Киста на яйчника и объркващи мнения !!!

  • 69 995
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 226
Здравейте на всички !!!
Пиша във форума,защото никъде не намирам отговор на въпросите,които ме мъчат Sad .....Моята история е следната:
На 5 април (понеделник) вечерта изведнъж ме преряза коремът,болката започваше ниско при яйчниците и продължаваше до стомаха.Цяла нощ повръщах,свивах се,на другия ден - о6.о4.10 не можах да стана от леглото,на 07.04 (сряда) болките не спираха и отидох в Пирогов...Там се съмняваха за апандисит,но след прегледите и изследванията се установи,че имам киста на десния яйчник 6,5 см. със "съмнително" съдържимо и течност в корема.Гинеколожката,която беше на смяна каза"Ти имаш възпаление на маточните тръби,тая киста е огромна,трябва да се маха веднага,а след такава операция трябва да забременееш"...искаше да ме оперира по спешност,аз се разстроих,плаках,не знаех какво да правя,приятелят ми,който беше с мен,каза да не бързаме и да чуем мнението на лекуващата ми гинеколожка д-р Андреева от клиника Щерев.Хирурзите от Пирогов от своя страна ми казаха"Гинеколозите в пирогов не са добри,търси и друго мнение",един от лекарите каза"Махай я веднага,ще се спука,ще получиш перитонит и тогава ще те порят",един млад лекар ми каза,че според него може да се махне само с лекарства и аз вече бях тотално объркана...На следващия ден отидох при д-р Андреева и тя потвърди наличието на кистата,на течността в стомаха,но каза да не се натоварвам,да не се оперирам и само с лекарства ще я "преборим"....Тя ме успокои наистина,а и имам доверие.....Изписа ми Регулон и започнах да ги пия от 08.04 ,когато ми дойде и месечният цикъл.В неделя (11.04) отидох пак в Пирогов,за да видим дали кистата се смалява....беше 6 см и пак всички там ме юрнаха за операция-лапароскопия...Младият лекар там,за когото споменах преди малко,ми обясни,че течността в кистата го наклонява на мисълта,че тя е ендометриозна и да отида в клиника Св.София при д-р Павлова за още едно мнение...Отидох при нея във вторник - 13.04,а междувременно бях изчела всичкоооооооо в нет-а за кисти,ендометриоза,лапароскопия и паниката ми нарастваше,а и разединението на лекарите ме притесняваше...Д-р Павлова установи,че кистата вече е 5 см,пусна ми и изследване за туморен маркер ЦА 125...нормалните му стойности са 35,а моят резултат беше 48,1 ...Тя също се усъмни за ендометриоза,тъй като съм имала някакви "израстъци" в кистата и на базата на всички резултати ми препоръча да махна кистата възможно най-скоро,защото се "хранила" от яйчника ми и може да го увреди до степен,че да се наложи да махнат и него....Пак стрес...засили се и от това,че имам поликистозни яйчници и нямам овулация всеки месец,а диагноза "ендометриоза" намалява шансовете ми за забременяване многооооооо,а съм едва на 21 години.На 15.04 отидох пак при д-р Андреева с резултатите от туморния маркер, за да и кажа,че вече съм тотално отчаяна от всички лекари.....10 различни лекаря,20 различни мнения !!!!! При прегледа кистата вече беше 4 см,но д-р Андреева ми каза,ако съм много притеснена да отида за консултация и при д-р Начев от Майчин дом.Бях чела много позитивни мнения за него и реших да отида... Това стана на 19.04 ...Влязох в кабинета,бяхме две жени...исках да му покажа изследванията си,да му кажа за завишения туморен маркер,да задам въпросите си....НО.....Д-рът каза,че не го интересуват изследванията,а дали имам сега оплаквания...Опитах да обясня как стоят нещата и какво съм преживяла,а той през цялото време говореше за профилактиката на рака на шийката на матката и НЕ МЕ ЧУВАШЕ какво му казвам !!!!! Кистата беше 2 см и той ми каза да си пия Регулона и няма нужда от операция на този етап...Да чакам 3 месеца,за да видим дали сама ще се махне...за 5 минути преглед,съпроводен САМО с разговор за рака на шийката на матката и НИТО СЕКУНДА ИЗСЛУШВАНЕ на проблема,за който отидох,д-рът ми взе 100 лв Simple Smile Бях много разочарована !!! Преживявам факта,че ми взе 100 лв за 5 мин,но не и че не ме изслуша !!! Стана ми много болно...След това се чух с д-р Андреева,тя ми каза засега да чакам и след 1 месец да отида при нея на преглед.Но вчера (21.04) цял ден имах слабо кръвотечение (червено,розово,кафяво),което ту спираше,ту "зацапваше"....нямаше логика за това,тъй като цикълът ми беше минал преди точно една седмица....за първи път ми се случи нещо такова...Звъннах на д-р Андреева,а тя ми каза,че съм пропуснала да взема Регулона,но това не е така....Вече не знам какво да правя,честно Sad Не знам какво става с мен,в какво състояние съм,изнервена съм,писна ми от 34907409347-те лекарски мнения-оперирай-чакай !!! Има ли някой с подобни проблеми и какво е било развитието им !!!!! Моля ви,пишете,имам нужда от подкрепа.... Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 3 864
Мила, голяма одисея ти се е насъбрала! Някои от нещата, които си имала като симптоми, имах и аз преди 5 г., пак ме мотаха 1 месец, накрая диагнозата съвсем друга излезе, като даже рак на яйчника беше обсъждан. Някой от тия светила пускал ли ти е изследване на бета ЧХГ? Т.е. кръвен тест за бременност. Защото при мен с "киста на яйчника", свободна течност в корема и какви ли не теории накрая се оказах с проста извънматочна бременност...

