Насилието, наричано "възпитание"

  • 12 751
  • 282
  •   1
Отговори
  • Мнения: 798
Отварям темата, с ясното съзнание, че е много сходна със съседната за пошляпването. Но от една страна имам нужда да споделя с вас за случка от днес, от друга ми се иска тук да поговорим какво всъщност е адекватно да се направи, когато сме свидетели на насилие.
Та, днес в парка - слънчев следобяд, стоим прави с приятелка и си бъбрим, децата ни тичат наоколо и се забавляват... Чувам детски плач от близката пейка и инстинктивно поглеждам. Бебе в количка реве. Продължаваме да си приказваме. Ревът не спира. Обръщам поглед за дълго натам, за да видя какво се случва. Всъщност дете на видима възраст година и половина стои закопчано в количката с биберон в уста, реве та се къса (без това чудо да му падне от устата някак си) и всячески се опитва да се наддигне, като да се изправи. На пейката седят три жени. Двете потънали в сладки приказки на по цигара, а третата гледа детето някъде отзад и отгоре, така че то да не я види и абсолютно нищо друго не предприема. Реших, че е най-вероятно е баба или гледачка, другите момичета са си отделно. Бебето продължаваше да реве..., ние с приятелката ми започнахме да се чудим как е възможно да няма никаква човешка реакция от тази жена. Мина баба с внучета, която се възмути под носа си и отмина. Нищо! Не се сдържах и отидох натам, без да знам точно какво да направя (но това дете беше точно на възрастта на моето, което се разхождаше спокойно напред -назад). Клекнах до мъничето, заприказвах го, погалих го по крачето. Като че ли попритихна. С най-невинния си глас попитах жената какво му е. Отговорът: "проявява инат. спряхме му храната затова реве!". И аз онемях. Пак попитах все така "невинно", ами като смятате, че не трябва да яде, защо не го гушнете, не му обърнете малко внимание? В този момент една от другите седящи на пейката жени ме нападна и каза да си гледам работата и да не се меся. Ето, явно това беше майката!
Все така учтиво отговорих, че не съм имала никакво желание да се меся, но ми е мъчно за детето, което от доста време чувам, че плаче. Тя обясни, че си е нейно и да се разкарам. Уви, разкарах се. Преди това единствено й казах, че това което извършва е насилие, респективно престъпление. Попита ме каква съм, че й давам акъл. (чудех се какво да кажа: майка, психолог, човек - какво значение има?). Само повторих, че ми е мъчно за това дете...
Тези жени останаха още 15 минути, като пробваха да бутат количката, за да успокоят детето (телесен, очен и вербален контакт - никакъв), което не се получи и после, тръгвайки си, продължавах да чувам рева на това малко човече като зов за помощ...
Ето, споделих, въпреки че стана много дълго.
Да, знам че в очите на майката нямам право да се меся, но дали в очите на детето не трябва да се намеси някой възрастен?
Какво правим? Можем ли да помогнем? Вие сте...

# 1
  • Мнения: 372
С какво да се намеси някой друг?Да вземем на жената детето ,защото го оставя да плаче?Сигурно майката е имала причина да вземе на детето храната и да го остави да плаче
Според вас не може да се възпитава детето с бой(добре ,приемам го),а сега вече и да плаче не може да се оставя Е кое му е възпитателното да дадеш на детето каквото иска само и само за да не реве
Моето дете пък като п-малък се скъсваше да крещи когато си тръгвахме от парка,трябваше да го нося до вкъщи,защото отказваше да ходи и викаше някой да му помогне,защото той искал да си седи на площадката Е да не ви казвам колко обичах такива майки на които им станало мъчно да идват и да ми обясняват как не трябвало да си дърпам детето ,а да го успокоя и да го оставя да си играе като иска
Защо трябва да се бърка във чуждите работи?Едва ли ще ти е приятно ако детето ти се тръшка някой да дойде и да ти каже каква лоша майка си ,че детето ти плаче
Разбирам да си пребива някой детето пред теб и да се опиташ да му помогнеш,но дете което реве,,,,и това ли е насилие според вас?

# 2
  • Мнения: 8 999
Теоретично погледнато, всяко действие, което забранява или налага някакъв вид поведение, независимо дали е над възрастен човек, или над дете, против волята му,  е насилие. Насилие над личността, над интелекта, над самочувствието, над индивидуалността и т.н. Дори това, да не даваш бонбони и шоколад на детето си, а да му натрапваш "полезни храни", пак  е насилие. Да забраниш на убиеца да убива и да го накажеш за това, пак е насилие. Обществените порядки и законите са насилие.
Но няма как да живеем в общество, ако не сме насилени да спазваме неговите условности.
Децата, като бъдещи зрели членове на това общество, са заставени от първия си ден да се съобразяват с него - първоначално с членовете на семейството, после с правилата в детската градина, в училище, на работното място.
И както обществото и държавата имат изградена система, чрез която да налагат и принуждават, така и родителите трябва да въздействат над децата си. И както всяка отделна държава има свои закони, така и всяко отделно семейство има инструменти за контрол и наказание.

