнения: 6 447
Ли4и ли си много колко ми се работи днес  Twisted Evil

От времето ще да е Mr. Green

И аз ще сменям лятото.
Не знаех че и медицинско ще искат.

# 4
  • при палмите и алигаторите,FL
  • Мнения: 1 001
Ако сменяте и лична карта, може да се подаде в РПУто, ако е само шоф.книжка в КАТ.И за двете места трябва медицинско, а и да не забравя получаването е само в КАТ/за да ви проверят за висящи глоби или актове/.

# 5
  • Мнения: 1 101
Мъжа ми сменя октомври месец..
Медицинско се вади при всяко Джипи(в слу4ая беше джипито на наши приятели)платихме си май беше 25лв на ръка.( а сме от длъжниците на здравни осигуровки)
После се подават документите в КАТ ..експресната поръ4ка е за 10 дена ..в най добрия слу4ай става за 1 седмица
Да взимат ти старата книжка до полу4аването на новата
Може да се полу4и от упълномощено лице..но подаването е ли4но Peace

# 6
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
А не е ли по лесно просто да си смените  българската книжка с 4ужбинска newsm78

# 7
  • Мнения: 1 677
А не е ли по лесно просто да си смените  българската книжка с 4ужбинска newsm78
И как става смяната? Имаме ли право?

# 8
  • Мнения: 166
А не е ли по лесно просто да си смените  българската книжка с 4ужбинска newsm78
И как става смяната? Имаме ли право?
~Бубето~ за Германия се отива във Führerscheinstelle носис се Бг книжката с превод и снимка и си подаваш документите, плашаш такса около 25 евро и след около 2 седмици получаваш немска.

Аз не мисля,че взимат старата книжка докато ти издаат нова. Какво прави човек през това време, ако му в приберат?

# 9
  • Мнения: 1 101
Цитат
Аз не мисля,че взимат старата книжка докато ти издаат нова. Какво прави човек през това време, ако му в приберат?
Извинявам се за подвеждането Embarassed
Прибират я при полу4аване на новата Peace

# 10
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Испания
Представя се Бг книжка , психомотри4но удостоверение, номера за идентификация на 4ужденец,  и таксата прибират българската, която изпраЩат в България сега с новите испански книжки  дават временна, докато оригиналната  до два месеца пристигне  по поЩата.
Ние ги сменихме през 2002, тогава излезе закона, който го разреШва  заЩото по онова време не признаваха бг книжките.Тогава  директно  закоп4аваха снимката с тел бод и даваха книжката  на момента.

# 11
  • Мнения: 5 710
Някой от живеещите в чужбина да е подновявал наскоро шофьорска книжка? Какви документи трябват, и медицинското кой го издава, ако сме без здравноосигурителни права? За колко време става и през това време взимат ли ти старата книжка?

Аз вадих последният път, когато бях в София ( края на септември 09).
> Отиваш в някоя частна клиника и срещу 40 лв бързо бързо ти подготвят медицинското. ( аз ходих в Св. Панталеймон, 36 лв струва медицинското)
> КАТ -  Взима се номер за гишето, на което ще подаваш.
Преди мен имаше 75 души, но реших да изчакам и за 2 часа минах ( има много отказващи се, като видят че е дълга опашката).
М/увременно докато чакаш отиваш на друго гише , от което си взимаш заявление (снимка мисля, че се носеше). Попълваш го ( лесно е) , след което заедно с медицинското ( аз бях подготвила и копие от акта за раждане) - виж в сайта на КАТ има описани какви документи ти трябват - но не ми го взеха.
После подаваш на гишето главното, от там ти дават една бележка, с която отиваш да платиш на трето гише ( аз платих 42 лева за експресна поръчка), след което връщаш ричевутата на служителките и те ти казват кога да дойдеш да си вземеш книжката ( и талона). Книжката беше готова за 3 дни.

Последна редакция: сб, 17 апр 2010, 16:45 от 10 c's

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
И з мисля да я сменя с холандска. Не искат медицинско и като пари излиза същото, като българската...А разтакаването е само до кметството и за 10 минути си подаваш документите, а за 5 си я взимаш.

# 13
  • Мнения: 1 190
Аз я менях скоро - Германия, както е казала Петка, не искат медицинско.
Аз дори не ходих до Führerscheinstelle, а отидох в местния Rathaus като предварително си бях направила биометрични снимки, те искат една, даже служителката там ми попълни формуляра, беше 2 реда всичко на всичко, залепи и снимката.
Носех ксерокопие на бг шофьорската книжка с прикрепен превод и това е. След точно 10 дни получих писмо, че новата книжка ми е готова и мога да си я получа и сметка - 29 евро и тогава ми взеха старата, че даже и ми подарили категория за някакъв малък трактор, който не вдига повече от 30 км/ч - смяхме се с мъжа ми Grinning

Когато се подменя тук, обаче, трябва да е все още в срок на валидност!

Другото, което знам е, че дори и да е сменена вчера в България, винаги може тук да се подмени, без да се чака да наближи срокът на изтичане.

п.п. Тукашната ми шоф. книжка сега е безсрочна Thinking

Последна редакция: нд, 18 апр 2010, 21:44 от Toni4ka

# 14
  • Мнения: 11 306
Тони4ка, Пете, къде правихте превода (тук или в Бг)?

Общи условия

Активация на акаунт