Иначе през операция на такава киста мина Dji-Djo, в София, но не помня името на лекарката. Пиши й да ти разкаже. Тя после си забременя нормално, така че не се отчайвай за това.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 770
Разбирам колко си объркана и притеснена.  Но не е края на света Simple Smile спокойно - кистата ти прогресивно намалява и най-вероятно ще изчезне. Дори за това кратко време - доста бързо намалява. Обикновенно дават на кистите от 3 до 6 месеца.
Кървенето е от Регулона - често се случва /и др. момичета са го коментирали/
Колкото до д-р Начев и отношението му - не се връзвай толкова /добрите лекари са така: многото практика и опит ги прави лаконични и 'нечовечни' към пациентите. Лично аз ги разбирам - не отиваме на психолог .
Когато раждах - секцио по спешност , моят лекар и анестезиоложката не спряха да коментират една статия за мъжки стрийптийз и да се кикотят - и въпреки, че не чух един медицински термин - бих казала, че са невроятни медици. Така, че не е важно какво те питат и дали те изслушват - важно е да ти поставят вярна диагноза и да ти посочат правилното решение /диагноза/
Моя приятелка преди 3-4 месеца имаше 8,1см киста - бях ужасена и според мен /но не съм медик/ трябваше да се оперира, Simple Smile Изписаха и Диане35 и за 3 месеца кистата изчезна, доста по-бавно от твоята.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 423
Ей, мило момиче толкова мъчно ми стана за теб, защото съм преживяла почти същото. От собствен опит знам едно,като за начало,ако пак те заболи корема и е през нощта и не може да идеш до д-р Андреева, иди в Шейново или в Майчин дом, но не и в Пирогов! Там гинекологията не им е от най-силните страни и съм го изпитала на собствен гръб, пък и самите хирурзи са ти го казали.
Кистата намалява. Нали така? Щом от 6 см успя да е сбориш до два, то направо си преминала лошата част. Предлагам ти да послушаш лекарката, да направиш курса с Регулон, за да видиш дали ще се изчисти изцяло. след това пусни пак туморен маркер,дето са ти пускали. Висок ти е резултата, но незабравяй, че може да има лабораторна грешка.
Сега боли ли те?
Според мен кървиш от Регулона, нищо че го пиеш от повече време и не ти е първо хапче.

# 4
  • Мнения: 226
Първо АДСКИ БЛАГОДАРЯ,че се отзовахте,прочетохте цялото ми писание и споделихте личния си опит с мен Simple Smile Стана ми много мило,не очаквах...
svetli , относно "извънматочната бременност" за това никой нищо не ми е казал....дали е редно сама да им предлагам да изследват и този вариант???
denis_d ,наистина намалява и това ми е успокоението,наплашена съм от различните мнения,от липсата на единодушие м/у лекарите и от факта,че имам поликистозни яйчници и постоянно й треперя на тази киста,защото не искам заради нехание или невнимание както се казва да не изпиташ най-истинското щастие за една жена... Sad За сега ще чакам,но дано да не правя грешка,това ме плаши.
Шмати , аз също се надявам да кървя от Регулона,да не е друг проблема....но за първи път ми се случва да кървя една седмица след цикъл,а имам МЦ от 14-годишна . Може би съм стресирана и сега за най-малкото нещо вдигам шум,но искам да направя всичко,което зависи от мен за здравето ми... Още веднъж благодаря за включването от ваша страна Simple Smile

# 5
  • Мнения: 14
Преди един месец ме оперираха по спешност от спукана киста в Окръжна болница. Имах същите симптоми - силни коремни болки, въобще не знаех какво ми е, дори не подозирах че е нещо гинекологично.
По принцип съм издържлива на болка, но тези болки не бяха обикновени. За да извикам бърза помощ .... При прегледа се видя свободна течност в стомаха. Това доколкото знам е НЕДОПУСТИМО. Това ми се струва странно в твоята история. Остави кистата, тя явно се влияе от лекарствата, но свободната течност? Не трябва ли да я изсмучат?
Подкрепям абсолютно Шмати ако имаш проблеми или болки по спешност само в Шейново и Майчин дом!!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 1 423
Не я плаши,има разлика между това да си операция и това да има малко течност с Дълласовото пространство (Не е стомаха:}). Винаги когато имаме овулация и пукнат фоликул се отделя малко течност там, ако имаме киста и от нея изтече течност също може да има течност. Важното е да не е кръв! Пукала съм 5 см киста и само течност имаше и се резорбира за няколко дни. Понякога може и без да се пукне кистата мъничко течност да излезе, в нейния случай затова са виждали течност зад матката. важното е да те погледне доктор, които да види дали нямаш кръв там. Тогава е опасно,ако при спуканата киста се е спукал кръвоносен съд и кърви.

# 7
  • Мнения: 226
Пффф...за минута се стреснах,но не е кръв...само течност Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 3 860
Да се включа и аз с акъл  Mr. Green
Йоана това че кистата толкова намалява от регулона, доколкото аз съм чела означава че не е ендометриозна, ендометриозните не намаляват от регулон, а ако беше ендометриозна с тези размери едва ли расте от месец-два  Rolling Eyes
За течността е нормално, от нея и болката и повръщането, и на мен ми се е случвало доста е гадно  Rolling Eyes зацапването може и от регулона да е може и от кистата да е, първия месец на противозачатъчни всякакви такива смущения се случват  Rolling Eyes

Объркани си поради многото мнения, моя съвет е да си харесаш един дофтор и него да слушаш  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 5
Здравей, иаз имах поликистозен яйчник- да не разказвам цялата история,но мъчихме с лекарства близо година и той въобще не мръдна, дори със см не намаля. Затова планирано ми направиха лапароскопия и всичко се оправи. Затова моят съвет е, ако не те боли и щом ти влияе Регулонът - продължавай с него, просто редовно следи развитието. Иначе лекарски мнения можеш да чуеш безброй, най-важнотот е ти как се чувстваш.

# 10
  • Мнения: 74
Здравейте, търсих подходящо място да се включа и да получа съвет от преминалите през това. На 10 март ми откриха киста на десния яйчник (тъкмо започнахме да правим опити за бебе   Sob  Sob ) Кистата беше и си остана с размери от порядъка на 6,5 на 5.5. Лекарката в Поморие ми предписа Диане 35. Един месец по-късно отидох в Майчин дом, София при професор Чернев и той ми предписа Утрогестан, два пъти дневно - вагинално и перорално. Разбрахме се след края на цикъла ми да отида пак (25 май) и евентуално да реши дали да ще ме оперират (с лапароскопия). Кистата ми е функционална, пълна с вода, не с кръв, тумурния маркер е с много добри показатели. Ходих да се преглеждам при лекарката от Поморие и кистата не беше мръднала. Тя ми каза, че ще чакаме още 1 месец и ще ми прави коремна операция и вероятно ще ми извадят и яйчника  Sick Аз реших да се оперирам безкръвно в Майчин дом. Може ли някой да разкаже за процедурата, за това колко струва, колко време се стои. Много Ви благодаря  Hug

# 11
  • Мнения: 2 261
Споделям моят опит:
Очаквах цикъл около 27 декември 2007г. ,липсваше.
Зарадвах се ,че Коледното чудо ме е споходило .
Тест-отрицателен  в следващите 10 дни .На 8 януари преглед.
Няма причина да липсва цикъл,бременност липсва също.Покана за преглед след 10 дни.
Преглед-10 см  киста и с оплаквания  с много силни болки в кръста, като при дископатия.
Изписан Примолут Нор и след  предизвикан цикъл  на преглед  да видим дали кистата е там.
Нещо ме дръпна и  усъмни.
Консулт с друг лекар.
Прием по спешност и съвети ,че в домашна обстановка може да стане страшно и животозастрашаващо.
Консулт с покойната д-р Чернева и др лекари и "професори" ,/тъй като вече бяхме я посетили и насочили за инвитро/.
Извод:Спешно се отваря корем ,маха се увеличения вече яйчник на 7 см и киста ,прекъсват се тръбите и Инвитро.
Речено -сторено!
........
От там одисеята е друга-сложна,дълга и болезнена .
Може би трябваше и трето мнение!
 
Незнам защо така се получава при тези лекари и с тяхното мнение относно кистите.
Толкова ли е сложно това образование/кистата/ за диагностициране и адекватно лечение?
Такива проблеми  отварят ,че  ooooh!



 

# 12
  • София
  • Мнения: 1 423
Вали, защо тези хора са ти махнали и яйчника и тръбите? Озадачаващо е. Защо и двете, може единия яйчник да е бил увреден от голямата киста, но двете тръби ? Знам, че е минало,но ми се стори касапско.

# 13
  • Мнения: 2 261
Вали, защо тези хора са ти махнали и яйчника и тръбите? Озадачаващо е. Защо и двете, може единия яйчник да е бил увреден от голямата киста, но двете тръби ? Знам, че е минало,но ми се стори касапско.
Понеже не ставаше бебе и бяхме тръгнали по инвитро пътеките,направихме консулт с покойната д-р Чернева и  "проф". Козовски  и те препоръчаха така.Писах в съседна тема малко по-подробно.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=497765.0
Днес имам 2 яйчника  и 2 тръби .Тръбите са  запушени от д-р Стаменов през влагалището

# 14
  • Мнения: 547
Здравей Йоана! представям си колко си притеснена и объркана. Ще се опитам да ти помогна като ти разказа за моята среща с проблема киста. при мен обаше беше обратно. На 06.12 инсеминация т.е. няма киста. на преглед на 21.01.06г. киста 3 см. с предположение за ендометриоза, изписан и пит по схемата Регулон. Моятя лекуваща лекарка от Щеревата клиника, но не д-р Андреева каза да си чакам цикъла и тогава пак на преглед. Цикъл няма, ако не броим буквално 2-3 жълтеникави капчици. почвам на своя глава прегледи през 2-3 дни при единствените 2 гинеколожки в Бургас на които имам доверие. Ходех при две, за да не ми кажат че прекалено често се преглеждам. Между другото било е правилно решение от моя страна, защото кистата растеше с бясна скорост. Едната от бургаските гинеколожки звънна на лекарката в София обезпокоена от този растеш и ме прати да отивам там с багаж за хоспитализация и операция. на прегледа на 01.03. кистата беше над 6 см. Според лекарката в София вече беше късно за лапароскопска операция и ми каза че ще правим коремна операция но ме прати първо да си чакам цикъла, който все още не беше се появил. Междувременно бургаската лекарка беше ми пуснала туморния маркер и макар че тук при нас референтните стойности са по-различни моя резултат беше леко завишен спрямо референтните стойности. Продължавах да пия Регулон, но освон всички негативни реакции от упътването други полезни ефекти от него нямаше. Оперираха ме на 16.03.06г. при размери 7см./5см. Отстраниха ми яйчника и тръбата, хистологията доказа ендометриоза ІV степен. Трябваше да мина курс на лечение със Золадекс, но от здравната каса отказаха дори да ми приемат документите поради изчерпан лимит и аз реших, че не мога да дам 3000 лв. за лекарство, а ще пробвам с инвитро. Изписаха ми отново регулон, но въпреки него образувах фоликули, които даже се развиваха бързо, цикъл така и не видях докато пиех противозачтъчното. Два месеца след операцията бях отново с киста и ни жива ни умряла от притеснение - бях с един яйчник. сСав богу тази киста изчезна сама месец и половина по-късно. Септември 2006г. правих ІV инсеминация, м.10.06г. - инвитро. След неуспешното инвитро веднага се сдобих с нова киста. В началото на декември кистата си съжителства с фоликул. Прегледа на 14.12 показа, че киста няма и току що е минала овулацията. На 26.12.06г видях първия двучертичков тест за бременност.
Изхождайки от моя опит смятам, че кистата ти не е ендометриозна и щом така бързо намалява, значи е по-доре да проследиш кистата и ако продължава да намалява да не предприемаш операция. От сърце ти желая скоро да пишеш тук за да се похвалиш с бременността си

Общи условия

Активация на акаунт