Бих се намесили и раздавала съвети единствено, ако някой ми поиска мнението.

# 3
  • Мнения: 1 420
Бих се намесили и раздавала съвети единствено, ако някой ми поиска мнението.

И аз съм на това мнение - принципно не бих се намесила в конкретната ситуация  Peace Може би майката на детето не е била права, но в крайна сметка не се знаят доводите й. Аз моята дъщеря също съм я закопчавала в количката и съм я оставяла да ревтуни. Просто в дадения момент, в който тя си е намислила нещо, което според мен не е правилно, не съм виждала друг вариант за действие, освен да я оставя да мрънка в количката  Rolling Eyes Не че оправдавам тази майка, но мисълта ми е, че не бих съдила някой, без да знам защо е реагирал точно по този начин  Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 7 673
Ето ти случка на насилие над малко дете. Действието се развива в Южния парк. Бях свидетел на следното:
Една майка пие кафе с приятелки. Детенцето й, на видима възраст около 2 годинки (не повече), обикаля около масите. Масите бяха доста нагъчкани. Минавайки покрай един стол, детето се спъва в него и пада. Столът също пада. Майката хукна към детето. То беше уплашено. Мислех, че се дължи на падането. Също мислех, че майката скочи да го успокоява. Да, ама не! С две крачки беше при детето и като почна да крещи  ooooh! Некадарник, бездарник, не гледаш къде ходиш. После го подбра към нейната маса с шутове и го върза в количката. Шутовете бяха силни, не просто като подбутване.  #Crazy Още по-учудена бях, че никой не се намеси, освен мен. Аз бутах моето малко момче в количката (беше още съвсем мъничко бебе). Направих й сериозна забележка. Казах й, че не е права и, че детенцето нищо лошо не е направило. Гневът й се насочи към мен. Каза ми, че съм проста селянка, че ще си бие детето, колкото иска и след малко щяла да "почне" и мен. Приятелките й не се намесиха, както и никой наоколо. Още ми е мъчно, като си спомня за това детенце.  Cry

# 5
  • Мнения: 613
Насилие има. Но мисля, че нито в тази, нито в предишната за по шляпването , нито в още по-старите , някой от списващите са насилници. За историята на Лю - човек трябва понякога да знае много повече предистория , за да може да направи изводи.
Ирина - и на мен ми е мъчно за детенцето.
Теоретично погледнато, всяко действие, което забранява или налага някакъв вид поведение, независимо дали е над възрастен човек, или над дете, против волята му,  е насилие. Насилие над личността, над интелекта, над самочувствието, над индивидуалността и т.н. Дори това, да не даваш бонбони и шоколад на детето си, а да му натрапваш "полезни храни", пак  е насилие. Да забраниш на убиеца да убива и да го накажеш за това, пак е насилие. Обществените порядки и законите са насилие.
Но няма как да живеем в общество, ако не сме насилени да спазваме неговите условности.
Децата, като бъдещи зрели членове на това общество, са заставени от първия си ден да се съобразяват с него - първоначално с членовете на семейството, после с правилата в детската градина, в училище, на работното място.
И както обществото и държавата имат изградена система, чрез която да налагат и принуждават, така и родителите трябва да въздействат над децата си. И както всяка отделна държава има свои закони, така и всяко отделно семейство има инструменти за контрол и наказание.

Бих се намесили и раздавала съвети единствено, ако някой ми поиска мнението.
Много точно!
Между другото - плача при малките деца е полезен за добро развитие на белите дробове! Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 6
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Но е вреден за мозъка, интракраниалното налягане което се създава при продължителен плач убива мозъчни клетки. Стрес-хормоните също. Каква ли храна може да се спре на дете 1.5 години, да не е привикнало на чипс и шоколад вече? На тази възраст реват само ако са гладни, а не от мерак за хрускане  Rolling Eyes ...
Възпитанието чрез рев не го разбирам някакси, особено под 2 години. След като минаха коликите не съм оставяла моя да плаче за повече от няколко минути. Знае че ако му трябвам, ще съм там. Затова и никога не е плакал продължително, само за да ме накаже примерно. Толкова ли не може един възрастен да отвлече вниманието на едно мъниче в съвсем друга посока, а ще му дава житейски уроци на тази възраст, да се види кой е по инат ли  Rolling Eyes? То е забравило защо реве, знае само че е вързано и изоставено. с изглед към природата. И кучето не бих си оставила така.

# 7
  • Мнения: 798
alexina, повярвай ми, знам какво значи да плаче моето дете. И затова тази история ме разтърси. Тук става дума за дете, което е принципно във ходеща възраст. Вързано е (независимо къде, но е вързано) и в продължение на повече от 30 минути никой от най-близките му в този момент не осъществява с него никакъв телесен, очен и вербален контакт! На мен това ми се стори жестоко. А тъжното е, че малко хора се замислят, че игнорирането също е форма на насилие - психическо и емоционално.
baibibi, права си. Всяка забрана е форма на насилие. Въпросът е как е поднесена и какви биха били последствията от нея. Ако не давам на детето си чипс (а аз не давам), то може да си играе, разхожда, да си приказваме, да го гушна, да му предложа да разгледа нещо и т.н., а не до го вържа и да го обърна с гръб към себе си.
*Ирина*, и на мен ми е мъчно за тези дечица. Затова и отворих темата. Какво е адекватно да направим?
iren5, да, трябва да се знае предиисторията. Но всъщност доста време наблюдавах, че като че ли на никого не му пука за това детенце. Замислих се, как ли се е чувствало то...
eli_c, точно така е. Ефектът от този стрес се вижда пък след години. Всъщност детето не от глад ревеше и не за храна (останах с впечатлението, че му е "спряна" защото възрастните имат идея точно какво количество трябва да се изяде), ревеше, като видимо се опитваше да се изправи, а всъщност беше вързано (общо взето в този слънчев следобяд децата на тази възраст се разхождаха свободно), не мисля, че и идеята на възрастните беше да спи дори, а просто да кротува.
 
Но като излезнем от конкретиката на случая, какво можем да направим според вас, когато сме свидетели на насилие? Ясно е, че няма адекватни институции, които да могат да поемат нещо повече от най-драстичните случаи, но заслужават ли деца в такава ситуация да се правим, че не ги забелязваме? Какви ще порастнат после? Мисля си просто...

# 8
  • Мнения: 1 121
Аз в конкретната ситуация не бих се намесила, защото имам 2 изключително инатливи деца, които за съжаление често оставям да си плачат в количката, докато инатът не им поотмине. Давам пример с дъщеря ми и нейното хранене. Когато я храня тя се опитва да бърка с пръсти в купичката с храната, загребва една шепа, разглежда я, размазва си я по лицето, а остатъка започва да хвърля из стаята. Първият път си казах какво толкова детето изследва храната, интересна му е, голяма работа ще изчистя. Ок, обаче то започна да й става навик. Вторият път й казах "НЕ" и прибрах храната. Еми сдра се да реве. Опитах се да я утеша, да я гушна, да я разсея. Не и не, рев и рев. Някои деца просто са такива - упорити и непримирими, реват си до дупка и с нищо не можеш да ги утешиш. Ако ги гушнеш се чувстват така сякаш ги възпираш и побесняват още повече. Моите и двете са така. Когато заплачат и се  заинатат не дават да ги докосна. Оставям ги да се нареват и след това като им помине говоря и обяснявам кое, как и защо. Не че ми е приятно да ми реват на главата, ама пък не мога и да им позволявам всичко само и само, за да не реват. Синът ми също си реве "вързан в количката". Когато удари или бутне друго дете го връзвам и го оставям да стои там по 3-4 минути. Реве си, но аз за друго подходящо "наказание" не се сещам. Е чак по 30 минути май не са плакали, но по 5-10 минути ги оставям да плачат най-редовно и не ми е съвестно. Може и да упражнявам "насилие", но е по-добре от удрянето, например. Затова в твоята ситуация е сложно да се каже дали майката в случая е постъпила правилно или не. Много е хубаво това, че си се опитала да успокоиш детето, това и аз бих направила, но не бих казала нищо на майката.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 735
Според мен просто нищо не можеш да направиш в конкретната ситуация,освен да ти е мъчно за детето.По мои наблюдения някои хора просто не стават за родители или методите им възпитание са ужасни.Мен лично много ме дразнят майки в градинката,които не водят децата си там,а отиват да си пушат цигарите и да си поговорят.Тази персона спряла му храната/а защо не и водата!?/,чувала съм и реплика-да не го пускам да слизат от количката,че като се научи е търчане Shocked.И дъщеря ми е ревлива и инатлива,но съм от майките,които непрекъснато търчат след детето и съм излязла заради нея,да играе,да диша по-чист въздух.Иначе и аз бях свидетел как дядО,гледащ внучката си, така и се разкрещя,че е паднала,че аз се чудех къде да гледам и да му обяснявам,че тя тичаше НЕГО да го настигне.То сигурно му е трудно на тази възраст да гледа дете,но не то е виновно.
Жалко, когато детето е жертва на нечий нисък интелект и простотия.
Това за плача и развитието на белите дробове е абсолютна глупост! Naughty

# 10
  • Мнения: 989
Има хора, които, виждайки, че детето им е изправено пред опасност (както в двата примера с падането), в уплахата си и в резултат на притока на адреналин, започват да се карат и викат. Това е следствие на страха, който са изживели. Много често съм ставала свидетел на такива ситуации. Но това не ги прави лоши родители или насилници.

Моята дъщеря като беше малка, като си наумеше нещо, но аз не бях на същото мнение като нейното и съответно не позоволявах исканото нещо, изпадаше в истерия. Ама бясна истерия. Пробвала съм всякакви начини, за да я успокоя. Абсолютно всякакви. С времето, обаче разбрах, че просто й е такъв темперамента. Истерията и виковете продължаваха средно около 5 минути, през които тя не искаше да чуе нищо и никой, след което детето се успокояваше само и се усмихваше отново.

Не знам, аз просто не обичам да се меся в такива ситуации. Смятам, че не е моя работа и ако бях на мястото на въпросната майка, най-вероятно и аз щях да ти направя забележка да не се месиш. Не мога да се бъркам в ситуация, която не знам нито как е провокирана, нито какво е детето и т.н. Единствено бих се намесила, ако видя побой над дете (но не пошляпване, а побой).

# 11
  • Мнения: 27 524
Има хора, които, виждайки, че детето им е изправено пред опасност (както в двата примера с падането), в уплахата си и в резултат на притока на адреналин, започват да се карат и викат. Това е следствие на страха, който са изживели. Много често съм ставала свидетел на такива ситуации. Но това не ги прави лоши родители или насилници.

Даа, точно. Моята майка беше и е така, в страха си и уплахата за нас, започва да обижда и да крещи. Докато бях дете това ужасно ме стресираше между другото, но сега вече го разбирам и не й се сърдя. Но е грешка да се прави, защото ми трябваха много години да разбера защо като се спъна и падна ми изкрещява гъска смотана например, а не ме гушне  Simple Smile

Лю, не бих питала и не би се месила в описаната от теб ситуация. Както и ако аз правя нещо, което съм сметнала за редно с бебето си/ детето не бих искала да ми се меси никой. Може да е грешка, не знам, но така или иначе нищо не може да се направи.
А ако видя някоя обезумяла майка да пребива детето си - сигурно бих реагирала и ще се обадя в Полицията, иначе не.  Peace
А дете на година и половина доста добре разбира вече кога и как може да се налага и понякога оставянето да се нареве и напищи и да разбере, че по този начин не става, дава доста добри резултати  Wink

# 12
  • Мнения: 411
]тук да поговорим какво всъщност е адекватно да се направи, когато сме свидетели на насилие[/b].
При забелязано неадекватно поведение на родител спрямо дете бих направила забележка към възрастния придружител и/или сигнал към социалните. Поне в страната където живея това е приетото поведение на обществен контрол.
Когато я храня тя се опитва да бърка с пръсти в купичката с храната, загребва една шепа, разглежда я, размазва си я по лицето, а
Няма нищо лошо в това детето да си играе с храната, дори е препоръчително да се разрешава на дете до две две и нещо год. възраст да го правят, така се учат, опознават.
Има хора, които, виждайки, че детето им е изправено пред опасност (както в двата примера с падането), в уплахата си и в резултат на притока на адреналин, започват да се карат и викат.
Няма дете което да не пада. Опит грешка е също начин да се натрупа опит. Въпроса е възрастния придружител да предотврати ситуации в които наистина детето би се наранило. И то с адекватна реакция а не крещейки и и ругаейки.

# 13
  • София
  • Мнения: 17 249
И мен много ме тормози този въпрос - какво може да се направи в подобна ситуация? Май нищо, а?

# 14
  • Мнения: 1 298
Според мен, нищо не може да се направи.
Освен, ако няма наистина явно физическо малтретиране.
Но това, че едно дете е оставено да поплаче, колкото и да ни изглежда тъжно отстрани, не знаем каква е точната причина.

Моята дъщеря напр. е истинска drama queen.
Ако нещо и се откаже или някое дете без да иска я удари, преекспонира до небесата.
И вие няма как да го знаете. Но в такива моменти аз също я оставям да си поплаче.
Обясненията не помагат, ако я гушна, но ми се сърди- започва да удря.
Така че, просто я игнорирам докато се успокои.

Общи условия

Активация на акаунт