Един въпрос за невзета отпуска преди майчинството

  • 2 024
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 245
Здравейте мами,

искам да попитам някой, който е навътре в проблемите за майчинство, отпуски и т.н.
Конкретно - една приятелка е в майчинство, почти две години вече. Иска като изтекат да си пусне невзетата преди раждането платена отпуска (тя е около 30 дни, понеже е от няколко години събрана)
От работата са й казали, че ако я пусне веднага след двете години, ще й я плащат като сумата ще е колкото майчинството.
А ако ходи един месец на работа и я пусне след това, ще й я платят като платен отпуск - т.е. колкото е заплатата.
Това правилно ли е, понеже тази отпуска си е била отпуска от годините когато не е била в майчинство, ами си е ходила на работа?
Ще съм благодарна, ако някой ми обясни  bouquet

# 1
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
След като и свърши майчинството трябва да се върне поне 10 дни на работа, за да и се изплати отпуската според заплатата, иначе ще и се плати на база майчинството.

# 2
  • Мнения: 815
аз искам само да допълня, че за двете години на майчинството също й се полагат по 20 дни отпуска-т.е. освен невзетите преди майчинството има още 40 дни

# 3
  • Мнения: 245
Много Ви благодаря, момичета  bouquet

# 4
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
аз искам само да допълня, че за двете години на майчинството също й се полагат по 20 дни отпуска-т.е. освен невзетите преди майчинството има още 40 дни
20 дни отпуска на година е само приблизително.  Моята годишна отпуска примерно е 24 дни.

# 5
  • Мнения: 337
Годишните отпуски се изчисляват, като се вземат 6 месеца назад и се изчислява следна дневна заработка, затова не е препоръчително веднага след майчинство да ги вземете, още повече че отпуската е в размер 80%.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 298
Годишните отпуски се изчисляват, като се вземат 6 месеца назад и се изчислява следна дневна заработка, затова не е препоръчително веднага след майчинство да ги вземете, още повече че отпуската е в размер 80%.

Нещо бъркаш платения годишен отпуск с болничните за общо заболяване, недей да заблуждаваш хората, които не са наясно.

Следва цитат от Кодекса на труда:
 Чл. 177.  (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

# 7
NIMAM TAKOVA NESHTO - MOMICETA ZASHTO PISHETE GLUPOSTI????????????

1. ZA VREMETO NA PLATEN GODISHEN OTPUSK LICETO IMA PRAVO NA TRUDOVO VAZNAGRAGDENIE, KOETO SE ISCISLIAVA PO REDA NA CL. 177 OT KODEKSA NA TRUDA OT POLUCENOTO SREDNODNEVNO BRUTNO TRUDOVO VAZNAGRAGDENIE ZA POSLEDNIAT KALENDAREN MESEC, PREDHOGDASHT POLZVANIAT OTPUSK, PREZ KOITO LICETO E OTRABOTILI PONE 10 RABOTNI DNI. V NEINIAT SLUCAI AKO TIA E POLZVALA OTPUSK PO MAICINSTVO ZA BAZA SLEDVA DA SE VZEME MESECA, PREZ KOITO TIA E RABOTILA ZA POLSEDNO I IMA 10 RABOTNI DNI.
2. DRUG E VAPROSA KOLKO E POLUCAVALA / ILI NA KOLKO SA IA VODILI/ TOGA .
3. BAZA ZA POLSEDNITE 6 MESECA SE VZIMA SAMO ZA BOLNICNI
4. A PO OTNOSHENIE NA RAZMERA NA OTPUSKATA - TOI SLEDVA DA BADE - NEISPOLZVANIA OTPUSK PREDI DA IZLEZE + VSICKIA OTPUSKA ZA VREMETO, KOGATO NE E BILA NA RABOTA, A V MAICINSTVO / OSNOVEN I DOPALNITELEN AKO SE DAVA I TAKAV/

# 8
  • Мнения: 245
Аз точно щях да питам за тези шест месеца и вие ме изпреварихте, понеже съвсем се забатачих.
Значи последно как е точно - за да получи платен отпуск с размер 80 % от заплатата си трябва задължително да работи поне 10 дни след майчинството и после да си пусне отпуск, нали?

# 9
  • Мнения: 184
Искам да попитам ако след изтичането на 135 дена майчинство си пусна годишната отпуска невзета преди болничният , то тогава отпуската как че ми се плати ?

# 10
Компетентни членки вече ви отговориха. Дали след 135 дни или веднага след изтичане на майчинството, т. е няма нужда да почва работа си пуска полагаемият й се отпуск и той се заплаща 80% от получаваната заплата преди изличане в отпуск. За двете години майчинство също й се полагат по 20 работни дни на година. Молбата за отпускът след майчинството, обаче се пуска поне 10 дни по-рано.

# 11
  • София
  • Мнения: 2 300
Компетентни членки вече ви отговориха. Дали след 135 дни или веднага след изтичане на майчинството, т. е няма нужда да почва работа си пуска полагаемият й се отпуск и той се заплаща 80% от получаваната заплата преди изличане в отпуск. За двете години майчинство също й се полагат по 20 работни дни на година. Молбата за отпускът след майчинството, обаче се пуска поне 10 дни по-рано.

80-те процента се отнасят за отпуск по болест, а не за платен годишен отпуск. Обяснено е вече, защо продължавате да обърквате момичето.

bsn е дал/а/ точен отговор на въпроса.
Не е редно да й изчисляват отпуска на база майчинство, както казват на момичето. Той трябва да се изчисли на база получавана заплата за последния месец, през който реално е отработила поне 10 работни дни /прословутия чл.177/.

# 12
  • Мнения: 249
bsn   е отговорила точно и ясно.
Бих допълнила само, че е добре въпросното момиче да си прецени, дали ще има полза от това да се върне на работа за 10-на дни сега (като при връщането си заплатата й се актуализира!) или да си пусне веднага молба за отпуска, като той ще й се изчисли на база заплатата отпреди да излезе в отпуск по майчинство.

# 13
da mnogo e vagna da razpita - dali ako se varne na rabota niama da i aktyalizirat zaplatata. ako ima variant da i ya uvelicat - to po-dobre e da se varne i da otraboti 10 dni v predishnia mesec na novata zaplata - taka shte poluci povece paricki.
samo tezi 80 % - niamat vraska - tova ne e viarno

# 14
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Извинявай те, аз да се намеся с още едно питане по този въпрос. За плащането на отпуската при отработени мин.10дни ми стана ясно, само не съм в час дали ако част от тези 10 дни са отпуска пак се взима възнаграждението за този месец или се изчислява въз основа на още по-предишнят месец, където има 10 дни наистина работни?
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт